Jump to content

Sony Xperia Z Ultra


vezyro
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είναι το miraclast adaptor του Πλαισίου. Στην ουσία είναι ένα generic πράγμα που παίζει με διαφορά ονόματα.

 

Αισχρή κινεζιά από κατασκευαστικής απόψεως, το κουνάω και κάτι τρίζει μέσα!

 

Το software που τρέχει στο κινητό είναι το ezcast και παίζει σε android και σε iOS.

Θα μιλήσω για το android γιατί αυτό ενδιαφέρει στο thread.

 

Υπάρχει δυνατότητα για screen mirroring ή για αναπαραγωγή βίντεο (και πολλά αλλά) μέσα από την εφαρμογή. Το κουφό είναι ότι όταν παίζει βίντεο η ποιότητα είναι καλύτερη αν κανείς screen mirroring και μετά παίξεις το βίντεο από κάποιον player, ενώ ο native του ezcast είναι χειρότερος.

 

Ως προς την ποιότητα τώρα, σίγουρα υπάρχουν αρκετά MPEG compression artifacts αλλά σε γενικές γραμμές μπορείς να δεις βίντεο χωρίς πρόβλημα.

 

Σίγουρα με nhl θα είναι καλύτερα τα πράγματα, αλλά σε κάθε περίπτωση η κατάσταση με το miracast είναι καλή.

 

Αν υπάρχει οπιοιαδηποτε απορία, ρωτήστε με.

 

Τελικά πήρες ΑΥΤΟ;

Γιατί στο πλαίσιο έχει και αντάπτορες αλλά και dvd player με miracast.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πήρες ΑΥΤΟ;

Γιατί στο πλαίσιο έχει και αντάπτορες αλλά και dvd player με miracast.

 

Ναι, αυτό πήρα.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε κάποιος να αναφέρει τον τρόπο εγκατάστασης μιας custom rom. Εγώ ξέρω φλασαρεις το ζιπ και τέλος εδώ ψιλομπερδευτικα. Αν ξεκλειδωσεις λέει τον bootloader πρέπει πρέπει να ενεργοποιηθεί ξανά το ένα προγραμματακι για την βελτίωση του ηχου. Μπέρδεμα η δουλειά.
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε κάποιος να αναφέρει τον τρόπο εγκατάστασης μιας custom rom. Εγώ ξέρω φλασαρεις το ζιπ και τέλος εδώ ψιλομπερδευτικα. Αν ξεκλειδωσεις λέει τον bootloader πρέπει πρέπει να ενεργοποιηθεί ξανά το ένα προγραμματακι για την βελτίωση του ηχου. Μπέρδεμα η δουλειά.

 

 

Φιλε μου εγω αλλαξα ΡΟΜ,μπορω να σε βοηθησω αν θελεις,με αυτη που εβαλα εχω 42000 σκορ στο αντουτου,αλλα μου εχει κανει δυο επανεκινησεις απο μονο του :/

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου εγω αλλαξα ΡΟΜ,μπορω να σε βοηθησω αν θελεις,με αυτη που εβαλα εχω 42000 σκορ στο αντουτου,αλλα μου εχει κανει δυο επανεκινησεις απο μονο του :/

 

Το θέμα μου είναι ότι το τηλ απαιτεί διαφορετικό τρόπο εγκατάστασης. Και εκτός αυτού θέλει λέει πρώτα να φλασαρεις την ρικοβερι και μετά την ρομ. Και αν θες να γυρίσεις στην προηγούμενη κατάσταση και η νέα ρικοβερι δεν αναγνωρίζει το backup τις προηγούμενης τι γίνετε;

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα μου είναι ότι το τηλ απαιτεί διαφορετικό τρόπο εγκατάστασης. Και εκτός αυτού θέλει λέει πρώτα να φλασαρεις την ρικοβερι και μετά την ρομ. Και αν θες να γυρίσεις στην προηγούμενη κατάσταση και η νέα ρικοβερι δεν αναγνωρίζει το backup τις προηγούμενης τι γίνετε;

 

Ναι οπως τα λες ειναι,τωρα πω θα γυρισεις στην προηγουμενη δε γνωριζω,για εμενα κατσε οπως εισαι μια χαρα ειναι το κινητο,+ οτι μολις ξεκλειδωσεις το bootloader χανεις το x-reality engine εκτος αν εχεις κρατησει backup ta DRM Keys

,κατι τετοιο.και εγω θελω να γυρισω στο official,οποιος γνωριζει ας ριξει μια βοηθεια,εχω το 6802 μοντελο

Link to comment
Share on other sites

τα κλειδακια τα εκανες backup?στο xda εψαξες καθολου φιλε μου?την x-reality engine εγω δεν την εχω χασει με την rom που εβαλα.

