Jump to content

Sony Ericsson Xperia Νeo V


zxr
 Κοινοποίηση

ποια ρομ προτιμάτε neo v?  

50 members have voted

  1. 1. ποια ρομ προτιμάτε neo v?



Recommended Posts

Θα το δοκιμασω και αυτο... τωρα παλι παρατηρησα κατι αλλο κουλο, το ειχα κλειστο και σε 12 ωρες που ειχα να το ανοιξω μου εφαγε 25% μπαταρια, πως γινεται αυτο? :wacko:

 

Θα τα εχει φτυσει η μπαταρια σου. Προσωπικα παρολο που το εχω κοντα 3 χρονια (σε 2 μηνες), η μπαταρια του ακομα αντεχει καθως προσεχα παντα τις φορτισεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Λοιπον, μετα απο μερικα πειραματακια εχουμε το εξης: Αν το φορτισω το κινητο και το αφησω σε μια γωνια χωρις να ασχοληθω η μπαταρια του κραταει 2 μερες... αν το φορτισω και το κλεισω, η μπαταρια παλι κραταει 2 μερες... κλειστο, στο off, απενεργοποιημενο :wacko::wacko: μπορει να φανταστει κανεις γιατι γινεται αυτο? :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Σήμερα έκανα την πρώτη μου απόπειρα για root σε ένα neo v και ομολογουμένως δεν πήγε πολύ καλά.

Με δυσκολία έκανα τα πρώτα βήματα (ξεκλείδωμα bootloader, root, εγκατάσταση CM 11) και κόλλησα τελικά εκεί που πρέπει να βάλω ROM. Μάλλον έκανα λάθος στο ότι δεν πέρασα από την αρχή στην κάρτα micro sd αυτό το αρχείο (αυτή είναι η ROM; ) (http://www.mediafire.com/download/wgyp71e2gc2rjb5/Gin2KitKat_v3.1.0_NeoV.zip Αυτό το αρχείο πρέπει να περάσω στο στάδιο που είμαι; Γιατί μου έβγαλε ότι το αρχείο δεν είναι το κατάλληλο και έκανε abort; ).

Μετά άρχισα να προσπαθώ να περάσω το συγκεκριμένο .zip στο Galaxy Tab μου και να βάζω/βγάζω συνέχεια την micro sd από το tab στο neo (για να βάλω την ROM) με αποτέλεσμα κάποια στιγμή να μου πετάξει μήνυμα ότι η micro sd καταστράφηκε.

Τώρα βλέπω ότι ενώ κατάφερα να κλείσω το κινητό αλλά αν τελειώσει η μπαταρία τι γίνεται; Δεν βλέπω να φορτίζει σε CM Recovery.

Συγνώμη για την ασχετοσύνη μου. Παιδιά σας παρακαλώ! Τα φώτα σας!

Είμαι άσχετος με το root και δεν θέλω να χαλάσω και άλλο πράγμα εκτός από την micro sd που ήδη κατέστρεψα. Τι πρέπει να κάνω τώρα για να τελειώσω την διαδικασία; :cry::cry::cry::cry:

Edited by Koucos
Koucos.
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να βάλω custom rom στο κινητό μου (μπας και κολλάει λιγότερο) και ακολουθώ βήμα-βήμα αυτόν τον οδηγό --> http://www.android.gs/how-to-update-the-sony-xperia-neo-v-with-spacious-smooth-fast-custom-ics-4-0-3-firmware/

 

Φτάνω σε ένα σημείο που πρέπει να το συνδέσω σε "boot loader mode" για να προχωρήσω στα επόμενα βήματα. Το συνδέω κρατώντας το πλήκτρο μενού, εντοπίζεται απτον υπολογιστή και πάει να εγκατασταθεί ο driver (http://prntscr.com/52gpwa) αλλά στο τέλος αποτυγχάνει (http://prntscr.com/52gq2a)....

 

Έψαξα αρκετές ώρες και έκανα πολλές δοκιμές για να τον βάλω χειροκίνητα όμως δε τα κατάφερα. Υπάρχει κανείς που να είχε ποτέ παρόμοιο πρόβλημα?? Πώς θα εγκαταστήσω τον ηλίθιο driver????!!!!

