Jump to content

ZTE V975 geek


venividivici
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ωωχ, τωρα την πατησες. θα σε πεθανουμε στις ερωτησεις..:)

Θα παω κι εγω να παρω αυριο το δικο μου απο το Ταχυδρομειο, να δουμε τι θελει, τι δεν θελει..

Aν θελεις γραψε σε εναν mod να βαλει μια επισημανση στην αρχη του thread, να ειναι πιο ευδιακριτο.

Ευχαριστουμε πολυ.

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπερα παλικαρια. Αγορασα αυτο το smartphone κατευθειαν απο την Κινα, απο το http://www.jd.com μέσω ενός φίλου. Σύντομα θα το περάσω και ένα review από το site.

 

Τελικά έχει σταματήσει η παραγωγή του;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να σταματήσει η παραγωγή του; Αφού θα παρουσιάσουν το νέο λειτουργικό Tizen στην Βαρκελόνη στις 24/2 και επιλέχθηκε αυτό το κινητό για reference.
Link to comment
Share on other sites

Καλή τύχη. Ανυπομονούμε να δούμε τι θα σου βγεί. Πότε το παράγγειλες είπες;

Παρασκευη 24/1 παρηγγειλα

Σαββατο 25/1 ακριβως πριν τις αργιες τους εδειξε received from custom

Δευτερα 27/1 εδειξε dispatched to overseas.

Πολυ γρηγορα κινηθηκαν στο To2C.

Απο αλλους που πηραν απο το ιδιο καταστημα φαινεται οτι δεν θα εχει Google play και φυσικα ουτε root, οποτε θα εχουμε..δουλεια, να περασουμε την Β06 που τα εχει ολα.

Αυτο που εχω εχει την Β03.

είμαστε με καινούργια rom που έχει playstore gapps και είναι rooted και βασίζεται στην B06

Αυτη η καινουρια rom ειναι multilanguage? Μαλλον οχι,ε??

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που επεμβαίνω, μετά από πολύ έρευνα (ακ και τελικά δεν υπάρχει πουθενά στοκ να αγοράσω, εκτός από κάτι 230ευρό και τέτοια), πρέπει να πω ότι η παραγωγή του έχει σταματήσει, απλούστατα γιατί έχει κλείσει ο κύκλος ζωής του. Το κινητό έχει βγει από το καλοκαίρι, και έγινε γνωστό πρόσφατα επειδή είχαν μείνει πολλά κομμάτια και ήταν τρομερό value for money με -γύρω στα - 150ευρό που μπορούσε να αγοραστεί. Στον κόσμο που ζούμε αυτή τη στιγμή, κάθε κινητό έχει περίπου 6 μήνες ζωή. Αυτό δεν σημαίνει ότι τα πετάμε μετά, απλώς, υπάρχουν πολλά άτομα, που τα "πετάνε" μετά! Ειδικά στις αναπτυσσόμενες αγορές (Κίνα, Ινδία, Βραζιλία, Νιγηρία, Ρωσσία, κ. α) το κινητό δίνει απίστευτο κοινωνικό status, και επειδή θέλουν φοβερά κινητά, αλλά με τιμές αναπτυσσόμενης χώρας, γι'αυτό τα Κινέζικα έχουν τόσο μεγάλη εξέλιξη, και τόσο σύντομα (εδώ στην Κίνα βγάζουν κάτι αισχρά μοντέλα με λεπτομέρειες από χρυσό). Επιλέχθηκε για να παρουσιαστεί το Tizen επειδή είναι το ένα από τα δύο που έχουν τον συγκεκριμένο επεξεργαστή και η ZTE με την Intel έχουν κάνει συγκεκριμένη συμφωνία για αποκλειστικά μοντέλα, και μπαίνει και ο παράγοντας Tizen ώστε να δημιουργηθεί μια ανταγωνιστική πλατφόρμα έναντι της Google και των στρατηγικών συνεργασιών της. Σύντομα η Intel θα ανακοινώσει καινούργιους επεξεργαστές, άρα και καινούργια ΖΤΕ.
Link to comment
Share on other sites

 

Αυτη η καινουρια rom ειναι multilanguage? Μαλλον οχι,ε??

