Jump to content

myphone POLL: Ναι ή όχι στο root του Android και γιατί;


DJDB
 Κοινοποίηση

Έχετε προχωρήσει σε root της Android συσκευής σας;  

847 members have voted

  1. 1. Έχετε προχωρήσει σε root της Android συσκευής σας;

    • Ναι
      611
    • Όχι
      184
    • Δεν γνωρίζω / δεν απαντώ
      52


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 172
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Οχι, γιατι εχω μια μπακατελλα 2μισι ετων που δεν εχει και πολυ νοημα. Οταν παρω την επομενη συσκευη (μαλλον προς Νοεμβριο) εννοειται πως θα το κοιταξω!
Link to comment
Share on other sites

Kάνω root με το που βγάλω τη συσκευή απο το κουτί για πολλούς λόγους.Απο το πιο απλό που ειναι οι διαφημίσεις μέχρι τα mods στυλ xposed framework.Συσκευές που για να κάνεις root χρειάζονται ξεκλείδωμα bootloader και εγγραφές σε sites στυλ htcdev απλά δεν αγοράζω.

Εκεί που τρελαίνομαι είναι ότι το δούλευα σχεδόν με μαμά ρυθμίσεις 1,42ghz από 1.2 που δουλεύει κανονικά. Ένα χρόνο που το έχω του έχω αλλάξει τον αδόξαστο σε overclocking κλπ (ακόμα και 1.8 ghz το δούλευα για ένα διάστημα), και δεν είπε κιχ το καημένο, και τώρα που αποφάσισα να γίνω <<στοκ>> το έκαψα...χαχαχα...πάντως χωρίς πλάκα τώρα αν τελικά δεν με καλύψει η εγγύηση και μου πουν πλήρωσε δε νομίζω να ξαναπαίξω με customιες κλπ...

Αν δε μπορέσουν να ανοίξουν τη συσκευή και κατά την επικοινωνία μαζί τους,δεν τους ειπες εσύ ότι είχες custom κτλ νομίζω θα σε καλυψουν.Εστειλα note 1 που έκλεισε απο μπαταρία και δε ξανάνοιξε ποτέ με cm10.1 επάνω και μου το επισκεύασαν δωρεάν.H επισκευή έγραφε "αλλαγή ηλεκτρονικού εξαρτήματος"

Link to comment
Share on other sites

Εάν επρόκειτο για υπολογιστή θα τιθονταν ποτέ θέμα για το αν πρέπει οι χρήστες να έχουμε administrator account η όχι; το ίδιο πράγμα είναι...
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ναι γιατί θέλω να έχω μπακ απ των εφαρμογών μου έτσι ώστε να μην τρελαίνομαι κάθε φορά που αλλάζω συσκευή.Ναι γιατί μου την σπάνε οι διαφημίσεις.Ναι γιατί θέλω να ξεκινάνε οι εφαρμογές όταν το θέλω εγώ και όχι οπότε θέλουν αυτές.Είναι τόσα πολλά άλλα πιστεύω ότι αυτά καλύπτουν τους περισσότερους.Τώρα θα μου πείτε ότι υπάρχει και το helium αλλά αν δεν είσαι ρουτ πρέπει να συνδέσεις το κινητό στο πισι για να πάρει μπακ απ και θα μου πείτε επίσης από κάπου πρέπει να πληρωθούν και οι ντεβς αλλά αυτά εμένα δεν με καλύπτουν.
Same Sh..t , Different Day
Link to comment
Share on other sites

Συσκευές που για να κάνεις root χρειάζονται ξεκλείδωμα bootloader και εγγραφές σε sites στυλ htcdev απλά δεν αγοράζω.

