Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 1020 Μέρος Ι


impreza_sti
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν θυμάμαι καλά έχει και να επιλέξεις από πιο χρονικό όριο σου εμφανίζει τα μηνύματα στη συσκευή σου. Για κοίταξε το γιατί δεν έχω το 1020 μαζί μου να το δω

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Στο 920 το έχω "από οποτεδήποτε".

Στο 1020 όμως δεν έχω ενεργοποιήσει τα αντίγραφα ασφαλείας στα sms γιατι πιστεύω ότι από την στιγμή που δεν έχει μέσα sms θα μου σβήσει και αυτά που έχω στο 920.

Δεν ξέρω, τι να πω...

Να σημειώσω ότι μόλις το πήρα και ξεκίνησε να σετάρει, διέκοψα τον οδηγό ρυθμίσεων που έχει κατά την πρώτη εκκίνηση.

Τις διάφορες ρυθμίσεις (κωδικοί wifi, συγχρονισμό στο λογαριασμό outlook) τους έκανα αργότερα, χειροκίνητα. Μήπως παίζει ρόλο αυτό;

Edited by agamithite
Illusionary profit !
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ!

 

 

Άμα είναι έτσι την βάψαμε... Υπάρχει τρόπος να μεταφέρω τα μηνύματα;

 

 

Θέλω να δώσω το 920 στην γυναίκα και θα του κάνω φορματ. Άρα θα τα χάσω αν δεν τα μεταφέρω.

 

 

Please help...

 

 

 

Έχει στο μενού του κινητού μεταφορά δεδομένων μέσω Bluetooth !!!Μεταφέρει μηνύματα επαφές και φωτογραφίες νομίζω

Link to comment
Share on other sites

Ναι και μένα μου έκανε εντύπωση. Ίδιας γενιάς κινητά και να μην μπορούν να συνεργαστούν στην μεταφορά μηνυμάτων;

Μου φαίνεται πολύ παράξενο...

Illusionary profit !
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν υπάρχει αυτή η εφαρμογή πλέον. Την έψαξα στο store αλλά δεν τη βρήκα.

 

Α, κάτι ακόμα: Το κινητό είναι πολωνικό και στις πλροφορίες συσκευής λέει Lumia 909 και όχι 1020. Είναι φυσιολογικό αυτό;

Edited by agamithite
Illusionary profit !
Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι η κωδική ονομασία του 1020!!Η μεταφορά δεδομένων πρέπει να υπάρχει προεγκατεστημένη στο μενού του κινητού
Link to comment
Share on other sites

Την μεταφορά δεδομένων την δοκίμασα αλλά μεταφέρει μόνο επαφές όλως περιέργως.

Την εφαρμογή transfer my data που μου πρότεινε ο φίλος παραπάνω δεν βρήκα στο store.

Illusionary profit !
Link to comment
Share on other sites

Μόλις άνοιξες το 1020 κ έβαλες το λογαριασμό πάτησες ναι στην ερώτηση για το αν θα χρησιμοποιήσει το back up???
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

http://www.windowsphone.com/en-us/store/app/transfer-my-data/dc08943b-7b3d-4ee5-aa3c-30f1a826af02

 

Στο αμερικανικο store την εχει παντως.Μια φορα την ειχα χρησιμοποιησει πριν πολυ καιρο,μαλλον απο εκει την ειχα κατεβασει.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είπα και πιο πάνω:

Δεν ολοκλήρωσα τον οδηγό ρυθμίσεων πρώτης εκκίνησης.

Πάτησα skip ή κάτι τέτοιο, έκλεισα το κινητό και όταν το άνοιξα, έκανα προσθήκη του λογαριασμού μου από το μενού ρυθμίσεων.

Μήπως αυτό παίζει ρόλο;

Illusionary profit !
Link to comment
Share on other sites

Θα το κάνω όταν βρώ λίγο χρόνο και θα ενημερώσω. Α, να δουμε τι θα δουμε...

 

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για την βοήθεια.

Illusionary profit !
Link to comment
Share on other sites

Ναι αν δεν σου βγάλει την επιλογή για restore του back up τζάμπα συζητάμε.... Πήγαινε στο 920 δημιούργησε ένα αντίγραφο ασφαλείας για όλα (μηνύματα, εφαρμογές κτλ), μετά κλείστο κ κάνε hard reset στο 1020... Μόλις ανοίξει και βάλεις το λογαριασμό σου θα σε ρωτήσει αν θες να κάνεις χρήση του back up... Εκεί πατάς ναι...

