Jump to content

[Επίσημο] Nokia 515


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μηπως γνωρίζει κανείς που μπορούμε να βρούμε το ελληνικό μονόκαρτο μαύρο ( στο πλαίσιο, public,germanos) δεν έχει έρθει ακόμα όπως μου είπαν
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 266
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

μηπως γνωριζει καποιος αν μπορεις να βγαλεις συντομευση για να μπορεις να αναβεις το led και να το λειτουργεις ως φακο?
Link to comment
Share on other sites

συντομευση δυστυχως, (οπως στα s.e.), δεν υπαρχει... και σε κανενα νοκια γενικα...

τωρα αν υπαρχει ''πατεντα'' αλλη, ισως ναι, ισως οχι...

Link to comment
Share on other sites

μηπως γνωριζει καποιος αν μπορεις να βγαλεις συντομευση για να μπορεις να αναβεις το led και να το λειτουργεις ως φακο?

S40 είναι το κινητό,ολο και κάποια εφαρμογή θα υπάρχει που να σου ανάβει το φλας..

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κι από 'μενα,

παρέλαβα σήμερα το ΝΟΚΙΑ 515 Dual Sim σε Λευκό.

Το αγόρασα από σκρουτζομάγαζο που ενώ το ανέφερε ως EU, έχει κανονικά ελληνικό μενού...(Αν θέλετε σας το αναφέρω σε ΡΜ)

Απλά μου έκανε περίεργο που ενώ ήταν τυλιγμένο με ζελατίνα, όταν την έβγαλα και άνοιξα το κουτί, η ταινία ασφαλείας της ΝΟΚΙΑ ήταν κομμένη...

Η συσκευή δεν έχει μπει ακόμα σε χρήση, μάλλον το ΣΚ γιατί θα πρέπει να οργανώσω την μετάβαση των επαφών κλπ...

Απλά την άνοιξα χωρίς κάρτες SIM για ένα 5λεπτο και έπαθα ΠΛΑΚΑ!!!

Ποιότητα κατασκευής ΑΑΑ+, κορυφαία πλαστικά μέρη αλλά και μεταλλικά, συναρμογή άψογη, το ηχείο πολύ δυνατό & καθαρό και η οθόνη τα σπάει...και το μενού μου φάνηκε χρηστικό...

Περισσότερες λεπτομέρειες σε λίγες μέρες...

 

Υ.Γ προς κατόχους...μπορείτε να μου δώσετε μερικές οδηγίες φόρτισης της μπαταρίας???Ευχαριστώ...

Edited by kkaras78
Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ προς κατόχους...μπορείτε να μου δώσετε μερικές οδηγίες φόρτισης της μπαταρίας???Ευχαριστώ...

 

Αστο να σβησει μονο του και κανε 4 - 5 πληρεις αποφορτισεις και φορτισεις... (οι φορτισεις με απενεργοποιημενη τη συσκευη εννοειται)..

Σε ολα αυτο κανω και η μπαταρια πραγματικα εχει μεγαλη διαφορα απο αλλες ιδιες συσκευες γνωστων που δεν το κανουν αυτο...

Κατοπιν, καλο ειναι να το κανεις και μια φορα το μηνα.

Κανονας..

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κι από 'μενα,

παρέλαβα σήμερα το ΝΟΚΙΑ 515 Dual Sim σε Λευκό.

Το αγόρασα από σκρουτζομάγαζο που ενώ το ανέφερε ως EU, έχει κανονικά ελληνικό μενού...(Αν θέλετε σας το αναφέρω σε ΡΜ)

Απλά μου έκανε περίεργο που ενώ ήταν τυλιγμένο με ζελατίνα, όταν την έβγαλα και άνοιξα το κουτί, η ταινία ασφαλείας της ΝΟΚΙΑ ήταν κομμένη...

 

Πώς είναι δυνατόν να μην ήταν κομμένη; Πώς θα βάζανε την ελληνική γλώσσα χωρίς να κόψουν την ταινία ασφαλείας;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιαδια γεια σας !Ξερει κανεις αν με το συγκεκριμενο κινητο μπορεις να κανεις chat στο facebok και αν μπορες να εχεις το opera σαν browser?
Link to comment
Share on other sites

Πώς είναι δυνατόν να μην ήταν κομμένη; Πώς θα βάζανε την ελληνική γλώσσα χωρίς να κόψουν την ταινία ασφαλείας;

Ήταν κομμένη και η δικιά μου ταινία.... ΓΙΑΤΙ?

