Jump to content

Lenovo P780


alexandrosss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χρησιμοποιώ το SP_Flash_Tool_v5.1352.01 μιας και είναι το νεότερο και αρκετά καλύτερα παραμετροποίησμο.

Δεν εχω παρακολουθησει ολη την συζητηση, απλα να ξερεις, το νεωτερο flash tools δεν ειναι παντα συμβατο, θυμαμαι στις πρωτες προσπαθειες μου περισυ, η νεοτερη εκδοση δεν επαιζε με τιποτε, ενω μια παλαιοτερη (που μου εστειλε τοτε ο φιλτατος aloialone και την εβαλε και στην υπογραφη του) επαιξε με την 1η δοκιμη στο καπακι. Με αυτην την παλια εκδοση, περασα αργοτερα αλλες rom, δεν βλεπω λογο να αλλαξω κατι που δουλευει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Χρησιμοποιώ το SP_Flash_Tool_v5.1352.01 μιας και είναι το νεότερο και αρκετά καλύτερα παραμετροποίησμο. Έχει κανείς να προτείνει συγκεκριμένο πακέτο οδηγών;; :!:

Όσο αφορά τη rom προσπαθώ να περάσω τη P780_1423_Pure_GAPPS_ROOT (άλλη πρόταση;;)

Και πάλι αμέτρητα ευχαριστώ και κερνάω μπύρες!! :spider:

 

Εχω βάλει και τις 2 ρομς δλδ και την P780_1423_Pure_GAPPS_ROOT και την P780_4.4.2_MultiLang_Gapps_Root_baralajbi_V7_ForFlashtool.7z. Αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώ την δεύτερη γιατί μου αρέσει καλύτερα ο Lenovo Launcher πού έχει. Και για τις δύο χρησιμοποίησα το flashtools (V3.1304.0.sn119) που δίνει ο baralajbi στη σελίδα http://www.needrom.com/mobile/rom-android-4-4-2/ όπου κατεβάζεις και την δεύτερη ρομ ακολουθώντας τις οδηγίες που έχει στην ίδια σελίδα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παρακολουθώντας το post απο τον 09/2014 αλλα και απο προσωπική εμπειρία απο φλασάρισμα ρομς πριν κανεις το κινητό σουπλά!!! δοκίμασε τα παρακάτω.

1)Πρέπει να είσαι απόλυτα σίγουρος ότι είναι εγκατεστημένοι ΣΩΣΤΑ οι drivers γιατί τότε μπορεί το flashtools να βγάζει το πράσινο κυκλάκι αλλά η ρομ να μην έχει φορτωθεί κανονικά (έτσι κλείδωσα το δικό μου κινητό). Προτεινόμενη λύση η επαναγκατάσταση των drivers

2)Σωστή έκδοση του flashtools. Είχα προβλήματα όταν εγκαθιστούσα ρομ αλλά δεν χρησιμοποιούσα το flashtools που ήταν στο πακέτο

3)Για το φλασαρισμα το κινητό ΠΡΕΠΕΙ να ειναι κλειστό

4)Το reset (κόκκινο κουμπάκι πάνω απο την μπαταρία ) το χρειάζεσαι αν έχει πέσει το κινητό σε boot loop ή σε κάποιο άλλο κόλλημα. Δεν χρειάζεται να το πατάς για κάποιο συγκεκριμένο χρόνο. 1-2 sec φτάνουν.

Τώρα οσον αναφορά τις ρομς του baralajbi ο φίλος που είχε πρόβλημα και του είχαν κλέψει τις μονάδες είχε φορτωμένη μια DEV έκδοση. Ο baralajbi απο ότι βλέπω εξετάζοντας τα αρχεία των ρομς αφαιρεί κάποια apk αρχεία (που είναι τα αντίστοιχα των exe των windows) και αλλάζει τις λίστες με τα αρχεία που πρεπει να φορτωθούν τουλάχιστον αυτό φαίνεται να γίνεται με τα αρχεία apk που βρίσκονται στα images αρχεία της P780_4.4.2_MultiLang_Gapps_Root_baralajbi_V7_ForFlashtool.7z και της αντίστοιχης VIBEUI_V1.5_1423_9_ST_P780 από το site της Lenovo.

