Jump to content

Lenovo P780


alexandrosss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Flashtool και drivers πάρτε από τον οδηγό στην υπογραφή μου

 

thnx διάβασα από χτες τον οδηγό σου όπως και του aloialone και οι 2 είναι super!!

Τώρα ξαναδιαβάζω τον οδηγό του aloialone για το recovery.

 

Είναι δύσκολο να μαζέψουμε τα 5-6 βασικότατα posts μαζί με τα αρχεία των οδηγών στο πρώτο post του thread για να γλιτώνετε εσείς το πρήξιμο και εμείς οι νιουμπιδες το απέραντο ψάξιμο;

Link to comment
Share on other sites

thnx διάβασα από χτες τον οδηγό σου όπως και του aloialone και οι 2 είναι super!!

Τώρα ξαναδιαβάζω τον οδηγό του aloialone για το recovery.

 

Είναι δύσκολο να μαζέψουμε τα 5-6 βασικότατα posts μαζί με τα αρχεία των οδηγών στο πρώτο post του thread για να γλιτώνετε εσείς το πρήξιμο και εμείς οι νιουμπιδες το απέραντο ψάξιμο;

 

Αυτο ειναι μια πολυ καλη ιδεα αλλα πριν καποιες μερες ειχα κανει ενα ποστ ζητωντας απο καποιον administrator να αλλαξουμε ενα ποστ στην σελιδα 11 που δεν μπορω να του κανω τροποποιηση αλλα δεν πηρα απαντηση. Καλο θα ηταν να βαζαμε τους οδηγους στην αρχη..

Edited by aloialone

FLASHTOOL P780 - TWRP P780

http://ul.to/9txmvih8

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι μια πολυ καλη ιδεα αλλα πριν καποιες μερες ειχα κανει ενα ποστ ζητωντας απο καποιον administrator να αλλαξουμε ενα ποστ στην σελιδα 11 που δεν μπορω να του κανω τροποποιηση αλλα δεν πηρα απαντηση. Καλο θα ηταν να βαζαμε τους οδηγους στην αρχη..

 

Επίσης θα ήταν καλό να δημοσιευτούν αυτοί οι οδηγοί και στην ενότητα Οδηγοί του φόρουμ για εύκολη ανεύρεση από τους ενδιαφερόμενους.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Επίσης θα ήταν καλό να δημοσιευτούν αυτοί οι οδηγοί και στην ενότητα Οδηγοί του φόρουμ για εύκολη ανεύρεση από τους ενδιαφερόμενους.

 

Προσπαθω να βαλω στην υπογραφη μου τα link απο τα 2 αρχεια που εχουμε φτιαξει για να μην τα ψαχνουμε συνεχεια αλλα ειμαι ασχετος. Οποιος μπορει να βοηθησει μου λεει.

 

EDIT: Οκ τα καταφερα. Τουλαχιστον δεν θα ψαχνουμε τωρα!!

FLASHTOOL P780 - TWRP P780

http://ul.to/9txmvih8

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, πέρασα το recovery για ROW διότι έχω την s116 ROW που στέλνει το minideal.

έκανα factory reset, wipes data, cache and dalvik .android_secure όπως προτίνει το ίδιο το πρόγραμμα.

Πάω μετά στο install, διαλέγω τη vibe rom Που κατέβασα: VIBEROM_V1.0_1351_7_ST_P780_OLK_W_8CC9

πάει να κάνει install Και μετά από λίγο μου λέει fail.... Τη ROM την έχω βάλει στην SD.

Τι κάνω λάθος (πάλι..);

 

από ότι βλέπω στο Log γράφει αρκετές φορές zip verification failed

Edited by Prosagon
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, πέρασα το recovery για ROW διότι έχω την s116 ROW που στέλνει το minideal.

έκανα factory reset, wipes data, cache and dalvik .android_secure όπως προτίνει το ίδιο το πρόγραμμα.

Πάω μετά στο install, διαλέγω τη vibe rom Που κατέβασα: VIBEROM_V1.0_1351_7_ST_P780_OLK_W_8CC9

πάει να κάνει install Και μετά από λίγο μου λέει fail.... Τη ROM την έχω βάλει στην SD.