Ποιο είναι το product code για να ξεχωρίσω την αυθεντικότητά του?

Τελικά είναι ενεργές και οι δύο sim??

Κάποιες συσκευές δουλεύουν και κάποιες ΟΧΙ! Γιατί γίνεται αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Το έχω το κινητό στα χέρια μου ως δεύτερη συσκευή για το what's up μου νούμερο εδώ και 4 μέρες.

Σε μαύρο.

Ας γράψω κάποιες εντυπώσεις.

Η συσκευή μου θύμισε παλιές καλές εποχές της nokia,με τα series 40 κινητά της που είχαν κάποια premium αίσθηση,γιατί τα επόμενα μοντέλα,από 2011 κι έπειτα ήταν απλά ένα μάτσο χάλι.για μένα τουλάχιστον.

Ωραία κατασκευή είναι το πρώτο που θα πω για την συγκεκριμένη συσκευή.

Δεμένο με καλή ποιότητα πλαστικών,ωραίο φινίρισμα και φυσικά premium τόνος η πλάτη αλουμινίου που κουμπώνει με το υπόλοιπό σασί της συσκευής.

Η οθόνη τώρα.δεν είναι super wow...μην το Θεοποιουμε,είναι απλά ωραία και σίγουρα πολύ πολύ καλύτερή από προγενέστερα μοντέλα της εταιρείας.

Το πιξελακι ορατό.λογικό.

Ο ήχος του όμως,δίνει ρέστα,φοβερή ποιότητα αλλά και έντασή και πάνω από όλα,ποιοτικός ήχος.

Πληκτρολόγιό άνετο.

Κανένα πρόβλημα με σύνδεσή bluetooth.

Κανένα επίσης πρόβλημα και με μία κάρτα μνήμης 32gb που του έβαλα.την διαβάζει άνετα.

Ποιότητα συνομιλίας επίσης καλή.

Αξίζει?ναι...

Κάποιοι θα πουν μα με αυτά τα λεφτά παίρνω μία android συσκευή.

Θα απαντήσω ναι...θα πάρετε ένα smartphone που κολλάει και απλά θα αναζητάτε το πως θα το κάνετε πιο ελαφρύ,να ρολλαρει καλύτερα,κάτι που φυσικά δεν υφίσταται.

Προτιμώ λοιπόν να έχω μία πολύ καλή απλή συσκευή,παρά ένα υποτιθέμενο smartphone που θα μου σπάει τα νεύρα.

Κάτι άλλο.

Αν κάποια στιγμή γίνει αναβάθμιση δεν θα χάσουμε τα ελληνικά?εκεί τι γίνεται?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ίσως το ομορφότερο feature phone στην σύντομη ιστορία τους. το βλέπω σαν ρέκβιεμ μιας εποχής που σβήνει. Το απόλυτο ρετρό κινητό που δεν θα απαξιωθεί τόσο γρήγορα σαν τα σμαρτφόουν που έχουν πολλά περιθώρια βελτίωσης ακόμα. Αν θες καλή εμπειρία χρήσης στο Ίντερνετ και έξτρα δυνατότητες πάρε το lumia 520 ή το φθηνό νεο Μοτορόλα. Στο μόνο που δεν με έχει ικανοποιήσει είναι η διάρκεια ζωής της μπαταρίας αλλά μπορεί να φταίει η κάρτα σιμ που ειναι παλιά και καταναλώνει περισσότερη ενέργεια ή οτι το εχω σε 3G λειτουργία.

 

 

Το φλας του, μπορει να γινει ανεξαρτητος φακος;

 

 

δεν υπαρχει γηγενής εφαρμογή. υπάρχει ένα app στο store αλλα διάβασα δεν κάνει δουλειά στο 515. Δεν το δοκίμασα

Link to comment
Share on other sites

Παρα πολύ ικανοποιημένοσ, εκτός από ένα μικρό πρόβλημα, όταν έχω κληση το βράδυ φωτίζεται η οθόνη ενω όλα τα πλήκτρα είναι στο σκοτάδι και ψάχνεις να βρεις το σωστό πλήκτρο Υπάρχει λύση ?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδια η απλη εκδοση σε σχεση με την dual sim, εκτος απ το οτι η μια παιρνει 2 καρτες sim εχουν καποια αλλη διαφορα?

