Jump to content

Lenovo S820


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτόν τον οδηγό ακολούθησα και εγώ για να περάσω τη ROW ROM. Σχετικά με την Internal memory, να ξέρεις ότι η ROW έχει έναν ενοποιημένο εσωτερικό αποθηκευτικό χώρο 2,42 GB.

 

Παιδια συγνωμη που επιμενω αλλα προς αποφυγη καθε πιθανου λαθους που μπορει να προκυψει, λες και δεν μου φτανει οτι δεν πιανει σημα για κανενα λογο, να πω οτι ειμαι με την κινεζικη, δηλαδη εχω ολοκληρωσει και το 5 βημα του οδηγου του Ντινου. Το επομενο που ειναι να γινει ειναι τα βηματα του οδηγου που ποσταρα. Σωστα? :p

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδια ολα πηγαν καλα με την ROW και οπως φαινεται εχω πλεον σημα. Τουλαχιστον εδω και 10 λεπτα, με καποιες αυξομειωσεις μεν αλλα χωρις να χανετε το σημα εξολοκληρου. Ειναι root η συσκευη γιατι θελω να απεγκαταστησω ενα σωρο εφαρμογες ή ακολουθω τον οδηγο του Ντινου για root στο πρωτο post? Ευχαριστω Ντινο και Αντρεα για την πολυτιμη βοηθεια τους! Edited by dionisis777
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ολα πηγαν καλα με την ROW και οπως φαινεται εχω πλεον σημα. Τουλαχιστον εδω και 10 λεπτα, με καποιες αυξομειωσεις μεν αλλα χωρις να χανετε το σημα εξολοκληρου. Ειναι root η συσκευη γιατι θελω να απεγκαταστησω ενα σωρο εφαρμογες ή ακολουθω τον οδηγο του Ντινου για root στο πρωτο post? Ευχαριστω Ντινο και Αντρεα για την πολυτιμη βοηθεια τους!

 

Δεν είναι root η ROW.Προσπάθησε να ρουτάρεις με root genius ή kingroot

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ολα πηγαν καλα με την ROW και οπως φαινεται εχω πλεον σημα. Τουλαχιστον εδω και 10 λεπτα, με καποιες αυξομειωσεις μεν αλλα χωρις να χανετε το σημα εξολοκληρου. Ειναι root η συσκευη γιατι θελω να απεγκαταστησω ενα σωρο εφαρμογες ή ακολουθω τον οδηγο του Ντινου για root στο πρωτο post? Ευχαριστω Ντινο και Αντρεα για την πολυτιμη βοηθεια τους!

Δεν είναι root η ROW.Προσπάθησε να ρουτάρεις με root genius ή kingroot

Αυτό ακριβώς, αν θυμάμαι καλά εγώ το έκανα με kingroot, έγινε αμέσως root χωρίς κανένα πρόβλημα. Προσοχή μόνο τι θα απεγκαταστήσεις μην είναι κάποια εφαρμογή συστήματος.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. εκανα hard reset γτ μου εβγαζε συνεχως μηνυμα σε διαφορες εφαρμογες ''unfortunately has stopped'' και πατησα wipe data/cache. μετα οταν το ανοιξα εμφανιζονται ολα κινεζικα κ δεν μπαινει στο κυριως προφιλ.κ μ βγαζει ενα μηνυμα στα κινεζικα που φυσικα δεν ξερω τι λεει. μηπως ξερει κανεις τι πρεπει να κανω? μηπως τα επαιξε κ πρεπει να τα περασω ολα απο την αρχη μεσω sp tool?
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. εκανα hard reset γτ μου εβγαζε συνεχως μηνυμα σε διαφορες εφαρμογες ''unfortunately has stopped'' και πατησα wipe data/cache. μετα οταν το ανοιξα εμφανιζονται ολα κινεζικα κ δεν μπαινει στο κυριως προφιλ.κ μ βγαζει ενα μηνυμα στα κινεζικα που φυσικα δεν ξερω τι λεει. μηπως ξερει κανεις τι πρεπει να κανω? μηπως τα επαιξε κ πρεπει να τα περασω ολα απο την αρχη μεσω sp tool?

