Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 925


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πόσες ημέρες το είχες και το πήγες πίσω; Κανονικά έπρεπε να ζητήσεις αντικατάσταση και όχι service αν ήταν μέσα στις 7 πρώτες μέρες.

 

η voda υποστηριζει οτι το να μην κουμπωνει σωστα το καπακι δεν ειναι doa,γι αυτο και εφυγε για nokia

το εχω απο χτες το βραδυ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

η voda υποστηριζει οτι το να μην κουμπωνει σωστα το καπακι δεν ειναι doa,γι αυτο και εφυγε για nokia

το εχω απο χτες το βραδυ

Για δες εδώ λίγο:

http://europa.eu/youreurope/citizens/shopping/online-shopping/faq/index_el.htm

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά, παρέλαβα τη συσκευή εχθές.. όμορφη, στυλάτη κτλ.

 

είχα διαβάσει και απο άλλα παιδιά για κακοφωτισμένα πλήκτρα αφής και να'μαι κι εγώ με ένα πλήκτρο "Back" με το φωτισμό της ουράς του βέλους να αχνοσβήνει ανομοιόμορφα.. οκ λέω, δεν θα το παίξω περίεργος, δεν θα δώσω σημασία, κάνω ότι δεν το βλέπω και συνεχίζω να το περιεργάζομαι - επεξεργάζομαι. Σε καλό φωτισμό, πρόσεξα όμως κάτι άλλο αξιοπερίεργο..το υλικό που σφραγίζει το σημείο που ενώνονται η οθόνη με το αλουμινένιο πλαϊνό τμήμα, στο πάνω μέρος της συσκευής και στα αριστερά δεν είναι φινιρισμένο!! φαίνεται ανομοιόμορφο πως να το εξηγήσω καλύτερα? σα να'ναι κακοβαλμένο και ακόμη ακόμη, στο πάνω αριστερό σημείο φαίνεται ότι η οθόνη με το πλαϊνό τμήμα δεν είναι σφραγισμένα, σαν το υλικό που προσπαθώ να σας εξηγήσω να έχει κακομπεί!

 

Το έχει παρατηρήσει κανείς αυτό?

τη συσκευή την έχω 2 ημέρες και το σκέφτομαι πολύ σοβαρά να τη στείλω για αντικατάσταση..

Link to comment
Share on other sites

Το έχει παρατηρήσει κανείς αυτό?

τη συσκευή την έχω 2 ημέρες και το σκέφτομαι πολύ σοβαρά να τη στείλω για αντικατάσταση..

 

Κάντο. Δεν έχω παρατηρήσει τίποτα απ' τα δύο...

:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το κινητό το έχω τρεις μήνες. Έχω και εγώ πρόβλημα με το ισω καπάκι αλλά δεν είχα δώσει σημασία. Τώρα όμως με χαλάει λίγο. Μπορωνα το πάω σε Nokia Care να μου τι φτιάξουν με απόδειξη αγοράς απο clove.co.uk; Ή θα μου πουν "τώρα που μας ήρθες, δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα."
3>4
Link to comment
Share on other sites

cmour όχι φίλε, μετά από προηγούμενο ποστ αλλά και το δικό σου, το τάραξα στο ψάξιμο, τπτ δεν κουνιέται τπτ δεν είναι αφινίριστο.

 

paok4270 ναι φίλε στο δικό μου υπάρχει (με την black είμαι)

Μπαταρίας συνέχεια: Το έβγαλα από το φορτιστή 9.30 το πρωί, πολλά τηλέφωνα, γύρω στη μία - μιάμιση ώρα νετ, κανένα τέταρτο και gps, wifi τις μισές ώρες ανοιχτό, καμια 20ρια φωτό, αρκετό πάλι σκάλισμα, είναι 12.00 και η μπαταρία είναι στο 56%. Καλά είναι;

Μια ρύθμιση που μπορεί να σας έχει ξεφύγει και νομίζω καταναλώνει είναι Ρθμίσεις>Εφαρμογές>Παιχνίδια>Συνδεση με Χbox>Απενεργοποίηση (εκτός κι αν θέλετε να στέλνετε βαθμολογίες κι αποτελέσματα, οπότε πάσο)

Με το Here Maps είχε κανένας τέτοια απόκλιση που ρωτάω πιο πάνω;

