Jump to content

Lenovo P780


alexandrosss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια που μου δώσατε .Τελικά ήταν εύκολο αλλά εγώ δεν έκανα σωστά την διαδικασία .

Προσπάθησα ξανά με το uncle tool και με reboot σε κάθε add sim k, τελικά τα κατάφερα:lol::lol:.

Σχετικά με τις rom επειδή δεν έχω καταλάβει καλά ,εγώ τώρα του πέρασα την P780_ROW_S123, αν θέλω να περάσω άλλη πρέπει να είναι ROW ???

Nokia 5800-->Sony xperia st15-->Lenovo p780-->Lenovo K910-->Samsung Note4 Duos-->Samsung Note 8 Duos
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια που μου δώσατε .Τελικά ήταν εύκολο αλλά εγώ δεν έκανα σωστά την διαδικασία .

Προσπάθησα ξανά με το uncle tool και με reboot σε κάθε add sim k, τελικά τα κατάφερα:lol::lol:.

Σχετικά με τις rom επειδή δεν έχω καταλάβει καλά ,εγώ τώρα του πέρασα την P780_ROW_S123, αν θέλω να περάσω άλλη πρέπει να είναι ROW ???

 

Όλα καλά λοιπόν :)

Μέσω flashtool δεν υπάρχει περιορισμός για το ποια ρομ έχεις βάση.

Αυτό που λες ισχύει όταν θες να φλασάρεις ρομ μέσω recovery.

Διάβασε προσεκτικά το θέμα.

...Xiaomi Mi 8 Lite 4/64...

...LG Gpad 8.3...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια που μου δώσατε .Τελικά ήταν εύκολο αλλά εγώ δεν έκανα σωστά την διαδικασία .

Προσπάθησα ξανά με το uncle tool και με reboot σε κάθε add sim k, τελικά τα κατάφερα:lol::lol:.

Σχετικά με τις rom επειδή δεν έχω καταλάβει καλά ,εγώ τώρα του πέρασα την P780_ROW_S123, αν θέλω να περάσω άλλη πρέπει να είναι ROW ???

 

Ο εύκολος τρόπος είναι να περάσεις μια Ρομ μέσω recovery (twrp ή cwm).Την έχεις ζιπαρισμένη στην sd και την περνάς κάνοντας επανεκίνηση σε recovery (με χρήση π.χ του app MobileUncleTools). Μέσω flashtool (συνδέοντας τη συσκευή με Η/Υ) περνάμε όποια ρομ θέλουμε (ROW δηλ. ''ευρωπαική'' ή κινεζικη π.χ S125).Για να περαστούν αυτές οι ρομ (με flash tools) πρέπει όταν τις αποσυμπιέσουμε να βρούμε αρχείο scatter_emmc.Για να περάσουμε τις VIBE rom,μπορούμε μόνο με recovery πάνω από κινέζικη (πχ S125,S135).Για να περάσουμε τις SLXrom μόνο με recovery πάνω από ευρωπαικές (ROW).Συγκεκριμένα αν θές να αλλάξεις την ROW σου σε κινεζικη μόνο με flash tools.Καλό θα ήταν αφού είσαι έτοιμος με την ROW να δοκιμάσεις την SLXrom (με recovery διαδικασια)

Link to comment
Share on other sites

σε τι format και σε τι αναλυση τραβαει βιντεο? μπορουμε να το αλλαξουμε σε Mp4(σε περιπτωση που αποθηκευει μονο σε 3gp)?

ο ηχος ειναι δυνατος οταν τραβαει βιντεο η πολυ χαμηλος?

η ποιοτητα κλησεων ειναι νορμαλ χωρις περιεργους θορυβους στο ακουστικο?

προγραμματα οπως viber,line,skype και συναφη voip προγραμματα, λειτουργουν κανονικα?ακουγομαστε στον αλλον συνομιλητη χωρις προβληματα?

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 2 μερες αποχη απο το internet να'μαστε και παλι με νεο update!!

