Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 1020 Μέρος Ι


impreza_sti
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους.

Μου εστειλαν ενα lumnia 1020 απο Αμερικη και φυσικα ειναι κλειδωμενο. Ψαχνω να το ξεκλειδωσω αλλα δεν βγαζω ακρη. Μπορει καποιος να βοηθησει?

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδια το κακο εγινε,και ειμαι να σκασω.

Μου επεσε και εσπασε η οθονη.Αποκριση εχει κανονικα βεβαια αλλα να το χ@σω.

Πηρα σε Νοκια care μου ειπαν 180.Aν παω σε γερμανο κλπ ή καποιο τοπικο καταστημα με ηλεκτρικα υπαρχει περιπτωση να μην μου βαλουν το αυθεντικο της Nokia?

Kαι το τραγικο της υποθεσης μολις ηρθε η θηκη μου ειχα παραγγειλει απο Ebay πριν 1,5 μηνα.

Ωραια.

Μην το ρισκάρεις, μονο Νοκια care.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έλεγα πως είναι ηλίθιος ο λόγος. Αντιθετα μάλιστα. Έχεις την πληροφορία και δεν χρειάζεται να τσεκάρεις ανοίγοντας και κλίνοντας. Ίσως περιττή πληροφορία αλλά δεν είναι ενοχλητική. Αντι για 2g πχ βγάζει Η+. Σιγά τα αβγά....:)

 

Μια προσωπική παρατήρηση, μιας και δε γνωρίζω το λόγο που γίνεται: όσο ήμουν Ελλάδα (ελληνική SIM) το σήμα "Ε" (δεν είμαι σίγουρος αν έχω δει και κάποιο άλλο-ίσως το "Η") εμφανιζόταν δίπλα στο σήμα είτε είχα κλειστά είτε ανοιχτά τα δεδομένα. Στην Κύπρο (κυπριακή SIM) όταν κλείνω τα δεδομένα δεν εμφανίζεται τίποτα στο σημείο εκείνο. Εμφανίζεται μόνο όταν ενεργοποιήσω τα δεδομένα και ποτέ άλλοτε.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το κακο εγινε,και ειμαι να σκασω.

Μου επεσε και εσπασε η οθονη.Αποκριση εχει κανονικα βεβαια αλλα να το χ@σω.

Πηρα σε Νοκια care μου ειπαν 180.Aν παω σε γερμανο κλπ ή καποιο τοπικο καταστημα με ηλεκτρικα υπαρχει περιπτωση να μην μου βαλουν το αυθεντικο της Nokia?

Kαι το τραγικο της υποθεσης μολις ηρθε η θηκη μου ειχα παραγγειλει απο Ebay πριν 1,5 μηνα.

Ωραια.

 

1,5 μήνα για να έρθει μια θήκη μάλλον κάποιος δεν έκανε σωστά τη δουλειά του, εμένα σε 15 μέρες ήταν εδώ τώρα όσον αφορά την επισκευή αν πιάνουν τα χέρια σου δοκίμασε να την περάσεις μόνος σου βοηθούμενος από κανένα βιντεάκι στο youtube. Θα σου βγει σίγουρα πιο φτηνά αλλιώς και εγώ σε nokia care θα πήγαινα.

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Μια προσωπική παρατήρηση, μιας και δε γνωρίζω το λόγο που γίνεται: όσο ήμουν Ελλάδα (ελληνική SIM) το σήμα "Ε" (δεν είμαι σίγουρος αν έχω δει και κάποιο άλλο-ίσως το "Η") εμφανιζόταν δίπλα στο σήμα είτε είχα κλειστά είτε ανοιχτά τα δεδομένα. Στην Κύπρο (κυπριακή SIM) όταν κλείνω τα δεδομένα δεν εμφανίζεται τίποτα στο σημείο εκείνο. Εμφανίζεται μόνο όταν ενεργοποιήσω τα δεδομένα και ποτέ άλλοτε.

