Jump to content

[Επίσημο] LG G2 (D802)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά ότι έχει να κάνει με τροποποιήσεις - βελτιώσεις, custom roms, root κτλπ, παρακαλώ πολύ εδώ ή διαβάζετε τους οδηγούς. Ευχαριστώ. Edited by akis44
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 22,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδιά ότι έχει να κάνει με τροποποιήσεις - βελτιώσεις, custom roms, root κτλπ. Παρακαλώ πολύ εδώ. Ευχαριστώ.

 

Δεν μιλάω για root μιλάω για την μαμά ρομ !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μεγεια σας παιδιά. Σαφώς και κάπου θα βλέπετε λαγκ αφου έρχεστε απο nexus. Αλλα το g2 ειναι πιο ολοκληρωμένο. Τώρα να πω την αμαρτία μου θα ήθελα να ειχα και το nexus να το δοκίμαζα αλλα δεν βαριέσαι

 

Το δοκίμασα κανα 10λεπτο στο public. Μου κάθισε απίστευτα καλά η συσκευή στο χέρι και για τα γούστα μου έχει πολύ πιο ωραία κατασκευή το n5 και σίγουρα πιο σμουθ.. Αν δεν το χω στα χέρια μου όμως καμία βδομάδα το τηλέφωνο τελική άποψη δεν μπορώ να σχημάτισω. Σαν πρώτη εντύπωση πάντως το n5 με εντυπωσίασε..

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να διαφωνήσω μαζί σου φίλε μου, μπαίνοντας στην σελίδα του Kingo Android Root, στην επιλογή Devices στις συσκευές της LG δεν έχει πουθενά το G2. Είναι σίγουρο ότι κάνει για το G2; Δεν τα γνωρίζω αυτά αλλά επειδή σκέφτομαι κι εγώ να το κάνω είπα μήπως δεν κάνει.

 

υπάρχει το G2 στις υποστηριζόμενες συσκευές :)

και ναι,δουλεύει στην εντέλεια...όλες τις φορές με αυτό έχω ρουτάρει τη συσκευή μου!

Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

υπάρχει το G2 στις υποστηριζόμενες συσκευές :)

και ναι,δουλεύει στην εντέλεια...όλες τις φορές με αυτό έχω ρουτάρει τη συσκευή μου!

Να υποθέσω μόνο για την 4.2?

HTC Diamond --> NOKIA N97 mini --> SAMSUNG Galaxy W --> HTC One S --> LG G2 --> SAMSUNG Galaxy A5 --> Galaxy A7 --> Note 4 --> Lg g4 --> SAMSUNG Galaxy S7 Edge --> LG G6--> OnePlus 5T --> Huawei P20 pro --> Note 9 --> Huawei P30 pro --> Note 10+

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω μόνο για την 4.2?

 

Ναι...δεν εχω παρει ετσι και αλλιως ακομη αναβαθμιση...ρουταρα με την 10e επισημη!

Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι στην τελική ευθεία: αν θέλει να το πάρει κανείς από Ελλάδα, τι εκδόσεις θα συναντήσει σε τιμές χαμηλότερη της "επίσημης" της Wind? Έχω δει κάποιες EU που λογικά είναι unbranded. Μπορεί να καταλήξω και με καμία Ασιατική?
Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι στην τελική ευθεία: αν θέλει να το πάρει κανείς από Ελλάδα, τι εκδόσεις θα συναντήσει σε τιμές χαμηλότερη της "επίσημης" της Wind? Έχω δει κάποιες EU που λογικά είναι unbranded. Μπορεί να καταλήξω και με καμία Ασιατική?

 

Tην ερωτηση σου κανε την καλυτερα εδω.

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα κανα 10λεπτο στο public. Μου κάθισε απίστευτα καλά η συσκευή στο χέρι και για τα γούστα μου έχει πολύ πιο ωραία κατασκευή το n5 και σίγουρα πιο σμουθ.. Αν δεν το χω στα χέρια μου όμως καμία βδομάδα το τηλέφωνο τελική άποψη δεν μπορώ να σχημάτισω. Σαν πρώτη εντύπωση πάντως το n5 με εντυπωσίασε..

