Jump to content

Ask myphone: Χρησιμοποιείτε εναλλακτικά software keyboards;


DJDB
 Κοινοποίηση

Χρησιμοποιείτε εναλλακτικά software keyboards;  

527 members have voted

  1. 1. Χρησιμοποιείτε εναλλακτικά software keyboards;

    • Ναι, χρησιμοποιώ κάποιο εναλλακτικό software keyboard
      298
    • Όχι, χρησιμοποιώ το stock keyboard της συσκευής μου
      172
    • Και τα δύο, ανάλογα με την περίπτωση
      49
    • Δεν γνωρίζω / δεν απαντώ
      8


Recommended Posts

Η πληκτρολόγηση σε smartphones και σε συσκευές με οθόνη αφής πρέπει να είναι όσο το δυνατόν ευκολότερη για τον τελικό ενδιαφερόμενο, που φυσικά δεν είναι άλλος από τον κάτοχο της συσκευής, ούτως ώστε να μπορεί αυτός να πληκτρολογήσει εύκολα και γρήγορα δίχως προβλήματα, λάθη και καθυστερήσεις κατά την εισαγωγή του επιθυμητού κειμένου.

 

Ως εκ τούτου, δεν είναι λίγοι αυτοί που εξοπλίζουν τη συσκευή τους, είτε πρόκειται για κάποιο smartphone είτε για κάποιο tablet, με διάφορα εναλλακτικά software keyboards, εφαρμογές που αντικαθιστούν το εργοστασιακό stock keyboard, προσφέροντας παράλληλα μια σειρά επιπρόσθετων χαρακτηριστικών και λειτουργιών, δωρεάν ή επί πληρωμή. Η διαδικασία αυτή λαμβάνει χώρα κυρίως στο Android, με δύο από τις γνωστότερες προτάσεις στον χώρο να αποτελούν ίσως τα Swype και Swiftkey.

 

Στο σημερινό μας «Ask myphone» θα ασχοληθούμε με αυτό ακριβώς το θέμα, μετά από σχετική πρόταση του μέλους charlie_pace4[/member], με βάση ιδέα του Hierophant[/member]. Η ερώτηση μας για σήμερα αφορά λοιπόν το εάν χρησιμοποιείτε κάποιο εναλλακτικό πληκτρολόγιο στο smartphone σας, καθώς επίσης και ποιο είναι αυτό αλλά και γιατί το έχετε προτιμήσει. Για σήμερα, επιλέξαμε να την συνοδεύσουμε και με το σχετικό poll.

 

Και φυσικά, μην ξεχνάτε πως περιμένουμε τις δικές σας προτάσεις, τις ερωτήσεις που θέλετε να απευθύνετε στην κοινότητα του myphone.gr.

 

Ο λόγος σε εσάς!

Edited by DJDB
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 143
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Χρησιμοποιώ Smart Keyboard Pro γιατί είναι ότι πιο κοντά σε κλασικό Nokia keyboard και T9 έχω βρει (το οποίο θεωρώ κορυφαίο, της Nokia εννοώ). Χρησιμοποιώ πάντα το κλασσικό style όπως τα παλιά Nokia.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει σε 2 τηλεφωνα (Xperia Z & Galaxy S3) το SWIFTKEY.

Με βολεύει η πρόγνωση που κάνει κειμένου + η διάταξη του έχει στα νούμερα και στα σύμβολα.

“Flash is disabled” warning, saying that “The iPhone needs to cool down before you can use the flash.” :lol:
Link to comment
Share on other sites

Swift Key όλα τα λεφτά εδώ και ένα χρόνο σχεδόν.. "Μαθαίνει" τον τρόπο που γράφω και με βολεύει να γράφω γρήγορα και πάντα σωστά.. Επίσης να πω ότι το να γράψουμε σωστά είναι πολύ σημαντικό αφού βλέπω εδώ μέσα του κόσμου τα μαργαριτάρια και είναι κρίμα η όμορφη Ελληνική μας γλώσσα να ταλαιπωρειται τόσο βάναυσα όταν μάλιστα έχουμε τα εργαλεία στα χέρια μας :p
Link to comment
Share on other sites

