Jump to content

Samsung Galaxy S4 Mini (I9190 / I9195)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κανε ένα Backup αυτά που θελεις και προχώρα σε factory reset .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αυτό για να γίνει downgrade στο λειτουργικό?

 

Όχι, πλέον downgrade δεν μπορεί να γίνει ,το τηλέφωνο με το reset θα επανέλθει στις εργοστασιακές του ρυθμίσεις .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον σε καποιες περιπτωσεις η αναβαθμιση μεσω ΟΤΑ δεν καθεται καλα στη συσκευη.Μπορει να φταιει κατι στην διαδικασια,ή σε καποια εγκατεστημενα προγραμματα...Στο δικο μου μεσω ΟΤΑ χωρις να ειναι παρα πολυ φορτωμενο απο εξτρα λογισμικο,περαστηκε μια χαρα και ειδα και μια μικρη βελτιωση,τοσο στην αυτονομια,οσο και στην περιηγηση στα μενου.

Σε φιλο παλι που το εκανε νωριτερα απο μενα,του εκανε καποια "κουφα",ειδικα στο οτι εχει να κανει με την SD καρτα.Τελικα λυθηκαν ολα με φορματ στην καρτα απο το τηλεφωνο και επαναφορα της συσκευης στις εργοστασιακες ρυθμισεις.Παλουκι ξανα ολα απο την αρχη,αλλα σε συσκευες με "εξυπνο" λογισμικο που μπορει και ο χρηστης να βαλει προγραμματα κτλ ειναι απο τις πιο σιγουρες μεθοδους διαπιστωσης οτι δεν φταιει η συσκευη αλλα τυχον εγκατεστημενο λογισμικο...ή το αντιθετο!

Επισης αν κανουμε επαναφορα γιατι αντιμετωπιζουμε προβληματα που δεν φαινονται απευθειας,οπως πχ καποιο κολλημα που συμβαινει μια στο τοσο ή το συχνο φαινομενο της μικρης αυτονομιας,καλα θα ειναι να μην περναμε με τη μια ολα τα προγραμματα που ειχαμε απο πριν επανω,για να δουμε αν αλλαζει συμπεριφορα η συσκευη ωστε να εντοπισουμε το προβλημα

My Phones: Ericsson T20s, Siemens C35i, Nokia 3330, Siemens CX65, Nokia 6230, HP Ipaq RW6815, Sony Ericsson W302, LG Viewty KU990i, Alcatel OT-990,Samsung S4 Mini LTE

 

Minix X8-H, PS3, XBOX360

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το θέμα με τη μπαταρία και το γρήγορο draining σε μένα με ισπανική rom vodafone χωρίς root παρατήρησα ότι λύνεται με ένα restart ή shutdown μια φορά τη βδομάδα περίπου και με απενεργοποίηση των automatic updates:

π.χ. Κάθε Σάββατο βράδυ που την Κυριακή δε χρειάζομαι ξυπνητήρι γιατί δε πάω δουλειά, το κάνω εντελώς shutdown και ηρεμεί, και από κει και μετά το draining πάει πολύ πιο ομαλά. [Μου βγάζει ακόμα και 3 μέρες η μπαταρία αν δεν το παλέψω σχεδόν καθόλου (data, wifi, χρηση οθόνης) δλδ περισσότερο αναμονή, αλλιώς με φυσιολογική χρήση (wifi, web browsing οχι πολύ βίντεο) κανά 2μερο με airplane mode το βράδυ που κοιμάμαι. Στο airplane μου τρώει μόνο 1%! πολλές φορές...!!!]

GT-i9195 Επιτέλους! :) και... KitKat inside!
Link to comment
Share on other sites

μια γρηγορη απαντηση...

εγινε αναβαθμιση σε 4,4,2 I9195XXUCNH5,

αλλα στις γλωσσες πληκρολογιου δεν μπορω να επιλεξω δυο γλωσσες...αγγλικα-εληνικα

παρα μονο μια...

εχει καποιος το ιδιο προβλημα Η τι πρπει να κανω για να το λυσω..

Link to comment
Share on other sites

μια γρηγορη απαντηση...