Edited by PagouroLand
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,το πήγα σήμερα σε κατάστημα nokia care,ο υπεύθυνος μάλλον ξεκούμπωσε το πίσω καπάκι με κάποιο εργαλείο και ύστερα από λίγη ώρα μου το ξανάφερε όπως έπρεπε να είναι εξ αρχής, δεν είχε κουμπώσει καλά. Τώρα είναι εντάξει. Έκανα και την ενημέρωση λογισμικού μέσω wi-fi.Τον ρώτησα αν γίνεται να βάλουμε στο τηλέφωνο μόνο nokia κι όχι τα της vodafone και μου απαντάει ότι είναι ένα τέταρτο υπόθεση και 16 ευρώπουλα...Το άφησα αυτό. Έβαλα και μια μεμβράνη στην οθόνη για προστασία. Περιμένω να φέρει και μια διαφανή θήκη για την πίσω πλευρά,10 ευρώ την είχε.

Όσον αφορά το θέμα της μπαταρίας,έχοντάς το φορτίσει μόνο μια φορά,μπορώ να πω ότι καταναλώνει πάρα πολύ χωρίς ιδιαίτερο λόγο(Δηλαδή με λίγη ώρα ομιλία,χρήση wi-fi και ίντερνετ και λίγο μόνο ψάξιμο σε χάρτες και κατέβασμα το έβαλα για φόρτιση αφού έσβησε εντελώς)Προφανώς θα του κάνω 2-3 πλήρεις φορτίσεις εκφορτίσεις,αν και δεν ξέρω αν έχει νόημα πλέον στις καινούριες μπαταρίες.

Δε νομίζω να βελτιωθεί και πολύ η κατάσταση,αν και δεν έχω κάνει και τίποτα ιδιαίτερες ρυθμίσεις,αλλά έχω κλειστά wi-fi,nfc bluetooth και τα ανοίγω μόνο όταν χρειάζονται.

Επίσης η αίσθηση που σου δίνει κρατώντας το είναι ότι θα σου φύγει,ελέω περιμετρικού αλουμινίου. Με τη θήκη φαντάζομαι θα είναι αλλιώς,αν και θα χάσει σε κομψότητα,αλλά δεν μπορείς να τα έχεις όλα.

Φυσικά για την ευχρηστία του απαιτούνται και tiles που όπως αναφέρετε πιο πάνω υπάρχουν σε εφαρμογές( Δεν έχω μπει ακόμα στο windows phone store,οπότε δεν ξέρω τί παίζει). Παρ'όλα αυτά και μόνο με το tile-ρυθμίσεις μπαίνεις γρήγορα σε ό,τι θες.

Edited by batman007
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά, παρέλαβα τη συσκευή εχθές.. όμορφη, στυλάτη κτλ.

 

είχα διαβάσει και απο άλλα παιδιά για κακοφωτισμένα πλήκτρα αφής και να'μαι κι εγώ με ένα πλήκτρο "Back" με το φωτισμό της ουράς του βέλους να αχνοσβήνει ανομοιόμορφα.. οκ λέω, δεν θα το παίξω περίεργος, δεν θα δώσω σημασία, κάνω ότι δεν το βλέπω και συνεχίζω να το περιεργάζομαι - επεξεργάζομαι. Σε καλό φωτισμό, πρόσεξα όμως κάτι άλλο αξιοπερίεργο..το υλικό που σφραγίζει το σημείο που ενώνονται η οθόνη με το αλουμινένιο πλαϊνό τμήμα, στο πάνω μέρος της συσκευής και στα αριστερά δεν είναι φινιρισμένο!! φαίνεται ανομοιόμορφο πως να το εξηγήσω καλύτερα? σα να'ναι κακοβαλμένο και ακόμη ακόμη, στο πάνω αριστερό σημείο φαίνεται ότι η οθόνη με το πλαϊνό τμήμα δεν είναι σφραγισμένα, σαν το υλικό που προσπαθώ να σας εξηγήσω να έχει κακομπεί!

 

Το έχει παρατηρήσει κανείς αυτό?

τη συσκευή την έχω 2 ημέρες και το σκέφτομαι πολύ σοβαρά να τη στείλω για αντικατάσταση..

 

Ο φωτισμός στο πλήκτρο που λες και στο δικό μου έτσι είναι. Δύσκολο να στο αλλάξουν για αυτό. Για το άλλο που αναφέρεις δεν το έχω ξαναδεί όποτε καλύτερα στείλε το πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία είναι πολύ δυνατη , πολύ καλή δουλεια έχω να πω
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Μπαταρίας συνέχεια

Πρώτη φορά που το άφησα νύχτα, τις προηγούμενες φόρτιζε.