 

Lenovo P780 VIBE 1405 Developer Edition 2014.0127 update the original flavor ROOT

 

http://pan.baidu.com/share/init?shareid=3316384480&uk=1327862826

 

PASS vqbu

FLASHTOOL P780 - TWRP P780

http://ul.to/9txmvih8

Link to comment
Share on other sites

Μετά από τρεις μήνες που χρησιμοποιώ την SLXRom, άρχισα τον τελευταίο καιρό να παρατηρώ ότι ο διαθέσιμος χώρος στο /data ολοένα και μειωνόταν χωρίς να έχω εγκαταστήσει κάτι άλλο. Έφτασε μέχρι σε σημείο να μου βγάζει μήνυμα ότι δεν υπάρχει διαθέσιμος χώρος. Με την εφαρμογή Cleanmaster έκανα ότι μπορούσα, αλλά και πάλι ο ελέυθερος χώρος ήταν δυσανάλογα μικρός.

 

Τελικά ψάχνοντας με τον root explorer είδα ότι υπάρχει ένα directory /data/log_other_mode/ το οποίο έιχε .log αρχεία συνολικού μεγέθους γύρω στα 300MB!. Έψαξα λίγο αν είναι ακίνδυνο να τα σβήσω, και τα έσβησα, ελευθερώνοντας 300ΜΒ ουσιαστικά από την internal μνήμη. Από ότι είδα, δεν μου παρουσίασε μετά κανένα άλλο πρόβλημα.

 

Δεν ξέρω αν συμβαίνει και στις άλλες ROM, αλλά αν σας παρουσιαστεί τέτοιο παρόμοιο πρόβλημα, λύνεται με αυτό τον τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 2 μερες αποχη απο το internet να'μαστε και παλι με νεο update!!

 

Lenovo P780 VIBE 1405 Developer Edition 2014.0127 update the original flavor ROOT

 

http://pan.baidu.com/share/init?shareid=3316384480&uk=1327862826

 

PASS vqbu

 

 

Ελληνικό μενού έχει??

Link to comment
Share on other sites

Μετά από τρεις μήνες που χρησιμοποιώ την SLXRom, άρχισα τον τελευταίο καιρό να παρατηρώ ότι ο διαθέσιμος χώρος στο /data ολοένα και μειωνόταν χωρίς να έχω εγκαταστήσει κάτι άλλο. Έφτασε μέχρι σε σημείο να μου βγάζει μήνυμα ότι δεν υπάρχει διαθέσιμος χώρος. Με την εφαρμογή Cleanmaster έκανα ότι μπορούσα, αλλά και πάλι ο ελέυθερος χώρος ήταν δυσανάλογα μικρός.

 

Τελικά ψάχνοντας με τον root explorer είδα ότι υπάρχει ένα directory /data/log_other_mode/ το οποίο έιχε .log αρχεία συνολικού μεγέθους γύρω στα 300MB!. Έψαξα λίγο αν είναι ακίνδυνο να τα σβήσω, και τα έσβησα, ελευθερώνοντας 300ΜΒ ουσιαστικά από την internal μνήμη. Από ότι είδα, δεν μου παρουσίασε μετά κανένα άλλο πρόβλημα.

 

Δεν ξέρω αν συμβαίνει και στις άλλες ROM, αλλά αν σας παρουσιαστεί τέτοιο παρόμοιο πρόβλημα, λύνεται με αυτό τον τρόπο.