To πρόβλημα που βλέπω σε αυτή τη ρομ είναι αυτό που έχουν αναφέρει και άλλοι δηλαδη η αναγνώριση των επαφών που παίρνουν τηλέφωνο ή στέλνουν μήνυμα καθώς και στην ταξινόμηση των επαφών που γίνεται με βάση το όνομα και όχι το επώνυμο. Οσο και να το έψαξα δεν μπόρεσα να βρώ λύση. Δεν εχω δοκιμάσει το bluetooth αλλά έχω διαπιστώσει καλύτερο σήμα και ήχο.

 

Συγνώμη για το λάθος αλλα στο 2) εννούσα οτι ΠΡΈΠΕΙ ΠΆΝΤΑ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ ΤΟ FLASHTOOLS ΠΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΚΕΤΟ ενω εγραψα το αντίθετο

Edited by mimos810
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δουλεύει!!

Είμαι ψόφιος (έχασα και πολλά απο το ΜΟΥΝΤΙΑΛ) και θα πάω για ξάπλες, αλλά πρώτα πρέπει να γράψω κάτι.

Χιλιάδες ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ σε όλους τους φίλους και ιδιαίτερα στους: mimos810, papg, tsarlam, athanaso77, alex82, nek4d για τη βοήθεια και το χρόνο που αφιερώσανε.

Πραγματικά δεν ένιωσα μόνος, όπως στην αρχή. (mimos... αλήθεια του έβαλα ποτήρι επάνω... σουπλαααα). Στο θέμα τώρα, το πρόβλημα μου μάλλον ήταν ο preloader. Πειραματίστικα αρκετά με ότι διάβασα και επικεντρώνοντας στους drivers έκανα αναζήτηση google "usb drivers lenovo p780" και βρήκα αυτό:

http://forum.xda-developers.com/lenovo-p780/help/p780-bricked-recognized-pc-t2755207

ακολούθησα τις οδηγιές αλλά φόρτωσα την ΡΟΜ "P780_1423_Pure_GAPPS_ROOT" αλλα με το preloader που αναφερει και με το flash tool "SP_Flash_Tool_v3.1316.0.150". Πρώτα είχα κάνει αφαίρεση αλλων οδηγών, απενεργοποιηση antivirus και firewalls και επανεκκίνηση.

Δούλεψε τέλεια και είδα φως σε πολύχρωμες μπάρες, πράσινους κύκλους και στην 5αρα οθόνη.

Εκτός από τα ευχαριστώ ότι έγραψα το έγραψα και για βοήθεια σε ομοιοπαθούντες.

Θα χαρώ όπως μπορώ να βοηθήσω, αν χρειαστεί.

ΓΓ

Υ.Σ. Στους παραπάνω κερνάω μπυρίτσα, ή τσικουδιά. (Ρ.Μ. παιδιά :) )

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Παιδιά δουλεύει!!

Είμαι ψόφιος (έχασα και πολλά απο το ΜΟΥΝΤΙΑΛ) και θα πάω για ξάπλες, αλλά πρώτα πρέπει να γράψω κάτι.

Χιλιάδες ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ σε όλους τους φίλους και ιδιαίτερα στους: mimos810, papg, tsarlam, athanaso77, alex82, nek4d για τη βοήθεια και το χρόνο που αφιερώσανε.

Πραγματικά δεν ένιωσα μόνος, όπως στην αρχή. (mimos... αλήθεια του έβαλα ποτήρι επάνω... σουπλαααα). Στο θέμα τώρα, το πρόβλημα μου μάλλον ήταν ο preloader. Πειραματίστικα αρκετά με ότι διάβασα και επικεντρώνοντας στους drivers έκανα αναζήτηση google "usb drivers lenovo p780" και βρήκα αυτό:

http://forum.xda-developers.com/lenovo-p780/help/p780-bricked-recognized-pc-t2755207

ακολούθησα τις οδηγιές αλλά φόρτωσα την ΡΟΜ "P780_1423_Pure_GAPPS_ROOT" αλλα με το preloader που αναφερει και με το flash tool "SP_Flash_Tool_v3.1316.0.150". Πρώτα είχα κάνει αφαίρεση αλλων οδηγών, απενεργοποιηση antivirus και firewalls και επανεκκίνηση.

