Jump to content

Επίσημα Firmwares / Kies Updates για το Galaxy S4 I9505


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ευχαριστω αδερφε....

μιλησα με samsung και μου ειπε οτι το κινητο ειναι απο σλοβακια...αλλα το csc μου γραφει ελλαδα..

τι σημαινει το pda και τι το csc/?/

μηπως πρεπει να αλλαξω firm???

ευχαριστω....

και αν αλλαξω χανω την εγγυση???

Edited by panoramix77
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

μιλησα με samsung και μου ειπε οτι το κινητο ειναι απο σλοβακια...αλλα το csc μου γραφει ελλαδα..

τι σημαινει το pda και τι το csc/?/

μηπως πρεπει να αλλαξω firm???

ευχαριστω....

 

CSC σου έδωσαν? Ή εσύ λες ότι έχεις ελληνικό csc?

Αν δεν κάνω λάθος με PDA(rom μπακαλίστικα) και CSC διαφορετικά ή μάλλον που δεν ταιριάζουν τότε δεν μπορείς να λάβεις OTA ή αναβαθμίσεις μέσω KIES.

Αν σου είπαν Σλαβακία αλλά και τι CSC ακριβώς τότε περνάς το τελευταίο firmware με αυτό το CSC.

 

Και αν έπρε να έχεις Σλοβάκικο CSC, και έχεις EUR(ελληνικό) και εσύ δεν έβαλες ποτέ χέρι στη συσκευή, τότε θα πρέπει να κάνεις και μια ιστοριούλα στο κατάστημα αγοράς του κινητού καθώς το κινητό ήταν ανοιγμένο, πέρασαν ελληνικό, και το ξανα σφράγισαν.

Edited by djkostas20

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

CSC σου έδωσαν? Ή εσύ λες ότι έχεις ελληνικό csc?

Αν δεν κάνω λάθος με PDA(rom μπακαλίστικα) και CSC διαφορετικά ή μάλλον που δεν ταιριάζουν τότε δεν μπορείς να λάβεις OTA ή αναβαθμίσεις μέσω KIES.

Αν σου είπαν Σλαβακία αλλά και τι CSC ακριβώς τότε περνάς το τελευταίο firmware με αυτό το CSC.

 

Και αν έπρε να έχεις Σλοβάκικο CSC, και έχεις EUR(ελληνικό) και εσύ δεν έβαλες ποτέ χέρι στη συσκευή, τότε θα πρέπει να κάνεις και μια ιστοριούλα στο κατάστημα αγοράς του κινητού καθώς το κινητό ήταν ανοιγμένο, πέρασαν ελληνικό, και το ξανα σφράγισαν.

οταν τους ειπα για csc μου ειπαν οτι δεν ξερουν τι ειναι αυτο???

μου γραφει..

csc info

sales code:EYR

csc country:greece

csc coyntry iso:GR

 

οταν τους ειπα για csc μου ειπαν οτι δεν ξερουν τι ειναι αυτο???

μου γραφει..

csc info

sales code:EYR

csc country:greece

csc coyntry iso:GR

 

μπορεις απο τις φωτο που παραθετω να καταλαβεις τιποτα??

σε εχω ζαλισει το ξερω,,και σορρυ

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες,

μολις εγινα κατοχος και εγω αυτου του κινητου.εχοντας ομως πολλες αποριες σαν ασχετος θελω να μου δωσετε μερικες πληροφοριες..

ποιας χωρας ειναι το κινητο μου?το manual ειναι στα Τσεχικα..παρατηρησα πως δεν υπαρχει διαθεσιμη αναβαθμιση για μενα εχωντας ακομη το 4.2.2 android.πως μπορω να ξερω την προελευση του κινητου και ποιο firmware να διαλεξω στο sammobile ΑΝ υπαρχει..μπορω να κανω αναβαθμιση σε 4.4.2?και αν ναι με ποιους τροπους.

Συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις δειξτε κατανοηση,ευχαριστω εκ τον προτερων.