 

έμενα αυτό δεν με πολύ νοιάζει δλδ κάνα 20 ήμερο την εχω συσκευή όπως είναι δλδ να δω αν έχει κάνα θέμα κλπ μπας και φύγει για εγγύηση και μετά full unlock και ας χάσω την εγγύηση

Link to comment
Share on other sites

Ναι, πρώτον για αλλαγή ρομ και δεύτερον για εφαρμογές που απαιτούν δικαιώματα υπερχρηστη, αλλά και εφαρμογές antitheft.
Link to comment
Share on other sites

Στο ace που ειχα ναι το ειχα rootaρει για την μνημη.

Στο νεξους οχι ακομα διοτι με καλυπτει.

Οταν με το καλο σταματησει η υποστηριξη απο την google...τοτε μπορει να το σκαλισω.

Link to comment
Share on other sites

Ένα μεγάλο ναι από εμένα για τους γνωστούς λόγους που αναφέρθηκαν. Ξεχωρίζω το backup ως τον πιο σημαντικό.
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω τα σχόλια σας και παρατήρησα ότι πολλοί από εσάς είστε κατά των custom roms. Οκ, καταλαβαίνω ότι πολλές φορές είναι ελαττωματικες αλλά αν ας πούμε βάλεις μια τόσο αναγνωρισμενη rom όπως την cyanogenmod, δεν νομίζω να έχεις προβλήματα.

 

Εγώ έχω s3 και σκέφτομαι ΠΟΛΎ σοβαρά root και cyanogenmod γιατί:

- Όπως όλοι, δεν αντέχω την σαβούρα που έχει βάλει η samsung. Τόσες εφαρμογές τρώνε ram, μπαταρια, χωρητικότητα και τόσες άχρηστες «smart» λειτουργίες που μόνο καθυστερούν το κινητό.

- Λατρεύω το pure Android. Είναι τόσο ελαφρύ και ευχάριστο. Ειδικά σε σχέση με το tw που είναι βαρύ και αργό.

- Πολλές εφαρμογές απαιτούν root. Οι βασικότερες: titanium backup, greenify, adblock.

- Θέλω UPDATES!!! Δεν αντέχεται άλλο αυτή η ανευθυνότητα της Samsung. Εδώ έχουν αφήσει το καλύτερο κινητό της με 4.1.2 και δεν δείχνει να το αναβαθμίζει σύντομα. (και επί της ευκαιρίας, θα βάζω το κανονικό «αγνό» android που προτιμώ)

 

Το μόνο που με απασχολεί και με κρατάει στο unrooted κινητό είναι το θέμα με την εγγύηση. Δεν καταλαβαίνω γιατί να μην σου φτιάχνουν το κινητό όταν πρόκειται για software πρόβλημα. Τόσο κόμπλεξ πια...

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά εγώ έχω ένα galaxy s2 το οποίο τα έπαιξε δεν ανοίγει καθόλου.

το πήγα σε ένα τεχνικό και μου λέει αν είναι root.

του λέω ναι και μου λέει ένα υφάκι ¨ εκεί στο internet δεν γράφουν οτι οι root συσκευές πεθαίνουν¨

εν τέλη θα το στείλω αντιπροσωπεια Αθήνα.

τι να πεις?

Link to comment
Share on other sites

Εγω ανηκω σε αυτους που αποφευγουν το root. Πρωτον ανοιγει τρυπες ασφαλειας, και δευτερον αν οι εφαρμογες παιρνουν αδεια να σκαλιζουν τα εσωτερα του λειτουργικου και να κανουν αλλαγες που δεν αναιρουνται οταν τις απεγκαθιστας (πχ startup υπηρεσιες), παρατηρειται το φαινομενο της "γηρανσης" του λειτουργικου, οπως στα Windows (αν καποια rooted εφαρμογη δεν "σπασει" κατι κατα λαθος πρωτα). Δεν λεω οτι το unrooted Android ειναι το αφθαρτο λειτουργικο, αλλα πολυ καλυτερα απο το να παιρνουν αδεια οι εφαρμογες να τροποποιουν το root directory.

