Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 925


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ και πάλι,

έβαλα το sysapp και μου εμφάνισε Γρήγορη Ματιά ...Εγκατάσταση! Τέλος πάντων πάτησα εγκατάσταση.

Τώρα στις ρυθμίσεις, εμφανίστηκε μόνη της η Γρήγορη ματιά, όπου ναι ρυθμίζεται το χρώμα της νυχτερινής λειτουργίας! Την έβαλα για 23 ώρες και 59 λεπτά σε νυχτερινή κι έχω το χρώμα της αρεσκείας μου.

 

Εντύπωση όμως μου κάνει ότι αν πάω Ρυθμίσεις>Οθόνη και Πάτημα υπάρχει κι εκεί (εκεί που ήταν από την αρχή) η γρήγορη ματιά, όπου έχει άλλες ώρες νυχτερινής λειτουργίας και χωρίς την επιλογή χρώματος (δεν άλλαξε τίποτε εδώ δηλαδή).

 

Μήπως δημιουργηθεί καμιά "διέένεξη" των δύο ρυθμίσεων?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ και πάλι,

έβαλα το sysapp και μου εμφάνισε Γρήγορη Ματιά ...Εγκατάσταση! Τέλος πάντων πάτησα εγκατάσταση.

Τώρα στις ρυθμίσεις, εμφανίστηκε μόνη της η Γρήγορη ματιά, όπου ναι ρυθμίζεται το χρώμα της νυχτερινής λειτουργίας! Την έβαλα για 23 ώρες και 59 λεπτά σε νυχτερινή κι έχω το χρώμα της αρεσκείας μου.

 

Εντύπωση όμως μου κάνει ότι αν πάω Ρυθμίσεις>Οθόνη και Πάτημα υπάρχει κι εκεί (εκεί που ήταν από την αρχή) η γρήγορη ματιά, όπου έχει άλλες ώρες νυχτερινής λειτουργίας και χωρίς την επιλογή χρώματος (δεν άλλαξε τίποτε εδώ δηλαδή).

 

Μήπως δημιουργηθεί καμιά "διέένεξη" των δύο ρυθμίσεων?

 

Άνοιξε το Sysapp Pusher και πάτα το πρώτο από τα 3 εικονίδια που έχει στο κάτω μέρος. Ότι update σου βγάλει κάν'το και θα διορθωθεί το θέμα με τις δυο ρυθμίσεις!

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν εχεις προβλημα. Κανε και τα υπολοιπα updates του SySApp Pusher και θα εξαφανιστει απο εκει που ηταν πιο παλια.

 

Επισης επειδη κατι ειχες αναφερει για χρονομοτερο ... κατεβασε αυτη εδω την εφαρμογη που ειναι free για σημερα και ειναι οτι καλυτερο υπαρχει για το ειδος της: Avirall Time Suite

- Xiaomi Redmi Note 3

- Asus Vivotab Note 8

Link to comment
Share on other sites

Σωστοί οι φίλοι, πολλά ευχαριστώ.

Όντως αφού έκανα ότι update βρήκε διορθώθηκε το θέμα.

Τα έκανα χειροκίνητα, δηλαδή στο sysapp πήγαινα μία μία κι όπου είχε ενημέρωση την έκανα.

Υπάρχει τρόπος να μου δείχνει μόνο τις διαθέσιμες;

 

Κι ότι είχα αποφασίσει να δώσω από το κουπόνι-δώρο για ακριβώς αυτή την εφαρμογή, ο g1orgos μου την έκανε δώρο :thanks:

 

Με τη δεύτερη φόρτιση το τηλέφωνο με συνεχή χρήση είναι στο 60 κάτι με συνεχές σκάλισμα μετά από 7 και κάτι ώρες.

Η μετάβαση στο νέο λογισμικό κθόλου δύσκολη δεν ήταν τελικά και μάλιστα το συνήθισα και πιστεύω είναι πολύ πιο εύκολο (μόνο ίσως πλην ότι δεν έχεις δυνατότητα να φτιάξεις όπως θες την οθόνη, δεν με χαλάει πολύ)

Το μόνο που ακόμη δεν μου κάθεται καλά με το 925 είναι το πλάτoς του, δεν μπορούσαν να κόψουν λίγο;

 

Δοκίμασα χθες και το Drive γρήγορο και πολύ ακριβές στην οδήγηση, άλλαζα δρόμους επίτηδες και στο φτερό επανυπολόγιζε τη νέα διαδρομή.

