Jump to content

Περιποίηση αυτοκινήτου: πλύσιμο,κέρωμα κ.α.


Zer0cooL24
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγω προσωπικα δεν εχω καποιο πρόβλημα και στο προηγούμενο αμάξι μου είχα κάλυμα.. προκειμένου όμως να γεμίζει το τιμόνι τέτοιες γρατσουνιές προτιμώ να βάλω κάλυμμα:)

 

Αγόρασες δερμάτινο τιμόνι και θα χρησιμοποιείς υφασμάτινο/πλαστικό κάλυμμα;

Έχει κάποια λογική αυτό;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 520
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αγόρασες δερμάτινο τιμόνι και θα χρησιμοποιείς υφασμάτινο/πλαστικό κάλυμμα;

Έχει κάποια λογική αυτό;

Δέν έχει λογική και ούτε σκοπό είχα να βάλω αλλά ξανα κοίτα τη φώτο και πές μου τι θα κάνω άν γεμίσει όλο το τιμόνι τετοιες γρατσουνιές??

http://www.imageshack.gr/files/dz0suri2vzdi9ss16rrw_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ καλά μιλάμε είναι φοβερό απ'οτι βλέπω!! Άν ήξερες κιόλας που υπάρχει τέτοιο για να μπορεσω να το προμηθευτω??:D

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ καλά μιλάμε είναι φοβερό απ'οτι βλέπω!! Άν ήξερες κιόλας που υπάρχει τέτοιο για να μπορεσω να το προμηθευτω??:D

 

Από το ίδιο site με έξοδα μεταφοράς 28 δολάρια.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ καλά μιλάμε είναι φοβερό απ'οτι βλέπω!! Άν ήξερες κιόλας που υπάρχει τέτοιο για να μπορεσω να το προμηθευτω??:D

 

Πριν το παραγγείλεις, κοίτα καλύτερα τις φωτογραφίες (before και after) και ιδιαίτερα αυτές που δείχνουν όλο το κάθισμα. Δεν είναι τα ίδια αυτοκίνητα. Για πρόσεξε καλύτερα πχ τις διαφορές (εμφάνιση και φθορά) στη ζώνη του οδηγού, ή τις μικροατέλειες στο διαφορετικό ράψιμο που έχουν τα καθίσματα στις φωτογραφίες και ιδιαίτερα σε αυτές που δείχνουν το μπροστινό μέρος του καθίσματος.

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει καμία εύκολη μέθοδος να επιδιορθωθούν γρατσουνιές από προφυλακτήρες χωρίς να βαφεί όλο το κομμάτι. Δε μιλάω για κρέμες βέβαια. Έχει ξυθεί το χρώμα σε κάποιο σημείο,

Είδα ένα μαγαζί στη Δελφών (του Στόικου νομίζω) Chips away λέγετε νομίζω.

Το έχει δοκιμάσει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει καμία εύκολη μέθοδος να επιδιορθωθούν γρατσουνιές από προφυλακτήρες χωρίς να βαφεί όλο το κομμάτι. Δε μιλάω για κρέμες βέβαια. Έχει ξυθεί το χρώμα σε κάποιο σημείο,

Είδα ένα μαγαζί στη Δελφών (του Στόικου νομίζω) Chips away λέγετε νομίζω.

Το έχει δοκιμάσει κανείς;

 

ρωτα και στην paintbull.

Link to comment
Share on other sites

που βρίσκεται αυτή;

 

http://www.paintbull.gr/paintbull_contacts.htm

ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗΣ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑΣ

Όλα όσα πρέπει να γνωρίζετε για τη Διαχείριση Πολυκατοικίας

Link to comment
Share on other sites

@iliasp

 

για περιποιηση - βελτίωση στη θεσσαλονίκη τσεκαρε το http://motorpro.gr/3-need-for-style

 

γιαννης, πολύ καλός και ενδελεχής στη δουλειά του

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα...Το τιμόνι του αυτοκινήτου μου γέμισε γδαρσίματα.. είχε γίνει ένα την πρώτη βδομάδα που το πήρα αλλά δέν κατάλαβα από τι ήταν. Την τρίτη φορά το πήρα χαμπάρι ότι όταν έβγαινα από το αμάξι γυρνούσα πολύ στο πλάι και έγδερνε αυτό το μεταλικό σάν κουμπάκι που υπάρχει στις μπροστινές τσέπες του τζίν!! Ευτυχώς είναι από την κάτω μεριά του τιμονιού αλλά με ενοχλεί πολύ στην υφή.. Έλεγα να το χαρώ λίγο χωρίς κάλυμα και το πρόσεχα από τότε που το πήρα χαμπάρι αλλά πάλι σήμερα με μια βιαστική κίνηση να βγώ από το αμάξι ξανα γρατσουνίστηκε:(:(