Δούλεψε τέλεια και είδα φως σε πολύχρωμες μπάρες, πράσινους κύκλους και στην 5αρα οθόνη.

Εκτός από τα ευχαριστώ ότι έγραψα το έγραψα και για βοήθεια σε ομοιοπαθούντες.

Θα χαρώ όπως μπορώ να βοηθήσω, αν χρειαστεί.

ΓΓ

Υ.Σ. Στους παραπάνω κερνάω μπυρίτσα, ή τσικουδιά. (Ρ.Μ. παιδιά :) )

 

Μπήκε στο πρώτο post... :rolleyes:

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δουλεύει!!

...

Χαρηκα πολυ jacob4os που διαβασα το μηνυμα σου!

Εγω δεν βοηθησα καθολου (ας οψεται η σεζον), η μνεια παει στα υπολοιπα παιδια.

Και μπραβο σου που μοιραστηκες την εμπειρια σου, για τους επομενους αναγνωστες.

 

---

 

Σαντορινη

Οποιος εχει προβλημα ή θελει να αλλαξει ρομ στο P780 και βρισκεται στην Σαντορινη, ευχαριστως να το κανω εγω (χωρις χρηματα φυσικα), παρα την γεματη σεζον, θα βρω τον χρονο και θα τον καλυψω.

 

---

 

Επεσε πολυ η τιμη της 'κινητουμπας' μας, βλεπω καπου 150 ευρω, τρελλο value for money τωρα :)

Link to comment
Share on other sites

Αντε ρε φιλε μου με το καλο να το χαρεις.

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γνωριζει κανεις πως μπορω να βαλω Ελληνικο τ9?

Link to comment
Share on other sites

Χαρηκα πολυ jacob4os που διαβασα το μηνυμα σου!

Εγω δεν βοηθησα καθολου (ας οψεται η σεζον), η μνεια παει στα υπολοιπα παιδια.

Και μπραβο σου που μοιραστηκες την εμπειρια σου, για τους επομενους αναγνωστες.

 

Επεσε πολυ η τιμη της 'κινητουμπας' μας, βλεπω καπου 150 ευρω, τρελλο value for money τωρα :)

 

Χάρη σε εσένα δοκίμασα παλιότερη έκδοση του φλας, φιλε nek4d. :)

Όσο αφορά την εμπειρία είναι το λιγότερο που μπορούσα να κάνω και αυτό που οφείλουμε να κάνουμε όλοι όσοι μαθαίνουμε κάτι καλό ή που αξίζει προσοχής.

Το κινητό τόσο το πήρα περίπου (155€) από Σιγκαπούρη. Και παραλίγο να το κάνω σουπλά πριν ακόμα κάνω μια κλήση ή οτι άλλο. :rolleyes:

Για την ιστορία πάντως του ξαναπέρασα τη ρομ (P780_4.4.2_MultiLang_Gapps_Root_baralajbi_V7) που μου έκανε το πρόβλημα αλλά με τον άλλο preloader. Με αυτή δουλεύει τώρα. Πολύ καλή αν και τα Ελληνικά σε μερικά σημεία είναι τραγικά (μετάφραση google μαλλον).

 

Εύχομαι σε όλους καλό καλοκαίρι!! :D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,έχω ένα φίλο που πήρε Αυτό το κινητό και έχει κάποια θεματακια,το κινητό είναι με 4.2.1 και ρουτ και θέλει να το γυρίσει σε εργοστασιακή κατάσταση γιατί μάλλον το κινητό έχει αλλαγμένη ρομ.το πρέπει να γίνει;;συγγνώμη αλλά δεν έχω το.χρόνο να κάτσω να ψάξω..στο δικό μου πχ,απλώς κατεβάζω την ρομ μπαίνω σε recovery και φλασαρω