 

Μιας και το έφερε η κουβέντα, "L" είναι το 4g???

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μην το ρισκάρεις, μονο Νοκια care.

 

 

Στον γερμανο ξεφυγε η τιμη στα 220.Βρηκα αλλο ενα καταστημα στην περιοχη μου τοπικο που συνεργάζεται με voda και μου ειπαν στα 160 και οτι εχουν καλο τεχνικο.

Αλλα και εγω για Νοκια care λεω.

Link to comment
Share on other sites

Στον γερμανο ξεφυγε η τιμη στα 220.Βρηκα αλλο ενα καταστημα στην περιοχη μου τοπικο που συνεργάζεται με voda και μου ειπαν στα 160 και οτι εχουν καλο τεχνικο.

Αλλα και εγω για Νοκια care λεω.

 

Το ίδιο θα έλεγα κι εγώ.

Πραγματικά μεγάλη ατυχία όμως. Κρίμα. Μην χαλιέσαι όμως με αυτά. Υγεία πάνω απ όλα. Τα υπόλοιπα είναι καθημερινές βλακειουλες που τις δίνουμε μεγαλύτερη σημάδι απο αυτη που πρέπει.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο θα έλεγα κι εγώ.

Πραγματικά μεγάλη ατυχία όμως. Κρίμα. Μην χαλιέσαι όμως με αυτά. Υγεία πάνω απ όλα. Τα υπόλοιπα είναι καθημερινές βλακειουλες που τις δίνουμε μεγαλύτερη σημάδι απο αυτη που πρέπει.

 

Ηταν το ΑΠΟΚΟΡΥΦΟΜΑ μιας τραγικα γκαντεμικης ημερας αλλα ας μην μπω σε λεπτομερειες.

Ηταν το πρωτο του πεσιμο αλλα επεσε απευθειας με την μουρη.Οταν το ειδα σπασμενο λεω ονειρο ειναι θα ξυπνησω αλλα τιποτα.

Montoya αυτο μου ελεγε και η κοπελα μου οοληη μερα.Και εχετε απολυτο δικιο.

Αρχιζω το ξεχναω(oσο να ματωσει η τσεπη μου) αλλα ηταν το πρωτο σπασιμο οθονης μετα απο τα samsung wave,note 1 ,gs3 (και ειχαν φαει και αυτα 2-3 τουμπες καλες).

Link to comment
Share on other sites

Παιδια επειδη δεν τα κατεχω και πολυ..

 

Ποια η διαφορα στις ρυθμισεις καμερας μεταξυ (5mp + 34mp) με το 5mp+dng(34 mp)?

 

Σε ποια ρυθμιση ειναι καλυτερο να το εχω και για ποιο λογο??Ειδα ενα video που το ανεφερε αλλα ηταν στα ισπανικα και δεν καταλαβα τιποτα...:lol:Απλα χαιρομουν με τις φωτο που τραβαγε ο Ισπανος...:lol:

3310 3510 3650 6270 Ε65 5800 iphone4 X1 Lumia1020
Link to comment
Share on other sites

Τελικά, όταν σβήνουμε μια φωτογραφία στο κινητό, σβήνει και η μεγάλη. Καλό αυτο.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδια επειδη δεν τα κατεχω και πολυ..

 

Ποια η διαφορα στις ρυθμισεις καμερας μεταξυ (5mp + 34mp) με το 5mp+dng(34 mp)?

 

Σε ποια ρυθμιση ειναι καλυτερο να το εχω και για ποιο λογο??Ειδα ενα video που το ανεφερε αλλα ηταν στα ισπανικα και δεν καταλαβα τιποτα...:lol:Απλα χαιρομουν με τις φωτο που τραβαγε ο Ισπανος...:lol:

 

Η πρωτη επιλογη ειναι και τα 2 αρχεια JPG.Eιναι αρχεια τα οποια ειναι συμπιεσμενα,για να ειναι μικροτερα σε μεγεθος,ετσι ωστε να ειναι πιο ευκολο να αναρτηθουν σε σελιδες στο νετ.