 

Καλησπέρα.Εχω την SLX V22 αλλά δεν μπορώ να βρω το αρχείο που αναφέρεις.Κάτι άλλο: στο file manager σου δείχνει κανονικά την sd? εμένα μου δείχνει SDcard:available 400mb περιπου και τη χωρητικότητα της sd τη δείχνει ως phone storage.Επίσης όταν πέρασα τη ρομ χάθηκαν τα sms που ηταν αποθηκευμένα στη συσκευή. (οσο αφορά τα sms ,τα επανέφερα μολις τώρα)

Edited by fotius332
βρεθηκε λυση στο προβλημα sms
Link to comment
Share on other sites

Χθες το παρελαβα απι μινιdeal... Απιστευτες δυνατοτητες για την τιμη του. Και μεγσλη αυτονομια η μπαταρια. Το μονο που με χαλασε ειναι τα καμενα πιξελ. Μετρησα πανω απο 20.φαινονται με την καμερα στο σκοταδι η με την εφαρμογη dead pixel. Μαλλον δε γινεται τιποτα γι αυτο. Και αν ειναι το μοναδικο του κουσουρι παλευεται. Εχει καποιος αλλος δει αν εχει ελλατωμματα η οθονη? Ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

Χθες το παρελαβα απι μινιdeal... Απιστευτες δυνατοτητες για την τιμη του. Και μεγσλη αυτονομια η μπαταρια. Το μονο που με χαλασε ειναι τα καμενα πιξελ. Μετρησα πανω απο 20.φαινονται με την καμερα στο σκοταδι η με την εφαρμογη dead pixel. Μαλλον δε γινεται τιποτα γι αυτο. Και αν ειναι το μοναδικο του κουσουρι παλευεται. Εχει καποιος αλλος δει αν εχει ελλατωμματα η οθονη? Ευχαριστω!

 

Λοιπον απο οτι εχω καταλαβει το Minideal πρεπει να εχει φερει παρτιδες με καμενα πιξελς. Το πηρε και ενας γνωστος και ου ηρθε πριν καμια 10ρια μερες και ειχε και αυτου καμια δεκαρια καμενα. Τωρα περιμενει και αλλος ενας φιλος 2 κομματια για να δουμε. Ευτυχως το δικο μου δεν εχει το παραμικρο ουτε απο πιξελς ουτε απο προβλημα στο σημα με οποια ρομ και αν του βαλω.:heat:

FLASHTOOL P780 - TWRP P780

http://ul.to/9txmvih8

Link to comment
Share on other sites

Χθες το παρελαβα απι μινιdeal... Απιστευτες δυνατοτητες για την τιμη του. Και μεγσλη αυτονομια η μπαταρια. Το μονο που με χαλασε ειναι τα καμενα πιξελ. Μετρησα πανω απο 20.φαινονται με την καμερα στο σκοταδι η με την εφαρμογη dead pixel. Μαλλον δε γινεται τιποτα γι αυτο. Και αν ειναι το μοναδικο του κουσουρι παλευεται. Εχει καποιος αλλος δει αν εχει ελλατωμματα η οθονη? Ευχαριστω!

Να τους στειλεις mail με το προβλημα και να ζητησεις να σου στειλουν πισω ενα μερος τον χρηματων για να κρατησεις το τηλεφωνο, αν δεν ''καταλαβαινουν'' κανε θεμα στο paypal.

Εγω με ενα αλλο προβλημα στο minideal ζητησα 20 δολαρια μεσω paypal και αυτοι μου εδειναν 10, τελικα πηρα 10

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Μολις εστειλα email, περιμενω απαντηση για να δω τι θα κανω. Ελπιζω να μεινουν ως εκει τα καμενα πιξελ και να μην αυξανονται σιγα σιγα.. Παντως ξενερωσα λιγο, γιατι τα σπαει το τηλεφωνο. Αλλα εχει καμια εικοσαρια καμενα. Βεβαια αμα δεν ημουνα ψειρας ισως να μη το παιρνα χαμπαρι. Αλλα ειμαι:-P
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ενδιαφέρομαι για το συγκεκριμένο κινητό. Διαβάζω κυρίως θετικά σχόλια από όσους το έχουν αγοράσει.

Ήθελα να ρωτήσω πριν το παραγγείλω:

1) αν έχετε να μου προτείνεται κάποια άλλο στα αντίστοιχα λεφτά

2) να το πάρω από το minideal από όπου και σκοπεύω;

3) θα χρειαστεί να το κάνω κάποια αναβάθμιση; ή θα είναι 'έτοιμο' με ελληνικά και rooted με καλή λειτουργία;

4) εγγύηση δεν υπάρχει από ότι βλέπω ( ; )

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

ενα βιντεο 10 λεπτων πχ , ποσο χωρο καταλαμβανει στην καρτα μνημης?

