Jump to content

Κινέζικα κινητά: Σχόλια, τιμές, συγκρίσεις, απορίες


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν έχεις παρά να το παραγγείλεις με την International / RoW ROM (την εγκαθιστούν συνήθως στο μαγαζί, ανάλογα με τις επιθυμίες σου) και θα δουλεύει μια χαρά out of the box.

 

Όλα δουλεύουν κανονικά Ελλάδα - άσχετα με το αν θα το παραγγείλεις από Κίνα ή Ευρώπη (ειδικά μάλιστα αν τους το παραγγείλεις με την κατάλληλη ROM - βλ. παραπάνω).

Υπολόγισε $20-$30 επιβάρυνση για την ευρωπαϊκή αποθήκη, με όφελος τη γρήγορη παράδοση (τουλάχιστον αν παραγγείλεις από κανένα Vickmall, Minideal κλπ -ειδικά τα 2 αυτά έχουν τις αποθήκες τους στην Ελλάδα!- τώρα για κάτι άλλα όπως π.χ. Gearbest, διαβάζω σε γειτονικά topics παράπονα ότι κάνει περισσότερο να έρθει από την ευρωπαϊκή τους αποθήκη απ' ό,τι... απ' την Κίνα!)

και βεβαίως την έλλειψη άγχους για τυχόν τελωνεία κλπ.

Στα λέω για να ζυγίσεις τις επιλογές ανάλογα με τις προτεραιότητές σου.

Βέβαια τα έξτρα 20-30€ για την Ευρωπαϊκή αποθήκη είναι τρελό καπέλο σε μια συσκευή των 100-120€.

 

Unleashed by my M1 NOTE

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα στη παρέα, έχω ένα Coolpad F1 το οποίο με έχει καλύψει πλήρως εδώ και δύο χρόνια, λόγω όμως ανωτέρας βίας <<θυγατέρα>> το χάνω οπότε πρέπει να βρω ένα νέο και ελαφρώς καλύτερο κινητό σε τιμή κοντά στα 150€,άρα έχουμε....αποκλειστικά οθόνη FHD 5ιντσών,αναβαθμισμένη κάμερα-επεξεργαστικη ισχύ,δικαρτο,4G,με τουλάχιστον 16 GB rom...... κατέληξα στα παρακάτω μετά από αρκετή ανάγνωση στα αντίστοιχα νήματα:

 

1)Cubot X17S στα θετικά η τιμή(140€) και η ύπαρξη 800αρας μπάντας στο 4G,μέτριες επιδόσεις επεξεργαστή παρά τα 3GB ram,μέτρια κάμερα παρά τα 16ΜP και στα αρνητικά η μπαταρία

2)Xiaomi MI 4c στα θετικά οι επιδόσεις, ή υποστήριξη, η ποιότητα,μέτρια τιμή στα 150€,ικανοποιητική κάμερα στα αρνητικά η έλειψη ραδιοφώνου και 800αρας μπάντας

3)Lenovo vibe shot z90-7 στα θετικά η καμερα,επιδόσεις παρόμοιες με το mi4,η ύπαρξη 800αρας μπάντας με μοναδικό αρνητικό την υψηλότερη τιμή........

 

Επίσης καλοβλεπω και το μονοκαρτο mi4,λόγω τιμής .

 

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη,ακόμα και για πρόταση κινητού.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στη παρέα, έχω ένα Coolpad F1 το οποίο με έχει καλύψει πλήρως εδώ και δύο χρόνια, λόγω όμως ανωτέρας βίας <<θυγατέρα>> το χάνω οπότε πρέπει να βρω ένα νέο και ελαφρώς καλύτερο κινητό σε τιμή κοντά στα 150€,άρα έχουμε....αποκλειστικά οθόνη FHD 5ιντσών,αναβαθμισμένη κάμερα-επεξεργαστικη ισχύ,δικαρτο,4G,με τουλάχιστον 16 GB rom...... κατέληξα στα παρακάτω μετά από αρκετή ανάγνωση στα αντίστοιχα νήματα:

 

1)Cubot X17S στα θετικά η τιμή(140€) και η ύπαρξη 800αρας μπάντας στο 4G,μέτριες επιδόσεις επεξεργαστή παρά τα 3GB ram,μέτρια κάμερα παρά τα 16ΜP και στα αρνητικά η μπαταρία

2)Xiaomi MI 4c στα θετικά οι επιδόσεις, ή υποστήριξη, η ποιότητα,μέτρια τιμή στα 150€,ικανοποιητική κάμερα στα αρνητικά η έλειψη ραδιοφώνου και 800αρας μπάντας

3)Lenovo vibe shot z90-7 στα θετικά η καμερα,επιδόσεις παρόμοιες με το mi4,η ύπαρξη 800αρας μπάντας με μοναδικό αρνητικό την υψηλότερη τιμή........

