Jump to content

Samsung Galaxy S4 (I9505)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευκαιρία να ρωτήσω κιόλας.. διορθώστε με αν κάνω λάθος μα σε περίπτωση που έχει αγοραστεί από ιντερνετικό κατάστημα και έχει έρθει πχ από Γερμανία μια συσκευή, δεν θα φέρει και το ανάλογο modem?

Οπότε δεν είναι λογικό να χάνει έστω και ελάχιστα σε ποιότητα σήματος, συγκριτικά πάντα με το modem που δίνει ο χ,ψ ελληνικός πάροχος?

 

(σχετικά με το 4g θα πρέπει να έχεις ζητήσει την ενεργοποίηση του και από τον πάροχο σου αν και πάλι δεν κάνω λάθος)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αααα οκ θελει να κανω κατι για να το ενεργοποιησω η ειναι ετοιμο...Γιατι στο iphone που εχω επρεπε να κανω μια αναβαθμηση..
Link to comment
Share on other sites

Πιστευω πως ειναι μια συναρτηση ΚΑΙ hardware KAI software....Εδω 2 ολοιδια κινητα (ιδια χωρα ιδιο firm)τα βαζεις διπλα και εχουν τεραστιες διαφορες

Για το δευτερο εννοειται πως το εχει ενεργοποιημενο to 4G...αλλοιως τζαμπα μιλαμε :)

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και εχω παρει να μου το ενεργοποιησουν...Τωρα ας πουμε μου δειχνει σκετο G και Ε...Ενω με το αλλο κινητο και τν ιδιο παροχο εχω 3g πολυ καλο...Πφφ λετε να εχω κανα θεματακι ακομα δεν το πηρα??
Link to comment
Share on other sites

μα αυτο του ειπα κι`εγω..πιο το νοημα του doa τοτε..?

μου ειπε οτι πρεπει να το τσεκαρουν απο το service.

ο υπαλληλος που ηταν εκει,δεν μπορουσε να το διακρινει,λογω φωτισμου του χωρου.(λογικο)

το καταστημα ειναι το birdphone.

 

 

 

και τι να κανω?απο που αλλου να το παρω απο την στιγμη που ολα τα σκρουτζομαγαζα δουλευουν με την ιδια λογικη?

 

 

υπαρχει καποιο αξιοπιστο σκρουτζομαγαζο που να στο αλλαζει επι τοπου?

προτεινετε και μεσω πμ εαν υπαρχει προβλημα.

ασε που γυρισα την καρτα σε microsim και πρεπει να παρω τον ανταπτορα για να το βαλω σε παλαιοτερο τηλεφωνο που εχω.

να χρεωθω δηλαδη ετσι για πλακα και ενα 5 ευρω ακομα...

 

 

*******

 

επειδη θελω να ειμαι σιγουρος σε οτι αναφορα το θεμα DOA,μπορει καποιος να μας πει με βεβαιοτητα,τι ακριβως ισχυει μην κανω τσαμπα φασαρια και γινω ρομπα?

δηλαδη ειναι υποχρεωμενο το καταστημα να τσεκαρει επι τοπου την συσκευη και αφου διαστωθει προβλημα,τοτε να γινει αλλαγη ή επιστροφη χρηματων?

ή το μεταφραζει οπως θελει το καθε καταστημα?

Thx

Αποψη μου είναι πως δεν θα βγάλεις άκρη για το ποιο μαγαζί skroutz κάνει DOA(πχ. το Mediamarkt κάνει DOA,έχω κάνει 7 φορές σε διάφορα και κινητά 5 φορές αλλά δεν είναι φτηνό skroutzoμάγαζο....;)).

Τώρα αν θες πάρε την καινούργια συσκευή ή πάρε πίσω τα χρήματα και ξέχνα το έτσι απλά είναι, εγώ πάντα προτιμούσα τα skroutzoμάγαζα και δεν μου έχει τύχει ποτέ στραβή αλλά πάντα ήμουν υποψιασμένος ότι κάτι δεν είναι όπως πρέπει πχ. διπλή ταινία ασφαλείας σε Samsung ειδικά και άλλα τέτοια.....πιαστο αυγό και κούρευτο...:confused:;)

Είναι πιο φτηνά αλλά πρέπει να μην σου τύχει η στραβή γιατί ακόμα και το αυτονόητο DOA μια μέρα μετά είναι θέμα για εκνευρισμό σίγουρα γιατί δεν το κάνουν έτσι απλά....;)

