Jump to content

Jiayu G3S


georgePs
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Nα το πάρω από merimobiles η είναι κάποιο άλλο τηλέφωνοhttp://www.merimobiles.com/jiayu-g3s-ips-quad-core-4-5-inch-ips-screen-1280x720-android-4-2-1-dual-sim_p/meri8613.htm.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Να πω και εγώ την γνώμη μου μετά από λίγες μέρες συμβίωσης.

Το κινητό για τα λεφτά που δίνεις είναι άριστο και αντίστοιχα -επώνυμα- κινητά στην ελληνική αγορά απαιτούν πάνω από 280Ε.

 

Συγκεκριμένα


  • Η οθόνη είναι εξαιρετική.


  • Η μπαταρία δεν φαίνεται να τελειώνει ακόμα και μετά από εξαντλητική χρήση


  • Η ταχύτητα απόκρισης είναι άριστη


  • Η κάμερα ικανοποιητική αν και δεν την έχω δουλέψει πολύ


  • Η ποιότητα κατασκευής είναι πολύ καλή με εξαίρεση το πίσω καπάκι που δεν φαίνεται ότι είναι για πολλά άνοιξε-κλείσε


  • Ο αισθητήρας φωτεινότητας ήθελα να δούλευε καλύτερα αλλά δεν είναι κάτι τραγικό.


  • Το μέγεθος του κινητού είναι μεγάλο αλλά όχι ενοχλητικό. Το γνώριζα αυτό πριν το παρω.


  • Το GPS δουλεύει αν και θέλει πάνω από ένα λεπτό για κλείδωμα (μέσα σε πόλη ανάμεσα από κτίρια)

 

Είμαι απόλυτα ευχαριστημένος με την αγορά μου που ελπίζω να μου κρατήσεί για 1,5 χρόνο, αυτός είναι ο στόχος που έχω θέσει. Αν κατι προκύψει θα επανέλθω για κριτική.

Edited by newlynx
Link to comment
Share on other sites

Για το GPS δοκιμασε με το fastergps απο το store, να ορισεις οτι η χωρα ειναι η Ελλαδα.

Θα κλειδωνει πολυ καλυτερα, απο default ειναι ρυθμισμενο για Κινα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Ήμουν ανάμεσα σαυτό το κινητό και σε ένα άλλο, αλλά τλκ σήμερα κατέληξα σαυτό. Με απασχολουν ομως παρα πολυ δυο θεματα. Το ένα είναι η μπαταρία, γιατί έχω διαβασει ολο το τοπικ, αλλα ακομη εχω καποιες αμφιβολιες.. Τ γινεται αν μπει ο παραγοντας των δεδομενων, η παρακολούθηση βίντεο κ σερφάρισμα. Επειδη εχω λιγο τρομακτικες εμπειριες με μπαταριες που εξατμιζονται ταχυτατα, θα θελα να ειμαι σιγουρος οτι μπορει να μ βγαλει ανετα μια μερα τουλαχιστον. Το δευτερο θεμα ειναι απο πού να το παρω, απο το minideal ή απο το geekbuying. Δε με νοιαζουν τα 5€ παραπανω περισσοτερο απο την αξιοπιστια κ το γεγονος οτι θα ηθελα και μια θηκη μαζι. Αυτα, παιδες εσεις που το εχετε ριξτε μ τα φωτα σας, παρακαλω!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Ήμουν ανάμεσα σαυτό το κινητό και σε ένα άλλο, αλλά τλκ σήμερα κατέληξα σαυτό. Με απασχολουν ομως παρα πολυ δυο θεματα. Το ένα είναι η μπαταρία, γιατί έχω διαβασει ολο το τοπικ, αλλα ακομη εχω καποιες αμφιβολιες.. Τ γινεται αν μπει ο παραγοντας των δεδομενων, η παρακολούθηση βίντεο κ σερφάρισμα. Επειδη εχω λιγο τρομακτικες εμπειριες με μπαταριες που εξατμιζονται ταχυτατα, θα θελα να ειμαι σιγουρος οτι μπορει να μ βγαλει ανετα μια μερα τουλαχιστον. Το δευτερο θεμα ειναι απο πού να το παρω, απο το minideal ή απο το geekbuying. Δε με νοιαζουν τα 5€ παραπανω περισσοτερο απο την αξιοπιστια κ το γεγονος οτι θα ηθελα και μια θηκη μαζι. Αυτα, παιδες εσεις που το εχετε ριξτε μ τα φωτα σας, παρακαλω!

 

Μπαταρια μη φοβασαι, βγαζει ανετα 2 μερες με 5-6 ωρες οθονη.

Αν τωρα το πλακωσεις στα mobile data ολη μερα, το βραδυ θα θελει φορτιση αλλα τη μερα θα στη βγαλει σιγουρα.