σε φουλ αναλυση.

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

ενα βιντεο 10 λεπτων πχ , ποσο χωρο καταλαμβανει στην καρτα μνημης?

σε φουλ αναλυση.

 

Οταν τραβάμε ένα βίντεο με οποιοδήποτε μέσο, ο χώρος που καταλαμβάνει δεν είναι σταθερός.Η φουλ ανάλυση εξαρτάται κυρίως από τις συνθήκες (περισσότερο του φωτισμού) που επικρατούν κατά τη διάρκεια της λήψης. Εχω λήψη από το p780, διάρκειας ενός λεπτού 180mb ,και μια άλλη πάλι ενος λεπτου 35mb.

Link to comment
Share on other sites

Χθες το παρελαβα απι μινιdeal... Απιστευτες δυνατοτητες για την τιμη του. Και μεγσλη αυτονομια η μπαταρια. Το μονο που με χαλασε ειναι τα καμενα πιξελ. Μετρησα πανω απο 20.φαινονται με την καμερα στο σκοταδι η με την εφαρμογη dead pixel. Μαλλον δε γινεται τιποτα γι αυτο. Και αν ειναι το μοναδικο του κουσουρι παλευεται. Εχει καποιος αλλος δει αν εχει ελλατωμματα η οθονη? Ευχαριστω!

 

Φίλε μου και εγώ το παρέλαβα πριν μια βδομάδα και έχει αρκετά αλλά κάτω από 10.

Τι να πω... για 10 και 20 δολάρια δεν θα μπω καν στη διαδικασία να πω το οτιδήποτε

το θέμα είναι να γίνει αντικατάσταση αλλά δεν το βλέπω. Κρίμα... Ευτυχώς φαίνονται μόνο σε μαύρο φόντο

Link to comment
Share on other sites

η εφαρμογη ρυθμισεις σταματησε να λειτουργει μου γραφει οταν μπαινω σε καποια συγκεκριμενη ρυθμιση. τι μπορω να κανω γι αυτο?
Link to comment
Share on other sites

η εφαρμογη ρυθμισεις σταματησε να λειτουργει μου γραφει οταν μπαινω σε καποια συγκεκριμενη ρυθμιση. τι μπορω να κανω γι αυτο?

 

Ποια ρομ φοράς και σε ποια ρύθμιση σου το κάνει;

Γινε ποιο συγκεκριμένος.

...Xiaomi Mi 8 Lite 4/64...

...LG Gpad 8.3...

Link to comment
Share on other sites

Παίδες με συγχωρείτε, μια βοήθεια θα ήθελα...

 

Θα μπορούσε κάποιος να συνοψίσει τα μειονεκτήματα του κινητού; Είμαι μεταξύ του Lenovo P780 (για τη μπαταρία) και του Lenovo S750 (για την ανθεκτικότητα)...

Τί θα έπρεπε να ξέρει ένας ενδιαφερόμενς για το κινητό;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα.

Είναι η δεύτερη φορά που γράφω αυτή , έχω το κινητό κάτι λιγότερο από μήνα. Ευχαριστημένος γενικά. Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι με την μνήμη.

Σας παραθέτω φωτογραφίες από τις ρυθμίσεις αλλά και από την εφαρμογή Link2SD για να δείτε και εσείς και να το συζητήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Το παρακάτω δοκιμάστηκε και λειτούργησε αποτελεσματικά.

Σε κάθε περίπτωση δεν φέρω καμία ευθύνη για τα αποτελέσματα. Το ρίσκο και οι συνέπειες είναι δικές σας.

Προσπάθησα να κάνω τις οδηγίες σαφείς, αλλά σίγουρα έχει μικρά κενά που για λίγο ψαγμένους, δεν θα είναι πρόβλημα. Αν δεν εχετε ασχοληθεί καθόλου με rom,recover,root, κλπ καλύτερα αφήστε κάποιον άλλο να το κάνει.