Link to comment
Share on other sites

Η κυριότερη διαφορά είναι οτι τα επώνυμα μαγαζιά, προμηθεύονται τις συσκευές τους (αν μιλάμε για Samsung συσκευές), απο την Samsung Hellas ή απ τον εκάστοτε προμηθευτή για όλες τις άλλες επωνυμίες. Τα σκρουτζομάγαζα απ την άλλη εισάγουν απο 1-2-3 το πολύ, προμηθευτές του εξωτερικού χωρίς να έχουν την δυνατότητα όμως να στείλουν πίσω τις προβληματικές παρτίδες για αλλαγή. Αν κάνουν DOA σε μια συσκευή ανα παρτίδα, στην ουσία εκμηδενίζεται το κέρδος τους γι αυτό προσπαθούν να αποφύγουν την άμεση αντικατάσταση. Τα μεγάλα μαγαζιά απ την άλλη, στέλνουν πίσω τα προβληματικά στον επίσημο προμηθευτή και γίνεται αντικατάσταση με νεα.

Η ουσία όμως ειναι οτι το Birdphone ισχυρίζεται οτι παρέχει DOA, αφου λοιπόν το παρέχει θα το απαιτήσεις και θα το πάρεις, χωρις δεύτερη κουβέντα.

Link to comment
Share on other sites

Αποψη μου είναι πως δεν θα βγάλεις άκρη για το ποιο μαγαζί skroutz κάνει DOA(πχ. το Mediamarkt κάνει DOA,έχω κάνει 7 φορές σε διάφορα και κινητά 5 φορές αλλά δεν είναι φτηνό skroutzoμάγαζο....;)).

 

 

μα προφανως γίαυτο και πληρωνουμε διπλασια λεφτα στις αλυσιδες απ´οτι στα σκρουτζοναγαζα..

 

 

Η ουσία όμως ειναι οτι το Birdphone ισχυρίζεται οτι παρέχει DOA, αφου λοιπόν το παρέχει θα το απαιτήσεις και θα το πάρεις, χωρις δεύτερη κουβέντα.

 

μα δεν αρνειται οτι εχει doa.υποστηριζει ομως οτι πρεπει να το τσεκαρει το service

και δεχομαι οτι ο υπαλληλος που το παρελαβε,δεν μπορει να διαγνωσει το προβλημα.

μεχρι εδω καλα...κακως ομως δεν εχει τμημα service για ελεγχο επι τοπου.

εδω ειναι που μου τα χαλαει...

ο υπαλληλος παντως μου μιλησε για αντιπροσωπεια και οχι για δικο του service ή προμηθευτη.

με προβληματισε παντως το θεμα και δεν ξερω τι να κανω..

αντε και να ανοιξω το καινουργιο επι τοπου μπροστα του.

εαν εχει και αυτο θεμα,τι θα μου πει παλι?

θα το παρεις σε καμια εβδομαδα?

δεν ξερω παιδια...ειλικρινα εαν ετρεχε στις αλυσιδες ακομα το 489 ευρω,

θα επαιρνα τα λεφτα μου και θα εδινα ενα κατοσταρι παραπανω να εχω το κεφαλι μου ησυχο...

πολλα μπερδεματα και δεν μου αρεσουν καθολου...

Edited by dp8
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα κιτ κατ πριν λίγο, ξαναρωτήθηκε από κάποιον άλλο,αλλά δεν απαντήθηκε,κάνω κι εγώ την ερώτηση,στο κυρίως μενού είχε την επιλογή αποκρύψεις εφαρμογών,τώρα δεν υπάρχει,είχα κάποιες εφαρμογές κρυφές και τώρα μπορώ να τις δω μόνο μέσα από το μάρκετ.Υπαρχή κάποια άλλη λύση εκτός από το απεγκατάσταση και εγκατάσταση;

Επίσης δεν μπορώ να μπω στο μενού που κάνεις ρισετ και βλέπεις το κνοχ (volume up+menu+ power) βγάζει τα κόκκινα γραμματάκια επάνω αριστερά και κολλάει εκεί,μόλις ξαναπατήσω power ανοίγει κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

@DrMobile

Κώστα το s4 αυτήν την στιγμή δεν εχει σοβαρά προβλήματα και με την 4.4 επάνω έχει απογειωθεί ,το είδα σε ενα φίλο και δεν το γνώρισα ,μεγάλη διάφορα από τότε που το είχα με την 4.2 .