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

πρωην κατοχος neo v Πηγεντε και παρτε μπαταρια απο το e-shop 17 ευρω κανει καινουργια http://www.e-shop.gr/sony-ericsson-battery-ba700-xperia-neo-v-bulk-p-TEL.009623

 

http://www.skroutz.gr/s/3026619/Sony-Ericsson-BA700.html

Link to comment
Share on other sites

Έχω το neo v ως δεύτερο κινητό.. Κάθεται στο ράφι ανοιχτό με μια κάρτα whatsup πάνω και το χρησιμοποιώ κάθε μέρα για ξυπνητήρι. Κάθε φόρτιση μου βγάζει 6 μέρες τουλάχιστον. Τώρα λέει 4 μέρες και 16 ώρες και είναι στο 36%.

Του έχω βάλει 4.0.4 και του έχω κάνει root και αφαίρεσα όλες τις σαβουροεφαρμογές.

Θωμάς
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να χαρίσω το δικό μου neo v σε έναν συγγενή μου.Πως μπορώ να είμαι σίγουρος ότι θα το "καθαρίσω" τελειώς για να το παραδώσω?Αρκει η επαναφορα εργοστασιακων ρυθμίσεων?
My Devices (Απ' όσες θυμάμαι δηλαδή) Philips DIGA/Ericsson 768/Ericsson 788/Ericsson T28/Nokia 3200/Siemens SL55/Nokia 6210/Nokia 6510/Ericsson W600/Nokia E52/Nokia E65/Sony Ericsson Neo V/Moto G/Xiaomi Redmi Note 3/Xiaomi Redmi Note 5
Link to comment
Share on other sites

Ναι αν και επιπρόσθετα μπορείς να κάνεις επιδιόρθωση λογισμικού με το SEUS ή το PC companion και να είσαι 100% σίγουρος. Είναι σαν να κάνεις format.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση...seus τοτε και είμαστε κομπλε.Τελος εποχης μετά από τρια χρόνια πετυχημένης συμβιωσης.Πραγματικά ηταν vfm κινητο.
My Devices (Απ' όσες θυμάμαι δηλαδή) Philips DIGA/Ericsson 768/Ericsson 788/Ericsson T28/Nokia 3200/Siemens SL55/Nokia 6210/Nokia 6510/Ericsson W600/Nokia E52/Nokia E65/Sony Ericsson Neo V/Moto G/Xiaomi Redmi Note 3/Xiaomi Redmi Note 5
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια!

Συγγνωμη εξ' αρχης, γιατι αυτα που θα ρωτησω σιγουρα εχουν απαντηθει, αλλα δεν εχω χρονο να διαβασω πολλες σελιδες!!:(

Θα παρω σε λιγες μερες (για να το "παλεψω" εγω) το neo v του αδερφου μου το οποιο στα καλα καθουμενα εκλεισε και δεν ανοιγει. Απ' οτι μου 'χει πει ο αδερφος μου, κανει προσπαθεια να ανοιξει αλλα ξανα reboot! Ο υπολογιστης πότε το βλεπει, πότε οχι! Το κινητο ειναι τελειως "μαμα".

Τι συμβουλευετε να κανω; Τo Sony Companion θα κανει κατι; Και αν ναι με ποιο τροπο; Εχουμε καποιο οδηγο; Ή εναλλακτικά, πως μπορω να φλασαρω μια official rom; Τουλαχιστον να bootαρει το κινητο!

Ευχαριστω προκαταβολικά παιδια.......

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια!

Συγγνωμη εξ' αρχης, γιατι αυτα που θα ρωτησω σιγουρα εχουν απαντηθει, αλλα δεν εχω χρονο να διαβασω πολλες σελιδες!!:(

Θα παρω σε λιγες μερες (για να το "παλεψω" εγω) το neo v του αδερφου μου το οποιο στα καλα καθουμενα εκλεισε και δεν ανοιγει. Απ' οτι μου 'χει πει ο αδερφος μου, κανει προσπαθεια να ανοιξει αλλα ξανα reboot! Ο υπολογιστης πότε το βλεπει, πότε οχι! Το κινητο ειναι τελειως "μαμα".

Τι συμβουλευετε να κανω; Τo Sony Companion θα κανει κατι; Και αν ναι με ποιο τροπο; Εχουμε καποιο οδηγο; Ή εναλλακτικά, πως μπορω να φλασαρω μια official rom; Τουλαχιστον να bootαρει το κινητο!

