Jump to content

ZTE V975 geek


venividivici
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τι να σου πω, εγω περασα πρωτα την Β06, μετα ρουτ και μετα Gapps.

Την Β06 την εγκατεστησα αυτοματα στο τηλεφωνο με WiFi ανοιχτο, απο settings/software update/check for updates.

Στη συνεχεια ρουτ με τον γνωστο τροπο.

Τελος εγκατασταση Gapps με το ζιπακι του Vlachaquito. Ξεζιπαρισμα και τοποθετηση των 9 apk στον system/app με τη βοηθεια του Κινεζικου Root Explorer που εμφανιζεται οταν κανουμε ρουτ.

Αν καποιοι φιλοι θελουν βημα προς βημα αναλυση (εκει με τον Κινεζικο Root Explorer εχει καποιες παγιδες) μπορω να φτιαξω εναν οδηγο αναλυτικα.

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Έτοιμος και γω, root, b06 playstore, όταν κάνετε root μη σβήσετε τον κινεζικό root explorer πριν βάλετε το playstore γιατι με άλλους root browsers δεν γινόταν η διαδικασία, εμενα μου κράσαρε το αντίστοιχο RE που κατέβασα και αναγκάστηκα να ξανακάνω root για να έχω τον κινεζικό RE.
Link to comment
Share on other sites

Εχει κανεις καποια ιδεα πως οι Κινεζοι του minideal εγκαθιστουν Gapps χωρις να κανουν ρουτ πρωτα?

Υπαρχει καποιος αλλος τροπος για τα Gapps? Μηπως απο stock recovery γινεται η πραξη?

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Καποιο λακκο εχει η φαβα. Εγω δεν χρησιμοποιω CWM, ακολουθω τα βηματα του vlachaquito..

Το ζιπακι που ανεφερες πιο πανω δεν κανει για την μεθοδο που ακολουθω εγω?

φιλε για μένα είναι απαραίτητο να έχεις ένα custom recovery στο κινητό σου γιατί μπορείς από εκεί να φλασαρεις τα πάντα Π.χ. gapps roms kernel διαφορα zip κτλ. και μπορείς πάλι να κανεις και backup την rom σου :)

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν θέλω λίγη βοήθεια :) Καταλάθος πήγα να φορτώσω για ήχο κλήσης ένα αρχείο mp4 απο file manager αν θυμάμαι καλά και από τότε κράσαρε και δεν έχω καθόλου ήχο στις εισερχόμενες.. Μου λέει συνέχειαόταν μπαίνω ρυθμίσεις>επιλογή ringtone "η διαδικασία com.android.launcher δυστηχώς έχει σταματήσει" . Ξέρει κανένας καμια λύση η πάμε πάλι για rom απ'την αρχή?
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν θέλω λίγη βοήθεια :) Καταλάθος πήγα να φορτώσω για ήχο κλήσης ένα αρχείο mp4 απο file manager αν θυμάμαι καλά και από τότε κράσαρε και δεν έχω καθόλου ήχο στις εισερχόμενες.. Μου λέει συνέχειαόταν μπαίνω ρυθμίσεις>επιλογή ringtone "η διαδικασία com.android.launcher δυστηχώς έχει σταματήσει" . Ξέρει κανένας καμια λύση η πάμε πάλι για rom απ'την αρχή?

 

Πήγαινε στη διαχείριση εφαρμογών, βρες τον launcher και κάνε εκκαθάριση δεδομένων.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας αλανια...λοιπον παρακολουθω πολυ καιρο τωρα αυτο το κινητο και εχω ψηθει αρκετα να το παρω και θελω 1ον να μου πειτε αν ειναι τοσο καλο οσο γραφετε ολοι εδω και 2ο απο που μπορω να το παραγγειλω καθως στο minideal εξαντληθηκε και μου απαντησαν σε email οτι μαλλον δεν θα ξανα κυκλοφορησει ξανα..

 

Υ.Γ. το βρηκα και στο aliexpress ειναι αξιοπιστο???