Το HereMaps για πεζοπορία, είναι νομίζω μακράν ο μεγαλύτερος μπαταριοφάγος!

 

Swype ρε Νοκια, το συνηθίσαμε και δεν μπορούμε χωρίς!

Link to comment
Share on other sites

Guest YiorgosA

Καλησπέρα παιδιά. Νέος κάτοχος κι εγώ, μπορώ να πω ότι έχω ενθουσιαστεί ως ώρας.

 

Έχω όμως μερικές απορίες.

 

Αρχικα ποιες εφαρμογές της νοκια πρέπει να εγκαταστήσω? Για την κάμερα πχ είναι κανα τριάρι, ποια είναι η πιο καινούργια; και γενικά τώρα με την αναβάθμιση στην black, ποιες εφαρμογές αντικατέστησαν τις παλιότερες; ποιες είναι οι νέες, ποιες οι παλιές;

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν καταργήσουμε μια εφαρμογή αυτή αφήνει υπολείμματα που μπορούμε να τα διαγράψουμε χειροκίνητα με κάποια ρύθμιση του κινητού η κάνει καθαρή διαγραφή?
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Η αγγλικη unbranded εχει το data sense και πολλες αλλες Νοκια εφαρμογες by default
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

με την black παντως η καμερα χειροτερεψε πολυ.

 

Σε τι εχει χειροτερεψει φιλε μου? Γιατι το κινητο το εχω λιγες μερες

και δυστυχως δεν εχω ενθουσιαστεί με την καμερα του. Κιτρινισμενα λευκα ας

πουμε.

 

Απλως θελω να συγκρινω τις παρατηρήσεις σου με πραγματάκια που εχω προσεξει

γιατι τη συσκευη την γνωρισα μονο με black.

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος που το έχει ψάξει και έχει συγκρίνει φωτογραφίες μπορεί να μου προτείνει πια εφαρμογή να βάλω default για κάμερα? Σήμερα κατέβασα και την nokia camera beta.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ρε παιδια σορρυ κιολας είμαι καινούργιος

πως μπορω να κατεβασω την black????

 

ρυθμισεις-ενημερωση τηλεφωνου

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Στις πληροφοριες μου γραφει αμπερ ακομα....

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ξεκιναει παλι να παιρνει 2η ενημερωση...

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν καταργήσουμε μια εφαρμογή αυτή αφήνει υπολείμματα που μπορούμε να τα διαγράψουμε χειροκίνητα με κάποια ρύθμιση του κινητού η κάνει καθαρή διαγραφή?

 

Έχω κι εγώ αυτή την απορία.

Κατά την εγκατάσταση/απεγκατάσταση εφαρμογών υπάρχει κάποιο directory όπου αποθηκεύονται π.χ. temporary files;

Τέτοια αρχεία (αν υπάρχουν) τα σβήνουμε χειροκίνητα ή σβήνονται αυτόματα;

 

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Μιας εβδομάδος χρήστης ασχολήθηκα μαζι του το ΣΚ.

Προέρχομαι από N8 για ένα χρονο και τα 2 τελευταία από ένα iphone 4 –υποχρεωτικο λογω εργασίας

Το 925 είναι πολύ σβέλτο και πολύ ομορφο.

Θα εστιάσω κυρίως σε ότι μου φαίνεται αρχικα αρνητικο .

Κάποτε διαλέγαμε Nokia και για την ποιότητα του τηλεφωνικού μερους

Σημα ,ποιότητα κλησης και τηλεφωνικές δυνατότητες ηταν παντα κορυφαία

Σε αυτό τολμω να πω ότι δεν ανταποκρίνεται στις προσδοκίες μου. Περιμενα κατι-πολύ- καλύτερο ..

Στην καφετερια ο συνομιλητής δεν ακουγεται πολύ καλα ενώ η ποιοτητα του ηχου της συνομιλίας δεν.. (Τα iphone,Ν8 by far καλύτερα )

 

Για τα windows θα τους δωσω λιγο χρόνο μεχρι να τα καταλάβω

Βεβαια οι φωνητικές κλησεις στα Ελληνικά που ειχα στα τελευταία τηλ πανε (κρίσιμο στο αμαξι για μενα)

Και μετα ψαχνω και αλλα που μαλλον δεν τα εχω βρει πχ

Πως ψαχνω το τηλ και όχι τον ιστο

Πως ψαχνω τις επαφες πχ με mail η με τηλέφωνο και όχι μονο με ονομα

Smart dialing, Γρηγορη κληση σαν να μην βλέπω

Δεν ειμαι και σιγουρος βεβαια ότι τα εχω δει καλα αρα θα επανέλθω..

