Jump to content

Κινέζικα κινητά: Σχόλια, τιμές, συγκρίσεις, απορίες


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κατέληξα στο Xiaomi Redmi 8 από εδώ με κουπόνι, με τελική τιμή 123 €. Το καλό όνομα της Xiaomi, η μεγάλη μπαταρία, επεξεργαστής Snapdragon και 4GB ram στα θετικά. Το μόνο που υστερεί, είναι η χαμηλότερη ανάλυση της οθόνης, που δεν νομίζω πως θα καταλάβω την διαφορά. Όταν το παραλάβω θα σας γράψω εντυπώσεις.

 

Φυσικά και η ανάλυση της οθόνης έχει σημασία. Φυσικά και θα καταλάβεις διαφορά αν είχες καλύτερη οθόνη. Πάρε το remi note 7.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Φυσικά και η ανάλυση της οθόνης έχει σημασία. Φυσικά και θα καταλάβεις διαφορά αν είχες καλύτερη οθόνη. Πάρε το remi note 7.

 

γιατι να παρει το 7 και οχι το 8? στα 153 ειναι πλεον.

και κανενα κινεζομαγαζο δεν εχει στοκ στα 7αρια.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
γιατι να παρει το 7 και οχι το 8? στα 153 ειναι πλεον..

 

Γιατί άλλο το Redmi 8 και άλλο το Redmi Note 8.

 

Συνεπώς, είναι σαφώς καλύτερη επιλογή το Redmi Note 7 από το Redmi 8.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Mπορειτε να προτείνεται ένα κινητό από έξω μέχρι 100€. Σκέφτομαι το UMIDIGI A5 Pro. Καμιά πρόταση για κάποιο άλλο με τα ίδια στοιχεία;
Link to comment
Share on other sites

Εχω το Remi Note 6 Pro. Πολυ ιακνοποιημενος αλλα επειδη το κακομεταχειριζομαι παει οπου να ναι θα τα φτυσει. Κανει arifacts η οθονη κτλ.

Κατι στα ιδι αλεφτα η μισο κλικ πιο πανω να παρω ,και να εχει εστω το ιδιο καλη καμερα?Δεν με νοιαζει η μαρκα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 8 months later...

επειδή έχω καιρό να παραγγείλω κινητό από Κίνα. πλέον αξίζει; για κινητό πχ mi 10 να το πάρω από έξω; αργούν η έρχονται γρήγορα πλέον; από τελωνείο το 2 γίνεται για πόσα κινητού περίπου 250 - 300 ευρώ ;

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

επειδή έχω καιρό να παραγγείλω κινητό από Κίνα. πλέον αξίζει; για κινητό πχ mi 10 να το πάρω από έξω; αργούν η έρχονται γρήγορα πλέον; από τελωνείο το 2 γίνεται για πόσα κινητού περίπου 250 - 300 ευρώ ;

Αξίζει ανάλογα με τη μάρκα και το μοντέλο κινητού. Για κάποια -π.χ. τα φθηνά-μεσαία Xiaomi- η διαφορά τιμής με την Ελλάδα (μιλώντας βέβαια για σκρουτζομάγαζα και όχι για επίσημο εισαγωγέα - με ό,τι συνεπάγεται αυτό) είναι μικρή για να αξίζει τον κόπο.

Στα μεγαλύτερα όμως μοντέλα - ή/και σε άλλες μάρκες- μπορεί να βρει κανείς αισθητές διαφορές.

Εκεί βέβαια εγείρεται και το ερώτημα κατά πόσον αξίζει η αγορά ακριβού τηλεφώνου από Κίνα, αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση.

Bottom line: Βλέπεις για αυτά που σε ενδιαφέρουν και αποφασίζεις κατά περίπτωση.

Και βεβαίως αγορά όχι χύμα από τη σελίδα Κινέζου - ψάχνεις για τα γνωστά 'κουπόνια', flash sales και τα σχετικά.

 

Για τελωνείο ισχύουν ακόμα τα γνωστά από παλιότερα: Για τα 2 'γνωστά' μας μαγαζιά, Banggood και Gearbest, οι μέθοδοι αποστολής με... 'priority' στο όνομά τους (π.χ. EU priority, priority direct mail κλπ) δεν περνάνε -μέχρι στιγμής τουλάχιστον- τελωνείο.