εγινε αναβαθμιση σε 4,4,2 I9195XXUCNH5,

αλλα στις γλωσσες πληκρολογιου δεν μπορω να επιλεξω δυο γλωσσες...αγγλικα-εληνικα

παρα μονο μια...

εχει καποιος το ιδιο προβλημα Η τι πρπει να κανω για να το λυσω..

 

Το επαθα και εγω αυτο και εψαχνα μια μερα να βρω λυση.Αν ειναι το ιδιο προβλημα,σε αφηνει να επιλεξεις 2+ γλωσσες αλλα οχι να κανεις εναλλαγη μεταξυ τους.Το ελυσα πηγαινοντας Ρυθμισεις/Η συσκευη μου/Προσβασιμοτητα και απενεργοποιηση των υπηρεσιων.Συγκεκριμενα σε εμενα εφταιγε το Airdroid notification mirror service....

My Phones: Ericsson T20s, Siemens C35i, Nokia 3330, Siemens CX65, Nokia 6230, HP Ipaq RW6815, Sony Ericsson W302, LG Viewty KU990i, Alcatel OT-990,Samsung S4 Mini LTE

 

Minix X8-H, PS3, XBOX360

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτηση!Το i9195 εχει ραδιοφωνο FM ετσι?Γιατι ειδα οτι το S4 δεν εχει και δεν βγαζω ακρη στα διαφορα site που αναφερουν χαρακτηριστικα των συσκευων... :worry:
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν σου πω οτι δεν βλεπω να εχει ππροσβασιμοτηα κ απενεργοποιηση υπηρεσιων....

μονο προσβασημοτητα για ανθρωπους με προβλήματα ακοης..αυτη την επιλογη έχει

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτηση!Το i9195 εχει ραδιοφωνο FM ετσι?Γιατι ειδα οτι το S4 δεν εχει και δεν βγαζω ακρη στα διαφορα site που αναφερουν χαρακτηριστικα των συσκευων... :worry:

Ναι εχει!!

Link to comment
Share on other sites

Αν σου πω οτι δεν βλεπω να εχει ππροσβασιμοτηα κ απενεργοποιηση υπηρεσιων....

μονο προσβασημοτητα για ανθρωπους με προβλήματα ακοης..αυτη την επιλογη έχει

 

Αυτο ειναι.Μπες και κατεβα στις "υπηρεσιες" και απενεργοποιησε τες

My Phones: Ericsson T20s, Siemens C35i, Nokia 3330, Siemens CX65, Nokia 6230, HP Ipaq RW6815, Sony Ericsson W302, LG Viewty KU990i, Alcatel OT-990,Samsung S4 Mini LTE

 

Minix X8-H, PS3, XBOX360

Link to comment
Share on other sites

Για την Cosmote η τελευταία έκδοση ειναι αυτή:

PDA: I9195XXUCNF7

CSC: I9195COSCNF1

MODEM: I9195XXUCNF7

 

Να την περάσω από πάνω ή να κατεβάσω την I9195XXUCNH5 (Germany)?

Link to comment
Share on other sites

Για ποιό λόγο, κάποιος που έχει την I9195XXUCNE6, να αναβαθμίσει σε κάποια από τις παραπάνω εκδόσεις;
Link to comment
Share on other sites

Για ποιό λόγο, κάποιος που έχει την I9195XXUCNE6, να αναβαθμίσει σε κάποια από τις παραπάνω εκδόσεις;

Η I9195XXUCNH5 ειναι πιο καινουργια και ....λενε οτι εχει καλυτερη διαχειριση στο θεμα της μπαταριας εγω σημερα την εβαλα και δεν εχω αποψη γιαυτο αλλα μεχρι στιγμης τις εχω δοκιμασει σχεδον ολες

βελγικη ισπανικη γερμανικη γαλλικη cosmote απολες καλυτερη ειναι η γαλλικη δεν λαγκαρει καθολου το κινητο και ειναι πολυ σμουθ τωρα για μπαταρια θα δειξει.

Α.. και παλι ειμαι ρουτ και το κνοχ παντα στο 0χ0.:lol:

Παλι βρεθηκε τροπος απο τους xda και το towelroot δουλευει και στην νεα ρομ I9195XXUCNH5 .