Δεν υπάρχει SDS θεωρώ οτι για τα χρήματα του είναι ίσως η καλύτερη αγορά που μπορεί να κάνει κάποιος .

Ποτέ δεν κοίταξα χώρα προέλευσης ,πάντα με ενδιέφερε να ειναι ευρωπαϊκό και το μαγαζί να εχει DOA .

Παρτο αφοβα Κωστα,το εχω παρει στον γιο μου.Ειδικα οι τελευταιες παρτιδες δεν εχουν θεματα.Αυτη τη στιγμη ειναι το καλυτερο vfm στα κυβικα του.Για τα υπολοιπα που ρωτας,οπως στα ειπε ο Μιχαλης πριν.

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, ήσασταν κατατοπιστικότατοι. Αν τελικά το πάρω θα το πάρω από σκρουτζομάγαζο. Ελπίζω να μην προκύψουν θέματα με επιστροφές, DOA κτλ. που διαβάζω. Θα δείξει...

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και παλι παιδια.Ανοιξα παλι τα δεδομενα να παρατηρησω αλλα και παλι εχω μονο Η και οχι Η+ και ειμαι και σε κεντρικο σημειο...πφφφφ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και παλι παιδια.Ανοιξα παλι τα δεδομενα να παρατηρησω αλλα και παλι εχω μονο Η και οχι Η+ και ειμαι και σε κεντρικο σημειο...πφφφφ

 

ξανα ενεργοποιησε τις ρυθμισεις του internet,καπου σου λεει επαναφορα ρυθμισεων..κ κανε ενα reboot...

I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

Η κυριότερη διαφορά είναι οτι τα επώνυμα μαγαζιά, προμηθεύονται τις συσκευές τους (αν μιλάμε για Samsung συσκευές), απο την Samsung Hellas ή απ τον εκάστοτε προμηθευτή για όλες τις άλλες επωνυμίες. Τα σκρουτζομάγαζα απ την άλλη εισάγουν απο 1-2-3 το πολύ, προμηθευτές του εξωτερικού χωρίς να έχουν την δυνατότητα όμως να στείλουν πίσω τις προβληματικές παρτίδες για αλλαγή. Αν κάνουν DOA σε μια συσκευή ανα παρτίδα, στην ουσία εκμηδενίζεται το κέρδος τους γι αυτό προσπαθούν να αποφύγουν την άμεση αντικατάσταση. Τα μεγάλα μαγαζιά απ την άλλη, στέλνουν πίσω τα προβληματικά στον επίσημο προμηθευτή και γίνεται αντικατάσταση με νεα.

Η ουσία όμως ειναι οτι το Birdphone ισχυρίζεται οτι παρέχει DOA, αφου λοιπόν το παρέχει θα το απαιτήσεις και θα το πάρεις, χωρις δεύτερη κουβέντα.

 

επειδη και εγω απο το ιδιο μαγαζι το πηρα και νομιζω οτι εχει ενα θεμα με την μπαταρια και το μεγαφωνο ( μου ακουγετε πιο χαμηλο σε σχεση με το σ 2 που ειχα) μου λεγανε τα ιδια. επισης μου λεγανε οτι doa ειναι αν το επαιρνα και το κινητο δεν αναβε καθολου. εφοσον αναβει μου λεει δεν ειναι doa αλλα dap ( Dead After Purchase ) . πηγα να τον βρισω αλλα λεω αστο...

Huawei p20 pro
Link to comment
Share on other sites

επειδη και εγω απο το ιδιο μαγαζι το πηρα και νομιζω οτι εχει ενα θεμα με την μπαταρια και το μεγαφωνο ( μου ακουγετε πιο χαμηλο σε σχεση με το σ 2 που ειχα) μου λεγανε τα ιδια. επισης μου λεγανε οτι doa ειναι αν το επαιρνα και το κινητο δεν αναβε καθολου. εφοσον αναβει μου λεει δεν ειναι doa αλλα dap ( Dead After Purchase ) . πηγα να τον βρισω αλλα λεω αστο...

 

 

:sly::sly::sly: Μπουα χα χα χα χα χα χα χα χα!!!!!!!!!!!!

 

Κλαίω! !!!!!!!!!!

 

Σορρυ ρε φιλε, μα μου φάνηκε πολύ αστειο!!!! Άκου dap!!!!!!!

 

Για πες του, μήπως να γίνει MOH?? Mobile On Head!!!!!!!!!!!

