Jump to content

Samsung Galaxy S4 (I9505)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπομονή και σύντομα θα είναι έτοιμο... I9505XXUBMF4.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ενημέρωσέ μας πως πήγε στο service και τι σας είπαν για να ξέρουμε και οι υπόλοιποι σε ανάλογη περίπτωση...

 

καλησπερα!!

τελικα εφτιαξε με την επαναφορα..

την καναμε κ συνεχισε να κανει το ιδιο και μετα απο μια επανεκκινηση εφτιαξε!!:cool:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα εκανα κ εγω τις τελευταιες 2 ενημερωσεις της 4.3 εκδοσης κ απο τοτε δεν δουλευουν οι αισθητηρες καθολου εκαναfactory reset κανω επανεκκινηση δουλεψαν για 5 λεπτα κ μετα τιποτα βγαζω μπαταρια και sim αφηνω λιγο ανοιγω κ δουλεουν μετα παλι τιποτα.Ψαχνω να βρω τη βαθμονομηση στο μενου μηπως πρεπει να κανω δε τη βρισκω πουθενα.Τι παιζει ξερει καποιος να βοηθησει
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω και εγώ ένα πρόβλημα, το κινητό μου εκεί που το λειτουργώ σβήνει ξαφνικά, όταν το ξανα ανοιγω μου δείχνει το εισαγωγικό λογότυπο του σ4 και σβηνει! Μια φορά μαλιστα οταν το ξανανοιξα έκανε συνεχόμενες επανεκκινησεις! Όλα αυτά ενώ έχει μπαταρία... αν και ενω πχ σήμερα μου έκλεισε με ποσοστό 44% Όταν το ξανα άνοιξα μου έδειξε ότι εχω 10%!

Όλα αυτό το πρόβλημα ξεπερνιέται πάντα με το που το βάζω να φορτίζει, ετσι εχω την αισθηση ότι μάλλον πρεπει να φταιει η μπαταρια, τι λετε? Από firmware έχω το τελευταίο από κοσμοτε το MH7.

Edited by warlock7
Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε να δεις αν η μπαταρία έχει φουσκώσει .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση αν χαθεί το κινητό πόσο ευκολο ειναι να πάρει κάποιος τα ευαίσθητα δεδομένα του κινητού οταν η οθόνη ειναι κλειδωμένη με πιν;
Link to comment
Share on other sites

ερωτηση αν χαθεί το κινητό πόσο ευκολο ειναι να πάρει κάποιος τα ευαίσθητα δεδομένα του κινητού οταν η οθόνη ειναι κλειδωμένη με πιν;

Όταν το τηλέφωνο είναι root μπορεί με adb κάποιος να αλλάξει το pin code και να μπει σε εσωτερική και εξωτερική sd ,αν όμως δεν είναι root αυτο μπορεί να γίνει με factory reset και έτσι θα έχει πρόσβαση μόνο στην εξωτερική sd .

Επίσης βάζοντας custom recovery μπορείς να έχεις πλήρεις πρόσβαση ,τρόποι υπάρχουν αρκεί κάποιος να γνωρίζει μερικά πράγματα .

Edited by m7ixalis

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Αγορασμενο τον Σεπτεμβρη, σημερα πηγε για service.

Εδω και 20 μερες μου εκανε κατι παραξενα. Ζεσταινοταν πολυ και η μπαταρια αδειασε μεσα σε 4 ωρες.

Εσβηνε και οταν το ανοιγα απο 80% εδειχνε οτι ηταν 20%.

Ειχε κολληματα γενικα.

Νομιζα οτι ηταν η μπαταρια, αλλα δεν εδειχνε να ηταν φουσκωμενη. Ειχε μια μικρη καμπυλη, δεν εφαπτοταν 100% στο τραπεζι, αλλα δεν θα την ελεγες φουσκωμενη.

Βασικα δεν ξερω πως ηταν και απο την μανα του.

Τελος παντων, πριν 1 εβδομαδα μου σβηνει και δεν ανοιγε με τιποτα. Εβαζα εβγαζα τον φορτιστη-μπαταρια, τιποτα. Ξαφνικα αρχισε να φορτιζει και δουλευε αψογα η μπαταρια, σε σημειο να μου κραταει 2,5 μερες!!!