 

Σε διάφορες δοκιμές και εγκαταστάσεις, από λάθος έσβησα την nvram του κινητου. Εκεί αποθηκευονται hard-written τα imei, οι mac addresses (wifi και bt) καθώς και το serial number. Το πρόβλημα που δημιουργήθηκε ήταν οτι το p780 δεν δούλευε πλεον σαν τηλέφωνο και είχε errors σε wifi και χρήση bluetooth. Υπάρχουν αρκετά κόλπα για να λυθεί προσωρινά το προβλημα, αλλά οι ρυθμίσεις χάνονται οταν γίνει επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων ή περαστεί άλλη rom. Με την παρακάτω μέθοδο λύνεται μόνιμα και αυτό το πρόβλημα.

 

Τι χρειάζεστε:

  1. Τα δυο imei. Αν δεν τα εχετε απο backup, το Imei1 βρίσκεται στο κουτί του κινητου, καθώς και σε αυτοκόλλητο επάνω στην μπαταρία. Για το imei2 μπορείτε να «προσθέσετε 16 νούμερα» στο Imei1 (π.χ. imei1=303155443408524 τοτε imei2=303155443408540). ΠΡΟΣΟΧΗ: Να βάζετε το νουμερο που αναγραφει στο κουτι ή στην μπαταρία. Τα παραπάνω νουμερα στα παραδειγματα είναι τυχαία και μη εγκυρα
  2. Τις mac addresses των wifi και bt. Αν δεν εχετε backup φτιάξτε μια τυχαία (διαφορετική για το καθε ενα). Οι mac ειναι της μορφής xx:xx:xx:xx:xx:xx όπου ΚΑΘΕ x είναι από 0 έως 9 και από Α έως F. Παραδειγμα C9 : D1 : DA :90:09:F2. ΠΡΟΣΟΧΗ: οι mac ΔΕΝ πρεπει να ξεκινάνε από 00, δηλαδή το 00 : D1 : DA :90:09:F2 ειναι λάθος.
  3. Το serial number το οποίο αναγράφεται στο κουτι.
  4. Ένα υπολογιστή με windows και το καλώδιο usb
  5. Τους drivers για το κινητό ( http://www.embedupload.com/?d=3JODIEMRLH )
  6. Το πακέτο για modem και ap για 6589 ( http://www.embedupload.com/?d=8SM3GAHXAT )
  7. Το πρόγραμμα imei&sn writer ( http://www.embedupload.com/?d=1DYHANF5JY )
  8. Να διαβάσετε προσεκτικά τον οδηγό πριν ξεκινήστε

 

Βήμα 1ο: Κάνουμε backup των δεδομένων του κινητου. Το πως γίνεται αυτό δεν είναι μέρος του οδηγού. Επισης βγάζουμε την sim.

 

Βήμα 2ο: Κατεβάζουμε τα προγράμματα (5,6 και 7) και τα αποσυμπιέζουμε σε προσωρινούς φακέλους που η διαδρομή τους ΔΕΝ εχει ελληνικά. Π.χ. μην τα βάλετε στο c:\Τα αρχεία μου\μανώλης\... αλλά καλύτερα φτιάξτε ενα φακελο στο C και βάλτε τα εκει.

 

Βήμα 3ο: Κλείνουμε το κινητό και το συνδεουμε με τον υπολογιστη με το καλώδιο usb. Για οτι drivers ζητηθούν του δείχνουμε το φάκελο που εχουμε αποσυμπιέσει τους drivers. Συνεχίζουμε να το ταιζουμε drivers για όσο πετάει παράθυρα. Αν στο παρελθόν είχατε ειχατε περασει drivers, ίσως να μη ζητήσει καθόλου. Αποσυνδεουμε το κινητό και το συνδεουμε πάλι. Αν δεν εχουμε νεες εγκαταστάσεις αποσυνδεουμε και κλείνουμε το κινητό και πάμε στο επομενο βήμα

