Jump to content

Συχνότητες 4G / LTE


stargazer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ακριβως,αργοτερα ομως θα ερθει το VoLTE,για κλησεις μεσω LTE.Οταν θα ερθει θα αντικαταστησει το GSM στα 900.Επισης μαζι με αυτο θα ερθει η δυνατοτητα κλησεων μεσω wifi.Για εμενα βρες συσκευη με 800.Σε σημεια που εχει θεμα το 3G της Wind θα εχεις 4G και δεν θα παλευεις με Edge.Επισης δεν θα ψαχνεις με το τουφεκι 3G και θα εχεις LTE οταν το χριαζεσαι.Εγω με Q ψαχνω με τουφεκι 3G στο εξοχικο,και καθομαι εξω σε συγκεκριμενη θεση για να πιασω εστω και λιγο γιατι αλλιως παλευω με Gprs.Και παλι τυχερος ειμαι γιατι στο χωριο ουτε 3G δεν εχει.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 122
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ακριβως,αργοτερα ομως θα ερθει το VoLTE,για κλησεις μεσω LTE.Οταν θα ερθει θα αντικαταστησει το GSM στα 900..

 

Αυτό που λες δεν ισχύει. Για πολλά ακόμη χρόνια GSM. Global support, battery friendly. Σε καμία πενταετία θα αρχίσουν να συζητάνε την αντικατάστασή του. Αργούμε ακόμη.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρες...

Για να καταλάβουμε κ εμείς που δεν το έχουμε σε βάθος...στην προοπτική αγοράς κινέζικης συσκευής με την παρακάτω υποστήριξη δικτύων:

 

2G: GSM 850/900/1800/1900

3G: WCDMA 850/1900/2100MHz

4G: FDD-LTE B1/3/7, TD-LTE B38/39/40/41

 

Πρακτικά,τι πρόβλημα θα έχω μιας και δεν υποστηρίζει την μπαντα στα 800?

Είναι κάτι με άμεση επίπτωση στην καθημερινή χρήση ή μιλάμε για την αξιοποίηση μελλοντικών αλλαγών σε δίκτυα και υπηρεσίας με προοπτική 3-5χρόνων?

:!:
Link to comment
Share on other sites

Απαντήθηκε στο #24,

Για πλήρη πρόσβαση στο 4G με Wind χρειαζόμαστε την μπάντα 800 και δυστυχώς περιορίζονται αρκετά οι επιλογές.

Αν, φυαικά, δεν σε ενδιαφέρει να κατεβάζεις με 4G, δεν σε απασχολεί το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Απαντήθηκε στο #24,

Για πλήρη πρόσβαση στο 4G με Wind χρειαζόμαστε την μπάντα 800 και δυστυχώς περιορίζονται αρκετά οι επιλογές.

Αν, φυαικά, δεν σε ενδιαφέρει να κατεβάζεις με 4G, δεν σε απασχολεί το θέμα.

 

Στο Vodafone forum?

Link to comment
Share on other sites

Η μπάντα 800 χρησιμοποιείται από την Wind, οι άλλες 2 εταιρείες δεν τη χρησιμοποιούν.
Link to comment
Share on other sites

Η μπάντα 800 χρησιμοποιείται από την Wind, οι άλλες 2 εταιρείες δεν τη χρησιμοποιούν.

 

Μερικώς λάθος:

 

Vodafone:800-2600

Cosmote:800-1800

Wind : 800

Link to comment
Share on other sites

Μερικώς λάθος:

 

Vodafone:800-2600

Cosmote:800-1800

Wind : 800

 

Εδώ έχει άλλες συχνότητες

Link to comment
Share on other sites

Εδώ έχει άλλες συχνότητες

 

Εςυ γράφεις , και καλά κανείς τι βρίσκεις στο Ίντερνετ, εγω σου μεταφέρω πληροφορίες απο τον πραγματικό τρέχον σχεδιασμό των δικτύων. Εμπιστεύομαι πιο πολύ τι λένε τα τα data που ενεργοποιούν σταθμούς απο την θεωρία των Wikipedia

Link to comment
Share on other sites

Απαντήθηκε στο #24,

Για πλήρη πρόσβαση στο 4G με Wind χρειαζόμαστε την μπάντα 800 και δυστυχώς περιορίζονται αρκετά οι επιλογές.