Link to comment
Share on other sites

Η I9195XXUCNH5 ειναι πιο καινουργια και ....λενε οτι εχει καλυτερη διαχειριση στο θεμα της μπαταριας εγω σημερα την εβαλα και δεν εχω αποψη γιαυτο αλλα μεχρι στιγμης τις εχω δοκιμασει σχεδον ολες

βελγικη ισπανικη γερμανικη γαλλικη cosmote απολες καλυτερη ειναι η γαλλικη δεν λαγκαρει καθολου το κινητο και ειναι πολυ σμουθ τωρα για μπαταρια θα δειξει.

Α.. και παλι ειμαι ρουτ και το κνοχ παντα στο 0χ0.:lol:

Παλι βρεθηκε τροπος απο τους xda και το towelroot δουλευει και στην νεα ρομ I9195XXUCNH5 .

 

Μάλιστα τελικά έβαλα της Cosmote μέχρι να λάβω απάντηση, θα δω τι παίζει και αν ειναι θα βάλω και εγώ τη Γαλλική.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Η I9195XXUCNH5 ειναι πιο καινουργια και ....λενε οτι εχει καλυτερη διαχειριση στο θεμα της μπαταριας εγω σημερα την εβαλα και δεν εχω αποψη γιαυτο αλλα μεχρι στιγμης τις εχω δοκιμασει σχεδον ολες

βελγικη ισπανικη γερμανικη γαλλικη cosmote απολες καλυτερη ειναι η γαλλικη δεν λαγκαρει καθολου το κινητο και ειναι πολυ σμουθ τωρα για μπαταρια θα δειξει.

Α.. και παλι ειμαι ρουτ και το κνοχ παντα στο 0χ0.:lol:

Παλι βρεθηκε τροπος απο τους xda και το towelroot δουλευει και στην νεα ρομ I9195XXUCNH5 .

 

για ρίξε τα φώτα σου ρε φίλε για το ροοτ να το κάνουμε και εμείς

Link to comment
Share on other sites

Η I9195XXUCNH5 ειναι πιο καινουργια και ....λενε οτι εχει καλυτερη διαχειριση στο θεμα της μπαταριας εγω σημερα την εβαλα και δεν εχω αποψη γιαυτο αλλα μεχρι στιγμης τις εχω δοκιμασει σχεδον ολες

βελγικη ισπανικη γερμανικη γαλλικη cosmote απολες καλυτερη ειναι η γαλλικη δεν λαγκαρει καθολου το κινητο και ειναι πολυ σμουθ τωρα για μπαταρια θα δειξει.

Α.. και παλι ειμαι ρουτ και το κνοχ παντα στο 0χ0.:lol:

Παλι βρεθηκε τροπος απο τους xda και το towelroot δουλευει και στην νεα ρομ I9195XXUCNH5 .

 

Ποιά ακριβώς είναι η γαλλική στην οποία αναφέρεσαι; και πώς την περνάω; Αυτή που έχω τώρα, την έχω περάσει με το odin. Είναι η ίδια διαδικασία;

Link to comment
Share on other sites

Για την Cosmote η τελευταία έκδοση ειναι αυτή:

PDA: I9195XXUCNF7

CSC: I9195COSCNF1

MODEM: I9195XXUCNF7

 

Να την περάσω από πάνω ή να κατεβάσω την I9195XXUCNH5 (Germany)?

 

Πριν Βάλω την Η5 ειχα βαλει την cosmote. Αλλα για κάποιο λόγο ειχα και battery drain αρκετό... Τωρα με αυτή δεν έχω θέματα... Μέχρι τωρα τουλάχιστον..:)

Link to comment
Share on other sites

για ρίξε τα φώτα σου ρε φίλε για το ροοτ να το κάνουμε και εμείς

 

Λοιπον το θεμα ειναι τσεκαρισμενο και ο κινδυνος να γραψει το knox ανυπαρκτος τουλαχιστον σε μενα το δοκιμασα με τις δυο γαλλικες την γερμανικη και ολα πηγαν τελεια κατεληξα στην γαλλικη με το σημα ζώνης XEF η οποια οταν την εγκαταστισης εχει ετοιμα ελληνικα και αγγλικα αλλα σαν χωρα βγαζει βοσνια στην αρχη το γιατι δεν το ξερω ειναι η πλεον σταθερη χωρις λαγκαρισματα και πολυη σμουθ.