 

Επίσης καλοβλεπω και το μονοκαρτο mi4,λόγω τιμής .

 

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη,ακόμα και για πρόταση κινητού.

 

Δες και το zte blade 6 από το minideal, στα 116$. Τα έχει όλα, αξιοπιστία, καλή κάμερα, 800αρα, ραδιόφωνο. Το μόνο που δεν έχει είναι υποστήριξη, αλλά δεν ξέρω αν χρειάζεται γιατί το δουλεύεις out of the box και είναι απροβλημάτιστο.

 

Sent from my Onda V975m using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Φίλε zanarino το εψαξα το Zte s6 ,δεν έχει οθόνη FHD ,δεν έχει αντιστοιχες επιδόσεις με τα παραπάνω κινητά,δεν έχει μεγάλη μπαταρία ....έφτασα μέχρι το Zte nubia για να βρω αντίστοιχα χαρακτηριστικά με αυτά που ψάχνω (ένα καλύτερο κινητό σε σχέση με το Coolpad F1 που έχω),άλλα ξέφευγε η τιμή.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!! :) Μόλις με πήρε τηλέφωνο φίλη η οποία αναζητά κινητό με ταβάνι τα 100 ευρώ, με μέτρια προς καλή κάμερα και ελάχιστη χρήση fb, viber, whatsapp. Επειδή τον τελευταίο καιρό δεν παρακολουθώ τις εξελίξεις στην κινέζικη αγορά, τι να της προτείνω;;;; Να σημειώσω ότι πρέπει να δουλεύει out of the box, γιατί η κοπέλα δεν έχει γνώσεις και χρόνο για πειραματισμούς.

Βοηθήματα, σημειώσεις, εκπαιδευτικά νέα, όλα συγκεντρωμένα σε ένα site! www.sofikoukouvagia.gr

 

Για να μη σας φαίνονται πια...κινέζικα!!! http://www.e-chinese.gr

Link to comment
Share on other sites

Infocus m560 με κλειστά μάτια

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια. ψαχνω εδω και καιρο για κινητο. Ακομα δεν ξερω αν θελω 5'' ή 5,5''. Παρόλαυτα έχω καταλήξει σε καποια. Τα xiaomi redmi 3 pro ή το xiaomi redmi note 3 pro για 5 και 5,5 αντίστοιχα και απο την άλλη τη σειρά των Zenfone 2 της ASUS που βγάζουν αντίστοιχα και 5,5 και 5.

 

Θα ήθελα γνώμες για το αν αξίζει να δώσω τα καποια παραπάνω λεφτά για τα ASUS ή οχι, καθως και σε τι διαφέρουν σαν κατασκευαστικες αφου εγώ δεν έχω δουλεψει καμια απο τις 2 και δεν γνωρίζω.

 

Δινω 2 λινκ με τα επικρατέστερα μεχρι τωρα και που θα ηθελα τη γνωμη σας για τη συγκριση τους:

http://www.minideal.net/original-asus-zenfone-2-ze551ml-4g-fdd-lte-android-5-0-smartphone-quad-core-5-5-inch-ips-1920x1080-4gb-ram-13mp-4g-lte-mobile-phone.html

 

http://www.minideal.net/xiaomi-redmi-note-3-pro-32gb-4000mah-smartphone-gray.html

 

Ευχαριστώ!

Edited by puteolana
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια. ψαχνω εδω και καιρο για κινητο. Ακομα δεν ξερω αν θελω 5'' ή 5,5''. Παρόλαυτα έχω καταλήξει σε καποια. Τα xiaomi redmi 3 pro ή το xiaomi redmi note 3 pro για 5 και 5,5 αντίστοιχα και απο την άλλη τη σειρά των Zenfone 2 της ASUS που βγάζουν αντίστοιχα και 5,5 και 5.

 

Θα ήθελα γνώμες για το αν αξίζει να δώσω τα καποια παραπάνω λεφτά για τα ASUS ή οχι, καθως και σε τι διαφέρουν σαν κατασκευαστικες αφου εγώ δεν έχω δουλεψει καμια απο τις 2 και δεν γνωρίζω.