 

Είναι Multilanguage και εννοείτε ότι έχει και ελληνικά

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

Είναι Multilanguage και εννοείτε ότι έχει και ελληνικά

:up::up::up:

 

 

Συγνώμη που επεμβαίνω, μετά από πολύ έρευνα (ακ και τελικά δεν υπάρχει πουθενά στοκ να αγοράσω, εκτός από κάτι 230ευρό και τέτοια), πρέπει να πω ότι η παραγωγή του έχει σταματήσει, απλούστατα γιατί έχει κλείσει ο κύκλος ζωής του. Το κινητό έχει βγει από το καλοκαίρι, και έγινε γνωστό πρόσφατα επειδή είχαν μείνει πολλά κομμάτια και ήταν τρομερό value for money με -γύρω στα - 150ευρό που μπορούσε να αγοραστεί. Στον κόσμο που ζούμε αυτή τη στιγμή, κάθε κινητό έχει περίπου 6 μήνες ζωή. Αυτό δεν σημαίνει ότι τα πετάμε μετά, απλώς, υπάρχουν πολλά άτομα, που τα "πετάνε" μετά! Ειδικά στις αναπτυσσόμενες αγορές (Κίνα, Ινδία, Βραζιλία, Νιγηρία, Ρωσσία, κ. α) το κινητό δίνει απίστευτο κοινωνικό status, και επειδή θέλουν φοβερά κινητά, αλλά με τιμές αναπτυσσόμενης χώρας, γι'αυτό τα Κινέζικα έχουν τόσο μεγάλη εξέλιξη, και τόσο σύντομα (εδώ στην Κίνα βγάζουν κάτι αισχρά μοντέλα με λεπτομέρειες από χρυσό). Επιλέχθηκε για να παρουσιαστεί το Tizen επειδή είναι το ένα από τα δύο που έχουν τον συγκεκριμένο επεξεργαστή και η ZTE με την Intel έχουν κάνει συγκεκριμένη συμφωνία για αποκλειστικά μοντέλα, και μπαίνει και ο παράγοντας Tizen ώστε να δημιουργηθεί μια ανταγωνιστική πλατφόρμα έναντι της Google και των στρατηγικών συνεργασιών της. Σύντομα η Intel θα ανακοινώσει καινούργιους επεξεργαστές, άρα και καινούργια ΖΤΕ.

Πολυ καλη η πληροφορηση. Αντε, μας βλεπω σε μερικους μηνες να φοραμε..Tizen :clap:

To To2C δεν εχει διαθεσιμο στα 225$?

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γειά σας. Έχω το κινητό δυό μέρες και είναι άψογο. Φοβερό. Το πήρα απο το minideal. Το μόνο που θέλω να ρωτησω είναι οτι δε έχει flash player. Τι να κάνω. Να κατεβασω browser με flash player;
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το παράγγειλα από to2c και η αποστολή του έγινε πριν λίγες μέρες.

Έχει ανέβει λίγο η τιμή του (τώρα είναι στα 169 ευρώ από 162), οπότε αν κάποιος το θέλει και όντως σταμάτησε η παραγωγή του, καλύτερα να τρέξει να προλάβει.

Στοκ δεν έχω βρει αλλού.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Έχοντας διαβάσει όλο το θρεντ, αλλά και άλλα γειτονικά, έχω ψηθεί για μία αναβάθμιση από το zte v970 (σκύλος μου έχει βγει παρεπιμπτόντως) στο geek.

Τελικα όμως απ' ότι βλέπω ισχύουν τα εξής (αν κάνω λάθος διορθώστε με):

1) Το κινητό είναι άμεσα διαθέσιμο μόνο στο to2c με τιμή στα 230$ και σε κάποια μαγαζιά στο ali για τα οποία δεν είμαστε ακριβώς σίγουροι για την αξιοπιστία τους. Να αναφέρω ότι μίλησα στο τσατ χθες με pandawill και μου είπαν ότι θα φέρουν στοκ, να μην φοβάμαι και να το παραγγείλω, δεν έιμαι σίγουρος όμως γιατί φοβάμαι ότι θα μου πουν μετά πήγαινε πάρε το Honor κ.ο.κ.

2)Το κινητό είναι μπόμπα, μάλλον ακόμα καλύτερο vfm από το Xiaomi Hongmi/Red Rice αν και δεν έχει δοθεί ο πηγαίος κώδικας από την zte για να διευρυνθεί η βάση developers που θα το "δουλεψουν".

3)Θα πάρει το Tizen και θα μπορούμε να το δοκιμάσουμε.

4)Ο φίλος πριν από λίγο μας λέει ότι όπου να ναι θα βγούνε καινούρια zte με intel οπότε ότι προλάβουμε (κι αν προλάβουμε) τώρα.

5)Τα καινούρια zte με intel λογικά δεν θα πέφτουν σε αρχική τιμολόγηση κάτω από τα 300-350$, υποθέτω.