Link to comment
Share on other sites

γεια σας αλανια...λοιπον παρακολουθω πολυ καιρο τωρα αυτο το κινητο και εχω ψηθει αρκετα να το παρω και θελω 1ον να μου πειτε αν ειναι τοσο καλο οσο γραφετε ολοι εδω και 2ο απο που μπορω να το παραγγειλω καθως στο minideal εξαντληθηκε και μου απαντησαν σε email οτι μαλλον δεν θα ξανα κυκλοφορησει ξανα..

 

Υ.Γ. το βρηκα και στο aliexpress ειναι αξιοπιστο???

 

Στο to2c φαίνεται να υπάρχει σε στοκ.

Για το υστερόγραφο σου είναι σαν να ρωτάς αν το ebay είναι αξιόπιστο.

Τον πωλητή θα κοιτάξεις αν είναι αξιόπιστος.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το κατάφερα με επαναφορά εργστασιακών ρυθμίσεων, έπηξα στις κινεζιές βέβαια :) Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παίδες.
Link to comment
Share on other sites

Εχει κανεις καποια ιδεα πως οι Κινεζοι του minideal εγκαθιστουν Gapps χωρις να κανουν ρουτ πρωτα?

Υπαρχει καποιος αλλος τροπος για τα Gapps? Μηπως απο stock recovery γινεται η πραξη?

 

Λογικά θα τα κάνουν push με adb μέσα στο system. Δεν ξέρω αν δουλεύει, δεν το έχω χρειαστεί ποτέ. Ή κάνουν κάποιου τύπου προσωρινό root και τα πετάνε μέσα στο system. Όταν κάνουν reboot είναι εγκατεστημένα τα gapps και το κινητό unrooted. Μια υπόθεση είναι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

θελω 1ον να μου πειτε αν ειναι τοσο καλο οσο γραφετε ολοι εδω
Οχι βρε, πλακα κανουμε, μαπα ειναι..:lol::lol::lol:

 

φιλε για μένα είναι απαραίτητο να έχεις ένα custom recovery στο κινητό σου γιατί μπορείς από εκεί να φλασαρεις τα πάντα Π.χ. gapps roms kernel διαφορα zip κτλ. και μπορείς πάλι να κανεις και backup την rom σου :)
Δεν διαφωνω με αυτο που λες φιλε μου, ομως αυτη ηταν η πρωτη μου μοντιφια σε βαθος, οποτε η μεθοδος που ακολουθησα μου φανηκε απλουστερη. Οταν θα θεωρησω τον εαυτο μου προχωρημενο, τοτε σιγουρα θα το δοκιμασω..

Εκεινο που μου φαινεται παραξενο ειναι οτι το κινητακι ηταν φουλ σε Κινεζικες εφαρμογες απο το εργοστασιο και παρεμεινε ετσι μεχρι το τελος της διαδικασιας που ακολουθησα (φλασαρισμα νεας ROM, root και Gapps) αλλα ουτε και οι επαφες, ουτε οι ρυθμισεις που ειχα κανει πειραχτηκαν (βιντεο, φωτο,μουσικη δεν προλαβα να βαλω), δηλαδη δεν πειραχτηκε τιποτα. Ειναι φυσιολογικο αυτο?

Και κατι αλλο, η εγκατασταση της νεας ROM με CWM με την μεθοδο που περιγραφεις, διαγραφει αυτοματα απο μονη της ολες τις Κινεζιες , ρουταρει και παραλληλα εγκαθιστα και Gapps? Ολα αυτα μαζι με ενα σμπαρο?

 

Τελικά το κατάφερα με επαναφορά εργστασιακών ρυθμίσεων, έπηξα στις κινεζιές βέβαια

Φιλε μου μετα απο φλασαρισμα νεας ROM, root και Gapps που εχω κανει στο τηλεφωνο, με την επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων σε ποια κατασταση πηγαινει? Χανεις καποια πραγματα? Χρειαζεται να γινει ολη η διαδικασια που ανεφερα ξανα απο την αρχη?

