Jump to content

[Επίσημο] HTC One (M7)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σχετικά με το launcher, επειδή φαίνεται να υπάρχει μια σύγχιση, οι προσαρμογές που έχει το Sense σε σχέση με το καθαρό android δεν είναι στο HTC launcher αλλά ενσωματωμένες στη Sense ρομ. Άρα αν αλλάξετε το launcher δεν σημαίνει ότι χάνετε το Sense ή ότι πάτε σε καθαρό android. Το μόνο που δεν θα δείτε αν τρέξετε άλλο launcher είναι το blinkfeed.

 

Και κάποια widgets της htc.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

 

Μιας και το προηγούμενο κινητό μου ήταν το Nexus 4, να κάνω μία τυπική αναφορά... Οι δύο συσκευές δεν συγκρίνονται ποιοτικά (σαφώς ανώτερο το One), ωστόσο το N4 λόγω του 'pure' android, είναι πιο κάπως βέλτιστο. Ήδη έχω αρχίσει να σκέφτομαι να περάσω custom ROM, αλλά ας όψεται η εγγύηση.

 

Σχετικά με τη μπαταρία, τα περίμενα πολύ χειρότερα τα πράγματα με αυτά που διάβαζα... Αρκετά καλή (για τα δεδομένα μου).

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σας βρήκα! Μόλις απέκτησα το Μ7 σε μαύρο και από αύριο θα αρχίσω το διάβασμα για root ώστε να περάσω την αγαπημένη μου Viper.

 

Πληροφοριακά το πήρα Ευρωπαϊκό χωρίς Ελληνικά, αλλά με το που έβαλα ελληνική SIM (voda) αυτομάτως γύρισαν όλα σε Ελληνικά.

 

Μια ερώτηση μόνο, γιατί με S-Off έχω να ασχοληθώ από εποχές DHD/Sensation: για flashάρισμα kernel και radio (μέσω recovery πάντα και -όχι από bootloader- όπως στη σειρά Χ/Χ+) είναι απαραίτητο το S-Off ή όχι; Διάβαζα ένα άρθρο χτες το βράδυ που έλεγε ότι στο One δεν είναι αναγκαίο για kernels αλλά δε βρήκα κάτι παραπάνω. Σε κάθε περίπτωση, ποιά μέθοδο S-Off θα προτείνατε;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Διάβαζα ένα άρθρο χτες το βράδυ που έλεγε ότι στο One δεν είναι αναγκαίο για kernels αλλά δε βρήκα κάτι παραπάνω.

Σωστά διάβασες, δεν είναι αναγκαίο για αλλαγή kernel από recovery.

Σε κάθε περίπτωση, ποιά μέθοδο S-Off θα προτείνατε;

Όποια σου δουλέψει. Δοκίμασε καλύτερα την πιο τελευταία (firewater αν δεν κάνω λάθος).

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Τότε θα το αφήσω S-On μην το brickάρω σε κάποιο από τα περιβόητα πειράματα μου :P

 

Εκτός εαν είναι απαραίτητο κάπου αλλού. Έτσι κι αλλιώς μόλις πέρασα την τελευταία επίσημη αναβάθμιση, οπότε φαντάζομαι από firmware και radio έχω ήδη τα τελευταία, δε χρειάζεται να τα φλασάρω όταν αλλάξω ρομ.

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το launcher, επειδή φαίνεται να υπάρχει μια σύγχιση, οι προσαρμογές που έχει το Sense σε σχέση με το καθαρό android δεν είναι στο HTC launcher αλλά ενσωματωμένες στη Sense ρομ. Άρα αν αλλάξετε το launcher δεν σημαίνει ότι χάνετε το Sense ή ότι πάτε σε καθαρό android. Το μόνο που δεν θα δείτε αν τρέξετε άλλο launcher είναι το blinkfeed.

 

Στο πρώτο σκέλος συμφωνώ, στο δεύτερο διαφωνώ.

