Jump to content

Xiaomi Mi 3


salazar_
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όχι άλλα μίλησε μαζί τους μήπως έχουν.

 

Στάλθηκε από το MI 3W μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Και εγώ το ίδιο έπαθα.

Και μάλιστα αγόρασα display από ενα κατάστημα στην Αθήνα. Το σηματάκι MI πάνω αριστερά έπρεπε να το ξύσεις για να εμφανιστεί....

Πάντως με το που την άνοιξα δεν μου φάνηκε αυθεντική, όχι γιατί είχα ξαναπεράσει οθόνη αλλά γιατί ήταν προχειροδουλειά όχι προσεγμένες κόλες , όχι διπλής όψης κόλλες για τις υποδοχές και τους αισθητήρες. Γενικά 60 ευρώ για όχι και τόσο καλή δουλειά. Τέλος πάντων , η οθόνη λερώνει εύκολα και δεν είναι smooth όπως η μανάτη που είχε. Παθαίνω και γώ το ίδιο με σένα όταν τηλεφωνώ - κάπου είδα αλλά δε θυμάμαι πού , οτι το ίδιο παθαίνουν και άλλοι κάτοχοι κινητών redmi note 3 pro - δεν έχω βρεί λύση ούτε με stable roms αλλά μερικές φορές πιάνει το να καθαρίσεις γρήγορα γρήγορα την περιοχή του αισθητήρα με το δάχτυλο. Ως εκ του θαύματος μερικές φορές επανέρχεται.... Τέλος επειδή ψυλλιάζομαι πως με κορόιδεψαν αλλά δε δίνω συνέχεια , η οθόνη πρέπει να είναι immitation της αυθεντικής και για αυτό συμβαίνει αυτό που συμβαίνει. Αν είμαστε στην ίδια μοίρα τότε θα παρατηρείς και χρώματα όχι και τόσο έντονα που θα περίμενε κανείς από μια οθόνη ips ποου φοράει το αυθεντικό mi3. Επίσης κλείνω λέγοντας οτι η οθόνη μερικές φορές τρεμοπαίζει.

 

Το mi3 είναι για μένα ενα θρυλικό τηλέφωνο και αν δεν είχε χάσει μετά από πολλές επαναφορτίσεις η μπαταρία , θα το χρησιμοποιούσα για άλλα 2 χρόνια έστω και έτσι. Όμως στην περίπτωσή μου δεν πάει χαμένο αφού θα το κάνω δώρο στην πεθερά μου !!!!:lol::lol::lol::p

 

Περιμένω από μέρα σε μέρα το mi5 3/65 για να κάνω σύγκριση. Θέλω να πιστεύω πως μια αναβάθμιση στη ζωή μου την έκανα!!!

Δοκίμασε το εξής Contacts->Settings->Incoming Call Settings->Proximity Sensor.

Λογικά το πρόβλημα που έχουμε είναι εκεί, δοκίμασε να κλείσεις το proximity sensor να δούμε αν έχει αποτέλεσμα και αν μπορείς ενημερώσε

Αν είναι αυτό αλλάζουμε απλά τον αισθητήρα με 5€ και τέλειωσε

Εμένα σε cyanogen δυστυχώς δεν έχει επιλογή να το δοκιμάσω αλλά από ότι διαβάζω έχει σε miui

 

Sent from my MI 3W using Tapatalk

Edited by ulvergr
Link to comment
Share on other sites

Update... Για όποιον ενδιαφέρεται και έχει πρόβλημα στις κλήσεις μετά από αλλαγή οθόνης.

Αν τρεχεται miui 8 πηγαίνετε στις ρυθμίσεις των κλήσεων και βγάζετε εκτός το proximity sensor αν τρέχετε άλλη rom ψάχνετε πάλι το ίδιο. Σε aosp φάση τέτοια επιλογή δυστυχώς βρήκα μόνο στην bliss rom. Το καλό είναι ότι το πρόβλημα λύνεται. Καλή μας συνέχεια!