 

Ε, το οτι δεν μπορω να κανω πραγματα που ουτως ή αλλως δεν θελω να κανω σε κινητο δεν με νοιαζει. Για το backup, τωρα με το cloud save στα games δεν χρειαζεται.

 

Μια φορα εχω κανει root, στο Optimus 2X επειδη το touch key lights app το απαιτουσε για να μειωσει την φωτεινοτητα των led που ηταν πολυ υψηλη, δηλ απο χαζομαρα της LG. Και δεν εδωσα ποτε αδεια σε καμια αλλα εφαρμογη πλην του touch key, ουτε σε file explorers, ουτε σε backup apps, ουτε σε system optimizers, τιποτα.

Keeper of the faith... HTC Evo 3D, HTC One M7 (black and silver), HTC One Max, HTC One M8x (silver and light gunmetal grey), HTC One M8 (dark gunmetal grey), HTC One M9 (gunmetal gray), HTC U11+ (black)
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον thread... αντικατοπτρίζει πλήρως τα ποσοστά των χρηστών που δεν έχουν πρόβλημα με το κινητό τους (~20%) και όσων έχουν (~70%).
http://s4.postimg.org/kul22odml/420x150.jpg
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά εγώ έχω ένα galaxy s2 το οποίο τα έπαιξε δεν ανοίγει καθόλου.

το πήγα σε ένα τεχνικό και μου λέει αν είναι root.

του λέω ναι και μου λέει ένα υφάκι ¨ εκεί στο internet δεν γράφουν οτι οι root συσκευές πεθαίνουν¨

εν τέλη θα το στείλω αντιπροσωπεια Αθήνα.

τι να πεις?

 

:lol::lol::lol::lol: πες στον τεχνικό να αλλάξει επάγγελμα γιατί μόνο δύο περιπτώσεις υπάρχουν είναι "τεχνικός" και όχι τεχνικός........... είναι λαμογιο που θέλει να σου πάρει περισσότερα χρήματα όπως και να έχει δεν κάνει για την θέση του

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον thread... αντικατοπτρίζει πλήρως τα ποσοστά των χρηστών που δεν έχουν πρόβλημα με το κινητό τους (~20%) και όσων έχουν (~70%).

 

Μάλλον αντικατοπτρίζει αυτούς που αποζητούν περισσότερη παραμετροποίηση (~70%) και αυτούς που το χρησιμοποιούν ως έχει (~20%)

 

;)

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά εγώ έχω ένα galaxy s2 το οποίο τα έπαιξε δεν ανοίγει καθόλου.

το πήγα σε ένα τεχνικό και μου λέει αν είναι root.

του λέω ναι και μου λέει ένα υφάκι ¨ εκεί στο internet δεν γράφουν οτι οι root συσκευές πεθαίνουν¨

εν τέλη θα το στείλω αντιπροσωπεια Αθήνα.

τι να πεις?

 

κλασσικός έλληνας μπουρτζόβλαχος που έχει γνώμη για τα πάντα.

τελικά μεγάλο ρητό το ''η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας''

halasy το s2.

δεν πράζ ρα χαζέ πάρι του s3

Link to comment
Share on other sites

Ναι γιατι εχω ανα πασα στιγμη τη δυνατοτητα να κανω ο,τι εγω θελω τη συσκευη μου. Μπορω να περασω απαραιτητες για εμενα εφαρμογες που απαιτουν root δικαιωματα, να αφαιρεσω bloatware, να παρω nandroid backup, να πειραματιστω με διαφορες rom και kernels, ακομα και να κανω overclocking!!

Ολα τα παραπανω πιστευω οτι βελτιωνουν σημαντικα την εμπειρια χρησης της συσκευης και πιστευω οτι αυτος ειναι ο σοβαροτερος λογος να πας σε android.(παραμετροποιηση)

Sony Ericsson Xperia x10 mini

Nokia Lumia 520

Xiaomi Redmi 2 TD

Xiaomi Redmi Note 7 ✔️

Link to comment
Share on other sites

Root για να έχεις την ελευθερία του κινητού σου στα χέρια σου... Στο φινάλε έδωσες κάποια χρήματα για να το πάρεις είτε λίγα είτε πολλά... Γιατί να είναι κλειδωμένο;;;
Link to comment
Share on other sites

κλασσικός έλληνας μπουρτζόβλαχος που έχει γνώμη για τα πάντα.

