Jump to content

Samsung Galaxy S4 (I9505)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 11,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

που ακριβός γιατί το ψάχνω και τίποτα τύφλα λέμε

 

Στις διάφορες κατηγορίες του κάπου αναφέρει "Comfort Levels" ή κάπως έτσι.

 

Για όποιον θέλει πάντως κάτι πιο απλό και γρήγορο υπάρχει η εφαρμογή Weather Station που εκμεταλλεύεται πλήρως τους αισθητήρες του S4.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.aminor.weatherstation&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5hbWlub3Iud2VhdGhlcnN0YXRpb24iXQ..

Απλά για θερμοκρασία καλό θα ήταν να μη τρέχετε κάτι απαιτητικό πιο μπροστά που ζορίζει το κινητό για να είναι πιο κοντά στην πραγματικότητα τα αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Σαφη βελτιωση του lag επειτα απο διαφορες παρεμβασεις

1.προφανως root (XXUAMDN)

2.Απο το developers options απενεργοποιηση των:

window animation scale

transition animation scale

animator duration scale

3.Αντικατασταση του tw launcher με τον τελευταιο nova launcher

4.Ξεσαβουρωμα τουλαχιστον 650mb

5.Απο smart μονο αμεση κληση,led και pause μουσικης.Τα υπολοιπα off (μου ειναι ουτως ή αλλως αχρηστα)

 

Κανενα lag και με τιποτα,με διαρκες multitasking.Ακομα και ο dialer ακαριαιο ανοιγμα.Και οι επαφες!

Τωρα το τηλεφωνο τρεχει οπως πρεπει.Μνημη ελευθερη περιπου στο1gb.Φυσικα μενει να διορθωθει για μενα το θεμα με το smearing.

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Να δούμε και την I9505XXUAME2 που βγήκε σήμερα. Όποιος την έχει βάλει, ας μας πει εντυπώσεις!
Link to comment
Share on other sites

Να δούμε και την I9505XXUAME2 που βγήκε σήμερα. Όποιος την έχει βάλει, ας μας πει εντυπώσεις!

 

Την εχω βαλει εδω και 4 μερες. Εχει το λιγοτερο lag απο τις προηγουμενες και αρκετα καλη μπαταρια

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Την εχω βαλει εδω και 4 μερες. Εχει το λιγοτερο lag απο τις προηγουμενες και αρκετα καλη μπαταρια

 

Την εχεις ρουταρισμενη?Αν ναι με τον modded cf root?Και αν ναι να ξερεις οτι ο kernel που τρεχεις ειναι "παλιος"

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Δεν αναγνωρίζει καμία κάρτα...κάνω το hard reset με volume down, power και home button αλλά είναι κολλημένο στο Downloading...Do not turn off the target!! δυο φορές μέχρι τώρα...τι κάνω;

Έχω ενημερώσει την εταιρεία να το γυρίσω άμα την επιστροφή μου στην Ελλάδα...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Δεν αναγνωρίζει καμία κάρτα...κάνω το hard reset με volume down, power και home button αλλά είναι κολλημένο στο Downloading...Do not turn off the target!! δυο φορές μέχρι τώρα...τι κάνω;

Έχω ενημερώσει την εταιρεία να το γυρίσω άμα την επιστροφή μου στην Ελλάδα...

 

Τι καρτα δεν αναγνωριζει?Χρησιμοποιεις λαθος συνδυασμο κουμπιων.Καταρχην πατα συνεχομενα το power μεχρι να σβησει η οθονη

Για να μπεις στο recovery πατας volume UP+home+power

 

Για βάλτε ακουστικά και ακούστε κάποιο τραγούδι...

http://www.androidpolice.com/2013/05/13/some-qualcomm-powered-galaxy-s4-handsets-are-producing-terrible-audio-clipping-with-headphones/

Δεν ακουω τιποτα περιεργο αλλα με τα apple headphones.Τα official δεν μπαινω καν στο κοπο να τα βγαλω απο το κουτι τους :D

Edited by afilopou

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Λέω για την SIM κάρτα...το γράφω στον τίτλο...γιατί να πάω σε recovery mode...hard reset προσπαθώ...

