Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 1020 Μέρος Ι


impreza_sti
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το soft reset δεν θα κάνει κάτι άλλο και το μόνο πιθανό είναι απλά το κινητό να "χάσει" την ώρα και την ημερομηνία και να χρειαστεί να την ξαναρυθμίσεις αλλά θα είναι φυσιολογικό μην τρομάξεις... Είναι ουσιαστικά σαν να βγάζεις την μπαταρία... Προσφατα το χρειάστηκα και εγώ και μετά από ερώτηση στο φόρουμ, το έκανα και δεν υπήρξε κάποιο πρόβλημα...

 

Και καλώς ήρθες στην παρέα του 1020 :)

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

@bad_freddy Δεν διαφωνώ σε όσα λες. Μπορεί αν είχα παίξει από την αρχή με την voda-rom να μην είχα καν θέμα και να μου βγήκε το πρόβλημα από όχι καλό φλασάρισμα της αγγλικής. Αρκετά ποστ πίσω άλλωστε το λέω πως δεν ξέρω γιατί τώρα έχω καλύτερη μπαταρία, αλλά αυτό που δείχνει να το έστρωσε είναι φλασάρισμα της γερμανικής. Ίσως το φλασάρισμα αυτό να έγινε καλύτερα. Who knows.. Το θέμα είναι σε τι φάση βρίσκεται ο καθένας να ζητήσει DOA και αν δεν μπορεί, τι θα μπορούσε να δοκιμάσει πριν το στείλει για επισκευή. Στην τελική η εγγύηση είναι 2 ετών, μπαταρία αλλάζουμε και από εβδομάδα, κανα δυο δοκιμές δεν μας χαλάνε :)

 

Καλησπερα!Ηθελα να σε ρωτησω με ποιο nokia care suite εκανες δουλεια για το 1020?Γιατι δεν βγαζω πολυ ακρη..κατεβασα 2 εκδοσεις αλλα μου βγαζουν ακυρο οταν παω να κατεβασω καποια ρομ ενω την βρισκουν..access denied. verify credentials μου λεει

Edited by apollodelphi
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!Ηθελα να σε ρωτησω με ποιο nokia care suite εκανες δουλεια για το 1020?Γιατι δεν βγαζω πολυ ακρη..κατεβασα 2 εκδοσεις αλλα μου βγαζουν ακυρο οταν παω να κατεβασω καποια ρομ ενω την βρισκουν..access denied. verify credentials μου λεει

 

Το care suite δεν κατεβάζει πλεον roms. Θα χρησιμοποιήσεις το nokia data package manager για να κατεβασεις rom και μετα θα φλασαρεις με το care suite.

Link to comment
Share on other sites

Το Nokia care στα Ιωάννινα , στην Πουκεβίλ δεν κάνει αλλαγη ρομ! Λέει κάτω απο δυο χρόνια χάνεις την εγγυηση και έχουν ενημέρωση να μην κάνουν αλλαγες vodafone! Τι να πω θα το πάω αλλου η θα κάτσω 2 λεπτά να το κάνω μόνος μου, πανεύκολο ειναι
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα παιδιά

είναι εύκολο να αλλάξεις ρομ?

από εχθες το βράδυ που φόρτισα μέχρι σήμερα το πρωί η μπαταρία είναι στο 87% με wifi ανοικτό και ξυπνητήρια τίποτα άλλο

κακό αυτό ε?

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάς για 8-10 ώρες με το wifi ανοιχτό και φαντάζομαι όλο κ κάτι να συγχρονίζει (πχ email facebook ή ότι άλλο) νορμάλ είσαι... Θα στρώσει και η μπαταρία αλλά πάνω κάτω αυτά είναι τα νούμερα...
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι καλό.

Εκτός αν σου έχει κολλήσει κανας συγχρονισμός από πίσω αλλιώς αυτό που έχω εγώ τώρα έχει άψογη συμπεριφορά ενώ τα 2 της Vodafone είχαν θέμα.

Και το κλείδωμα πάντα απ το tile !!!