 

Ίσως παίζει και αλλού - έχω παραγγείλει π.χ. σχετικά ακριβά ή/και ογκώδη είδη από το Tomtop με αυτό που αποκαλούν "Duty Free shipping" και μου ήρθαν δια της γνωστής... τεθλασμένης (από ευρωπαϊκή χώρα, χωρίς να φαίνεται πουθενά η αρχική προέλευση) γρήγορα και χωρίς να... σταματήσουν πουθενά, αλλά έχει γραφτεί από άλλους εδώ ότι την έχουν πατήσει με αυτήν τη μέθοδο, οπότε καλύτερα μην... πάρω κανέναν στο λαιμό μου με αυτό. Καλύτερα μείνε στα 2 πιο γνωστά μαγαζιά...

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει ανάλογα με τη μάρκα και το μοντέλο κινητού. Για κάποια -π.χ. τα φθηνά-μεσαία Xiaomi- η διαφορά τιμής με την Ελλάδα (μιλώντας βέβαια για σκρουτζομάγαζα και όχι για επίσημο εισαγωγέα - με ό,τι συνεπάγεται αυτό) είναι μικρή για να αξίζει τον κόπο.

 

Στα μεγαλύτερα όμως μοντέλα - ή/και σε άλλες μάρκες- μπορεί να βρει κανείς αισθητές διαφορές.

 

Εκεί βέβαια εγείρεται και το ερώτημα κατά πόσον αξίζει η αγορά ακριβού τηλεφώνου από Κίνα, αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση.

 

Bottom line: Βλέπεις για αυτά που σε ενδιαφέρουν και αποφασίζεις κατά περίπτωση.

 

Και βεβαίως αγορά όχι χύμα από τη σελίδα Κινέζου - ψάχνεις για τα γνωστά 'κουπόνια', flash sales και τα σχετικά.

 

 

 

Για τελωνείο ισχύουν ακόμα τα γνωστά από παλιότερα: Για τα 2 'γνωστά' μας μαγαζιά, Banggood και Gearbest, οι μέθοδοι αποστολής με... 'priority' στο όνομά τους (π.χ. EU priority, priority direct mail κλπ) δεν περνάνε -μέχρι στιγμής τουλάχιστον- τελωνείο.

 

 

 

Ίσως παίζει και αλλού - έχω παραγγείλει π.χ. σχετικά ακριβά ή/και ογκώδη είδη από το Tomtop με αυτό που αποκαλούν "Duty Free shipping" και μου ήρθαν δια της γνωστής... τεθλασμένης (από ευρωπαϊκή χώρα, χωρίς να φαίνεται πουθενά η αρχική προέλευση) γρήγορα και χωρίς να... σταματήσουν πουθενά, αλλά έχει γραφτεί από άλλους εδώ ότι την έχουν πατήσει με αυτήν τη μέθοδο, οπότε καλύτερα μην... πάρω κανέναν στο λαιμό μου με αυτό. Καλύτερα μείνε στα 2 πιο γνωστά μαγαζιά...

οκ σε ευχαριστώ!

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στα 120 τι εχουμε;

Για redmi note 8 πήγαινα

 

122.68€ από banggood με κουπόνι BG5N8CL η έκδοση 4/64. Σε αυτήν την τιμή δεν υπάρχει αντίπαλος.

Επόμενο καλύτερο το redmi note 8 pro με ~162€ έκδοση 6/64

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Παιδια γεια σας. Εδω και 4 χρονια δεν αγορασα κινητο εως οτου στο τελευταιο μου ραγισε το touch screen πραγμα που σημαινει πως σιγα σιγα θα παμε για αλλο κινητο. Ενα απο τα βασικα μου κριτηρια ειναι το notification led για να βλεπω ειδοποιησεις. Ψαχνοντας ομως παρατηρω πως τελευταια δεν συνηθιζεται και ιδιαιτερα να διαθετουν τα τηλεφωνα αυτη την δυνατοτητα. Τι γινεται λοιπον στην περιπτωση που παρω καποιο που δεν θα εχει αυτη την λειτουργια? Υπαρχει λυση? Ευχαριστω. Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν κάποιες εφαρμογές στο play store που ανάβουν την οθόνη η το φλας.δενντις έχω δοκιμάσει βέβαια.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω. Αυτο το γνωριζα, αλλα εκεινο που θα ηθελα να ξερω ειναι αν οι εφαρμογες αυτες ταιριαζουν σε ολα τα Android η υπαρχει η περιπτωση να μεινω..ανικανοποιητος!!

