Jump to content

Xiaomi Mi 3


salazar_
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ποσοστό μπαταρίας βγάζει κανονικά, τα κουμπιά μπαίνεις σέτινγκς και ορίζεις το long press τι κάνει, για ραμ, σε σχέση με πριν οριακά περισσότερη την βλέπω. (αν αποτελεί κριτήριο, σκοτώνοντας όλες τις εφαρμογές πλέον βλέπω και 1γιγα που πριν ούτε για αστείο)

Για το πρώτο που λες συμφωνώ, για το 2ο δεν έχω miclick Να μπορώ να πω

 

Χμ , περιεργα πραγματα . Με την προηγουμενη οφισιαλ stable που ειχα , μετα απο reboot εμενε πανω απο 1.100mb ram διαθεσιμα . Με την τωρινη με το που ανοιγω ειμαι στα 650-700mb διαθεσιμα .

 

Ποσοστο μπαταριας μου βγαζει μονο οταν παω και του πω να μου δειξει την ενδειξη με ποσοστο , στο προηγουμενο οταν ανοιγα τα σεττινγκς της μπαταριας μου εβγαζε κατευθειαν ποσοστο μπαταριας που μενει και ποσοστο μπαταριας που καταναλωσαν οι διαφορες εφαρμογες . Το κλασικο δηλαδη ανοιγα τις ρυθμισεις κι εβλεπα ποσοστο μπαταριας που εχω και ποσος χρονος εχει περασει απο την τελευταια φορτιση . Τωρα με το που ανοιγω τα σεττινγκς μου δειχνει ποσο % επι του συνολου καταναλωσαν χαρντγουερ και ποσο αππς , χωρις να αναφερει εναπομεινον ποσοστο μπαταριας ( τωρα που θα φανει χρησιμο αυτο δεν ξερω ) . Το ιδιο και στο γραφημα της μπαταριας ( δειτε το στο συνημμενο , πραγματικα πληρης ελλειψη ουσιατικων πληροφοριων που προυπηρχαν) που παλι δεν φαινεται το ποσοστο μπαταριας . Απαραδεκτο , εκτος αν υπαρχει καποια ρυθμιση που μου διαφευγει ( θα επρεπε να ειναι default οπως και να εχει ) .

 

 

 

Το miclick/mikey με την προ ολιγων ημερων τελευταια κινεζικη αππ ΔΕΝ λειτουργει σωστα . Δεν λειτουργει οταν ανοιγεις το τηλεφωνο ( θελει να τρεξεις το αππ χειροκινητα ) και οποτε καθαριζεις την μνημη σταματαει παλι να λειτουργει και θελει να ξανατρεξεις χειροκινητα την εφαρμογη ( με την προηγουμενη miui δεν υπηρχε τετοιο θεμα , λειτουργουσε αμεσως μολις ανοιγες το κινητο ) . Απο την στιγμη που το miclick ειναι οφισιαλ αξεσουαρ , το θεωρω πολυ ασχημο να συμβαινει κατι τετοιο .

Edited by PlasmaPool
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα έχω μόνο 2γιγα free στο τηλέφωνο ενώ δεν έχω ουτε φωτο ουτε βίντεο αυτά είναι 3γιγα και μου λέει ότι 9γιγα είναι γεματα δεν μπορώ να τα βρω με κανέναν files Explorer. Καποιος να με βοηθήσει;; ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω μόνο 2γιγα free στο τηλέφωνο ενώ δεν έχω ουτε φωτο ουτε βίντεο αυτά είναι 3γιγα και μου λέει ότι 9γιγα είναι γεματα δεν μπορώ να τα βρω με κανέναν files Explorer. Καποιος να με βοηθήσει;; ευχαριστώ

 

κανε ενα backup και ειτε σβηστα ολα me wipe ειτε ξανα περασε την ρομ με ta mi tools