Εχω να δω και την camera που εχω ακούσει καλα λογια

Για να δουμε…

Στο Look παντως 10 σκετο…

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπα ειναι ομορφο,κοσμημα.Λογω του οτι προερχομαι απο 820 το λογισμικο το ξερω λιγο.Ακομα δεν εχω ψαχθει για δημιουργια φακελων,η φωτογραφικη καλυτερη απο του 820,εφαρμογες εχω αυτες που χρειαζομαι.Μεχρι τωρα ολα καλα.
Link to comment
Share on other sites

Σε τι εχει χειροτερεψει φιλε μου? Γιατι το κινητο το εχω λιγες μερες

και δυστυχως δεν εχω ενθουσιαστεί με την καμερα του. Κιτρινισμενα λευκα ας

πουμε.

 

Απλως θελω να συγκρινω τις παρατηρήσεις σου με πραγματάκια που εχω προσεξει

γιατι τη συσκευη την γνωρισα μονο με black.

 

λοιπον οσον αφορα την καμερα παρατηρησα τα εξης

1. τα χρωματα ειναι πιο ξεπλυμενα...δεν ειναι τοσο ζωντανα οπως πριν

2. η φωτογραφια εχασε την καθαροτητα της

3. υπαρχει πολυς θορυβος ενω πριν ηταν σχεδον μηδενικος

4. το πιο σημαντικο...κατι αλλαξαν στους αλγοριθμους.Πριν επελεγες ISO 200 kai night mode για μια βραδυνη φωτο και οντως εβγαζε με iso 200. τωρα ενω επιλεγω ISO 200 τραβαει με ISO 800!

Link to comment
Share on other sites

Μιας εβδομάδος χρήστης ασχολήθηκα μαζι του το ΣΚ.

Προέρχομαι από N8 για ένα χρονο και τα 2 τελευταία από ένα iphone 4 –υποχρεωτικο λογω εργασίας

Το 925 είναι πολύ σβέλτο και πολύ ομορφο.

Θα εστιάσω κυρίως σε ότι μου φαίνεται αρχικα αρνητικο .

Κάποτε διαλέγαμε Nokia και για την ποιότητα του τηλεφωνικού μερους

Σημα ,ποιότητα κλησης και τηλεφωνικές δυνατότητες ηταν παντα κορυφαία

Σε αυτό τολμω να πω ότι δεν ανταποκρίνεται στις προσδοκίες μου. Περιμενα κατι-πολύ- καλύτερο ..

Στην καφετερια ο συνομιλητής δεν ακουγεται πολύ καλα ενώ η ποιοτητα του ηχου της συνομιλίας δεν.. (Τα iphone,Ν8 by far καλύτερα )

 

Για τα windows θα τους δωσω λιγο χρόνο μεχρι να τα καταλάβω

Βεβαια οι φωνητικές κλησεις στα Ελληνικά που ειχα στα τελευταία τηλ πανε (κρίσιμο στο αμαξι για μενα)

Και μετα ψαχνω και αλλα που μαλλον δεν τα εχω βρει πχ

Πως ψαχνω το τηλ και όχι τον ιστο

Πως ψαχνω τις επαφες πχ με mail η με τηλέφωνο και όχι μονο με ονομα

Smart dialing, Γρηγορη κληση σαν να μην βλέπω

Δεν ειμαι και σιγουρος βεβαια ότι τα εχω δει καλα αρα θα επανέλθω..

Εχω να δω και την camera που εχω ακούσει καλα λογια

Για να δουμε…

Στο Look παντως 10 σκετο…

 

RapDialer. Ψάχνει και με ονόματα αλλά και με αριθμούς τηλεφώνου. Έχει και ταχείες κλήσεις όπως στο Ν8 (απαραίτητο για μένα).

Επίσης να κάνεις συνένωση επαφών (τηλεφωνικές επαφές, φίλοι Facebook, email, twitter κλπ). Ίσως σου πάει λίγη ώρα αλλα το αποτελεσμα θα σε αποζημιώσει.

Δεν υπάρχει ακόμη αναζήτηση στη συσκευή. Νομίζω πως κάτι διαβασα για μελλοντική προσθήκη αλλα θα σε γελάσω.

