Jump to content

Κινέζικα κινητά: Σχόλια, τιμές, συγκρίσεις, απορίες


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Υπάρχει άλλο κινητο με 3gb ram, εκτός απο το Honor 6, που να είναι active και οι δύο sim?
Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Από newsletter που μου ήρθε από το Merimobiles, έχουν με "κουπόνι" προσφοράς (κωδικός "BOX", ισχύει για περίπου 1.5 μέρα ακόμα) το πολύ καλό (παρά την κάποια... ηλικία του) Huawei Honor 3X (το "απλό", όχι το Pro) στα $185.98 (τόσο βγαίνει, απ' ό,τι λένε τουλάχιστον, με τον παραπάνω εκπτωτικό κωδικό).

 

Είναι με διαφορά η χαμηλότερη τιμή που έχω δει (τα περισσότερα άλλα μαγαζιά το έχουν ακόμα κάπου γύρω στα $240) για ένα τηλέφωνο που θεωρώ ακόμα εξαιρετικό (8-core, 5.5" οθόνη που και από κοντά που την έχω δει -μπορείτε να το δείτε και σε μαγαζιά στην Ελλάδα ως Huawei Ascend G750- φαίνεται εξαιρετική, 2GB RAM, μπαταρία 3000mAH και βεβαίως το όνομα της Huawei).

Αυτό που θεωρούσα ως μόνο του μειονέκτημα, το ότι είχε μείνει ακόμα σε Android 4.2, φαίνεται να μην υφίσταται πλέον, καθώς από μια γρήγορη ματιά που έριξα, φαίνεται ότι η Huawei του έβγαλε τώρα και KitKat (οκ, δε νομίζω ότι μπορούμε να περιμένουμε και Lollipop στο μέλλον βέβαια...)

 

Μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρουσα περίπτωση και είπα να το postάρω εδώ για όσους ψάχνονται για κάτι ανάλογο

(θα το 'παιρνα και ο ίδιος, αλλά μου 'χει καρφωθεί στο κεφάλι το Jiayu S3... :p)

Link to comment
Share on other sites

γιατι δεν ψαχνεις σε κανα 2 σαιτ και οτι σου αρεσει ζητας μετα τις γνωμες μας..

http://www.b2cbuying.com

http://www.vickmall.com

αποριες να σε ρωταω?

Link to comment
Share on other sites

αποριες να σε ρωταω?

 

φυσικα και μπορεις να ρωτας..γι'αυτο ειναι το φορουμ και θα σε απαντησω (αν γνωριζω), οπως και τα αλλα παιδια.

εσυ μονο θα μπεις σ'ενα σαιτ,ψαξε, και μπορεις να δεις ανα κατηγορια (π.χ.5'', η 8core, 1-2 ram κτλ.)

enjoy your life...:p
Link to comment
Share on other sites

Από newsletter που μου ήρθε από το Merimobiles, έχουν με "κουπόνι" προσφοράς (κωδικός "BOX", ισχύει για περίπου 1.5 μέρα ακόμα) το πολύ καλό (παρά την κάποια... ηλικία του) Huawei Honor 3X (το "απλό", όχι το Pro) στα $185.98 (τόσο βγαίνει, απ' ό,τι λένε τουλάχιστον, με τον παραπάνω εκπτωτικό κωδικό).

 

Είναι με διαφορά η χαμηλότερη τιμή που έχω δει (τα περισσότερα άλλα μαγαζιά το έχουν ακόμα κάπου γύρω στα $240) για ένα τηλέφωνο που θεωρώ ακόμα εξαιρετικό (8-core, 5.5" οθόνη που και από κοντά που την έχω δει -μπορείτε να το δείτε και σε μαγαζιά στην Ελλάδα ως Huawei Ascend G750- φαίνεται εξαιρετική, 2GB RAM, μπαταρία 3000mAH και βεβαίως το όνομα της Huawei).

Αυτό που θεωρούσα ως μόνο του μειονέκτημα, το ότι είχε μείνει ακόμα σε Android 4.2, φαίνεται να μην υφίσταται πλέον, καθώς από μια γρήγορη ματιά που έριξα, φαίνεται ότι η Huawei του έβγαλε τώρα και KitKat (οκ, δε νομίζω ότι μπορούμε να περιμένουμε και Lollipop στο μέλλον βέβαια...)