Τα κινητα μου: Motorola Krzr K1m, Samsung SGH-U600, Nokia 2710, Vodafone joy 845, Samsung gte1182, Zte v889s, Zte Geek v975, Xiaomi mi3, Xiaomi Redmi note 3 pro

Xiaomi σημαινει κεχρι

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω μόνο 2γιγα free στο τηλέφωνο ενώ δεν έχω ουτε φωτο ουτε βίντεο αυτά είναι 3γιγα και μου λέει ότι 9γιγα είναι γεματα δεν μπορώ να τα βρω με κανέναν files Explorer. Καποιος να με βοηθήσει;; ευχαριστώ

 

Δοκιμασες να συνδεσεις το κινητο στον υπολογιστη και να δεις απο εκει ; Ειναι σιγουρα αυθεντικο το κινητο ( κατεβασε το cpu-z για ελεγχο σπεκς) ;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μπορώ να βάλω την ελληνική, ή κάποια άλλη ρομ, χωρίς να χάσω τις εφαρμογές αρχεία κλπ που ήδη έχω ? Αν υπάρχει κάποιο λινκ ή απλά μια λίστα με οδηγίες, θα το εκτιμούσα ιδιαιτέρως ως νουμπας.!
Link to comment
Share on other sites

[sIGPIC][/sIGPIC]

https://xiaomi-miui.gr/

 

Xiaomi Mi5s plus (natrium)...by Octaviastikos ®

Link to comment
Share on other sites

Μετά από σχεδόν 3 μήνες ανάπτυξης της MIUI V6, ήρθε η ώρα να βγεί και η πρώτη STABLE (Σταθερή) ROM για τα Mi-3W & Mi-4.

O ορισμός STABLE σημαίνει πως η συγκεκριμένη ROM, είναι απαλαγμένη από σοβαρά Bugs και προσφέρει ομαλή λειτουργεία στους χρήστες της.

 

Η αρχική ROM είναι Αγγλοκινέζικη και φυσικά δεν είναι ROOT, γιατί είναι πολιτική της εταιρείας, για λόγους ασφαλείας, το ROOT να είναι απαγορευμένο, γιατί αρκετές φορές με κακή χρήση από τους χρήστες, μπορεί να προκαλέσει προβλήματα στην ομαλή λειτουργία της συσκευής.

Εκτός αυτού, αν κάποιες εφαρμογές αποκτήσουν δικαιώματα ROOT, μπορούν να επέμβουν σε αρχεία συστήματος, και με αυτό τον τρόπο να κινδυνεύσουν τα προσωπικά σας δεδομένα.

 

Όμως εμείς γνωρίζοντας την ανάγκη να μπορείτε να έχετε πλήρη διαχείριση της συσκευής σας, έχουμε προχωρήσει στην ενεργοποίηση του ROOT, και κάναμε αρκετές αλλαγές στην ROM, έτσι ώστε να μην σας λείψουν τα καλούδια των Developer Rom.

 

Αναλυτικά λοιπόν οι ROM που σας φτιάξαμε, σας παρέχουν τα παρακάτω χαρακτηριστικά....

 

Ενσωμάτωση όλης της τελευταίας Ελληνικής μετάφρασης, μαζί με τις διορθώσεις της τελευταίας στιγμής.

Ενεργοποίηση του ROOT

Eνσωμάτωση της τελευταίας version των Google Apps (20141103-signed)

H νεώτερη έκδοση του πασύγνωστου Swiftkey

Eνσωμάτωση του CWM Recovery για το Mi-3W

Fix του Network Location

Fix των themes & Fonts για σωστή απεικόνιση των ελληνικών χαρακτήρων

Fine Tunning, για καλύτερη διαχείριση πόρων

Προσθήκη των extra apps που βάζουμε στις Developer Roms, όπως

Transfer.apk

XiaomiAuthenticator.apk (Έλεγχος γνησιότητας)

MiBand.apk (Το γνωστό Mi-Band της Xiaomi)

MiKey.apk (To γνωστό Mi-Key της Xiaomi)

MiTagApp.apk (NFC Tags)

Swiftkey.apk (Πληκτρολόγιο SwiftKey)

xqapp_dev.apk (Eφαρμογή για το Mi-Router)

XMRemoteController.apk (IR τηλεχειρισμός - μόνο στο Mi-4)

NumberFixer.apk (Προσθήκη προθέματος +30 στις επαφές)

 

Όπως καταλαβαίνετε, τώρα μπορείτε να έχετε την STABLE ROM, πλήρη με όλα όσα θα είχατε και σε μία Developer ROM.

