Jump to content

Jiayu G3S


georgePs
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η σύντομη απάντηση νομίζω είναι "ναι, υπάρχει" :)

 

Μέχρι στιγμής έχω δοκιμάσει 2 ROM (η εργοστασιακή 20130523-τόσο δυστυχώς... απεβίωσε πρόωρα στα χέρια μου και δεν πρόλαβα να δω τι κάνει...)

 

Η 20130614-120430 ήταν μια χαρά σε όλα της, αλλά ο αυτόματος φωτισμός δούλευε... ανάποδα! Στον ήλιο σκοτείνιαζε και στο σκοτάδι ανέβαζε τη φωτεινότητα τέρμα! (μάλλον διάβαζε ανάποδα τον αισθητήρα...)

 

Η τελευταία όμως 20130813-093005 είναι, νομίζω, μια χαρά! Η φωτεινότητα αυξομειώνεται αυτόματα και -απ΄όσο έχω μπορέσει να δω- φαίνεται να τερματίζει έξω στον ήλιο (όπου ο αισθητήρας καταγράφει τη μέγιστη τιμή του, 1500).

Στο σκοτάδι κατεβαίνει όντως πολύ - και μπορεί κανείς να το δει εύκολα.

Απλώς ίσως δεν κατεβαίνει όσο κάποιοι θα ήθελαν (και για τα δικά μου μάτια, θα μπορούσε να είναι λίγο πιο χαμηλός ο φωτισμός στο απόλυτο σκοτάδι), αλλά εκεί μπορείς πλέον να παρέμβεις με tools όπως το MobileUncle ή το GravityBox.

 

Γενικά, και μετά από κάποιες μικρο-γκρίνιες που έχω διαβάσει για την παλιότερη ROM (αλλά δεν πρόλαβα να δω ο ίδιος, όπως γράφω και παραπάνω), όπως θεματάκια με την κάμερα κλπ (κανένα από τα οποία δεν έχω δει στις μεταγενέστερες ROM, που μου φαίνονται πολύ ικανοποιητικές σε όλα τους), θα σου έλεγα να δοκιμάσεις ένα upgrade στην 20130813-093005... :)

 

Edit:

ΚΑΙ ΡΩΤΑΩ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ, υπαρχει κανεις που το τηλεφωνο του, απο μαμμα, τυχαινει να λειτουργει η ΑΥΤΟΜΑΤΗ ΡΥΘΜΙΣΗ οθονης (auto) οπως πρεπει?

 

Εκτός, τώρα που ξαναδιαβάζω το post σου, αν εννοείς να δουλεύει το auto όπως παραλαμβάνεται το τηλέφωνο, και με τη ROM που έχει επάνω όπως είναι, οπότε η απάντηση είναι μάλλον "όχι", καθώς δεν έχω δει (τουλάχιστον εδώ μέσα) κάποιον που να το παρέλαβε με την 20130813-093005 προεγκατεστημένη (αν και από ένα post του Chios μερικές σελίδες πιο πίσω, όπου το MiniDeal του έστειλε αυτήν ακριβώς, "ενισχυμένη" με έξτρα γλώσσες, μπορεί κανείς να υποθέσει ότι πλέον το MiniDeal το δίνει όντως με την 20130813-093005...)

Edited by w2o4ts
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μαλλον με καλυψες. Δηλαδη δεν υπαρχει G3S με 20130515-182923 που η αυτοματη ρυθμιση να δουλευει, ειναι θεμα rom δηλαδη, οχι hardware..

Αρα, αν το θελω αυτο, (που σιγουρα το χρειαζομαι σε καποιες φασεις) πρεπει να παω σε αυτην του Αυγουστου?

Αλλα μακαρι ναξερα πως θα το κανω..:(

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον με καλυψες. Δηλαδη δεν υπαρχει G3S με 20130515-182923 που η αυτοματη ρυθμιση να δουλευει..

Αρα, αν το θελω αυτο, (που σιγουρα το χρειαζομαι σε καποιες φασεις) πρεπει να παω σε αυτην του Αυγουστου?

Αλλα μακαρι ναξερα πως θα το κανω..:(

Σε μενα κανονικά δούλευε η αυτόματη φωτεινοτητα και σου μαίου και στου αυγούστου, απλά οι τιμές που έδινε στη φωτεινοτητα δεν ήταν ιδανικές, κι έτσι απλά τις άλλαξα, πχ με το Velis Auto Brightness.