τωρα για το ρουτ αφου την εγκαταστησουμε φλασαρουμε τον κερνελ KERNEL_I9195XXUCNF7.tar.md5 (7,36 MB) κανουμε κανονικα ρουτ με το towelroot και ξαναφλασαρουμε τον κανονικο KERNEL_I9195XXUCNH5.tar.md5 (7,38 MB) σε χρονο μηδεν ειμαστε ρουτ και το KNOX 0X0.

Link to comment
Share on other sites

Αφού την περάσουμε χρειάζεται να κάνουμε επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων ή το αφήνουμε έτσι;
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το θεμα ειναι τσεκαρισμενο και ο κινδυνος να γραψει το knox ανυπαρκτος τουλαχιστον σε μενα το δοκιμασα με τις δυο γαλλικες την γερμανικη και ολα πηγαν τελεια κατεληξα στην γαλλικη με το σημα ζώνης XEF η οποια οταν την εγκαταστισης εχει ετοιμα ελληνικα και αγγλικα αλλα σαν χωρα βγαζει βοσνια στην αρχη το γιατι δεν το ξερω ειναι η πλεον σταθερη χωρις λαγκαρισματα και πολυη σμουθ.

τωρα για το ρουτ αφου την εγκαταστησουμε φλασαρουμε τον κερνελ KERNEL_I9195XXUCNF7.tar.md5 (7,36 MB) κανουμε κανονικα ρουτ με το towelroot και ξαναφλασαρουμε τον κανονικο KERNEL_I9195XXUCNH5.tar.md5 (7,38 MB) σε χρονο μηδεν ειμαστε ρουτ και το KNOX 0X0.[/QUO TE]

 

ξερεις απο που το κατεβαζουμε το KERNEL_I9195XXUCNH5.tar.md5 ? και υπαρχει καποιος οδηγος ποιο αναλυτικα γιατι ειμαι και λιγο ασχετος..?? :O

Link to comment
Share on other sites

Και στο kies βγαινει μηνυμα οτι ειναι το πιο προσφατο λογισμικο!

 

Κανεις καμμια ιδεα;;;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή στις 237 σελίδες δεν έχω δει κάτι σχετικό, στο youtube η μέγιστη ανάλυση αναπαραγωγής είναι τα 360? (χωρίς root)
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το θεμα ειναι τσεκαρισμενο και ο κινδυνος να γραψει το knox ανυπαρκτος τουλαχιστον σε μενα το δοκιμασα με τις δυο γαλλικες την γερμανικη και ολα πηγαν τελεια κατεληξα στην γαλλικη με το σημα ζώνης XEF η οποια οταν την εγκαταστισης εχει ετοιμα ελληνικα και αγγλικα αλλα σαν χωρα βγαζει βοσνια στην αρχη το γιατι δεν το ξερω ειναι η πλεον σταθερη χωρις λαγκαρισματα και πολυη σμουθ.

τωρα για το ρουτ αφου την εγκαταστησουμε φλασαρουμε τον κερνελ KERNEL_I9195XXUCNF7.tar.md5 (7,36 MB) κανουμε κανονικα ρουτ με το towelroot και ξαναφλασαρουμε τον κανονικο KERNEL_I9195XXUCNH5.tar.md5 (7,38 MB) σε χρονο μηδεν ειμαστε ρουτ και το KNOX 0X0.[/QUO TE]

 

ξερεις απο που το κατεβαζουμε το KERNEL_I9195XXUCNH5.tar.md5 ? και υπαρχει καποιος οδηγος ποιο αναλυτικα γιατι ειμαι και λιγο ασχετος..?? :O

http://forum.xda-developers.com/galaxy-s4-mini/general/root-4-4-2-tripping-knox-t2887705/post55671212#post55671212

Link to comment
Share on other sites

Κανεις καμμια ιδεα;;;

 

Σίγουρα δεν εχεις το ποιο πρόσφατο λογισμικό ? Αν δεν στο δίνει ούτε το kies τότε καν το με odin .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S4 Mini (I9190 / I9195)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...