Τι κάνω λάθος (πάλι..);

 

από ότι βλέπω στο Log γράφει αρκετές φορές zip verification failed

 

Περνα την S135 με flashtool και μετα απο πανω της περνα την Vibe.

 

EDIT: POST 899

Για οσους βρισκουν δυσκολο να περασουν μια ρομ στην οποια πρεπει να φλασαρουν τα gapps και να βαλουν και twrp δινω δυο Link με την OFFICIAL S135 και την official ROW S119 οι οποιες ειναι ετοιμες rooted και εχουν και twrp recovery κατευθειαν χωρις να κανετε κατι. Τις περνατε με flashtool.

 

Chinese version : S135

 

Δοκιμασε αλλο FLASHTOOL.

Edited by aloialone

FLASHTOOL P780 - TWRP P780

http://ul.to/9txmvih8

Link to comment
Share on other sites

Περνα την S135 με flashtool και μετα απο πανω της περνα την Vibe.

 

αφού το flash tool δεν δουλεύει σε μένα, είναι απενεργοποιημένη η επιλογή DA DL ALL with check sums

Link to comment
Share on other sites

αφού το flash tool δεν δουλεύει σε μένα, είναι απενεργοποιημένη η επιλογή DA DL ALL with check sums

 

ΑΚΥΡΟΔοκίμασε αυτό http://www26.zippyshare.com/v/27750637/file.htmlΑΚΥΡΟ

Και μια λύση για Miui rom (YouTube fix):

Το έψαξα γιατί με ταλαιπώρησε.Σε αρκετές miui που δοκίμασα δεν έπαιζε το YouTube.Ούτε η εφαρμογή,ούτε από τον browser.

Τελικά έφταιγε το αρχείο "hosts" της miui.Για το YouTube,μόνο,όλες οι άλλες της Google έπαιζαν κανονικά.Δεν έβρισκε τον σωστό server.

Αυτό που έκανα ήταν,ενώ κάποια στιγμή είχα φορεμένη την s125,αντέγραψα με τον esexplorer το αρχείο hosts από τον φάκελο etc στην sd.Μετά εγκατέστησα την miui 3.12.7 η οποία είχε θέμα με το youtube.Έτσι,με τον es πήγα στον φάκελο etc,διέγραψα το αρχείο hosts και αντέγραψα αυτό που είχα στην sd από την s125.Έδωσα τα ίδια permissions και voila,όλα δουλευαν ρολόι:D

Όποιος θέλει,λοιπόν,να δοκιμάσει miui και του κάνει κόλπα το youtube αυτή είναι η λύση.Και για να μην ψάχνεστε σας δίνω το αρχείο hosts http://www34.zippyshare.com/v/15822458/file.html

Edited by vortex78
Λάθος αρχείο για flashtool

...Xiaomi Mi 8 Lite 4/64...

...LG Gpad 8.3...

Link to comment
Share on other sites

 

Ευχαριστώ, το δοκίμασα χωρίς κανένα αποτέλεσμα.

Το κινητό όταν το συνδέω στη USB το αναγνωρίζει σαν Lenovo Composite ADB Interface ίσως φταίνε οι drivers;

 

Πολλές εκδόσεις flashtool έχει εδώ: http://androidxda.com/smart-phone-flash-tool

Edited by Prosagon
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, το δοκίμασα χωρίς κανένα αποτέλεσμα.

Το κινητό όταν το συνδέω στη USB το αναγνωρίζει σαν Lenovo Composite ADB Interface ίσως φταίνε οι drivers;

 

Πρωτα θα ανοιξεις το flashtool θα κανεις αυτα που πρεπει και μετα θα συνδεσεις το κινητο.

FLASHTOOL P780 - TWRP P780

http://ul.to/9txmvih8

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, πρώτα ανοίγω το scatter file της ΡΟΜ (S135), μετά ενεργοποιείται η επιλογή για το check sum, επιλέγω Do not switch speed, αλλά η επιλογή για την μπαταρία είναι ανενεργή....

EDIT: ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ξεκίνησε!!!!!!!!

Edited by Prosagon
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, πρώτα ανοίγω το scatter file της ΡΟΜ (S135), μετά ενεργοποιείται η επιλογή για το check sum, επιλέγω Do not switch speed, αλλά η επιλογή για την μπαταρία είναι ανενεργή....