Παρεδωσε πνευμα το w890i που ειχα για δευτερο και ψαχνω κατι να το αντικαταστησω.

Σκεφτομαι και το lumia 520 που ειναι στα ιδια λεφτα αλλα ακουω πολλους δυσαρεστημενους χρηστες και το φοβαμαι...

Link to comment
Share on other sites

το κινητο ειναι ιδιο.απλα με μια sim πετυχαινεις καλυτερες αναμονες.τωρα σημερα το αγορασα κι εγω για ενα συγγενικο μου προσωπο.ηρθε ο καιρος να αλλαχθει το sony ericsson w890i που μετα απο 5 χρονια η μπαταρια "εσκασε".

στο θεμα τωρα..το αγορασα απο καταστημα ιντερνετικο ηρθε με ξελατινα κλειστη και η ταινια ασφαλειας απειραχτη.εχει ελληνικα και μενου και να γραφω μηνυματα.το κινητο ειναι παρα-εισαγωγης απο γερμανια.και απο τις πρωτες ωρες χρησης εχω μεινει πολυ ευχαριστημενος.ειναι το κινητο που θελει καποιος που το τηλεφωνο το εχει αποκλειστικα για κλησεις,στιβαρη κατασκευη.μπαταρια φανταζομαι σουπερ.ακουστικο-συνομιλια απο τα καλυτερα που χουν περασει απο τα χερια μου και ερχομαστε στην καμερα που εδω εμεινα με το στομα ανοιχτο.το 5mp ειναι αληθινα.η φωτογραφιες που τραβηξα για δοκιμη ηταν πολυ καλες.

το κινητο τ'αξιζει και με το παραπανω τα χρηματα που εδωσα.το κινητο το πηρα σε ασπρο χρωμα με ασημι πλατη.επισηης τ κινητο παιρνει μονο micro sim.

Edited by RAVER
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδια η απλη εκδοση σε σχεση με την dual sim, εκτος απ το οτι η μια παιρνει 2 καρτες sim εχουν καποια αλλη διαφορα?

Παρεδωσε πνευμα το w890i που ειχα για δευτερο και ψαχνω κατι να το αντικαταστησω.

Σκεφτομαι και το lumia 520 που ειναι στα ιδια λεφτα αλλα ακουω πολλους δυσαρεστημενους χρηστες και το φοβαμαι...

 

το κινητο ειναι ιδιο.απλα με μια sim πετυχαινεις καλυτερες αναμονες.τωρα σημερα το αγορασα κι εγω για ενα συγγενικο μου προσωπο.ηρθε ο καιρος να αλλαχθει το sony ericsson w890i που μετα απο 5 χρονια η μπαταρια "εσκασε".

στο θεμα τωρα..το αγορασα απο καταστημα ιντερνετικο ηρθε με ξελατινα κλειστη και η ταινια ασφαλειας απειραχτη.εχει ελληνικα και μενου και να γραφω μηνυματα.το κινητο ειναι παρα-εισαγωγης απο γερμανια.και απο τις πρωτες ωρες χρησης εχω μεινει πολυ ευχαριστημενος.ειναι το κινητο που θελει καποιος που το τηλεφωνο το εχει αποκλειστικα για κλησεις,στιβαρη κατασκευη.μπαταρια φανταζομαι σουπερ.ακουστικο-συνομιλια απο τα καλυτερα που χουν περασει απο τα χερια μου και ερχομαστε στην καμερα που εδω εμεινα με το στομα ανοιχτο.το 5mp ειναι αληθινα.η φωτογραφιες που τραβηξα για δοκιμη ηταν πολυ καλες.

το κινητο τ'αξιζει και με το παραπανω τα χρηματα που εδωσα.το κινητο το πηρα σε ασπρο χρωμα με ασημι πλατη.επισηης τ κινητο παιρνει μονο micro sim.

 

Που το ξερεις οτι η μπαταρια του w890, εσκασε? Το παιδι πιο πανω δεν ανεφερε κατι..