τελικά μεγάλο ρητό το ''η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας''

 

ναι ρε παιδιά εγώ συμφωνώ μαζί σας. δεν κολλάει αυτό που μου είπε.

αλλά τι να έπαθε το κινητό μου? να πέθανε ?

δεν μπαίνει ούτε σε download mode πουθενά, μάλλον για ανταλλακτικά θα πάει...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω το Sony Ericsson X8. Το έκανα root το κινητό μου μόνο και μόνο επειδής η εταιρία το παράτησε στην έκδοση 2.1 η οποία έχει πολύ περιορισμένες δυνατότητες. Αυτή την στιγμή έχω βάλει την 2.3.7 δεν έχει καμιά σχέση με την 2.1, παρότι παλιά είναι σχετικά καλή.
i8vv46-6.png
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά εγώ έχω ένα galaxy s2 το οποίο τα έπαιξε δεν ανοίγει καθόλου.

το πήγα σε ένα τεχνικό και μου λέει αν είναι root.

του λέω ναι και μου λέει ένα υφάκι ¨ εκεί στο internet δεν γράφουν οτι οι root συσκευές πεθαίνουν¨

εν τέλη θα το στείλω αντιπροσωπεια Αθήνα.

τι να πεις?

 

Χαχαχαχχαχαχχαχααχαχα.... Ναι πες του, το να αποκταω δικαιωματα διαχειριστη στην συσκευη μου, μου την θανατωνουν... Μα ποσο χαζοι μπορει να ειναι δηλαδη ρε παιδια;

Link to comment
Share on other sites

ναι ρε παιδιά εγώ συμφωνώ μαζί σας. δεν κολλάει αυτό που μου είπε.

αλλά τι να έπαθε το κινητό μου? να πέθανε ?

δεν μπαίνει ούτε σε download mode πουθενά, μάλλον για ανταλλακτικά θα πάει...

 

ανάλογα ίσος να τα κακάρωσε η nand (sudden death λεγετει) τα s2 το είχαν το θέμα

 

για περιέγραψε μου λίγο τι κάνει ακριβός (αν κάνει τπτ:p)

Link to comment
Share on other sites

Αναρωτηθηκε κανεις, αν τα φλασαρισματα και τα root, μπορει να μειωνουν την ζωη του κινητου?:shifty:

 

root όχι αλλά αν φλασαρεις κινητό κάθε μέρα (κυριολεκτικά) στο τέλος θα ξεσκίσεις την nand μνήμη από πολλές εγγραφές ααα ναι πχ αν κάνεις και overclock πχ απο 1,0 ghz στα 1,6 και το έχεις μόνιμα δεν θα ζήσει και πολύ το τσιπακη (λόγο θερμότητας και μόνο ) κάτι άλλο όχι δεν μπορ ει να το χαλάσει η να μειώσει την ζωή τους

Link to comment
Share on other sites

Ενα πραγμα θα πω για οσους εχουν ακομα αμφιβολιες για το αν χρειαζεται να εισαι root ή οχι.

Εβαλα το απογευματακι το patch για το gps για το lg optimus 4x που χωρις ανοιχτα τα δεδομενα και το ιντερνετ δεν σταυρωνε δορυφορο ουτε σε μισαωρο και τα ειδα ολα. Χωρις δεδομενα ανοιχτα και ιντερνετ και εβγαλα κανονικοτατη πορεια μες το αυτοκινητο.:D

LG G4 H815

Rom: Nougat 7.0 29a stock heavily debloated

Kernel: LG stock

Recovery: Twrp 3.1.1.1

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...