Θα πρέπει να αναφέρουμε πως η συγκεκριμένη ROM δεν υποστηρίζεται από τον OTA_UPDATER, και θα πρέπει να παρακολουθείτε το Forum για τις επόμενες αναβαθμίσεις.

 

Τρόπος εγκατάστασης.

 

 

Μέσα από τον Updater(Aναβάθμιση της MIUI) ή από το Recovery, όπως πάντα.

 

Προσοχή !!!

 

 

Επειδή η συγκεκριμένη ROM έχει διαφορετικό Signature από αυτό των Developer Rom, ενδέχεται να δείτε στην αρχή μερικά FCs σε μερικές εφαρμογές όπως, Σημειώσεις - Μηνύματα κτλ...

Αυτό ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ πως έχει πρόβλημα η ROM.

Aπλά θα πρέπει να πάτε στις Ρυθμίσεις => Εφαρμογές και να κάνετε Καθαρισμό Δεδομένων & Διαγραφή μνήμης στην εφαρμογή που κάνει FC.

Bέβαια ο καλύτερος τρόπος παραμένει το Clear Cache ή Factory Defaults από το Recovery..

 

Η ROM δεν έχει προβλήματα σε όσα δοκίμασα (Σχεδόν Όλα)....

Σας το ξαναλέω, είναι άλλο Compile με διαφορετικά Sources, και νέα libs στα Gapps.

Πρέπει να απαλαγείτε από παλιές Cache για να τρέξει απροβλημάτιστη.

 

Εφ'όσον ειδικά σε Mi-3W συσκευές έχετε CWM Recovery κάνετε τα ακόλουθα.

Bάλτε την ROM στην συσκευή

Μπείτε στο CWM

Πάρτε Nandroid Backup

Πηγαίνετε στα Mounts

Format System 1 ή 2 (Αυτό που είναι Active)

Format Data 1 ή Data 2 (Αυτό που είναι Active)

Πίσω στο αρχικό μενού

Wipe Data/Factory Reset

Install Zip

Choose zip from sdcard

Επιλέξτε την STABLE ROM

Επιλέξτε System 1 ή 2 (Αυτό που είναι Active)

Kάντε το Flash

 

Tώρα μπορείτε να χαρείτε την ROM χωρίς προβλήματα αλλά θα πρέπει να ξαναπεράσετε Apps & Ρυθμίσεις από την αρχή

 

BUGS

 

 

To μοναδικό "πρόβλημα" που υπάρχει είναι με την εφαρμογή για το Router που δεν πήρε την μετάφραση.

Φυσικά μπορείτε να την απεγκαταστήσετε και θα διορθωθεί με ένα Fix ή στην επόμενη Version...

 

Download Links

 

 

Mi-3W => xiaomi-miui-hellas-4.4.4_cancro_Hellas_StableV6.1.2.0.zip

[sIGPIC][/sIGPIC]

https://xiaomi-miui.gr/

 

Xiaomi Mi5s plus (natrium)...by Octaviastikos ®

Link to comment
Share on other sites

Καποιες εφαρμογες οπως π.χ. τα Themes , ηταν αρχικα στα κινεζικα , εκανα clear data και εγιναν αγγλικα αλλα εξακολουθουν μερικες φορες να ξαναγινονται κινεζικα . Υπαρχει τροπος να σταματησει να γινεται αυτο ;
Link to comment
Share on other sites

βοηθεια παιδια μπηκα στο recovery εκανα εργοστασιακες ρυθμησεις και μετα ξαναμπηκα κ κατι πατησα δεν θυμαμαι......και πλεον το τηλεφωνω το ανοιγω κ μενει με το λογοτηπο της miui δεν ανοιγει τι κανω παιδια???εχω τρελαθει.
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα από το αγγλικό φόρουμ ένα workaround για τα ελληνικά.

