Jump to content

Sony Xperia Z Ultra


vezyro
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ειναι ευαοσθητο στις πτωσεις, γι αυτο καλυτερα θηκη.

Και προσοχη στην μαμησια μεμβρανη, κλασσικο κουσουρι στα σονυ, γδερνεται ευκολα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στη παρέα, από το περασμένο Σάββατο είμαι και γώ κάτοχος του θηρίου και θέλω να ρωτήσω κάτι για τις μεμβράνες προστασίας.

Όποιος έχει βάλει tempered glass είχε θέμα στην απόκριση εντολών;

Το ρωτάω αυτό γιατί τώρα με την εργοστασιακή σαν να έχει θεματάκι ή έτσι είναι λόγω της οθόνης επειδή είναι υπερευαίσθητη για να καταλαβαίνει ακόμη και μολύβι;

Έχω παρατηρήσει ότι αν πατήσω κάτι γρήγορα στην οθόνη χωρίς να το πιέσω δεν παίρνει την εντολή.

Αν κάποιος έχει παρατηρήσει κάτι ας απαντήσει, ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.

 

Τον τελευταίο καιρό με τρώει να αλλάξω το Note 2 μου και ψάχνοντας άρχισα να σκέφτομαι το Ultra καθώς στην συγκεκριμένη τιμή που προσφέρεται πλέον είναι πειρασμός. Αυτό όμως που με προβληματιζει είναι το τεράστιο μέγεθος και η έλλειψη φλας στην κάμερα οπότε θα ήθελα την γνώμη σας.

 

Συνηθίζεται τελικά το μέγεθος σε καθημερινή χρήση με το δεδομένο ότι πρέπει να λειτουργεί και ως τηλέφωνο ή θέλει παραχωρήσεις;

 

Όσο για την κάμερα η έλλειψη φλας είναι τελικά αποτρεπτικος παράγοντας ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

:)Φίλε paris_gr η σχέση τιμής με αυτά που προσφέρει το Z ultra είναι πραγματικά πειρασμός :rolleyes: και επειδή αναφερόμαστε σε συσκευή που κυκλοφορεί καιρό είναι ήδη γνωστά τα συν, πλην, προσωπικά το θέμα της κάμερας, φλας δεν με ενδιαφέρει αφού με καλύπτει απόλυτα για αυτά που ζητάω, στην καθημερινή χρήση οπωσδήποτε σε θήκη η κάποιο τσαντάκι και σε συνεργασία με Bluetooth είσαι κομπλέ, συγκεκριμένα πήρα το sbh52 και μου έλυσε τα χέρια :) ελπίζω να σε βοήθησα.

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Ευχαριστώ πολύ.

 

Από όσο έχω δει υπάρχουν 2 μοντέλα. Το απλό και το LTE. Ποιο είναι προτιμότερο και πως τα διακρίνω; Αναφέρεται κάτι στη συσκευασία;

 

Επίσης έρχεται με προεγκατεστημενο screen protector;

Edited by paris_gr
Link to comment
Share on other sites

Ναι. Ευχαριστώ πολύ.

 

Από όσο έχω δει υπάρχουν 2 μοντέλα. Το απλό και το LTE. Ποιο είναι προτιμότερο και πως τα διακρίνω; Αναφέρεται κάτι στη συσκευασία;

 

Θα πρότεινα το LTE που και σε καλύτερη τιμή το βρίσκεις και αξιοποιεί το mobile internet, έχει ξεχωριστό κωδικό το απλό από το lte και με μια αναζήτηση στο σκτρουτζ θα κάνεις και την επιλογή σου:)

 

Φοράει εργοστασιακή μεμβράνη και καλό θα ήταν για να μην έχεις θέμα να του περάσεις μπρος-πισω μια έξτρα.

Edited by Arxontas71

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εχω το κινητο εσω και 40 ημερες και δεν προλαβαίνω να απαντάω ερωτήσεις για αυτό. Το νέο iphone και το nexus 6 έχουν κάνει πολλούς να σκέφτονται μεγάλο κινητό τηλέφωνο και αυτό δίνει έξτρα μπόνους στην συσκευή. Από εκεί και πέρα η συσκευή το μόνο που δεν έχει είναι φλας. Σαν chipset είναι επιπέδου 2014 και σαν τιμή περιγράφεται μόνο σαν κλοπή. Αρχές του χρόνου θα πάρει και
Using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα θα πάμε με την σύζυγο να δει κι αυτή το Z Ultra (γιατί συνήθως αγοράζουμε το ίδιο κινητο) και βλέπουμε.