Σημερα μου εσβησε παλι αλλα πλεον δεν ανοιγε με τιποτα.

Το πηγα στο service, εβαλε μια αλλη μπαταρια, αλλα και παλι τιποτα.

Βασικα αναβει το κινητο χωρις μπαταρια, με μονο τον φορτιστη;

Ουτε ετσι αναβε, αλλα δεν ξερω αν το εκανε ουτως ή αλλως.

Καποια κινητα αναβουν γι αυτο ρωταω

 

Παλι καλα που δεν ειχε γραψει το knox.

Ξενερωνω βασικα που θα μου το περασουν τωρα και δεν θα μπορω να το rootαρω, αλλα δεν παιζει να ρισκαρω εγγυηση

2 χρονια ειναι αυτα.

 

Μολις επεστρεψα απο smartec.

Αλλαγη κεντρικης πλακετας και αλλαγη μπαταριας.

Επίσης οπως ηταν αναμενομενο εγινε αναβαθμιση.

Καλως ηρθα στο knox, bye bye root :(

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω και εγώ ένα πρόβλημα, το κινητό μου εκεί που το λειτουργώ σβήνει ξαφνικά, όταν το ξανα ανοιγω μου δείχνει το εισαγωγικό λογότυπο του σ4 και σβηνει! Μια φορά μαλιστα οταν το ξανανοιξα έκανε συνεχόμενες επανεκκινησεις! Όλα αυτά ενώ έχει μπαταρία... αν και ενω πχ σήμερα μου έκλεισε με ποσοστό 44% Όταν το ξανα άνοιξα μου έδειξε ότι εχω 10%!

Όλα αυτό το πρόβλημα ξεπερνιέται πάντα με το που το βάζω να φορτίζει, ετσι εχω την αισθηση ότι μάλλον πρεπει να φταιει η μπαταρια, τι λετε? Από firmware έχω το τελευταίο από κοσμοτε το MH7.

 

Μπαταρία είναι κι εμένα έτσι έκανε.

Link to comment
Share on other sites

Όταν το τηλέφωνο είναι root μπορεί με adb κάποιος να αλλάξει το pin code και να μπει σε εσωτερική και εξωτερική sd ,αν όμως δεν είναι root αυτο μπορεί να γίνει με factory reset και έτσι θα έχει πρόσβαση μόνο στην εξωτερική sd .

Επίσης βάζοντας custom recovery μπορείς να έχεις πλήρεις πρόσβαση ,τρόποι υπάρχουν αρκεί κάποιος να γνωρίζει μερικά πράγματα .

 

Φιλε μου γεια σου,σευχαριστω για την απαντηση,αλλα θελω να σε ρωτησω κατι.Καταρχας το κινητο ειναι τελειως μαμα,δεν εχω κανει απολυτως τιποτα μονο μια αναβαθμηση που μου ηρθε σημερα και την εκανα.Το θεμα μου ειναι οτι εχω γραψει στο Smemo καποια πολυ ευαισθητα δεδομενα,μπορει καποιος να το χακαρει ,παρολο που εχω πιν στην αρχικη οθονη και να μου παρει τα δεδομενα?Επισης το Smemo που καθεται στη εσωτερικη η στην εξωτερικη καρτα?Και αν υπαρχει καποιος ποιο ασφαλης τροπος να διαφυλαξω αυτα τα δεδομενα.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου γεια σου,σευχαριστω για την απαντηση,αλλα θελω να σε ρωτησω κατι.Καταρχας το κινητο ειναι τελειως μαμα,δεν εχω κανει απολυτως τιποτα μονο μια αναβαθμηση που μου ηρθε σημερα και την εκανα.Το θεμα μου ειναι οτι εχω γραψει στο Smemo καποια πολυ ευαισθητα δεδομενα,μπορει καποιος να το χακαρει ,παρολο που εχω πιν στην αρχικη οθονη και να μου παρει τα δεδομενα?Επισης το Smemo που καθεται στη εσωτερικη η στην εξωτερικη καρτα?Και αν υπαρχει καποιος ποιο ασφαλης τροπος να διαφυλαξω αυτα τα δεδομενα.