Ευχαριστω προκαταβολικά παιδια.......

 

Καλημέρα.. Δοκίμασε για αρχή το pc companion..Θα συνδέσεις το κινητό και θα επιλέξεις να κάνει επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων.

Αν πάλι δε το διαβάζει τότε θα πάμε σε άλλη μέθοδο μέσω flashtool. Δοκίμασε το Sony pc companion και αν δε κάνεις δουλειά το συζητάμε πάλι!!

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.. Δοκίμασε για αρχή το pc companion..Θα συνδέσεις το κινητό και θα επιλέξεις να κάνει επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων.

Αν πάλι δε το διαβάζει τότε θα πάμε σε άλλη μέθοδο μέσω flashtool. Δοκίμασε το Sony pc companion και αν δε κάνεις δουλειά το συζητάμε πάλι!!

Σ' ευχαριστω πολυ για την απαντηση!!

Οταν το συνδεσω με το companion το κανω με το κινητο κλειστο; Ή κανω απόπειρα να το ανοιξω και μετα το συνδέω;

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστω πολυ για την απαντηση!!

Οταν το συνδεσω με το companion το κανω με το κινητο κλειστο; Ή κανω απόπειρα να το ανοιξω και μετα το συνδέω;

Θα σου έχει οδηγίες!

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Πόσο περίπου κοστίζει αυτό το κινητό τώρα εάν προσπαθήσω να το πουλήσω?

Το έχω και θέλω να το δώσω. Πιάνει τα 80€ ?

"Music Is My Life"
Link to comment
Share on other sites

Με τίποτα, σκέψου απλά ότι ένα καινουργιο Xperia M dual κάνει €100 και είναι κλασεις ανώτερο σε όλα. Εγώ θα έλεγα €30-40 max και αυτό σε κάποιον πωρωμένο.

Ίσως να το κρατήσεις για την συλλογή σου...

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Έχω ένα xperia neo V, το οποίο το έχω κάνει root με το E-root και έχω περάσει CWM με το x-parts. ;Eχω σβήσει από μέσα τις εφαρμογές της συσκευής για να αυξήσω τη μνήμη και έχω περάσει και το link2sd και έχω κάνει και partision για τον ιδιο λογο. Το πρόβλημα που έχω είναι το εξής: κάθε φορα που ανοίγω μια εφαρμογή(όποια και αν είναι αυτή) αρχίζει και πετάει μηνύματα όπως:

" η εφαρμογή....... σταμάτησε να λειτουργεί ", ή " η εφαρμογή ............ δεν ανταποκρίνεται " και μου το βγάζει για όλες τις εφαρμογές που είναι εγκατεστημένες στο τηλέφωνο ακόμα και για τις εφαρμογές του συστήματος. Ξέρει κάποιος γιατί μου το κάνει αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Έχω ένα xperia neo V, το οποίο το έχω κάνει root με το E-root και έχω περάσει CWM με το x-parts. ;Eχω σβήσει από μέσα τις εφαρμογές της συσκευής για να αυξήσω τη μνήμη και έχω περάσει και το link2sd και έχω κάνει και partision για τον ιδιο λογο. Το πρόβλημα που έχω είναι το εξής: κάθε φορα που ανοίγω μια εφαρμογή(όποια και αν είναι αυτή) αρχίζει και πετάει μηνύματα όπως:

" η εφαρμογή....... σταμάτησε να λειτουργεί ", ή " η εφαρμογή ............ δεν ανταποκρίνεται " και μου το βγάζει για όλες τις εφαρμογές που είναι εγκατεστημένες στο τηλέφωνο ακόμα και για τις εφαρμογές του συστήματος. Ξέρει κάποιος γιατί μου το κάνει αυτο?

 

Πιθανόν απεγκαθιστώντας εφαρμογές συστήματος να απεγκατέστησες και κάποια που δεν θα έπρεπε.

