Jump to content

Κινέζικα κινητά: Σχόλια, τιμές, συγκρίσεις, απορίες


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κριμα που η UMi τα θαλασσωσε στα πρωτα μοντελα, αλλα απο το Super και μετα κανει πολυ καλη δουλεια!

Μπορεί και μακάρι, αλλά γιατί να την εμπιστευτεί π.χ αυτός που κλαίει ακόμα την τετρακοσαρού με τα zero?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Διαβαζοντας ολα τα τελευταια αρνητικα σχολια για την UMi, είναι φανερο οτι αφορουν μοντελα πριν το UMi Super. Το συγκεκριμενο μοντελο και οσα ακολουθησαν μετα ειναι απλα εξαιρετικα. Οσοι μιλατε και καταδικαζετε την UMi σημερα, καλο θα ηταν να πιανατε στα χερια σας και κανενα καινουριο μοντελο! Το UMi Plus E ειδικα (του οποίου ειμαι κατοχος) αξιζει με τα χιλια τα λεφτα του. Ο χρονος θα δειξει βεβαια, και για το εν λογω κινητο. Κριμα που η UMi τα θαλασσωσε στα πρωτα μοντελα, αλλα απο το Super και μετα κανει πολυ καλη δουλεια!
Πολυ σωστος ......εγω ειχα το super το οποιο το εδωσα σε συγγενικο προσωπο γιατι αγορασα το plus και σας διαβεβαιωνω οτι και τα δυο λειτουργουν αψογα χωρις κανενα προβλημα ,προφανως ολοι αυτοι που αναφερονται στα umi η ειχαν καποιο πριν το super η αναμεταδιδουν βαζοντας την σαλτσουλα τους κατι που εχουν διαβασει ,καλο θα ηταν για συγκεκριμενα κινητα να μιλουν οι κατοχοι τους για να ενημερωνομαστε σωστα και οι υπολοιποι
Link to comment
Share on other sites

Πολυ σωστος ......εγω ειχα το super το οποιο το εδωσα σε συγγενικο προσωπο γιατι αγορασα το plus και σας διαβεβαιωνω οτι και τα δυο λειτουργουν αψογα χωρις κανενα προβλημα ,προφανως ολοι αυτοι που αναφερονται στα umi η ειχαν καποιο πριν το super η αναμεταδιδουν βαζοντας την σαλτσουλα τους κατι που εχουν διαβασει ,καλο θα ηταν για συγκεκριμενα κινητα να μιλουν οι κατοχοι τους για να ενημερωνομαστε σωστα και οι υπολοιποι

 

Συμφωνω απολυτως.

 

Μπορεί και μακάρι, αλλά γιατί να την εμπιστευτεί π.χ αυτός που κλαίει ακόμα την τετρακοσαρού με τα zero?

 

Προφανως αυτος που την εχει πατησει με παλαιοτερα μοντελα, δεν θα την εμπιστευτει ευκολα.. Ομως, Το forum αφορα γενικοτερα Κινεζικα κινητα, και υποτιθεται οτι βοηθα υποψηφιους πελατες Κινεζικων εταιριων να επιλεξουν νεο τηλεφωνο. Ειναι αδικο για εταιριες οπως η UMi μονιμως να θαβονται για καποια κινητα που εβγαλαν καποτε. Δεν εχει νοημα να τις κατηγορουν για παλαιοτερα κινητα, ειδικα με τους ρυθμους που οι Κινεζοι βγαζουν τηλεφωνα, λογω του τεραστιου ανταγωνισμου. Συνεπως, αν καποια εταιρια κανει πλεον καλη δουλεια, καλο θα ηταν και εμεις οι υπολοιποι να το γνωριζουμε, ωστε να εχουμε επιλογες!

Link to comment
Share on other sites

Συνεπως, αν καποια εταιρια κανει πλεον καλη δουλεια, καλο θα ηταν και εμεις οι υπολοιποι να το γνωριζουμε, ωστε να εχουμε επιλογες!

Πολύ σωστά, πρέπει να ακούγονται οι εταιρίες που κάνουν καλή δουλειά.

Εξίσου λογικό είναι βέβαια να ακούγεται και η προϊστορία, ώστε ο ενδιαφερόμενος να έχει σφαιρική άποψη.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά, πρέπει να ακούγονται οι εταιρίες που κάνουν καλή δουλειά.