Το Blinkfeed άνετα τρέχει με άλλον launcher.

Έχω Nova (μόνο και μόνο για κάποια gestures) και έχω κανονικά το Blinkfeed να δουλεύει και το χρησιμοποιώ. Το έχω βάλει στο Home Button.

Link to comment
Share on other sites

Λίγες ακόμα ερωτήσεις, μετά από κάποιες μέρες χρήσης του κινητού!

 

1. Το κινητό έχει κάποιες μικροφθορές στο χρώμα κυρίως του μπροστινού αλουμινίου (αγοράστηκε μεταχειρισμένο). Να φανταστώ δεν υπάρχει τρόπος να φύγουν, σωστά;

2. Επίσης, μετά από διάβασμα στο forum, παρατήρησα ότι δεν είναι zero gapped στο πάνω μέρος του. Είναι αμελητέο, αλλά διάβασα ότι μπορεί να περάσει σκόνη. Είναι τόσο επικίνδυνο ώστε να δημιουργηθεί πρόβλημα στη λειτουργία του κινητού; Κάτι τέτοιο καλύπτεται από την εγγύηση;

3. Στον stock dialer και συγκεκριμένα στα favorites, έχω προσθέσει τις επαφές που καλώ πιο συχνά. Ωστόσο αν πατήσεις πάνω σε μία επαφή, δεν την καλεί αμέσως, αλλά σου δείχνει πληροφορίες σχετικά με αυτή. Μπορεί να αλλάξει κάπως αυτό;

4. Υπάρχει κάποιος τρόπος να αλλαχτούν τα stock sense εικονίδια με κάποιο άλλο icon pack, χωρίς όμως να είσαι root; Όσο έψαξα δεν βρήκα κάτι...

 

Αυτά... :p

Έχω Nova (μόνο και μόνο για κάποια gestures) και έχω κανονικά το Blinkfeed να δουλεύει και το χρησιμοποιώ. Το έχω βάλει στο Home Button.

Είμαι κι εγώ με nova prime. Πώς ακριβώς γίνεται αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Λίγες ακόμα ερωτήσεις, μετά από κάποιες μέρες χρήσης του κινητού!

 

1. Το κινητό έχει κάποιες μικροφθορές στο χρώμα κυρίως του μπροστινού αλουμινίου (αγοράστηκε μεταχειρισμένο). Να φανταστώ δεν υπάρχει τρόπος να φύγουν, σωστά;

2. Επίσης, μετά από διάβασμα στο forum, παρατήρησα ότι δεν είναι zero gapped στο πάνω μέρος του. Είναι αμελητέο, αλλά διάβασα ότι μπορεί να περάσει σκόνη. Είναι τόσο επικίνδυνο ώστε να δημιουργηθεί πρόβλημα στη λειτουργία του κινητού; Κάτι τέτοιο καλύπτεται από την εγγύηση;

3. Στον stock dialer και συγκεκριμένα στα favorites, έχω προσθέσει τις επαφές που καλώ πιο συχνά. Ωστόσο αν πατήσεις πάνω σε μία επαφή, δεν την καλεί αμέσως, αλλά σου δείχνει πληροφορίες σχετικά με αυτή. Μπορεί να αλλάξει κάπως αυτό;

4. Υπάρχει κάποιος τρόπος να αλλαχτούν τα stock sense εικονίδια με κάποιο άλλο icon pack, χωρίς όμως να είσαι root; Όσο έψαξα δεν βρήκα κάτι...

 

Αυτά... :p

 

Είμαι κι εγώ με nova prime. Πώς ακριβώς γίνεται αυτό;

 

1. Δεν νομίζω

2. Ναι λογικά (νομίζω και κάποια παιδιά από δω το έκαναν), αν δεν είναι μεγάλο το θέμα καλύτερα να μην μπλέξεις.

3. Δεν ξέρω αν γίνεται, νομίζω πως όχι. Αν το ξέρει κανείς ας πει.