Μέσω theme app κατεβάζουμε άλλο πακέτο fonts.

Εγώ τα βλέπω πολύ κοντά στα default και τα αναγνωρίζει σωστά, δίχως τα κενά.

Παραθέτω και φωτογραφίες βήμα βήμα

 

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ: Από ότι φαίνεται αλλάζουν τα fonts σε όλα τα προγράμματα (fb messenger, viber κτλ...)

Αφού ανοίξουμε λοιπόν τα themes:

1) πάμε στη δεξιά επιλογή και πατάμε το κάτω κουμπί

2) Πατάμε fonts

3) Δεξιά επιλογή

4) Δεξιά επιλογή

5) Σκρολάρουμε μέχρι να βρούμε το Neon Lamp 2.1 και το επιλέγουμε

6) download και μετά apply

 

Επειδή είναι λίγο πιο μικρή η γραμματοσειρά,

μπορείτε να πάτε settings->display->font size και από νόρμαλ να το κάνετε Large.

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα από το αγγλικό φόρουμ ένα workaround για τα ελληνικά.

Μέσω theme app κατεβάζουμε άλλο πακέτο fonts.

Εγώ τα βλέπω πολύ κοντά στα default και τα αναγνωρίζει σωστά, δίχως τα κενά.

Παραθέτω και φωτογραφίες βήμα βήμα

 

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ: Από ότι φαίνεται αλλάζουν τα fonts σε όλα τα προγράμματα (fb messenger, viber κτλ...)

Αφού ανοίξουμε λοιπόν τα themes:

1) πάμε στη δεξιά επιλογή και πατάμε το κάτω κουμπί

2) Πατάμε fonts

3) Δεξιά επιλογή

4) Δεξιά επιλογή

5) Σκρολάρουμε μέχρι να βρούμε το Neon Lamp 2.1 και το επιλέγουμε

6) download και μετά apply

 

Επειδή είναι λίγο πιο μικρή η γραμματοσειρά,

μπορείτε να πάτε settings->display->font size και από νόρμαλ να το κάνετε Large.

φιλε μου θα ηθελες να ανεβασεις μερικα screenshots για να δουμε πως φαινεται και αν ειναι να βαλουμε την stable ή να αναβαθμισουμε

 

----- προσθήκη μηνύματος 78 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

βοηθεια παιδια μπηκα στο recovery εκανα εργοστασιακες ρυθμησεις και μετα ξαναμπηκα κ κατι πατησα δεν θυμαμαι......και πλεον το τηλεφωνω το ανοιγω κ μενει με το λογοτηπο της miui δεν ανοιγει τι κανω παιδια???εχω τρελαθει.

 

ποση ωρα στο κανει? αστο κανενα 5λεπτο, αλλιως τι να σου πω, πανε με τα mi tools ή ας σου προτεινει καποιος κατι αλλο

Τα κινητα μου: Motorola Krzr K1m, Samsung SGH-U600, Nokia 2710, Vodafone joy 845, Samsung gte1182, Zte v889s, Zte Geek v975, Xiaomi mi3, Xiaomi Redmi note 3 pro

Xiaomi σημαινει κεχρι

Link to comment
Share on other sites

βοηθεια παιδια μπηκα στο recovery εκανα εργοστασιακες ρυθμησεις και μετα ξαναμπηκα κ κατι πατησα δεν θυμαμαι......και πλεον το τηλεφωνω το ανοιγω κ μενει με το λογοτηπο της miui δεν ανοιγει τι κανω παιδια???εχω τρελαθει.