Εξίσου λογικό είναι βέβαια να ακούγεται και η προϊστορία, ώστε ο ενδιαφερόμενος να έχει σφαιρική άποψη.

 

Αν παντως πεις σημερα σε καποιον νεαρο πως η Skoda καποτε εβγαζε σαραβαλα, θα σε κοιταξει σιγουρα παραξενα.

Καλο ομως να εχουμε σφαιρικη αποψη πριν αγορασουμε Skoda.

 

Με λιγα λογια, αλλο η σφαιρικη αποψη, και αλλο το θαψιμο.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εδώ και 8 μήνες, από τότε που βγήκε το UMI Super, ξαφνικά η εταιρία άλλαξε;; Σε εμφάνιση και ειδικά σε μπλε χρώμα (EURO Edition), ήταν όντως πανέμορφο, αλλά μόνο αν μου το έδιναν τζάμπα θα το έπαιρνα... Εγώ διαβάζω ότι μετά από OTA Update που ήρθε σε κατόχους, το Super εμφάνισε (σοβαρά) bugs που πριν δεν υπήρχαν... :blink:

 

Το UMI London ακούγεται ότι είναι τραγικό, με πολύ lag. Το UMI Touch, είχε και αυτό προβλήματα κατασκευής και ειδικά με τα κολλημένα Home buttons. Για το UMI Z τα έγραψα πριν λίγες μέρες, ότι έχει και αυτό προβλήματα από το εργοστάσιο και μόλις κυκλοφόρησε.

 

Για το UMI Plus, το Diamond και το Max, δεν ξέρουμε απολύτως τίποτα, γιατί στην ουσία είναι ξαναζεσταμενο φαγητό...

 

Υ.Γ. Εύχομαι στους κατόχους των Plus E και Z, να παίζουν τέλεια τα κινητά τους για πολλά χρόνια. Μακάρι η κάθε UMI να γίνει σοβαρή εταιρεία με καλή υποστήριξη, για να έχουμε επιλογές. Αλλά εγώ προς το παρόν, τελείωσα με αυτές τις κινεζιές Β' διαλογής... Από δω και μπρος, μόνο Xiaomi, ZUK και Huawei. Με 10% περισσότερα λεφτά, θα έχω το κεφάλι μου ήσυχο. :)

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

Αν παντως πεις σημερα σε καποιον νεαρο πως η Skoda καποτε εβγαζε σαραβαλα, θα σε κοιταξει σιγουρα παραξενα.

Καλο ομως να εχουμε σφαιρικη αποψη πριν αγορασουμε Skoda.

Με λιγα λογια, αλλο η σφαιρικη αποψη, και αλλο το θαψιμο.

Η skoda ποτέ δεν έβγαζε σαράβαλα, έβγαζε αξιόπιστα οχήματα που απλά είχαν το "στίγμα" του φτωχού συγγενή (με την ανάλογη τιμολόγηση βεβαίως).

Πέρασαν πολλές δεκαετίες με συνεχή άλματα προόδου, ώστε να απαλλαγεί από τη ρετσινιά και να κοιτάξει στα μάτια τον ανταγωνισμό.

Link to comment
Share on other sites

Η skoda ποτέ δεν έβγαζε σαράβαλα, έβγαζε αξιόπιστα οχήματα που απλά είχαν το "στίγμα" του φτωχού συγγενή (με την ανάλογη τιμολόγηση βεβαίως).

Πέρασαν πολλές δεκαετίες με συνεχή άλματα προόδου, ώστε να απαλλαγεί από τη ρετσινιά και να κοιτάξει στα μάτια τον ανταγωνισμό.

Για την UMI δεν έχω άποψη. Για τη Skoda συμφωνώ!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συμφορουμίτες,

Έχω ένα κινητό στα χέρια μου που έχει τα εξής χαρακτηρηστικά:

Στο πίσω μέρος που έχει το αυτοκόλλητο (κάτω από τη μπαταρία) γράφει MODEL V1

μέσα στο menυ του android (4.4.2) αναφέρει Ν760. Δεν έχω την πλάτη (το πλαστικό),για να επιβεβαιώσω ποιο τελικά είναι

Μέσω του IMEI μου βγάζει ένα samsung (που σίγρα δεν είναι) και ο σειριακός αριθμός είναι ως εξής: 1234567890ABCDEF :ninja:

 

1. Πως μπορώ να βρω ποιας εταιρείας είναι;

2. Έχει σοβαρό πρόβλημα με bloatware και γενικότερα πετάει παράθυρα με προσφορές στο άσχετο. Υπάρχει περιπτωση να βρω άλλη rom καθαρή;

3. Ένα από τα προβληματα που κάνει είναι π.χ. όταν πας να γράψεις το email στο google accounts να εξαφανίζει μετά από λίγο το πληκτρολόγιο.