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι καλό.

Εκτός αν σου έχει κολλήσει κανας συγχρονισμός από πίσω αλλιώς αυτό που έχω εγώ τώρα έχει άψογη συμπεριφορά ενώ τα 2 της Vodafone είχαν θέμα.

Και το κλείδωμα πάντα απ το tile !!!

 

Δηλ να χάνει 1-1,3% ανά ώρα με wifi στο on και συγχρονισμό σε διάφορα, δεν είναι φυσιολογικό? Και εμένα στις πρώτες φορτίσεις κάπου εκεί ήταν. τώρα τα βράδια γενικά το κλείνω το wifi για να μην με ξυπνάνε τα mail και οι ειδοποιήσεις αλλά θα το τεστάρω σήμερα...

 

Πάντως χθες το έβγαλα κατά τις 2.30 από το φορτιστή και αυτή τη στιγμή μετά από 9 ώρες χωρίς wifi είναι ακόμα στο 100%. Το βράδυ θα αφήσω ανοιχτό το wifi και θα πω και εγώ τη γνώμη μου...

 

Καλό είναι πάντως να μας πει και ο φίλος τι είχε αφήσει από πίσω να συγχρονίζει ώστε να έχουμε μια καλύτερη γνώμη...

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Η αλλαγή rom δεν θα αλλάξει την κατάσταση. Το φορτίζεις με τον δικό του φορτιστή;

 

ναι με τον δικο του

το wifi ανοικτο αλλά δεν πιάνει τίποτα εκεί που το έχω

βέβαια αν κάνει αναζήτηση συνέχεια μποορεί να τρώει την μπαταρία

Πάντως αν πιάνει συγχρονίζει 2 μαιλ τα store Xbox weikipedia

Το προηγούμενο app που είχα για την μπαταρία μου έγραφε 4% την ώρα αλλά και αυτό σχετικό είναι

Το θέμα είναι ότι με λίγη χρήση φορτίζω κάθε βράδυ

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

και κάτι άλλο

το δουλεύω σε 4g αυτό επηρεάζει?

αν το πάω σε 3g θα δω διαφορά αλλά θα έχω και επιπτώσεις?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά βγάλε τα apps για την μπαταρία γιατί τρώνε πολύ. Υπομονή 2-3 μήνες που θα έρθουν τα 8.1 και θα έχουν τη δική τους εφαρμογή.

Επίσης αν έχει αδύναμο σήμα θα κάνει συνεχώς αναζήτηση κ αυτό είναι θέμα (btw βάλε το wifi να μην κλείνει όταν κλειδώνεις το κινητό).

Και τσέκαρε τα ΠΜ σου :D

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!Λοιπον εγω εδω κι ενα μηνα που εχω το τηλ. αντιμετωπίζω ενα θεμα που δεν ειναι και τοσο συχνο μπορω να πω αλλα ειναι σπαστικο!Στα καλα καθουμενα μπορει να κλεισει το κιν. και να μην ανοιγει παλι απο το power button και να θελει soft reset. Αυτο οκ εχει γινει 7-8 φορες αλλα οι πιο πολλες ηταν στην αρχη αλλα μου το ξανακανε και σημερα. Το κιν. απο την προσφορα της voda το εχω. περασμενα οχι παρα πολλα πραγματα,πανω κατω τα κλασσικα (whatsapp,viber,fb,2 mail,skype και 1-2 εφαρμογες για επεξεργασια φωτο) και μονο το viber τρεχει στο παρασκηνιο. Απο θεμα μπαταριας χανει σε αναμονη 1-1,5% με ανοιχτο wifi και 2g παντα.Mail συγχρονιζουν χειροκινητα εκτος απο το hotmail που συχρονιζει καθε μερα μια φορα.

