Jump to content

Samsung Galaxy Express (I8730)


djpace
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μολις σήμερα το παρελαβα και εγώ και πρεπει να πω ότι είναι εντυπωσιακό. Πανεμορφο.

 

Εχω ομως μια απορία:

 

Βλεπω ότι το κινητό αυτό αν και τρεχει Jelly Bean δεν εχει την δυνατοτητα για συντομεύσεις στην οθονη κλειδώματος. Αυτα τα 3 εικονίδια στην οθονη κλειδώματος για εύκολη πρόσβαση.

Το εψαξα εξονυχιστικά και δεν νομίζω οτι μου ξεφευγει κατι.

Στο μενού Οθονη Κλειδώματος -> Επιλογες Οθονης Κλειδωματος -> δεν υπάρχει το υπομενού "συντομεύσεις".

Ηθελα να ρωτησω αν το εχετε και εσεις αυτό το θεμα. Στα διαφορα site (gsmarena) έχω δει ότι το τηλέφωνο την έχει αυτη τη δυνατότητα, άρα ή υπάρχει κάπιοια εκδοση που δεν την έχει ή απλά εγώ είμαι άτυχος.

Το μονο που δεν δοκιμασα είναι να βάλω την κάρτα microSIM μέσα (σε κάποια LG, αν δεν εχεις βαλει SIM, δεν εχεις συντομεύσεις, αλλά δεν νομίζω αυτή να είναι η λύση).

(Εκδοση βασικού φασματος: I8730XWAMB7)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 268
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μολις σήμερα το παρελαβα και εγώ και πρεπει να πω ότι είναι εντυπωσιακό. Πανεμορφο.

 

Εχω ομως μια απορία:

 

Βλεπω ότι το κινητό αυτό αν και τρεχει Jelly Bean δεν εχει την δυνατοτητα για συντομεύσεις στην οθονη κλειδώματος. Αυτα τα 3 εικονίδια στην οθονη κλειδώματος για εύκολη πρόσβαση.

Το εψαξα εξονυχιστικά και δεν νομίζω οτι μου ξεφευγει κατι.

Στο μενού Οθονη Κλειδώματος -> Επιλογες Οθονης Κλειδωματος -> δεν υπάρχει το υπομενού "συντομεύσεις".

Ηθελα να ρωτησω αν το εχετε και εσεις αυτό το θεμα. Στα διαφορα site (gsmarena) έχω δει ότι το τηλέφωνο την έχει αυτη τη δυνατότητα, άρα ή υπάρχει κάπιοια εκδοση που δεν την έχει ή απλά εγώ είμαι άτυχος.

Το μονο που δεν δοκιμασα είναι να βάλω την κάρτα microSIM μέσα (σε κάποια LG, αν δεν εχεις βαλει SIM, δεν εχεις συντομεύσεις, αλλά δεν νομίζω αυτή να είναι η λύση).

(Εκδοση βασικού φασματος: I8730XWAMB7)

 

Για ψαξε λιγο καλυτερα...Δε μπορει να μην υπαρχει!!!!

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Για ψαξε λιγο καλυτερα...Δε μπορει να μην υπαρχει!!!!

 

 

http://img243.imagevenue.com/loc242/th_511657600_1_122_242lo.jpg http://img199.imagevenue.com/loc99/th_511662843_2_122_99lo.jpg

 

Αριστερα ειναι το screenshot από το express

δεξια ειναι απο το "παλιο" μου Ace 2, που τρεχει jelly bean.

Αριστερα λειπει το υπομενου συντομευσεις.

Που να ψαξω ακομα?

Link to comment
Share on other sites

http://img243.imagevenue.com/loc242/th_511657600_1_122_242lo.jpg http://img199.imagevenue.com/loc99/th_511662843_2_122_99lo.jpg

 

Αριστερα ειναι το screenshot από το express

δεξια ειναι απο το "παλιο" μου Ace 2, που τρεχει jelly bean.

Αριστερα λειπει το υπομενου συντομευσεις.

Που να ψαξω ακομα?

Σορυ,δικο μου το λαθος!!Τελικα ειναι οπως και στο δικο σου!!!Δε ξερω ομως το γιατι...!!!

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Σορυ,δικο μου το λαθος!!Τελικα ειναι οπως και στο δικο σου!!!Δε ξερω ομως το γιατι...!!!

