Jump to content

myphone POLL: Πόσα χρήματα ξοδεύετε σε λογαριασμούς κινητής;


DJDB
 Κοινοποίηση

Πόσα χρήματα ξοδεύετε μηνιαίως σε λογαριασμούς και κάρτες ανανέωσης χρόνου;  

1.258 members have voted

  1. 1. Πόσα χρήματα ξοδεύετε μηνιαίως σε λογαριασμούς και κάρτες ανανέωσης χρόνου;

    • Έως 5 ευρώ
      117
    • Πάνω από 5, κάτω από 20 ευρώ
      509
    • Πάνω από 20, κάτω από 40 ευρώ
      382
    • Πάνω από 40 ευρώ
      243
    • Δεν γνωρίζω / δεν απαντώ
      7


Recommended Posts

Το 2012 είχα Vodafone οικογενειακό 4 νούμερα και μαζί με κάτι εκπτώσεις μου πήγαινε στα 80 με 100 ευρώ. Από την αρχή του χρόνου τα έκανα όλα καρτοκινητά wind, τα δυο f2g και τα άλλα δυο Q. Μαζί με Φ.Π.Α για να έρχεται ακριβώς η κάρτα στα 10 ευρώ για τα f2g, συνολικά πληρώνω 34 ευρώ το μήνα και έχω και παραπάνω λεπτά προς όλους σε σχέση με τα παλιά προγράμματα.

 

Ας πούμε 90 / 34 = 2.65; Τρομερή μείωση, άξια συγχαρητηρίων. Και τώρα χαλάς 8.5 Ευρώ / νούμερο. Ειλικρινά μπράβο σου.

http://img192.imageshack.us/img192/8724/htcquietlybrilliant1.gif
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 248
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ας πούμε 90 / 34 = 2.65; Τρομερή μείωση, άξια συγχαρητηρίων. Και τώρα χαλάς 8.5 Ευρώ / νούμερο. Ειλικρινά μπράβο σου.

Δε χωράνε ειρωνείες ούτε προσβολές στο παρόν φόρουμ. :!:

Link to comment
Share on other sites

Δε χωράνε ειρωνείες ούτε προσβολές στο παρόν φόρουμ. :!:

 

Καμία ειρωνία και καμία προσβολή. Θετικά σχόλια και συγχαρητήρια επιτρέπονται; Γιατί να ειρωνευτώ έναν άνθρωπο που χάλαγε 100 ευρώ και τώρα χαλάει 34;

http://img192.imageshack.us/img192/8724/htcquietlybrilliant1.gif
Link to comment
Share on other sites

Στο οικογενειακό: 80/4=20 ανα νουμερο

Στο καρτοκινητό: 34/4=8,5 ανα νουμερο

Γλυτωνει 46ε/μηνα και 552ε/χρονο. Καθόλου άσχημα :D

Link to comment
Share on other sites

Στο οικογενειακό: 80/4=20 ανα νουμερο

Στο καρτοκινητό: 34/4=8,5 ανα νουμερο

Γλυτωνει 46ε/μηνα και 552ε/χρονο. Καθόλου άσχημα :D

 

Γλυτώνει περίπου 2.000.000 δραχμές σε μια 10ετία. Καθόλου δεν ειρωνεύομαι.

http://img192.imageshack.us/img192/8724/htcquietlybrilliant1.gif
Link to comment
Share on other sites

Ας πούμε 90 / 34 = 2.65; Τρομερή μείωση, άξια συγχαρητηρίων. Και τώρα χαλάς 8.5 Ευρώ / νούμερο. Ειλικρινά μπράβο σου.

 

Στην ουσία μου έρχεται 12 ευρά για κάθε f2g και από 5 ευρώ για τα 2 νούμερα Q. H Vodafone μου έδινε τα καρτοσυμβόλαια των 20 ευρώ τελική τιμή 13,70 και αυτά ήταν που αντικατέστησα με Q γιατί έχει και χρέωση ανα λεπτό ενώ πριν ήταν ανα τριλεπτο και το μόνο καλό ήταν τα 1500 λεπτά προς Vodafone που στην ουσία δεν τα κατανάλωναν και ποτέ, άντε τα 200.