 

Βήμα 4ο: Τρέχουμε το πρόγραμμα imei&sn writer (IMEI&SN Writer.exe). Στο platform επιλεγουμε smartphone και usb. Βαζουμε ολα τα τικ στης στήλης write και δίπλα βάζουμε τα στοιχεία που εχετε προετοιμάσει νωρίτερα. ΠΡΟΣΟΧΗ: στα πεδία bt και wifi γραφουμε τις mac χωρις την ανω-κατω τελεια και με μικρά γράμματα, δηλαδή για το C9 : D1 : DA : 90:09:F2 γράφουμε c9d1da9009f2

http://img189.imageshack.us/img189/3584/9puv.png

 

Βήμα 5ο: Πατάμε το select db. Θα εμφανιστεί ΔΥΟ φορές ένα παραθυρο να επιλέξουμε αρχείο. Την πρωτη φορά του δίνουμε το BPLGUInfoCustomAppSrcP_MT6589_S00_MOLY_WR8_W1248_MD_WG_MP_V1 και τη δευτερη το APDB_MT6589_S01_MAIN2.1_W10.24

 

Βήμα 6ο: Πατάμε start και συνδέουμε το κινητό. Στην περίπτωση που εμφανίσει παράθυρο για driver (λογικά driver για το cdc serial), του δειχνουμε το φακελο με τους drivers, αποσυνδεουμε, κλείνουμε το κινητό, κλείνουμε το προγραμμα και επαναλαμβάνουμε τα βήματα 4,5 και 6. Αν ΔΕΝ ζητήσει drivers και στην οθόνη του προγράμματος γράψει ενα πράσινο OK! τοτε η διαδικασία ολοκληρώθηκε και τα στοιχεία εχουν περαστεί με επιτυχία. Κλείνουμε προγραμμα, κλείνουμε και αποσυνδεουμε κινητό.

 

Βήμα 7ο: Βάζουμε τη sim στο κινητό, το ανοιγουμε και κάνουμε τις απαραίτητες δοκιμές για να δουμε αν εχουμε μονιμη λύση στο πρόβλημα. Οι δοκιμές μπορεί να ειναι επαναφορά εργοστασιακων ή/και πέρασμα αλλης rom.

 

Υπάρχει και ένα βιντεο που περιγράφει παρόμοια και εν μέρη τη διαδικασία αλλά ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΑΡΚΑ κινητου. Δειτε το για να παρετε μια ιδεα, αλλα ΜΗΝ το ακολουθήσετε κατά βήμα γιατί τα αποτελέσματα θα ειναι ελλειπή.

 

https://www.youtube.com/watch?v=i_tKiM7aQPU

 

Σχόλια:

  • Με αναλογη διαδικασία μπορείτε να διαβάσετε τα στοιχεία του κινητου για «μελλοντική λαμακία»
  • Θα προσπαθήσω να απαντήσω σε ερωτήματα που θα προκύψουν, αν εχω χρόνο, αν ξέρω να απαντήσω και αν δεν ειναι εκτός της βασικής ιδεας του οδηγού. Για παράδειγμα αν ρωτήσετε «Πως περνώ τους οδηγους;» ή «Πως κάνω επαναφορά εργοστασιακών» να περιμένετε από αλλου απαντηση ή ρωτήστε τον γουγλη.
  • Ευχαριστώ τον titos18 για τη βοήθεια

Edited by manoliscrete
Link to comment
Share on other sites

Το παρακάτω δοκιμάστηκε και λειτούργησε αποτελεσματικά.

Σε κάθε περίπτωση δεν φέρω καμία ευθύνη για τα αποτελέσματα. Το ρίσκο και οι συνέπειες είναι δικές σας.

Προσπάθησα να κάνω τις οδηγίες σαφείς, αλλά σίγουρα έχει μικρά κενά που για λίγο ψαγμένους, δεν θα είναι πρόβλημα. Αν δεν εχετε ασχοληθεί καθόλου με rom,recover,root, κλπ καλύτερα αφήστε κάποιον άλλο να το κάνει.

