Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 1020 Μέρος Ι


impreza_sti
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Η μπαταρία είναι μέτρια έως ψιλό χάλια αν το σγαρλάς συνέχεια με browsing, messenger, vider camera etc.

Απ την άλλη σε stand bye είναι σούπερ, όπως και αν το δουλεύεις κυρίως σα τηλέφωνο και να παίρνεις τα mails σου.

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία είναι μέτρια έως ψιλό χάλια αν το σγαρλάς συνέχεια με browsing, messenger, vider camera etc.

Απ την άλλη σε stand bye είναι σούπερ, όπως και αν το δουλεύεις κυρίως σα τηλέφωνο και να παίρνεις τα mails σου.

 

Χωρις το Battery Saver λογικά δε ρουφαει ΠΟΛΥ παραπάνω ? Tο Battery Saver ριχνει και λγο τη φωτεινοτητα. κλεινει και τα κουμπια κατω το φως και ΛΟΓΙΚΑ κραταει παραπανω η μπαταρια

Link to comment
Share on other sites

Χωρις το Battery Saver λογικά δε ρουφαει ΠΟΛΥ παραπάνω ? Tο Battery Saver ριχνει και λγο τη φωτεινοτητα. κλεινει και τα κουμπια κατω το φως και ΛΟΓΙΚΑ κραταει παραπανω η μπαταρια

 

Ποιος ο λόγος να χρησιμοποιείς Battery Saver? Εκτός δηλαδή αν είσαι εκτός σπιτιού και σου τελειώνει η μπαταρία δεν βρίσκω λόγω να μου κόβει φωτεινότητα αλλά και τις ειδοποιήσεις των εφαρμογών που τρέχουν στο background

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

OK! Αναφέρω για την μπαταρία, απλά για να δω περίπου τι παίζει και με τα δικά σας, καθώς το μόνο "πραγματικό" σημείο αναφοράς για σύγκριση που έχω είναι το Ativ S μου, το οποίο υπερέχει στον τομέα αυτό (μπαταρία), κυρίως όμως λόγο μεγαλύτερης μπαταρίας μεγλύτερης χωρητικότητας.

 

Γενικά πάντως τα 2 μεγαλύτερα "μειονεκτήματα" του κινητού, αν μπορώ να χρησιμοποιήσω τον όρο, κατα τη γνώμη μου είναι η μη-επεκτάσιμη μνήμη (κλαϊν μαϊν βέβαια πότε να γεμίσεις τα 27gb...), αλλά κυρίως η μη αφαιρούμενη μπαταρία... και αυτά... περισσότερο για ψυχολογικούς λόγους και μόνο... - φτου φτου ποτέ ως τώρα δεν έχει τύχει να "πέσει" η μπαταρία σε κινητό μου για όσο καιρό το είχα στα χέρια μου, όχι ότι είχα και πολλά βέβαια, 1α ένα Xperia Neo V (Android), μετά το Samsung Ativ S (win 8.0) και τώρα το Lumia με win 8.1). Το τι χαβάς παίζει με τη γυναίκα τώρα και το iphone 5s να δεις!!!

 

Στα "+" τώρα η λίστα δε τελειώνει... Ας μην σας κουράσω...

Sony XPERIA Neo V, Samsung Ativ S,

Nokia Lumia 830 Nokia Lumia 1020

Link to comment
Share on other sites

η μπαταρια ειναι τελικα για γελια και ειδικα οταν χρησιμοποιητε η φωτογραφικη , ακομα και με το grip που το χρησιμοποιησα η αποδοση ηταν χαμηλη. Οσο αφορα τον αποθηκευτικο χωρο, αν κανεις το ''λαθος'' και τραβηξει βιντεακια τοτε ειναι που γεμιζει στο αψε σβησε και φαινετε η ελλειψη της επεκτασιμης μνημης.