Μαλλον ή Εχετε το ιδιο κινητο(συμπτωση) ή απλως ειστε το ιδιο προσωπο.. :lol:

Link to comment
Share on other sites

το κινητο ειναι ιδιο.απλα με μια sim πετυχαινεις καλυτερες αναμονες.τωρα σημερα το αγορασα κι εγω για ενα συγγενικο μου προσωπο.ηρθε ο καιρος να αλλαχθει το sony ericsson w890i που μετα απο 5 χρονια η μπαταρια "εσκασε".

στο θεμα τωρα..το αγορασα απο καταστημα ιντερνετικο ηρθε με ξελατινα κλειστη και η ταινια ασφαλειας απειραχτη.εχει ελληνικα και μενου και να γραφω μηνυματα.το κινητο ειναι παρα-εισαγωγης απο γερμανια.και απο τις πρωτες ωρες χρησης εχω μεινει πολυ ευχαριστημενος.ειναι το κινητο που θελει καποιος που το τηλεφωνο το εχει αποκλειστικα για κλησεις,στιβαρη κατασκευη.μπαταρια φανταζομαι σουπερ.ακουστικο-συνομιλια απο τα καλυτερα που χουν περασει απο τα χερια μου και ερχομαστε στην καμερα που εδω εμεινα με το στομα ανοιχτο.το 5mp ειναι αληθινα.η φωτογραφιες που τραβηξα για δοκιμη ηταν πολυ καλες.

το κινητο τ'αξιζει και με το παραπανω τα χρηματα που εδωσα.το κινητο το πηρα σε ασπρο χρωμα με ασημι πλατη.επισηης τ κινητο παιρνει μονο micro sim.

 

Για μια sim ουσιαστικα το θελω. Απλα σκεφτομουν το dual μηπως μελλοντικα βαλω και μια cu μεσα (εκτος απ την whats up μου που θα μπει κατευθειαν).. Αν παρω το dual και το χρησιμοποιω με 1 sim θα εχω τις ιδιες αναμονες με το απλο 515? Ή ανεξαρτητα αν θα βαλω δευτερη ή οχι καρτα θα μου τρωει παραπανω μπαταρια?

Και αν επιτρεπεται απο ποιο καταστημα το πηρες?

 

 

Που το ξερεις οτι η μπαταρια του w890, εσκασε? Το παιδι πιο πανω δεν ανεφερε κατι..

Μαλλον ή Εχετε το ιδιο κινητο(συμπτωση) ή απλως ειστε το ιδιο προσωπο.. :lol:

 

Bασικα το παιδι μιλουσε για το w890 συγγενη του. Ετσι κ αλλιως το δικο μου δεν πηγε μονο απο μπαταρια.

Link to comment
Share on other sites

Για μια sim ουσιαστικα το θελω. Απλα σκεφτομουν το dual μηπως μελλοντικα βαλω και μια cu μεσα (εκτος απ την whats up μου που θα μπει κατευθειαν).. Αν παρω το dual και το χρησιμοποιω με 1 sim θα εχω τις ιδιες αναμονες με το απλο 515? Ή ανεξαρτητα αν θα βαλω δευτερη ή οχι καρτα θα μου τρωει παραπανω μπαταρια?

Και αν επιτρεπεται απο ποιο καταστημα το πηρες?

 

φανταζομαι οτι θα ειναι ιδιες.εγω ολα μου τα κινητα τα αγοραζω ιντερνετικα και τον τελευταιο χρονο εχω αγορασει 4 απο το birdphone.στα 126 ευρο.(119 + 3 αντικαταβολη + εξοδα αποστολης)

 

 

REDHOTSTEF το κινητο αυτο το εχω δουλεψει εγω φουλ.μετα απο 2 χρονια το δωσα αλλου,ε μετα απο 5 χρονια ασταματητης λειτουργιας και γυρω στις 2000 φορτισεις,λογικο ειναι να χαλασει η μπαταρια.αυτο το εχω παθει και σε αλλο κινητο.το κινητο τα :food: τα ψωμια του

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

φανταζομαι οτι θα ειναι ιδιες.εγω ολα μου τα κινητα τα αγοραζω ιντερνετικα και τον τελευταιο χρονο εχω αγορασει 4 απο το birdphone.στα 126 ευρο.(119 + 3 αντικαταβολη + εξοδα αποστολης)