 

Στάλθηκε από το Lenovo P1a42 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα, SOS ,αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με το κινητό και θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να με κατευθύνει.

Ξεκίνησα να κάνω αναβάθμιση στην ρομ, κόλλησε μετά από την επανεκκίνηση στο σηματάκι της miui. Για πάνω από μία ώρα ήταν εκεί και αποφάσισα να μπω σε λειτουργία recovery μήπως και από εκεί μπορούσα να το κάνω κάτι. Τελικά δεν μπόρεσα ούτε από εκεί και τώρα δεν ανοίγει(κολλάει στην έναρξη,πριν το πιν,στο σηματάκι της miui)

Mπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πως να συνεχίσω? Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

@nikfou

Η επιλογές σου είναι τρεις αλλά πρώτα πρέπει να φορτίσεις το κινητό 3 με 5 ώρες και δες αν θα ανοίξει. Μετά μπορείς να κάνεις τα παρακάτω:

1) αν μπαίνεις σε recovery και εφόσον ο υπολογιστής βλέπει το κινητό κάνε wipe cache, dalvik, data βάλε μέσα την rom στο κινητό και κάνε εγκατάσταση την rom.

2) αν μπαίνεις σε recovery πέρνα την rom με την μέθοδο ADB Sideload εδώ ο οδηγός https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/15150-%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%82-%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-Flash-%CF%84%CE%B7%CE%BD-GTV-Rom-%CE%BC%CE%AD%CF%83%CF%89-%CE%B5%CE%BD%CF%84%CE%BF%CE%BB%CF%8E%CE%BD-adb-adb-sideload-method/

3) με την χρήση του XiaoMiFlash kai να κατεβάσεις fastboot rom https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/5186-%CE%9F%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CE%91%CE%BD%CE%B1%CE%B2%CE%AC%CE%B8%CE%BC%CE%B9%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%A5%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D-MIUI-ROM-%CF%83%CF%84%CE%BF-Xiaomi-Mi3-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CF%84%CF%81%CE%AF%CF%84%CE%BF-%CF%84%CF%81%CF%8C%CF%80%CE%BF/

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

έχω ένα mi3 στο οποίο έχει σπάσει η οθόνη. Μετά απο 2 αποτυχημένες προσπάθειες για αλλαγή της πήρα το redmi note 3 (ο αδερφός μου για την ακρίβεια). Αν ενδιαφέρεται κάποιος για το τηλέφωνο, για ανταλλακτικά μπαταρία οτιδήποτε ας μου στείλει ένα π.μ. Θεσσαλονίκη έιναι το τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή Μπαταρίας Mi3 (Με την άδεια του howtechbyakis.blogspot.gr)
-------> http://howtechbyakis.blogspot.gr/ <------ Τα πάντα για την τεχνολογία
Link to comment
Share on other sites

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160927/9aad3a63de2954da303e188256dd2ea5.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20160927/9640ea051aaab28eb695a27d37f8fc67.jpg

 

Ξαναπηρε ζωή με την θήκη love Mei! Είναι σαν τανκ!

 

Στάλθηκε από το Lenovo P1a42 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Ξαφνικά ξεκίνησε τα boot loop.

Ενώ μπαίνει σε fastboot και του πέρασα κανονικά μια fastboot rom, με το restart μπαίνει πάλι στη λούπα.

 

Έχω σωτηρία;

We offer three kinds of service: GOOD - CHEAP - FAST. You can pick any two.

If it is GOOD and CHEAP it won't be FAST | If it is GOOD and FAST it won't be CHEAP | If it is FAST and CHEAP it won't be GOOD

Link to comment
Share on other sites

Ξαφνικά ξεκίνησε τα boot loop.

Ενώ μπαίνει σε fastboot και του πέρασα κανονικά μια fastboot rom, με το restart μπαίνει πάλι στη λούπα.