Αν, φυαικά, δεν σε ενδιαφέρει να κατεβάζεις με 4G, δεν σε απασχολεί το θέμα.

 

Δν με απασχολεί γενικά το downloading στο κινητό...ουσιαστηκά όμως δν θα μπορώ να δουλέψω το 4G της wind εφόσον δν παίζει σε κάποια άλλη μπάντα πέρα από 800...Σωστά ?

:!:
Link to comment
Share on other sites

Αυτό έχω καταλάβει, από όσα έχω διαβάσει για το θέμα.

Ενδιαφέρομαι για νέο κινητό και αυτός ο περιορισμός είναι πολύ σοβαρός, αφού είναι ελάχιστα αυτά που έχουν την 800, από τα λεγόμενα αξιόλογα κινητά.

Τελικά, μάλλον, θα καταλήξω σε καλό κινητό ανεξάρτητα αν έχει την 800.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό έχω καταλάβει, από όσα έχω διαβάσει για το θέμα.

Ενδιαφέρομαι για νέο κινητό και αυτός ο περιορισμός είναι πολύ σοβαρός, αφού είναι ελάχιστα αυτά που έχουν την 800, από τα λεγόμενα αξιόλογα κινητά.

Τελικά, μάλλον, θα καταλήξω σε καλό κινητό ανεξάρτητα αν έχει την 800.

 

Η έλλειψη της Band 20 είναι πολύ σοβαρή. Δύσκολα κάποιο αξιόλογο smartphone δεν την υποστηρίζει. Μόνο το LeTV δε την υποστήριζε και έφαγε κράξιμο από εδώ μέχρι την Κίνα... Αν και δεν υποστηρίζεται από τους παρόχους οπότε μάλλον δεν προτείνεται για χρήση στην Ελλάδα.

Για εμένα δεν είναι μόνο η έλλειψη η Band 20. Είναι κριτήριο επιλογής συσκευής.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο τα κινητά της LeTV που δεν την υποστηρίζουν αλλά και τα Xiaomi Redmi Note 3, Xiaomi Mi4c, Asus Zenfone 2, Meizu MX4 Pro κλπ.

Τα μόνα που έχω βρει μέχρι τώρα, στην κατηγορία γύρω στα $200, είναι κάποια της Elephone (P700, P9000) και το νέο Ulefone Power που δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο τα κινητά της LeTV που δεν την υποστηρίζουν αλλά και τα Xiaomi Redmi Note 3, Xiaomi Mi4c, Asus Zenfone 2, Meizu MX4 Pro κλπ.

Τα μόνα που έχω βρει μέχρι τώρα, στην κατηγορία γύρω στα $200, είναι κάποια της Elephone (P700, P9000) και το νέο Ulefone Power που δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμη.

 

http://www.gsmarena.com/asus_zenfone_2_ze551ml-6917.php

 

Η Global edition μια χαρά τα υποστηρίζει. :)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Τα μόνα που έχω βρει μέχρι τώρα, στην κατηγορία γύρω στα $200, είναι κάποια της Elephone (P700, P9000) και το νέο Ulefone Power που δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμη.