Mην τα κάνετε όλα τραγικά

Edited by gerstavros2
Link to comment
Share on other sites

Εγω σ αυτην του Μαιου στο auto δεν βλεπω διαφορά..

Αυτο το Velis το εγκατεστησα καποια στιγμη αλλα χαος μου φανηκε και το εβγαλα.

Εκανε ομως θυμαμαι διαφορά.

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

H συναρμολόγηση του G3 στο "εργοστάσιο" της Jiayu

 

Επίσκεψη Ρώσων στο "εργοστάσιο" της Jiayu

OnePlus 12 (16/512): - in the past: [iPhone 13 Pro], OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

Έχω καταλήξει στο G3S και επειδή δεν έχω παραγγείλει ξανά από Κίνα, θα ήθελα μια βοήθεια στα παρακάτω για πρακτικούς και ψυχολογικούς λόγους :lol:

Σκέπτομαι να το παραγγείλω από minideal (http://www.minideal.net/jiayu-g3s-smartphone-android-4-2-mtk6589t-1-5ghz-quad-core-gps-4-5-ips-gorilla-glass-silver.html) εκτός εάν έχετε να προτείνετε κάτι άλλο.

1. Τι θα πρέπει να ζητήσω στη παραγγελία σχετικά με την παραμετροποίηση (root κλπ). Δε θέλω ελληνικό μενού, με εξυπηρετεί μια χαρά το Αγγλικό - παρεμπιπτόντως είδα ότι χρεώνουν το rootάρισμα 5$;

2. Θέλω να πάρω μια micro sd και ακούω ότι θα πρέπει να είναι class 10, δε βλέπω όμως πουθενά στο minideal να αναφέρεται η κλάση τους.

3. Χρειάζεται να παραγγείλω από τώρα επιπλέον μπαταρία; Αν ναι, σε τι φορτιστή θα τη φορτίσω;

4. Έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο αξεσουάρ που χρειάζεται;

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Η συσκευή είναι ρουτ από το εργοστάσιο να ξέρεις ότι δεν έχει ακουστικά,τώρα για κάρτα μνήμης εμένα μου ήρθε με μια 16 g μέσα,για δευτερη μπαταριά δεν ξέρω αν μπορούν να στείλουν γιατί υπάρχει πρόβλημα με τα εκεί ταχυδρομεία δες και το http://www.to2c.com/ από εκεί αγόρασα Edited by pulsar
[sIGPIC][/sIGPIC] ΚΩΣΤΑΣ http://www.vstrom.gr/forum/
Link to comment
Share on other sites

Minideal & to2c ειναι αυτή την περίοδο οι ποιο "σταθεροί" πωλητές, ίσως και το geekbuying

Μην πάρεις κάρτα MicroSD από Κίνα - ακόμα και το Πλαίσιο έχει επώνυμες 16άρες (Class10) με λιγότερο από 15 ευρώ

2η μπαταρία (αν σου στέλνουν - υπάρχει θέμα αυτή την περίοδο) να πάρεις, φορτιστή pass partou βρίσκεις πολλούς στο ebay (για διάφορες μπαταριες και μεγέθη) με $10 αλλα και από τον πωλητή της μπαταριας...

OnePlus 12 (16/512): - in the past: [iPhone 13 Pro], OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Μολις εφτασε στα χερια ενος φιλου μου (μετα απο δικη μου προτροπη) το g3s απο to2c μπορω να πω πως εφτασε πολυ πιο γρηγορα απο οτι το περιμενα.

Πάμε στο "αλλά" τωρα

Παρόλο που τους εστειλα email και πηρα και θετικη απαντηση να ειναι το κινητο με greek language και root...μαντεψτε:

no root:mad:

no greek:mad:

Επειδή το βλεπω να με κυνηγαει υπαρχει καποιος τροπος να περασουμε ελληνικα και ισως να το rootάρουμε κιολας?

thx

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ το παρήγγειλα το απόγευμα. Ελπίζω να έχει Ελληνικά. Λεει ότι δίνει και 2 θήκες, μία δερμάτινη και μία σιλικόνη. Πόσο καιρό λέτε να κάνει να έρθει? Από to2c το πήρα. Αν έρθει με το καλό και είναι όλα εντάξει τότε θα πάρω και τα παρελκόμενα.