 

Μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρουσα περίπτωση και είπα να το postάρω εδώ για όσους ψάχνονται για κάτι ανάλογο

(θα το 'παιρνα και ο ίδιος, αλλά μου 'χει καρφωθεί στο κεφάλι το Jiayu S3... :p)

το είχα το συγκεκριμένο κινητό για ένα διάστημα, αξίζει τα λεφτά του πραγματικά.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά το S3 θα το δούμε ποιος ξέρει πότε, ενώ και η τιμή του στις αρχές θα είναι σίγουρα αρκετά ψηλή, με τη ζήτηση και το ενδιαφέρον που βλέπουν οι resellers να έχει από τώρα...
Link to comment
Share on other sites

Είναι διαθέσιμο στο vickmall

http://www.vickmall.com/jiayu-s3-4g-fdd-lte-mtk6752-octa-core-1-7-ghz-android-4-4-smartphone-2gb-ram-16gb-rom-5-5-inch-fhd-gorilla-glass-screen-black.html

 

αναφέρει οτι ειναι in stock!

 

και νομίζω 190 δολάρια είναι λογική τιμή!

Πόσο να πέσει δηλαδή;

Link to comment
Share on other sites

Είναι διαθέσιμο στο vickmall

http://www.vickmall.com/jiayu-s3-4g-fdd-lte-mtk6752-octa-core-1-7-ghz-android-4-4-smartphone-2gb-ram-16gb-rom-5-5-inch-fhd-gorilla-glass-screen-black.html

 

αναφέρει οτι ειναι in stock!

 

και νομίζω 190 δολάρια είναι λογική τιμή!

Πόσο να πέσει δηλαδή;

λογικά το δείχνει instock , γιατί αλλιώς δεν σε αφήνει το σύστημα που χρησιμοποιουν να το προ παραγγειλεις

παρακάτω όμως γραφει

*Color

 

Black(pre-order)

 

White(pre-order)

Edited by spiros7777
LeEco Le max 2 [x820]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλη την παρέα και καλή χρονιά σε όλους. Είμαι εδώ και 4-5 χρονάκια με το Galaxy S, αλλά δυστυχώς έχει αρχίσει να με εγκαταλείπει παντελώς. Λόγω καιρών και λόγου του ότι ξεπέρασα τις εποχές που μάρεσε να πειράζω smartphones, σκέφτομαι να τζιμπήσω κάτι φθηνό.

 

Γενικά έχω πολύ καιρό να ασχοληθώ με κινητά αλλά πλέον πρέπει να αγοράσω κάποιο. Δεν έχω τρελές απαιτήσεις απλά κοιτάω σε τιμές κοντά στα 100 ευρώ, να δίνει η εταιρία τον κώδικα του kernel (γιατί ίσως χρειαστεί για τη δουλειά που κάνω) και να έχει καλή απόκριση η οθόνη. Φαντάζομαι τώρα τελευταία όλα αυτά θα έχουν βελτιωθεί αλλά άμα τύχαινε και έπερνα κινέζικο και αργεί να αποκριθεί η οθόνη θα τρελενόμουν.

 

Μέχρι στιγμής είδα μόνο τα:

 

  • Huawei Glory 3C - Το οποίο φαίνεται αρκετά καλό
  • Xiaomi Hongmi 1s - Το οποίο φαίνεται τούμπανο, αλλά είδα και ένα βίντεο και σαν να κολλούσε σε κάποιες φάσεις στο response των apps

 

Γενικά θα ήθελα όσοι ασχολείστε τώρα τελευταία να μου κάνετε μερικές προτάσεις κοντά στα 100 ευρά. Αυτά που ζητάω όπως είπα είναι να μην είναι μάπα το responsiveness της οθόνης, η ROM που δίνουν να είναι robust + stable με την έννοια να μην crasharoun ανα 10 λεπτά εφαρμογές από εδώ και από εκεί και τέλος να μην βγάζει στο Antutu 20k score αλλά να πας να ανοίξεις κάνα app και να κάνει loading 10 seconds.

 

Αυτά! Διαφωτίστε με σας παρακαλώ να τσιμπήσω κάτι καλό και φθηνό για να σωθώ :D

 

P.S: Sorry αν έχετε βαρεθεί να βλέπετε τέτοια threads και για το junk post, απλά θεωρώ ότι θα χρειαζόμουν μέρες μέχρι να διαβάσω όλα τα threads για κινητά που φαίνονται ενδιαφέρον, μιας και δεν έχω ασχοληθεί τόσα χρόνια.

