Jump to content

[Επίσημο] HTC One (M7)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν είναι το καλώδιο της HTC τότε πολύ πιθανό να έχει χαλάσει. Είναι η 2η φορά που το έχω πάθει εγώ με τέτοιο καλώδιο και όπως φαίνεται δεν είναι πολύ καλής ποιότητας. Πάρε καλύτερα ένα άλλο καινούργιο.

 

Τελικά έκανα επανεγκατάσταση και δούλεψε ο αποθηκευτικός χώρος με το htc sync. Ίσως δεν είχε κάτσει κάτι καλά.

Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια.

 

Πήρα ένα άλλο εχθές που πάλι δεν έκανε σωστή δουλειά. Το άλλαξα σήμερα πήρα ένα λίγο πιο ακριβό και παρατηρώ ότι τώρα τουλάχιστον ενώ το έχω στην πρίζα και την δουλεύω λίγο την συσκευή πάλι ανεβαίνει το ποσοστό της μπαταρίας. Δηλαδή έχει αισθητή διαφορά. Πριν αν το χρησιμοποιούσα λίγο ενώ ήταν στο ρεύμα δεν έλεγε να ανεβάσει ποσοστό η μπαταρία

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 7,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εμένα μετά το καλώδιο μου βγήκε off και ο φορτιστής. Απλά σταμάτησε να φορτίζει. Χάλασε και του πατέρα μου ο φορτιστής από πιο παλιό μοντέλο (One V). Μάλλον δεν αντέχουν και πολύ τα παρελκόμενα της htc. Εγώ πάντως πήρα φορτιστή άλλης εταιρίας με διπλή θύρα usb (1A + 2.1A) και ξεμπέρδεψα.
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μετά το καλώδιο μου βγήκε off και ο φορτιστής. Απλά σταμάτησε να φορτίζει. Χάλασε και του πατέρα μου ο φορτιστής από πιο παλιό μοντέλο (One V). Μάλλον δεν αντέχουν και πολύ τα παρελκόμενα της htc. Εγώ πάντως πήρα φορτιστή άλλης εταιρίας με διπλή θύρα usb (1A + 2.1A) και ξεμπέρδεψα.

 

Έχω την εντύπωση ότι χαλάνε εύκολα

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Προβλημα:

2fae1574d33dc7136843295b45b088b4.jpg

 

Ότι και να κάνω μου βγάζει αυτό. Καμία ιδέα?

 

 

Edit: δεν είναι rooted.

Edited by Lippi
Will go to heaven for the climate, to hell for the company...
Link to comment
Share on other sites

Είχα ενα πρόβλημα προσβασης στο internet μεσωwifi σε κάποιες εφαρμογές. Έκανα ένα clear cache partition. Κάτι που έχω κάνει 10αδες φορές. Δεν δούλεψε οπότε και έκανα ένα full wipe για να το στήσω από την αρχή (το έχω για 2ο πλέον αλλά μου είναι χρήσιμο)

Στην επανεκκίνηση για το στήσιμο έβγαλε αυτό:

 

25ca760a7cfaad191c4e1afa6a1fe375.jpg

 

Το αστείο είναι ότι ότι pass και να βάλω βγάζει το ίδιο μήνυμα. Κατάφερα να μπω στα settings μέσα από το multitasking (μην ρωτησεις πως) αλλά φυσικά δεν επιτρέπεται να πειράξω οτιδήποτε και με επιστρέφει στην παραπάνω επιλογή. Οταν βασω pass βγαζει την πρώτη εικόνα που ποσταρα με τα corrupted data.

Will go to heaven for the climate, to hell for the company...
Link to comment
Share on other sites

Αν διαλέξεις reset phone τι λέει;

 

Στάλθηκε από το HTC 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα security Screen ούτε είχα κάνει storage encryption. Το αστείο όπως έγραψα πιο πάνω είναι πως ότι password και να βάλω λέει ότι είναι σωστό αλλά είναι corrupted τα Data.
Will go to heaven for the climate, to hell for the company...
Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα security Screen ούτε είχα κάνει storage encryption. Το αστείο όπως έγραψα πιο πάνω είναι πως ότι password και να βάλω λέει ότι είναι σωστό αλλά είναι corrupted τα Data.

 

Κουλο μου ακουγεται... Μπορεις μεσω του προγραμματος της htc να ξαναπερασεις το λογισμικο απο την αρχη με φορματ κτλ.. Πιστευω θα φτιαξει ετσι. Απλα κριμα γιατι εχασες χωρις λογο τα δεδομενα σου..

Link to comment
Share on other sites

Με ποιο πρόγραμμα μπορώ να το κάνω αυτό?