 

:D:p;)

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Η κυριότερη διαφορά είναι οτι τα επώνυμα μαγαζιά, προμηθεύονται τις συσκευές τους (αν μιλάμε για Samsung συσκευές), απο την Samsung Hellas ή απ τον εκάστοτε προμηθευτή για όλες τις άλλες επωνυμίες. Τα σκρουτζομάγαζα απ την άλλη εισάγουν απο 1-2-3 το πολύ, προμηθευτές του εξωτερικού χωρίς να έχουν την δυνατότητα όμως να στείλουν πίσω τις προβληματικές παρτίδες για αλλαγή. Αν κάνουν DOA σε μια συσκευή ανα παρτίδα, στην ουσία εκμηδενίζεται το κέρδος τους γι αυτό προσπαθούν να αποφύγουν την άμεση αντικατάσταση. Τα μεγάλα μαγαζιά απ την άλλη, στέλνουν πίσω τα προβληματικά στον επίσημο προμηθευτή και γίνεται αντικατάσταση με νεα.

Η ουσία όμως ειναι οτι το Birdphone ισχυρίζεται οτι παρέχει DOA, αφου λοιπόν το παρέχει θα το απαιτήσεις και θα το πάρεις, χωρις δεύτερη κουβέντα.

 

:sly::sly::sly: Μπουα χα χα χα χα χα χα χα χα!!!!!!!!!!!! Κλαίω! !!!!!!!!!!

 

Σορρυ ρε φιλε, μα μου φάνηκε πολύ αστειο!!!! Άκου dap!!!!!!!

 

Για πες του, μήπως να γίνει MOH???? Mobile On Head!!!!!!!!!!!

 

:D:p;)

 

 

δεν ξερω με τον μ.....!

 

να σε ρωτησω κατω απο wifi ποση ωρα σου κραταει η μπαταρια ; επισης οταν εισαι εξω με h/ h+ / 4g browsing ποση ωρα σου κραταει ;

 

ειχες αλλο galaxy πριν ;

Huawei p20 pro
Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω με τον μ.....!

 

να σε ρωτησω κατω απο wifi ποση ωρα σου κραταει η μπαταρια ; επισης οταν εισαι εξω με h/ h+ / 4g browsing ποση ωρα σου κραταει ;

 

ειχες αλλο galaxy πριν ;

 

 

Μιλάμε ελιωσα!!!!:)

 

Τες πα, σορρυ κιολας.... Κοίτα εγώ δεν έχω original μπαταρία. Έπεσα σε μαμά Κινεζική που μου φούσκωσε και πήρα από τον Δησιο μια ημιτασιον!

Με μικτές συνθήκες, δηλαδή όλα αυτά που λες, συν περίπου 1-1.5 ώρα τηλέφωνο βγάζω πολύ άνετα την μέρα μου και το βράδυ είμαι με 30% μπαταρία. Οθόνη είμαι άνετα στις 4+ ώρες.

Πάντα σε αυτοματο 3g/2g. 4g Αν και το έχω ενεργό, Δεν το δουλεύω γιατί με δουλεύει αυτο! Ρουφάει την Μπαταρία για πλάκα, μιλαμε!

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα το πήρα σήμερα οπότε ακόμα μαθαίνω!Το 4G πως το κλείνω?Γιατί αδειάζει απίστευτο γρήγορα η μπαταρία επίσης πάω να γράψω μήνυμα και δεν με αφήνει να γράψω με μικρά γράμματα,μπορώ κάπως να το αλλάξω αυτό?
Ho bisogno di una vacanza!Vorrei volare via di qui...Ho bisogno di viaggiare.. :D
Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε ελιωσα!!!!:)

 

Τες πα, σορρυ κιολας.... Κοίτα εγώ δεν έχω original μπαταρία. Έπεσα σε μαμά Κινεζική που μου φούσκωσε και πήρα από τον Δησιο μια ημιτασιον!

Με μικτές συνθήκες, δηλαδή όλα αυτά που λες, συν περίπου 1-1.5 ώρα τηλέφωνο βγάζω πολύ άνετα την μέρα μου και το βράδυ είμαι με 30% μπαταρία. Οθόνη είμαι άνετα στις 4+ ώρες.

Πάντα σε αυτοματο 3g/2g. 4g Αν και το έχω ενεργό, Δεν το δουλεύω γιατί με δουλεύει αυτο! Ρουφάει την Μπαταρία για πλάκα, μιλαμε!