Έχασε 2 μονάδες.

Θα συμφωνήσω με τον φίλο πιο πάνω, κάθε λειτουργία του (εκτός κλήσεων νομίζω) τρώει μπαταρία αρκετή.

Θα δω και με μουσική - ράδιο πως τα πάει.

 

Περί χαρτών, δεν μου λέτε - πήγα και ρώτησα μόνος σε Νοκια Center.

Η απάντηση ήταν δε μπορεί να γίνει κάτι γι' αυτο και η διαφορά Drive - Maps είναι στο ότι το Drive "koit;aei" δρόμους, άρα και λίγο δίπλα να σε πιάσει σε δείχνει πάνω στο δρόμο, ενώ το Maps ψάχνει στίγμα. Με λίγα λόγια το Maps είναι το ακριβές, άρα υπάρχει κάποια απόκλιση.

 

Ρώτησα κι αν γίνεται να φύγει το σήμα της Βοντα, μου είπαν ναι, με καινούργιο λειτουργικό, αλλά το τηλέφωνο θα είναι φτου κι από την αρχή μετά.

Ερωτήσεις (θα ρωτήσω κι αυτούς, δεν το άφησα σήμερα γιατί το χρειαζόμουν):

1.Αναβαθμίσεις θα παίρνω κανονικά;

2.Έχω κάνει back up στο SkyDrive, οι εφαρμογές που έχω περάσει θα ανακτηθούν; (και οι επαφές, αλλά έχω περάσει λίγες δεν με πολυνοιάζει)

3.Υπάρχει περίπτωση να χειροτερέψει κάτι, γιατί μια χαρά είναι τώρα το κινητό, μην το κάνω χειρότερα για το κ..σήμα;

4.Το εικοσάρικο δεν νομίζω να χάνεται από το πορτοφόλι αλλά καλού κακού ρωτάω.

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα κι αν γίνεται να φύγει το σήμα της Βοντα, μου είπαν ναι, με καινούργιο λειτουργικό, αλλά το τηλέφωνο θα είναι φτου κι από την αρχή μετά.

Ερωτήσεις (θα ρωτήσω κι αυτούς, δεν το άφησα σήμερα γιατί το χρειαζόμουν):

1.Αναβαθμίσεις θα παίρνω κανονικά;

2.Έχω κάνει back up στο SkyDrive, οι εφαρμογές που έχω περάσει θα ανακτηθούν; (και οι επαφές, αλλά έχω περάσει λίγες δεν με πολυνοιάζει)

3.Υπάρχει περίπτωση να χειροτερέψει κάτι, γιατί μια χαρά είναι τώρα το κινητό, μην το κάνω χειρότερα για το κ..σήμα;

4.Το εικοσάρικο δεν νομίζω να χάνεται από το πορτοφόλι αλλά καλού κακού ρωτάω.

 

MHN κάνεις την χάρη στα ******* της Νοκια να τους δώσεις 16 ευρώ για κάτι που έπρεπε να στο κάνουν δωρεάν! Πέρα από αυτό, θα σου βάλουν ένα λογισμικό... από πάνω από αυτό της Βόντα! Με την πρώτη επαναφορά που θα κάνεις ή μεγάλη αναβάθμιση θα σου ΞΑΝΑέρθει η Βόντα! Αυτά ΔΕΝ τα λένε οι ******* γιατί απλά θέλουν το παραδάκι!

Πέρα από αυτό δεν βλέπω τον λόγο να πας να το κάνεις και να πληρώσεις άδικα! Μια χαρά αναβαθμίσεις θα παίρνεις και τώρα!

Όσο για τις ερωτήσεις σου , ναι υπάρχει μια μικρή περίπτωση να μην "κάτσει" καλά το νέο λειτουργικό (συμβαίνει σε όλα τα κινητά αυτό) και να έχεις άλλα θέματα! Μπορεί επίσης να στο γρατζουνίσουν εκεί αν πέσεις σε κάποιον άτσαλο τεχνικό! Αναβαθμίσεις εννοείτε κανονικά! Τ0 20ρικο που λες ΔΕΝ θα το χάσεις μιας όταν συνδεθείς πάλι με τον λογαριασμό σου θα έχεις τα λεφτά κανονικά για αγορές!

Γνώμη μου ..... κράτα το, απόλαυσέ το!!!:D

 

 

 

---Από Ομάδα Διαχείρισης---

Ο.Π.Χ.