Παρεπιπτώντως δεν ξέρω εσείς πως πληρώσατε, αλλά εγώ έβαλα το pay pal να μην αλλάξει από δολλάρια σε ευρώ και πριν λίγο που μπήκα στην τράπεζα, μου έχει τα 178 δολλάρια (γιατί είχα και 1-2 στον λογαριασμό μου) για 138 ευρώ. Ενώ αν το βάλεις κατευθείαν από το σαιτ, στο δίνει για 135. Προσέξτε το λίγο να δείτε τί συμφέρει. Δεν ξέρω αν μπορώ να το αλλάξω τώρα. Αν ξέρει κάποιος φίλος κανένα τρόπο, ας βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Μολις εφτασε στα χερια ενος φιλου μου (μετα απο δικη μου προτροπη) το g3s απο to2c μπορω να πω πως εφτασε πολυ πιο γρηγορα απο οτι το περιμενα.

Πάμε στο "αλλά" τωρα

Παρόλο που τους εστειλα email και πηρα και θετικη απαντηση να ειναι το κινητο με greek language και root...μαντεψτε:

no root:mad:

no greek:mad:

Επειδή το βλεπω να με κυνηγαει υπαρχει καποιος τροπος να περασουμε ελληνικα και ισως να το rootάρουμε κιολας?

thx

 

πολύ εύκολα και απλά μην αγχώνεσαι. Και ελληνικά και ροοτ

δες εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4923223#post4923223

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Παρεπιπτώντως δεν ξέρω εσείς πως πληρώσατε, αλλά εγώ έβαλα το pay pal να μην αλλάξει από δολλάρια σε ευρώ και πριν λίγο που μπήκα στην τράπεζα, μου έχει τα 178 δολλάρια (γιατί είχα και 1-2 στον λογαριασμό μου) για 138 ευρώ. Ενώ αν το βάλεις κατευθείαν από το σαιτ, στο δίνει για 135. Προσέξτε το λίγο να δείτε τί συμφέρει. Δεν ξέρω αν μπορώ να το αλλάξω τώρα. Αν ξέρει κάποιος φίλος κανένα τρόπο, ας βοηθήσει.

 

Δε ξέρω σε ποια τράπεζα αλλά με την alpha συμφέρει πάντα η πληρωμή σε δολάρια, ναι μεν δεσμεύει ένα ποσό όπως λές αλλά όταν γίνεται μετά 2-3 μέρες η πραγματική πληρωμή το ποσό είναι αρκετά χαμηλότερο και σύμφωνα με την ισοτιμία δολαριου-ευρώ που είχε τη μέρα της αγοράς. Πχ σε μένα δέσμευσε άμεσα 165€ στην αγορά αλλά στη πληρωμή μετά 3 μέρες πήρε 160€ όσο και η ισοτιμία τη μέρα της αγοράς οπότε πάντα με συμφέρει η μετατροπή να γίνεται από την alpha

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

...

Παρόλο που τους εστειλα email και πηρα και θετικη απαντηση να ειναι το κινητο με greek language και root...μαντεψτε:

no root:mad:

no greek:mad:

Επειδή το βλεπω να με κυνηγαει υπαρχει καποιος τροπος να περασουμε ελληνικα και ισως να το rootάρουμε κιολας?

thx

 

Είσαι σίγουρος; Γιατί αν δεν κάνω λάθος, κάπου έχει αναφερθεί ότι έρχεται rooted από τον κατασκευαστή.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

Έχω καταλήξει στο G3S και επειδή δεν έχω παραγγείλει ξανά από Κίνα, θα ήθελα μια βοήθεια στα παρακάτω για πρακτικούς και ψυχολογικούς λόγους :lol:

Σκέπτομαι να το παραγγείλω από minideal (http://www.minideal.net/jiayu-g3s-smartphone-android-4-2-mtk6589t-1-5ghz-quad-core-gps-4-5-ips-gorilla-glass-silver.html) εκτός εάν έχετε να προτείνετε κάτι άλλο.