 

Φιλε petran, αν και σε σένα ειναι ετσι, και δεν έχεις δυνατοτητα για συντομευσεις στην οθονη κλειδώματος, τότε το "πρόβλημα" είναι γενικό, με την έννοια ότι υπαρχουν ROM που ειναι ετσι, άρα δεν έχει νόημα να το "κυνηγήσω" για αλλαγη συσκευής για τον απλούστατο λόγο ότι κανείς δεν μου λέει ότι δεν θα μου ξανατυχει η ίδια "κακή" ROM.

Αν και καποιος άλλος φίλος το έχει δει αυτό, θα βοηθησει πολυ αν το πει.

Γενικα πάντως η συσκευή ως συσκευή εχει δυνατοτητα για συντομευσεις απο την οθονη κλειδώματος (εχω δει screenshots από το gsmarena), απλά ίσως έπεσα σε "κακή" ROM.

 

Αν ειχα ΜΟΝΟ εγω το πρόβλημα, θα έπρεπε να κινηθώ για να το αλλάξω.

Οτι ξενερωσα, ξενερωσα. Αλλά δεν ξέρω αν είναι λόγος αυτός για να "διωξω" το κινητο...

Link to comment
Share on other sites

Ιδια ρομ εχω και ιδιο συμπτωμα. Δε με ενοχλει παντως προσωπικα.

 

Ευχαριστω πολύ φίλε omnian. Ησυχασα κάπως με την έννοια ότι τελικά δεν φαίνεται να έχω εγώ ελαττωματικό κινητό. Για τη ROM δεν μπορώ να πω το ίδιο βέβαια. Κάπου διάβασα ότι καποιες Γερμανικές ROM (σε άλλο τηλέφωνο όμως της Samsung) το έχουν αυτό.

 

Τωρα, μεταξύ μας, οι συντομευσεις απο την οθονη κλειδώματος είναι κάτι που υπάρχει από την εποχή της Ice Cream Sandwich και φανταζομαι ότι είναι διαθέσιμες σε αλλες ROM της ίδια συσκευής.

Δεν τις χρησιμοποιούσα (είναι αληθεια) ιδιαίτερα στο Galaxy Ace 2 που πρόσφατα είχε πάρει jelly bean, γιατι άνοιγε την εφαρμογη κάπως αργά από οθόνη κλειδώματος, οπότε τι νοημα θα είχε... Εδώ θα την ήθελα όμως να τη εχω τη δυνατοτητα αυτή.

Εννοείται ότι μπορεί κανείς να ζήσει και χωρίς αυτό ομως.

Link to comment
Share on other sites

Το παρέλαβα και εγώ σήμερα!

 

Ούτε εμένα έχει δυνατότητα για Lockscreen shortcuts αλλά δεν με απάσχολεί να πω την αλήθεια...

 

Κατά τα άλλα είναι τόσο value for money που νομίζεις ότι έκλεψες εκκλησία! :-)

Link to comment
Share on other sites

Το παρέλαβα και εγώ σήμερα!

 

Ούτε εμένα έχει δυνατότητα για Lockscreen shortcuts αλλά δεν με απάσχολεί να πω την αλήθεια...

 

Κατά τα άλλα είναι τόσο value for money που νομίζεις ότι έκλεψες εκκλησία! :-)

 

Τελικα ο μονος παρσξενος και ιδιοτροπος τυπος εδω μεσα ειμαι εγω!

 

Κατα τα αλλα, η οθονη μου αρεσει πολυ. Δεν ειχα εμπειρια με amoled οθονη και με εχει εντυπωσιασει.

Link to comment
Share on other sites

Το παρέλαβα και εγώ σήμερα!

 

Ούτε εμένα έχει δυνατότητα για Lockscreen shortcuts αλλά δεν με απάσχολεί να πω την αλήθεια...

