Jump to content

Jolla Mobile (Sailfish OS)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

πέραν του λειτουργικού σαν συσκευή πως σου φαίνεται; μπαταρία, κάμερα, οθόνη;

Μπαταρία: Βρέθηκε ένα bug από τους χρήστες - το NFC είναι πάντα on και καταναλώνει πολλή μπαταρία. Η jolla δουλεύει σε ένα fix, μέχρι τότε υπάρχει workaround σταμαντώντας ένα service από την κονσόλα! Με αυτό το workaround, η μπαταρία είναι ιδιαίτερα ανθεκτική - ειδικά σε idle mode. Εντελώς χοντρικά και χωρίς να έχει ιδιαίτερη αξία καθώς η απόδοση της μπαταρίας εξαρτάται πολύ από τις συνήθειες του κάθε χρήστη, μπορώ να πω ότι με wifi ή 3g data (ένα από τα δύο) συνέχεια on και σβήνοντας το κινητό τη νύχτα, κρατάει 1.5 - 2 μέρες. Λεπτομέρειες μπορείς να βρεις εδώ.

Κάμερα: Δε γνωρίζω πολλά από κάμερες για κινητά.. Τυπικά η κάμερα του Jolla είναι 8 MP (σε 4:3 aspect ratio - ή 6 MP σε 16:9), μου άφησε την αίσθηση ότι είναι "φτωχή", ειδικά τη στιγμή που κάνεις τη λήψη. Αργότερα είδα τις φωτογραφίες που τράβηξα στο κινητό αλλά και στον υπολογιστή και ήταν καλύτερες απ' ό,τι περίμενα.. Κάπου διάβασα ότι το λειτουργικό δεν αξιοποιεί ακόμα πλήρως τις δυνατότητες της κάμερας αλλά δε μπορώ να βρω το link τώρα, αν το βρω θα επανέλθω.

Οθόνη: Τις πρώτες ώρες χρήσης πόνεσαν τα μάτια μου - μου φαινόταν ότι η οθόνη "πιξέλιαζε" στα μικρά fonts, και συγκεκριμένα στους τίτλους των εφαρμογών στο launcher. Ευτυχώς το πρόβλημα αυτό ήταν θέμα antialiasing του font και λύθηκε με το τελευταίο update. Επίσης, το background πίσω από όλες τις (native) εφαρμογές είναι by design σχεδιασμένο να φαίνεται σαν "texturized glass" (δε γνωρίζω τον ακριβή αντίστοιχο ελληνικό όρο), το οποίο με ξένισε στην αρχή αλλά το συνήθισα. Δε ξέρω αν φαίνεται τι εννοώ στο screenshot:

[ATTACH]39324[/ATTACH]

Η φωτεινότητα στο χαμηλότερο setting είναι ίσως υπερβολικά έντονη, ενώ σε συνθήκες φωτισμού ημέρας με ήλιο κλπ. νομίζω ότι θα μπορούσε να είναι λίγο πιο δυνατή.

Γενικότερα το κινητό μου αφήνει ωραία αίσθηση στο χέρι, ούτε βαρύ ούτε πολύ ελαφρύ, το μπροστά μέρος που δεν έχει καθόλου πλήκτρα και η αντίθεση άσπρου - μαύρου μου αρέσουν πολύ! :)

Link to comment
Share on other sites

κατατοπιστικοτατος και λεπτομερεστατος!

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Ευχομαστε να το φέρει κάνα σκρουτζομαγαζο!

 

Το δικό μου ζήτημα είναι ποιος θα μου φέρει τα χρήματα:lol:

 

@ignorant και αναλυτικότατος θα προσθέσω. Να ρωτήσω κι εγώ κάτι. Ποια συσκευή είχες πριν και τι σε έκανε να διαλέξεις το jphone;

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Είδα οτι κάποιο παιδί έχει θέμα με τη paypal. Αν καίγεται τόσο του το παραγγελνω εγώ απο το δικο μου λογαριασμό

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Μου αρεσε ο χαρακτηρισμός jphone. Τον υιοθετώ ετσι θα το κεω πλέον

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

Μου αρεσε ο χαρακτηρισμός jphone. Τον υιοθετώ ετσι θα το κεω πλέον

 

Πόσο μας επιρεαζει τελικά το marketing της Apple....xaxaxa

Ευχαριστούμε τον φίλο για τις πληροφορίες. Σίγουρα το λειτουργικό θα χρειαστεί τον χρόνο του.

 

@ignorant και αναλυτικότατος θα προσθέσω. Να ρωτήσω κι εγώ κάτι. Ποια συσκευή είχες πριν και τι σε έκανε να διαλέξεις το jphone;

Ωραία ερώτηση. Κυρίως για να καταλάβουμε σε σχέση με τι είναι ότι γράφει....