 

http://forum.xda-developers.com/xperia-z-ultra/general/guide-everything-root-4-4-4-t2938098

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

τα κλειδακια τα εκανες backup?στο xda εψαξες καθολου φιλε μου?την x-reality engine εγω δεν την εχω χασει με την rom που εβαλα.

 

http://forum.xda-developers.com/xperia-z-ultra/general/guide-everything-root-4-4-4-t2938098

 

Τα κλειδιά τα έχω. Ποια ρομ έβαλες; αυτό που παραθετεις το έχω διαβάσει. Απλά με μπερδεύει το θέμα τις επαναφορας στην προηγούμενη κατάσταση από την ώρα που έχω αλλάξει ρικοβερι. Έναν οδηγώ ζητάω. Να φανεί ποιο καθαρά η διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

Τα κλειδιά τα έχω. Ποια ρομ έβαλες; αυτό που παραθετεις το έχω διαβάσει. Απλά με μπερδεύει το θέμα τις επαναφορας στην προηγούμενη κατάσταση από την ώρα που έχω αλλάξει ρικοβερι. Έναν οδηγώ ζητάω. Να φανεί ποιο καθαρά η διαδικασία.

 

εγω εβαλα αυτην εδω κ το θηριο σπερνει,πραγματικα!

 

http://forum.xda-developers.com/xperia-z-ultra/development/rom-stoneui-hd-118-t2952024

 

43000 antutu εφτασα.η ρομ εχει φοβερη μπαταρια κ διαχειση μνημης.στοκ γιατι θελεις να γυρισεις?

 

απο εδω θα κατεβασεις την στοκ 4.4.4 ρομ κ θα την φλασαρεις με το flashtool

 

http://www.firmwaremobile.com/index.php/xperiadownload/category/39-z-ultra

 

η απο εδω

 

http://www.mrcrab.net/androidfirmware/C6833/Sony-Xperia-Z-Ultra-C6833.html

 

επισης ριξε μια ματια εδω http://lionking853.blogspot.co.uk/2013/11/how-to-go-back-to-stock-firmware-on.html κ εδω

 

http://xperiafirmware.com/8-firmware/41-sony-xperia-z-ultra-c6833

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Θέλω ανά πάσα στιγμή να γυρίσω σε μια κατάσταση (στην συγκεκριμένη περίπτωση στοκ) όπου το τηλ ξέρω ότι δουλεύει καλά και είναι στημένο όπως ακριβώς το θέλω. Αυτός είναι ο λόγος που τραβάμε ένα backup. Edited by PALALOS
Link to comment
Share on other sites

τα κλειδακια τα εκανες backup?στο xda εψαξες καθολου φιλε μου?την x-reality engine εγω δεν την εχω χασει με την rom που εβαλα.

 

http://forum.xda-developers.com/xperia-z-ultra/general/guide-everything-root-4-4-4-t2938098

 

Ειχες κρατησει τα DRM Keys? Και εγω αυτη τη ΡΟΜ εβαλα αλλα δυο φορες εχει νεκρωσει το κινητο και κανει επανεκινηση μονο του :/

Link to comment
Share on other sites

Ειχες κρατησει τα DRM Keys? Και εγω αυτη τη ΡΟΜ εβαλα αλλα δυο φορες εχει νεκρωσει το κινητο και κανει επανεκινηση μονο του :/

 

Τα ειχα κρατησει τα κλειδια εννοείται.η ρομ παντως σε μενα σπέρνει.παρα πολυ γρηγορη χωρις το παραμικρό προβλημα!!!

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας και χρόνια πολλά ορμώμενος του παραπάνω θέματος. Δεν θα ήταν καλό να υπάρχουν κάποια βίντεο στα ελληνικά που να εξηγούν βήμα βήμα τις όλες διαδικασίες. Πολύ καλό το XDA..αλλά καλύτερο δεν θα ήταν να έχουμε και κάποιους Οδηγούς και στα ελληνικά οπου θα είναι και ανεβασμένα σε ένα ξεχωριστό θέμα στο Forum. Δεν νομίζω να είναι κάτι το δύσκολο για τα Γατονια του νήματος … καλή θέληση να υπάρχει και όλα γίνονται.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας και χρόνια πολλά ορμώμενος του παραπάνω θέματος. Δεν θα ήταν καλό να υπάρχουν κάποια βίντεο στα ελληνικά που να εξηγούν βήμα βήμα τις όλες διαδικασίες. Πολύ καλό το XDA..αλλά καλύτερο δεν θα ήταν να έχουμε και κάποιους Οδηγούς και στα ελληνικά οπου θα είναι και ανεβασμένα σε ένα ξεχωριστό θέμα στο Forum. Δεν νομίζω να είναι κάτι το δύσκολο για τα Γατονια του νήματος … καλή θέληση να υπάρχει και όλα γίνονται.

