Jump to content

Κινέζικα κινητά: Σχόλια, τιμές, συγκρίσεις, απορίες


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπέρα παιδιά έχω διαβάσει τις 40 από της 167 σελίδες και έχω κι εγώ με την σειρά μου πελαγώσει,

ψάχνω για κινητό μέχρι 150 ευρώ αλλα είναι τόσα πολλά που δεν έχω αποφασίσει ακόμα και πρέπει μέσα στην εβδομάδα να παραγγείλω!!!

 

λοιπόν είμαι ανάμεσα στο doogee 550 και στο elephone p2000 αλλα και οι υπόλοιπες προτάσεις δεκτες, λοιπόν θέλω να έχει 5 ίντσες οθόνη hd, 13άρα κάμερα, "οκταπυρινο", 2 giga ram, να παίρνει θήκη με παράθυρο s-view και εννοείτε να δουλεύει αυτή η λειτουργία (γιατί το κινητό του αδερφού μου που παραγγείλαμε από κίνα με τέτοια θήκη η λειτουργία δεν δουλεύει και πρέπει να ανοίγει την θήκη για να δει ποιος τον καλεί) για να βλέπω ποιος με καλεί

χωρίς να ανοίξω το τηλέφωνο και το σημαντικότερο για μένα να έχει δυνατό ηχείο,

τώρα έχω το sony live walkman και χτυπάει πολύ δυνατά και το ακούω όση φασαρία και να έχει, είχα βρει κάποιο κινητό με διπλα ηχεία αλλα δεν θυμάμαι που το είδα

τώρα αν έχει και κάποια ιδιαιτερα "σπεξ" no problem,

A ξέρει κανένας πως λέγεται ο αισθητήρας που περνάς το χέρι σου από μπροστά από το τηλέφωνο και αλλάζει καρτέλα?

αυτά εν ολίγοις περιμένω τα μηνύματα σας

ευχαριστω :wacko::wacko::wacko:

 

παντως το π2000 ειναι παρα πολυ ομορφο τηλεφωνακι και απο οτι βλεπεω πισω πρεπει να εχει μεγαλο ηχειο..

το εχει κανενας? να μας πει εντυπωσεις?

 

Ψάξε στο gizchina ο reviewer έμεινε με το κινητό στο χέρι. :(

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Είναι μια από τις καλύτερες επιλογές και νομίζω και με αναβάθμιση σε Android 4.4.

Ναι, το S860 έχει πάρει επίσημη αναβάθμιση σε Kitkat 4.4.2 εδώ και καιρό.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις προτάσεις σας. Επειδή δεν ασχολούμαι ιδιαίτερα με το κομμάτι των κινητών, διάβασα τα νήματα για τα κινητά που μου αναφέρατε αλλά μπερδεύτηκα αρκετά. Να γίνω λοιπον λιγο πιο συγκεκριμένος. Ψάχνω ένα κινητό που να δουλεύει καλά όπως είναι (χωρις να χρειάζεται αλλαγές rom αν το λέω καλά), να έχει ελληνικό μενου και πληκτρολόγιο,χρήση κυρίως για παιχνίδια, κλήσεις και sms, καλό ηχείο, οθόνη από 5 ίντσες, όσο πιο δοκιμασμένο γίνεται και σχετικά καλή τιμή (εως 120-130 ευρώ). Αυτά και συγγνώμη αν σας κούρασα.
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν είμαι ανάμεσα στο doogee 550 και στο elephone p2000 αλλα και οι υπόλοιπες προτάσεις δεκτες, λοιπόν θέλω να έχει 5 ίντσες οθόνη hd, 13άρα κάμερα, "οκταπυρινο", 2 giga ram, να παίρνει θήκη με παράθυρο s-view...

Προφανώς εννοείς QHP (quarter HD) οθόνη γιατί τα τηλέφωνα που αναφέρεις ότι έχεις επιλέξει τέτοια οθόνη έχουν και όχι HD. Το μεν πρώτο έχει 1GB RAM, όχι 2 που βάζεις ως προαπατούμενο. Τα περισσότερα πλέον τηλέφωνα σε αυτό το budget έχουν qHD οθόνες και μεγάλες σχετικά εσωτερικές μνήμες. Καλό όμως θα ήταν να επιλέξεις κάποιο δοκιμασμένο και αξιόπιστο τηλέφωνο. Και απόόσα διαβάζω, το Honor 3C είναι ένα από αυτά.

 

Προφανώς εννοέι HD...