 

Έχω σωτηρία;

 

Μένει κολλημένο στο logo Mi? Με ποια rom είσαι? Αν θέλεις κάνε factory reset - fastboot λειτουργία με την χρήση του Miflash tools επιλογή κάτω δεξιά Clean All - instail ή μια άλλη δοκιμή πιθανή λύση format και στο καπάκι wipe system. Δεν θα μείνει τίποτα ούτε λειτουργικό (κάνε back up) αν έχεις αρχεία μετέφερε τα στον υπολογιστή. Και μπες σε fastboot κάνε instail μια china dev rom. Και δες πως θα πάει στο restart. Αν όλα πάνε καλά μπες σε fastboot και πέρασε το twrp με εντολές cmd. Κάνε πάλι μια επανεκκίνηση αν δεν έχεις θέμα είσαι έτοιμος να περάσεις όποια rom θέλεις. Υπόψιν από china rom σε άλλη θέλει FR το ίδιο και από stable προς developer.

Link to comment
Share on other sites

Μένει κολλημένο στο logo Mi? Με ποια rom είσαι? Αν θέλεις κάνε factory reset - fastboot λειτουργία με την χρήση του Miflash tools επιλογή κάτω δεξιά Clean All - instail ή μια άλλη δοκιμή πιθανή λύση format και στο καπάκι wipe system. Δεν θα μείνει τίποτα ούτε λειτουργικό (κάνε back up) αν έχεις αρχεία μετέφερε τα στον υπολογιστή. Και μπες σε fastboot κάνε instail μια china dev rom. Και δες πως θα πάει στο restart. Αν όλα πάνε καλά μπες σε fastboot και πέρασε το twrp με εντολές cmd. Κάνε πάλι μια επανεκκίνηση αν δεν έχεις θέμα είσαι έτοιμος να περάσεις όποια rom θέλεις. Υπόψιν από china rom σε άλλη θέλει FR το ίδιο και από stable προς developer.

 

Ναι φτάνει στο logo και μετά από 5 δευτερόλεπτα κάνει restart.

Έχω κάνει ήδη reset με fastbook και Clean All.

Θα δοκιμάσω αύριο κάποια china dev όπως είπες και βλέπουμε.

We offer three kinds of service: GOOD - CHEAP - FAST. You can pick any two.

If it is GOOD and CHEAP it won't be FAST | If it is GOOD and FAST it won't be CHEAP | If it is FAST and CHEAP it won't be GOOD

Link to comment
Share on other sites

Ναι φτάνει στο logo και μετά από 5 δευτερόλεπτα κάνει restart.

Έχω κάνει ήδη reset με fastbook και Clean All.

Θα δοκιμάσω αύριο κάποια china dev όπως είπες και βλέπουμε.

 

Δυστυχώς θα πρέπει να παίξεις με όλες τις rom. Ξεκίνησε με τις fastboot china dev, stable - global dev, stable αν δεν κάτσει καμιά δοκίμασε μέσα από το recovery twrp να δοκιμάσεις τις ελληνικές & από eu rom. Αν θέλεις κάνεις και ένα post στο en.miui.com.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δυστυχώς δεν βλέπω φως..

Τι εννοείς μέσα από το recovery twrp. Πως μπορώ να το βάλω αυτό εφόσον δεν ανοίγει το κινητό; Υπάρχει fastboot που να βάζει twrp;

We offer three kinds of service: GOOD - CHEAP - FAST. You can pick any two.

If it is GOOD and CHEAP it won't be FAST | If it is GOOD and FAST it won't be CHEAP | If it is FAST and CHEAP it won't be GOOD

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν βλέπω φως..