 

Οπότε με αυτά σαν δεδομένα (στον βαθμό που είναι δεδομένα), και με την ερώτηση από μεριάς μου αν το geek θα πάρει kitkat (δεν έχω βρει απάντηση σε αυτό), το ερώτημα εν τέλει είναι το εξής:

Αξίζει να δώσει κανείς τώρα τα 150-160 για το geek ή μήπως να πάει για το Hongmi ή μήπως να περιμένει τα καινούρια μπας και υπάρχει κάτι με αντίστοιχα σπεκς σε αυτήν τιμή?

 

Καταλαβαίνετε πιστεύω την σκέψη και τις απορίες μου.:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει να δώσει κανείς τώρα τα 150-160 για το geek

ή μήπως να πάει για το Hongmi

ή μήπως να περιμένει τα καινούρια μπας και υπάρχει κάτι με αντίστοιχα σπεκς σε αυτήν τιμή?

ΝΑΙ

ΟΧΙ

ΟΧΙ

Με τετοιες specs σε αυτη την τιμη..χμμ..οι Κινεζοι δεν ειναι τοσο μακακες να μας τα πουλησουν.

Ορμα και παρτο και μετα απο καιρο οταν με το καλο βγουν αλλα, αποφασιζεις.

 

Με αυτον Adobe Flash Player 11.1-com.adobe.flashplayer-111115027-v11.1.115.27

Χρησιμοποιεις stock browser?

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Eχουμε πάντα κλικαρισμενα στο κινητό τις άγνωστες πηγες και τον εντοπισμό σφαλμάτων..

Custom Recovery (cwm)

1. κατεβάζουμε από εδώ custom recovery https://mega.co.nz/#!yoYxAaZT!St3eDlmTiESH-ErQWQH0OQJTw3DRpufC0IOmkwvrlHE

2. αποσυμπιέζουμε το αρχείο που κατεβάσαμε και τα βάζουμε τα αρχεία όλα σε έναν φάκελο με όνομα RECOVERY

3. απενεργοποιούμε το τηλέφωνο βγάζουμε την μπαταρία για 10 δευτερόλεπτα την τοποθετούμε και μετά πατάμε ταυτόχρονα τα πλήκτρα :

(έντασης) <volume + , volume - , start button> ( κουμπί τροφοδοσίας ) και θα μπει το τηλέφωνο σε λειτουργία λειψής

4. συνδέουμε το κινητό με τον υπολογιστή και θα αρχίσει λογικά να κάνει εγκατάσταση πρόγραμμα οδήγησης του κινητού δηλαδή τους drivers , άμα δεν τους είχαμε κάνει εγκατάσταση ποτε στον υπολογιστή μας (το πιο σημαντικό κομμάτι είναι οι drivers του zte να γίνουν εγκατάσταση)

5. τώρα ανοίγουμε το φάκελο που αποσυμπιέσαμε πριν και είχαμε οναμασει RECOVERY και πάμε στο αρχείο που λέει flash_recovery_cwm.bat και το εκτελούμε ως διαχειριστή , και αν όλα έγιναν σωστά θα μπει το custom recovery

6. στο custome recovery μπαίνουμε με κλειστό το κινητό παντώντας πλήκτρο Volume + και το κουμπί τροφοδοσίας ταυτόχρονα

Custom ROM Geek Rom V2

1. https://www.dropbox.com/s/1wn1o5ir9ms6xrr/Geek%20Rom%20V.2.zip

2. την περνάμε στην εξωτερική κάρτα όπως είναι συμπιεσμένη χύμα όχι σε φάκελο

3. μπαίνουμε στο custome recovery και πάμε στο install zip from sd card και ελέγχουμε να δούμε άμα βλέπουμε το ζιπαρισμενο αρχείο της rom και μετά ξεκινάμε με σχετικά wipes

4. - wipe data/factory reset

- wipe cache partition

- advanced -> wipe dalvik

- wipe battery stats (αν υπάρχει σαν εντολή)

5. μετά κάνουμε install zip from sdcard βρίσκουμε την rom πατάμε yes και περιμένουμε μέχρι να γίνει εγκατάσταση, μετά όταν τελειώσει κάνουμε επανεκκίνηση .. Θα αργήσει λιγάκι το πρώτο reboot.. και είμαστε με καινούργια rom που έχει playstore gapps και είναι rooted και βασίζεται στην B06

 

τις οδηγίες τις βρήκα από ισπανικό site και έχει κι άλλες χρήσιμες για το κινητό αυτό : http://www.htcmania.com/showthread.php?t=774766

 

Καλημερα.