 

Αρχικά το S-Memo κάθεται στην εσωτερική sd γιατί είναι εφαρμογή συστήματος. Πέρα απ' αυτό και από όσα σου πε ο Μιχάλης, υπάρχει ένας τρόπος να κλειδώσεις το κινητό από εδώ αλλά για να λειτουργήσει πρέπει:

 

  • Να έχεις λογαριασμό samsung account και να τον έχεις ενεργοποιήσει/συγχρονίσει στο κινητό
  • Το κινητό να είναι αυτή τη στιγμή ανοιχτό
  • Το κινητό να έχει πρόσβαση στο internet

 

Σε περίπτωση που το κινητό είναι κλειστό υπάρχει μια επιλογή για να δεις που ήταν το τελευταίο του στίγμα. Από κει και πέρα δε ξέρω τι άλλο μπορείς να κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου γεια σου,σευχαριστω για την απαντηση,αλλα θελω να σε ρωτησω κατι.Καταρχας το κινητο ειναι τελειως μαμα,δεν εχω κανει απολυτως τιποτα μονο μια αναβαθμηση που μου ηρθε σημερα και την εκανα.Το θεμα μου ειναι οτι εχω γραψει στο Smemo καποια πολυ ευαισθητα δεδομενα,μπορει καποιος να το χακαρει ,παρολο που εχω πιν στην αρχικη οθονη και να μου παρει τα δεδομενα?Επισης το Smemo που καθεται στη εσωτερικη η στην εξωτερικη καρτα?Και αν υπαρχει καποιος ποιο ασφαλης τροπος να διαφυλαξω αυτα τα δεδομενα.

 

Εάν κάποιος αποκτήσει πρόσβαση στο κινητό σου με σκοπό αυτό που λες και έχει τις γνώσεις, τότε δυστυχώς δε θα δυσκολευτεί καθόλου!!! Αν το βρεί τυχαία, τότε πιθανότητα θα κάνει factory reset

 

Για την sd, εξαρτάται από σένα! που έχεις επιλέξει να κάνεις save

 

Υπάρχει!!! προϋποθέτει Dropbox, θα πρέπει να ανοίξεις το Two Step Verification (από pc) !!!προσοχή στις ρυθμίσεις!!! Χρειάζεται ίντερνετ (αμέσως 1 αρνητικό συν αν πρέπει να "διαβάσεις - διορθώσεις" κάτι άμεσα, θα πρέπει να βάλεις password & pin)

 

Η μόνη ασφαλής λύση από smartphone - tablet, για μένα

απλά να έχεις μόνο 2 συσκευές = phone - pc

τα υπόλοιπα θα τα βρεις,

διάβασε πριν κάνεις οποιοδήποτε αλλαγή στις ρυθμίσεις.

 

Υποθέτω ότι και το skydrive έχει κάποιες ρυθμίσεις ασφαλείας ή και η αντίστοιχη της Google.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά το S-Memo κάθεται στην εσωτερική sd γιατί είναι εφαρμογή συστήματος. Πέρα απ' αυτό και από όσα σου πε ο Μιχάλης, υπάρχει ένας τρόπος να κλειδώσεις το κινητό από εδώ αλλά για να λειτουργήσει πρέπει:

 

  • Να έχεις λογαριασμό samsung account και να τον έχεις ενεργοποιήσει/συγχρονίσει στο κινητό
  • Το κινητό να είναι αυτή τη στιγμή ανοιχτό
  • Το κινητό να έχει πρόσβαση στο internet

 

Σε περίπτωση που το κινητό είναι κλειστό υπάρχει μια επιλογή για να δεις που ήταν το τελευταίο του στίγμα. Από κει και πέρα δε ξέρω τι άλλο μπορείς να κάνεις.

 

Τον λογαριασμο τον εκανα αμεσως μολις πηρα το κινητο και του εκανα και δοκιμη μαλιστα και δουλεψε παρα πολυ σωστα.Αλλα μαλλον θα τα σβησω ολα απο το Smemo γιατι ειναι πιν και λογαριασμοι τραπεζων

Link to comment
Share on other sites

Παιδια οπως ειπα πηρα το τηλεφωνο απο smartec με την αναβαθμιση.