 

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εχω μια ερωτηση, θελω να παρω το redmi pro. Στα Κινεζομαγαζα ειναι γυρο στα 190κατι ευρω η εκδωση με τα 64gb και 180κατι με τα 32 μαζι με μια θηκη και tempered. Στο vickmall στην ευρωπαικη του αποθηκη που την εχει Ελλαδα απο οτι καταλαβα εχει μονο το 64 και το εχει 225 με τζαμακι παλι και θηκη. Ενω π.χ. στο eshop το εχει στα 255 χωρις τπτ. Τι θα κανατε στην θεση μου?. Ευχαριστω πολυ.

 

επισης αν παρω απο ευρωπαικη αποθηκη vickmall οτι και να γινει για service το στελνω Κινα?

Link to comment
Share on other sites

Ψαχούλεψε λίγο στο ιντερνετ βρε! Μήπως είναι ΑΥΤΟ, επίσης ΕΔΩ?

 

Βάλε μια διαγνωστική εφαρμογή. Αν έχει mediatek επεξεργαστή θα είναι εύκολο να το ρουτάρεις και να απεγκαταστήσεις ή αδρανοποιήσεις τις άχρηστες εφαρμογές.

Edited by stargr
Link to comment
Share on other sites

Είναι που δεν έχουν προβλήματα... :whistle: Βγήκε πρόσφατο update για το UMi Z και η εταιρία υποστηρίζει ότι έφτιαξε τα εξής:

 

1. add "double tap" wake up screen funtion

2. battery life optimized (fixed the battery drain problem)

3. fix problem of Gyroscope issue

4. camera optimized

5. finger print issue fixed

6. optimized screen touch sensitive

 

Το αν όντως έφτιαξαν όλα αυτά, θα δείξει...

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί και μακάρι, αλλά γιατί να την εμπιστευτεί π.χ αυτός που κλαίει ακόμα την τετρακοσαρού με τα zero?

Γιατί κάποιος να εμπιστευτει τότε την samsung μετα το note 7 που έχει βγάλει και ένα εκατομμύριο συσκευές και κοστίζουν πολλαπλάσια.. Συμφωνώ να ειναι κάποιος επιφυλακτικός αλλά έως εκεί.Και εγώ ήξερα και το σκέφτηκα πολλές φορές..αλλα τελικά αποφασισα να της δώσω ευκαιρία και βγήκε θηρίο..και στους άλλους που μου ζήτησαν κινητό τους είπα κοιτάτε τα προηγούμενα ήταν τραγικα..το δικό σου;;το δικο μου μια χαρα..παρε..

Απλά δεν έχει κάμερα κλασικά..απο σουτια εχει φύγει απο την οροφή του αμαξιου,εχει παίζει πόσες φορές έχουν φυγει κομματακια απο το μεταλο απο τα δυνατά μπαμ αλλα αντέχει..Για αυτό και θα του αλλάξω μπαταρία και θα συνεχίσει σαν backup κινητό

 

Στάλθηκε από το IRON Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Είναι που δεν έχουν προβλήματα... :whistle: Βγήκε πρόσφατο update για το UMi Z και η εταιρία υποστηρίζει ότι έφτιαξε τα εξής:

 

1. add "double tap" wake up screen funtion

2. battery life optimized (fixed the battery drain problem)

3. fix problem of Gyroscope issue

4. camera optimized

5. finger print issue fixed

6. optimized screen touch sensitive

 

Το αν όντως έφτιαξαν όλα αυτά, θα δείξει...

Έχεις μια εμμονή με τα umi νομίζω :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Ψαχούλεψε λίγο στο ιντερνετ βρε! Μήπως είναι ΑΥΤΟ, επίσης ΕΔΩ?

 

Βάλε μια διαγνωστική εφαρμογή. Αν έχει mediatek επεξεργαστή θα είναι εύκολο να το ρουτάρεις και να απεγκαταστήσεις ή αδρανοποιήσεις τις άχρηστες εφαρμογές.

 

Αυτά τα δύο που μου έστειλες τα βρήκα κι εγώ χθες, αλλά δεν είναι κανένα από τα δύο...