Nickolas
Link to comment
Share on other sites

Vodafone Red 1 απο μενα πλεον με εκπτωση και τελικο παγιο στα 40 ευρω.13 χρονια συνδρομιτης και επελεξα την κλασσικη πλεον περιπτωση της φορητοτητας για να πετυχω αυτη την τιμη.Αφορμη σταθηκε το οτι εδιναν το προγραμμα αντι των 60,στα 40 ευρα και κατι ψιλα σε νεους συνδρομητες,ενω σε μας τις παλιοσειρες το επαιζαν βαρυ πεπονι.:p
ΜΑΧ.
Link to comment
Share on other sites

Τι πάει να πει λόγω πατρότητας δε θέλεις να βάλεις κάρτα; Είναι κακό δηλαδή να έχεις μια κάρτα ανανέωσης παραπάνω στην τσέπη σου μαζί με την ταυτότητα για ώρα ανάγκης;

 

ειδικά, λόγω ''πατρότητας'' θα έπρεπε να έχεις καρτοκινητό (που είναι οικονομικότερο απο το συμβολαιο). Εαν 1 μήνα ξεχάσεις να πλήρωσεις στην ώρα του το λογαριασμό (και σου κάνουν φραγή εξερχομένων), τί θα κάνεις μετά;

 

Σωστός. Σοβαρά, αν η επίσημη ανεργία είναι 30% τώρα, πιστεύω ότι πρέπει να πάει 60% ή και 70% (πάντα η επίσημη) για να σοβαρέψουν οι Έλληνες. Όχι μόνο "εσύ" άνεργος, αλλά και ο συγγενής - φίλος σου που ακόμα σου δίνει ευράκια, και σε συντηρεί και συνεχίζεις να σπαταλάς λεφτά.

 

και μόνο η σκέψη ότι μπορεί να χρειαστεί να πάρω 15-20 τηλ σε περίπτωση ανάγκης σε σταθερά/άλλες εταιρίες κλπ με αποτρέπουν από τέτοιες ενέργειες. ίσως αν είχαν αυτόματη ανανέωση χρόνου τα καρτοκινητά μέσω πιστωτικής... το οποίο θα τα έκανε σαν συμβόλαιο περίπου...

 

ίσως είμαι λάθος, και σίγουρα είναι πιο συμφέρον το καρτοκινητό, αλλά είμαι και εγώ ψαράς! πάντως το θέμα είναι ότι πληρώνουμε πολλά για συμβόλαια χωρίς την αντίστοιχη (ευρωπαική) υπηρεσία...

Link to comment
Share on other sites

25€/μήνα πλέον με 1500' πρός όλους, 1500 μηνύματα προς ολους, 1GB Ιντερνετ/μήνα

 

Cosmote

 

Για δωσε περισσοτερες πληροφοριες

Link to comment
Share on other sites

Τωρα εχω σοβαρευτεί λίγο:p:p Στα φοιτητικα μου χρονια ποτε δε πληρωνα κατω απο 200 ευρω στη συνδεση μου και αλλο ενα 30αρη σιγουρα στις καρτες, τωρα περιπου 40 ευρω.
ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

Vodafone Red 1 απο μενα πλεον με εκπτωση και τελικο παγιο στα 40 ευρω.13 χρονια συνδρομιτης και επελεξα την κλασσικη πλεον περιπτωση της φορητοτητας για να πετυχω αυτη την τιμη.Αφορμη σταθηκε το οτι εδιναν το προγραμμα αντι των 60,στα 40 ευρα και κατι ψιλα σε νεους συνδρομητες,ενω σε μας τις παλιοσειρες το επαιζαν βαρυ πεπονι.:p

 

Πρόσφατα από unlimited το γύρισα κι εγώ σε vodafone red 1 έπειτα από κάλεσμά σε vodafone shop.πάγιο 50 συν κάτι ψιλά.

Πως να καταφέρω να μου το κάνουν 40 ευρώ????

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Ειχα (καποτε) πακετο απεριοριστα στην κοσμοτε, αλλα μολις βγηκε το φοιτητικο CU την εκανα με ελαφρα προς vodafone.

 

βαζω 3καρτες στους 4 μηνες, και εχω καθε μηνα 600' προς ολους, 1gb internet, 600' προς CU, 100sms προς ολους.

Με viber, skype, msnmessenger δεν χαλαω πανω απο 7ευρω που κοστιζει το πακετο.

Link to comment
Share on other sites

επειδή βλέπω οτι οι περισσότεροι είμαστε ''καρτοκινητοί'', εαν θέλετε να κάνετε ένα click στην υπογραφή μου (να δούμε τί παίζει στο λαό του forum) :D
Link to comment
Share on other sites

έτσι για μια μικρή σύγκριση με γερμανία, lidl mobile 400 λεπτά ή μηνύματα (συνδυασμος και των δυο δηλαδη) προς όλους και 300mb ίντερνετ 10 ευρώ το μήνα.

Επίσης aldi mobile με 20 ευρώ το μήνα 2000 λεπτά ή μηνύματα και 300 mb ίντερνετ.