Παω να ανοιξω το wifi και μου βγαζει ειδοποιηση ασφαλειας knox "Η ασφαλεια της συσκευης σας απέκλεισε μια ενεργεια που δεν επιτρεποταν. Δεν απαιτουνται περαιτερω ενεργειες"

Πως ανοιγω το wifi;

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου γεια σου,σευχαριστω για την απαντηση,αλλα θελω να σε ρωτησω κατι.Καταρχας το κινητο ειναι τελειως μαμα,δεν εχω κανει απολυτως τιποτα μονο μια αναβαθμηση που μου ηρθε σημερα και την εκανα.Το θεμα μου ειναι οτι εχω γραψει στο Smemo καποια πολυ ευαισθητα δεδομενα,μπορει καποιος να το χακαρει ,παρολο που εχω πιν στην αρχικη οθονη και να μου παρει τα δεδομενα?Επισης το Smemo που καθεται στη εσωτερικη η στην εξωτερικη καρτα?Και αν υπαρχει καποιος ποιο ασφαλης τροπος να διαφυλαξω αυτα τα δεδομενα.

 

Samsung knox :cool:

Link to comment
Share on other sites

Samsung knox :cool:

 

Μου λεει να κανω εγκατασταση,να την κανω?Αν χρειαστω βοηθεια μετα την εγκατασταση μπορεις να με βοηθησεις

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά έστειλα το τηλ μου στην σμαρτεκ λόγω ότι δεν αναγνώριζε την sim παρόλο που άλλαξα δυο φορές και ότι έκανε συχνά επανεκκίνησεις.Αλλαγη κεντρικής πλακετας το πόρισμα μέσα στην εγγύηση φυσικά. Το ανεφερω σε περίπτωση που και κάποιος άλλος έχει παρόμοια προβλήματα.

 

Επίσης αξίζει ν αναφέρω ότι ειχε γραψει ο knox 0x1 παρολα αυτα ενα μεγάλο ευχαριστω στα παιδιά τις σμαρτεκ

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη στο εφτιαξαν σαν εντος εγγυησης παρολο που ειχε γραψει ο μετρητης knox?

 

Αυτο ειναι πολυ καλο νεο μακαρι να το συνεχισουν.

Link to comment
Share on other sites

το τηλεφωνο το εχω απο εχθες το μεσημερι και σημερα απο το πουθενα ξαφνικα μου εκανε μια επανακινηση και καπακι μετα απο λιγο εσβησε τελειως και δεν ανοιγε με τιποτα.αφου πατησα αρκετες φορες το μπουτον για να ανοιξει τελικα λειτουργησε και ανοιξε.εβγαλα το καπακι για να δω την μπαταρια αλλα δεν μου φανηκε να εχει τιποτα οπως φουσκομα η εξογκομα οπως αναφερθηκε απο πολους.τελικα τι ηταν αυτο και γιατι το εκανε δεν μπορεσα να καταλαβω.τι με συμβουλευεται να κανω το τηλεφωνο ειναι ολοκαινουργιο μιας ημερας και κατι να το γυρισω πισω απο εκει που το πηρα και να μου κανουν αντικατασταση συσκευης [αγορασμενο απο skroutz] η να περιμενω να το ξανακανει και να το παω στο σερβις γιατι οπως βλεπω με το καταστημα δεν θα βρω ακρη.και αν ξερει καποιος αυτο που μου εκανε απο τι μπορει να ειναι και αν εχει συμβει και σε κανεναν αλλο ας μου δωσει καμια απαντηση.παντως ξενερωσα πολυ μετα απο αυτο.
salonika city :thanks:
Link to comment
Share on other sites

1)πως βρισκω ποιο προγραμμα απεκλεισε το Knox?(χωρις να εχω κανει το install που θελει το εικονιδιο)

2)πως κανουμε backup σε dropbox?

3)το play store μου βγαζει μεσω wifi οτι το χρονικο οριο της συνδεσης εληξε.το ινετ δουλευει κανονικα σε browser ktl

4)απο την 1η μερα που το πειρα εχω θεμα στο facebook app.σερνεται με το wifi.με το 3g ειναι οκ

Link to comment
Share on other sites

Με την 4.3 εχουν φυγει ολα τα μικροπροβληματα σχετικα με λαγκ?

Αξιζει η αγορα του αυτη την περιοδο?