 

Οταν εκανες wipe data/cache εκανες factory reset;αν οχι μπες παλι twrp κ κανε factory reset,wipe data/cache και wipe dalvik cache κ κανε reboot

Link to comment
Share on other sites

ntino_g7 μολις το εκανα κ παλι τα ιδια μ βγαζει.μια γκρι οθονη με κινεζικακ παταω την απαντηση π με αφηνει αλλα δεν κανει τπτ
Link to comment
Share on other sites

ntino_g7 μολις το εκανα κ παλι τα ιδια μ βγαζει.μια γκρι οθονη με κινεζικακ παταω την απαντηση π με αφηνει αλλα δεν κανει τπτ

 

Με flash tool τοτε απο την αρχη.με flash tool official κινεζικη κ μετα vibe η με flash tool την row

Link to comment
Share on other sites

Με flash tool τοτε απο την αρχη.με flash tool official κινεζικη κ μετα vibe η με flash tool την row

 

μπορω ετσι οπως ειναι τωρα μεσω του twrp na περασω την aosp η τη row η καποια αλλη αν εχεις δοκιμασει κ εχεις να προτεινεις? το εχω εγκαταστησει απο παλια που ειχα κανει ολη τη διαδικασια .

Link to comment
Share on other sites

μπορω ετσι οπως ειναι τωρα μεσω του twrp na περασω την aosp η τη row η καποια αλλη αν εχεις δοκιμασει κ εχεις να προτεινεις? το εχω εγκαταστησει απο παλια που ειχα κανει ολη τη διαδικασια .

 

Σορρυ εχεις δικιο.Ποια ειχες πανω;εγω εχω την vibe

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ εχεις δικιο.Ποια ειχες πανω;εγω εχω την vibe

 

την VIBEUI_V2.0_1512_ST_S820 ειχα περασει. ομως μετα απο καιρο μ ειχε παρουσιασει θεμα με το ραδιοφωνο οπως ειχα πει κ παραπανω,κ σε καποιες ακομα εφαρμογες μου το εβγαζε οποτε το θυμοταν

Link to comment
Share on other sites

την VIBEUI_V2.0_1512_ST_S820 ειχα περασει. ομως μετα απο καιρο μ ειχε παρουσιασει θεμα με το ραδιοφωνο οπως ειχα πει κ παραπανω,κ σε καποιες ακομα εφαρμογες μου το εβγαζε οποτε το θυμοταν

Αν βαλεις την ιδια την βαζεις μεσω twrp κατευθειαν.αν βαλεις row μπαινει με flash tool.η aosp δεν ξερω.νομιζω κ αυτη με flash tool μπαινει

Link to comment
Share on other sites

Αν βαλεις την ιδια την βαζεις μεσω twrp κατευθειαν.αν βαλεις row μπαινει με flash tool.η aosp δεν ξερω.νομιζω κ αυτη με flash tool μπαινει

 

οκ το δοκιμαζω κ αν εχω θεμα ξαναποσταρω.ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

1 Έχει δοκιμάσεις κάποιος να κάνει επέκταση της εσωτερικής μνήμης μιας και είναι πολύ μικρή?

 

http://www.androidrookies.com/2014/07/how-to-re-partition-internal-memory-on.html#.Vgq8NeShe70

 

2. lollipop έχει εκδοθεί έστω και ανεπίσημα?

με googlaρισμα υπάρχουν σχετικά links αλλά φαίνονται μούφες.