Την ποιότητα κλήσης την βρίσκω αρκετά καλή και μάλλον ισάξια του Ν8.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

montoya όταν λες συνένωση τι εννοείς? με πιο τρόπο? και εσύ πια εφαρμογή χρησιμοποιείς για να βγάζεις φωτογραφίες την μαμισια?
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Κάποιος που το έχει ψάξει και έχει συγκρίνει φωτογραφίες μπορεί να μου προτείνει πια εφαρμογή να βάλω default για κάμερα? Σήμερα κατέβασα και την nokia camera beta.

 

Διεγραψε την beta ... δεν χρειαζεται .. εμεις εχουμε την κανονικη Nokia Camera σαν default εφαρμογη η οποια ειναι πολυ καλη. Πολυ καλη επι πληρωμη ειναι και η ProShot, αλλα αν ειναι να τραβας κυριως auto και με την Nokia Camera εισαι μια χαρα.

 

Έχω κι εγώ αυτή την απορία.

Κατά την εγκατάσταση/απεγκατάσταση εφαρμογών υπάρχει κάποιο directory όπου αποθηκεύονται π.χ. temporary files;

Τέτοια αρχεία (αν υπάρχουν) τα σβήνουμε χειροκίνητα ή σβήνονται αυτόματα;

 

Ευχαριστώ...

 

Δεν υπαρχει κατι παραπανω που χρειαζεται/μπορουμε να κανουμε. Απλα διαγραφεις την εφαρμογη και τελος.

 

το πιο σημαντικο...κατι αλλαξαν στους αλγοριθμους.Πριν επελεγες ISO 200 kai night mode για μια βραδυνη φωτο και οντως εβγαζε με iso 200. τωρα ενω επιλεγω ISO 200 τραβαει με ISO 800!

 

Με ποιο τροπο επιλεγεις ISO στην νυχτερινη ληψη ? Για να επιλεξεις ISO θα πρεπει να ανοιξεις τις ρυθμισεις αρα να φυγεις απο το αυτοματο της νυχτερινης ληψης.

 

montoya όταν λες συνένωση τι εννοείς? με πιο τρόπο?

 

Αν υποθεσουμε πως εχεις μια επαφη με το τηλεφωνο καποιου και το ιδιο ατομο ανηκει στους φιλους σου του facebook, μπορεις να επιλεξεις συνδεση των δυο επαφων.

- Xiaomi Redmi Note 3

- Asus Vivotab Note 8

Link to comment
Share on other sites

montoya όταν λες συνένωση τι εννοείς? με πιο τρόπο? και εσύ πια εφαρμογή χρησιμοποιείς για να βγάζεις φωτογραφίες την μαμισια?

 

Κοίτα την αλυσιδίτσα κάτω όταν ανοίγεις την επαφή και θα καταλάβεις. Μέχρι να πάρω χαμπάρι αυτή την επιλογή είχα χάσει τη μπάλα με επαφές skype, hotmail,τηλεφώνου κλπ. Είναι σωτήριο.

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξα στο 925 της γυναίκας πως η εφαρμογή Facebook της Microsoft --> http://www.windowsphone.com/el-gr/store/app/facebook/82a23635-5bd9-df11-a844-00237de2db9e , πίνει σα νερό την μπαταρία! Μιλάω για 1% ΚΑΘΕ ΛΕΠΤΟ! Τρελό αλλά το παρακολουθώ εδώ και κάμποσες ώρες και απενεργοποιώντας μια μια τις εφαρμογές που έτρεχαν, το ξεζούμισμα συνεχιζόταν μέχρι που άφησα τελευταίο το FB και κλείνοντας το και αυτό η μπαταρία ξύπνησε! Εδώ και 1 ώρα δεν έχει πέσει καθόλου!!

Επίσης αποφύγετε το παιχνίδι Frozen Free Fall --> http://www.windowsphone.com/el-gr/store/app/frozen-free-fall/542c0871-ad0f-47c2-ad27-273f36d47b8c , κάνει το κινητό σόμπα και την μπαταρία να την κάνει μ' ελαφρά!!

Κατά τ' άλλα το κινητό φυσάει παιδιά! Πανέμορφο, τρομερή οθόνη, τρομερές φώτο/βίντεο και πολύ σταθερό λειτουργικό χωρίς κολλήματα! Το μόνο που χρειάζεται είναι περισσότερες αναβαθμίσεις από τους προγραμματιστές εφαρμογών/παιχνιδιών για να μην έχουμε τα παραπάνω! (Όπως επίσης και διορθώσεις-προσθήκες από την ίδια την Νόκια)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...