1. Τι θα πρέπει να ζητήσω στη παραγγελία σχετικά με την παραμετροποίηση (root κλπ). Δε θέλω ελληνικό μενού, με εξυπηρετεί μια χαρά το Αγγλικό - παρεμπιπτόντως είδα ότι χρεώνουν το rootάρισμα 5$;

2. Θέλω να πάρω μια micro sd και ακούω ότι θα πρέπει να είναι class 10, δε βλέπω όμως πουθενά στο minideal να αναφέρεται η κλάση τους.

3. Χρειάζεται να παραγγείλω από τώρα επιπλέον μπαταρία; Αν ναι, σε τι φορτιστή θα τη φορτίσω;

4. Έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο αξεσουάρ που χρειάζεται;

 

Ευχαριστώ!

 

Βοηθήστε ρε παιδιά να ηρεμήσουμε λιγάκι :lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

Έχω καταλήξει στο G3S και επειδή δεν έχω παραγγείλει ξανά από Κίνα, θα ήθελα μια βοήθεια στα παρακάτω για πρακτικούς και ψυχολογικούς λόγους :lol:

Σκέπτομαι να το παραγγείλω από minideal (http://www.minideal.net/jiayu-g3s-smartphone-android-4-2-mtk6589t-1-5ghz-quad-core-gps-4-5-ips-gorilla-glass-silver.html) εκτός εάν έχετε να προτείνετε κάτι άλλο.

1. Τι θα πρέπει να ζητήσω στη παραγγελία σχετικά με την παραμετροποίηση (root κλπ). Δε θέλω ελληνικό μενού, με εξυπηρετεί μια χαρά το Αγγλικό - παρεμπιπτόντως είδα ότι χρεώνουν το rootάρισμα 5$;

2. Θέλω να πάρω μια micro sd και ακούω ότι θα πρέπει να είναι class 10, δε βλέπω όμως πουθενά στο minideal να αναφέρεται η κλάση τους.

3. Χρειάζεται να παραγγείλω από τώρα επιπλέον μπαταρία; Αν ναι, σε τι φορτιστή θα τη φορτίσω;

4. Έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο αξεσουάρ που χρειάζεται;

 

Ευχαριστώ!

Το minideal ειναι μια χαρα, και το κινητο επισης.

1) Ερχεται ρουταρισμενο, γι αυτο δεν το ζητας, το ελληνικο μενου μαλλον θα ειναι μεσα, αλλα ειναι η οχι εσενα δεν σε πειραζει.

2) Αν δεν το αναφερουν, το ρωτας με e-mail, αλλοιως παιρνεις απο αλλου που το γραφουν (πχ focalprice.com)

3)Μπορεις να παραγγειλεις απο τωρα δευτερη μπαταρια, η αργοτερα, το θεμα ειναι αν θα στη στειλουν η οχι, υπαρχουν καποια κωλλυματα με τις μπαταριες, ρωτα με e-mail να σου πουν αυτοι για σιγουρια. Υπαρχουν και universal φορτιστες, δες στο ebay.

4)Film protector, θηκη ισως, ισως silicon case, δες τι σε βολευει και τι υπαρχει.

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Μολις εφτασε στα χερια ενος φιλου μου (μετα απο δικη μου προτροπη) το g3s απο to2c μπορω να πω πως εφτασε πολυ πιο γρηγορα απο οτι το περιμενα.

Πάμε στο "αλλά" τωρα

Παρόλο που τους εστειλα email και πηρα και θετικη απαντηση να ειναι το κινητο με greek language και root...μαντεψτε:

no root:mad:

no greek:mad:

Επειδή το βλεπω να με κυνηγαει υπαρχει καποιος τροπος να περασουμε ελληνικα και ισως να το rootάρουμε κιολας?

thx

 

Δευτερο περιστατικο μεσα σε λιγες μερες που το to2c απετυχε να στειλει custom παραγγελια που ειχε προσυμφωνηθει...:X

Link to comment
Share on other sites

Το minideal ειναι μια χαρα, και το κινητο επισης.

1) Ερχεται ρουταρισμενο, γι αυτο δεν το ζητας, το ελληνικο μενου μαλλον θα ειναι μεσα, αλλα ειναι η οχι εσενα δεν σε πειραζει.