 

δοκιμασε να μπεις χειροκινητα στο recovery πατωντας το power button και την αυξηση εντασης ηχου ταυτοχρονα. απο εκει install zip και επελεξε καποια απο τις rom που ειχες κατεβασει. διαφορετικα μεσω fastboot δες εδω πως:https://www.youtube.com/watch?v=5sT-rcTHoTM

και εδω:http://en.miui.com/thread-14641-1-1.html

προφανως αν υπαρχει καποιος ευκολοτερος τροπος οποιος γνωριζει ενημερωνει.

μολις ειδα οτι σου απαντησαν τα παιδια στο xiaomi miui.gr οποτε ακολουθησε αυτα που σου λενε.

Edited by ggkogkas
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου θα ηθελες να ανεβασεις μερικα screenshots για να δουμε πως φαινεται και αν ειναι να βαλουμε την stable ή να αναβαθμισουμε

 

Παραθέτω screenshots (αγνοήστε το περιεχόμενο των μνμ :p:p:p )

Link to comment
Share on other sites

Εκανα install την stable,ολα καλα φαινονται εκτος του οτι οταν ειμαι σε data και οχι wifi

δεν μπορω να κατεβασω οτιδηποτε απο το play store.Βγαζει error 497 αν μπορει καποιος

να καταλαβει κατι.Το περιεργο ειναι οτι μπαινω στο internet και με data αν ειμαι,μονο απο το

play store δεν μπορω να κατεβασω κατι.

Edited by charis232
Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε να μπεις χειροκινητα στο recovery πατωντας το power button και την αυξηση εντασης ηχου ταυτοχρονα. απο εκει install zip και επελεξε καποια απο τις rom που ειχες κατεβασει. διαφορετικα μεσω fastboot δες εδω πως:https://www.youtube.com/watch?v=5sT-rcTHoTM

και εδω:http://en.miui.com/thread-14641-1-1.html

προφανως αν υπαρχει καποιος ευκολοτερος τροπος οποιος γνωριζει ενημερωνει.

μολις ειδα οτι σου απαντησαν τα παιδια στο xiaomi miui.gr οποτε ακολουθησε αυτα που σου λενε.

 

Μόλις τώρα είδα , απλά το αναφέρω πρός αποφυγή παρεξηγήσεων στο miui.gr έχω γράψει εγώ :rolleyes: ( Kvak ) :p

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω screenshots (αγνοήστε το περιεχόμενο των μνμ :p:p:p )

 

Εισαι ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ θεος τι να λεμε τωρα

Τα κινητα μου: Motorola Krzr K1m, Samsung SGH-U600, Nokia 2710, Vodafone joy 845, Samsung gte1182, Zte v889s, Zte Geek v975, Xiaomi mi3, Xiaomi Redmi note 3 pro

Xiaomi σημαινει κεχρι

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση για τον browser - επειδή μου αρέσει ο στοκ:

Πως γίνεται να έχω στα bookmarks αυτά του λογαριασμού μου Gmail (από chrome) ; το είχα δει κάποια στιγμή σε ένα xiaomi που πέρασε από τα χέρια μου, αλλά δεν το βρίσκω. Είμαι με την miui6

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά SOS. Κατάφερα και έσπασα την οθόνη του Mi3. Εχει σπάσει σε πολλά σημεία, το touch δε δουλεύει καθόλου αλλα το κινητό κανονικά. Τι κάνω; Επίσης βρήκα αυτό στο ebay, υπάρχει περίπτωση να τα καταφέρω μόνος μου ή μπα; Γενικά πείτε μου τις επιλογές μου αν γνωρίζει κάποιος (δηλαδή προσπάθεια μόνος, service εδώ, service κινα κλπ). Ευχαριστω! :cry:

 

edit: Το κινητό είναι αγορασμένο από vickmall πριν 3 μήνες.