Την περασμενη εβδομαδα μου ηρθε το κινητο απο το to2c και ηταν χωρις gapps κ root λογικα.

Περασα απο ενα ισπανικο οδηγο την Β06 εκδοση και το εκανα ροοτ αλλα δν καταφερα ακομα να περασω το store.

Μπορω λοιπον να κανω απεγκατασταση κ ν περασω αυτη τη ρομ που αναφερεις ή απλα γινετε να κανω αντικατασταση της ρομ με τον τροπο που αναφερεις?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

Την περασμενη εβδομαδα μου ηρθε το κινητο απο το to2c και ηταν χωρις gapps κ root λογικα.

Περασα απο ενα ισπανικο οδηγο την Β06 εκδοση και το εκανα ροοτ αλλα δν καταφερα ακομα να περασω το store.

Μπορω λοιπον να κανω απεγκατασταση κ ν περασω αυτη τη ρομ που αναφερεις ή απλα γινετε να κανω αντικατασταση της ρομ με τον τροπο που αναφερεις?

 

Aν έχεις περάσει cwm, βάλτην από πάνω με full wipe από το cwm.

Link to comment
Share on other sites

δν περασα cwm,απλα κατεβασα την ρομ και την περασα μεσα απο την SD οπως ελεγε ο οδηγος.

Nα περασω το cwm και να ακολουθησω της οδηγιες του vagosvts7?

Link to comment
Share on other sites

δν περασα cwm,απλα κατεβασα την ρομ και την περασα μεσα απο την SD οπως ελεγε ο οδηγος.

Nα περασω το cwm και να ακολουθησω της οδηγιες του vagosvts7?

 

Ναι .

Link to comment
Share on other sites

δν περασα cwm,απλα κατεβασα την ρομ και την περασα μεσα απο την SD οπως ελεγε ο οδηγος.

Nα περασω το cwm και να ακολουθησω της οδηγιες του vagosvts7?

περνα το cmw μετα κανε τα wipe μετα install την ρομ και εισαι κομπλε :)

Edited by vagosvts7

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

Το κινητο το παρελαβα σημερα, τωρα γεμιζει η μπαταρια της φωτογραφικης μηχανης να το τραβηξω βιντεο οταν θα το ανοιξω το μεσημερι που θα επιστρεψω (φυλαγε τα ρουχα σου..). Το απογευμα θα αναφερω σχετικα..;)

Το Bluetooth απο το focalprice ακομα αργει, δεκα μερες μονον περασαν απο την παραγγελια και το εστειλαν με China Post. (Αν και η προηγουμενη παραγγελια απο αυτους με τον ιδιο τροπο ηρθε σε 10 ημερολογιακες..)

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

δν περασα cwm,απλα κατεβασα την ρομ και την περασα μεσα απο την SD οπως ελεγε ο οδηγος.

Nα περασω το cwm και να ακολουθησω της οδηγιες του vagosvts7?

 

για ποιο λογο να το κανεις αυτο; http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2445662&page=11 post 110, κανεις το 6ο βήμα και εισαι ετοιμος ;)

Link to comment
Share on other sites

για ποιο λογο να το κανεις αυτο; http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2445662&page=11 post 110, κανεις το 6ο βήμα και εισαι ετοιμος ;)

δεν είναι τόσο εύκολα τα πράγματα όπως τα λες φιλε μου..πρέπει να αντικαταστήσεις τον κινεζικο root explorer μετά πρέπει να περάσεις χειροκίνητα τα gapps στο system app και πρέπει να πειράξεις και το build.prop. που δεν το γραφει εκεί και πρέπει να έχεις την official B06 με ροοτ..δεν είναι μονο το βήμα αυτό που λες..

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι τόσο εύκολα τα πράγματα όπως τα λες φιλε μου..πρέπει να αντικαταστήσεις τον κινεζικο root explorer μετά πρέπει να περάσεις χειροκίνητα τα gapps στο system app και πρέπει να πειράξεις και το build.prop. που δεν το γραφει εκεί και πρέπει να έχεις την official B06 με ροοτ..δεν είναι μονο το βήμα αυτό που λες..

 

Τι αλλαγή χρειάζεται το build.prop;

Link to comment
Share on other sites

Τι αλλαγή χρειάζεται το build.prop;

ro.product.locale.language=zh

ro.product.locale.region=CN

persist.sys.timezone=Asia/Shanghai

 

por:

 

ro.product.locale.language=es

ro.product.locale.region=ES

persist.sys.timezone=Europe/Amsterdam

μετά πρέπει να μπούμε στο cmw να κάνουμε wipe data και μετα reboot

Edited by vagosvts7

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...