 

 

 

Edit

 

Κ απενεργοποίησε τη δημιουργία αντιγράφου ασφαλείας στο 1020 για καλό κ για κακό....

Edited by alex_gate_7
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το είχα κάνει από το 520 στο 1020. Δεν μου είχε βγάλει την επιλογή για ανάκτηση αντιγράφου στο 1020, οπότε το έκανα μετά χειροκίνητα. Πας στο μενού αντιγράφων ασφαλείας, βρίσκεις τα διαθέσιμα και τα επιλέγεις. Εναλλακτικά για μηνύματα και μόνο, ενδεχομένως να γίνεται μέσω υπολογιστή, αν και δεν το έχω δοκιμάσει...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Μιας και ανέφερες το νέξους (την σειρά γενικότερα), από όσο έχω ακούσει μπορείς να βάλεις ό,τι ελεύθερο λειτουργικό υπάρχει μέσα. Υπάρχει έστω και μία στο εκατομμύριο πιθανότητα να γίνεται αυτό στα Lumia? Π.χ. να βάλω Sailfish OS στο 1020??? (Πολλά θέλω ε?)

 

Όχι δεν γίνεται δυστυχώς.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το είχα κάνει από το 520 στο 1020. Δεν μου είχε βγάλει την επιλογή για ανάκτηση αντιγράφου στο 1020, οπότε το έκανα μετά χειροκίνητα. Πας στο μενού αντιγράφων ασφαλείας, βρίσκεις τα διαθέσιμα και τα επιλέγεις. Εναλλακτικά για μηνύματα και μόνο, ενδεχομένως να γίνεται μέσω υπολογιστή, αν και δεν το έχω δοκιμάσει...

 

Παιδιά ευχαριστώ για την βοήθεια.

Δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη. Μου ζητάει email επιβεβαίωσης για να στείλει εκεί ενα κωδικό ασφαλείας τον οποίο πρέπει να βάλω στο τηλέφωνο για να κάνει επαναφορά των αντιγράφων ασφαλείας. Το κάνω αυτό και όταν βάζω τον κωδικό μου λέει ότι ο κωδικός έχει λήξει. Και πάλι από την αρχή.

Τελικά θα φτιάξω ένα νέο λογαριασμό για να δουλέψει επιτέλους το 1020 που το έχω από την Τρίτη και κάθομαι και το κοιτάω.

Illusionary profit !
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παίδες. Κατάφερα να αλλάξω μόνος μου το κάλυμμα από μαύρο σε κίτρινο!

Δε χρειάζεται να βάλω τη διαδικασία ξανά θα ήταν περιττό. Είναι όλα όπως το βίντεο που είχα παραθέσει και αφού το έκανα εγώ μπορεί ο καθένας σας... :cool:

Εδώ το βίντεο:

 

Απλά θα πω τα σημεία που βρήκα τη μεγαλύτερη δυσκολία!

 

1. Το να καταφέρεις να βγάλεις την οθόνη.

Το σημείο αυτό αφού ξεκουμπώσεις την Τ4 βίδα μέσα στο sim tray. Χρειάζεται κάτι πάρα πολύ λεπτό και άκαμπτο (χρησιμοποίησα τη βελόνα ενός διαβήτη) - προσεκτικά για να ΜΗΝ χαράξετε την άκρη του καλύματος όταν θα κάνετε την εισχώρηση για να σήκωθεί λίγο η οθόνη, ουτως ώστε να βάλετε το πλαστικό εργαλείο για να ξεκουμπωσετε τα "κλιπς" και να απελευθερώσετε την οθόνη.

και

2. Όταν φτάσεις στο σημείο να σηκώσεις την μπαταρία θέλει προσοχή. Βασικά επειδή κανονικά πρέπει να κόψεις την heat sink tape που είναι κολλημένη στην μπαταρία και την cpu αλλά αν το κάνεις θα έχεις θέματα υπερθέρμανσης.