Η δευτερη επιλογη ειναι το ενα αρχειο jpg ,το μικρο για να ειναι πιο ευκολο να το στελνεις ,και το δευτερο ειναι το dng.Το dng ειναι αρχειο χωρις καμια συμπιεση ,αρκετα μεγαλυτερο αρχειο, που το χρησιμοποιουν για να το επεξεργαζονται ,ωστε να μπορεις να δουλεψεις εχωντας ολες τις πληροφοριες της φωτογραφιας.

Aν δεν σε ενδιαφερει η επεξεργασια ,μετα στο πισι , χρησιμοποιησε την πρωτη επιλογη

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω παρα πολυ,οχι η αληθεια ειναι οτι δεν τις επεξεργαζομαι μετα,απλα θελω να αποκομισω το μεγιστο δυνατο αποτελεσμα των ρυθμισεων του 1020...:)Ηδη το εβαλα στη μεσαια επιλογη με 5 + 34 jpg.

 

montoya ειχες δικιο,το 6tag ειναι σημαντικα καλυτερο απο το beta.Το μεγαλυτερο οφελος ειναι οτι μπαινεις σε ενα λογαριασμο και σκρολαρεις προς τα κατω ολες τις φωτο χωρις να χρειαζεται να βγαινεις και να ξαναμπαινεις...

 

Γενικοτερα τωρα,καθε μερα που περναει λατρευω ολο και περισσοτερο το 1020,βρηκα το alter ego μου στο κινητο...:lol:

3310 3510 3650 6270 Ε65 5800 iphone4 X1 Lumia1020
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά στην διάρκεια της κλήσης,η ένταση του ακουστικού πως είναι;είστε ευχαριστημένοι...

 

Σκέφτομαι μήπως είναι hardware.να,σας ρωτήσω παιδιά,το,έχω πάρει απο voda.να το στείλω με την αποδειξη σε ένα Nokia care με courtier;Σέρρες είναι το πιο κοντινό μου.δεν θα πληρώσω κάτι να το ελέγξουν και αν,έχει,θέμα να,το φτιάξουν έτσι;αν το στείλω μπορώ να τους πω να μου αλλαξουν και τον;κάτι τέτοιο κατάλαβα ότι κανανε πολλοί,σωστά;

 

----- προσθήκη μηνύματος 49 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ρομ ήθελα να γρψω πριν

Edited by stendor
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι μήπως είναι hardware.να,σας ρωτήσω παιδιά,το,έχω πάρει απο voda.να το στείλω με την αποδειξη σε ένα Nokia care με courtier;Σέρρες είναι το πιο κοντινό μου.δεν θα πληρώσω κάτι να το ελέγξουν και αν,έχει,θέμα να,το φτιάξουν έτσι;αν το στείλω μπορώ να τους πω να μου αλλαξουν και τον;κάτι τέτοιο κατάλαβα ότι κανανε πολλοί,σωστά;

 

----- προσθήκη μηνύματος 49 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ρομ ήθελα να γρψω πριν

 

Καλησπέρα,

επειδή βλέπω ότι βασανίζεσαι μέρες με το θέμα του ακουστικού, πέρα από το προφανές (ότι το έχεις ρυθμίσει τέρμα κατά την διάρκεια κλήσης), προσωπικά αυτό που παρατήρησα στην μετάβαση μου από το Nexus S είναι όχι η χειρότερη ένταση, αλλά o διαφορετικός τρόπος (ας το πω έτσι) απόδοσης του ήχου του ακουστικού. Τι εννοώ...

Όταν πήρα το 1020 κι εγώ η αλήθεια είναι ότι απογοητευτικά από την ένταση του ακουστικού (σε σχέση πάντα με το Nexus S) σκεπτόμενος ακόμα και για ελαττωματικό κομμάτι. Τελικά έπειτα από κάποιες κλήσεις παρατήρησα ότι ο ήχος του ακουστικού είναι όχι απλά δυνατός αλλά ότι ο πχ. διπλανός μου ακούει κανονικά τι μου λένε έχοντας κανονική απόσταση από εμένα.