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λόγο να κάνεις κάτι τέτοιο; Μπορείς κάλλιστα να μεγαλώσεις πολύ περισσότερο το χώρο για εφαρμογές χωρίς να παρεμβαίνεις στο λειτουργικό με το Link2SD Plus και να εγκαταστήσεις πάρα πολλές εφαρμογές, εφόσον το έχεις ανάγκη. Εγώ το έχω βάλει και με έχει σώσει.
Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λόγο να κάνεις κάτι τέτοιο; Μπορείς κάλλιστα να μεγαλώσεις πολύ περισσότερο το χώρο για εφαρμογές χωρίς να παρεμβαίνεις στο λειτουργικό με το Link2SD Plus και να εγκαταστήσεις πάρα πολλές εφαρμογές, εφόσον το έχεις ανάγκη. Εγώ το έχω βάλει και με έχει σώσει.

 

Γιατί το Facebook για παράδειγμα από τα 210mb τα 42mb τα μεταφέρει στην sdcard και τα υπόλοιπα είναι ακόμα στην εσωτερική μνήμη (εκτός και αν πρέπει να γίνει κάποια Extra ρύθμιση στο link2sd)

Τσεκαρισμένο σε 2 συσκευές η μία με vibe 2.0 και η άλλη όπως ήρθε από την Κίνα πριν κανένα χρόνο.

Και τα δυό από τα 1.33gb εσωτερικού αποθηκευτικού χώρου αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα. Έχουν ελεύθερα 100-150mb και ούτε από playstore δεν μπορούν να κάνουν updates.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ολα πηγαν καλα με την ROW και οπως φαινεται εχω πλεον σημα. Τουλαχιστον εδω και 10 λεπτα, με καποιες αυξομειωσεις μεν αλλα χωρις να χανετε το σημα εξολοκληρου. Ειναι root η συσκευη γιατι θελω να απεγκαταστησω ενα σωρο εφαρμογες ή ακολουθω τον οδηγο του Ντινου για root στο πρωτο post? Ευχαριστω Ντινο και Αντρεα για την πολυτιμη βοηθεια τους!

 

Καλησπερα παιδια μετα απο καιρο. Τελικα τιποτα απο τα παραπανω δεν ισχυει, ηδη απο την πρωτη μερα, οποτε σκεφτομαι, σαν εσχατη λυση, μιας που απ' οτι φαινεται δεν ειναι software/firmware το θεμα, να παραγγειλω μια κεραια για το κινητο απο aliexpress ή απο οπουδηποτε αλλου. Το εχει κανει κανεις απο οσους ειχαν αναλογα θεματα?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί το Facebook για παράδειγμα από τα 210mb τα 42mb τα μεταφέρει στην sdcard και τα υπόλοιπα είναι ακόμα στην εσωτερική μνήμη (εκτός και αν πρέπει να γίνει κάποια Extra ρύθμιση στο link2sd)

Τσεκαρισμένο σε 2 συσκευές η μία με vibe 2.0 και η άλλη όπως ήρθε από την Κίνα πριν κανένα χρόνο.

Και τα δυό από τα 1.33gb εσωτερικού αποθηκευτικού χώρου αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα. Έχουν ελεύθερα 100-150mb και ούτε από playstore δεν μπορούν να κάνουν updates.

Προφανώς αναφέρεσαι στη δωρεάν έκδοση του Link2SD, εγώ σου πρότεινα την Plus έκδοση που κοστίζει ελάχιστα (1,99 €) και κάνει link στην SD όλη την εφαρμογή και όχι μόνο ένα μέρος της όπως κάνει η free έκδοση.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς αναφέρεσαι στη δωρεάν έκδοση του Link2SD, εγώ σου πρότεινα την Plus έκδοση που κοστίζει ελάχιστα (1,99 €) και κάνει link στην SD όλη την εφαρμογή και όχι μόνο ένα μέρος της όπως κάνει η free έκδοση.

 

Θα το ξανατσεκάρω.

Σε ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια μετα απο καιρο. Τελικα τιποτα απο τα παραπανω δεν ισχυει, ηδη απο την πρωτη μερα, οποτε σκεφτομαι, σαν εσχατη λυση, μιας που απ' οτι φαινεται δεν ειναι software/firmware το θεμα, να παραγγειλω μια κεραια για το κινητο απο aliexpress ή απο οπουδηποτε αλλου. Το εχει κανει κανεις απο οσους ειχαν αναλογα θεματα?