 

Και κατι αλλο να ρωτησω στους κατεχοντες. Εχω σβησει χειροκινητα πολλες κινεζικες εφαρμογες. Το τηλ απο τη μαννα του ειχε καμμια εφαρμογη ZTE app store? Δεν θυμαμαι αν ειχε και την εσβησα.

Αν ειχε, αξιζει να την βρω και να την επαναφερω η ειναι στην Κινεζικη γλωσσα?

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις επαναφορά θα χάσεις μηνυματα, κλήσεις, αποθηκευμένους κωδικους σε forums η οτιδήποτε άλλο, κινεζική γλώσσα αν και από οτι βλέπω έχεις και δεύτερο άρα εύκολα θα βάλεις ελληνικά. Επίσης θα σβηστούν ότι apps έχεις κατεβάσει απο το store, θα έχεις χωρίς υπερβολή καμιά 30ρια κινεζικές εφαρμογές που σβήνονται εύκολα βέβαια, αλλά,το ποιο σημαντικό δε χάνεις τίποτα απο root, b06 kai playstore.

 

Α και προσοχή, εγώ έβγαλα την sd πριν το κάνω γιατί αναφέρει διαγραφη sd κάρτας, όταν την έβγαλα αναφέρθηκε σε visual sd και εννοεί την rom του τηλεφώνου.

 

 

Aν και βλέπω ότι έχει επιλογή πριν ξεκινήσει καποιος για backup των κωδικών πρόσβασης γενικότερα, άρα τα γλυτώνεις αυτα, εγώ βιαστηκα απ'ότι φαίνεται:)

Edited by vegito
Link to comment
Share on other sites

Εσενα με την επαναφορα σου εμφανιστηκε η Κινεζικη εφαρμογη ZTE app store? Ειναι στα Κινεζικα αυτη η εφαρμογη? Αξιζει να την επαναφερω?

Thanks

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

 

Δεν διαφωνω με αυτο που λες φιλε μου, ομως αυτη ηταν η πρωτη μου μοντιφια σε βαθος, οποτε η μεθοδος που ακολουθησα μου φανηκε απλουστερη. Οταν θα θεωρησω τον εαυτο μου προχωρημενο, τοτε σιγουρα θα το δοκιμασω..

Εκεινο που μου φαινεται παραξενο ειναι οτι το κινητακι ηταν φουλ σε Κινεζικες εφαρμογες απο το εργοστασιο και παρεμεινε ετσι μεχρι το τελος της διαδικασιας που ακολουθησα (φλασαρισμα νεας ROM, root και Gapps) αλλα ουτε και οι επαφες, ουτε οι ρυθμισεις που ειχα κανει πειραχτηκαν (βιντεο, φωτο,μουσικη δεν προλαβα να βαλω), δηλαδη δεν πειραχτηκε τιποτα. Ειναι φυσιολογικο αυτο?

Και κατι αλλο, η εγκατασταση της νεας ROM με CWM με την μεθοδο που περιγραφεις, διαγραφει αυτοματα απο μονη της ολες τις Κινεζιες , ρουταρει και παραλληλα εγκαθιστα και Gapps? Ολα αυτα μαζι με ενα σμπαρο?

 

 

Αν περάσεις την custom Rom θα έχεις τα gapps playstore ελληνικά και χωρίς κινέζικες εφαρμογές.. Συν ότι οι φίλοι μου, μου είπαν ότι είναι και πιο γρήγορη από την official Rom b06..αν περάσεις cmw όλα τα άλλα είναι εύκολα..

Από την στιγμή που πέρασες τα gapps με root explorer κτλ μπορείς να κάνεις και αυτό..

Εδώ οι φίλοι μου Δεν είχαν ιδέα από αυτά και όμως είναι με cmw και custom Rom..

Κανείς μας δεν ήξερε στην αρχή.. Το θέμα είναι να έχεις διάθεση υπομονή να διαβάζεις και στην πράξη μαθαίνεις, μετά θα του πάρεις τον αέρα ;-)

Edited by vagosvts7

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

Πολλές πληροφορίες και θα χαθούμε στο τέλος:D

Guideman πόση μνήμη έχει τελικά αυτό το μαραφέτι; 2 GB συν 8 ή 1 Gb συν 8;

Link to comment
Share on other sites

Ειπαμε βρε, 2Gb RAM. Εσυ ποτε το περιμενεις?