 

μην ζητας συγνωμη :P

 

εγω το δουλευω το ιντερνετ εξω με 3g/4g και μου κραταει εξι ωρες το πολυ με μαμα μπαταρ. για αυτο σε ρωτησα :P

 

----- προσθήκη μηνύματος 91 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα το πήρα σήμερα οπότε ακόμα μαθαίνω!Το 4G πως το κλείνω?Γιατί αδειάζει απίστευτο γρήγορα η μπαταρία επίσης πάω να γράψω μήνυμα και δεν με αφήνει να γράψω με μικρά γράμματα,μπορώ κάπως να το αλλάξω αυτό?

 

μενου>περισσοτερα δικτυα>δικτυα κινητης τηλεφωνιας> λειτουργια δικτυου :P

Huawei p20 pro
Link to comment
Share on other sites

έχω ένα πρόβλημα με το κινητό, τώρα τελευταία.

Σε κάποιες κλήσεις παύω να ακούω και να με ακούει ο συνομιλητής μου, ενώ η κλήση μένει ενεργή και συνεχίζει να μετράει ο χρόνος.

Από όταν μου το κάνει αυτό ισχύει και για όλες τις επόμενες κλήσεις και συνέρχεται μόνο αν του κάνω επανεκκίνηση.

Έχω την επίσημη 4.3 .

In my dream I was drowning my sorrows

But my sorrows, they learned to swim

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα !!

Μια φίλη μετά το kit kat έχει πρόβλημα με την μπαταρία ..

Πριν κρατούσε σχεδόν 2 μέρες τώρα σχεδόν μισή μέρα .. Καμία ιδέα βρε παιδιά ;;;:O:O

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια-να ρωτησω..

αντε και μου δινει σφραγισμενο και το ανοιξω επι τοπου για τσεκ.

εαν εχει παλι καποιο θεμα το τηλεφωνο,παλι θα μου πει αστο και ελα σε μια εβδομαδα?

Link to comment
Share on other sites

έχω ένα πρόβλημα με το κινητό, τώρα τελευταία.

Σε κάποιες κλήσεις παύω να ακούω και να με ακούει ο συνομιλητής μου, ενώ η κλήση μένει ενεργή και συνεχίζει να μετράει ο χρόνος.

Από όταν μου το κάνει αυτό ισχύει και για όλες τις επόμενες κλήσεις και συνέρχεται μόνο αν του κάνω επανεκκίνηση.

Έχω την επίσημη 4.3 .

Υπομονη μεχρι να αναβαθμιστεί σε 4.4 και ελπιζω να στρωσει αλλιως πας στην smartek για ελεγχο συσκευης.

Και εμενα τα ιδια μου κανει και ειναι και αλλοι που τους το κανει και είναι πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Ασχέτος που το κανει και σε μενα αυτο που λες με την κληση και χρειαζεται επανεκκινηση για να λυθει το προβλημα παρατηρησα οτι εαν βγαλω το cleanmaster το προβλημα δεν ξαναεμφανιστηκε...λιγικα δεν λιγο εαν σου δημιουργει προβλημα καποιος task killer εαν εχεις εγκατεστημενο και οπως ειπε ο φιλος παραπανω λιγο υπομονη μεχρι την 4.4 που ελπιζουμε να διορθωθει εκει το πιθανο προβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα !!

Μια φίλη μετά το kit kat έχει πρόβλημα με την μπαταρία ..

Πριν κρατούσε σχεδόν 2 μέρες τώρα σχεδόν μισή μέρα .. Καμία ιδέα βρε παιδιά ;;;:O:O

 

Κι εμένα με την γερμανική 4.4.2. μου τρώει την μπαταρία πολύ πιο γρήγορα από την 4.3. Οχι βέβαια μισή ημέρα, αλλά μία και κάτι. Το παίρνω full φορτισμένο το πρωϊ και την επόμενη ημέρα πριν το μεσημέρι είναι κάτω από 20%. Και αυτό με την ίδια ακριβώς χρήση που έκανα και πριν...

Γιώργος

Galaxy s9+

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα με την γερμανική 4.4.2. μου τρώει την μπαταρία πολύ πιο γρήγορα από την 4.3. Οχι βέβαια μισή ημέρα, αλλά μία και κάτι. Το παίρνω full φορτισμένο το πρωϊ και την επόμενη ημέρα πριν το μεσημέρι είναι κάτω από 20%. Και αυτό με την ίδια ακριβώς χρήση που έκανα και πριν...

 

Εσένα είναι μια χαρά εκείνης την τελειώνει στην μέρα πάνω .. :O

Κάποια λύση υπάρχει ;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S4 (I9505)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...