 

Φίλε είχα πριν λίγο καιρό κ εγώ το ίδιο πρόβλημα με το σήμα.Δεν είχα καθόλου σήμα.κάποιες (λίγες) φορές έβρισκε αλλά το έχανε πάλι τελείως.Δοκίμασα και έβαλα κεραία από άλλο Lenovo s820 αλλά κ πάλι τα ίδια.Στο δικό μου έφταιγε η μητρική.Το έδωσα για ανταλλακτικά τελικά σε κάποιον που το ήθελε.Στο λέω για να μην αγοράζεις τσάμπα την κεραία.Εκτός κ αν θέλεις τελικά να το ρισκάρεις και να δοκιμάσεις

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα. Την κεραια απο που την προμηθευτηκες αν επιτρεπεται και ποσο πηγε το μαλλι?

 

Δεν την αγόρασα.Δοκίμασα από άλλο lenovo s820 που είχε ένας φίλος.Αυτό δουλεύει κανονικά.Την έβγαλα από εκεί κ την έβαλα στο προβληματικό s820 αλλά και πάλι δεν είχε σήμα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Οδηγός για official vibe 1.5 ή vibe 2.0 STABLE με root + gapps :

 

Εξαιρετικός οδηγός, ευχαριστώ πολύ.

 

Τον ακολούθησα βάζοντας την τελευταία διαθέσιμη VIBE 2.0, όλα πήγαν καλά στην εγκατάσταση, αλλά υπάρχει θεματάκι με την SIM 1. Ξεπερνιέται; Αν όχι, μέσω του TWRP μπορώ όπως είμαι να εγκαταστήσω αυτήν εδώ (http://www.needrom.com/download/lenovo-s820-vibe/) που ήταν οκ; Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικός οδηγός, ευχαριστώ πολύ.

 

Τον ακολούθησα βάζοντας την τελευταία διαθέσιμη VIBE 2.0, όλα πήγαν καλά στην εγκατάσταση, αλλά υπάρχει θεματάκι με την SIM 1. Ξεπερνιέται; Αν όχι, μέσω του TWRP μπορώ όπως είμαι να εγκαταστήσω αυτήν εδώ (http://www.needrom.com/download/lenovo-s820-vibe/) που ήταν οκ; Ευχαριστώ πολύ.

 

Τι προβλημα εχεις με την sim;

Για το αλλο που ρωτας νομιζω οτι μεσω twrp μπορεις να την βαλεις( δεν εχω δοκιμασει να βαλω παλιοτερη εκδοση).Αλλα γιατι να βαλεις vibe v1.0;

Link to comment
Share on other sites

Έχει το γνωστό πρόβλημα με το χαμηλό σήμα... Και αν πιάσει για λίγο δυνατό σήμα το χάνει. Δοκίμασα να αλλάξω τη θέση των SIM, αλλά πάλι το σήμα της 1 είναι χαμηλό. Κούμπωσα μετά το V.52 modem, το οποίο όταν είχα με την VIBE 1.0 ήμουν οκ, μπήκε το modem, αλλά δεν έφτιαξε το σήμα. Λέω να ξαναβάλω την VIBE 1.0 και ας είναι τα 4.2. Βρήκα πώς να τη ξαναβάλω, απλώς ακολουθώντας τον ίδιο οδηγό αλλά με το συγκεκριμένο ROM.

 

Edit: Στη VIBE 2.0, δεν διορθώνεται το πρόβλημα ούτε με modem: V.51, V.101 ή V.102. Το τελευταίο που θα δοκιμάσω πριν γυρίσω στην 1.0 είναι αυτό που λένε εδώ στο post 20.

 

Edit 2: Με την 1.5, η οποία φοράει το V.101 modem, το σήμα είναι πολύ πιο σταθερό.

Edited by nickpass
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...