 

Πρωτα τις επιλογες usb και μπαταριας μετα το scatter ....θα με τρελανεις......

FLASHTOOL P780 - TWRP P780

http://ul.to/9txmvih8

Link to comment
Share on other sites

Δικό μου λάθος.Λάθος αρχείο ανέβασα:dash:

 

Δεν πειράζει όλα καλά!!! Σας ευχαριστώ που βοηθάτε!!!!!!

Κατάφερα να περάσω την s135 με το flashtools και τώρα πάω για vibe με το recovery :)

Link to comment
Share on other sites

76 σελιδες .....ειναι λιγο δυσκολο να βρεις μια λυση.

Ακομα και εγω που εχω μαρκαρει καποιες σελιδες για να μπορω να βρω κατι.

Γιαυτο λοιπον μολις εχω λιγο ελευθερο χρονο ( εχω να κοψω και 4 τονους ξυλα) τα μαζευω

και με οσο πιο απλα τα γραφω σε ενα αρχειο.

Ελπιζω να μπορεσω να βοηθησω λιγο , γιατι υπαρχουν και αρκετοι φιλοι εδω μεσα

που δεν διαβαζουν ολο το νημα ή ακομα και να το εχουν διαβασει καπου χανουν τη μπαλα.

Υπομονη λοιπον .........

High End valve amplifiers.....

ΝΟΚΙΑ Ν8 - ΝΟΚΙΑ 9 PureView

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους τα κατάφερα!!!!!! Τώρα πρέπει να περάσω gapps :-p

Ευχαριστώ για την άμεση και την έμμεση (οδηγοί) βοήθεια :-)

Εάν θέλω να βάλω custom vibe root + gapps πρέπει να το κάνω με το recovery; (καμία πρόταση για custom vibe-> http://www.needrom.com/mobile/lenovo-p780-vibe/ )

Εάν θέλω να επιστρέψω στην S135 την φλασάρω με το flashtool;

Edited by Prosagon
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους τα κατάφερα!!!!!! Τώρα πρέπει να περάσω gapps :-p

Ευχαριστώ για την άμεση και την έμμεση (οδηγοί) βοήθεια :-)

Εάν θέλω να βάλω custom vibe root + gapps πρέπει να το κάνω με το recovery; (καμία πρόταση για custom vibe-> http://www.needrom.com/mobile/lenovo-p780-vibe/ )

Εάν θέλω να επιστρέψω στην S135 την φλασάρω με το flashtool;

 

Έσπασες την παρθενιά:lol::p

Backup της s135 δεν πήρες όταν την φλάσαρες;Αν δεν πήρες,ναι μόνο με flashtool.

Σημείωσε αυτό:Κάθε φορά που για κάποιο λόγο βάζεις άλλο recovery,παίρνεις backup,καλό θα είναι 2,και μετά κάνεις restore στα καπάκια για να δεις οτι όλα δουλέυουν καλά.

Ναι,μέσω recovery περνάς custom vibe.

Διάβασε το θέμα προς τα πίσω για να δεις τις τελευταίες απόψεις των παιδιών που πέρασαν την vibe για το ποιά θεωρούν καλύτερη.

Εγώ δεν την πέρασα.Τώρα παίζω με τις miui:lol:

Edited by vortex78

...Xiaomi Mi 8 Lite 4/64...

...LG Gpad 8.3...

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πάρω το κινητό ιδιαίτερα για την μπαταρία του πολύ καλή

ξέρει καινής αν υπάρχη κανένα εκπτοτικό κουπόνι για αγορά από κινέζικο μαγαζί

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα και χρόνια πολλά, δυστυχώς προβλημάτων συνέχεια. Το πρόβλημα με το σήμα εμμένει. Αν έχει ενεργό το Bluetooth και προσπαθήσει να πάρει τηλέφωνο την πετά σε flight mode. Η λύση που διάβασα είναι να το γυρίσω σε 2G από 3G. Μιας και είναι όλη μέρα όμως συνδεδεμένη, μήπως υπάρχει άλλη λύση; Έχει λύση κάποιος το θέμα του conflict;

Ζήτω συγγνώμη αν το λέει και δεν το παρατήρησα.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα και χρόνια πολλά, δυστυχώς προβλημάτων συνέχεια. Το πρόβλημα με το σήμα εμμένει. Αν έχει ενεργό το Bluetooth και προσπαθήσει να πάρει τηλέφωνο την πετά σε flight mode. Η λύση που διάβασα είναι να το γυρίσω σε 2G από 3G. Μιας και είναι όλη μέρα όμως συνδεδεμένη, μήπως υπάρχει άλλη λύση; Έχει λύση κάποιος το θέμα του conflict;

Ζήτω συγγνώμη αν το λέει και δεν το παρατήρησα.