Devices: Galaxy S, LG G Pad 8.3
Link to comment
Share on other sites

Το Huawei Honor 3C στα 130$ στο Pandawill με κουπονι 2015NEWYEAR.

Το ZTE V5 2GB στα 140$ στο vickmall

To Coolpad F1 στα 148-150$ σε vickmall και b2cbuying

Και το καινουριο (δεν εχουμε παραλαβες ακομα) Elephone P6000 στα 146$ στο Gearbest.

Οι πιο δυνατες και οικονομικες επιλογες.

Τα 2 3 και 1 (σειρα προσωπικης προτιμησης) ειναι εξαιρετικα και δοκιμασμενα.Το 4 ειναι πολλα υποσχομενο.

Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

Το Huawei Honor 3C στα 130$ στο Pandawill με κουπονι 2015NEWYEAR.

Το ZTE V5 2GB στα 140$ στο vickmall

To Coolpad F1 στα 148-150$ σε vickmall και b2cbuying

Και το καινουριο (δεν εχουμε παραλαβες ακομα) Elephone P6000 στα 146$ στο Gearbest.

Οι πιο δυνατες και οικονομικες επιλογες.

Τα 2 3 και 1 (σειρα προσωπικης προτιμησης) ειναι εξαιρετικα και δοκιμασμενα.Το 4 ειναι πολλα υποσχομενο.

 

Σωραίοςςςςς! Ναι από τη στιγμή που πόσταρα ψάχνω λίγο να εγκληματιστώ και το ZTE V5 red bull μου φαίνεται πολύ δυνατό. Για το coolpad κάπου πρέπει να πήρε το μάτι μου σε reviews ένα παραπονάκι.

 

Απλά είναι αυτό που λέω, δεν θέλω με την καμία να crasharoun apps + να μου βγάζει στο antuntu 30000 score αλλά να βγαίνει το Loading Icon τις μισές φορές που πάω να αλληλεπιδράσω μαζί του. Ά και φυσικά η οθόνη να το νιώθει αλλά με τα λίγα που είδα όλα αυτά δεν έχουν θέμα.

 

Το ZTE V5 1GB δεν έχει καμιά διαφορά ε? Γενικά δεν κάνω τρελά πράγματα με το smartphone μιας και έχω tablet για τα πολλά πολλά. Ωστόσο αν η ROM έχει κάκιστο memory management, που αμφιβάλλω καθώς αυτά είναι του linux kernel τον οποίο ελπίζω να μην πειράζουν πολύ οι κινέζοι :D, τότε ίσως συμφέρει να δώσω τα 140$ για το 2GB.

Devices: Galaxy S, LG G Pad 8.3
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει άλλο κινητο με 3gb ram, εκτός απο το Honor 6, που να είναι active και οι δύο sim?

 

Είναι όντως Dual Sim Active? Από ποίο μαγαζί να το κοιτάξω γιατί με ενδιαφέρει πολύ (σε σχέση με Dual Sim Stand-by)

 

Σε ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Είναι όντως Dual Sim Active? Από ποίο μαγαζί να το κοιτάξω γιατί με ενδιαφέρει πολύ (σε σχέση με Dual Sim Stand-by)

 

Σε ευχαριστώ πολύ!

Σε όλα τα τηλέφωνα πλέον δουλεύουν και οι δύο Sim, εάν δεις τις περιγραφές γράφουν Dual Sim Dual Stand-by δηλαδή είναι και οι δύο σε αναμονή και δουλεύει αυτή που σε καλλούν, ή σε ρωτάει το τηλέφωνο ποιά κάρτα να χρησιμοποιήσει όταν παίρνεις εσύ, το Active που το είδες;;;

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Είναι όντως Dual Sim Active? Από ποίο μαγαζί να το κοιτάξω γιατί με ενδιαφέρει πολύ (σε σχέση με Dual Sim Stand-by)

 

Σε ευχαριστώ πολύ!