Edited by sevsp
Link to comment
Share on other sites

Παιδια οσοι εχετε την τελευταια dev αντιμετωπιζεται προβλημα με το να δεχεστε sms?

Για στειλτε να μαθετε το υπολοπο σας και πειτε μου αν σας βγαζει bug

Τα κινητα μου: Motorola Krzr K1m, Samsung SGH-U600, Nokia 2710, Vodafone joy 845, Samsung gte1182, Zte v889s, Zte Geek v975, Xiaomi mi3, Xiaomi Redmi note 3 pro

Xiaomi σημαινει κεχρι

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά SOS. Κατάφερα και έσπασα την οθόνη του Mi3. Εχει σπάσει σε πολλά σημεία, το touch δε δουλεύει καθόλου αλλα το κινητό κανονικά. Τι κάνω; Επίσης βρήκα αυτό στο ebay, υπάρχει περίπτωση να τα καταφέρω μόνος μου ή μπα; Γενικά πείτε μου τις επιλογές μου αν γνωρίζει κάποιος (δηλαδή προσπάθεια μόνος, service εδώ, service κινα κλπ). Ευχαριστω! :cry:

 

edit: Το κινητό είναι αγορασμένο από vickmall πριν 3 μήνες.

 

Υπαρχουν αρκετα videakia για το πως να το ανοιξεις κλπ δοκιμασετο δεν χανεις κατι αρκει νασε προσεκτικος.

Xάνεις την εγγύηση όμως αν βγάλεις εσυ τις βίδες που έχουν το αυτοκολλητάκι...

ρωτα αν είναι στο vickmall αν γίνετε να το στείλεις να στο κάνουν αυτοί και ποσο θα κάνει γενικά να στο αλλάξουν...

Η απλά δοκίμασε μονος σου δεν θέλει και πτυχίο απλά πρόσεξε τα πάντα στο κινητό καλωδιάκια βίδες κλπ

Link to comment
Share on other sites

Πω πω προβληματα συνεχεια σκετη αγανακτηση εμενα ακομα το Mi4 που αγορασα δε ηρθε λογικα

θα εχει περασμενη την stable 5.. ειχε θεματακια αυτη ;

 

 

αν οχι δεν την αλλαζω ποτε .. μεχρι τουλαχιστον να βγει η final stable γιατι φαινετε οτι δεν ενια η final..

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν αρκετα videakia για το πως να το ανοιξεις κλπ δοκιμασετο δεν χανεις κατι αρκει νασε προσεκτικος.

Xάνεις την εγγύηση όμως αν βγάλεις εσυ τις βίδες που έχουν το αυτοκολλητάκι...

ρωτα αν είναι στο vickmall αν γίνετε να το στείλεις να στο κάνουν αυτοί και ποσο θα κάνει γενικά να στο αλλάξουν...

Η απλά δοκίμασε μονος σου δεν θέλει και πτυχίο απλά πρόσεξε τα πάντα στο κινητό καλωδιάκια βίδες κλπ

Δεν το φοβάμαι αυτό, απλά θα ναι σίγουρα αρκετό το παραπάνω ανταλλακτικό; Υπάρχει περίπτωση να χει χαλάσει και κάτι άλλο; Υπενθυμίζω ότι το κινητό δείχνει να δουλεύει κανονικά εκτός απο την touch screen καθώς και τα touch κουμπιά στο κάτω μέρος της οθόνης.

Link to comment
Share on other sites

παιδια και εγω γυρισα στην 31 10 04 η stable ηταν λιγο βαρια για μενα,Νομιζω οτι η 31 10 04 ειναι πολυ πιο καλυτερη[βεβαια υπαρχει και ο εθισμος της αναβαθμισης]
Link to comment
Share on other sites

Εχει αλλος πρόβλημα με το κλειδωμα θεσης στο Google maps;

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εχει αλλος πρόβλημα με το κλειδωμα θεσης στο Google maps;

Stable 6

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...