Γενικα η μπαταρια μια μερα ποτε δεν εχει καταφερει να βγαλει και ειναι κριμα γιατι κατα τα αλλα ειναι μια χαρα συσκευη :-(

Link to comment
Share on other sites

η μπαταρια ειναι τελικα για γελια και ειδικα οταν χρησιμοποιητε η φωτογραφικη , ακομα και με το grip που το χρησιμοποιησα η αποδοση ηταν χαμηλη. Οσο αφορα τον αποθηκευτικο χωρο, αν κανεις το ''λαθος'' και τραβηξει βιντεακια τοτε ειναι που γεμιζει στο αψε σβησε και φαινετε η ελλειψη της επεκτασιμης μνημης.

Γενικα η μπαταρια μια μερα ποτε δεν εχει καταφερει να βγαλει και ειναι κριμα γιατι κατα τα αλλα ειναι μια χαρα συσκευη :-(

 

εχω τραβηξει timelapse 3++ ωρες αρκετες φορες.δε ξερω τι προβλημα εχεις.τσεκαρε μηπως σου ρουφαει καμια εφαρμογη τη μπαταρια

Link to comment
Share on other sites

Το καλοκαίρι τράβαγα συνεχώς φωτογραφίες, χωρίς κανένα πρόβλημα μπαταρίας, αλλα μια καρτούλα επέκτασης θα την ήθελα, μιας και η μουσική που έχω μέσα είναι γύρω στα 7GB.

Γενικά δεν έχω παράπονο από την μπαταρία, χωρίς πολλή χρήση βγάζει και 2 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

.............

Γενικά δεν έχω παράπονο από την μπαταρία, χωρίς πολλή χρήση βγάζει και 2 μέρες.

 

3g ή 4G ?

 

Με 3g (και από το 80% και με πολύ λίγη χρήση = Καμιά 10αριά φωτό, κανένα 20 λεπτο ράδιο και 20 λεπτα Mp3, 2 κλήσεις από 1 λεπτό έκαστη) έσβησε ύστερα από 2 μέρες και 9 ώρες... Οπότε τώρα πάμε τεστ με 4g και λίγη χρήση.

Γενικά απ' ότι κατάλαβα, αν το χρησιμοποιείς σαν κινητό (δηλ. αν δε πολυ χρησιμοποιείς την κάμερα) κανένα 3ήμερο θα το βγάζει πιστεύω.

 

ΤΙΡ: κατεβάστε την εφαρμογή Battery/Μπαταρία (ένα εικονίδιο με μπλε γέμισμα της μπαταρίας-μαύρο φόντο). Μπορείς να βάλεις φωνητικές/ακουστικές ειδοποιήσεις και δόνηση σε όποιο επίπεδο της μπαταρίας επιθυμείς πχ. 40% ή 75% (είτε κατα την φόρτιση είτε κατα την αποφόρτιση). Κορυφή... Επίσης έχει να κάνεις και rating της συσκευής για πιο "ρεαλιστικά" αποτελέσματα! Απλά παίρνει πολύ ώρα να γίνει!

Sony XPERIA Neo V, Samsung Ativ S,

Nokia Lumia 830 Nokia Lumia 1020

Link to comment
Share on other sites

3g ή 4G ?

 

Με 3g (και από το 80% και με πολύ λίγη χρήση = Καμιά 10αριά φωτό, κανένα 20 λεπτο ράδιο και 20 λεπτα Mp3, 2 κλήσεις από 1 λεπτό έκαστη) έσβησε ύστερα από 2 μέρες και 9 ώρες... Οπότε τώρα πάμε τεστ με 4g και λίγη χρήση.

Γενικά απ' ότι κατάλαβα, αν το χρησιμοποιείς σαν κινητό (δηλ. αν δε πολυ χρησιμοποιείς την κάμερα) κανένα 3ήμερο θα το βγάζει πιστεύω.