 

Αν περάσεις την custom Rom θα έχεις τα gapps playstore ελληνικά και χωρίς κινέζικες εφαρμογές.. Συν ότι οι φίλοι μου, μου είπαν ότι είναι και πιο γρήγορη από την official Rom b06..αν περάσεις cmw όλα τα άλλα είναι εύκολα..

Από την στιγμή που πέρασες τα gapps με root explorer κτλ μπορείς να κάνεις και αυτό..

Εδώ οι φίλοι μου Δεν είχαν ιδέα από αυτά και όμως είναι με cmw και custom Rom..

Κανείς μας δεν ήξερε στην αρχή.. Το θέμα είναι να έχεις διάθεση υπομονή να διαβάζεις και στην πράξη μαθαίνεις, μετά θα του πάρεις τον αέρα ;-)

Να σε ρωτησω κατι, επειδη ειμαι ολιγον "ψαχτρονι", με γαργαλαει η εγκατασταση cwm και της custom Β06.

Συνδεσα καποια στιγμη το κινητο με τον υπολογιστη και με πηγε αυτοματα στη σελιδα connect type απο τα settings, οπου ηταν τσεκαρισμενο το install driver και ειδα οτι πραγματι εκανε καποια εγκατασταση στο pc (Win 7). Πηγα στον C/Αρχεια εφαρμογων και βρηκα εκει το αρχειο ZTE_Handset_USB_Driver. Αυτο ειναι οι drivers του κινητου που χρειαζομαστε?

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Ειπαμε βρε, 2Gb RAM. Εσυ ποτε το περιμενεις?

 

Άγνωστο. Το παράγγειλα αμέσως μετά τις αργίες τους. Άρα δύο εβδομάδες τώρα θα κλείσει. Το περίεργο είναι ότι το tracking number που μου έδωσε το etstar από το aliexpress δεν δείχνει τίποτα στο singpost.com. Έχω στείλει μέιλ, μηνύματα επανειλημμένα εκεί αλλά καμία απάντηση δεν μου δίνουν.

Link to comment
Share on other sites

Ειπαμε βρε, 2Gb RAM. Εσυ ποτε το περιμενεις?

 

 

Να σε ρωτησω κατι, επειδη ειμαι ολιγον "ψαχτρονι", με γαργαλαει η εγκατασταση cwm και της custom Β06.

Συνδεσα καποια στιγμη το κινητο με τον υπολογιστη και με πηγε αυτοματα στη σελιδα connect type απο τα settings, οπου ηταν τσεκαρισμενο το install driver και ειδα οτι πραγματι εκανε καποια εγκατασταση στο pc (Win 7). Πηγα στον C/Αρχεια εφαρμογων και βρηκα εκει το αρχειο ZTE_Handset_USB_Driver. Αυτο ειναι οι drivers του κινητου που χρειαζομαστε?

Αν πας πίνακας και μετά διαχείριση εφαρμογών με συνδεδεμένο το κινητό στο pc θα δεις εκεί άμα έχει εγκατασταθεί το κινητό σου..

Δοκίμασαι να περάσεις το cmw δεν χάνεις κατι.. Αλλιώς εγκατέστησε τους drivers που ανέβασα στον δεύτερο οδηγό και περνά το cmw να το έχεις και οπότε στην βαρέσει περνάς την custom Rom

Edited by vagosvts7

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

Εσενα με την επαναφορα σου εμφανιστηκε η Κινεζικη εφαρμογη ZTE app store? Ειναι στα Κινεζικα αυτη η εφαρμογη? Αξιζει να την επαναφερω?

Thanks

 

Ναι έχει, σε άπταιστα κινέζικα, δεν χάνεις τίποτα ;)

Link to comment
Share on other sites

Άγνωστο. Το παράγγειλα αμέσως μετά τις αργίες τους. Άρα δύο εβδομάδες τώρα θα κλείσει. Το περίεργο είναι ότι το tracking number που μου έδωσε το etstar από το aliexpress δεν δείχνει τίποτα στο singpost.com. Έχω στείλει μέιλ, μηνύματα επανειλημμένα εκεί αλλά καμία απάντηση δεν μου δίνουν.