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Οι συσκευές της TCL, έχουν την δυνατότητα να ανάβει περιμετρικά η οθόνη της συσκευής όταν έρχεται νεα ειδοποιήση και είναι πολύ όμορφο. TCL Plex, TCL 10L, TCL 10 Pro, TCL 10 Plus
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω. Αυτο το γνωριζα, αλλα εκεινο που θα ηθελα να ξερω ειναι αν οι εφαρμογες αυτες ταιριαζουν σε ολα τα Android η υπαρχει η περιπτωση να μεινω..ανικανοποιητος!!

 

Μόνο με μια δοκιμή θα καταλάβεις αν σου ταιριάζουν.ολες σχεδον ειναι δωρεάν οπότε δεν έχεις κάτι να χάσεις.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Μόνο με μια δοκιμή θα καταλάβεις αν σου ταιριάζουν.ολες σχεδον ειναι δωρεάν οπότε δεν έχεις κάτι να χάσεις.
Αν ειναι να αγορασω τη συσκευη που θελω και μετα να διαπιστωσω οτι δεν "μου καθεται" καμμια εφαρμογη για αυτη τη δουλεια, "την κατσαμε" τη βαρκα!!:lol::lol::lol:

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις καταλήξει στο μοντέλο ψάχνεις εδώ το νήμα του και ζητάς από κάποιον κατοχο να κατεβάσει την εφαρμογή και να την δοκιμάσει.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ..ετσι οπως το σκεφτεσαι γινεται. Ομως τη συσκευη που φλερταρω δεν την εχει παρουσιασει κανεις στο forum οπότε..δοκιμες δεν ειναι εφικτες. Σ ευχαριστω για την προσπαθεια. :)

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Παλαιότερα είχα κινητό χωρίς led ειδοποιήσεις και χρησιμοποιούσα την εφαρμογή NoLed. Με εξυπηρετούσε πολύ, στην ουσία έβγαινε ένα μήνυμα σαν από led πάνω στην κλειστή οθόνη και μπορούσες να του αλλάξεις θέση κλπ. Δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμη...

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ..ετσι οπως το σκεφτεσαι γινεται. Ομως τη συσκευη που φλερταρω δεν την εχει παρουσιασει κανεις στο forum οπότε..δοκιμες δεν ειναι εφικτες. Σ ευχαριστω για την προσπαθεια. :)

 

Για ποια συσκευή μιλάς?

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

Παλαιότερα είχα κινητό χωρίς led ειδοποιήσεις και χρησιμοποιούσα την εφαρμογή NoLed. Με εξυπηρετούσε πολύ, στην ουσία έβγαινε ένα μήνυμα σαν από led πάνω στην κλειστή οθόνη και μπορούσες να του αλλάξεις θέση κλπ. Δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμη...
Τωρα που την ανεφερες μου ηρθε κι εμενα αυτη στο μυαλο. Οπως και να εχει παντως πιστευω να βρεθει καποια εφαρμογη να κανω τη δουλεια μου. Θα μπορουσε καποιος να πει "ακομα δεν τον ειδαμε.." :lol::lol: αλλα για μενα ειναι πολυ σημαντικο να μην χανω κλησεις.

Σε πρωτη ευκαιρια θα ψαξω στο P/S να δω τι παιζει. Σ Ευχαριστω.

@Varajohn η συσκευη που φλερταρω (απο Κινα) ειναι φτηνοδουλεια αλλα δεν φαινεται σκουπιδι. Ειναι το UMIDIGI BISON.

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...