 

 

Edit: πρόσεξα και το παρακατω στο recovery:

 

a200e3a00d92de9773035914f17ad119.jpg

Edited by Lippi
Will go to heaven for the climate, to hell for the company...
Link to comment
Share on other sites

Στο oneplus3 που το επαθα πριν λιγο καιρο, rooted και ξεκλειδωτο βεβαια, μου ειπαν να τρεξω μεσω fastboot καποιες εντολες μεσω fastboot και να φλασαρω καινουργια ρομ. Ρωτα καλυτερα στο xda να σου πουνα που θα ξερουν καλυτερα, αν δεν ξερει καποιος εδω..
Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα και αυτό (απο το xda) αλλά δεν μπορεί να γίνει γιατί η συσκευή δεν είναι rooted και επιπλέον έχει κλειδωμένο bootloader (από ότι κατάλαβα, αν κατάλαβα καλά). Θα προσπαθήσω ξανά.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Will go to heaven for the climate, to hell for the company...
Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα και αυτό (απο το xda) αλλά δεν μπορεί να γίνει γιατί η συσκευή δεν είναι rooted και επιπλέον έχει κλειδωμένο bootloader (από ότι κατάλαβα, αν κατάλαβα καλά). Θα προσπαθήσω ξανά.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Κατεβασε αυτό για αρχή https://www.androidfilehost.com/?fid=95916177934554130 και μετονόμασε το σε PN07IMG.zip

Δοκίμασε να το μεταφέρεις στον εσωτερικό χώρο του κινητού και μπες σε bootloader mode,θα σου ζητήσει να επιβεβαιώσεις το φλασαρισμα. Ειδάλλως φλασαρεις με fastboot

 

Αν θες βοήθεια με teamviewer αφού κατεβάσεις το παραπάνω αρχείο let me know

 

Στάλθηκε από το HTC 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by Finn

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις και την βοήθεια.

Finn: Δεν δούλεψε τίποτα από όσα δοκίμασα. Ηταν αδύνατο να μεταφέρεις αρχείο στο εσωτερικό του κινητού. Στην προσπάθεια να flashαρω από το pc κόλλαγε συνέχεια η διαδικασία, μετά από δοκιμές σε 2 pc και με διαφορετικά καλώδια και σε διαφορρετικές USB θύρες (μια και κάπου είδα ότι προτείνεται η χρήση USB2 και όχι USB3 και είπα, wtf ας δοκιμάσω μήπως φταίει και αυτό).

Μετά από όλα αυτά, κάπου διάβασα ότι μπορεί να είναι είτε πρόβλημα στην emmc ή/και στο motherboard.

Τελικά το έδωσα σε ένα φίλο να συνεχίσει μόνος του την προσπάθεια και αφού απήυδησε και αυτός σήμερα μου είπε ότι θα το πάει για τσεκ σε κάποιο σερβις (?).

Προσωπικά το έχω ξεγραμμένο.Δυστυχώς. Μακάρι να μην είναι έτσι.

Edited by Lippi
Will go to heaven for the climate, to hell for the company...
Link to comment
Share on other sites

Ξεκλειδωνεις τον bootloader περνας custom recovery φλασαρης το superuser ετοιμος.:)

hell was full so i came back. Forza scuderia ferrari forza valentino rossi

htc 3470 htc trophy htc desire x htc sensation HTC ONE m7 m8 m9 nougat ICE rom

htc mini hd ROM EΚΔΟΣΗ 3.50. ΒΥ ΝSOURM with cookiehome tab

htc u ultra custom rom lineageOS Android 12 by tarkzim

 

Link to comment
Share on other sites

Ξεκλειδωνεις τον bootloader περνας custom recovery φλασαρης το superuser ετοιμος.:)

 

http://www.htcdev.com/bootloader/

ακολουθω δηλαδη την διαδικασια οπως παραπανω? αυτο δεν θυμαμαι...επισης χανω ολα τα apps? (κανει φορματ?)

Link to comment
Share on other sites

http://www.htcdev.com/bootloader/

ακολουθω δηλαδη την διαδικασια οπως παραπανω? αυτο δεν θυμαμαι...επισης χανω ολα τα apps? (κανει φορματ?)

 

Ναι μεσω του htc dev, η με αυτο το tool https://www.kingoapp.com/htc-bootloader-unlock.htm ενα κλικ ειναι .

Οποιο τροπο και να διαλεξεις ναι γινεται φορματ ,αν αποφασισεις να το κανεις μολις ξεκλειδωσεις τον boot και

περασεις custom recovery να παρεις ενα nandroid backup για παν ενδεχομενο.

hell was full so i came back. Forza scuderia ferrari forza valentino rossi

htc 3470 htc trophy htc desire x htc sensation HTC ONE m7 m8 m9 nougat ICE rom

htc mini hd ROM EΚΔΟΣΗ 3.50. ΒΥ ΝSOURM with cookiehome tab

htc u ultra custom rom lineageOS Android 12 by tarkzim

 

Link to comment
Share on other sites

http://htconeroot.com/htc-one-root/how-to-root-htc-one-windowsmaclinux/

τελικα με αυτον τον τροπο το εκανα...το μονο προβλημα ειναι οτι το superuser v1.3 κολαει.....ποιο version εχεις βαλει?