Ήθελα να ρωτήσω άν υπάρχει κάποιο ειδικό βερνίκι ή κάτι σάν σκληρυντικό για δέρματα για να μήν γίνει χειροτερα!!Ευχαριστώ.. Να και οι φωτογραφίες για να καταλάβετε:(

http://www.imageshack.gr/files/fo43180x51tiedw8mr6x_thumb.jpg http://www.imageshack.gr/files/7svuw8ap1jqp93no63yw_thumb.jpg

 

Αυτό το ειδικό που ''εξαφανίζει'' τις γρατσουνιές είναι για παραγγελίες στην Αμερική είναι μάλλον απίθανο να ασχοληθώ τώρα με τέτοιου είδους παραγγελίες.. σκέφτηκα κάτι πιό άμεσο και εύκολο..

Πήρα τηλέφωνο στην Chips Away, ρώτησα άν κάνουν μικροεπιδιορθώσεις στο εσωτερικό και είπαν ναί για δέρματα και τιμόνι!! Βασικά μου είπαν να πάω από κεί να το δούν και να μου πούν τιμές μόνο από κοντά.. Επειδή δέν ξέρω άν θα προλάβω να πάω αυτή τη βδομάδα ή πότε θα πάω αλλά θα ήθελα να ρωτήσω άν κάποιος ξέρει ή έχει κάνει κάποια παρόμοια επιδιόρθωση και πόσο περίπου θα μου κοστίσει!! Ευχαριστώ..:)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ένας ηλίθιος που έβαλα μεμβράνες μου έξυσε το εσωτερικό πλαστικό στο ύψος του εξωτερικού καθρέφτη του οδηγού κυρίως!! Ξέρετε άν μπορώ να βάλω κάτι πρόχειρο και πρακτικό για να μη φαινεται τόσο έντονα??

Ρώτησα στα chips away και είπαν κάπου στα 20€ και δέν αξίζει.. Άν ξέρετε κάτι πιό οικονομικό κάποια αλοιφούλα ή κατι αλλο??

Είναι ακριβώς μπροστά μου και εκνευρίζομαι να το βλέπω συνέχεια όποτε οδηγώ!!

http://www.imageshack.gr/files/0tu7mumfbn2katopxqkh_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Έχω ένα πρόβλημα με τα τζάμια του αυτοκινήτου... Με το που τα κατεβάσω σε οποιοδήποτε ύψος τα τσοχάκια αυτά που έχει εσωτερικά μου αφήνουν σημάδια, πολύ έντονες γραμμές, καθαρίζουν βέβαια αλλα΄δέ μπορώ να τα καθαριζω συνεχεια!! Δοκίμασα να καθαρίσω εσωτερικά εκεί που περνάει το τζάμι με καθαρό πανάκι και νερό στέγνωσα καλά, αλλά πάλι τίποτα, μή πώ έγινε χειρότερα!! Τί να κάνω ρε παιδιά, να καθαρίσω με οινόπνευμα?? Θα βγάλω και μια φωτο για να δείτε πόσο πολύ ΄΄εντονα σημάδια κάνουν!!:(:mad:
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Θέλω να πλύνω το αυτοκίνητο (όχι να το πάω σε πλυντήριο) αλλά δεν ξέρω άμα θα πρέπει να χρησιμοποιήσω απορρυπαντικό (πχ Tide) μήπως χαλάσει ή διαβρωθεί το χρώμα (και προφανώς δεν σκοπεύω να αγοράσω κανένα ειδικό προϊόν για αμάξια )
Link to comment
Share on other sites

Όλοι λένε να αποφεύγονται τέτοιου είδους απορρυπαντικά και συμφωνώ κι εγώ σε αυτό. Αν ντε και καλά δεν θες να διαθέσεις 7-10 ευρώ βάλε αφρόλουτρο αλλά μην περιμένεις πολλά.
Link to comment
Share on other sites

Όλοι λένε να αποφεύγονται τέτοιου είδους απορρυπαντικά και συμφωνώ κι εγώ σε αυτό. Αν ντε και καλά δεν θες να διαθέσεις 7-10 ευρώ βάλε αφρόλουτρο αλλά μην περιμένεις πολλά.