φυσικά χωρίς συμβόλαιο

Link to comment
Share on other sites

Τωρα εχω σοβαρευτεί λίγο:p:p Στα φοιτητικα μου χρονια ποτε δε πληρωνα κατω απο 200 ευρω στη συνδεση μου και αλλο ενα 30αρη σιγουρα στις καρτες, τωρα περιπου 40 ευρω.

 

στα φοιτητικα σου χρονια μαλλον δε το πληρωνες εσυ για αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Στην ουσία μου έρχεται 12 ευρά για κάθε f2g και από 5 ευρώ για τα 2 νούμερα Q. H Vodafone μου έδινε τα καρτοσυμβόλαια των 20 ευρώ τελική τιμή 13,70 και αυτά ήταν που αντικατέστησα με Q γιατί έχει και χρέωση ανα λεπτό ενώ πριν ήταν ανα τριλεπτο και το μόνο καλό ήταν τα 1500 λεπτά προς Vodafone που στην ουσία δεν τα κατανάλωναν και ποτέ, άντε τα 200.

 

Μπράβο. Και αυτό με το τρίλεπτο - μονόλεπτο είναι περίεργο παιχνίδι. Πρέπει να το ελέγχεις.

 

Πιστεύω ότι μέχρι το 2015, μπορείς να το έχεις πάει στα 29.99 συνολικά ή ακόμα και 24.99 άμα το παλέψεις πολύ και διδάξεις στους δικούς σου πως να το χρησιμοποιούν και να το ελέγχουν. Εγώ τώρα δίνω 7.84 ευρώ για να καλύψω τις ανάγκες μου και έχω βάλει στοίχημα με τον εαυτό μου να το πάω 5 ευρώ το 2015 συμπεριλαμβανομένου του φόρου των ********* (φόρο που Cosmote, Vodafone, Wind όχι μόνο δε διαμαρτύρονται για να απαλαχτούμε οι καταναλωτές, αλλά σχεδόν πάντα τον κρύβουν για να μας παρασύρουν (βλέπε ας πούμε Cosmote Πακέτο 200’ προς όλους με 5€, ενώ η κανονική του τιμή είναι 5,60€ http://www.cosmote.gr/cosmoportal/page/T07/xml/Personal__article__article_200_lepta/section/Prepaid_COSMOKARTA)).

 

Vodafone Red 1 απο μενα πλεον με εκπτωση και τελικο παγιο στα 40 ευρω.13 χρονια συνδρομιτης και επελεξα την κλασσικη πλεον περιπτωση της φορητοτητας για να πετυχω αυτη την τιμη.Αφορμη σταθηκε το οτι εδιναν το προγραμμα αντι των 60,στα 40 ευρα και κατι ψιλα σε νεους συνδρομητες,ενω σε μας τις παλιοσειρες το επαιζαν βαρυ πεπονι.:p

 

Πιάνει πάντα η φορητότητα αλλά μετά το παίζουν έξυπνοι. Στον πατέρα μου που παίζει να ήταν στους 100 πρώτους της telestet, του έλεγαν πανάκριβα προγράμματα στη wind, οπότε έκανε αίτηση φορητότητας για την cosmote. Μετά τον πήραν από τη wind και του έκαναν τις προσφορές που κάνουν σε νέους συνδρομητές, τις υποτιθέμενες καλές. Αυτός είπε ναι, αλλά μετά από 1 μήνα του ήρθε ο παλιός ακριβός λογαριασμός. Ρωτήσαμε γιατί και είπαν ότι η αλλαγή πακέτου δεν έγινε γιατί δεν αφήνει η cosmote μιας και παραμένει η αίτηση φορητότητας. Παραμύθια για αγρίους. Τελικά έβαλε cosmokarta και τώρα με τα 300 λεπτά - 100 κλήσεις / μήνα καλά τα πάει (μηνύματα και MB δε θέλει).

 

και μόνο η σκέψη ότι μπορεί να χρειαστεί να πάρω 15-20 τηλ σε περίπτωση ανάγκης σε σταθερά/άλλες εταιρίες κλπ με αποτρέπουν από τέτοιες ενέργειες. ίσως αν είχαν αυτόματη ανανέωση χρόνου τα καρτοκινητά μέσω πιστωτικής... το οποίο θα τα έκανε σαν συμβόλαιο περίπου...

 

ίσως είμαι λάθος, και σίγουρα είναι πιο συμφέρον το καρτοκινητό, αλλά είμαι και εγώ ψαράς! πάντως το θέμα είναι ότι πληρώνουμε πολλά για συμβόλαια χωρίς την αντίστοιχη (ευρωπαική) υπηρεσία...