«Μπορείτε να ασκείτε κριτική στις ιδέες όχι όμως και στους ανθρώπους». Πιο συγκεκριμένα: Τα μέλη του myphone.gr μπορούν να ασκήσουν κριτική στις ιδέες, εφόσον αιτιολογήσουν την άποψή τους με την παράθεση των απαιτούμενων στοιχείων. Ωστόσο, δεν θα πρέπει να ασκούν κριτική στους ανθρώπους.

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Όχι δωρεάν μου είπαν, δεν θα το συζητούσα έστω και με μισό ευρώ. Και μάλλον δε θα το κάνω, σκεφτόμουν να πω την αλήθεια μήπως έτσι βελτιωθεί το στίγμα των χαρτών, εκτός από το να φύγει το σήμα.

Δεν καταλαβαίνω γιατί θα επανέλθει σε πρώτη αναβάθμιση το σήμα, όπως λες. Αφού δεν είμαι συνδρομητής Βόντα.

Link to comment
Share on other sites

αν ησουν θεσσαλονικη θα στο εκανα τσαμπα, και οσες και επαναφορες να κανεις δε θα μπει ξανα της βοντα η ρομ ( δεν ξερω τι κανουν στα Νοκια καταστηματα)
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

H μπαταρια μετα την 3 φορτιση ειναι ακομα καλυτερη.Απο τις 8 το πρωι,κλησεις,wifi ανοιχτο,λιγο σερφαρισμα και εχει ακομα 87%.Μια χαρα για τα δεδομενα τα δικα μου.
Link to comment
Share on other sites

αν ησουν θεσσαλονικη θα στο εκανα τσαμπα, και οσες και επαναφορες να κανεις δε θα μπει ξανα της βοντα η ρομ ( δεν ξερω τι κανουν στα Νοκια καταστηματα)

 

Με επαναφορά δεν θα χαθεί. Αν το βάλει στο nsu να κάνει αναβάθμιση τότε θα χαθεί το firmware και θα βάλει της VF...

:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

Για να πω κι εγώ τα δεδομένα μου για την μπαταρία, να μου πείτε τη γνώμη σας.

Από τις 7.00 το πρωι μέχρι τώρα (14.40) είναι στο 67% με την εξής χρήση:

 

-Συγχρονίζει τρείς λογαριασμούς email, ο ένας με push , οι άλλοι δύο ωριαία.

- wi fi και bluetooth μονίμως ανοικτά

- To 4G επίσης ανοικτό

- Η Glance screen μονίμως ενεργοποιημένη

- Live tiles καιρού με ωριαία ενημέρωση και live tile μπαταρίας

- Περίπου μισή ώρα κλήσεις και 20 λεπτά browsing.

 

Νομίζω ότι είναι καλή κατανάλωση, συμφωνείτε;

My devices: Mi 10T Pro, Sony Xperia Z Ultra

Link to comment
Share on other sites

Μπαταρίας συνέχεια

Πρώτη φορά που το άφησα νύχτα, τις προηγούμενες φόρτιζε.

Έχασε 2 μονάδες.

Θα συμφωνήσω με τον φίλο πιο πάνω, κάθε λειτουργία του (εκτός κλήσεων νομίζω) τρώει μπαταρία αρκετή.

Θα δω και με μουσική - ράδιο πως τα πάει.

 

τα δυο τελευταια βραδιο το βγαζω απ την φορτιση πριν ξαπλωσω κ το πρωι συνηθως μετα απο 6 ωρες εχει παλι 100%..δεν πεφτει καθολου..εχει τυχει πριν μερες να πεσει κ 5-6% παλι χωρις να το πειραξω κ εννοειται ολα κλειστα..μονο ξυπνητηρι ειχα:D

 

επισης πηγαινοντας στη δουλεια ακουω ενα μισαωρο ραδιο σιγουρα κ παλι τις δυο τελευταιες μερες δεν επεσε απ το 100..