 

Χθες πάντως που το χάζευα σε ένα μαγαζί έχοντας μαζί μου και το Note 2 σε θήκη UAG το Ultra ακόμα και έτσι φαινόταν τεράστιο! Μου θύμισε λίγο όταν είχα δει για πρώτη φορά το Note 1 έχοντας μαζί μου το Omnia 2 και ενώ αρχικά γέλασα τελικά πήρα και το 1 και το 2.

 

Και αν το μέγεθος λίγο πολύ συνηθίζεται εξακολουθεί να με προβληματιζει η κάμερα του και κυρίως η έλλειψη του φλας. Ειλικρινά είναι να απορεί κανείς με την απόφαση της Sony.

 

Τελοσπαντων στην τιμή που προσφέρεται είναι λίγο δύσκολο να γκρινιαξει κάνεις οπότε θα το δω άλλη μια φορά και θα αποφασίσω.

 

ΥΓ. Αν και κάτι τελευταίο. Από όσο διάβασα έρχεται με προεγκατεστημενο screen protector. Εσείς προτείνετε και την τοποθέτηση επιπλέον screen protector; Επίσης από άποψη θηκων έχετε να προτείνετε κάποια τύπου UAG, Otterbox, Case Mate κτλ;

Link to comment
Share on other sites

:)καλησπέρα στην παρέα, φίλε paris_gr εάν παίζει σημαντικό ρόλο η απόδοση της κάμερας φλας κλπ είπαμε ότι το θηρίο εκεί χωλαίνει:( αλλά η συνολική εμπειρία χρήσης και η ποιότητά κατασκευής του τα ΣΠΑΕΙ:D:D.....για screen protector σου απάντησα πιο πάνω ότι καλό θα ήταν να βάλεις μπροστά και πίσω, για θήκη με μικρό κόστος από σκτρουτζ θα βρεις:)

Το Z ultra είναι έρωτας :):) λέμε.....αντε με το καλό να έρθεις στην παρέα μας.

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδες καλησπερα.

Κατοχος για 4η φορα του Ultra (το ειχα παρει απο τους πρωτους εδω, για πρωτη φορα, οταν κυκλοφορησε στα 680 ευρω), αυτη τη φορα στη "σωστη τιμη" και ψαχνω μια θηκη 0,3mm.

Αν εχει καποιος καμια τετοια που δε χρειαζεται ας μου στειλει ενα μηνυμα να του την αγορασω.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

 

Τελικά το έγκλημα έγινε Χ2 και πλέον στην οικογένεια προστέθηκαν 1 μαύρο και 1 λευκό X Ultra LTE.

 

:)ΓΙΓΑΝΤΑΣ!!! Με Γειά και καλομιλητα τα θηρία :D:D αναμένουμε τις πρώτες εντυπώσεις και φωτογραφικό υλικό :)

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται! Ειλικρινά είναι μακράν η μεγαλύτερη ευκαιρία αυτή τη στιγμή.

 

Θα επιστρέψω αργότερα με περισσότερες εντυπώσεις αλλά εκτός της μέτριας κάμερας όλα τα υπόλοιπα είναι όπως τα περίμενα και ακόμα καλύτερα.

Edited by paris_gr
Link to comment
Share on other sites

Άντε καλοδουλευτα! Αν σε βολέψει το μέγεθος θα το κρατήσεις για πολύ καιρό γιατι το εργαλείο είναι αρκετά δυνατο. Προσωπικά δε με βόλεψε το μέγεθος του ας ειχε μέτρια κάμερα χωρις φλας και αναγκάστηκα να το δώσω σε εξευτελιστικη τιμη και να πάρω το g3.

Xperiaλόγος

Optimuλόγος

Motoλόγος

Μηλοφωνολόγος

Ascendολόγος

Link to comment
Share on other sites

Φοβερό phablet καλοδούλευτο,εξαιρετικά specs, έχω το Ζ (απολύτως ευχαριστημενος) και ήμουν ανάμεσα στο ultra kai sto tab.pro τελικά πήρα το samsung και κράτησα και το Ζητακι
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Πρώτη μέρα σήμερα που ασχολούμαι διεξοδικά με το Ultra αλλά οι πρώτες εντυπώσεις είναι σίγουρα θετικές.

 

Το μέγεθος μετά την πρώτη επαφή συνηθίζεται και ειδικά για εμένα που τα τελευταία 3 χρόνια είχα τα Note 1&2 δεν αποτελεί ιδιαίτερο πρόβλημα καθώς έχω συνηθίσει να έχω μαζί μου τσαντάκι κτλ. Βέβαια μεταξύ του Ultra και του Note υπάρχει διαφορά αλλά όσο αρνητικό είναι αυτό σε θέμα μεταφοράς τόσο θετικό είναι σε θέμα οθόνης κτλ.