2) Αν δεν το αναφερουν, το ρωτας με e-mail, αλλοιως παιρνεις απο αλλου που το γραφουν (πχ focalprice.com)

3)Μπορεις να παραγγειλεις απο τωρα δευτερη μπαταρια, η αργοτερα, το θεμα ειναι αν θα στη στειλουν η οχι, υπαρχουν καποια κωλλυματα με τις μπαταριες, ρωτα με e-mail να σου πουν αυτοι για σιγουρια. Υπαρχουν και universal φορτιστες, δες στο ebay.

4)Film protector, θηκη ισως, ισως silicon case, δες τι σε βολευει και τι υπαρχει.

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα και εγώ....και root και Ελληνικά.

Έχω βάλει μια SIM Q και μια VODA. Την Q μου λέει ότι είναι σε roaming !!! την έχω βάλει και στις 2 θέσεις και βγάζει το ίδιο. τι μπορεί να είναι αυτό ?

ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΜΑΘΑ ΝΑ ΒΑΖΩ ΥΠΟΓΡΑΦΗ.... :X
Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει μια SIM Q και μια VODA. Την Q μου λέει ότι είναι σε roaming !!! την έχω βάλει και στις 2 θέσεις και βγάζει το ίδιο. τι μπορεί να είναι αυτό ?

 

Ειναι η πρώτη σου Q?

By default έτσι είναι, αφου κάνει Roaming for WIND... μην ανησυχείς!

Q card

http://www.myq.gr για ρυθμίσεις Internet κ.α.

OnePlus 12 (16/512): - in the past: [iPhone 13 Pro], OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Ειναι η πρώτη σου Q?

By default έτσι είναι, αφου κάνει Roaming for WIND... μην ανησυχείς!

Q card

http://www.myq.gr για ρυθμίσεις Internet κ.α.

 

Ευχαριστώ...αν και το φανταστικά ότι κάτι τέτοιο παίζει...

Να ρωτήσω με την ευκαιρία στις θέσεις των SIM λέει SIM1 και SIM2, ποια είναι αυτή που παίζει 3G ?

Ευχαριστώ

ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΜΑΘΑ ΝΑ ΒΑΖΩ ΥΠΟΓΡΑΦΗ.... :X
Link to comment
Share on other sites

Είμαι ανάμεσα στο G3S και στο ZTE V967s και σκέφτομαι αν αξίζει η οθόνη του JIAYU για τα επιπλέον χρήματα. Πέρα απο τα ppi τα οποία προφανώς είναι περισσότερα στο JIAYU αλλά δε με απασχολούν τόσο γιατί έχω δει και 5άρια με μικρές αναλύσεις και δε με πείραξαν στο μάτι αλλά αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι πόσο ζωντανά είναι τα χρώματα και τι φωτεινότητα έχει το JIAYU. 30$ διαφορά έχουν και πιστεύω τα αξίζει το JIAYU αν και με καίει λίγο και το αυξημένο SAR του...
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι αξίζει, όχι μόνο για την οθόνη αλλα και μπαταρία, επεξεργαστη, ποιότητα κατασκευής...

Λίγο στο πάχος τα "χαλάει" το G3S αλλα τρώγεται...

OnePlus 12 (16/512): - in the past: [iPhone 13 Pro], OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ανάμεσα στο G3S και στο ZTE V967s και σκέφτομαι αν αξίζει η οθόνη του JIAYU για τα επιπλέον χρήματα. Πέρα απο τα ppi τα οποία προφανώς είναι περισσότερα στο JIAYU αλλά δε με απασχολούν τόσο γιατί έχω δει και 5άρια με μικρές αναλύσεις και δε με πείραξαν στο μάτι αλλά αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι πόσο ζωντανά είναι τα χρώματα και τι φωτεινότητα έχει το JIAYU. 30$ διαφορά έχουν και πιστεύω τα αξίζει το JIAYU αν και με καίει λίγο και το αυξημένο SAR του...

 

Το ΖΤΕ φανταζομαι εχει καλυτερη ποιοτητα κατασκευης. Αλλα ειναι πιο μεγαλο και αρκετα πιο βαρυ!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω την υποψία ότι η οθόνη του ΖΤΕ ίσως να μην είναι ό,τι καλύτερο από χρώματα / contrast / μαύρο, οπότε μια σύγκριση από κάποιον που έχει και τα δύο θα ήταν ενδιαφέρουσα (το V967s είναι εξαιρετικά ελκυστικό ως αγορά!)