Δοκίμασε να βάλεις μια custom rom, για μένα η καλύτερη και πιο σταθερή είναι η UltraKat

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2657641

Xiaomi Redmi note 9s / Xiaomi Redmi 5 plus / Microsoft Lumia 650 / Nokia Lumia 930 / Microsoft Lumia 535 / ZTE Blade III / Sony Ericsson Xperia Neo V / Samsung Galaxy 3 / Nokia 5800
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα εχω το νεο v 4.0.4 με αριθμο εκδοσης 4.1.8.0.587 kai einai ρουταρισμενο και θελω να το κανω unroot μπορει να με βοηθησει καποιος?
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα εχω το νεο v 4.0.4 με αριθμο εκδοσης 4.1.8.0.587 kai einai ρουταρισμενο και θελω να το κανω unroot μπορει να με βοηθησει καποιος?

 

Αν το έκανες root με το e-root με το ίδιο πρόγραμμα θα το κάνεις και unroot. Έχω την εντύπωση ότι προγράμματα τέτοιου είδους που κάνουνε root έχουν και την επιλογή για unroot.

Link to comment
Share on other sites

Αν το έκανες root με το e-root με το ίδιο πρόγραμμα θα το κάνεις και unroot. Έχω την εντύπωση ότι προγράμματα τέτοιου είδους που κάνουνε root έχουν και την επιλογή για unroot.

 

Το εκανα root προπιν καιρο και δεν θυμαμαι με ποιον οδηγο παντως οχι με το e-root και γιαυτο τωρα δεν ξερω πως να το ξερουταρω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Φλασάραμε το Neo V ενός φίλου την Cyanogenmod 9.1 stable αλλά πριν βάλει τον pin κωδικό όταν bootάρει η συσκευή ζητάει έναν άλλο κωδικό (εικόνα). Αν δεν το βάλει η συσκευή ανοίγει κανονικά αλλά δεν έχει σήμα. Καμιά ιδέα;

10715940_1539277049653706_1306816221_n.jpg?oh=69b4939767413a66d0e61be34eed1114&oe=5482AB59&__gda__=1417826029_e748bc1271c1c40ee1644133cc68e455

Link to comment
Share on other sites

Φίλε δεν γνωρίζω και δεν έχω ξανά την διάθεση αλλά και τον χρόνο να ασχοληθώ με root , custom rom και ιστορίες. Αυτό που έκανα είναι να κρατήσω την τελευταία stock rom που έχει βγάλει η Sony και να απενεργοποιήσω ( πριν γίνει σύνδεση στο διαδίκτυο και αρχίσει τα update ) όποια εφαρμογή δεν χρειάζομαι πχ facebook , hangouts ( talk ) , timescape , office suite κτλπ. Επίσης από την επιλογή για προγραμματιστές έβαλα στο 0,5 την κλίμακα κίνησης παραθύρων και μετάβασης , καθώς και αναγκαστική απόδοση GPU στο on. Πάει αρκετά καλά μπορώ να πω σε σχέση με πριν που κόλλαγε το σύμπαν και δεν είχε ελεύθερο χώρο στην εσωτερική μνήμη του smartphone. Θα σε βοηθήσουν σίγουρα οι μάγκες εδώ στο forum που ασχολούνται με το "άθλημα". Edited by Brainmorf

Everything is a frequency 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Φλασάραμε το Neo V ενός φίλου την Cyanogenmod 9.1 stable αλλά πριν βάλει τον pin κωδικό όταν bootάρει η συσκευή ζητάει έναν άλλο κωδικό (εικόνα). Αν δεν το βάλει η συσκευή ανοίγει κανονικά αλλά δεν έχει σήμα. Καμιά ιδέα;

10715940_1539277049653706_1306816221_n.jpg?oh=69b4939767413a66d0e61be34eed1114&oe=5482AB59&__gda__=1417826029_e748bc1271c1c40ee1644133cc68e455

 

 

Βάλτε τη SIM σε μια άλλη συσκευή και απενεργοποιήστε το να ζητάει PIN

Xiaomi Redmi note 9s / Xiaomi Redmi 5 plus / Microsoft Lumia 650 / Nokia Lumia 930 / Microsoft Lumia 535 / ZTE Blade III / Sony Ericsson Xperia Neo V / Samsung Galaxy 3 / Nokia 5800
Link to comment
Share on other sites

sim network pin λεει .

οχι σκετο pin.

ειναι κλειδωμενο το δικτυο.

κατι παιχτηκε με το φλασαρισμα.

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia Νeo V

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...