 

 

 

Οκ φιλε σε ευχαριστω! Και εγω απο birdphone σκεφτομουν να το παρω. Θα το σκεφτω μεχρι την τεταρτη και αν το αποφασισω θα το παραγγειλω για να το εχω παρασκευη. Θα ειχα καταληξει αλλα εχω διαφορους γνωστους να μου ζαλιζουν τον ερωτα με τα lumia 520, galaxy ace 3, galaxy s3 mini κλπ… Και αν και τους λεω πως δεν καιγομαι για smartphone(γιατι εχω το note για βασικο μου) εχω απ ολους την κλασσικη απαντηση:

'' Μπορεις με αυτα τα λεφτα να παρεις smartphone και πας και παιρνεις απλο τηλεφωνο το 2014? tragic…''

Κ*λοπαιδα!:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Οκ φιλε σε ευχαριστω! Και εγω απο birdphone σκεφτομουν να το παρω. Θα το σκεφτω μεχρι την τεταρτη και αν το αποφασισω θα το παραγγειλω για να το εχω παρασκευη. Θα ειχα καταληξει αλλα εχω διαφορους γνωστους να μου ζαλιζουν τον ερωτα με τα lumia 520, galaxy ace 3, galaxy s3 mini κλπ… Και αν και τους λεω πως δεν καιγομαι για smartphone(γιατι εχω το note για βασικο μου) εχω απ ολους την κλασσικη απαντηση:

'' Μπορεις με αυτα τα λεφτα να παρεις smartphone και πας και παιρνεις απλο τηλεφωνο το 2014? tragic…''

Κ*λοπαιδα!:lol::lol::lol:

καλα χρυσα τα smartphone αλλα για χρηση καθαρα κινητου ομιλια-αναμονες κλπ.νομιζω οτι το ΝΟΚΙΑ 515 ειναι η καλυτερη επιλογη.και να σου πω και κατι αλλο,το ΝΟΚΙΑ ειναι καλυτερη κατασκευη και σαν αισθηση και σαν αποδοση απο αυτο που εχω τωρα.αλουμινενιο πλαισιο και gorilla glass δεν βρισκεις σε κινητο των 150 ευρο.το μονο (-) ειναι η ελλειψη wifi αν και για την χρηση που το πηρα ειναι ασυμαντη αυτη η λειτουργια.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Για μια sim ουσιαστικα το θελω. Απλα σκεφτομουν το dual μηπως μελλοντικα βαλω και μια cu μεσα (εκτος απ την whats up μου που θα μπει κατευθειαν).. Αν παρω το dual και το χρησιμοποιω με 1 sim θα εχω τις ιδιες αναμονες με το απλο 515? Ή ανεξαρτητα αν θα βαλω δευτερη ή οχι καρτα θα μου τρωει παραπανω μπαταρια?

Και αν επιτρεπεται απο ποιο καταστημα το πηρες?

 

Οταν το παρεις με 2sim (dual) δεν θα εχεις wifi

M. K.
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πως δεν έχει wifi.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

ολα καλα με το κινητο παιδια αλλα η μπαταρια με εχει απογοητευσει.δεν κραταει ουτε μερα.και τα smartphone εχουν καλυτερες αναμονες.ισως η μπαταρια να εχει προβλημα.θα το στειλω για αντικατασταση.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει αυτή τη στιγμή και στο eshop το dual sim αλλά με αγγλικό μενού στην τιμή 119 ευρώ

Ξέρει κανείς αν το single και το dual sim θα έρθουν τελικά στην Ελλάδα (με το ελληνικό μενού και ελληνικό πληκτρολόγιο) επίσημα

και όχι με εκτός Nokia αναβάθμιση;

Αυτό έχει σημασία γιατί αν σε κάποια στιγμή χρειαστεί επίσημη αναβάθμιση λογισμικού, θα υπάρχει πρόβλημα συμβατότητας

αν δεν θα κυκλοφορήσει τελικά σε ελληνική έκδοση.

 

Όσον αφορά τα χαρακτηριστικά του, έψαχνα εναγωνίως (και δεν ήμουν ο μόνος) τον αντικαταστάτη του 6303 και νομίζω πως τον βρήκα...;)

Edited by m_themis
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...