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

εχω το τηλ 5-6 μηνες γενικα οτι κ να εχει παθει το εχω διορθωθει με τις βοηθειες ολων εδω. απο σημερα ομως δεν φωτιζεται η οθονη ενω τα τρια κουμπακια στο κατω ερος φωτιζονται. οταν το ξεκλειδωνω δεν φωτιζεται η οθονη. ΜΟΝΟ οταν το πιεζω στο πισω μερος λειτουργει. τοθμπα δεν εχει φαει, ρομ εχω αλλαξει 2-3 αλλα τπτ. οποιος μπορει ας βοηθησει. τις πταιει? οθονη?
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ίσως είναι κάποιο πρόβλημα στις επαφές των συνδέσεων αλλά ότι και να πούμε είναι εικασίες. Πρέπει να το δει τεχνικός.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αυτό το lenovo p780c που είναι octa qore παιρνει τις ίδιες Ρομ με το quad?γενικά τι παιζει με τα κινητά που τα βγάζουν οι κινέζοι σε 2 εκδόσεις με διαφορετικούς mtk επεξεργαστές;;;ποιος θα με διαφωτίσει;
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

 

Δεν μπορούσες να δώσεις κάτι πιο συγκεκριμένο; :confused:

 

Anyway... άκυρο, τετραπύρηνο είναι: http://www.aliexpress.com/store/product/New-China-Lenovo-P780c-phone-Quad-core-MTK6589-1-2-GHz-1GB-RAM-4-7inch-Capacitive/232070_1652239007.html

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορούσες να δώσεις κάτι πιο συγκεκριμένο; :confused:

 

Anyway... άκυρο, τετραπύρηνο είναι: http://www.aliexpress.com/store/product/New-China-Lenovo-P780c-phone-Quad-core-MTK6589-1-2-GHz-1GB-RAM-4-7inch-Capacitive/232070_1652239007.html

 

Δεν μπορω να κάνω επικόλληση,κάνε ενα search sto aliexpress lenovo p780 octa core,δεν είναι δύσκολο.

Link to comment
Share on other sites

...

Εύχομαι σε όλους καλό καλοκαίρι!! :D

Να'σαι καλα jacob4os, ενα ομορφο καλοκαιρι σε σενα και στα αλανια της παρεας εδω :-)

 

Δεν μπορω να κάνω επικόλληση,κάνε ενα search sto aliexpress lenovo p780 octa core,δεν είναι δύσκολο.

Εκανα εγω το search αυτο.

http://www.aliexpress.com/wholesale?SearchText=lenovo+p780+octa+core&catId=0&initiative_id=SB_20140619062526

Για τον π***** καβαλα ειναι το aliexpress, οτι ******* θελει ο καθενας γραφει εκει μεσα, της κακομοιρας απο μαιμουδες μοντελα με διαφορετικες προδιαγραφες, για να βρεις αν κατι ειναι αληθινο, ειναι σαν να ψαχνεις ψυλλους στα αχυρα.

Εχει μοντελα που στον τιτλο τους λενε octa core και μετα απο 1-2 λεξεις στον ιδιο τιτλο, λενε quad core :p

Αν θελετε να γελασετε, μπειτε να δειτε :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπέρα τελικα η 4.4.2 είναι καλη να την βαλουμε???

 

Μια χαρά είναι αν εξαιρέσεις, όπως ξαναέγραψα, την Ελληνική μετάφραση σε μερικά σημεία. Αυτή έχω βάλει (P780_4.4.2_MultiLang_Gapps_Root_baralajbi_V7).

Αφού την εγκατέστησα και πειραματιζόμενος..... ("κακια" συνήθεια) πήγα και το έκανα UNROOT με το Kingo Android ROOT. Από τη στιγμή εκείνη και έπειτα χαμός. Δεν ρουτάρετε ξανά. Το Kingo Android μου γράφει Unsuported....

 

Μήπως ξέρει κανείς τρόπο να το ξαναρουτάρω; :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι αν εξαιρέσεις, όπως ξαναέγραψα, την Ελληνική μετάφραση σε μερικά σημεία. Αυτή έχω βάλει (P780_4.4.2_MultiLang_Gapps_Root_baralajbi_V7).