[ATTACH]43274[/ATTACH]

[ATTACH]43276[/ATTACH]

Edited by dmajore
Link to comment
Share on other sites

@dmajore

Επικοινώνησε με την samsung για να σου πουν χώρα προέλευσης .Γίνεται και με το phone info απο το play ή συνδέοντας το κινητό στο kies και βλέποντας τα τρία γράμματα (μέσα σε παρένθεση ,αλλά με την samsung είσαι ποιο σιγουρος .

Ενημερώσεις μπορείς να κάνεις με kies ,με OTA (over the air) και με το odin .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

οταν τους ειπα για csc μου ειπαν οτι δεν ξερουν τι ειναι αυτο???

μου γραφει..

csc info

sales code:EYR

csc country:greece

csc coyntry iso:GR

 

@dmajore

Επικοινώνησε με την samsung για να σου πουν χώρα προέλευσης .Γίνεται και με το phone info απο το play ή συνδέοντας το κινητό στο kies και βλέποντας τα τρία γράμματα (μέσα σε παρένθεση ,αλλά με την samsung είσαι ποιο σιγουρος .

Ενημερώσεις μπορείς να κάνεις με kies ,με OTA (over the air) και με το odin .

φιλε καλημερα...πηρα το κινητο απο skroutz,kaizer,,

ειναι απο σλοβακια αλλα το csc ειναι greece...

πειραζει καθολου αυτο??

Link to comment
Share on other sites

φιλε καλημερα...πηρα το κινητο απο skroutz,kaizer,,

ειναι απο σλοβακια αλλα το csc ειναι greece...

πειραζει καθολου αυτο??

 

Με διαφορετικό csc δεν θα παίρνεις update ,πρέπει να τα κάνεις εσύ με odin .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Με διαφορετικό csc δεν θα παίρνεις update ,πρέπει να τα κάνεις εσύ με odin .

 

Το θέμα δεν είναι μόνο το update... Το κινητό είναι resale ξεκάθαρα! Δηλαδή έχει ανοιχτεί(από κάποιον, ίσως το μαγαζί αλλά δεν σε ενδιαφέρει ποιος το έκανε. Εσυ πήρες καινούριο άρα απαιτείς να ΜΗΝ είναι ανοιγμένο και ξανασφραγισμένο όπως έχει συμβεί εδώ) και έχει γυρίσει σε ελληνικό. Ενώ βάση IMEI έπρεπε να είναι Σλοβακία που σημαίνει ότι δεν έχει ούτε εγγύηση.

Και με odin είναι πιθανό να μην γυρίσει το csc. Δεν αλλάζει πάντα!

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Αν είδε απο samsung οτι ειναι Σλοβακια ,έχει κανονικά εγγύηση ,το γιατί εχει διαφορετικό csc αυτό πρέπει να το συζήτηση με το μαγαζί από οπού το αγόρασε .

Ακόμα και με σωστό firmware αλλα διαφορετικό csc δεν θα του πουν κάτι στο service ( αν ποτέ χρειαστεί).

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν είναι μόνο το update... Το κινητό είναι resale ξεκάθαρα! Δηλαδή έχει ανοιχτεί(από κάποιον, ίσως το μαγαζί αλλά δεν σε ενδιαφέρει ποιος το έκανε. Εσυ πήρες καινούριο άρα απαιτείς να ΜΗΝ είναι ανοιγμένο και ξανασφραγισμένο όπως έχει συμβεί εδώ) και έχει γυρίσει σε ελληνικό. Ενώ βάση IMEI έπρεπε να είναι Σλοβακία που σημαίνει ότι δεν έχει ούτε εγγύηση.

Και με odin είναι πιθανό να μην γυρίσει το csc. Δεν αλλάζει πάντα!

οποτε την πατησα???

τι πρεπει να κανω??

να μιλησω με kaizer...?

h αποδειξη απο kaizer λεει ακριβως το ιμει που εχει η συσκευη,,,,,,

οποτε αυτοι θα μου πουν οτι δεν φερουν ευθυνη...εντωμεταξυ μου το ανιξαν μπροστα οταν το αγορασα,,ηταν ολοκαινουργιο,,με ζελατινα με τα ολα του........

εντωμεταξυ οταν το αγορασα και το ανοιξα μοθ εκανε μονο τοθ update και μου περασε την 4.4.2...οποτε..........