Απλά ο πιο "βαθύς" (σαν να ακούγεται από κάπως σε βάθος ο άλλος, φυσικά μπακαλίστικη ερμηνεία αυτό) ήχος που αποδίδει το ακουστικό, σου δίνει την εντύπωση πιο χαμηλής έντασης σε σχέση με άλλα κινητά αλλά τελικά είναι μια χαρά μέχρι να τον συνηθίσεις.

Τσέκαρε το, κατά την διάρκεια κλήσης χωρίς να έχεις το κινητό στο αυτί, να δεις.

Φυσικά δεν αποκλείω με τα λεγόμενα μου και το ενδεχόμενο ελαττωματικού ακουστικού. Απλά παραθέτω την δικιά μου εμπειρία που στην αρχή είχα κι εγώ την εντύπωση ότι είχα θέμα με το ακουστικό του 1020.

Edited by bad_freddy

Xiaomi 13T User

Previously

Motorola C520 - Philips Twist - Bosch 509 - Ericsson T10s - Ericsson T65 - Nokia 3330 - Siemens SL42 - Siemens S55 - SE T610i - Motorola C980 - Siemens SX-1 - SE P800 - SE P900 - SE M600i - HTC Touch Cruise - SE Xperia X10 mini pro - Google Nexus S - Nokia Lumia 1020 - LG G4 - Xiaomi Mi Mix 2

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω παρα πολυ,οχι η αληθεια ειναι οτι δεν τις επεξεργαζομαι μετα,απλα θελω να αποκομισω το μεγιστο δυνατο αποτελεσμα των ρυθμισεων του 1020...:)Ηδη το εβαλα στη μεσαια επιλογη με 5 + 34 jpg.

 

montoya ειχες δικιο,το 6tag ειναι σημαντικα καλυτερο απο το beta.Το μεγαλυτερο οφελος ειναι οτι μπαινεις σε ενα λογαριασμο και σκρολαρεις προς τα κατω ολες τις φωτο χωρις να χρειαζεται να βγαινεις και να ξαναμπαινεις...

 

Γενικοτερα τωρα,καθε μερα που περναει λατρευω ολο και περισσοτερο το 1020,βρηκα το alter ego μου στο κινητο...:lol:

 

απο περιέργεια, τι συσκευή είχες πριν?

 

Ανοίγουμε μια φωτογραφία και έχει από κάτω την σημείωση "τραβήχτηκε με την εφαρμογή Nokia camera". Πατάμε το "Nokia camera" και στις πληροφορίες λέει 8mb. Τελικά βλεπουμε και τις μεγάλες στο τηλέφωνο? Μέχρι τηρα τις εβλεπα με τον pocket file manager.

Edited by impreza_sti
Συνεχόμενα μηνύματα-Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη σε υπάρχον μήνυμα πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ανοίγουμε μια φωτογραφία και έχει από κάτω την σημείωση "τραβήχτηκε με την εφαρμογή Nokia camera". Πατάμε το "Nokia camera" και στις πληροφορίες λέει 8mb. Τελικά βλεπουμε και τις μεγάλες στο τηλέφωνο? Μέχρι τηρα τις εβλεπα με τον pocket file manager.

Βασικά αυτό που έχω καταλάβει από όσα έχω διαβάσει κατά καιρούς είναι ότι στην Nokia Camera όπως και στα άλμπουμ βλέπουμε μια μίξη των 2 φωτογραφιών, υπό την έννοια ότι βλέπεις την φωτό των 5mp αλλά όσο ζουμάρεις στην φωτογραφία συμπληρώνει pixels από την 41 έτσι ώστε να μην πιξελιάζει όσο και να κάνεις zoom in.