 

Σε όλα τα τηλέφωνα πλέον δουλεύουν και οι δύο Sim, εάν δεις τις περιγραφές γράφουν Dual Sim Dual Stand-by δηλαδή είναι και οι δύο σε αναμονή και δουλεύει αυτή που σε καλλούν, ή σε ρωτάει το τηλέφωνο ποιά κάρτα να χρησιμοποιήσει όταν παίρνεις εσύ, το Active που το είδες;;;

 

ΔΕΝ ΤΟ ΛΕΩ ΕΓΩ Το γράφει ο geokostas {Υπάρχει άλλο κινητο με 3gb ram, εκτός απο το Honor 6, που να είναι active και οι δύο sim?}

 

Ξέρω τι είναι Dual Sim Stand-by ΓΙΑ ΤΟ Dual Sim Dual Active ρωτάω...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το Honor 6 είναι dual active συσκευή. Είναι τσεκαρισμένο.
Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΤΟ ΛΕΩ ΕΓΩ Το γράφει ο geokostas {Υπάρχει άλλο κινητο με 3gb ram, εκτός απο το Honor 6, που να είναι active και οι δύο sim?}

 

Ξέρω τι είναι Dual Sim Stand-by ΓΙΑ ΤΟ Dual Sim Dual Active ρωτάω...

Και εγώ ρώτησα που είδατε το Dual Sim Dual Active, κοίταξε παρακάτω και θα δεις ....:)

http://www.gsmarena.com/huawei_honor_6-6461.php

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ρώτησα που είδατε το Dual Sim Dual Active, κοίταξε παρακάτω και θα δεις ....:)

http://www.gsmarena.com/huawei_honor_6-6461.php

 

Χωρίς παρεξήγηση , το είδαμε γιατί χρησιμοποιούμε το συγκεκριμένο κινητό. Στο gsmarena η αναφορά είναι λανθασμένη.

Επίσης θεωρώ πως και το honor 6 plus θα είναι dual active. Δεν παίρνω και όρκο όμως γι'αυτό.

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Επίσης θεωρώ πως και το honor 6 plus θα είναι dual active. Δεν παίρνω και όρκο όμως γι'αυτό.

 

Θα είναι ναι... περιλαμβάνεται στα επίσημα χαρακτηριστικά του.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς παρεξήγηση , το είδαμε γιατί χρησιμοποιούμε το συγκεκριμένο κινητό. Στο gsmarena η αναφορά είναι λανθασμένη.

Επίσης θεωρώ πως και το honor 6 plus θα είναι dual active. Δεν παίρνω και όρκο όμως γι'αυτό.

Θα σε παρακαλέσω να μου δείξεις κάπου όπου αναγράφεται ο όρος "dual active" γιατί δεν το έχω δεί πουθενά ...

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Huawei Honor 6

αν και εχω γραψει και καποιο αναλογο ποστ στην "επιλογη συσκευης", και αφου μαλλον απεκλεισα καποια,το ερωτημα μου ειναι: honor 6 ή honor 6 plus??

ΙΔΟΥ η απορια!!

Edited by igoumenos7
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Μετά από 2 χρόνια λιωσίματος του JIAYU G2, το οποίο μου βγήκε σκυλί, αλλά πλέον βρίσκεται σε life support με εξωτερικούς φορτιστές, θέλω νέο κινητό αλλά περιορίζομαι οικονομικά και έχω χαθεί.

 

Θέλω να μεταβώ στις 5 ίντσες(όχι απαραίτητα παραπάνω), και προτεραιότητα μου είναι η αξιοπιστία, η ταχύτητα, και έπειτα σαν καλούδι η κάμερα, μόνο και μόνο γιατί με είχε απογοητεύσει αυτή του πρώτου κινέζου. Επίσης να πω πως το A660 lenovo του αδερφού μου, λόγω lenovo launcher βγήκε σκάρτο, αλλά σαν ποιότητα κατασκευής καλό.

 

Είδα κάποια F1, lenovo A806, ZTE redbull και κανα δυο άλλα, αλλά χρειάζομαι εν τέλη μερικές υποδείξεις αν μου ξέφυγε κάτι. Δυστυχώς δεν μπορώ να χαριστώ στα ευρώ, συνεπώς μπορεί να χάσω μια αξιόλογη περίπτωση για μερικές δεκάδες ευρώ. Πχ βρήκα το ZTE στα 110$ από vickmall, που για μένα είναι big deal από το να δώσω 150$ και να έχω ένα 8πύρηνο.

Θέλω να ελέγχω το facebook χωρίς κολλήματα, να ελέγχω τον opera/chrome στο πόδι, και να φορτώνει ASAP το gmail, χωρίς να ψάχνομαι κάθε βδομάδα για νέα rom, όχι ότι δε κατέχω το άθλημα, αλλά δεν έχω χρόνο για αυτά!

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων, καλή χρονιά!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...