εχει ιδεα κανεις????

Edited by panoramix77
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν είναι μόνο το update... Το κινητό είναι resale ξεκάθαρα! Δηλαδή έχει ανοιχτεί(από κάποιον, ίσως το μαγαζί αλλά δεν σε ενδιαφέρει ποιος το έκανε. Εσυ πήρες καινούριο άρα απαιτείς να ΜΗΝ είναι ανοιγμένο και ξανασφραγισμένο όπως έχει συμβεί εδώ) και έχει γυρίσει σε ελληνικό. Ενώ βάση IMEI έπρεπε να είναι Σλοβακία που σημαίνει ότι δεν έχει ούτε εγγύηση.

Και με odin είναι πιθανό να μην γυρίσει το csc. Δεν αλλάζει πάντα!

 

Μη φέρνεις την καταστροφή! Εχει αναφερθεί και σε ελληνικά note 2 παλαιότερα που δεν ηταν αγορασμένα απο σκρουτζ αλλά απο επίσημα καταστήματα να έχουν ινδικό csc για κάποιο λόγο. Ας πάει καλύτερα σε ενα Samsung Service να ρωτήσει το παιδί και να δει τι θα του πουν. Τι λόγο έχει δηλαδή το κάθε μαγαζί να σου αλλάζει το csc;;; Δεν βλέπω κάποια σκοπιμότητα προσωπικά.

Link to comment
Share on other sites

Μη φέρνεις την καταστροφή! Εχει αναφερθεί και σε ελληνικά note 2 παλαιότερα που δεν ηταν αγορασμένα απο σκρουτζ αλλά απο επίσημα καταστήματα να έχουν ινδικό csc για κάποιο λόγο. Ας πάει καλύτερα σε ενα Samsung Service να ρωτήσει το παιδί και να δει τι θα του πουν. Τι λόγο έχει δηλαδή το κάθε μαγαζί να σου αλλάζει το csc;;; Δεν βλέπω κάποια σκοπιμότητα προσωπικά.

συμφωνω και εγω μαζι σου...δεν βλεπω καποια σκοπιμοτητα... τι να πω??

θα παω να ρωτησω...

Link to comment
Share on other sites

1)Εγώ βλέπω σκοπιμότητα. Μια περίπτωση είναι ότι πολλοί ρωτάνε! Είναι ελληνικό? Από που είναι? Και θέλω να είναι ελληνικό. Δεν είπα ότι το έκανε το μαγαζί. Δεν μπορώ να ξέρω ποιός. Αλλά ως καταναλωτής δεν σε απασχολεί το πιο μέσα. Μόνο με αυτόν που μου το πούλησε με παραστατικό!!!

2) Εσείς(εννοώ άτομα του forum) έχετε αναφέρει πολλάκις εδώ ότι αν το τηλέφωνο είναι χώρας Χ και έχει firmware Ψ τότε δεν ισχύει η εγγύηση. Ίσως κάνω λάθος βέβαια αλλά το τι firmware φοράει, από το csc δεν το βλέπουν? Δεν εννοώ την έκδοση αλλά την προέλευση.

 

Σίγουρα το καλύτερο είναι να πάει σε service center και να του πουν εκεί τι ισχύει!

 

Εγώ πάντως δεν θα ανεχόμουν από οποιοδήποτε μαγαζί να μου έχει δoθεί προϊόν που δεν είναι ότι προβλέπεται με το ΙΜΕΙ του. Πάντα για μένα μιλάω.

Σε κάθε περίπτωση δεν έφερα την καταστροφή. Τώρα αν αγχώθηκε παραπάνω ο φίλος, για όλα υπάρχει λύση. Ηρεμία και το ψάχνεις ξεκινώντας από το επίσημο service.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Τα κινητα που εχουν αγοραστει απο ελληνικα καταστηματα και οχι σκρουτζομαγαζα πρεπει να εχουν csc - greece? και πως μπορω να δω τι csc εχει το κινητο μου?

 

Επισης τι αλλο πρεπει να προσεξω για να δω αν το κινητο δεν ειναι απο σκρουτζομαγαζο?