 

Μπορείς να το ελέγξεις. Άμα το ψάξεις δεν είναι δύσκολο, θέλει λίγο να καταλάβεις πως παίζεται. Μπορείς να έχεις μια 15άρα - 20άρα κάρτα στην τσέπη σου για ώρα ανάγκης. Και άμα έχεις MB στο κινητό σε κάποιες εταιρείες μπορείς να αγοράσεις μέσω πιστωτικής - διαδικτύου κάρτες ανανέωσης.

 

Ώρα ανάγκης έχω χρειαστεί μια φορά στη ζωή μου, στον σεισμό του 1999 που τα τηλέφωνα και οι επικοινωνίες είχαν μπλοκαριστεί.

Edited by impreza_sti
Αφαίρεση χαρακτηρισμών
http://img192.imageshack.us/img192/8724/htcquietlybrilliant1.gif
Link to comment
Share on other sites

""""25€/μήνα πλέον με 1500' πρός όλους, 1500 μηνύματα προς ολους, 1GB Ιντερνετ/μήνα Cosmote"""

 

ναι ποιο προγραμμα ειναι αυτο? δωσε πληροφοριες αν μπορεις.

Link to comment
Share on other sites

Εχω και τις 3 εταιρείες σε καρτα με ενα δικαρτο κινητο και ενα απλο. Οποιοα κανει καλυτερη προσφορα βαζω κι ετσι βολευομαι κι εγω και οι φιλοι που με παιρνουν. Τωρα χρησιμοποιω το f2g με 2 δεκαρες καρτες το μηνα εχω 600 λεπτα προς ολους και σταθερά και τα 17-18 ευρω που μενουν μεσα τα ψωνιζω σε ταληρακια δηλαδη ειτε 200 λεπτα προς ολους ειτε 1 gb internet αναλογα με τις αναγκες μου. Πολυ καλη περιπτωση με ενα εικοσαρικο το μηνα εχω πολυ πραμα που το χρειαζομαι γιατι μιλάω και σερφαρω πολυ. Βεβαια επειδη ταξιδευω και πολυ εχω και ενα ταληρακι στο cu γιατι καλη χρυση η wind αλλα απο σημα πασχει
Link to comment
Share on other sites

Vodafone Red 1 απο μενα πλεον με εκπτωση και τελικο παγιο στα 40 ευρω.13 χρονια συνδρομιτης και επελεξα την κλασσικη πλεον περιπτωση της φορητοτητας για να πετυχω αυτη την τιμη.Αφορμη σταθηκε το οτι εδιναν το προγραμμα αντι των 60,στα 40 ευρα και κατι ψιλα σε νεους συνδρομητες,ενω σε μας τις παλιοσειρες το επαιζαν βαρυ πεπονι.:p

 

Εγώ πληρώνω τόσα χωρίς προσφορά. Απλά έχω βάλει μέσα και τις 3 εκπτώσεις. Hol, οικογενειακό και επιδότηση.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πληρώνω τόσα χωρίς προσφορά. Απλά έχω βάλει μέσα και τις 3 εκπτώσεις. Hol, οικογενειακό και επιδότηση.

 

Άρα άμα τους απειλήσεις ότι θα φύγεις, θα πέσει και άλλο.

http://img192.imageshack.us/img192/8724/htcquietlybrilliant1.gif
Link to comment
Share on other sites

Πληρώνω €49 το μήνα σταθερά.

 

Έχω απεριόριστα 35 της cosmote (παλιο) και τα υπόλοιπα είναι το internet any way 2 Gb για ταμπλέτα και κινητό.

Έδινα €55 αλλά έκανα την εκπτωση ΟΑΕΔ και έπεσε στα €49

 

Παρόλα αυτά βλέπω να οδεύω προς Wind, γιατί με την επιδότηση που μου δίνει η κοσμοτέ (€80 για δύο χρόνια) μόνο με το κυάλι θα με βλέπουν!

expose yourself before your peers...

Δίκτυο: Cosmote (Απεριόριστα προς όλους 65)

Σε χρήση: Sony Xperia L (Stock - 4.2.2) || Google Nexus 7 (Stock - 4.3)

Παλιά: Sony Ericsson Xperia X8 (GingerDX v31 - 2.3) || HTC Desire Z (Andromadeus 5 - 4.0)

Link to comment
Share on other sites

το α' εξαμηνο του 13 τιποτα λογω προσφορας wind μετα 5 ευρω για 1gb internet...

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Στην Ολλανδια με 13,5 ευρω και sim only εχω 500 mb /2hrs ομιλια. αν σκεφτειτε οτι και οι μισθοι ειναι διαφορετικοι καταλαβαινετε τις δυνατοτητες του υγιη ανταγωνισμου...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...