Edited by montoya_42

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μου αρεσε ο χαρακτηρισμός jphone. Τον υιοθετώ ετσι θα το κεω πλέον

Εγώ τον απεχθάνομαι αλλά γούστα είναι αυτά :p

 

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι. Ποια συσκευή είχες πριν και τι σε έκανε να διαλέξεις το jphone;

Πριν είχα το Xperia P και πριν από αυτό το Xperia Ray, οπότε και από την άποψη των specs μόνο για μένα ήταν upgrade :)

Κάποιοι λόγοι που με έκαναν να διαλέξω το Jolla:

1. Η ολοένα αυξανόμενη δυσαρέσκεια προς το anroid της Google. Αυτό είναι θέμα που σηκώνει δικό του thread, αλλά ας στο συνοψίσω στα εξής πράγματα: α) Η αίσθηση πως ό,τι κι αν κάνω με το κινητό καταγράφεται, β) Ο τρόπος που με υποχρέωνε σχεδόν να χρησιμοποιώ τις εφαρμογές της (βλέπε google+, hangouts, play books), τις οποίες δε μπορούσα να απεγκαταστήσω χωρίς να γίνω root και να διακινδυνεύσω την εγγύηση. :mad:

2. Το γεγονός ότι δεν επρόκειτο να πάρω άλλο update από τη Sony EVER. Και δε μιλάω μόνο για τις επόμενες εκδόσεις του android - η συσκευή είχε κάποια ενοχλητικά bugs τα οποία δεν επρόκειτο να διορθωθούν ποτέ. Με το Jolla έχω ήδει πάρει δύο updates με bug fixes και ευελπιστώ ότι θα πάρω πολλά ακόμα...

3. Terminal! :cool: Ένας φίλος είχε το N900 και το έβρισκα απλά κορυφαίο ότι μπορούσε να scriptάρει στο κινητό του. Βέβαια τώρα διαπιστώνω ότι για να το κάνεις αυτό θέλεις hardware πληκτρολόγιο!

4. Linux-based λειτουργικό - θα ήθελα να προσθέσω και "ανοιχτό" αλλά αυτό επίσης σηκώνει συζήτηση... Πάντως το γεγονός ότι αρκετοί Jolla developers συμμετέχουν σε fora και μιλάνε απευθείας με τους fans είναι ήδη ό,τι πιο ανοιχτό έχω συναντήσει εγώ προσωπικά.

5. Γενικά ό,τι είχα δει για το Sailfish UI μου άρεσε! Ειδικά

με έψησε.

 

Να προσθέσω κι ένα μικρό σχόλιο για όσους το σκέφτονται να το αγοράσουν και προβληματίζονται με την τιμή: Νομίζω ότι το Jolla μπορεί να το δει κανείς σαν επένδυση: Έχει ένα ρίσκο σίγουρα αλλά το λειτουργικό συνέχεια θα βελτιώνεται και σε επίπεδο hardware οι δυνατότητες με το Other Half είναι πολλές.. ενδεικτικά: wirless charging, hardware keyboard!

 

PS. Να σημειώσω επίσης ότι για όποιον ενδιαφέρεται ότι προς το παρόν τα Ελληνικά ΔΕΝ είναι διαθέσιμα σα γλώσσα συστήματος, ενώ ελληνικό πληκτρολόγιο μπορεί να προστεθεί manually.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος :) στο βίντεο πάντως φαίνεται Οτι η αναπαραγωγή βίντεο δεν σταματάει! :)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Tο γράφουμε jphone για συντομία αλλά το προφέρουμε jolla phone. Κι εγώ απεχθάνομαι να το πω"τζέιφοουν" επειδή μου θυμίζει ξέρετε τι.

 

(τι καθόμαστε και λέμε:lol:)

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Για το πραγματικό Linux το είχαν αναφέρει αρκετοί και νομίζω και ο ίδιος ο Linus οτι μόνο το SailFish και Tizen είναι πραγματικά Linux απο τα νέα λειτουργικά. Σαφώς και τα android, iOS κλπ έχουν λινουξοιδή καταγωγή ωστόσο δεν αναφέρονται ως πραγματικά γιατί διαφέρουν σε παρα πολλά σημεία.

 

Για την επένδυση που λες, δεν το βλέπουν όλοι έτσι. Πολλοί θέλουν την σιγουριά της πεπατημένης. Σήμερα, και εγώ δεν θα ήθελα να το είχα για πρώτο τηλέφωνο. Οχι για τα κουσούρια αλλά για το ότι δεν υπάρχει αρκετός χρόνος πλέον για να κάνω κάποιες δουλειές εύκολα και γρήγορα. Ναι, με το Ν9 είχα βολευτεί αλλά είχα ψάξει και πολύ.