Link to comment
Share on other sites

Τα κινητα που εχουν αγοραστει απο ελληνικα καταστηματα και οχι σκρουτζομαγαζα πρεπει να εχουν csc - greece? και πως μπορω να δω τι csc εχει το κινητο μου?

 

Επισης τι αλλο πρεπει να προσεξω για να δω αν το κινητο δεν ειναι απο σκρουτζομαγαζο?

 

Διαβάζετε ρε παιδιά 2-3 σελίδες πίσω, καθώς λέμε συνεχώς τα ίδια και τα ίδια. Κατέβασε το phone info απ το play

Link to comment
Share on other sites

έχει πάρει κανείς s4 black edition με προέλευση Ρουμανία? το πήρα την Παρασκευή και είναι με 4.3 latest firmware!

Έχει κανείς παρόμοιο πρόβλημα??

Link to comment
Share on other sites

Οχι εγω ζηταγα ποια νουμερα πατας για να δεις τι csc εχει το κινητο σου και αν ειναι απο καταστημα cosmote τι csc πρεπει να εχει?

 

Δεν έχει να κάνει με το κατάστημα ρε παιδιά! Μόνο το IMEI και το S/N σου λένε τι πρέπει και αυτό μαθαίνεις άμα πάρεις τλφ στην Sammy.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

έχει πάρει κανείς s4 black edition με προέλευση Ρουμανία? το πήρα την Παρασκευή και είναι με 4.3 latest firmware!

Έχει κανείς παρόμοιο πρόβλημα??

 

Ναι φίλε μου εγώ το έχω πάρει και είναι από Ρουμανία φοράει την 4.3 ακόμα. Ενώ στο Sammobile έχει δώσει την 4.4.2 και εμένα μου λέει ότι είναι ενημερωμένο. Τι παίζει; ;

Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε μου εγώ το έχω πάρει και είναι από Ρουμανία φοράει την 4.3 ακόμα. Ενώ στο Sammobile έχει δώσει την 4.4.2 και εμένα μου λέει ότι είναι ενημερωμένο. Τι παίζει; ;

Κ εγώ τα ίδια. ..

Link to comment
Share on other sites

Κ εγώ τα ίδια. ..

 

Μήπως πρέπει να κατεβάσουμε την 4.4.2 από Sammobile και να την περάσουμε με odin...; η να περιμένουμε μήπως και την παρει;; εκτός να παίζει ρόλο και τα δίκτυα κινητής τηλεφωνίας που δεν την δίνουν.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα από Σλοβακία που είναι το τηλέφωνο στο Sammobile δείχνει οτι έχει βγει η 4,4 αλλά ακόμα δεν μου την εμφανίζει!!! Αναμονη λοιπόν......... :)
Link to comment
Share on other sites

Λίγο ήρεμα παιδια. Τώρα δίνεται η κκ. Ήρεμα και θα πάρουν όλα με την σειρά τους. Ειδικά γι' αυτά που έχουν ήδη την 4.3 δεν υπάρχει λόγος για βιαστικές κινήσεις αφού ούτως ή άλλως το τηλέφωνο πάει παρά πολύ καλά και μ' αυτην!

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

οποτε την πατησα???

τι πρεπει να κανω??

να μιλησω με kaizer...?

h αποδειξη απο kaizer λεει ακριβως το ιμει που εχει η συσκευη,,,,,,

οποτε αυτοι θα μου πουν οτι δεν φερουν ευθυνη...εντωμεταξυ μου το ανιξαν μπροστα οταν το αγορασα,,ηταν ολοκαινουργιο,,με ζελατινα με τα ολα του........

εντωμεταξυ οταν το αγορασα και το ανοιξα μοθ εκανε μονο τοθ update και μου περασε την 4.4.2...οποτε..........

εχει ιδεα κανεις????

 

πηγαινε στο sammobile κ κατεβασε τι filmware slovakia(ORX)..αυτο ομως θα κατεβασεις οπως στο γραφω το εχει μεσα..δεν θα κανεις ακομα τιποτα τα μαγαζια..μηπως αλλαξει το csc..κατεβασε τι κ πες μου...κ εχει βγει κ η 4.4 για slovakia(ORX) απο οτι βλεπω

I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...