 

Φυσικα, αν παιζεις βαρια παιχνιδακια (πχ Real Racing 3) μην περιμενεις πολλα, ουτε ο Θεος δεν βγαζει μια μερα :p

Eγω το πηρα απο merimobiles και ηρθε σε 22 ημερολογιακες, και ειχαν μεσα και θηκη, αλλα καλυτερα να παραγγειλεις και ο ιδιος καμια μαυρη απο antelife.com

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Ήμουν ανάμεσα σαυτό το κινητό και σε ένα άλλο, αλλά τλκ σήμερα κατέληξα σαυτό. Με απασχολουν ομως παρα πολυ δυο θεματα. Το ένα είναι η μπαταρία, γιατί έχω διαβασει ολο το τοπικ, αλλα ακομη εχω καποιες αμφιβολιες.. Τ γινεται αν μπει ο παραγοντας των δεδομενων, η παρακολούθηση βίντεο κ σερφάρισμα. Επειδη εχω λιγο τρομακτικες εμπειριες με μπαταριες που εξατμιζονται ταχυτατα, θα θελα να ειμαι σιγουρος οτι μπορει να μ βγαλει ανετα μια μερα τουλαχιστον. Το δευτερο θεμα ειναι απο πού να το παρω, απο το minideal ή απο το geekbuying. Δε με νοιαζουν τα 5€ παραπανω περισσοτερο απο την αξιοπιστια κ το γεγονος οτι θα ηθελα και μια θηκη μαζι. Αυτα, παιδες εσεις που το εχετε ριξτε μ τα φωτα σας, παρακαλω!

 

Το review το διαβασες? Αν οχι, υπαρχει λινκ στο πρωτο post του παροντος νηματος. Αν σε απογοητευσει η μπαταρια του, τοτε τουλαχιστον θα ηξερες οτι χρειαζοσουν αλλα 60+ ευρω για να παρεις κατι οριακα καλυτερο (σε κινεζικο παντα) σε θεμα αυτονομιας. Αλλα δε θα σε απογοητευσει. ;) Πραγματικα ξεχναω ποτε το φορτισα τελευταια φορα, βγαζει παντα 2 ημερες, μερικες φορες και 3! Με 24/7 data και 3g, αλλα οχι καψιμο σε 3d games, κοβω το κεφαλι μου οτι θα τη βγαζει τη μερα τουλαχιστον!

 

Απο minideal (αν το εχουν σε stock) μου ηρθε με 2 screen protectors και μια θήκη δώρο. Το δε geekbuying είναι από τα πλέον σοβαρά μαγαζιά και με άψογο support, απλα ειναι ακριβοι (κατι που δεν ισχυει στην περιπτωση μας λογω του promo). Οχι οτι και το minideal δεν απανταει, εχω διαβασει ακομα και για επιστροφη κινητου σε αυτους για αντικατασταση... :)

Εμενα απο minideal εκανε 13 ημερες απο τη στιγμη της πληρωμης (12 απο την αποστολη).

 

PS: Επειδη κι εγω εχω τρομακτικες εμπειριες εξατμισης μπαταριας, γι' αυτον ακριβως το λογο το προτιμησα και δικαιωθηκα. :)

Edited by GeorgeManim
Link to comment
Share on other sites

H μπαταρία προσφέρει στο κινητό πολύ μεγάλη αυτονομία. Το πόσο ποιοτικη είναι και για το πόσο θα έχει υψηλή απόδοση θα το δούμε τον επόμενο χρόνο, οπότε και ο καθένας θα μπορεί να δημοσιεύεσει τα συμπεράσματά του.
Link to comment
Share on other sites

Οχι, εχω δοκιμασει Nova + Apex.

Εχω ρυθμισει και τα animations στο 0,5x και παει καπως καλυτερα.

Αλλα το Neo V με την custom πηγαινε πιο smooth!! (πραγματικοτης)

 

Παιδιά, από πού μπορούμε να ρυθμίσουμε τα animations; Θέλω να τα μειώσω λίγο κι εγώ, και να κάνω enable και το force gpu rendering, αλλά δεν μπορώ να τα βρώ πουθενά! (και έχω δοκιμάσει και δύο ROM, την Lewa-like που δίνει το Minideal και -επειδή μου έγινε brick...- και την τελευταία από την ίδια τη Jiayu, την 20130614-120430 - η οποία προς σχετική μου έκπληξη έχει εντελώς stock/AOSP look and feel - νόμιζα ότι και η 'μαμά' θα φέρνει σε Lewa!).

 

Σε όλες τις Android 4.x συσκευές που έχουν περάσει από τα χέρια μου, τα animation scales και το GPU rendering (μαζί με πολλά άλλα) ήταν κάτω από τα Developer settings.