Στο tablet βολεύει το swype που αγόρασα με την προσφορά που είχε... στο κινητό με τις 4 ίντσες νομίζω ότι δε θα με βολέψει και έτσι χρησιμοποιώ το εργοστασιακό της HTC
Η μεγάλη ανανέωση του κόσμου δεν θα έρθει τη στιγμή που οι φτωχοί θα συμβιβαστούν με τη μοίρα τους, αλλά τη στιγμή που οι πλούσιοι θ' αρχίσουν να έχουν ηθικούς δισταγμούς για τη δική τους μοίρα!
Link to comment
Share on other sites

το v5 touchpal χρησιμοποιησα τωρα τελευταια παρολο που εχω και το swiftkey kai swype beta 1.4 με την φωνητικη βερσιον.
Link to comment
Share on other sites

Σε 2 κινητά και ένα tablet χρησιμοποιώ το swype. Ειναι φοβερό και πολύ πρακτικό. Εχει και φωνητική πληκτρολόγηση!!.

Ας είναι καλά όσοι ανακάλυψαν αυτά τα πληκτρολόγια. Δουλεύει άψογα ακόμα και με μικρή οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

Τελευταια φορα που ασχοληθηκα να ψαξω πληκτρολογιο, το Multiling ηταν το πιο παραμετροποιησημο και ειχε πολλες επιλογες, οποτε αφησα αυτο απο τοτε..

Η απόλαυση ξεκινάει στις 6 ίντσες και εκτοξεύεται στις 6.99...

 🥰 Poco F3 🥰 + Redmi Note 10 pro
 Greek Xiaomi Lovers

Link to comment
Share on other sites

SwiftKey!!! το καλυτερο απ'ολα ειναι οτι σε μαθαινει οσο το χρησιμοποιεις..(Σε Note 2 Android) Edited by gold
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι έπρεπε να υπάρχει και μια επιλογή ακόμα:

"Οχι, Χρησιμοποιώ το stock keyboard της συσκευής μου (γιατί δεν μπορώ να κάνω αλλιώς)...:X

Εκτός κι αν βγήκαν εναλλακτικά keyboardγια iphone κι έχω χάσει επεισόδια!

 

Για το θέμα μας τώρα, είχα το swiftkey αλλά τώρα χρησιμοποιώ το swype που μου φαίνεται καλύτερο στο λεξιλόγιο και πιο ελαφρύ

Edited by bill79
Link to comment
Share on other sites

Stock keyboard all the way. πρακτικό,ελαφρύ,γρήγορο. προσωπικά βρίσκω ανούσιο να φορτώσω το κινητό με άλλο Keyboard, μιας και δεν χρησιμοποιώ καθόλου επιλογή τύπου Swype ή κάτι άλλο. μιά χαρά γρήγορα γράφω και κανονικά :P
Link to comment
Share on other sites

Multiling- καλύτερη απόκριση πλήκτρων, ωραίο και εύχρηστο λεξικό.
Το κακό με όσους είναι λάθος, είναι πως είναι απόλυτα σίγουροι για όσα λένε.
Link to comment
Share on other sites

smart keyboard γιατί έχει T9 διάταξη και είναι ότι πρέπει για τις δαχτυλάρες μου
“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Καλό το swift, αλλά το καινούριο Swype με τιμή 76 cents απλά δεν παίζεται.

Ωραίο keyboard φοβερό Swype και Ελληνική φωνητική πληκτρολόγηση !!

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα με το swype beta και αυτό επειδή δεν με είχε βολέψει το swiftkey.

Αλλά τελικά πείστηκα να το δοκιμάσω καλύτερα και η αλήθεια είναι ότι όσο περισσότερο το χρησιμοποιείς τόσο πιο πολύ σε μαθαίνει.

Για λίγο καιρό γύρισα στο swype όταν έβγαλε stable release αλλά τώρα χρησιμοποιώ πάλι το swiftkey, είμαι πολύ σταθερός όπως βλέπετε :p

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...