 

 

Ναι μεσω του htc dev, η με αυτο το tool https://www.kingoapp.com/htc-bootloader-unlock.htm ενα κλικ ειναι .

Οποιο τροπο και να διαλεξεις ναι γινεται φορματ ,αν αποφασισεις να το κανεις μολις ξεκλειδωσεις τον boot και

περασεις custom recovery να παρεις ενα nandroid backup για παν ενδεχομενο.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ειναι χρονια τωρα που δεν εχω μ7, ριξε μια ματια στο xda να δεις ποια εκδοση superuser χρειαζεται.

hell was full so i came back. Forza scuderia ferrari forza valentino rossi

htc 3470 htc trophy htc desire x htc sensation HTC ONE m7 m8 m9 nougat ICE rom

htc mini hd ROM EΚΔΟΣΗ 3.50. ΒΥ ΝSOURM with cookiehome tab

htc u ultra custom rom lineageOS Android 12 by tarkzim

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις και την βοήθεια.

Finn: Δεν δούλεψε τίποτα από όσα δοκίμασα. Ηταν αδύνατο να μεταφέρεις αρχείο στο εσωτερικό του κινητού. Στην προσπάθεια να flashαρω από το pc κόλλαγε συνέχεια η διαδικασία, μετά από δοκιμές σε 2 pc και με διαφορετικά καλώδια και σε διαφορρετικές USB θύρες (μια και κάπου είδα ότι προτείνεται η χρήση USB2 και όχι USB3 και είπα, wtf ας δοκιμάσω μήπως φταίει και αυτό).

Μετά από όλα αυτά, κάπου διάβασα ότι μπορεί να είναι είτε πρόβλημα στην emmc ή/και στο motherboard.

Τελικά το έδωσα σε ένα φίλο να συνεχίσει μόνος του την προσπάθεια και αφού απήυδησε και αυτός σήμερα μου είπε ότι θα το πάει για τσεκ σε κάποιο σερβις (?).

Προσωπικά το έχω ξεγραμμένο.Δυστυχώς. Μακάρι να μην είναι έτσι.

 

Σε συνέχεια του προβλήματος. H συσκευή έχει πρόβλημα στο motherboard και δεν αξίζει να φτιαχτεί. Κρίμα γιατί ήταν καταπληκτικό τηλέφωνο ακόμα και τώρα. Αν και το χρησιμοποιούσα για 2ο σε εναλλαγή με το βασικό μου τηλέφωνο, μετά από τόσα χρόνια εξακολουθούσε να τιμά την σχολή της HTC σε smoothness, ήχο, οθόνη και σχετικά σε ταχύτητα (λέω "σχετικά", λόγω ηλικίας και παλαίοτερου επεξεργαστή και για κανένα άλλο λόγο).

Will go to heaven for the climate, to hell for the company...
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Χαιρετώ!

 

Μιας και έχω χρόνια να ασχοληθώ (και, ακόμα και τότε τη διαδικασία τη φοβόμουν λίγο), ενώ κάποιοι οδηγοί που βρήκα ονλάιν είναι του 2013, ξέρει κανείς πόσο εύκολο και «risk-free» είναι για unlocked (και S-OFF) M7 να γίνει 100% stock;

 

Δεν με ενδιαφέρει το σέρβις, οπότε και relocked μου αρκεί, η διαδικασία είναι που δεν ξέρω.

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα. Θα'θελα την βοήθεια σας σχετικά με service για το HTC One M7. Τα τελευταία χρόνια το'χω πασάρει στον πατέρα μου και επειδή το χει ερωτευτεί και δεν το δίνει θέλει να το πάει σε ενα service να του φτιάξουν Μπαταρία, κάμερα και ηχείο.

 

Προφανώς η Arvato δεν πρόκειται να το φτιάξει (είναι τετραετίας), οπότε έψαξα και βρήκα δυο μαγαζιά: ifixit και easyservice.

 

http://easyservice.gr/service-htc-one-m7

 

http://www.ifixit.gr/%CE%95%CF%80%CE%B9%CF%83%CE%BA%CE%B5%CF%85%CE%AD%CF%82-HTC-One-M7

 

έχει κανείς εμπειρία με κάποιο από αυτά τα μαγαζιά; Επίσης πρόσεξα ότι έχουν αρκετά μεγάλη διαφορά στις τιμές. Προτείνετε κάποιο; :O:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...