 

Καλημερες και χρονια πολλα:) θα συμφωνησω και θα συμπληρωσω ότι μπορει να γινει και κατοπιν συνεννόησης και συναντηση για καφε π.χ. τα παιδια από θεσ/νικη ώστε να γινει μια καλυτερη ανταλλαγη αποψεων γνωσεων για βελτιστη χρηση του θηριου, το ιδιο μπορουν να πραξουν και τα παιδια στην αθηνα και το οφελος θα ηταν να μεταφερθουν εμπεριστατωμενα και στο νημα οι αποψεις και για τους υπολοιπους κατοχους του ultra:)

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κ χρονια πολλα σε ολους!!εγω συμφωνω με τον αρχοντα!!ειμαι μεσα για την συναντηση καφε οποιος θελει!! :)

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κ χρονια πολλα σε ολους!!εγω συμφωνω με τον αρχοντα!!ειμαι μεσα για την συναντηση καφε οποιος θελει!! :)

 

Καλημέρα και χρονια πολλα συμπολιτη:) ευχαριστω για την αποδοχή της προτασης:) ας το διαβασουν και τα υπολοιπα παιδια και κατοπιν το κανονίζουμε με τους φορτιστες και τα θηρια ανα χειρας:lol: για λιωσιμο:rolleyes::rolleyes:

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα!!ετσι φιλε!!!οποιος θελει ας το πει κ το κανονιζουμε!!:cool:

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά και 'γω μέσα είμαι και λέει να τα πούμε και από κοντά όσοι είμαστε θεσσαλονίκη τόσο και για τα παιδιά στην Αθήνα.

Εχθές είπα θα καθίσω και να γράψω το πως δουλεύω εγω με το Ultra αλλά πάλι κάτι βγήκε (ένας παλιός υπολογιστής το οποίο είχε μέσα στον σκληρό w7 starter και ένα ssd που είχε w7 professional και χωρίς τον σκληρό δεν bootαρε).

Πάντως καλό είναι να γράψουμε στο νήμα τις εντυπώσεις μας αλλά να μοιραστούμε και τις γνώσεις μας γιατί το android είναι ένα ολοκληρωμένο λειτουργικό και δεν υπάρχουν όρια στο τι μπορούμε να κάνουμε.:D

 

Επίσης .... να τα χιλιάσετε:D:D

Edited by Ellhn_1
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια καλη χρονια.. παιζει να μπορει να με βοηθησιε κανεις.. αλαλξαμε σε ενα Ζ οθονη μαζι με frame.για λογαριασμο φιλου ..ηταν δικο το το τηλεφωνο..ειχε σπασμενη οθονη παραγειλαμε απο εβαυ το ανταλλακτικο..μας ηρθε..το ανοιξα εγω προσεχτικα ..τελοςπαντων ολα εγινανα οπως επρεπε..τωρα το τηλεφων δεν ανοιγει..μου δειχνει πρασινο - κοκινο φωτακι οταν το εχω συνδεμενο στον φορτιστη αλλα δεν αποκρινετε καθολου οταν παταω το power για να ανοιξει η συσκευη..!νεκρο τελειω.. να πω πως το τηλεφωνο ανοιγε κανονικα..και οταν παραγγειλαμε το ανταλλακτικο επειδη το ανοιξα κ τα αφαιρεσα ολα ωστε να ειναι ετοιμο. η μπαταρια ηταν εξω περιπου 20 μερες οσο εκανε να ερθει το ανταλλακτικο.! δοκιμασα με power button k volume + η και τα 2 μαζι.. τπτ..δεν ναταποκρινετε η συσκευη. παιζει να μπορω να το επανφερω με καποιο τροπο..??

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια καλη χρονια.. παιζει να μπορει να με βοηθησιε κανεις.. αλαλξαμε σε ενα Ζ οθονη μαζι με frame.για λογαριασμο φιλου ..ηταν δικο το το τηλεφωνο..ειχε σπασμενη οθονη παραγειλαμε απο εβαυ το ανταλλακτικο..μας ηρθε..το ανοιξα εγω προσεχτικα ..τελοςπαντων ολα εγινανα οπως επρεπε..τωρα το τηλεφων δεν ανοιγει..μου δειχνει πρασινο - κοκινο φωτακι οταν το εχω συνδεμενο στον φορτιστη αλλα δεν αποκρινετε καθολου οταν παταω το power για να ανοιξει η συσκευη..!νεκρο τελειω.. να πω πως το τηλεφωνο ανοιγε κανονικα..και οταν παραγγειλαμε το ανταλλακτικο επειδη το ανοιξα κ τα αφαιρεσα ολα ωστε να ειναι ετοιμο. η μπαταρια ηταν εξω περιπου 20 μερες οσο εκανε να ερθει το ανταλλακτικο.! δοκιμασα με power button k volume + η και τα 2 μαζι.. τπτ..δεν ναταποκρινετε η συσκευη. παιζει να μπορω να το επανφερω με καποιο τροπο..??