 

Δινω 2 λινκ με τα επικρατέστερα μεχρι τωρα και που θα ηθελα τη γνωμη σας για τη συγκριση τους:

http://www.minideal.net/original-asus-zenfone-2-ze551ml-4g-fdd-lte-android-5-0-smartphone-quad-core-5-5-inch-ips-1920x1080-4gb-ram-13mp-4g-lte-mobile-phone.html

 

http://www.minideal.net/xiaomi-redmi-note-3-pro-32gb-4000mah-smartphone-gray.html

 

Ευχαριστώ!

Xiaomi redmi note 3 pro υπάρχει και μεγάλη κοινότητα με υποστήριξη στην Ελλάδα. Μετράει πολύ αυτό.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Mi Note 3

RedMi Note 4x-RedMi Note 2-Jiayu G4S-

Samsung Galaxy S3 mini

Sony Ericsson W995-Sony Ericsson W810i-Sony Ericsson K750i-

SIEMENS C65-SIEMENS A55-Nokia 3310-Nokia 3210-Motorola International 8700

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και από εμένα. Είμαι κάτοχος του LG G3 (32GB 3GB) και ήρθε η ώρα να το αλλάξω. Η μόνη επαφή που είχα στο παρελθόν με pure κινέζικο κινητό ήταν το meizu mx4, από το οποίο κα έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος. Τώρα που τα οικονομικά έχουν ζορίσει λιγάκι ξανακοιτάζω την εν λόγω αγορά (κινέζικη). Οπότε από την εμπειρία σας, θέλω να μου προτείνετε κάποια συσκευή.

Βάσικά χαρακτηριστικά που με ενδιαφέρουν:

 

καλή κάμερα (αντάξια και καλύτερη του G3)

οθόνη 5.5 και πάνω

μπαταριά να βγάζει τη 1 μέρα ψιλοεύκολα (με αρκετή χρήση)

καλό ήχο (και από ακουστικά αλλά και από συσκευή)

να παίζει απροβλημάτιστα Ελλάδα (έχω cosmote)

budget: κανά 300€ βαριά.

 

Περιμένω απόψεις.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και από εμένα. Είμαι κάτοχος του LG G3 (32GB 3GB) και ήρθε η ώρα να το αλλάξω. Η μόνη επαφή που είχα στο παρελθόν με pure κινέζικο κινητό ήταν το meizu mx4, από το οποίο κα έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος. Τώρα που τα οικονομικά έχουν ζορίσει λιγάκι ξανακοιτάζω την εν λόγω αγορά (κινέζικη). Οπότε από την εμπειρία σας, θέλω να μου προτείνετε κάποια συσκευή.

Βάσικά χαρακτηριστικά που με ενδιαφέρουν:

 

καλή κάμερα (αντάξια και καλύτερη του G3)

οθόνη 5.5 και πάνω

μπαταριά να βγάζει τη 1 μέρα ψιλοεύκολα (με αρκετή χρήση)

καλό ήχο (και από ακουστικά αλλά και από συσκευή)

να παίζει απροβλημάτιστα Ελλάδα (έχω cosmote)

budget: κανά 300€ βαριά.

 

Περιμένω απόψεις.

Αφού ήσουν ευχαριστημένος με MEIZU, τι το σκέφτεσαι.

Πήγαινε σε κάποιο αντίστοιχο στα χρήματα.

Πχ Mx5

 

Unleashed by my M1 NOTE

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα.

Ψάχνω κινητό για φίλο μυδοκαλλιεργητή. Κάτι MLS, που του φορτώσανε με την επιδότηση, βγήκανε Π.Ε. σε λιγότερο από 8 μήνες.

Οι απαιτήσεις είναι να είναι βασικά ανθεκτική κατασκευή (κυρίως όσον αφορά την οθόνη) καθώς το έχει συνέχεια πάνω του, σε θάλασσα, καΐκια, ιχθυόσκαλες, λαϊκές κλπ.

Κατά τα λοιπά να είναι 5", dual sim και ξεχωριστή κάρτα μνήμης, αξιοπρεπή μπαταρία με τουλάχιστον 2 μέρες κανονικής χρήσης και όσο το δυνατόν απροβλημάτιστο λειτουργικό γιατί δεν κατέχει από επεμβάσεις.

 

Να πω ότι δεν τον ενδιαφέρουν πολύ εξειδικευμένες και ακριβές λύσεις, τύπου Caterpillar. Με μια πρώτη ματιά είδα το Oukitel K4000 pro, αλλά είναι πολύ φρέσκο σαν κινητό και σαν εταιρία και δεν υπάρχει σελίδα στο φόρουμ για να μάθω περισσότερα. Έχετε να μου προτείνετε κάτι ανάλογο ή καλύτερο σε αυτό το επίπεδο τιμής;

Link to comment
Share on other sites

.. να είναι βασικά ανθεκτική κατασκευή (κυρίως όσον αφορά την οθόνη) καθώς το έχει συνέχεια πάνω του, σε θάλασσα, καΐκια, ιχθυόσκαλες, λαϊκές κλπ..