Οπότε εγώ στο σημείο αυτό, με μια πλαστική πένα κιθάρας σήκωσα την μπαταρία από τη μεριά που είναι τα κουμπιά επειδή έχει λίγο χώρο για να βάλεις την πένα. Απλά επειδή πρέπει να βγει από την πάνω μεριά πρώτα (αν ανοίξετε και δείτε το κάλυμμα θα καταλάβετε τι εννοώ), μόλις την σηκώσεις λίγο από το πλάι, βάζεις την "πένα" και σέρνεις στην πάνω μεριά προς την αντίθετη κατεύθυνση από αυτή των κουμπιών, ούτως ώστε να σηκωθεί.

Τώρα, βασικό σημείο. Για να μην κόψεις την ταινία που λέει ο τύπος, βγάζεις την motherboard ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΜΠΑΤΑΡΙΑ. Και εδώ είναι το πιο δύσκολο, πρέπει να αυτοσχεδιάσεις. Εγώ κατάφερα και ξεκόλλησα - ακούσια - την ταινία από την cpu :X και λέω ΏΧ ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ, αλλά την ξανακόλλησα αμέσως. Βέβαια δεν κόλλησε καλά αλλά όταν ξαναβάλεις την οθόνη, την πατάει οπότε και δεν πιστεύω να έχω θέματα υπερθέρμανσης.

 

Σημειώστε ότι είχα μάθει το βίντεο απ'έξω! Αλλά το έκανα βήμα-βήμα πάλι βλέποντάς το τη στιγμή της εγχείρησης!!!

Κάθε απορία ευχαρίστως να την απαντήσω. Προχωράτε με δική σας ευθύνη. Πλέον έχω το ΚΙΤΡΙΝΟ το ****** και όλα δουλεύουν ρολόι! Τώρα κάνω την πρώτη φόρτιση ως "καναρίνι"! :lol:

Edited by niotheros
αφαίρεση άσεμνων εκφράσεων

Sony XPERIA Neo V, Samsung Ativ S,

Nokia Lumia 830 Nokia Lumia 1020

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παίδες. Κατάφερα να αλλάξω μόνος μου το κάλυμμα από μαύρο σε κίτρινο!

Δε χρειάζεται να βάλω τη διαδικασία ξανά θα ήταν περιττό. Είναι όλα όπως το βίντεο που είχα παραθέσει και αφού το έκανα εγώ μπορεί ο καθένας σας... :cool:

Εδώ το βίντεο:

 

Απλά θα πω τα σημεία που βρήκα τη μεγαλύτερη δυσκολία!

 

1. Το να καταφέρεις να βγάλεις την οθόνη.

Το σημείο αυτό αφού ξεκουμπώσεις την Τ4 βίδα μέσα στο sim tray. Χρειάζεται κάτι πάρα πολύ λεπτό και άκαμπτο (χρησιμοποίησα τη βελόνα ενός διαβήτη) - προσεκτικά για να ΜΗΝ χαράξετε την άκρη του καλύματος όταν θα κάνετε την εισχώρηση για να σήκωθεί λίγο η οθόνη, ουτως ώστε να βάλετε το πλαστικό εργαλείο για να ξεκουμπωσετε τα "κλιπς" και να απελευθερώσετε την οθόνη.

και

2. Όταν φτάσεις στο σημείο να σηκώσεις την μπαταρία θέλει προσοχή. Βασικά επειδή κανονικά πρέπει να κόψεις την heat sink tape που είναι κολλημένη στην μπαταρία και την cpu αλλά αν το κάνεις θα έχεις θέματα υπερθέρμανσης.

Οπότε εγώ στο σημείο αυτό, με μια πλαστική πένα κιθάρας σήκωσα την μπαταρία από τη μεριά που είναι τα κουμπιά επειδή έχει λίγο χώρο για να βάλεις την πένα. Απλά επειδή πρέπει να βγει από την πάνω μεριά πρώτα (αν ανοίξετε και δείτε το κάλυμμα θα καταλάβετε τι εννοώ), μόλις την σηκώσεις λίγο από το πλάι, βάζεις την "πένα" και σέρνεις στην πάνω μεριά προς την αντίθετη κατεύθυνση από αυτή των κουμπιών, ούτως ώστε να σηκωθεί.