Αφού την εγκατέστησα και πειραματιζόμενος..... ("κακια" συνήθεια) πήγα και το έκανα UNROOT με το Kingo Android ROOT. Από τη στιγμή εκείνη και έπειτα χαμός. Δεν ρουτάρετε ξανά. Το Kingo Android μου γράφει Unsuported....

 

Μήπως ξέρει κανείς τρόπο να το ξαναρουτάρω; :wacko:

 

Μετά από χιλιάδες δοκιμές ροοτ σε 4.4.2 το βρήκα. :D:D:D

Κατάφερα να ξαναρουτάρω το Lenovo P780 με το VRoot_1.7.7.7592,

http://soft.mgyun.com/files/products/vRoot/1000/2014/1896285952/VRoot_1.7.7.7592_Setup.exe

το οποίο όμως είναι στα κινέζικα. Και επειδή κινέζικα δεν ξέρω κατέβασα την προηγούμενη έκδοση στα αγγλικά:http://www.mgyun.com/en/getvroot

είδα πως λειτουργεί (εντελώς απλά) και στη συνέχεια έκανα σεμινάριο Κινεζικής.

Άντε να δούμε που αλλού θα μπλέξω μέχρι να το κάνω όπως θέλω....

Τέλος, να πω ότι όλα ξεκίνησαν όταν θέλησα να φορτώσω παλιό Titanium backup εφαρμογών από το P770. Τώρα επιτέλους δουλεύει (ακόμα και Viber με τους διαλόγους φόρτωσε). Ήθελε το titanium pro 6.1.

:blink::blink::blink:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα.

Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας την εμπειρία μου με το φλασάρισμα της official vibe v1.5 1423.

Ξεκινώντας να πούμε ότι στο official site http://www.vibeui.com/xiazai.html υπάρχουν 2 επιλογές για την vibe rom. Ανοίξτε τη σελίδα με το Google Chrome για να κάνετε μετάφραση. Και καλύτερα κάντε μετάφραση στα αγγλικά γιατί τα ελληνικά είναι αλα-νταλα. Πατώντας στο p780 βγάζει 2 επιλογές. Η αριστερή είναι για αρχικό φλασάρισμα της vibe, έχοντας βέβαια μία κινέζικη ρομ σαν βάση π.χ την S135. Και η δεξιά είναι για update της vibe π.χ για το update της vibe v1.0 1347 του minideal σε official vibe v1.5 1423 για την οποία θα μιλήσω. Τονίζω ότι και οι 2 επιλογές είναι για φλασαρισμα μέσω custom recovery.

Πριν ξεκινήσουμε δινω τα λινκ με τα απαραίτητα που θα χρειαστείτε. Κατεβάστε τα και ρίξτε τα στην sd. Μην ανησυχείτε γιατί κατά το φλασάρισμα δεν επηρεάζεται η sd.

Η ρομ http://www.vibeui.com/xiazai_p780_nk.html

Τα kitkat gapps http://goo.im/devs/paranoidandroid/roms/gapps. Κατεβάζετε το τέταρτο αρχείο.

Το apk του es file explorer http://www.estrongs.com/?lang=en. Θα σας εξηγήσω μετά γιατί.

Το zip του SuperSU http://download.chainfire.eu/450/SuperSU/UPDATE-SuperSU-v2.00.zip

To xposed installer http://forum.xda-developers.com/xposed/xposed-installer-versions-changelog-t2714053 για τους ψαγμένους.

Για να ξεκινήσετε θα χρειαστεί να έχετε εγκαταστήσει custom recovery, εγώ χρησιμοποιώ το TWRP. Όσοι δεν έχετε ανατρέξτε στο φόρουμ και με λίγο διάβασμα θα βρείτε τον τρόπο.