 

βεβαια μολις ανοιξω κανα 3g κ το σκαλισω λιγο την καταπινει για πλακα..παντως μουσικη κ ραδιο δεν καινε πολυ..αυτο εχω καταλαβει

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πότε θα πάρουμε την gdr3?το τσίμπησα και γω χτες από Vodafone…μπορώ να πω πως το ψιλομετάνιωσα. οι εφαρμογές μεγάλη απογοήτευση ,ένα θεματάκι με τα φωτιζόμενα πλήκτρα το έχω, το πίσω καπάκι είναι οκ. η οθόνη έτσι κ έτσι έχει απίστευτο μαύρο αλλά από κοντά φαίνονται τα πιξελς επίσης το άσπρο κιτρινίζει έντονα. Η κάμερα φαίνετε πολύ καλή και η μπαταρία μέτρια.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πότε θα πάρουμε την gdr3?το τσίμπησα και γω χτες από Vodafone…μπορώ να πω πως το ψιλομετάνιωσα. οι εφαρμογές μεγάλη απογοήτευση ,ένα θεματάκι με τα φωτιζόμενα πλήκτρα το έχω, το πίσω καπάκι είναι οκ. η οθόνη έτσι κ έτσι έχει απίστευτο μαύρο αλλά από κοντά φαίνονται τα πιξελς επίσης το άσπρο κιτρινίζει έντονα. Η κάμερα φαίνετε πολύ καλή και η μπαταρία μέτρια.

 

Όπα ρε συ! Το πήρες από τα μούτρα!!!:p

Αν ψάξεις καλύτερα θα βρεις εφαρμογές που θα σε καλύψουν πλήρως!

Τα πίξελ που λες, πρέπει να είναι γεράκι με μάτι μικροσκόπιο για να τα δεις και να σου χαλάνε την αισθητική!

Όσο για την κιτρινίλα που λες ... όλα λύνονται;) ... πας ρυθμίσεις --> οθόνη + πάτημα --> Προφίλ χρώματος Lumia --> προσαρμογή --> και βάλε την θερμοκρασία χρώματος όσο χαμηλότερα θες! Στο 0 θα έχεις μια ωραιότατη άσπρη οθόνη!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά σαν αρχάριος στα windows phone έχω να κάνω 3 ερωτήσεις για το Lumia 925;

 

Πως αλάζω ανάλυση όταν θέλω να φωτογραφίσω σε χαμηλότερη από 8mpixel;

 

Πως μπορώ να αφαιρέσω αν γνωρίζει κανείς το vodafone startup screen;

 

Πως θα βρώ μετρητή δεδομένων σαν το datasense που δεν υπάρχει τώρα η αν υπάρχει κάποιος εναλλακτικος από το Market δωρεάν.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά σαν αρχάριος στα windows phone έχω να κάνω 3 ερωτήσεις για το Lumia 925;

 

Πως αλάζω ανάλυση όταν θέλω να φωτογραφίσω σε χαμηλότερη από 8mpixel;

 

Πως μπορώ να αφαιρέσω αν γνωρίζει κανείς το vodafone startup screen;

 

Πως θα βρώ μετρητή δεδομένων σαν το datasense που δεν υπάρχει τώρα η αν υπάρχει κάποιος εναλλακτικος από το Market δωρεάν.

 

Για το δεύτερο πρέπει να το φλασάρεις με άλλη ρομ η να το πας σε nokia care και να τους σκάσεις 16 ευρώ. Μετρητής δεδομένων δεν υπάρχει ούτε καν επί πληρωμή άρα μόνο με μήνυμα στον πάροχο σου που να σε ενημερώνει για το υπόλοιπο εκτός αν έχεις vodafone που νομίζω υπάρχει εφαρμογή vodafone cu για το πρώτο δεν είμαι σίγουρος νομίζω δεν μπορείς.

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Έχω κατεβάσει την stock rom βασιζόμενος στο product code με navifirm και θα την εγκαταστήσω με το nokia care suite. Αυτό διάβασα από xda developers. Ενδεδειγμένη λύση.

 

Για την ανάλυση γνωρίζει κανείς πως κατεβαίνει η μόνο με άλλη εφαρμογή από το store.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

κι άλλος άσχετος -καινούργιος-χαρούμενος μετά την θαυμάσια προσφορά της Vodafone.

Εντυπώσεις αργότερα μιας και είμαι στην 1η φόρτιση.

Το κινητό είχε την έκδοση amber (smith?) , και φόρτωσα την black(sabbath?).

 

Eρώτηση α: Τι σημαίνουν τα Ε , Η , Η+ δίπλα στην ένδειξη της κεραίας ; Γιατί δεν γράφει 2g , 3g κλπ;

Ερώτηση βου: Η ένδειξη μπαταρίας-κεραίας-wifi πως μπορεί να μένει μόνιμα και να μην εξαφανίζονται τα εικονίδια προς τα επάνω;

 

merci!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...