Τώρα, βασικό σημείο. Για να μην κόψεις την ταινία που λέει ο τύπος, βγάζεις την motherboard ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΜΠΑΤΑΡΙΑ. Και εδώ είναι το πιο δύσκολο, πρέπει να αυτοσχεδιάσεις. Εγώ κατάφερα και ξεκόλλησα - ακούσια - την ταινία από την cpu :X και λέω ΏΧ ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ, αλλά την ξανακόλλησα αμέσως. Βέβαια δεν κόλλησε καλά αλλά όταν ξαναβάλεις την οθόνη, την πατάει οπότε και δεν πιστεύω να έχω θέματα υπερθέρμανσης.

 

Σημειώστε ότι είχα μάθει το βίντεο απ'έξω! Αλλά το έκανα βήμα-βήμα πάλι βλέποντάς το τη στιγμή της εγχείρησης!!!

Κάθε απορία ευχαρίστως να την απαντήσω. Προχωράτε με δική σας ευθύνη. Πλέον έχω το ΚΙΤΡΙΝΟ το ****** και όλα δουλεύουν ρολόι! Τώρα κάνω την πρώτη φόρτιση ως "καναρίνι"! :lol:

Φίλτατε με γεια το νέο κέλυφος! :) Ευχαριστούμε και για το βιντεάκι!

 

Παρόλα αυτά πρέπει να πω πως με λίγη προσοχή όλα γίνονται στην αντικατάσταση εξαρτημάτων πλην δύο:

 

1. Αντικατάσταση τμήματος πλακέτας (οποιοδήποτε κολλημένο τσιπάκι στην πλακέτα ξεκολλάει μόνο με θέρμανση, λιώσιμο και μετά κολλάμε το άλλο επίσης με λιώσιμο - soldering). Αυτό δεν το κάνει κανένα service, παρά μόνο κάποιοι ειδικοί που πειραματίζονται!

 

2. Αντικατάσταση μόνο οθόνης-ψηφιοποιητή ή του γυαλιού, εφόσον είναι κολλημένα το ένα στο άλλο σε ολόκληρη την επιφάνεια. Με τεράστια προσοχή σταδιακή αποκόλληση με θέρμανση του γυαλιού από την οθόνη, καθαρισμός-αφαίρεση της κόλλας και προσεκτική επικόλληση του νέου γυαλιού. Αυτό το κάνουν εξαιρετικά ελάχιστα service (δεν ξέρω αν το κάνουν στην Ελλάδα). Προσπάθησα κι εγώ να βγάλω με χαρτόνι και πετονιά (και πιστολάκι μαλλιών!) το ραγισμένο γυαλί και η οθόνη καταστράφηκε... Οπότε πλέρωνε μετά 120 ευρώ για ολόκληρο το τεμάχιο οθόνη - γυαλί - ψηφιοποιητής - πλάτη!

Edited by niotheros
αφαίρεση προεπισκόπησης συνδέσμου παράθεσης

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω ότι δεν έχω καμία σχέση με τεχνικό κινητών.... Αυτή η φωτό δείχνει την διαδικασία ανύψωσης της μπαταρίας.

Σημειώστε ότι μόλις αρχίσει να σηκώνεται αρχίζει να ξεκολλάει και την ταινία και θέλει προσοχή ώστε να σηκώσετε Motherboard-μπαταρία ταυτόχρονα. Ξεκινήστε από το κάτω μέρος της motherboard (το κάτω μέρος του "Γ" σχήματός της δηλ.),

ΑΦΟΤΟΥ σηκωθεί η μπαταρία και τη βγάλετε από το πάνω μέρος.

 

%5Bimg%5Dhttp%3A//i59.tinypic.com/21b8akl.jpg[/img]

Edited by Dimitris_41Mpxls

Sony XPERIA Neo V, Samsung Ativ S,

Nokia Lumia 830 Nokia Lumia 1020

Link to comment
Share on other sites

Σε κανένα κινητό πλέον (τουλάχιστον στα 3 μεγάλα λειτουργικά Android iOS και Windows από όσο ξέρω) δεν υποστηρίζεται πλέον η λειτουργία αυτή... Αν το κινητό είναι κλειστό δεν χτυπάει το ξυπνητήρι... Καλύτερα να το βάζει σε flight mode που είναι το ίδιο περίπου με το να είναι κλειστό...
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ θα ήθελα να αλλάξω το κάλυμα επειδή έχει ένα χτυπηματάκι αλλά είναι ακριβά τα ρημάδια...
- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...