Μπαίνετε σε custom recovery με μια εφαρμογή όπως το mobile uncle tools ή χειροκίνητα. Για να μπείτε χειροκίνητα απενεργοποιείτε το τηλέφωνο και αφού έχει κλείσει τελείως πατάτε ταυτόχρονα το power και τα volume + και volume -. Οταν νιώσετε την δόνηση της ενεργοποίησης αφήνετε το power και συνεχίζετε να πατάτε τα volume μέχρι να εμφανιστεί το recovery. Στο recovery παίρνετε backup την ρομ που φοράτε.Οταν ολοκληρωθεί το backup επιστρέφετε στο κεντρικό μενού του recovery και κάνετε wipe data /factory reset, wipe cache και wipe dalvik cache. Έπειτα πάτε πάλι στο κεντρικό μενού του recovery και κάνετε install το αρχείο της official vibe v1.5 1423. Αφού ολοκληρωθεί κάνετε τα προτεινόμενα wipe cache και dalvik cache που προτείνει το TWRP και reboot . Υπάρχει περίπτωση να μην δέχεται την εντολή του TWRP για επανεκκίνηση. Μην αγχώνεστε, ενεργοποιήστε εσείς το τηλέφωνο. Αφού εκκινήσει, θα καθυστερήσει λίγο, κάνετε τις αρχικές ρυθμίσεις μέχρι να εμφανιστεί για πρώτη φορά το desktop. Έπειτα κλείνετε και πάλι το τηλέφωνο και με τον συνδυασμό πλήκτρων που προανέφερα μπαίνετε σε recovery mode. Εκεί ξανα-ματα κάνετε τα wipe και φλασάρετε το zip του SuperSU. Αφού ολοκληρωθεί κάνετε τα wipe και reboot. Τώρα έχουμε την official vibe v1.5 1423 ρουταρισμενη. Όταν εκκινήσει το τηλέφωνο πηγαίνετε settings - security and screenlock και τικαρετε το unknown sources. Έπειτα ανοίγετε τον στοκ file browser και πηγαίνετε στο external storage. Βρίσκετε το apk του es file explorer και τον εγκαθιστάτε.

Σημαντικό. Δώστε βάση.

Σε ένα ταμπλετ ή pc ανοίγετε αυτή τη σελίδα https://forums.lenovo.com/t5/Lenovo-Phones/Lenovo-S650-Vibe-1-5-KitKat-Dev-Ver/td-p/1518256 και διαβάζετε προσεκτικά το μήνυμα του bluerichblue που αναφέρει ποιες στοκ εφαρμογές μπορούμε να διαγράψουμε. Γιατί το κάνουμε αυτό; Γιατί όταν φλασάραμε την νέα vibe v1.5 1423 δεν έμεινε αρκετός χώρος στο σύστημα για να φλασαρουμε τα Google Apps. Αν δεν το κάνετε αυτό και φλασάρετε τα Gapps, τότε τα Google Apps θα κρασαρουν γιατί δεν θα έχουν εγκατασταθεί τα πρόσθετα προγράμματα που χρειάζονται για να λειτουργησουν σωστά.

Αφού λοιπόν διαβάσατε προσεχτικά και κατανοήσατε τον φίλο bluerichblue, αρχίζετε να διαγράφετε εφαρμογές. Δεν χρειάζεται να τις διαγράψετε όλες. Εγω για παράδειγμα κράτησα το Lenovo power, safe centre, lenovo store, supernote, calendar,lenovo weather.

Για όσους δεν γνωρίζουν πως να χρεισιμοποιήσουν τον es file explorer, ακολουθεί οδηγός....

Διάλειμμα για νερό.... :p:lol:

Ανοίξτε τον es και πατήστε το πλήκτρο μενού του κινητού, αυτό με τις παύλες αριστερά. Θα βγει από αριστερά ένα μενού και κάτω κάτω θα δείτε την επιλογή tools. Πατήστε το και θα ανοίξει ένα υπομενου με διάφορες επιλογές και διακόπτες. Θα βρείτε την επιλογή root explorer και θα την ενεργοποιήσετε. Στο μήνυμα του SuperSU πατήστε grand. Τώρα για να μπορέσετε να διαγράψετε εφαρμογές συστήματος θα πατήσετε πάνω στην επιλογή root explorer και θα αναδυθεί ένα παράθυρο με επιλογές. Εκεί θα βρείτε την επιλογή mount R /W. Θα πατήσετε πάνω σε αυτό και στις επιλογές που θα δώσει εσείς θα επιλέξετε RW σε όλα και θα πατήσετε ok. Επεξήγηση :το RO =ReadOnly (άρα δεν μπορείτε να διαγράψετε εφαρμογές) και το RW =ReadWrite (άρα κάνετε οτι θέλετε. Προσοχή μόνο γιατί μπορεί να γίνει και χοντράδα)