Απλα ηθελα να ρωτησω αν αξιζει να φλασαρω την συσκευη... Ειναι θεμα voda αυτα τα κλεισιματα που κανει ετσι στο ασχετο? Βλεπω και καποια παιδια επισης εδω, να λενε και για μπαταρια 2+ μερες με αρκετα απλη χρηση.Εμενα με μετρια στο τελος της ημερας εχει περιπου 20-25% ακομα (20 ωρες περιπου εκτος φορτιστη)

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να ενημερώσω ,για οποιον δεν το εχει αντιληφθεί, οτι με την χειμερινή ώρα ,οταν δημιουργεί καποιος ένα νέο ραντεβού στο τηλέφωνο, στο ημερολογιο του google,και συγχρονισει με το google ,σου αλλαζει αυτοματα την ώρα,σε μια ώρα πισω.Εγώ το παρατήρησα την προηγούμενη εβδομαδα.Κοιταξα σε κατι φορουμ και είδα οτι ειναι θεμα των WP.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Υπάρχει τρόπος να ρυθμισω το bluetooth να μην συνδέεται για μουσικη, αλλα μονο για κλήσεις? Υπάρχει κάποιο μενού ή εφαρμογή? Στο android θυμάμαι υπήρχε επιλογη.
Να γελάτε ,....... γιατί είναι μεταδοτικό !!!!!!:lol:
Link to comment
Share on other sites

Το κόβω να το πουλάω..... Τρομερό σε όλα αλλα 7,43% κατανάλωση ανα ώρα με ΟΛΑ στο off και χωρίς εφαρμογές δεν παλεύεται....... Σε airplane καίει μόνο 0,50 ανα ώρα και δε μπορώ να βγαλω ακρη τι φταίει.....
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν το πας σε ένα Nokia Care να σου αλλάξουν μπαταρία? Θα σου βάλουν καινούρια χωρίς να πληρώσεις τίποτα και μετά θα το τσεκάρεις...
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Το κόβω να το πουλάω..... Τρομερό σε όλα αλλα 7,43% κατανάλωση ανα ώρα με ΟΛΑ στο off και χωρίς εφαρμογές δεν παλεύεται....... Σε airplane καίει μόνο 0,50 ανα ώρα και δε μπορώ να βγαλω ακρη τι φταίει.....

Για να έχεις τόση διαφορά μεταξύ airplane και κανονικά, μήπως το έχεις αφήσει ρυθμισμένο στα 4G δίκτυα που σκίζουν την μπαταρία και έχεις ξεχασμένα και τίποτα δεδομένα ανοιχτά ταυτόχρονα?

Xiaomi 13T User

Previously

Motorola C520 - Philips Twist - Bosch 509 - Ericsson T10s - Ericsson T65 - Nokia 3330 - Siemens SL42 - Siemens S55 - SE T610i - Motorola C980 - Siemens SX-1 - SE P800 - SE P900 - SE M600i - HTC Touch Cruise - SE Xperia X10 mini pro - Google Nexus S - Nokia Lumia 1020 - LG G4 - Xiaomi Mi Mix 2

Link to comment
Share on other sites

Η λύση του Nokia care είναι περίεργη γιατι η Nokia έχει κλείσει απειρα service και πρέπει να μου το στείλουμε Πάτρα... Το έχω στο 3g μέγιστο. Δεδομενα ανοιχτα μεν αλλα δεν έχω καμμιά εγκατεστημένη εφαρμογη πλέον, τις εβγαλα ολες. Διαβαζω στο Εξωτερικό ότι τους κρατάει 2,5 μέρες και εμένα με νορμάλ χηση βγαζει 10-12 ώρες . Ούτε συγχρονισμό email ούτε τίποτα. Έκανα και soft reset και hard reset. Τι στο καλο ελαττωματικές παρτίδες πούλησε η Vodafone?
Link to comment
Share on other sites

Βγάζει 2,5 μέρες με ανοιχτό 3G?

 

το δικο μου εννοείς; αν ναι όχι βγαζει 10-12 ώρες με νορμάλ χρήση. Με σκάλισμα βγαζει 2 ώρες.