 

Κοιταξε και στο νημα των αποστολών. ΕΠίσης τσεκαρε στο 4px. Εαν εδω δεν δείς καμμια κίνηση τότε ψάξτο παραπάνω με τον πωλητή γιατι αυτό σημαινει ότι απλα δεν έχει φυγει ποτε.

Η ευγένεια σου προσφέρει πολλά ... Μην τα χάνεις!
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Στο 4px το εμφανίζει αλλά δεν λέει που βρίσκεται. Προφανώς είναι κάποιο πρόβλημα με το σύστημα tracking της Singapore post. Και παλιότερα δεν είχα tracking αλλά κάποια στιγμή ήρθε. Ποιο είναι το νήμα των αποστολών;
Link to comment
Share on other sites

Ναι έχει, σε άπταιστα κινέζικα, δεν χάνεις τίποτα ;)

Οποτε καλα εκανα και το εξαφανισα..

Thanks

 

Αν πας πίνακας και μετά διαχείριση εφαρμογών με συνδεδεμένο το κινητό στο pc θα δεις εκεί άμα έχει εγκατασταθεί το κινητό σου..

Δοκίμασαι να περάσεις το cmw δεν χάνεις κατι.. Αλλιώς εγκατέστησε τους drivers που ανέβασα στον δεύτερο οδηγό και περνά το cmw να το έχεις και οπότε στην βαρέσει περνάς την custom Rom

Φιλε vagos, δεν ειπα οτι θα σε τρελλανουμε στις ερωτησεις? Να σου πω την αληθεια δεν πιστευα οτι θα ημουν ο πρωτος που θα το εκανα:)

Λοιπον, προσπαθησα να εγκαταστησω cwm συμφωνα με τον πρωτο οδηγο του post σου #600. Αρχικα κλικαρισα τις "αγνωστες πηγες", ομως τον "εντοπισμο σφαλματων" δεν μπορεσα να τον βρω. Εβγαλα, εβαλα την μπαταρια, μπαινω στο droid, συνδεω το κινητο με το pc, ανοιξε παραθυρο οτι αρχιζει η εγκατασταση αλλα μετα εβγαλε παραθυρο οτι η εγκατασταση απετυχε. Το επανελαβα αρκετες φορες αλλα μονο την πρωτη φορα εδειξε οτι κατι καταλαβε. Τις αλλες φορες δεν ανοιξε κανενα παραθυρο. Απο την αλλη μερια, πως καταλαβαινουμε πατωντας το V+ και το power οτι εχουμε περασει CWM?

Εμενα μου γραφει:

Android system recovery <3e>

Volume up/down κλπ

Και μετα οι επιλογες:

reboot system now

apply update from ABD

apply update from external storage

apply md5 check

wipe data/factory reset

wipe cach partition

advanced και μεσα σ αυτο:

Reboot option,

USB mass storage,

Recovery logs,

Touch firmware update

Αυτο ειναι CWM recovery? Κατι μου λεει πως οχι..

 

Προσπαθησα και με τον δευτερο οδηγο, αλλα και το link με τους drivers ειναι νεκρο και το αλλο για CMW νεκρο επισης..

Thanks

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Στο 4px το εμφανίζει αλλά δεν λέει που βρίσκεται. Προφανώς είναι κάποιο πρόβλημα με το σύστημα tracking της Singapore post. Και παλιότερα δεν είχα tracking αλλά κάποια στιγμή ήρθε. Ποιο είναι το νήμα των αποστολών;

 

Κοιτα εδώ. Εαν στο 4px βλέπεις κίνηση τοτε οκ. Εμένα ειχε το τρακινγ μονο χωρίς καμμια αλλη μέχρι που παραδεχθηκαν οτι δεν το είχαν σε στοκ :(

Η ευγένεια σου προσφέρει πολλά ... Μην τα χάνεις!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...