 

Σε διάφορες δοκιμές και εγκαταστάσεις, από λάθος έσβησα την nvram του κινητου. Εκεί αποθηκευονται hard-written τα imei, οι mac addresses (wifi και bt) καθώς και το serial number. Το πρόβλημα που δημιουργήθηκε ήταν οτι το p780 δεν δούλευε πλεον σαν τηλέφωνο και είχε errors σε wifi και χρήση bluetooth. Υπάρχουν αρκετά κόλπα για να λυθεί προσωρινά το προβλημα, αλλά οι ρυθμίσεις χάνονται οταν γίνει επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων ή περαστεί άλλη rom. Με την παρακάτω μέθοδο λύνεται μόνιμα και αυτό το πρόβλημα.

 

Τι χρειάζεστε:

  1. Τα δυο imei. Αν δεν τα εχετε απο backup, το Imei1 βρίσκεται στο κουτί του κινητου, καθώς και σε αυτοκόλλητο επάνω στην μπαταρία. Για το imei2 μπορείτε να «προσθέσετε 16 νούμερα» στο Imei1 (π.χ. imei1=303155443408524 τοτε imei2=303155443408540). ΠΡΟΣΟΧΗ: Να βάζετε το νουμερο που αναγραφει στο κουτι ή στην μπαταρία. Τα παραπάνω νουμερα στα παραδειγματα είναι τυχαία και μη εγκυρα
  2. Τις mac addresses των wifi και bt. Αν δεν εχετε backup φτιάξτε μια τυχαία (διαφορετική για το καθε ενα). Οι mac ειναι της μορφής xx:xx:xx:xx:xx:xx όπου ΚΑΘΕ x είναι από 0 έως 9 και από Α έως F. Παραδειγμα C9 : D1 : DA :90:09:F2. ΠΡΟΣΟΧΗ: οι mac ΔΕΝ πρεπει να ξεκινάνε από 00, δηλαδή το 00 : D1 : DA :90:09:F2 ειναι λάθος.
  3. Το serial number το οποίο αναγράφεται στο κουτι.
  4. Ένα υπολογιστή με windows και το καλώδιο usb
  5. Τους drivers για το κινητό ( http://www.embedupload.com/?d=3JODIEMRLH )
  6. Το πακέτο για modem και ap για 6589 ( http://www.embedupload.com/?d=8SM3GAHXAT )
  7. Το πρόγραμμα imei&sn writer ( http://www.embedupload.com/?d=1DYHANF5JY )
  8. Να διαβάσετε προσεκτικά τον οδηγό πριν ξεκινήστε

 

Βήμα 1ο: Κάνουμε backup των δεδομένων του κινητου. Το πως γίνεται αυτό δεν είναι μέρος του οδηγού. Επισης βγάζουμε την sim.

 

Βήμα 2ο: Κατεβάζουμε τα προγράμματα (5,6 και 7) και τα αποσυμπιέζουμε σε προσωρινούς φακέλους που η διαδρομή τους ΔΕΝ εχει ελληνικά. Π.χ. μην τα βάλετε στο c:\Τα αρχεία μου\μανώλης\... αλλά καλύτερα φτιάξτε ενα φακελο στο C και βάλτε τα εκει.

 

Βήμα 3ο: Κλείνουμε το κινητό και το συνδεουμε με τον υπολογιστη με το καλώδιο usb. Για οτι drivers ζητηθούν του δείχνουμε το φάκελο που εχουμε αποσυμπιέσει τους drivers. Συνεχίζουμε να το ταιζουμε drivers για όσο πετάει παράθυρα. Αν στο παρελθόν είχατε ειχατε περασει drivers, ίσως να μη ζητήσει καθόλου. Αποσυνδεουμε το κινητό και το συνδεουμε πάλι. Αν δεν εχουμε νεες εγκαταστάσεις αποσυνδεουμε και κλείνουμε το κινητό και πάμε στο επομενο βήμα

