Jump to content

Samsung Galaxy Express (I8730)


djpace
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα στην παρεα,μεχρι πριν ειχα μια επιθυμια να παρω το NOTE το ενα βεβαια αλλα με ενημερωσαν πως τωρα δεν αξιζει και οτι τα λεφτα μου θα πανε πεταμενα.Μπηκα στην σβουρα να ψαχτω και κατεληξα σε τρια τηλεφωνακια μαζι με το I8730.Θελω τα φωτα σας αναμεσα σε Galaxy SII Plus Express και Core.(http://www.skroutz.gr/comparelists/40?compare=3596823%2C3154128%2C2883352). Ευχαριστω οποιαδηποτε βοηθεια. Edited by MCGITYS
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 268
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημερα στην παρεα,μεχρι πριν ειχα μια επιθυμια να παρω το NOTE το ενα βεβαια αλλα με ενημερωσαν πως τωρα δεν αξιζει και οτι τα λεφτα μου θα πανε πεταμενα.Μπηκα στην σβουρα να ψαχτω και κατεληξα σε τρια τηλεφωνακια μαζι με το I8730.Θελω τα φωτα σας αναμεσα σε Galaxy SII Plus Express και Core.(http://www.skroutz.gr/comparelists/40?compare=3596823%2C3154128%2C2883352). Ευχαριστω οποιαδηποτε βοηθεια.

 

Εκτος του ότι θα σου πουν ότι είσαι off topic, γιατι το θεμα που συζητάς ανήκει στην ενότητα "Επιλογή Συσκευής", εγώ ρωτάω γιατι το Note δεν αξίζει και είναι πεταμένα λεφτα? Δεν ηταν κάποτε "Ναυαρχίδα"? Γρήγορα που περνάει ο καιρός...

Σε ό,τι αφορα το Express πάντως, είναι εξαιρετικό κινητό και για αυτά που κάνει έχει πλλύ χαμηλό κόστος.

Εγώ σήμερα συνδέθηκα με το iPad Wi-Fi που έχω (δεν εχει δυνατότητα για 3G), μεσω Bluetooth tethering με access point το Express μου και πήγαινε "τρενο" το internet.

Ασχετο: σας συνιστω το Bluetooth tethering αντι για το Wi-Fi tethering και για οικονομία μπαταρίας, αλλα και γιατί κανείς άλλος δεν μπορεί να "δει" το access point και να το hackάρει.

Link to comment
Share on other sites

Nikos1972 ευχαριστω για την απαντηση.αν ξερεις απο τα σκρουτζομαγαζα ποιο ειναι πιο εμπιστο για να παραγγειλω το τηλ.Επειδη την εχει παθει αλλος ρωταω γιατι λεφτα για πεταμα δεν εχω.Α και κατι αλλο,η vodafone το δινει περιπου 400 ευρω ποια η διαφορα με τα ιντερνετομαγαζα ; Ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Nikos1972 ευχαριστω για την απαντηση.αν ξερεις απο τα σκρουτζομαγαζα ποιο ειναι πιο εμπιστο για να παραγγειλω το τηλ.Επειδη την εχει παθει αλλος ρωταω γιατι λεφτα για πεταμα δεν εχω.Α και κατι αλλο,η vodafone το δινει περιπου 400 ευρω ποια η διαφορα με τα ιντερνετομαγαζα ; Ευχαριστω.

 

Δεν θα σου απαντησω ευθέως, για να μην θεωρηθεί ότι κάνω διαφημιση.

Δες όμως ποιο καταστημα εχει μακραν τις περισσοτερες αξιολογησεις και 5 αστερια.

:)

Εγω το πήρα από κει και από κει εχω πάρει άλλα 3 τηλέφωνα στο παρελθον.

Το κόστος είναι 240 Ευρώ (μαζί και τα μεταφορικά) όταν η Voda δινει τη συσκευή χωρις συμβόλαιο 400 Ευρώ.

Η διαφορα είναι πολύ μεγάλη.

Και νομίζω ότι το τηλέφωνο αξίζει περισσότερο από όσο κοστίζει!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα και απο εμενα! επειδη με ενδιαφερει η camera του μπορει καποιοςνα μου πει εντυπωσεις απο τις ληψεις που κανει, και αν ειναι δυνατον να ανεβασει 1-2 φωτο η ακομα καλυτερα ενα μικρο video?? ευχαριστω!:)
ΣΚΕΨΟΥ ΘΕΤΙΚΑ!! :)
Link to comment
Share on other sites

Βάλε και φόρτισέ το κλειστό μέχρι να γεμίσει και μετά είναι έτοιμο για χρήση.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα και απο εμενα! επειδη με ενδιαφερει η camera του μπορει καποιοςνα μου πει εντυπωσεις απο τις ληψεις που κανει, και αν ειναι δυνατον να ανεβασει 1-2 φωτο η ακομα καλυτερα ενα μικρο video?? ευχαριστω!:)

 

Η καμερα ισως ειναι το πιο αδυναμο, σχετικα με τα υπολοιπα παντα, σημειο του κινητου. Σε συνθηκες χαμηλου φωτισμου, οπως εσωτερικοι χωροι ή νυχτα καπου χανει στη ζωντανια των χρωματων. Την ημερα παντως βγαζει καλες φωτο. Δες και εδω αναλυτικα.

http://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_express_i8730-review-890p7.php

 

Α και μια λεπτομερεια επι τη ευκαιρια, η μπροστινη καμερα τραβαει vga βιντεο και οχι 720ρ οπως αναφερεται στο gsmarena.