Τι εννοείς μέσα από το recovery twrp. Πως μπορώ να το βάλω αυτό εφόσον δεν ανοίγει το κινητό; Υπάρχει fastboot που να βάζει twrp;

 

Θα πατήσεις το power ταυτόχρονα με το volume - και θα μπεις σε recovery λειτουργία. Τοτε έχεις δυο επιλογές να βάλεις χύμα την rom στο κινητό εννοείται ότι θα το έχεις συνδέσεις με καλώδιο USB ή με OTG καλώδιο σε φλασάκι την rom κάνεις επιλογή χώρου USB.

https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/10569-TWRP-%CE%8C%CE%BB%CF%89%CE%BD-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%B5%CE%B9%CE%B4%CF%8E%CE%BD-%CF%84%CE%B1-Wipes-video/

https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/15150-%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%82-%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-Flash-%CF%84%CE%B7%CE%BD-GTV-Rom-%CE%BC%CE%AD%CF%83%CF%89-%CE%B5%CE%BD%CF%84%CE%BF%CE%BB%CF%8E%CE%BD-adb-adb-sideload-method/

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
IMG_20170525_222032.jpg Edited by gdimitris

Τα κινητα μου: Motorola Krzr K1m, Samsung SGH-U600, Nokia 2710, Vodafone joy 845, Samsung gte1182, Zte v889s, Zte Geek v975, Xiaomi mi3, Xiaomi Redmi note 3 pro

Xiaomi σημαινει κεχρι

Link to comment
Share on other sites

IMG_20170525_222032.jpg

 

εδω ειναι το προβλημα !

Τα κινητα μου: Motorola Krzr K1m, Samsung SGH-U600, Nokia 2710, Vodafone joy 845, Samsung gte1182, Zte v889s, Zte Geek v975, Xiaomi mi3, Xiaomi Redmi note 3 pro

Xiaomi σημαινει κεχρι

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Ναι το είχα ανιχνεύσιμο..τελικά το θέμα του ήταν ότι έπρεπε να παταω το κουμπί που έχει πάνω το handset για να το βρει ενώ σε άλλες συσκευές δεν χρειαζόταν αυτό. Ευχαριστώ. :-)

 

Αρχηγέ με έσωσες,χθες πήρα ένα Xiaomi Redmi 4x και ένα λεπτό πριν πετάξω το plantronics 10 έκανα μια αναζήτηση και έπεσα πάνω στη δημοσίευση σου. Θενκς :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

καλησπερα φιλε μου.......ειδα τωρα αυτο το μηνυμα......αν και πολυ αργα ........το εχεις μηπως ακομα το κινητο???

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα,

 

έχω ένα mi3 στο οποίο έχει σπάσει η οθόνη. Μετά απο 2 αποτυχημένες προσπάθειες για αλλαγή της πήρα το redmi note 3 (ο αδερφός μου για την ακρίβεια). Αν ενδιαφέρεται κάποιος για το τηλέφωνο, για ανταλλακτικά μπαταρία οτιδήποτε ας μου στείλει ένα π.μ. Θεσσαλονίκη έιναι το τηλέφωνο.

 

καλησπερα φιλε μου.......ειδα τωρα αυτο το μηνυμα......αν και πολυ αργα ........το εχεις μηπως ακομα το κινητο???

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Κάποια τελευταία rom που να είναι καλή (ταχύτητα και μπαταρία) για το αθάνατο κινητό να αναβαθμίσω; :D

Έχω αρκετά παλιά πάνω (miui 8.3 xtrv-7.5.4 | Beta) οπότε καιρός να το ανανεώσω.

Link to comment
Share on other sites

Κάποια τελευταία rom που να είναι καλή (ταχύτητα και μπαταρία) για το αθάνατο κινητό να αναβαθμίσω; :D

Έχω αρκετά παλιά πάνω (miui 8.3 xtrv-7.5.4 | Beta) οπότε καιρός να το ανανεώσω.

 

Είναι η τελευταία ελληνική rom με china source xiaomi-miui-hellas-6.0_cancro_V10_arΩma_8.9.13.zip. Κάνε factory reset και μετά εγκατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...