 

Μιλώντας τώρα για την οθόνη υπάρχει σίγουρα διάφορα σε σχέση με την αντίστοιχη του Note 2 και γενικότερα τις Amoled σε θέμα απόδοσης χρωμάτων κτλ οπότε είναι καθαρά θέμα προτίμησης. Το Note έχει πιο έντονα χρώματα ενώ το Ultra πιο ξεκούραστα ενώ νομίζω πως με τα ίδια επίπεδα φωτεινότητας το Note ίσως είναι πιο φωτεινό.

 

Από άποψη κάμερας η 8αρα του Ultra υπολείπεται της 8αρας του Note αλλά όχι πάρα πολύ. Η έλλειψη φλας πάντως είναι ένα σημαντικό αρνητικό αλλά στην παρούσα τιμή του παραβλεπεται. Στην αρχική του όμως το θεωρώ μεγάλο φάουλ.

 

Μιλώντας για την τιμή θέλω να πω πως καταλαβαίνω την στεναχώρια όσων το πήραν αμέσως και πλήρωσαν την αρχική τιμή αλλά λίγο πολύ όλοι έχουμε βρεθεί στην ίδια θέση. Πχ εγώ είχα αγοράσει το Note 1 μόλις είχε πρωτοβγει από Media Markt στα 699 και μάλιστα Χ2. Μετά έμαθα και πλέον μόνο Skroutz και μόλις περάσουν κάποιοι μήνες.

 

Συνοψίζοντας θα έλεγα πως το θεωρώ μια άριστη αγορά για όποιον δεν τον ενοχλεί το μέγεθος και θέλει ένα κινητό για επαγγελματικη χρήση ή για browsing, media κτλ. Το μόνο που απομένει να δω είναι η διάρκεια της μπαταρίας.

Link to comment
Share on other sites

Στα της οθονης να πουμε οτι σε εξωτερικες συνθηκες σε συγκριση με Note 2, του κανει πλακα.;)
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

:)Καλημερες στην παρεα, θα συμφωνήσω με τις πρώτες εκτιμήσεις σου paris_gr.

Σχετικά με την μπαταρία έχει αξιοπρεπείς επιδόσεις, για την κάμερα έκανε όντως πρόχειρη εκτίμηση η σονυ ίσως γιατί δεν θα ήξερε σε ποια κατηγορία ανήκει το θηρίο :D.

Για εμένα προσωπικά το μεγάλο φάουλ της σονυ είναι η έλλειψη αξεσουάρ για το ZU, πέρασα χθες από public και είχε ένα σωρό στοκ γνήσιες θήκες σονυ για το Τ2 ultra που πάτωσε και τίποτα για το θηρίο μας:(:(:(

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτό μένει να το διαπιστώσω και μακάρι να είναι έτσι. Από το Note 2 πάντως δεν είχα παράπονο και ειδικά όταν είχα auto brightness +5 ακόμα και με πολύ ήλιο είχα κάποιο πρόβλημα.

 

Κάτι άλλο που ξέχασα να αναφέρω είναι τα σαφώς καλύτερα υλικά του Ultra και το UI που είναι μια ευχάριστη αλλαγή από το παρωχημένο TW. Απλά θα προτιμούσα να είχε και ένα dark theme στις ρυθμίσεις, τον dialer κτλ.

 

Από θέμα αξεσουάρ πήρα μια θήκη stand που παρα την τιμή της είναι πολύ ποιοτική και κάποια screen protectors που όμως είναι πολύ μέτρια οπότε θα παραγγείλω κι άλλα και επιπλέον σκέφτομαι και tempered glass απλά δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι στην τοποθέτηση του αν χρειαστεί πχ να το βγάλω και να το ξαναβάλω.

 

Α και σκέφτομαι και handsfree πχ το SBH52 απλά δεν ξέρω πόσο εύχρηστο θα είναι λόγο μεγέθους. Αυτό που ήθελα να.ρωτήσω είναι αν μπορώ να κάνω απευθείας κλήσεις από handsfree χωρίς να ανοίγω το κινητό;

Link to comment
Share on other sites

Το sbh52 είναιτο απόλυτο γκατζετακι για το θηρίο.....

Μπαταρία, αυτόνομο fm radio, ευκολία στις κλήσεις και χωρίς το καλώδιο.

Για κλήσεις έχω την εντύπωση ότι καλείς τις πρόσφατες επαφές....

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κάνει απευθείας κλήσεις διαλέγοντας πχ από τους τελευταίους αριθμούς;

 

Σχετικά πάντως με τις θήκες είναι κρίμα που δεν υπάρχει κάποια UAG, Otterbox ή κάτι παρόμοιο.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z Ultra

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...