 

ΤΙΡ: κατεβάστε την εφαρμογή Battery/Μπαταρία (ένα εικονίδιο με μπλε γέμισμα της μπαταρίας-μαύρο φόντο). Μπορείς να βάλεις φωνητικές/ακουστικές ειδοποιήσεις και δόνηση σε όποιο επίπεδο της μπαταρίας επιθυμείς πχ. 40% ή 75% (είτε κατα την φόρτιση είτε κατα την αποφόρτιση). Κορυφή... Επίσης έχει να κάνεις και rating της συσκευής για πιο "ρεαλιστικά" αποτελέσματα! Απλά παίρνει πολύ ώρα να γίνει!

 

Συνήθως οι εφαρμογές μπαταρίας ευθύνονται για την αύξηση κατανάλωσης. Αν την βγάλεις μπορεί να κερδίσεις και 20%......;) Κάνε μια δοκιμή και απεγκατεστησε κάθε εφαρμογή μπαταρίας που έχεις. Μετά γράψε μας εντυπώσεις.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα,πώς μπορώ να διαγράψω ένα λογαριασμό google?στις ρυθμίσεις έβαλα τον καινούργιο αλλά δε μπορώ να διαγράψω τον παλιό.ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν μπορείς?

 

Ρυθμίσεις -> Email + Λογαριασμοί -> Παρατεταμένο πάτημα πάνω στον λογαριασμό και στις επιλογές "Διαγραφή" :)

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Συνήθως οι εφαρμογές μπαταρίας ευθύνονται για την αύξηση κατανάλωσης. Αν την βγάλεις μπορεί να κερδίσεις και 20%......;) Κάνε μια δοκιμή και απεγκατεστησε κάθε εφαρμογή μπαταρίας που έχεις. Μετά γράψε μας εντυπώσεις.

 

Μην αγχώνεσαι! Το πρώτο πράγμα που κάνω σε κάθε κινητό, είναι να περιορίζω τις εφαρμογές που τρέχουν στο background! Εκτός και αν ακόμη και έτσι τρώει την μπαταρία που λες... :worry:

Να φανταστείς, ακόμη και την ίδια εφαρμογή της μπαταρίας έχω αποκλείσει!

Απλά, σε αυτή την περίπτωση για να δουλέψει η ηχητική ειδοποίηση πρέπει να την έχεις ανοικτή (την εφαρμογή). Την ώρα λοιπόν, που το φορτίζω ας πούμε, ανοίγω την εφαρμογή της μπαταρίας και την αφήνω μέχρι να "χτυπήσει" η ειδοποίηση ανοικτή (βασικά μόνο και μόνο γι' αυτό την θέλω για την ειδοποίηση τη στιγμή της φόρτισης). Μετά το τραβάω ένα restart και δεν την ξανα-ανοίγω (αφού έτσι κι αλλιώς πάνω στο notification bar δείχνει το ποσοστό που απομένει). Γενικά το ξέρω πως τρώνε αρκετή μπαταρία η συγκεκριμένες εφαρμογές! :cool:

Thanks anyway!

Sony XPERIA Neo V, Samsung Ativ S,

Nokia Lumia 830 Nokia Lumia 1020

Link to comment
Share on other sites

H developers preview τελικά έχει διαφορά στη μπαταρία με την απλή cyan? Γιατί εγώ δεν είδα κάτι

 

Παραμύθια είναι όλα αυτά. Εγώ όταν άλλαζα έκδοση στο άγχος μου να τσεκάρω τη μπαταρία το χρησιμοποιούσα διαφορετικά και έβλεπα διαφορές. Μόλις πέρναγαν οι μέρες ανακάλυπτα οτι οι διαφορές ήταν πολύ μικρές.

Μια χαρά είναι η μπαταρία όταν σου βγάζει τη μέρα. Αν σου βγάλει μιαμιση δλδ τι διοαφορά θα έχει; Το παν είναι να μπορείς σε κάθε μερίπτωση να μη ξεμένεις μέσα στη μέρα όταν είσαι εκτός. Εγώ που είμαι στο γραφείο και έχς και φορτιστή στο αυτοκίνητο ειλικρινά δε δίνω δεκάρα για τη μπαταρία εδώ και καιρό.