Τα Doogee DG550 και Elephone P2000 έχουν οθόνη ανάλυσης 1280x720.

Επίσης η οθόνη τους είναι 5,5 ιντσών και όχι 5.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ψαχνω για κινητο γυρω στα 150 ευρω και εχω δει για το coolpad f1 και το jiayu g4s ποιο πιστευετε οτι ειναι καλυτερο κινητο value for money? πιστευετε οτι υπαρχει αλλο κινητο που αξιζει παραπανω;;
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ψαχνω για κινητο γυρω στα 150 ευρω και εχω δει για το coolpad f1 και το jiayu g4s ποιο πιστευετε οτι ειναι καλυτερο κινητο value for money? πιστευετε οτι υπαρχει αλλο κινητο που αξιζει παραπανω;;

 

http://www.chinabuye.com/s5-octa-core-3g-smartphone-w-mtk6592-5-7-inch-2gb-16gb-dual-sim-13-0mp-camera-gps-wifi-otg-gesture-sensing-white

 

http://s7.postimg.org/9avdvpj57/Picture0001.png

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Μην είσαι σίγουρος ότι το εσωτερικό της συσκευής συμπεριλαμβάνει αυτά που περιγράφει. Γνωστή πλέον απάτη σε κινέζικους αγνώστου προελεύσεως κλώνους.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Μην είσαι σίγουρος ότι το εσωτερικό της συσκευής συμπεριλαμβάνει αυτά που περιγράφει. Γνωστή πλέον απάτη σε κινέζικους αγνώστου προελεύσεως κλώνους.

 

athanaso77 Σε εμπιστεύομαι για αυτά που γράφεις, αυτό είναι στο παρακάτω video για δες και πες...!!!

κοίτα το Antutu Στα 8΄. γιατί είμαι έτυμος να το αποκτήσω..!!! Edited by mariodj

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

http://www.minideal.net/no-1-s7-smartphone-android-4-4-mt6592-octa-core-1-7ghz-13mp-camera-1gb-ram-8gb-rom.html

Τι γνώμη έχετε για το κινητό και η No.1 τι λέει σαν μάρκα;; αξίζει τα λεφτά του;;

Link to comment
Share on other sites

http://www.minideal.net/no-1-s7-smartphone-android-4-4-mt6592-octa-core-1-7ghz-13mp-camera-1gb-ram-8gb-rom.html

Τι γνώμη έχετε για το κινητό και η No.1 τι λέει σαν μάρκα;; αξίζει τα λεφτά του;;

 

Γενικά αν δεν κάνω λάθος είναι καλή σχετικά εταιρία χωρίς προβληματικές υλοποιήσεις από όσο λίγο την έχω παρακολουθήσει.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Γενικά δεν συμπαθώ τους κλώνους, ώς κατώτερης ποιότητας κατασκευές, αλλά για να το φέρνει το Minideal, καλό πρέπει να είναι, τις σαβούρες τις αποφεύγει. Βέβαια στα ίδια λεφτά εγώ θα έπαιρνα THL W200S...
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
athanaso77 Σε εμπιστεύομαι για αυτά που γράφεις, αυτό είναι στο παρακάτω video για δες και πες...!!!
κοίτα το Antutu Στα 8΄. γιατί είμαι έτυμος να το αποκτήσω..!!!

 

Το Antutu είναι το πιο εύκολο να το κοροιδέψεις. Πειράζεις τον kernel και το antutu δείχνει ότι θέλεις εσύ. Αν βάλεις όμως κάποια εφαρμογή τύπου cpu identifier, cpu-z κτλ τότε απογοητεύεσαι.

 

Και φυσικά δεν κάνω εικασίες... τα έχω δει κατ' ιδίαν. Σε μία συσκευή στο antutu έλεγε ανάλυση 1980x1080 και τα πραγματικά ήταν 960x540. Ομοίως με κλώνους που αντί για 3GB RAM όπως έλεγε το antutu είχαν 512ΜΒ πραγματικά! Και πολλά άλλα...

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ψαχνω για κινητο γυρω στα 150 ευρω και εχω δει για το coolpad f1 και το jiayu g4s ποιο πιστευετε οτι ειναι καλυτερο κινητο value for money? πιστευετε οτι υπαρχει αλλο κινητο που αξιζει παραπανω;;

 

Και τα 2 ειναι εξαιρετικα.Απο μενα Coolpad λογω και της τεραστιας υποστηριξης.Οτι πιο VFM υπαρχει.

Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ψαχνω για κινητο γυρω στα 150 ευρω και εχω δει για το coolpad f1 και το jiayu g4s ποιο πιστευετε οτι ειναι καλυτερο κινητο value for money? πιστευετε οτι υπαρχει αλλο κινητο που αξιζει παραπανω;;

Πολύ καλά και τα 2 αλλά δες και το εξαιρετικό Huawei Honor 3C, που έχει και OTG (δεν έχει το CoolPad) και από τις κορυφαίές φωτογραφίες (αδυναμία του software εκεί στο CoolPad).

Το CoolPad είναι 8πύρινο, άρα επιρεάζει την κατανάλωση αυτό. Επίσης όλοι ασχολούνται με ανεπίσημες ρομ λόγω προβλημάτων στην επίσημη, οπότε έε το υπόψιν.

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

παιδιά θέλω να πάρω ένα κινητό 'μάρκας' για έναν γνωστό μου με όσο το δυνατόν καλύτερα specs αλλά να μην ειναι πάνω απο 100 ευρώ αν γίνεται.

είμαι ανάμεσα σε αυτά τα 3 προς το παρόν:

Lenovo S890

 

Lenovo A680

 

και

Lenovo A766

μου άρεσε το dual core καλύτερα επειδή έχει 1 gb ram αλλά το φοβάμαι..μήπως δεν είναι αρκετά γρήγορο πλέον?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια...σκεφτομαι την αγορα κινητου...ειμαι Xiaomi και MIUI Fan και σκεφτομαι την αγορα ενος κινητου...τι εχετε να προτεινετε ? redmi 1s ? redmi Note ? coolpad F1 η μηπως καποιο αλλο. αλλα να μην περναει τα 150 ευρω η αγορα...
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, επιμένετε να προτείνετε το Coolpad F1 κοιτάζοντας μόνο το hardware ενώ έχει τόσα προβλήματα σε επίπεδο λογισμικού.

Εγώ δεν θα το πρότεινα σε κανέναν εκτός αν του έλεγα ότι πρέπει να μάθει να περνάει rom και μετά να επιλέξει αν θέλει να έχει ή καλή κάμερα ή γρήγορες επιδόσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, επιμένετε να προτείνετε το Coolpad F1 κοιτάζοντας μόνο το hardware ενώ έχει τόσα προβλήματα σε επίπεδο λογισμικού.

Εγώ δεν θα το πρότεινα σε κανέναν εκτός αν του έλεγα ότι πρέπει να μάθει να περνάει rom και μετά να επιλέξει αν θέλει να έχει ή καλή κάμερα ή γρήγορες επιδόσεις.

κοιταξε να του περασεις μια MIUI δεν ειναι και πυρηνηκες επιστημες... :p οσο για την καμερα...δεν νομιζω τακη. καργα θολες οι νυχτερινες ληψεις...τιποτα το ιδιαιτερο η καμερα γενικως...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα αφου έκλεισα το δικό μου κινητόμε το inew v3 ήρθε η σειρά για άλλο ένα kκινητό στην οικογένεια τι εχετε να πέιτε γι αυτο:http://www.1949deal.com/lenovo-golden-warrior-a8-a808t-mtk6592-octa-core-1-7ghz-android-4-4-smartphone-2gb-ram-16gb-rom-5-0-inch-hd-screen-td-scdma-black.html ;)
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, επιμένετε να προτείνετε το Coolpad F1 κοιτάζοντας μόνο το hardware ενώ έχει τόσα προβλήματα σε επίπεδο λογισμικού.

Εγώ δεν θα το πρότεινα σε κανέναν εκτός αν του έλεγα ότι πρέπει να μάθει να περνάει rom και μετά να επιλέξει αν θέλει να έχει ή καλή κάμερα ή γρήγορες επιδόσεις.

 

Εδω καποιοι σκανε 300-500$ και αγοραζουν OnePlusOne,KingZone κτλ και εχουν θεμα με λογισμικο ή hardware ή κιτρινιλες και σ ενοχλησε το φτηνο Coolpad F1?Φιλικα το λεω,μην παρεξηγηθεις.

Nα ξερουμε τι αγοραζουμε με τα λεφτα που δινουμε.Eιναι εξαιρετικο κινητο απο κορυφαια εταιρεια και τεραστιo VFM.Μαζι με το Huawei Honor 3C κατω απο 200$ τα 2 καλυτερα κινητα με 2GB ram.Σαφως θα χρειαστει καποια πειραγματα αλλα οποιος δεν θελει να ασχοληθει ας παρει κατι αλλο,υποδεεστερο ή πιο ακριβο (κι απο Ελλαδα)...

Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα αφου έκλεισα το δικό μου κινητόμε το inew v3 ήρθε η σειρά για άλλο ένα kκινητό στην οικογένεια τι εχετε να πέιτε γι αυτο:http://www.1949deal.com/lenovo-golden-warrior-a8-a808t-mtk6592-octa-core-1-7ghz-android-4-4-smartphone-2gb-ram-16gb-rom-5-0-inch-hd-screen-td-scdma-black.html ;)

 

Πρόσεξε γιατί αυτό είναι SCDMA και όχι WCDMA

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα αφου έκλεισα το δικό μου κινητόμε το inew v3 ήρθε η σειρά για άλλο ένα kκινητό στην οικογένεια τι εχετε να πέιτε γι αυτο:http://www.1949deal.com/lenovo-golden-warrior-a8-a808t-mtk6592-octa-core-1-7ghz-android-4-4-smartphone-2gb-ram-16gb-rom-5-0-inch-hd-screen-td-scdma-black.html ;)

 

Δεν υποστηριζει Ελληνικο 3G ακομα.Περιμενε να βγει η Ευρωπαικη εκδοση.Οταν λες εκλεισες το Inew,ελπιζω να εννοεις οτι το πηρες πριν μηνες και να μην το παρηγγειλες τωρα...

Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

Εδω καποιοι σκανε 300-500$ και αγοραζουν OnePlusOne,KingZone κτλ και εχουν θεμα με λογισμικο ή hardware ή κιτρινιλες και σ ενοχλησε το φτηνο Coolpad F1?Φιλικα το λεω,μην παρεξηγηθεις.

Nα ξερουμε τι αγοραζουμε με τα λεφτα που δινουμε.Eιναι εξαιρετικο κινητο απο κορυφαια εταιρεια και τεραστιo VFM.Μαζι με το Huawei Honor 3C κατω απο 200$ τα 2 καλυτερα κινητα με 2GB ram.Σαφως θα χρειαστει καποια πειραγματα αλλα οποιος δεν θελει να ασχοληθει ας παρει κατι αλλο,υποδεεστερο ή πιο ακριβο (κι απο Ελλαδα)...

 

Μην ξεχνάς την καλή έκδοση (z2580/2gb ram/16gb rom) του Asus ZenFone 5.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

κοιταξε να του περασεις μια MIUI δεν ειναι και πυρηνηκες επιστημες... :p οσο για την καμερα...δεν νομιζω τακη. καργα θολες οι νυχτερινες ληψεις...τιποτα το ιδιαιτερο η καμερα γενικως...

 

Εδω καποιοι σκανε 300-500$ και αγοραζουν OnePlusOne,KingZone κτλ και εχουν θεμα με λογισμικο ή hardware ή κιτρινιλες και σ ενοχλησε το φτηνο Coolpad F1?Φιλικα το λεω,μην παρεξηγηθεις.

Nα ξερουμε τι αγοραζουμε με τα λεφτα που δινουμε.Eιναι εξαιρετικο κινητο απο κορυφαια εταιρεια και τεραστιo VFM.Μαζι με το Huawei Honor 3C κατω απο 200$ τα 2 καλυτερα κινητα με 2GB ram.Σαφως θα χρειαστει καποια πειραγματα αλλα οποιος δεν θελει να ασχοληθει ας παρει κατι αλλο,υποδεεστερο ή πιο ακριβο (κι απο Ελλαδα)...

 

ωραία, αυτό λέω κι εγώ απλώς έχω άλλη άποψη για το κατά πόσο μπορεί να «πειράξει» το κινητό του ο μέσος χρήστης.

Προτείνω λοιπόν η ολοκληρωμένη πρόταση αγορές του coolpad f1 να είναι:

Φοβερά specs που βρίσκεις μόνο σε πολύ πιο ακριβά κινητά στην Κίνα -για Ελλάδα άστο καλύτερα-

το οποίο όμως έχει κάποια θέματα με τις rom και θέλει να ξέρεις από τέτοια πράγματα όταν το παραλάβεις.

 

Η ένσταση μου είχε να κάνει με προτάσεις αγοράς που λένε μόνο ότι πρόκειται για φοβερό vfm.

Για κάτσε ρε Τάκη, ξέρει ο άλλος τί είναι η rom, το xda και η miui και του το προτείνεις έτσι, νέτα σκέτα; :lol:

Έχοντας πάντα στο μυαλό μου τον μέσο χρήστη....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...