 

Να πω ότι δεν τον ενδιαφέρουν πολύ εξειδικευμένες και ακριβές λύσεις, τύπου Caterpillar..

Με τέτοια χρήση, θεωρώ, πως μόνο λύσεις τύπου caterpillar θα τον βοηθήσουν.

Όλα τα υπόλοιπα, αργά ή γρήγορα, θα βγαίνουν off από την αρμύρα και την κακομεταχείριση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα.

Ψάχνω κινητό για φίλο μυδοκαλλιεργητή. Κάτι MLS, που του φορτώσανε με την επιδότηση, βγήκανε Π.Ε. σε λιγότερο από 8 μήνες.

Οι απαιτήσεις είναι να είναι βασικά ανθεκτική κατασκευή (κυρίως όσον αφορά την οθόνη) καθώς το έχει συνέχεια πάνω του, σε θάλασσα, καΐκια, ιχθυόσκαλες, λαϊκές κλπ.

Κατά τα λοιπά να είναι 5", dual sim και ξεχωριστή κάρτα μνήμης, αξιοπρεπή μπαταρία με τουλάχιστον 2 μέρες κανονικής χρήσης και όσο το δυνατόν απροβλημάτιστο λειτουργικό γιατί δεν κατέχει από επεμβάσεις.

 

Να πω ότι δεν τον ενδιαφέρουν πολύ εξειδικευμένες και ακριβές λύσεις, τύπου Caterpillar. Με μια πρώτη ματιά είδα το Oukitel K4000 pro, αλλά είναι πολύ φρέσκο σαν κινητό και σαν εταιρία και δεν υπάρχει σελίδα στο φόρουμ για να μάθω περισσότερα. Έχετε να μου προτείνετε κάτι ανάλογο ή καλύτερο σε αυτό το επίπεδο τιμής;

http://www.everbuying.net/promotion-aaa-special-180.html

Σαν τα Xiaomi τίποτα!!! :lol:
Link to comment
Share on other sites

 

Θα συμφωνήσω. Θα τον καλύψει 100%. Τι θηρίο είναι αυτό ρε παιδιά;

Θάνος :)
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΝΑ ΚΑΛΟ ΜΕΧΡΙ 100€ ?

 

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες, διότι είναι σαν να φωνάζεις, αλλά απαγορεύονται και από τους Ο.Π.Χ..

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά ,αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με ένα κινέζικο κινητό...Μετά απο κακό χειρισμό έχασα την πρόσβαση στην internal sd .Εμφανίζεται μόνο η sd δηλαδή στον file explorer αλλά όχι η internal με τις όποιες επιπτώσεις...Πως μπορώ να επαναφέρω το partition(αν το θέτω σωστά) ; Δοκίμασα με format μέσω recovery ,φλασαρα κανά 2 rom και τζίφος ... Edited by impreza_sti
Αφαίρεση άσκοπης μορφοποίησης κειμένου
Ψ Ω Μ Ι - Κ Ι Ν Α - Τ Η Λ Ε Φ Ω Ν Ι Α . -
Link to comment
Share on other sites

.Μετά απο κακό χειρισμό έχασα την πρόσβαση στην internal sd

Τί είδους χειρισμός ήταν αυτός δηλαδή?

Link to comment
Share on other sites

Μέσα από τον υπολογιστή αντέγραψα όλη την internal με αποκοπή .Δεν θυμάμαι να έγινε κάτι άλλο ...Δεν μπορώ να το επαναφέρω ,έχεις καμία ιδέα ή με ρωτάς έτσι εγκυκλοπαιδικά ;
Ψ Ω Μ Ι - Κ Ι Ν Α - Τ Η Λ Ε Φ Ω Ν Ι Α . -
Link to comment
Share on other sites

Tιποτα ...;)

 

Μάγκες έχεις κανείς καμία σοβαρή ιδέα ;

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Ψ Ω Μ Ι - Κ Ι Ν Α - Τ Η Λ Ε Φ Ω Ν Ι Α . -
Link to comment
Share on other sites

Μάγκες έχεις κανείς καμία σοβαρή ιδέα ;

 

Δοκίμασε να ρωτήσεις εδώ (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=372405)

Θάνος :)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...