Ποιο προϊόν λοιπόν προτείνετε για πλύσιμο με σφουγγάρι και πως βγαίνει το ρετσίνι από τα δέντρα

Link to comment
Share on other sites

Ποιο προϊόν λοιπόν προτείνετε για πλύσιμο με σφουγγάρι και πως βγαίνει το ρετσίνι από τα δέντρα

 

βαλε λαδι (αυτο που βαζεις στο φαϊ) σε ενα πανι ή χαρτομαντιλο θα βγει με λιγη προσπαθεια:)

Link to comment
Share on other sites

@nekrosouvlaki ποσο σου πειραν τελικα για επιδιορθωση γραμμων στο δερμα?

σε μια σειρα στο discovery ειχαν δειξει την διαδικασια πως τα επιδιορθωνουν.αν κ δεν διαβασα το παραπανω σιτε εν ολιγης αυτο που βαζουν ειναι πλαστικη υδατοδιαλυτη ακρυλικη μπογια...

Link to comment
Share on other sites

βαλε λαδι (αυτο που βαζεις στο φαϊ) σε ενα πανι ή χαρτομαντιλο θα βγει με λιγη προσπαθεια:)

 

η οινοπνευμα σε πανακι χωρις καθόλου προσπαθεια

Link to comment
Share on other sites

Ποιο προϊόν λοιπόν προτείνετε για πλύσιμο με σφουγγάρι και πως βγαίνει το ρετσίνι από τα δέντρα

 

Μωρομάντηλα my friend κάνουν την καλύτερη δουλειά σε τετοιες περιπτώσεις. Και όσον αφορά στα υγρά πιάτων εγώ πλένω το αμάξι με αυτά κοντά 10 χρόνια και το χρώμα του κρατιέται ακόμα μια χαρά.

Just me...
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπερα αρχικα, και εγω σημερα γρατσουνισα λιγο το αριστερο μερος του προφυλαχτηρα μου και εχει μεινει και λιγο χρωμα πανω στην γρατσουνιες- ξυσιμο. τι μπορω να κανω? πιστευω η αλοιφη δεν κανει κατι,και αν κανει,μετα απο ενα καλο πλυσημο φαινεται παλι! Μπορει καποιος να μου προτεινει κατι? εχω ενα μαυρο αμαξι BMW 116. Μπορω να βρω χρωμα του αυτοκινητου μου και να το κανω μονος μου?

 

Ευχαριστω

Stay Hungry | Stay Foolish | http://www.iChas.gr
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα αρχικα, και εγω σημερα γρατσουνισα λιγο το αριστερο μερος του προφυλαχτηρα μου και εχει μεινει και λιγο χρωμα πανω στην γρατσουνιες- ξυσιμο. τι μπορω να κανω? πιστευω η αλοιφη δεν κανει κατι,και αν κανει,μετα απο ενα καλο πλυσημο φαινεται παλι! Μπορει καποιος να μου προτεινει κατι? εχω ενα μαυρο αμαξι BMW 116. Μπορω να βρω χρωμα του αυτοκινητου μου και να το κανω μονος μου?

 

Ευχαριστω

 

Αν έχει μείνει χρώμα όπως αναφέρεις βγαίνει με αλοιφή που θα βρείς σε μαγαζιά με είδη επισκευής αυτοκινήτου χρώματα κτλ.Οι γρατζουνιές αν δεν έχουν διαπεράσει το χρώμα σε βάθος θα βγούν σιγά σιγά με την αλοιφή.Το αποτέλεσμα εξαρτάτε απο το πόσο χοντρή ζημιά έχει γίνει.Υπάρχει μια ακόμη προσιτή λύση...ειδικές μεμβράνες χρώματος αυτοκινήτου τις οποίες μπορείς να τις βρείς και στο Praktiker.Στη συσκευασία αναγράφουν τον τύπο του αυτοκινήτου και το χρώμα του,παράδειγμα: "ΒΜW 316i ασημί".

Ελπίζω να βοήθησα:)

http://www.sterki.ch/sterki/global/images/Titel/STEYR_MOTORS.jpg - MAN - International - Dodge - Αναπαλαιώσεις/Ανακατασκευές ...

 

"Αλλάζουμε τρόπο σκέψης & αλλάζουμε τρόπο ζωής"

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ :) δηλαδη πχ αν παω στο praktiker θα εχει μαυρο BMW 116? και ειναι κανονικο χρωμα αυτο? για να φυγει το χρωμα μηπως μπορω να το τριξω με γυαλοχαρτο ? ετσι μου ειχε πει ενας φιλος μου,η οχι? εχω γρατσουνια μα ξυσιμο οποτε λεω να μην ασχοληθω με αλοιφη αλλα να δω να το βαψω λιγο να μην φαινεται..αν βαλω αυτο το χρωμα απο το praktiker δεν θα φαινεται τπτ? το εχεις δοκιμασει? ευχαριστω και παλι :)
Stay Hungry | Stay Foolish | http://www.iChas.gr
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...