 

Θα βγούμε off topic γι αυτό θα πω μόνο το εξής: Αν υπήρχε τρόπος να βελτιωθεί λίγο η κάμερα του, πχ κάνοντας port το software της κάμερας του note 3 η του S4 που έχουν το καλύτερο processing, θα ήταν το ιδανικό smartphone.

 

Το kitkat είναι η καλύτερη έκδοση του Android ως τώρα. Στο Ν5 είναι πιο smooth και από το ios7.

Σε δύο συσκευές που το εγκατέστησα (S4 & Nexus 4), υπάρχουν βελτιώσεις σε smoothnes, στο καλιμπραρισμα της οθόνης, στις γραμματοσειρες, αλλά και στην διαχείριση της ram. Δεν είναι λίγο τα 150-200 mb με την ίδια χρήση.

 

Μέχρι και το N4 μου που έχει τον ξεπερασμένο πια snapdragon 400, έγινε ακόμα πιο smooth. Βεβαίως αυτό δεν σημαίνει ότι είναι πιο γρήγορο απο τα Φετινά bloatware smartphones αφού η ταχύτητα περιορίζεται στο λειτουργικό. Όταν έρχεται η ώρα να ανοίξουν βαριές εφαρμογές η να κατέβουν data, οι 600 και 800 δείχνουν τα δόντια τους.

 

Με λίγα λόγια κάποιος που χρησιμοποιεί καθαρό android του κακοφαινεται.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, αυτό με το smoothness των nexus συσκευών είναι γνωστό και δεδομένο, πρέπει να σκεφτούμε όμως για ποιο λόγο γίνεται αυτό. Ο stock launcher του android δεν είναι και κάποιο μέγιστο θαύμα της τεχνολογίας, άρα το smoothness δεν οφείλεται σε optimization του κώδικα, έξυπνες λύσεις ή μέγιστη αξιοποίηση του h/w. Οφείλεται κατά ένα μεγάλο ποσοστό στο ότι δεν τρέχει τίποτα από πίσω. Για όσους λέτε για Ν5 και Ν4, να σας πω ότι, ακόμα και σήμερα, το G2 έχει οριακά χειρότερη αίσθηση στο UI από το SGNex που είχα πιο πριν, στο οποίο είχα τελειοποιήσει την 4.3 που του φόραγα, και απλά το κινητό πέ-τα-γε!

 

Από την άλλη όμως, τα features, τις ευκολίες, την αυτονομία, την κάμερα (μην ξανακούσω για τις κάμερες των nexus, έλεος δηλαδή...), την οθόνη, τις έξυπνες λύσεις για one-hand, και φυσικά το raw processing power (ένεκα SD800), απλά καμία nexus (N5 included) δεν μπορεί να τα φτάσει.

 

Και όπως έχουμε πει πολλές φορές, το G2 μπορεί να "γίνει" Ν5, το Ν5 όμως δεν μπορεί να "γίνει" G2 ;)

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

Και το n5 ίδιο hw φοράει δν καταλαβαίνω γιατί υπολείπεται επιδόσεων απο το g2. Να αναφέρω επίσης πως και το sense τροποποιημένο android είναι αλλά είναι smoother..

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Και το n5 ίδιο hw φοράει δν καταλαβαίνω γιατί υπολείπεται επιδόσεων απο το g2. Να αναφέρω επίσης πως και το sense τροποποιημένο android είναι αλλά είναι smoother..

 

Ίδιo h/w δεν σημαίνει μόνο SoC ή μέγεθος RAM/storage. Σημαίνει latencies στις μνήμες, σημαίνει i/o controllers, σημαίνει voltage regulators, σημαίνει πολλά μικρά-μικρά πράγματα, που στο σύνολο μας δίνουν την μικρή, αλλά υπαρκτή διαφορά στις συνολικές επιδόσεις των δύο συσκευών (σε όλα τα benchmarks).

 

Επίσης για το θέμα των launchers (επειδή αυτό βασικά φαίνεται να "ενοχλεί"), μπορούμε πολύ απλά να βάλουμε έναν από τους 4-5 καλούς και free launchers, να βάλουμε και τα διάφορα add-ons που μας ενδιαφέρουν, και να λύσουμε και αυτό το πρόβλημα. Τότε όμως θα χάσουμε πολλά από τα features της LG, που προσωπικά μου αρέσουν και μου έχουν δώσει λύσεις.