 

Ο Chios γράφει μερικά post πιο πίσω, νομίζω, ότι έχει και τα δύο και ότι η σύγκριση δεν είναι καθόλου δυσμενής για το ΖΤΕ!

 

Αυτό που μπορώ να πω εγώ για το G3S (μιας και αυτό έχω και γνωρίζω...) είναι ότι η οθόνη του είναι πάρα πολύ καλή!

 

Αυτό που πρέπει να έχουμε υπ' όψιν μόνο είναι ότι βγαίνει σε 2 διαφορετικές εκδόσεις οθόνης, μία με πιο "θερμά" και μία με πιο "ψυχρά" χρώματα (και φωτογραφίες εδώ) - πράγμα που μπορώ να το βεβαιώσω κι εγώ, καθώς έχει τύχει να δω και τις δύο παραλλαγές!

 

 

 

Αυτό με το SAR πάντως είναι ένα ζήτημα... Έχουμε γεμίσει αναφορές σε τιμές 1.2 - 1.5, προερχόμενες από ένα site που... πουλάει προϊόντα που υποτίθεται ότι απορροφούν την ακτινοβολία(!) - και άρα έχει συμφέρον να τα 'φουσκώνει', και από ένα μονολεκτικό post στο facebook - απ΄όσο έχω δει τουλάχιστον.

 

Η ίδια η Jiayu δεν ανακοινώνει κάπου το SAR (κάπως ύποπτο κι αυτό...).

 

Για τον προκάτοχο πάντως, το G3, έδινε (επίσημα - αναφέρεται στα specs στο φυλλάδιο που συνόδευε τη συσκευή) μια ασυνήθιστα κολακευτική τιμή, 0.318(!)

Βέβαια, το G3S έχει διαφορετικό (αν και συγγενικό) chipset (και άρα πιθανότατα και modem), και (παρά την εξωτερική ομοιότητα) και διαφορετικό σασί από το G3, οπότε πιθανότατα και η κεραία του θα διαφέρει - που με τη σειρά τους σημαίνουν ότι *δεν* μπορούμε να περιμένουμε να έχουν και το ίδιο SAR.

 

Πάντως, μια διαφορά από 0.318 σε 1.2 ή 1.5 φαίνεται απλώς χαώδης! Θα έπρεπε το G3S να είναι... μνημείο κακού σχεδιασμού για να... επιτευχθεί κάτι τέτοιο.

 

Τι λέτε κι εσείς...;

Link to comment
Share on other sites

Το ΖΤΕ φανταζομαι εχει καλυτερη ποιοτητα κατασκευης. Αλλα ειναι πιο μεγαλο και αρκετα πιο βαρυ!
το V967s και το V987 δεν έχουν στιβαρή συναρμολόγηση. Σαφώς το Jiayu είναι πιο στιβαρό, και ποιοτικό

 

[...]

Βέβαια, το G3S έχει διαφορετικό (αν και συγγενικό) chipset (και άρα πιθανότατα και modem), και (παρά την εξωτερική ομοιότητα) και διαφορετικό σασί από το G3, οπότε πιθανότατα και η κεραία του θα διαφέρει - που με τη σειρά τους σημαίνουν ότι *δεν* μπορούμε να περιμένουμε να έχουν και το ίδιο SAR.

Πάντως, μια διαφορά από 0.318 σε 1.2 ή 1.5 φαίνεται απλώς χαώδης! Θα έπρεπε το G3S να είναι... μνημείο κακού σχεδιασμού για να... επιτευχθεί κάτι τέτοιο.

Τι λέτε κι εσείς...;

Ίδια σχεδόν μόντεμ έχουν όλα απ την εποχή των mtk6577, συγκεκριμένα ήταν τα mt6620 και mt6628 (ξεχωριστά chip συνδεσιμότητας που περιέχουν και το GSM/HSPA), το μόνο που άλλαξαν όταν βγήκαν οι MTK6589 ήταν η προσθήκη υποστήριξης του προτύπου HSPA+ rel.8 .

~0.35W/Kg είναι περίπου το sar στο σώμα. ~0.75W/Kg περίπου στο κεφάλι.

Edited by gerstavros2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...