Edited by omnian
Link to comment
Share on other sites

Πραγματι η προσθια καμερα κανει ληψη βιντεο με αναλυση 640x480, αξιοπρεπεστατη αναλυση για προσθια καμ.

Η (οπισθια) φωτογραφικη μηχανη αν και "μονο" 5ΜP, τραβαει καλης ποιοτητας φωτογραφιες. Ειχα το galaxy ace 2 που κσι συτο εχει 5ΜΡ, αλλα 5MP με 5MP τελικα διαφερει. Καμια σχεση. Χωρια που το express τραβαει αμεσως φωτογραφια, ενω το ace 2 ηθελε 2 δευτερα απο τη στιγμη που πιεζα το virtual button

Τωρα, για την πρωτη φορτιση, εγω πρωτα το "σκαλισα", πηγε στο 10% και μετα φορτισα, μια πρακτικη που γενικα δεν συνισταται, αλλα συνισταται μονο για 1η φορτιση.

Link to comment
Share on other sites

Καλα τελικα μονο ασπρα πουλανε;;

 

Το gsmarena λεει white κσι grey,

Η vodafone εχει το γκρι σε φωτογραφια.

Τωρα, και εγω βλεπω οτι εχει γεμισει ο κοσμος με το λευκο, που ειναι κουκλι.

Αν θυμασαι, ειναι κατι σαν το opel astra του 1999. Εβγαινε σε ολα τα χρωματα, αλλα το ασημι ηταν ολα τα λεφτα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Επειδή το πολυαγαπημένο μου ideos x5 pro μου "αφήνει χρόνους", σκέφτομαι να καταλήξω στο εν λόγω κινητό. Το μόνο που με κρατάει από το να το αγοράσω άμεσα είναι ότι για λίγα ευρώ παραπάνω βρίσκω το Galaxy SII plus το οποίο, τουλάχιστον στα χαρτιά, φαίνεται καλύτερο. Μήπως όμως δεν είναι Ευρωπαϊκό;

 

Ευχαριστώ για την όποια βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

μονο σε καμερα ειναι καλυτερο υποτιθεται.. σε ολα τα αλλα το express το περναει απο πανω ...!!! δειτε και κανενα video στο youtube με κανενα benchmark .. στο antutu το δικο μου express βγαζει 13840 score .. και στο quadrant 4820 !!! δεν εχω μεινει απλα ευχαριστημενως ειμαι υπερ ευχαριστημενος !!!!!!!!!!!!!!!!! Edited by littlebox
ξεχασα να βαλω μια λεξη
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Επειδή το πολυαγαπημένο μου ideos x5 pro μου "αφήνει χρόνους", σκέφτομαι να καταλήξω στο εν λόγω κινητό. Το μόνο που με κρατάει από το να το αγοράσω άμεσα είναι ότι για λίγα ευρώ παραπάνω βρίσκω το Galaxy SII plus το οποίο, τουλάχιστον στα χαρτιά, φαίνεται καλύτερο. Μήπως όμως δεν είναι Ευρωπαϊκό;

 

Ευχαριστώ για την όποια βοήθεια.

 

Στο GSMArena που έκανε test και τα δύο τηλέφωνα (Ι9105 και Ι8730), το Express είναι σε όλα τα benchmarks ταχύτερο εκτός του Sunspider:

 

+23% Pi, +41% Quadrant, +9% GL 2.5 Egypt, +7% Browsermark 2, -11% Sunspider

 

Επίσης, το Express στα battery tests βγήκε με +18% μεγαλύτερη αυτονομία.

 

Δεν μπορώ να καταλάβω που είναι καλύτερο "στα χαρτιά" το SII Plus. Ακόμα και τα specs να δούμε, το I8730 έχει μεγαλύτερη οθόνη (4.5"), NFC, LTE (4G), stereo εγγραφή ήχου, μεγαλύτερη μπαταρία, καλύτερη κάρτα γραφικών κτλ..

 

Το μοναδικό κινητό που χτυπάει στα ίσα το Express και στα specs και στα benchmarks αυτή τη στιγμή είναι το Sony Xperia SP (262€).