Xiaomi 13T User

Previously

Motorola C520 - Philips Twist - Bosch 509 - Ericsson T10s - Ericsson T65 - Nokia 3330 - Siemens SL42 - Siemens S55 - SE T610i - Motorola C980 - Siemens SX-1 - SE P800 - SE P900 - SE M600i - HTC Touch Cruise - SE Xperia X10 mini pro - Google Nexus S - Nokia Lumia 1020 - LG G4 - Xiaomi Mi Mix 2

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

επειδή βλέπω ότι βασανίζεσαι μέρες με το θέμα του ακουστικού, πέρα από το προφανές (ότι το έχεις ρυθμίσει τέρμα κατά την διάρκεια κλήσης), προσωπικά αυτό που παρατήρησα στην μετάβαση μου από το Nexus S είναι όχι η χειρότερη ένταση, αλλά o διαφορετικός τρόπος (ας το πω έτσι) απόδοσης του ήχου του ακουστικού. Τι εννοώ...

Όταν πήρα το 1020 κι εγώ η αλήθεια είναι ότι απογοητευτικά από την ένταση του ακουστικού (σε σχέση πάντα με το Nexus S) σκεπτόμενος ακόμα και για ελαττωματικό κομμάτι. Τελικά έπειτα από κάποιες κλήσεις παρατήρησα ότι ο ήχος του ακουστικού είναι όχι απλά δυνατός αλλά ότι ο πχ. διπλανός μου ακούει κανονικά τι μου λένε έχοντας κανονική απόσταση από εμένα.

Απλά ο πιο "βαθύς" (σαν να ακούγεται από κάπως σε βάθος ο άλλος, φυσικά μπακαλίστικη ερμηνεία αυτό) ήχος που αποδίδει το ακουστικό, σου δίνει την εντύπωση πιο χαμηλής έντασης σε σχέση με άλλα κινητά αλλά τελικά είναι μια χαρά μέχρι να τον συνηθίσεις.

Τσέκαρε το, κατά την διάρκεια κλήσης χωρίς να έχεις το κινητό στο αυτί, να δεις.

Φυσικά δεν αποκλείω με τα λεγόμενα μου και το ενδεχόμενο ελαττωματικού ακουστικού. Απλά παραθέτω την δικιά μου εμπειρία που στην αρχή είχα κι εγώ την εντύπωση ότι είχα θέμα με το ακουστικό του 1020.

 

 

 

 

 

 

θα μου πει κάποιος πως κάνω επναφορα τα πάντα μήπως στρώσει;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά στην διάρκεια της κλήσης,η ένταση του ακουστικού πως είναι;είστε ευχαριστημένοι...

 

 

 

 

 

 

Εγώ που είχα και το 920 μπορώ να πω ότι το920 έχει πιο δυνατό ακουστικό αλλά το 1020 έχει πιο χαμηλό μεν αλλά ποιοτικότερο σίγουρα

Link to comment
Share on other sites

απο περιέργεια, τι συσκευή είχες πριν?

 

Iphone 4 για 2.5 χρόνια περίπου...Στο 1020 με ενθουσιάζει η απλότητα του,η δυνατότητα να βγάζεις καλές φώτο όποτε το θελήσεις,η απτή ποιότητα κατασκευής του,η μνήμη του,η σπανιότητα του και το γεγονός ότι το πήρα κάτω από τα μισά χρήματα που θα έδινα για να πάρω ένα 5s...Το οποίο θα μου θύμιζε απλά πόσο στρώτα και ωραία δούλευε το 4αρι μου πριν του βάλω το ios 7...

Edited by vrontis
3310 3510 3650 6270 Ε65 5800 iphone4 X1 Lumia1020
Link to comment
Share on other sites

Γιατί "σπανιότητα"?