 

Βήμα 4ο: Τρέχουμε το πρόγραμμα imei&sn writer (IMEI&SN Writer.exe). Στο platform επιλεγουμε smartphone και usb. Βαζουμε ολα τα τικ στης στήλης write και δίπλα βάζουμε τα στοιχεία που εχετε προετοιμάσει νωρίτερα. ΠΡΟΣΟΧΗ: στα πεδία bt και wifi γραφουμε τις mac χωρις την ανω-κατω τελεια και με μικρά γράμματα, δηλαδή για το C9 : D1 : DA : 90:09:F2 γράφουμε c9d1da9009f2

 

Βήμα 5ο: Πατάμε το select db. Θα εμφανιστεί ΔΥΟ φορές ένα παραθυρο να επιλέξουμε αρχείο. Την πρωτη φορά του δίνουμε το BPLGUInfoCustomAppSrcP_MT6589_S00_MOLY_WR8_W1248_MD_WG_MP_V1 και τη δευτερη το APDB_MT6589_S01_MAIN2.1_W10.24

 

Βήμα 6ο: Πατάμε start και συνδέουμε το κινητό. Στην περίπτωση που εμφανίσει παράθυρο για driver (λογικά driver για το cdc serial), του δειχνουμε το φακελο με τους drivers, αποσυνδεουμε, κλείνουμε το κινητό, κλείνουμε το προγραμμα και επαναλαμβάνουμε τα βήματα 4,5 και 6. Αν ΔΕΝ ζητήσει drivers και στην οθόνη του προγράμματος γράψει ενα πράσινο OK! τοτε η διαδικασία ολοκληρώθηκε και τα στοιχεία εχουν περαστεί με επιτυχία. Κλείνουμε προγραμμα, κλείνουμε και αποσυνδεουμε κινητό.

 

Βήμα 7ο: Βάζουμε τη sim στο κινητό, το ανοιγουμε και κάνουμε τις απαραίτητες δοκιμές για να δουμε αν εχουμε μονιμη λύση στο πρόβλημα. Οι δοκιμές μπορεί να ειναι επαναφορά εργοστασιακων ή/και πέρασμα αλλης rom.

 

Υπάρχει και ένα βιντεο που περιγράφει παρόμοια και εν μέρη τη διαδικασία αλλά ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΑΡΚΑ κινητου. Δειτε το για να παρετε μια ιδεα, αλλα ΜΗΝ το ακολουθήσετε κατά βήμα γιατί τα αποτελέσματα θα ειναι ελλειπή.

 

https://www.youtube.com/watch?v=i_tKiM7aQPU

 

Σχόλια:

  • Με αναλογη διαδικασία μπορείτε να διαβάσετε τα στοιχεία του κινητου για «μελλοντική λαμακία»
  • Θα προσπαθήσω να απαντήσω σε ερωτήματα που θα προκύψουν, αν εχω χρόνο, αν ξέρω να απαντήσω και αν δεν ειναι εκτός της βασικής ιδεας του οδηγού. Για παράδειγμα αν ρωτήσετε «Πως περνώ τους οδηγους;» ή «Πως κάνω επαναφορά εργοστασιακών» να περιμένετε από αλλου απαντηση ή ρωτήστε τον γουγλη.
  • Ευχαριστώ τον titos18 για τη βοήθεια

 

Τι καλωδιο πρεπει να χρησιμοποιήσουμε και που το βρισκουμε. Το serial number πανω στο κουτι που ακριβως το βρισκουμε? :lol::lol::lol:

 

Μπραβο στο Μανωλη. Οπως ειχα πει και πιο πριν σε αλλο ποστ εχει αρχισει να βοηθαει το θεμα παρα πολυ και πλεον κανει και πραγματα που δεν τα ξερουμε. Να σαι καλα. Σ'ευχαριστουμε!

FLASHTOOL P780 - TWRP P780

http://ul.to/9txmvih8

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...