Link to comment
Share on other sites

Όχι... Λέω για αυτά που διάβασες στο εξωτερικό... Βγάζει 2,5 μέρες πως? Χωρίς τίποτα ανοιχτό? Αυτό θέλω να μάθω...
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Όχι... Λέω για αυτά που διάβασες στο εξωτερικό... Βγάζει 2,5 μέρες πως? Χωρίς τίποτα ανοιχτό? Αυτό θέλω να μάθω...

 

δεν ανεφερε 3g η lte. Είπε συνέχεια σε WiFi και πως είχε και whatsup και viber. Όλα στο off εκτός απο double tap και glance always on. Γενικως πάντως αν δεις στο wpc ειναι αρκετοι που λένε πως τους βγαζει δυο μέρες. Τι να πω....

Link to comment
Share on other sites

δεν ανεφερε 3g η lte. Είπε συνέχεια σε WiFi και πως είχε και whatsup και viber. Όλα στο off εκτός απο double tap και glance always on. Γενικως πάντως αν δεις στο wpc ειναι αρκετοι που λένε πως τους βγαζει δυο μέρες. Τι να πω....

 

Εμενα ετσι μου βγαζει 3 μερες και κατι ωρες χωρις battery saver.. wifi always on, viber στο παρασκηνιο, double tap on, glance on peek..

Ειχα ανεβασει και screenshot πριν καμποσες σελιδες..

 

http://imagizer.imageshack.us/v2/640x480q90/33/itxb.jpg

 

Και σημερα συνειδητοποιησα οτι το email live.com που εχω βαλει σαν register για το WP το ειχα να ενημερωνεται συνεχεια και οχι ανα 1-2 ωρες οπως εχω το gmail..

 

ΥΓ.. Vodafone branded

Edited by Skrillex

»iPhone 8 plus

»Lumia1020

»Follow me on Instagram @aris.fydanakis

Link to comment
Share on other sites

Αποπάνε θα μας τρελάνεις βρε :D:D:D

 

Τι χρήση του κάνεις... Γιατί εγώ με wifi on μόνιμα αλλά το πειράζω κάθε τρεις κ λιγάκι... + όλο και κάτι φώτο λίγο παιχνίδια και περιήγηση σε social media κ internet μου βγάζει 22-26 ώρες περίπου (έχει τύχει και παραπάνω)...

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Αποπάνε θα μας τρελάνεις βρε :D:D:D

 

Τι χρήση του κάνεις... Γιατί εγώ με wifi on μόνιμα αλλά το πειράζω κάθε τρεις κ λιγάκι... + όλο και κάτι φώτο λίγο παιχνίδια και περιήγηση σε social media κ internet μου βγάζει 22-26 ώρες περίπου (έχει τύχει και παραπάνω)...

 

Αυτο το screenshot ηταν με την ελαχιστη χρηση.. Λιγα τηλεφωνα, λιγο viber, λιγες φωτογραφιες.. Και σχεδον τα παντα κλειστα εκτος αυτα που ανεφερα..

 

Και γενικα δεν εχω πολλα πραγματα ανοιχτα.. αντε να τρεχω παρασκηνιο viber/instagram και κανα bing weather που και που..

Παιχνιδια δεν παιζω ποτε μιας και περα απο το angry birds και το φιδακι (3210) ποτε δε μου γεμισε το ματι κανενα mobile game..

 

Στη normal χρηση μου κραταει 2 μερες.. Τωρα ειναι στο 56% και φορτιστηκε πριν 1 μερα και 5 ωρες.. :)

 

Τωρα αν ανοιξω κανα instagram και αρχισω να ανεβαζω/πειραζω φωτογραφιες για καμμια ωρα+ τοτε θα αρχισει να ρουφαει την μπαταρια αρκετα..

Γενικα αυτο που παρατηρησα ειναι οτι οι εφαρμογες θελουν λιγο στρωσιμο στο θεμα battery drain γιατι γενικα ρουφανε οι περισσοτερες..

Edited by Skrillex

»iPhone 8 plus

»Lumia1020

»Follow me on Instagram @aris.fydanakis

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...