 

Στο G3S, κατά περίεργο τρόπο, κάτω από τα Developer settings έχει μόνο τα:

- Stay awake

- USB debugging

- Allow mock locations

 

Καμιά ιδέα κανείς...;

 

 

Επίσης έχω και ένα άλλο πρόβλημα, που μου εμφανίστηκε με τη ROM της Jiayu που αναφέρω παραπάνω - με αυτήν του Minideal ήταν μια χαρά.

Αφού μετά από λίγη ώρα αδράνειας η οθόνη σβήσει, κάθε φορά που πάω να την ανάψω (με το power button) , εμφανίζει μια ψιλο-εξωφρενική καθυστέρηση μέχρι να ανάψει, που μπορεί να φτάσει και τα 10-15 δευτερόλεπτα!

Τραγικό...

Είδα κάποιους με το ίδιο πρόβλημα να ρωτάνε εδώ κι εκεί, αλλά απάντηση δεν πήρε κανείς τους...

 

Το έχει παρατηρήσει κανένας άλλος αυτό...;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, από πού μπορούμε να ρυθμίσουμε τα animations; Θέλω να τα μειώσω λίγο κι εγώ, και να κάνω enable και το force gpu rendering, αλλά δεν μπορώ να τα βρώ πουθενά! (και έχω δοκιμάσει και δύο ROM, την Lewa-like που δίνει το Minideal και -επειδή μου έγινε brick...- και την τελευταία από την ίδια τη Jiayu, την 20130614-120430 - η οποία προς σχετική μου έκπληξη έχει εντελώς stock/AOSP look and feel - νόμιζα ότι και η 'μαμά' θα φέρνει σε Lewa!).

 

Σε όλες τις Android 4.x συσκευές που έχουν περάσει από τα χέρια μου, τα animation scales και το GPU rendering (μαζί με πολλά άλλα) ήταν κάτω από τα Developer settings.

 

Στο G3S, κατά περίεργο τρόπο, κάτω από τα Developer settings έχει μόνο τα:

- Stay awake

- USB debugging

- Allow mock locations

 

Καμιά ιδέα κανείς...;

 

για δοκίμασε: system settings-->about phone-->android version

κάνε 3 φορες tap στο android version και θα σου βγάλει τα advanced settings

---------------------------------------------

Jiayu G4T thick, Rom Oficial G4H-20131021-172551

Link to comment
Share on other sites

για δοκίμασε: system settings-->about phone-->android version

κάνε 3 φορες tap στο android version και θα σου βγάλει τα advanced settings

 

Με το android version δε μου βγάζει κάτι... :(

Είχα ήδη δοκιμάσει να κάνω tap στο ... --> about phone --> Build number, που υποτίθεται ότι κάνει ορατό ολόκληρο το Developer options menu (by default κρυμμένο στα περισσότερα android).

Βέβαια εδώ η 'μαμά' Jiayu το είχε ήδη ορατό.

Μετά από μερικά tap στο Build number μου έβγαλε το γνωστό αστειάκι της google "you are now 4 taps away from becoming a developer" (3 taps, 2 taps, ... όσο εγώ το πατούσα) και τελικά μου είπε "congratulations, you are now a developer" (ή κάτι τέτοιο) - και τώρα που το πατάω ξανά, μου λέει "No need, you are already a developer."

Στο Developer options βέβαια δε σημειώθηκε κάποια αλλαγή, ήταν ήδη διαθέσιμο/ορατό από πριν.

 

Λες ότι κάνοντας κάτι ανάλογο με το Android version μπορεί να βγάλει πρόσθετες (advanced) επιλογές...;

Δε μου δούλεψε... :(

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτες τις ρομ οι υπολοιπες επιλογες ειναι κρυμμενες.χρειαζεσαι το xposed framework + gravitybox για να τις εμφανισεις.παιρνεις backup και επειτα δες στο http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4812969

πως τα εγκαθιστας xposed + gravitybox

Μετα πας στο gravitybox-->general fixes-->advanced developer options

Link to comment
Share on other sites

Για το GPS δοκιμασε με το fastergps απο το store, να ορισεις οτι η χωρα ειναι η Ελλαδα.

Θα κλειδωνει πολυ καλυτερα, απο default ειναι ρυθμισμενο για Κινα

 

Αυτό είχα κάνει και μου δούλεψε.

 

Ως αριθμό έκδοσης έχω την 20130515-182923

 

και την τελευταία από την ίδια τη Jiayu, την 20130614-120430 - η οποία προς σχετική μου έκπληξη έχει εντελώς stock/AOSP look and feel - νόμιζα ότι και η 'μαμά' θα φέρνει σε Lewa!).