Καλημερα.

Πια ROM εχεις ; Εγω με το ΝΟΚΙΑ ΒΗ-215 Bluetooth και την Vibe ROM 1347 δεν εχω κανενα τετοιο προβλημα.

High End valve amplifiers.....

ΝΟΚΙΑ Ν8 - ΝΟΚΙΑ 9 PureView

Link to comment
Share on other sites

Flashara την SLXROM και έχει κολλήσει στο logo της Google. Έκανα wipe data κτλ. Γνωρίζει κάποιος τι λάθος μπορεί να κάνω?
Link to comment
Share on other sites

Flashara την SLXROM και έχει κολλήσει στο logo της Google. Έκανα wipe data κτλ. Γνωρίζει κάποιος τι λάθος μπορεί να κάνω?

 

Λοιπον επειδη πλεον πιστευω οτι μας κοροϊδεύετε.....(δεν μπορω να δωσω αλλη εξήγηση)

Αν διαβασεις το θεμα εχουμε πει οτι η συγκεκριμενη ρομ πρεπει να μπει πανω απο ROW αλλιως κολλαει. Τοσο δυσκολο ειναι να διαβασεις καποιες σελιδες η να κανεις search πανω δεξια τουλαχιστον στο θεμα (Αναζήτηση στο θέμα κατω απο τις σελιδες) και θα σου βγαλει ακριβως αυτο που θες. :rtfm:

Edited by aloialone

FLASHTOOL P780 - TWRP P780

http://ul.to/9txmvih8

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα και χρόνια πολλά, δυστυχώς προβλημάτων συνέχεια. Το πρόβλημα με το σήμα εμμένει. Αν έχει ενεργό το Bluetooth και προσπαθήσει να πάρει τηλέφωνο την πετά σε flight mode. Η λύση που διάβασα είναι να το γυρίσω σε 2G από 3G. Μιας και είναι όλη μέρα όμως συνδεδεμένη, μήπως υπάρχει άλλη λύση; Έχει λύση κάποιος το θέμα του conflict;

Ζήτω συγγνώμη αν το λέει και δεν το παρατήρησα.

Χρόνια πολλά.

Αν θυμάμαι καλά σου πρότεινα την SXLROM. Γιατί ρωτάς το ίδιο;

Λοιπόν, άκου να δεις. Ψάξε στο νήμα να βρεις την έτοιμη s135 , με TWRP - root, που πρότεινε πιο πίσω ο aloialone.

Μέσω recovery επίσης δοκίμασε κάποια miui. Από miuiandroid είναι multilanguage και από miui. com είναι Chinese /English μόνο. Εγώ, όπως έχω πει, προτιμώ τις δεύτερες γιατί είναι καλύτερες.

Τέλος, αν θες να περάσεις την SXLROM, διάβασε το θέμα για το πώς :p

Να θυμάσαι όμως ότι φλασαροντας ρομ με το flashtool χάνεται το recovery και το repartition που νομίζω έχεις κάνει. Χάνονται γιατί φλασαρεται το recovery και τα mbr, ebr1 και ebr2 της νεας ρομ. Τώρα αν θες να πειραματιστεις μπορείς να ξετικαρεις πριν το φλασάρισμα τις παραπάνω επιλογές. Το αποτέλεσμα δεν το γνωρίζω, γιατί δεν το έκανα. Η ευθύνη είναι δική σου

Links δεν σου δίνω, για ευνόητους λόγους...... :)

@aloialone,

Τελικά, φίλε, νομίζω ότι όσες φορές και να το πούμε να διαβάζουν ή ακόμα πιο εύκολα να ψάχνουν στο θέμα δεν πρόκειται να γίνει.

Edited by vortex78

...Xiaomi Mi 8 Lite 4/64...

...LG Gpad 8.3...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...