Edited by djpace
http://s4.postimg.org/kul22odml/420x150.jpg
Link to comment
Share on other sites

Οι διαστασεις οθονης ειναι γι' αλλους θετικες οταν εχουν μεγαλο μεγεθος και γι'αλλους αρνητικες.αυτο ειναι ζητημα προτιμησεως καταναλωτου, τα ppi ομως της οθονης ειναι οντως χαρακτηριστικο και εκει υπερεχει το s2plus οπως επισης υπερεχει και στην ρομ αλλα και στην καμερα τοσο την εμπροσθια οσο και στην οπισθια.εκεινο που δεν διευκρινιζεται, παρ'ολο που οι περισσοτεροι γραφουν οτι εχει, ειναι το dlna πραγμα που δεν αναφερεται στα χαρακτηριστικα που δινει η σαμμυ. Edited by deltaplus
Link to comment
Share on other sites

Στο GSMArena που έκανε test και τα δύο τηλέφωνα (Ι9105 και Ι8730), το Express είναι σε όλα τα benchmarks ταχύτερο εκτός του Sunspider:

 

+23% Pi, +41% Quadrant, +9% GL 2.5 Egypt, +7% Browsermark 2, -11% Sunspider

 

Επίσης, το Express στα battery tests βγήκε με +18% μεγαλύτερη αυτονομία.

 

Δεν μπορώ να καταλάβω που είναι καλύτερο "στα χαρτιά" το SII Plus. Ακόμα και τα specs να δούμε, το I8730 έχει μεγαλύτερη οθόνη (4.5"), NFC, LTE (4G), stereo εγγραφή ήχου, μεγαλύτερη μπαταρία, καλύτερη κάρτα γραφικών κτλ..

 

Το μοναδικό κινητό που χτυπάει στα ίσα το Express και στα specs και στα benchmarks αυτή τη στιγμή είναι το Sony Xperia SP (262€).

 

Αξιολογο το xperia αλλα 35 € παραπανω που θελει δεν ειναι και λιγα.

Link to comment
Share on other sites

Αξιολογο το xperia αλλα 35 € παραπανω που θελει δεν ειναι και λιγα.

 

Και εγω αναμεσα απο τα 2 ημουν αλλα με ξενισαν 2 πραγματα

1)Μπαταρια ΕΝΣΩΜΑΤΩΜΈΝΗ στο xperia!!!

2)Απο το 50% που το εχουν ακουσα ασχημα πραγματα για το WIFI!!

Member since : Σεπ. 2003 :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτηση γενικη μιας και εχω ψαξει στο φορουμ αλλα δε βρηκα απαντηση. Μπορω να στειλω αρχεια διαφορα π.χ. σε φακελους ολοκληρους μεσω wifi σε αλλο κινητο? Εχω καταφερει μεχρι στιγμης να το συνδεσω με wifi direct με ενα ace 2 αλλα αυτο στελνει μονο αρχεια φωτο, βιντεο. Καποιος τροπος υπαρχει με καμοια εφαρμογη ισως?
Link to comment
Share on other sites

Έχει λίγες βδομάδες που έχω αυτό το κινητό και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Θέλω να κάνω μια ερώτηση.

Έχει screen protector το κινητό ή όχι. Εμένα δεν μου φαίνετε να έχει.

Πριν λίγες μέρες ήρθε μια θήκη από το ebay που είχα παραγγείλει και είχε δώρο και ένα sceen protector.

Αξίζει να τα βάλω??

 

Και μια ακόμα ερώτηση. Πόση ώρα διαρκεί σε εσάς η φόρτιση?? (όταν είναι ενεργοποιημένο)

Edited by troublemaker1
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει. Και εγω απο ebay εβαλα ενα screen protector και η δουλεια γινεται μια χαρα, χωρις να φαινεται μαλιστα.
Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου ηρθε αυτη

http://www.ebay.co.uk/itm/Flip-Leather-Case-Cover-For-Samsung-Galaxy-Express-i8730-Black-S2J1N-/290956001024?pt=UK_MobilePhones_MobilePhonesCasesPouches&hash=item43be543f00

 

Αριστη και με screen protector.

Τιμή πιστευω Normal.

 

Να ρωτήσω λιγο. Ολη αυτη η σαβούρα. (κατι google hangouts και samsung Radio (κατι με ακουστικά) .. πως θα τα σβησω? Root?

Member since : Σεπ. 2003 :ninja:
Link to comment
Share on other sites

 

Καλοριζικη,ηθελα να σε ρωτησω αυτου του ειδους θηκες το κλεισιμο της θηκης γινεται με μαγνητη ? κατι σαν τρούκ, η με κράτς ?

Edited by weather1967
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Η ανάλυση 480Χ800 μήπως είναι μικρή για το κινητό και δεν είναι καλή η απεικόνιση στην οθόνη (pixel-ιάζει?)

Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικη,ηθελα να σε ρωτησω αυτου του ειδους θηκες το κλεισιμο της θηκης γινεται με μαγνητη ? κατι σαν τρούκ, η με κράτς ?

 

Μαγνήτη φιλε μου.

Member since : Σεπ. 2003 :ninja:
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Express (I8730)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...