 

 

Αυτή που την βρήκες;

Edited by newlynx
Link to comment
Share on other sites

Ως αριθμό έκδοσης έχω την 20130515-182923

 

 

Αυτή που την βρήκες;

 

Χαζεύοντας δεξιά-αριστερά όσο περίμενα ακόμα το τηλέφωνο να έρθει, είχα πέσει πάνω σε κάποιες αναφορές και links, που μετά, όταν ήρθε η ώρα και τα χρειάστηκα, δεν μπορούσα να τα ξαναβρώ πουθενά! :p

 

Ευτυχώς τελικά βρήκα ένα link προς σχετικό thread στο 4pda.ru, το οποίο παρέθετε κάποιος στο thread του G3s στο xda-developers.

Το παραθέτω εδώ από google translate - ελπίζω να ανοίγει κανονικά:

http://translate.google.com/translate?depth=2&hl=en&rurl=translate.google.com&sl=ru&tl=en&u=http://4pda.ru/forum/index.php%3Fshowtopic%3D473628%26st%3D780&do=findComment&comment=23700518

 

Το πρώτο post έχει διάφορα ενδιαφέροντα - το συγκεκριμένο το βρήκα κάτω από: (Official Firmware) --> (20130614-120430)

 

Έχει και ένα (Unofficial Firmware) --> (20130614-120430 mod by Stanner)

αλλά δεν είχα πολλή διάθεση για... πειραματισμούς τη στιγμή εκείνη... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις παιδια. Φιλε GeorgeManim, το ειχα διαβασει το review σου, απλα αναρωτιομουν τι γινεται με τα δεδομενα, οχι οτι θα χρησιμοποιω πολυ, ουτε καν 3g και μια δυο ωρες το πολυ σε standby, αντε κ λιγο surfing :-p

 

Τελος παντων απλα ηθελα κατι καλυτερο απο το iphone (4) το οποιο το κουραζω αρκετα κ δεν αντεχει ουτε μερα(αλλα νταξει, το χω 2μιση χρονια). Και ημουν αναμεσα σαυτο και στο lenovo p780, γτ και τα δυο ειχαν μεγαλη μπαταρια. Το δευτερο ειχε ακομη μεγαλυτερη αλλα υστερουσε οσο αναφορα την οθονορα(για μενα Απο iphone), αλλα και οτι ηταν πολυ καινουριο κ οχι τοσο αξιοπιστο οσο αυτο. Αα και 100€ σχεδον ακριβοτερο :-)

Τελος παντων νομιζω με τη μπαταρια θα ειμαι κομπλε και μαυτο το κιν. Μονο μια χαρη θελω παιδια. Αν μπορειτε να ανεβασετε καμια φωτογραφια που βγαλατε, σε φως, σκοταδι (αν ανεβασατε ηδη και το ξεχασα σορι). Ελπιζω να μη με ξενερωσει η καμερα, γτ ολα τα αλλα ειναι πολυ καλα!

Αυτα. Ευχαριστω κ παλι για τις αμεσες απαντησεις!

Edited by RamberStilskin
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρωί πλήρωσα το minideal, περιμένω το tracking no...

 

Ήμουν ανάμεσα σε αυτό και το geekbuying, αλλά το geekbuying απάντησε ότι δεν είναι rooted και δεν έχει Ελληνικά, ούτε το είχε σαν option αγοράς στο e-shop του οπότε πήγα minideal ;)

Link to comment
Share on other sites

Το πρωί λίγο μετά τις 8 πλήρωσα με paypal, μέσα σε 5 ώρες μου ήρθε tracking no :D

 

Singapore post, απλά ακόμα δεν το εμφανίζει(λογικό ;) )

 

Ποιο γρήγορα, δύσκολα γίνεται νομίζω :p

Link to comment
Share on other sites

Το πρωί λίγο μετά τις 8 πλήρωσα με paypal, μέσα σε 5 ώρες μου ήρθε tracking no :D

 

Singapore post, απλά ακόμα δεν το εμφανίζει(λογικό ;) )

 

Ποιο γρήγορα, δύσκολα γίνεται νομίζω :p

 

Το παρηγγειλα Παρασκευή κ μ έχει έρθει μόνο order confirmation, μάλλον έκανα βλακεία π το πήρα Από εκεί, ούτε θήκη έχει ούτε είμαι 100/100 σίγουρος πως θα είναι τελικά rooted (αν κ συμφορουμιτης έχει αναφέρει ότι το g3s είναι rooted από την ´μανά´ του :wacko:).

Ο λόγος π το πήρα από geek είναι το γεγονός ότι μας έκαναν promotion sale κ ότι το είχαν σε ασήμι :D.

 

Για κάποιο ποιοτικό screen protector που να δώ;

Καρτουλα θα βάλω 16αρα class 10..

http://www.youtube.com/user/UbuntuNoobGr?ob=0&feature=results_main

Jiayu G4TΗ first G4H20130515-202809, then MIUI v5:cry:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...