 

jiayu s3 στα 160 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

@mixtri

Ενδιαφέρον αλλά πανάκριβο και δεν είμαι για τέτοια έξοδα

 

@ΤΗΑΝΚΙΝ

Ενδιαφέρουσες και οι 3 εκδόσεις του S3 και φτηνές, προφανώς, λόγω του 6752, παρά την υψηλή βαθμολογία στο kimovil

Link to comment
Share on other sites

@mixtri

Ενδιαφέρον αλλά πανάκριβο και δεν είμαι για τέτοια έξοδα

 

@ΤΗΑΝΚΙΝ

Ενδιαφέρουσες και οι 3 εκδόσεις του S3 και φτηνές, προφανώς, λόγω του 6752, παρά την υψηλή βαθμολογία στο kimovil

 

φιλε makap το κινητο ειναι εντυπισιακα καλο για τα λεφτα που ζητα. Κυκλοφορησε αρχες 2015 αρχικα στα 2gb στα 160 ευρω και στην συνεχεια τα 3gb στα 200. Τωρα τα 160 που ζητα το 3gb των νεων εκδοσεων ειναι κορυφαιο vfm.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ Κοζάνη μετά απο κάποιες δοκιμές που έκανα η vodafone έχει κεραίες 1800/800.Θα έλεγα ότι στο σύνολο της πόλης μου αν κάποιος δεν έχει κινητό με την 800αρα κατά 85% θα κάνει την δουλειά του.Υπάρχουν όμως κάποια σημεία κυρίως στις άκρες της πόλης όπου για να πιάσεις 4G (οριακά) χρειάζεται να κλειδώσει το κινητό lte only αν δεν υποστηρίζει την 800αρα.Αλλά όταν βάλουμε lte only δε μπορούμε να κάνουμε κλήσεις οπότε πάμε 3g/4g και εκει χωρίς την 800mhz στα σημεία αυτά,το σήμα πέφτει σε 3g.Το καλό βέβαια είναι ότι το 3g τους ειναι H+

Yποθέτω ότι και σε άλλες επαρχιακές πόλεις κάπως έτσι θα ειναι η κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα.. Ρε παιδιά να ρωτήσω. Τα χαρακτηριστικά της συσκευής είναι αυτά:

 

M2-A01L: GSM: 850/900/1800/1900 MHz

UMTS: 850/900/1900/2100 MHz

TD-SCDMA: Band 34/39

LTE-FDD: Band 1/3/7/8/20

LTE-TDD: Band 38/39/40/41

 

Απ'οτι έχω καταλάβει το 4G είναι τούμπανο. 3G όμως;;

Πολύ μπέρδεμα λέμε...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ενα σφάλμα,στο κινητό μου βλέπω 4g wind παρόλη την απουσία υποστήριξης της μπάντας 20 (800ΜΗz)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Άραχθος-Λίμνη Πουρναρίου

Link to comment
Share on other sites

Εδώ Κοζάνη μετά απο κάποιες δοκιμές που έκανα η vodafone έχει κεραίες 1800/800.Θα έλεγα ότι στο σύνολο της πόλης μου αν κάποιος δεν έχει κινητό με την 800αρα κατά 85% θα κάνει την δουλειά του.Υπάρχουν όμως κάποια σημεία κυρίως στις άκρες της πόλης όπου για να πιάσεις 4G (οριακά) χρειάζεται να κλειδώσει το κινητό lte only αν δεν υποστηρίζει την 800αρα.Αλλά όταν βάλουμε lte only δε μπορούμε να κάνουμε κλήσεις οπότε πάμε 3g/4g και εκει χωρίς την 800mhz στα σημεία αυτά,το σήμα πέφτει σε 3g.Το καλό βέβαια είναι ότι το 3g τους ειναι H+

Yποθέτω ότι και σε άλλες επαρχιακές πόλεις κάπως έτσι θα ειναι η κατάσταση.

 

Καρδίτσα LTE σε ολη την πολη και εκτος πόλης εως 5 χιλιομετρα τουλαχιστον απο κεντρο (που δουλευω) Η+. Καλη η 800αρα αμα εισαι στα βουνα και τις παραλίες. Αλλα αυτο θα το δουμε οταν βαλουν 800αρα σε πολυσυχναστες παραλιες το καλοκαιρι, που θα γινεται με πατεις σε πατω, να δουμε λιγο την χωρητικότητα και τις ταχυτητες (που θα ειναι επιπεδο 3G στην καλυτερη και αμα)

Φιλιππος

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ενα σφάλμα,στο κινητό μου βλέπω 4g wind παρόλη την απουσία υποστήριξης της μπάντας 20 (800ΜΗz)

 

H Wind βάζει και 1800/2600 σε πολλές περιοχές. Το 800 είναι καθαρά για κάλυψη και "γρήγορα" κινούμενους χρήστες. Όταν μπει το VoLTE θα φανεί η χρησιμότητά του.