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, αυτό με το smoothness των nexus συσκευών είναι γνωστό και δεδομένο, πρέπει να σκεφτούμε όμως για ποιο λόγο γίνεται αυτό. Ο stock launcher του android δεν είναι και κάποιο μέγιστο θαύμα της τεχνολογίας, άρα το smoothness δεν οφείλεται σε optimization του κώδικα, έξυπνες λύσεις ή μέγιστη αξιοποίηση του h/w. Οφείλεται κατά ένα μεγάλο ποσοστό στο ότι δεν τρέχει τίποτα από πίσω. Για όσους λέτε για Ν5 και Ν4, να σας πω ότι, ακόμα και σήμερα, το G2 έχει οριακά χειρότερη αίσθηση στο UI από το SGNex που είχα πιο πριν, στο οποίο είχα τελειοποιήσει την 4.3 που του φόραγα, και απλά το κινητό πέ-τα-γε!

 

Από την άλλη όμως, τα features, τις ευκολίες, την αυτονομία, την κάμερα (μην ξανακούσω για τις κάμερες των nexus, έλεος δηλαδή...), την οθόνη, τις έξυπνες λύσεις για one-hand, και φυσικά το raw processing power (ένεκα SD800), απλά καμία nexus (N5 included) δεν μπορεί να τα φτάσει.

 

Και όπως έχουμε πει πολλές φορές, το G2 μπορεί να "γίνει" Ν5, το Ν5 όμως δεν μπορεί να "γίνει" G2 ;)

 

Ακριβώς έτσι!

Και γω ως πρώην κάτοχος Ν4 και τωρα G2 συμφωνώ απόλυτα.Το smoothness των Νexus απλά δεν υπάρχει πουθενά αλλά μέχρι εκεί.

Κι όπως σωστά λες το G2 γινεται Ν5.

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις Nova launcher, το διπλό ταπ για άνοιγμα της συσκευής δουλεύει ή είναι μόνο για τον μαμισιο ;

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Και το n5 ίδιο hw φοράει δν καταλαβαίνω γιατί υπολείπεται επιδόσεων απο το g2. Να αναφέρω επίσης πως και το sense τροποποιημένο android είναι αλλά είναι smoother..

 

Για τις διαφορές στα benchmarks υποπτεύομαι ότι κατά ένα ποσοστό ευθύνονται οι τεχνίτες παρεμβάσεις των εταιρειών.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Για τις διαφορές στα benchmarks υποπτεύομαι ότι κατά ένα ποσοστό ευθύνονται οι τεχνίτες παρεμβάσεις των εταιρειών.

 

Το ανέφερα κι εγώ αυτό 2-3 σελίδες πίσω.. Τα latencies κλπ που αναφερει ο the ace, αν ειναι διαφορετικα, και παλι εξισσοροπουνται νομιζω λογω επιβαρυμενου launcher και επιπλεον διεργασιων στο g2..Επειδή βγήκαμε πολύ οφ τοπικ υπάρχει και το vs στους διαξιφισμούς..

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

 

Πάντως δεν λένε ξεκάθαρα ακόμα τι διαφορά έχει. Βέβαια μας νοιάζει να δουλεύει σωστά αυτήν που έχουμε κ βλέπω ότι δουλεύει μια χαρά.

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά βλέπω εταιρία να αναβαθμίζει σε Kitkat τις Branded συσκευές και οι Unbranded να περιμένουν...

Συνήθως αναβαθμίζονται πρώτα οι International sim-free εκδόσεις και μετά οι συσκευές των παρόχων τι να πω αυτά μόνο η LG τα κάνει.

Πάλι καλά να λέμε που έδωσε kitkat γιατι αν περιμένουμε για παραπάνω χλωμό το κόβω, μία αναβάθμιση στο 6μηνο και τελευταία :lol:

Όσοι θέλουν Android 5.0 πάνε σε LG G3 ή σε Nexus.