Ποια διαγνωστική εφαρμογή μου συστήνεις γιατί δεν ξέρω κάποια. Το κινητό είναι root στα σίγουρα!

Στέλνω και 2 φωτο για να δεις πως είναι.

Edited by kracken_74
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εδώ και 8 μήνες, από τότε που βγήκε το UMI Super, ξαφνικά η εταιρία άλλαξε;; Σε εμφάνιση και ειδικά σε μπλε χρώμα (EURO Edition), ήταν όντως πανέμορφο, αλλά μόνο αν μου το έδιναν τζάμπα θα το έπαιρνα... Εγώ διαβάζω ότι μετά από OTA Update που ήρθε σε κατόχους, το Super εμφάνισε (σοβαρά) bugs που πριν δεν υπήρχαν... :blink:

 

Το UMI London ακούγεται ότι είναι τραγικό, με πολύ lag. Το UMI Touch, είχε και αυτό προβλήματα κατασκευής και ειδικά με τα κολλημένα Home buttons. Για το UMI Z τα έγραψα πριν λίγες μέρες, ότι έχει και αυτό προβλήματα από το εργοστάσιο και μόλις κυκλοφόρησε.

 

Για το UMI Plus, το Diamond και το Max, δεν ξέρουμε απολύτως τίποτα, γιατί στην ουσία είναι ξαναζεσταμενο φαγητό...

 

Υ.Γ. Εύχομαι στους κατόχους των Plus E και Z, να παίζουν τέλεια τα κινητά τους για πολλά χρόνια. Μακάρι η κάθε UMI να γίνει σοβαρή εταιρεία με καλή υποστήριξη, για να έχουμε επιλογές. Αλλά εγώ προς το παρόν, τελείωσα με αυτές τις κινεζιές Β' διαλογής... Από δω και μπρος, μόνο Xiaomi, ZUK και Huawei. Με 10% περισσότερα λεφτά, θα έχω το κεφάλι μου ήσυχο. :)

Τηλέφωνα με στοκ android είναι όλα αυτά απο την μάνα τους χωρίς κινεζικα μεσα,πραγματικά δεν.ξέρω πως μπορούν να κολλήσουν..εμένα εδώ και 14 μήνες μεχρι και το ξεκλείδωμα μέσω ιριδας μια χαρά δουλεύει..

Και εμένα μου εβγαλε fixed double tap και fixed on screen button ..Στην πρώτη αναβάθμιση πρόσθεσαν το double wake up που δεν υπήρχε πριν και στο δευτερο δεν φτιαξαν κατι,απλώς έδωσαν την δυνατότητα να μπορείς να μην έχεις screen button..Αλλά να πατας τα φυσικά που δεν έχουν σημαδια επάνω..και κλασικά σε τόσες ενημερώσεις έφταιξαν τον αισθητήρα της εγγυητητας,την κάμερα κτλ που πάντα λειτουργούν Όπως λειτουργούσαν..

Στάλθηκε από το IRON Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by dimgeo

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Κάνε IMEI check. Μου φαίνεται σαν κλώνος απο γνωστό κινητό.

Δες τι θα σου βγάλουν οι εφαρμογές για τα εσωτερικά του

Phone Tester

AIDA64

CPU-Z

Link to comment
Share on other sites

Κάνε IMEI check. Μου φαίνεται σαν κλώνος απο γνωστό κινητό.

Δες τι θα σου βγάλουν οι εφαρμογές για τα εσωτερικά του

Phone Tester

AIDA64

CPU-Z

 

IMEI Check έκανα και μου βγάζει οτι είναι Samsung. Το είχα αναφέρει και στο αρχικό post

Επίσης, δε μπορώ να ανοίξω λογαριασμό στο playstore γιατί όταν μου ζητάει τα στοιχεία και παω να τα βάλω το πληκτρολόγιο εξαφανίζεται μετά από λίγο και δεν επανέρχεται.

Edited by kracken_74
Link to comment
Share on other sites

Βάλε τα προγραμματάκια να δεις τα χαρακτηριστικά του κινητού. Δεν έχω εμπειρία με κλώνους. Μήπως να του κάνεις επαναφορά σε εργοστασιακές και να ξεκινήσεις απο εκεί? Για μετά ρουτ και εγκατάσταση νέου ΙΜΕΙ, ίσως γίνει κατι... Edited by stargr
Link to comment
Share on other sites

Βάλε τα προγραμματάκια να δεις τα χαρακτηριστικά του κινητού. Δεν έχω εμπειρία με κλώνους. Μήπως να του κάνεις επαναφορά σε εργοστασιακές και να ξεκινήσεις απο εκεί? Για μετά ρουτ και εγκατάσταση νέου ΙΜΕΙ, ίσως γίνει κατι...