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

το τηλεφωνο το εχω απο εχθες το μεσημερι και σημερα απο το πουθενα ξαφνικα μου εκανε μια επανακινηση και καπακι μετα απο λιγο εσβησε τελειως και δεν ανοιγε με τιποτα.αφου πατησα αρκετες φορες το μπουτον για να ανοιξει τελικα λειτουργησε και ανοιξε.εβγαλα το καπακι για να δω την μπαταρια αλλα δεν μου φανηκε να εχει τιποτα οπως φουσκομα η εξογκομα οπως αναφερθηκε απο πολους.τελικα τι ηταν αυτο και γιατι το εκανε δεν μπορεσα να καταλαβω.τι με συμβουλευεται να κανω το τηλεφωνο ειναι ολοκαινουργιο μιας ημερας και κατι να το γυρισω πισω απο εκει που το πηρα και να μου κανουν αντικατασταση συσκευης [αγορασμενο απο skroutz] η να περιμενω να το ξανακανει και να το παω στο σερβις γιατι οπως βλεπω με το καταστημα δεν θα βρω ακρη.και αν ξερει καποιος αυτο που μου εκανε απο τι μπορει να ειναι και αν εχει συμβει και σε κανεναν αλλο ας μου δωσει καμια απαντηση.παντως ξενερωσα πολυ μετα απο αυτο.

 

Μια φορά μπορεί και να είναι σύμπτωση δες το και τσέκαρε το αν στο ξανά κάνει να το πας πίσω .Σε όλους ή στους περισσότερους έχει τύχη να κάνει το κινητό μια και δύο φορές ξαφνικά επανεκίνηση.

 

Με την 4.3 εχουν φυγει ολα τα μικροπροβληματα σχετικα με λαγκ?

Αξιζει η αγορα του αυτη την περιοδο?

 

Εγώ θα έλεγα ότι αξίζει .Είμαι πολύ ευχαριστημένος και μπορώ να πω ότι είναι από τα καλύτερα τηλέφωνα για το value for money...;-)

Οι αρνητικοί άνθρωποι μπορούν να σου ρουφήξουν πάρα πολύ γρήγορα την ενέργεια, όπως μπορούν να σου πάρουν και τα όνειρα!
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη στο εφτιαξαν σαν εντος εγγυησης παρολο που ειχε γραψει ο μετρητης knox?

 

Αυτο ειναι πολυ καλο νεο μακαρι να το συνεχισουν.

 

Σωστά το εφτιαξαν εντός εγγύησης. Τις επανεκκινησεις τις εκανε πριν να γραψει ο knox μετα εβαλα απο αγνοια την εφαρμογή cyanogen και εγραψε ο knox 0x1. Επισης εμφανίστηκε το φαινόμενο που δεν έβλεπε σιμ και ετσι αποφασισα να το στειλω αφου του εκανα επαναφορά και τα σχετικα. Τρίτη το πηρανε Πέμπτη ήταν έτοιμο. περιμενα να με παρουν τηλ να μου πουνε τη λυπητερη λογω knox αλλα τίποτα. Αλλαγή κεντρικής πλακέτας (motherboard) Πάντως έχω να πω τα καλύτερα οπως και οι περισσότεροι εδω μέσα για την Σμαρτεκ.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά το εφτιαξαν εντός εγγύησης. Τις επανεκκινησεις τις εκανε πριν να γραψει ο knox μετα εβαλα απο αγνοια την εφαρμογή cyanogen και εγραψε ο knox 0x1. Επισης εμφανίστηκε το φαινόμενο που δεν έβλεπε σιμ και ετσι αποφασισα να το στειλω αφου του εκανα επαναφορά και τα σχετικα. Τρίτη το πηρανε Πέμπτη ήταν έτοιμο. περιμενα να με παρουν τηλ να μου πουνε τη λυπητερη λογω knox αλλα τίποτα. Αλλαγή κεντρικής πλακέτας (motherboard) Πάντως έχω να πω τα καλύτερα οπως και οι περισσότεροι εδω μέσα για την Σμαρτεκ.

 

Αν σου κανανε αλλαγη κεντρικης πλακετας δεν κοιτας τωρα μηπως το knox εχει μηδενισει?

Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S4 (I9505)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...