Απλά όταν μπορώ του δίνω λίγη φόρτιση. Με τη χρήση που κάνω βγάζει άνετα μιάμιση μέρα. Αλλά ποτέ δε το αφήνω να πέσει. Εδώ στις διακοπές που έβγαζα όλη μέρα φωτογραφίες και δεν ένοισα μεγάλη πίεση για ενέργεια.

Γι αυτό λέω να ξεκολλάμε με τη μπαταρία.

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά η μπαταρία ρε σεις.. Νταξ... Με 4g ανοικτό και flight mode μόνο τις ώρες του ύπνου, περίπου 01:00 με 08:00πμ,

ξεπεράσαμε τις 2 μέρες και 2 ώρες (από το 80% παρακαλώ όχι από το 100%)...

 

Complet μας βρίσκω! Και σύμφωνα με

http://blog.gsmarena.com/the-nokia-lumia-1020-battery-test/

 

Standby performance on the Lumia 1020 was very reasonable and thanks to the efficiently handling talk and video, Nokia’s current flagship managed an endurance rating of 61 hours. This means that you should get just over two days of usage before you have to charge your device if you do an hour each of talking, browsing, and watching videos per day.

 

:ninja:

Sony XPERIA Neo V, Samsung Ativ S,

Nokia Lumia 830 Nokia Lumia 1020

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως είναι σχεδόν άψογο για αυτό που το θέλω και έχω αναλύσει σε προηγούμενα ποστ μου.

 

Σχεδόν 1 μέρα και είναι άψογο,με glance screen και syncs

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως είναι σχεδόν άψογο για αυτό που το θέλω και έχω αναλύσει σε προηγούμενα ποστ μου.

 

Σχεδόν 1 μέρα και είναι άψογο,με glance screen και syncs

 

Μεσα σε αυτες τις 22 ωρες απο την τελευταια φορτιση που λεει,τι χρηση του εκανες?

Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά κλήσεις

Λίγο χάζεμα στα μενού

Ενεργή οθόνη στα 15 λεπτά

Λίγο κατανάλωση ίντερνετ

(browsing,Facebook,tapatalk, hangout).

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πλέον σε standby χάνει 1% κάθε 5 λεπτά. Για τον ίδιο λόγο (έχω αναλύσει την ιστορία πολλές σελίδες πίσω την άνοιξη) έφαγα 3 μήνες στα σέρβις πέρα δώθε μέχρι που άλλαξαν πλακέτα.

 

 

 

Όλα ήταν καλά μέχρι πριν 1 μήνα περίπου οπότε και πάλι βιώνω τα ίδια. Βρίσκομαι ήδη σε διαδικασία αναζήτησης αντικαταστάτη και πώλησης.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα μήπως σου κάνει καμία εφαρμογή τη ζημιά ή κολλάει κάνας συγχρονισμός από πίσω.

Δε δικαιολογείται αυτό Εκτός αν έχεις ελαττωματική μπαταρία πλέον.

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα μήπως σου κάνει καμία εφαρμογή τη ζημιά ή κολλάει κάνας συγχρονισμός από πίσω.

Δε δικαιολογείται αυτό Εκτός αν έχεις ελαττωματική μπαταρία πλέον.

 

Όπως τα λες. Το πιο πιθανό είναι κάποιος συγχρονισμός mail παρα εφαρμογή.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λες. Το πιο πιθανό είναι κάποιος συγχρονισμός mail παρα εφαρμογή.

Έτσι είναι Κώστα καθώς εμένα με τη τελευταία DP είναι άψογο σε θέματα κατανάλωσης.

Ειδικά σε αναμονή είναι κορυφή και άνετα καλύτερο απ'το S5(το αντίθετο βέβαια συμβαίνει όταν το δουλεύω στο ίντερνετ).

Γενικά με την αυτονομία για τη χρήση που το Θέλω εγώ είμαι ευχαριστημένος :)

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...