 

Έχω κάνει 3 φορές επαναφορά. 2 από το TWRP και μια απο το software. Δεν έχει αλλάξει κάτι.

Παρατηρώ όμως το εξής. Όταν παω να βάλω τον κωδικό του wifi π.χ. το πληκτρολόγιο δεν εξαφανίζεται.

Μόλις παω να βάλω τα στοιχεία του gmail μετά από το πάτημα 3-4 χαρακτήρων εξαφανίζεται. Αυτό δε μου επιτρέπει να κατεβάσω καμία εφαρμογή!

Link to comment
Share on other sites

ΛΑΘΟς ΔΙΚΟ ΜΟΥ

ΣΥΓΝΩΜΗ

ΕΝΝΟΟΥΣΑ ΑΥΤΟ : Doogee Valencia 2 Y100 Plus

 

http://www.coolicool.com/doogee-y100-plus-mtk6735-10ghz-quad-core-55-inch-25d-ips-ogs-arc-corning-gorilla-glass-3-hd-scree-g-42340?SSAID=986533

55Ε

 

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες, διότι είναι σαν να φωνάζεις, αλλά απαγορεύονται και από τους Ο.Π.Χ..

 

Εγώ, πάντως, την έκανα την ταρζανιά και παρήγγειλα ένα μαύρο για φίλο, που ήθελε τηλέφωνο 5,5 ιντσών σε όσο το δυνατόν χαμηλότερη τιμή...

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ψιλοσαβουρα ηταν το T6S που πηρα στην κορη μου που το πηρε και μια φιλη της και ενας φιλος μου, και στους τρεις έναν χρονο τον εβγαλε δεν τον εβγαλε,φθηνη κατασκευή που με την πρωτη πτωση εσπαγε το τζαμι της οθονης ,κακιστες καμερες,και ψιλοκολουσε!

 

Τελικά ο καθένας έχει μια διαφορετική ιστορία να διηγηθεί...

Εμένα το t6s κράτησε για περισσότερο από δύο χρόνια. Αποδήμησε όταν έφαγε μια τούμπα με τα μούτρα. Η αλήθεια είναι ότι είχε φάει κι άλλες πολλές, αλλά πάντα το έσωζε αφενός μεν η γωνία πτώσης, αφετέρου δε η θήκη σιλικόνης.

Συμφωνώ ότι οι κάμερες ήταν τραγικές. Δεν είναι όμως αναμενόμενο, όταν αγοράζουμε low cost κινεζοτηλέφωνο;

Ποιότητα; Νομίζω αυτό που περιμένεις... Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο.

Προσωπικά και με την χρήση που του έκανα δεν είχα απολύτως κανένα πρόβλημα. Και αν η εταιρία δεν ήταν σε λήθαργο, άνετα θα αγόραζα ξανά κάποιο μοντέλο της.

Link to comment
Share on other sites

φίλος μου έστειλε μόλις μια προσφορά που τρέχει για το Doogee T5 από GeekBuynig.

Κάνει για Ελλάδα;

Την βρίσκετε καλή προσφορά;

Γενικά θέλει ένα που να αντέχει σε σκληρές συνθήκες οπότε κοιτάζει σε κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις μια εμμονή με τα umi νομίζω :lol::lol:

 

Καμία εμμονή. Απλά συμπληρώνω αυτά που είχα γράψει πριν μέρες. Μέχρι και η UMi παραδέχτηκε τα προβλήματα του "Z" και έβγαλε update. Το πόσο τα έφτιαξαν, δε μπορώ να το ξέρω. :p

Link to comment
Share on other sites

φίλος μου έστειλε μόλις μια προσφορά που τρέχει για το Doogee T5 από GeekBuynig.

Κάνει για Ελλάδα;

Την βρίσκετε καλή προσφορά;

Γενικά θέλει ένα που να αντέχει σε σκληρές συνθήκες οπότε κοιτάζει σε κάτι τέτοιο.

 

Μια χαρα κανει. Γνωστος επεξεργαστης, αρκετα καλη τιμη, με ποιοτητα doogee. Αν θα το σκληρομεταχειριζεται ειναι οτι πρεπει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...