 

Καλή χρονιά και με υγεία πάνω από όλα.

Αν και είμαστε εκτός θέματος θα σου πω τι πρέπει να δεις για να καταλάβεις αν λειτουργεί ακόμη η συσκευή σου.

1) Δες τη μπαταρία σου αν σου βγάζει τροφοδοσία (θα βάλεις το πολύμετρο σε συνεχές [ DC ] και πρέπει να σου βγάζει κάπου στα 3 κάτι βόλτ, αν και δύσκολα να έχει χαλάσει)

2) Εφόσον τα ρευματά μας είναι εντάξει και έχει κουμπώσει σωστά το φισάκι μπορεί η οθόνη να είναι ελαττωματική ή συνδεσμολογία στο φισάκι να είναι λάθος, βεβαιώσου ότι το σύνδεσες σωστά ( το κούμπωσες ) και πριν κλείσεις το κινητό δοκίμασε αν σου στέλνει εικόνα όπως το έχεις ανοιχτό.

3) Αν δεν έβγαλες άκρη με την καινούργια οθόνη δοκίμασε με την παλιά αν σου στέλνει εικόνα και γενικά αν δουλεύει η συσκευή.

4) Τέλος εφόσον τίποτα από τα παραπάνω δεν λειτουργεί για να είμαστε σίγουροι ότι η μητρική πλακέτα εξακολουθεί να λειτουργεί δοκίμασε ένα adapter mhl για να δούμε αν από τη usb στέλνει δεδομένα και λογικά εικόνα σε ένα monitor ή tv.

Αν δε κάνει ούτε και αυτό σύνδεσε το στο pc να δούμε αν το βλέπει και ελπίζω να έχεις τον "εντοπισμό σφαλμάτων ενεργοποιημένο" για να του κάνουμε reset μήπως και έχει φάει "σκάλωμα" αν και το πρόβλημα σου είναι στο hardware και όχι στο software.

 

Για να μη βγαίνουμε off topic στείλε μου ΠΜ για να δούμε τι θα γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και ευτυχισμένο το νέο έτος με υγεία και πολλές ευχές :):) μετά τα καθιερωμένα ξενύχτια., φαγοποτια, κτλπ και φυσικά πάντα με το θηρίο να είναι κλασσική αξία, τελευταία ημέρα του 14 με ρώτησε μια σερβιτόρα αν μπορούσε να το δει και μου έδωσε το δικό της Z2.... Ρε παιδιά χάθηκε το κινητό στην παλάμη μου :lol::lol: άρε ultra ζημιά που μας έχει κάνει :D.

 

Υ.Σ. Παιδιά για να μην χαλάμε την ροή του νήματος και βγαίνουμε off μπορούμε μέσω pm να κανονίσουμε την συνάντηση που προαναφέραμε.

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους! Για την συνάντηση είμαι μέσα όπως είχα πει.άρχοντα στείλε πμ να κανονίσουμε!

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

αλεξανδρε τι κανεις φιλε?δεν μου λες εκεινη η εφαρμογη που ειχες αριστερα στο home screen ποια ηταν?που εσερνες το δαχτυλο κ εβγαινε η μπαρα!!:)

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά,

 

Τελικά πήρα το SBH52 και δε το μετάνιωσα στιγμή. Πλέον το τερατάκι δε βγαίνει έξω όταν δε χρειάζεται. Επίσης για τη μανία και μόνο χαζεύω τις επιλογές σε stylus(πενάκι). Για μολύβι που δοκίμασα δουλεύει μεν αλλά φοβάμαι να του κάνω χρήση μην έχουμε καμια χαρακιά. Επίσης έπεσε το μάτι μου στο Stylus ES22 αλλά δε μπόρεσα να το βρώ εντός της χώρας. Το έχει δοκιμάσει κανείς? Επίσης tτο Natec το έχει δοκιμάσει κανείς να μου πεί αν το "βλέπει";

Link to comment
Share on other sites

Καλή Χρονιά φίλε μου :) ναι το sbh52 είναι πλέον αναπόσπαστο κομμάτι του θηρίου :D για το πενάκι υπήρχε σε συσκευασία σε συγκεκριμένη παρτίδα από προσφορά, για αγορά ως αξεσουάρ δύσκολα, πάντως είπαμε ότι η εφαρμογή του stylus δεν είναι και στα δυνατά σημεία του ultra και χωρίς έξτρα μεμβράνη υπάρχει και ο κίνδυνος να μείνει γρατζουνιά :mad:

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z Ultra

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...