 

Οταν σε μια χωρα με 11+ μυρια ανθρωπους πουληθηκαν σε περιοδο προσφορων ~1000 κομματια.. ειναι καπως σπανιο να το δεις στο διπλανο τραπεζακι της καφετεριας :happy:

Τα λεφτα που ειχε πριν τις προσφορες και ακομα και τωρα σε καποια μαγαζια, τα δινουν οι περισσοτεροι για iPhone οχι για Lumia ασχετως αν δεν γνωριζουν το μεγαλειο του.. F*ck mainstream..

»iPhone 8 plus

»Lumia1020

»Follow me on Instagram @aris.fydanakis

Link to comment
Share on other sites

Χμμ, διαφορετική οπτική του τι σημαίνει σπάνιο I guess. να ήταν 1000 κομμάτια στον κόσμο, άντε θα το ονόμαζα και σχεδόν συλλεκτικό. Αν ήταν 1000 σε όλη την Ευρώπη ξερωγώ, άντε να το έλεγα σπάνιο. Το 1000 κομμάτια στην Ελλάδα μάλλον θα το ονόμαζα "όχι συνήθες=σούπα". Όχι ότι με χαλάει να θεωρείται ότι έχω κάτι σπάνιο lol, απλά βρίσκω λίγο υπερβολικό τον όρο με τα δικά μου δεδομένα. Edited by apVga
Link to comment
Share on other sites

Χμμ, διαφορετική οπτική του τι σημαίνει σπάνιο I guess. να ήταν 1000 κομμάτια στον κόσμο, άντε θα το ονόμαζα και σχεδόν συλλεκτικό. Αν ήταν 1000 σε όλη την Ευρώπη ξερωγώ, άντε να το έλεγα σπάνιο. Το 1000 κομμάτια στην Ελλάδα μάλλον θα το ονόμαζα "όχι συνήθες=σούπα". Όχι ότι με χαλάει να θεωρείται ότι έχω κάτι σπάνιο lol, απλά βρίσκω λίγο υπερβολικό τον όρο με τα δικά μου δεδομένα.

 

Nαι ισως δεν το εθεσα σωστα.Δεν ηθελα να πω πως ειναι σπανιο με την εννοια του συλλεκτικου αλλα αντιεμπορικο...Οι πιο πολλοι σε κοιταζουν με συγκαταβαση,με υφος ''καλα γιατι δε πηρες iphone ή S4??''..Aυτο ακριβως απολαμβανω,ότι πηγα-πηγαμε κοντρα στο ρευμα και νιωθω δικαιωμενος καθε μερα για την επιλογη μου.

Όλα αυτα ενισχυονται και απο το παρακατω αρθρο στο gsm arena,εχει ξαναμπει...

 

The Lumia 1020 is and will be probably remembered as Nokia's crown jewel. It is a great exit for once a legendary company that believe it or not, has been the same since its beginning. Most of the users out there consider the Windows Phone OS as its major flaw, while they shouldn't. The Lumia 1020 is a solid phone, with great hardware, amazing innovative camera technology and powerful messenger and office skills. It's a true Nokia destined to become a legend when it's probably too late. And that's why Lumia 1020 will be always The One That Got Away.

 

PureView took more than a year to walk the distance between Symbian to Windows Phone. Well worth the wait, the 1020's camera is an improvement on an already mind-blowing camera.

 

It's a brilliant cameraphone but the smartphone isn't without its issues. The camera shot-to-shot time is rather appalling, the screen has only average sunlight legibility, the battery is not exchangeable and you cannot expand the internal storage with a microSD card. Yet, these are things you can live with if you get something in return, something to make up for these inconveniences. And the Nokia Lumia 1020 delivers.

 

Better yet, it's Nokia that has delivered one last time. It's not the fact that they may never do it again that makes the Luma 1020 special. And it's definitely not why we're heaping praise on the phone. On their way out, Nokia are looking back at a lifetime of achievement. One last view from the top.

 

http://www.gsmarena.com/nokia_lumia_1020-review-989p13.php

3310 3510 3650 6270 Ε65 5800 iphone4 X1 Lumia1020
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...