Το σίγουρο είναι πως κάποια στιγμή στο μέλλον θα το δοκιμάσουμε, όπως κάναμε και με το Ν9 και αν υποστηριχθεί όπως λένε τότε θα μιλάμε για το next big thing (πράγμα που δεν κατάφερε ούτε το πολυδιαφημισμένο BB10 ούτε το πρόωρα "πεθαμένο" MeeGo.

 

Tο γράφουμε jphone για συντομία αλλά το προφέρουμε jolla phone. Κι εγώ απεχθάνομαι να το πω"τζέιφοουν" επειδή μου θυμίζει ξέρετε τι.

 

(τι καθόμαστε και λέμε:lol:)

 

Μα ακριβώς, δίνει άλλο κύρος! Θα λες το καλό iPhone και το ακόμα καλύτερο jPhone :P

Edited by aliengoa

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος :) στο βίντεο πάντως φαίνεται Οτι η αναπαραγωγή βίντεο δεν σταματάει! :)

 

Όντως, για αυτό ξενέρωσα όταν το δικό μου δεν το έκανε αυτό! :) Για αυτό όμως επίσης πιστεύω ότι η συγκεκριμένη δυνατότητα είναι εκεί για όποιον player θέλει να την αξιοποιήσει!

Να πω και για το gps, παρατήρησα ότι βρίσκει τη θέση μου πολύ γρήγορα (μερικά δευτερόλεπτα) ακόμα και σε εσωτερικούς χώρους, χρειάζεται όμως mobile data connection, μάλιστα το ενεργοποιεί αυτόματα μόλις ανοίξεις το gps στις ρυθμίσεις...

Link to comment
Share on other sites

πιστεύω ότι η συγκεκριμένη δυνατότητα είναι εκεί για όποιον player θέλει να την αξιοποιήσει!...

 

Έτσι ήταν και το Μαεμο 5. Ο μαμά player δεν έπαιζε τα βίντεο live στο multitasking.

Οι 3rd party όμως (open mp, vlc κλπ) επαιζαν live κανονικά.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Jolla OtherHalf OLED display

 

http://talk.maemo.org/showthread.php?t=92239

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Αν αφήσεις καμια 30αρια εφαρμογές ανοιχτές τι γίνεται; Δεν είδα πουθενά κανέναν βίντεο. Πως φαίνεται δηλαδή; Μικραίνουν συνέχεια τα tile;
Link to comment
Share on other sites

Στο home μπορούν να φαίνονται το πολύ 9 application covers. Αν έχεις περισσότερες εφαρμογές ανοιχτές, τότε φαίνονται οι 9 πιο πρόσφατες με σειρά από την πιο πρόσφατη (πάνω αριστερά) ως την πιο παλιά (κάτω δεξιά). Τις υπόλοιπες πρέπει να τις προσπελάσεις από τα εικονίδιά τους στο launcher, αλλά διατηρούν το state τους.

Επίσης, με long press στην οθόνη στο home view εμφανίζονται όλες οι ανοιχτές εφαρμογές (ακόμα κι αν έχεις παραπάνω από 9) και μπορείς να τις κλείσεις μία-μία ή όλες μαζί με την επιλογή "Close all" από το pull-down menu.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον :)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοια είναι που μας φέρνουν πιο κοντά στο jphone...

 

I haven't seen sun in a month or so here in Finland[..]:confused:

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Αν το αφήσεις στον ήλιο καλοκαιριάτικα στην Ελλάδα για ώρα, μάλλον μπαμ θα κάνει η μπαταρία! :lol:

 

Θα το βάζουμε κι εμείς κάτω από τη λάμπα! :p

Link to comment
Share on other sites

Είδα και το άλλο με τη λεντ οθόνη, επίσης πολύ ενδιαφέρον... αυτά ειναι :)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον το σκέφτεται, ίσως υπάρχει τρόπος να το πάρει €20 φθηνότερα: http://www.jollausers.com/2013/12/small-trick-to-get-e20-discount-on-jolla-phone/

 

Για τσεκάρετε αν ισχύει ακόμα! Στα σχόλια οι άνθρωποι της Jolla είπαν ότι είναι ok με αυτό...

Link to comment
Share on other sites

επειδή βλέπω ένα poll στη σελίδα για qwerty, υπάρχει περίπτωση να δούμε κάτι τέτοιο απο τη jolla; έχει αναφερθεί πουθενά;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...