Αφού διαγράψετε εφαρμογές απενεργοποιείτε το τηλέφωνο και μπαίνετε σε recovery mode με την γνωστή διαδικασία. Πάλι τα wipe, δεν τα ξεχνάμε ποτέ, και έπειτα install τα gapps. Όταν ολοκληρωθεί η εγκατάσταση κάνετε wipe και reboot. Αν σας ζητήσει να κάνει restore τον SuperSU, κάντε το.

Τα συχαρίκια μου.... Τωρα έχετε περασμένη την official vibe v1.5 1423 ρουταρισμενη και με Google Apps.

Και κάτι ακόμα για όποιον γνωρίζει και θέλει να πειραματιστεί λίγο παραπάνω. Xposed installer. Για όσους δεν γνωρίζουν, καλύτερα να ρίξουν ενα διάβασμα πριν πειραματιστούν.

Αφού εγκαταστησετε το xposed installer κατεβάστε το vibexpert module που έχει tweaks αποκλειστικά για vibe roms. Ένα από αυτά είναι το worldwide weather app με το οποίο έχουμε πρόγνωση καιρού στο στοκ widget του καιρού για οποιαδήποτε πόλη. Αν δεν το κάνετε αυτό το στοκ widget έχει μόνο κινέζικες πόλεις.

Υ. Γ. :Το bug που έχω μόνο είναι ότι μετά από λίγη ώρα σε πλοήγηση μέσω Google Maps κρασαρει η εφαρμογή. Unfortunately Google maps has stop.

Δεν με ενδιαφέρει και πολύ, δεν χρησιμοποιώ gps. Απλά σε δοκιμή μου είχα αυτό αποτέλεσμα και σας ενημερώνω.

Αν εντοπίσετε κάποιο λάθος, παρακαλώ διορθώστε με. Θα είναι λόγω κούρασης.

Αυτά.... Ελπίζω να μην κούρασα.

EDIT :Φυσικά ότι κάνετε, το κάνετε με δική σας ευθύνη και εφόσον έχετε κατανοήσει τα βήματα.

Edited by vortex78

...Xiaomi Mi 8 Lite 4/64...

...LG Gpad 8.3...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή η δουλεία σου και αναλυτική Άλλα αξίζει τον κόπο να βάλουμε την 4.4 ?

Εγώ δυο φορές την έβαλα και μετά την έβγαλα πάλι

Χρηστος

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή η δουλεία σου και αναλυτική Άλλα αξίζει τον κόπο να βάλουμε την 4.4 ?

Εγώ δυο φορές την έβαλα και μετά την έβγαλα πάλι

Χρηστος

 

Χρήστο, η 4.4 μια χαρά μου δουλεύει μέχρι τώρα αν εξαιρέσεις το θέμα με την πλοήγηση των Google maps.

Ίσως εσύ είχες θέμα στην εγκατάσταση της, και δεν έκατσε σωστά. Τι πρόβλημα είχες;

Αν θες δοκίμασε και τον τρόπο που αναφέρω στο post. Πριν το φλασάρισμα των gapps να διαγράψεις κάποιες στοκ εφαρμογές.

EDIT :Στο xda, στο thread για το P780 ο casaben ανέβασε αυτό http://translate.google.com/translate?depth=1&hl=en&sl=zh-CN&u=http://bbs.lenovo.com/vibeui-fabu/t378590/

Είναι απο τα release notes της vibe και αναφέρει για επερχόμενη VibeUi v2.0

Στις συσκευές που θα την τρέχουν αναφέρεται και το δικό μας.

Edited by vortex78

...Xiaomi Mi 8 Lite 4/64...

...LG Gpad 8.3...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που είδα εγώ είναι ότι δεν έχει τίποτα το καλύτερο από την προηγούμενη μάλλον είναι χειρότερη θα περιμένουμε την VibeUi v2.0

 

Χρηστος

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...