4. Nαι. Μέσω Nova Launcher με κάποιο Icon Pack. Έχει διάφορα στο Google Play. π.χ. Holo και διάφορα άλλα.

5. Ανάλογα πώς θες να το βάλεις (π.x. εγώ το έχω βάλει στο Gestures and Buttons, Home Button) το διαλέγεις από τα Αctivities. Παλιά ήταν HTC Sense, νομίζω τώρα το βρίσκεις και σαν HTC Blinkfeed στην λίστα των Activities. Δοκίμασε και πες μου.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μου ήρθε το sense 6 στο One Max πραγματικά δεν υπάρχει το κινητό πάει σφαίρα ίσως πιο γρήγορο και απο stock android μέχρι στιγμής είναι όλα τέλεια δεν έχω διαπιστώσει κανένα πρόβλημα, να τονίσω βέβαια ότι έκανα reset στο κινητό και πριν και μετά το update.
Link to comment
Share on other sites

Από την άλλη - για να κάνω την προσωπική μου αποτίμηση στην Sense 6 ROM του M7- παρατηρώ εμφανώς μειωμένη αυτονομία -δύσκολα πλέον βγάζει τη μέρα με την ίδια χρήση που μέχρι πρότινος μου άφηνε και "ρέστα".

 

Επιπλέον, βρίσκω κουραστική την πρασινίλα στο Blinkfeed και απολύτως fail την αφαιρεση του page-by-page scrolling στο Blinkfeed με το υπέροχο scrolling effect.

 

Ευτυχώς το smoothness παραμένει ικανοποιητικότατο -ίσως και βελτιωμένο.

Link to comment
Share on other sites

Από την άλλη - για να κάνω την προσωπική μου αποτίμηση στην Sense 6 ROM του M7- παρατηρώ εμφανώς μειωμένη αυτονομία -δύσκολα πλέον βγάζει τη μέρα με την ίδια χρήση που μέχρι πρότινος μου άφηνε και "ρέστα".

 

Επιπλέον, βρίσκω κουραστική την πρασινίλα στο Blinkfeed και απολύτως fail την αφαιρεση του page-by-page scrolling στο Blinkfeed με το υπέροχο scrolling effect.

 

Ευτυχώς το smoothness παραμένει ικανοποιητικότατο -ίσως και βελτιωμένο.

 

Με την αυτονομία μάλλον θα συμφωνήσω.

Η πρασινίλα φεύγει αν αλλάξεις θέμα. Το page by page μου έσπαγε τα νεύρα όταν άφηνε κάτι στο μεταίχμιο και έπρεπε να το κρατάς στη μέση για να διαβάσεις τον τίτλο. Οπότε μ' αρέσει πιο πολύ το νέο BlinkFeed.

United we stand, divided we fall

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω δει διαφορές στην αυτονομία, αλλά νομίζω ότι πλέον έχει σημαντική διαφορά μεταξύ 3G και WiFi.

Δεν ξέρω, ίσως να έφταιγαν και τα μέρη που ήμουν και ζοριζόταν το σήμα.

Link to comment
Share on other sites

Στο συγκεκριμένο θέμα μάλλον η αυτονομία πέφτει λόγω του νέου blinkfeed;

 

Πάντως πρόσεξα πως με «καθαρό» κινητό, χωρίς καμία επιπλέον εφαρμογή και αμέσως μετά το boot, μια ROM με Sense 6 που δοκίμασα τρώει περίπου 150-200 mb παραπάνω από την ίδια με Sense 5.5. Δεν ξέρω αν συμβαίνει γενικώς αυτό ή αν οφείλεται στη συγκεκριμένη ROM (ViperOne)

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Στο συγκεκριμένο θέμα μάλλον η αυτονομία πέφτει λόγω του νέου blinkfeed;

 