Θα βλέπετε κάλυψη 4G αλλά χειρότερη από αυτή που το δίκτυο έχει σχεδιάσει. Σε Πρέβεζα που είχα περάσει καλοκαίρι ήδη το H+ ήταν τούμπανο (~25-30Mbps) και η κάλυψη πολύ καλύτερη από αυτή που θυμόμουν το 2007 που είχα ξαναπεράσει. Στην Ηγουμενίτσα επίσης το δίκτυο έχει γίνει αγνώριστο. Η Victus δουλεύει με αυστηρές προδιαγραφές φαίνεται. Αυτό βέβαια θα φανεί εν καιρώ και στη συντήρηση (μεγάλο θέμα) αλλά ένας καλός σχεδιασμός/υλοποίηση έχει πάντα προτεραιότητα στην παρούσα φάση.

 

 

@narta, στην Καρδίτσα ελπίζω σχετικά σύντομα να παίξει και η Wind με Η+/LTE. Τόσο πυκνό δίκτυο και πάει χαμένο...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Εδώ και λίγες μέρες βλέπω 4g σήμα από τη voda ακόμα και μέσα στο σπίτι μου, διαχρονικά δύσκολο σημείο ακόμα και γiα 2g (Για 3g απλώς γελαμε).

Τίποτα το συναρπαστικό από πλευράς ταχύτητας (7-10 down / 1-2 up με ένα γρήγορο test, όμοια με αυτά που πιάνει και ή wind στο ίδιο σημείο) αλλά τουλάχιστον υπάρχει δικτυο.

Μόνο ή wind είχε 4g σήμα μέχρι τώρα, για να πιάσω το 4g της vf έπρεπε να απομακρυνθώ 100 - 150 μέτρα από το σπίτι.

Να υποθέσω ότι έβαλε 800άρα και ή voda;

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και λίγες μέρες βλέπω 4g σήμα από τη voda ακόμα και μέσα στο σπίτι μου, διαχρονικά δύσκολο σημείο ακόμα και γiα 2g (Για 3g απλώς γελαμε).

Τίποτα το συναρπαστικό από πλευράς ταχύτητας (7-10 down / 1-2 up με ένα γρήγορο test, όμοια με αυτά που πιάνει και ή wind στο ίδιο σημείο) αλλά τουλάχιστον υπάρχει δικτυο.

Μόνο ή wind είχε 4g σήμα μέχρι τώρα, για να πιάσω το 4g της vf έπρεπε να απομακρυνθώ 100 - 150 μέτρα από το σπίτι.

Να υποθέσω ότι έβαλε 800άρα και ή voda;

 

Όταν είχα έρθει το καλοκαίρι στο πανέμορφο νησί σας η μόνη με άψογη κάλυψη ήταν η Wind. Η Vodafone την πάλευε, η ΚΟΣΜΟΤΕ καθόλου όμως... Υποθέτω ότι είναι θέμα Victus. Σε κάποια κεραία της Wind θα κόλλησε η Vodafone ;)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Τα περισσότερα κινέζικα δε δουλεύουν με 800 συχνότητα κ οι εταιρείες την δουλεύουν πάρα πολύ,ειδικά σε απομακρυσμένα μέρη..

Αναρωτιέμαι το ρεντμι νοτ3 προ,πως θα συμπεριφερθεί ελέω κουαλκομ..

ΓνωρίΖετε αν υπάρχει Χάρτης εκπομπών σήματος διαθέσιμος;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...