 

Κατά τα άλλα είναι τόσο value for money που νομίζεις ότι έκλεψες εκκλησία! :-)

 

Πραγματικα το ιδιο σκεφτομαι και εγω. Μολις το παιρνεις στα χερια σου καταλαβαινεις για τι πραμα μιλαμε. Δεν ειναι τυχαιο οτι η τιμη του ξεκινουσε απο 400 και κατι ευρω και οτι ακομα στο εξωτερικο πωλειται σε αυτη την τιμη (δειτε ενδεικτικη τιμη gsmarena). Την ιδια στιγμη μαλιστα (εδω Ελλαδα τουλαχιστον) το s4 mini ξεκινα απο 340 € και δεν εχει τιποτα σπουδαιο παραπανω, ουτε σε χαρακτηριστικα ουτε σε εμφανιση. Υπομονη και μολις πεσει και η τιμη του και εξω θα το παρει ο κοσμος και θα κυκλοφορησουν και ρομς πιστευω.

Δε φτανει που κανει κυριολεκτικα τα παντα, το κερασακι στην τουρτα (για εμενα τουλαχιστον που βλεπω και τον ανταγωνισμο) ειναι η αυτονομια του.

Link to comment
Share on other sites

Δε φτανει που κανει κυριολεκτικα τα παντα, το κερασακι στην τουρτα (για εμενα τουλαχιστον που βλεπω και τον ανταγωνισμο) ειναι η αυτονομια του.

Πραγματικα,απο αυτονομια σκιζει!!!!!!!!!!

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα,απο αυτονομια σκιζει!!!!!!!!!!

 

Oh yes!

Και ειμαι ακομα μετα την 1η φορτιση!

Και το αλλο.

Τι οθονη ειναι αυτη ρε παιδια! Σε σχετικα χαμηλο περιβαλλοντα φωτισμο την εχω στο 0% και ομως λαμπει!

 

Ασχετο:

Το βλεπει ενας φιλος και μου λεει: "πηρες το S III"; "Εχει 4G";

Και συνεχιζει:"Το S III με 4G το εχει ο Γερμανος 730 Ευρω off contract"!

Οταν του ειπα τι ειναι αυτο το κινητο, επαθε πλακα!

Δεν λεω, σπουδαιο κινητο το S III, αλλα σχεδον 500 ευρω πανω. Δεν τα εδινα με τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι στιγμης, μετα την πρωτη φορτιση η μπαταρια πεφτει με πολυ αργους ρυθμους σε σχεση με ενα ace2 που βλεπουμε. Επιβεβαιωνεται πιστευω το καλο battery endurance rating που δινει το gsmarena. Δειτε και ενα ωραιο βιντεο.

Προσεξτε και στο 4:42 την μπαρα των γραφικων 3d ειναι μεγαλυτερη ακομα και απο s3 και note2!

 

 

Το ξεθαβω παλι για διευκρινιση. Σε σχεση με s3, note 2 εννοουσα το σκουρο πρασινο τμημα της μπαρας ειναι μεγαλυτερο, που αφορα τις επιδοσεις 3d. Με αλλα λογια πιστευω οτι το κινητο μπορει να μην ειναι τετραπυρινο, αλλα εχει καλυτερη καρτα γραφικων.

Link to comment
Share on other sites

Oh yes!

Και ειμαι ακομα μετα την 1η φορτιση!

Και το αλλο.

Τι οθονη ειναι αυτη ρε παιδια! Σε σχετικα χαμηλο περιβαλλοντα φωτισμο την εχω στο 0% και ομως λαμπει!

 

Ασχετο:

Το βλεπει ενας φιλος και μου λεει: "πηρες το S III"; "Εχει 4G";

Και συνεχιζει:"Το S III με 4G το εχει ο Γερμανος 730 Ευρω off contract"!

Οταν του ειπα τι ειναι αυτο το κινητο, επαθε πλακα!

Δεν λεω, σπουδαιο κινητο το S III, αλλα σχεδον 500 ευρω πανω. Δεν τα εδινα με τιποτα.

 

Οποιαδήποτε S-AMOLED είναι έτη φωτός μπροστά από τις LCD. Ακόμα και αυτή του Express με τα 207ppi.

 

Το συγκεκριμένο κινητό είναι απίστευτο value for money. Συγκρίνεται μονάχα με το Nokia 820 και το Sony Xperia SP σε αυτά τα λεφτά.

http://s4.postimg.org/kul22odml/420x150.jpg
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτηση: ραδιοφωνο εχει;;;

 

Αλιμονο...!!!;):)

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Οποιαδήποτε S-AMOLED είναι έτη φωτός μπροστά από τις LCD. Ακόμα και αυτή του Express με τα 207ppi.