Πάντως πρόσεξα πως με «καθαρό» κινητό, χωρίς καμία επιπλέον εφαρμογή και αμέσως μετά το boot, μια ROM με Sense 6 που δοκίμασα τρώει περίπου 150-200 mb παραπάνω από την ίδια με Sense 5.5. Δεν ξέρω αν συμβαίνει γενικώς αυτό ή αν οφείλεται στη συγκεκριμένη ROM (ViperOne)

 

Έχω την εντύπωση ότι το νέο BlinkFeed μου βγαίνει πιο ψηλά στην κατανάλωση μπαταρίας από παλιά

United we stand, divided we fall

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι το νέο BlinkFeed μου βγαίνει πιο ψηλά στην κατανάλωση μπαταρίας από παλιά

 

Ίσως με όλα τα extra που δίνει καταναλώνει περισσότερο και γι'αυτό «χτυπάει» την αυτονομία. Όπως και να'χει το έχω μονίμως κλειστό και δεν το χρησιμοποιώ καθόλου.

 

Μια λίγο άκυρη ερώτηση, αλλά μιας και είχα συνηθίσει στα 64gb του HOX+ (στο οποίο είχα μόλις 15GB ελεύθερα), πόσα GB ελεύθερα έχετε εσείς; :P

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Ίσως με όλα τα extra που δίνει καταναλώνει περισσότερο και γι'αυτό «χτυπάει» την αυτονομία. Όπως και να'χει το έχω μονίμως κλειστό και δεν το χρησιμοποιώ καθόλου.

 

Μια λίγο άκυρη ερώτηση, αλλά μιας και είχα συνηθίσει στα 64gb του HOX+ (στο οποίο είχα μόλις 15GB ελεύθερα), πόσα GB ελεύθερα έχετε εσείς; :P

 

7-8 γκίγκα

United we stand, divided we fall

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά εγώ το blinkfeed δεν το χρησιμοποιώ το έχω βγάλει και όμως μου δείχνει ότι τρώει μπαταρία και μάλιστα την περισσότερη [ATTACH]46842[/ATTACH]
Link to comment
Share on other sites

Blink feed ονομάζεται ο launcher αν δεν κάνω λάθος

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

http://www.htc.com/us/go/htc-software-updates/

 

Σύμφωνα με αυτό λοιπόν, η αναβάθμιση για το sense 6 για τις t-mobile συσκευές είναι έτοιμο. Τώρα μένει να δούμε πότε θα το λάβουμε, λογικά το δίνει πρώτα στην Αμερική και μόλις τελειώσουν από εκεί το δίνουν και στην Ευρώπη.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

3. Στον stock dialer και συγκεκριμένα στα favorites, έχω προσθέσει τις επαφές που καλώ πιο συχνά. Ωστόσο αν πατήσεις πάνω σε μία επαφή, δεν την καλεί αμέσως, αλλά σου δείχνει πληροφορίες σχετικά με αυτή. Μπορεί να αλλάξει κάπως αυτό;

 

Όχι. Αλλα αν χρησιμοποιήσεις το αντίστοιχο widget τότε μπορέις να καλέσεις τον βασικό (primary) αριθμό που έχεις δηλώσει.

Link to comment
Share on other sites

Blink feed ονομάζεται ο launcher αν δεν κάνω λάθος

 

 

Ισχύει. Η κατανάλωση που βλέπετε δεν είναι μόνο από το Blinfkeed ως "ειδήσεις" από όλον τον Launcher, συνεπώς μην σας κάνει εντύπωση, δεν φταίει το Blinkfeed το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει. Η κατανάλωση που βλέπετε δεν είναι μόνο από το Blinfkeed ως "ειδήσεις" από όλον τον Launcher, συνεπώς μην σας κάνει εντύπωση, δεν φταίει το Blinkfeed το ίδιο.

 

Σωστό αυτό αλλά ίσχυε και στην προηγούμενη έκδοση. Θέλω να πω ότι ο launcher δεν ήταν τόσο ενεργοβόρος στο 5.5. Αυτή είναι η δική μου αίσθηση.

United we stand, divided we fall

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...