Edited by vwbestakos

Samsung Galaxy S24 Ultra 5G (SM-S928B/DS) (Snapdragon 8 Gen 3, 512GB, 12GB RΑΜ) Android 14 (OneUI v6.1). 

Samsung Galaxy Watch 4 LTE (SM-R875F) (Exynos W920, 16GB, 1.5GB RΑΜ) WearOS v4.0 (OneUI v5.0).

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις Nova launcher, το διπλό ταπ για άνοιγμα της συσκευής δουλεύει ή είναι μόνο για τον μαμισιο ;

 

Δουλεύει ,δεν το επηρεάζει ο launcher άλλα ειναι αυτά που χάνονται .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά βλέπω εταιρία να αναβαθμίζει σε Kitkat τις Branded συσκευές και οι Unbranded να περιμένουν...

Συνήθως αναβαθμίζονται πρώτα οι International sim-free εκδόσεις και μετά οι συσκευές των παρόχων τι να πω αυτά μόνο η LG τα κάνει.

Πάλι καλά να λέμε που έδωσε kitkat γιατι αν περιμένουμε για παραπάνω χλωμό το κόβω, μία αναβάθμιση στο 6μηνο και τελευταία :lol:

Όσοι θέλουν Android 5.0 πάνε σε LG G3 ή σε Nexus.

 

Μπα, και η samsung τα ίδια κάνει, μονο η apple κάνει αναβαθμίσεις χωρίς να υπολογίζει τους παρόχους.

Γιώργος

iPHONE 6S Plus, iPAD Air 2

http://www.triakilakodika.gr/ (δεν είναι δικό μου αλλά είναι φοβερό)

Link to comment
Share on other sites

Μετά από τ/φ επικοινωνία με LG Hellas, με ενημερώσανε ότι για 1 μόλις dead pixel η εταιρία αντικαθιστά τη συσκευή.

Οπότε πήγα κι εγώ στην Procordia (επίσημο service LG στην Αθήνα), πήρα χαρτί ότι όντως έχω dead pixel

και πάω στο kaizer στο καπάκι και λέω βάση DOA 7ημερών θέλω αντικατάσταση συσκευής όπως γράφετε και στους όρους στο site σας γιατί η συσκευή μου είναι ελλατωματική.

Ε το τι κουλό άκουσα δε λέγεται....

Μία μου έλεγε ότι "η αντικατάσταση γίνεται από 3 pixel και πάνω, μόνο επισκευή αν θες", μετά μου είπε ότι "το DOA ισχύει για ελληνικές συσκευές, όχι ευρωπαικές (λες και έχει ελληνικές)..."

Στο τέλος, αφού κοντέψαμε να γίνουμε κ@λος, μου ειπε έλα σε 2 μέρες που θα έρθει η νέα παραλαβή να σου δώσω άλλο.

Και λογικά, θα επισκευάσει τότε την δική μου και θα την ξαναπουλήσει για να βγάλει τα σπασμένα...

 

Αυτό που δεν κατάλαβα από όλα αυτά που άκουγα όλη μέρα όμως είναι, γιατί η LG Hellas δεν δέχεται να αντικαταστήσει συσκευή που δεν έχει εισάγει η ίδια, αλλά δέχεται να την καλύπτει με εγγύηση και να την επισκευάζει δωρεάν...?

LG D802 G2 - AOSP - Android N

ROM: Ressurection Remix 7.1.1

-Δημήτρης-

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δεν κατάλαβα από όλα αυτά που άκουγα όλη μέρα όμως είναι, γιατί η LG Hellas δεν δέχεται να αντικαταστήσει συσκευή που δεν έχει εισάγει η ίδια, αλλά δέχεται να την καλύπτει με εγγύηση και να την επισκευάζει δωρεάν...?

Γιατί στην προκειμένη περίπτωση δεν στέκεται απέναντί σου ως ο πωλητής με τον οποίο είχες συναλλαγή αλλά ως επίσημος εκπρόσωπος της μαμάς LG στην Ελλάδα. Η οποιαδήποτε αλλαγή δεν μπορεί να γίνεται οπουδήποτε αλλού εκτός από εκεί που πουλήθηκε η προβληματική και είναι για λόγους τάξεως.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...