 

Το συγκεκριμένο κινητό είναι απίστευτο value for money. Συγκρίνεται μονάχα με το Nokia 820 και το Sony Xperia SP σε αυτά τα λεφτά.

 

 

Γιατι μου το εκανες αυτο? :D

Απο το CORE , ειδα αυτο το thread και μιας και με ενδιαφερει το 4g λεω οκ θα παω εδω..

Τωρα μου αρεσει το XPERIA SP.

Αρα σε 4g στο Price range 230-280 με ANDROID αυτα τα 2 ειναι τα τοπ ε?

Member since : Σεπ. 2003 :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να μην κριθω ως off topic!

 

http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=5364&idPhone2=5271

 

To Express εχει λιγο καλυτερη μπαταρια (εννοω αυτονομια), λιγο καλυτερο SAR, κατα 50 € καλυτερη τιμη

Πασχει ωστόσο σε αναλυση οθόνης (εμενα αυτό δεν με ενοχλεί, με εχει εντυπωσιασει η φωτεινότητα της S-AMOLED οθόνης: σε σεωτερικούς χωρους ειναι φωτεινό ακόμα και με ...0% φωτεινότητα!) και πάχει και σε αναλυση φωτογραφικης μηχανής (δεν με πειραζει προσωπικά, δεν θέλω να αποθηκεύω στο σκληρό 3MB τη φωτογραφία). Αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να μην κριθω ως off topic!

 

http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=5364&idPhone2=5271

 

To Express εχει λιγο καλυτερη μπαταρια (εννοω αυτονομια), λιγο καλυτερο SAR, κατα 50 € καλυτερη τιμη

Πασχει ωστόσο σε αναλυση οθόνης (εμενα αυτό δεν με ενοχλεί, με εχει εντυπωσιασει η φωτεινότητα της S-AMOLED οθόνης: σε σεωτερικούς χωρους ειναι φωτεινό ακόμα και με ...0% φωτεινότητα!) και πάχει και σε αναλυση φωτογραφικης μηχανής (δεν με πειραζει προσωπικά, δεν θέλω να αποθηκεύω στο σκληρό 3MB τη φωτογραφία). Αυτα.

 

Το ιδιο εκανα και εγω.

Απλα ειδα ενα REVIEW και ειδα οτι το SP εχει ΕΝΣΟΜΑΤΟΜΕΝΗ μπαταρια. Δεν ξερω με χαλασε λιγο.

Στην φωτο συμφωνώ! Ουτε εμενα με νιαζει

Member since : Σεπ. 2003 :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Εγώ σήμερα, μετά από 3 ημέρες με μέτρια χρήση πάω για 2η φόρτιση.

 

Μου εχει κάνει εντύπωση ότι στα στατιστικά καταναλωσης της μπαταρίας η οθόνη (που συνήθως τρώει πιο πολύ) είναι δεύτερη, ενώ πρώτο είναι το "Σύστημα Android" (Ούτε ξέρω τι είναι ούτε ξέρω σε τι διαφέρει από το άλλο το "Λειτουργικό Σύστημα Android").

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω.:) Οι Ελλην.οδηγιες ηταν εξω απο το κουτι και ολο το πακετο ηταν σε ζελατινα!!Φυσικα εχει Ελληνικα παντου.Απλως ειναι Γερμανικο το αρχικο λειτουργικο του κι αυτο ειναι θετικο!!!

 

Θα το παρω απο το BIRDPHONE :)

Ειδα οτι το xperia εχει διαφορα θεματα με το wifi.

Λογικα θα παρει την 4.3 ε?

Edited by jvp4ant
Member since : Σεπ. 2003 :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Το φόρτισα (κλειστό) και μετά που το άνοιξα η μπαταρία ξεκίνησε από το 97% και όχι το 100%.

Οπως γινόταν και στο προηγούμενο μου τηλεφωνο (παλι της Samsung).

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 15 και κάτι μέρες, είχα πει στην πρώτη σελίδα κάποια πράγματα για το "κινητάκι"... που συνεχίζουν να ισχύουν.;)

 

Μάλλον αποδεικνύεται και από άλλους, ότι είναι ίσως το μοντέλο "έκπληξη" της Sammy, συνδιασμός τιμής-απόδοσης.

;););)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Express (I8730)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...