 

Διαβαζω απο tapatalk οποτε δεν βλεπω τιτλο :)

Και θες να κανεις hard reset απο download mode?Στο download mode φλασαρουμε rom.Στο recovery κανουμε factory reset ;)

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα αυτό το link και σκέφτηκα σαν λύση το hard reset αλλά έτσι κι αλλιώς ο τρόπος που προτείνεις με Volume Up+Home+Power δεν μου λειτουργεί... :(
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Την εχεις ρουταρισμενη?Αν ναι με τον modded cf root?Και αν ναι να ξερεις οτι ο kernel που τρεχεις ειναι "παλιος"

 

ναι ρουταρισμενη με modded cf root...εχεις δικιο για τον kernel ειναι παλιος...την ετρεξα για λιγο και με τον

ME2 kernel αλλα ειχα καποια θεματα με την καμερα ( τις βραδινες φωτο μου τις εβγαζε σκοτεινες) και τον αλλαξα.

Παντως πολυ κλειδωμα βλεπω φετος...προς Apple μερια το παει το πραμα η Samsung και δεν μ'αρεσει καθολου.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα αυτό το link και σκέφτηκα σαν λύση το hard reset αλλά έτσι κι αλλιώς ο τρόπος που προτείνεις με Volume Up+Home+Power δεν μου λειτουργεί... :(

 

Και το link που δινεις volume up+home+power δεν γραφει?Κλεισε τελειως το τηλεφωνο και μετα πατα volume up+home+power.Οταν δεις το αρχικο logo ασε ολα τα κουμπια.Επανω αριστερα στην οθονη πρεπει να σου γραφει booting recovery ή κατι τετοιο με μπλε γραμματα

 

Επισης αν δεν μπορεις να το πετυχεις το recovery μπες κανονικα στο λειτουργικο και πληκτρολογησε στο dialer το συνδυασμο που δινει *27 κτλ κτλ

 

edit Ξεχασε το download mode.Δεν θα καταφερεις τιποτα.Το συγκεκριμενο mode ειναι χρησιμο για αλλα πραγματα.Οχι για factory reset

 

edit2 Δεν μπορει να μη λειτουργει.Κατι δεν κανεις σωστα

 

 

@paok4270 Συμφωνω.Τα εχω ηδη ριξει τα κραξιματα μου :)

Edited by afilopou

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά δεν λειτουργεί ο τρόπος αυτός και δίνει άλλες εναλλακτικές από τις οποίες μόνο αυτό με το Volume Down+Home+Power λειτουργεί...
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά δεν λειτουργεί ο τρόπος αυτός και δίνει άλλες εναλλακτικές από τις οποίες μόνο αυτό με το Volume Down+Home+Power λειτουργεί...

 

Κάνε Factory data reset δηλαδή επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων αφού επανεκκινήσει κανονικά το κινητό. Το hard reset που θες, αυτό κάνει ουσιαστικά, δε χρειάζεται να μπείς σε recovery mode...Σε download mode όπως σου είπε ο Αργύρης δεν μπορείς να κάνεις τίποτα σχετικό..Το άρθρο δεν λεει πουθενά τι να κάνεις σε download mode..Απλά σου λέει πως να μπείς σε αυτό..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ, κατάφερα και το hard reset αλλά τζίφος, δεν αναγνωρίζει την κάρτα SIM...

 

Έχει ξαναναφερθεί παρόμοιο πρόβλημα και τελικά έφταιγε η κάρτα sim...Σου προτείνω να δοκιμάσεις άλλη κάρτα sim...Καμιά φορά η λύση είναι απλή και όχι σύνθετη...Αν δεν, το ξανασυζητάμε..

 

Edit Είδα οτι γράφεις οτι δεν αναγνωρίζει καμία κάρτα..Πόσες άλλαξες?

Μάλλον είναι hardware το θέμα σου αν είναι έτσι...Ενα άλλο παιδί είδε οτι εκεί που μπαίνει η micro sim, έλειπε μια ακίδα και για αυτό δεν διάβαζε καμία sim..Αντικατάσταση με το που το πήρε...Αν το ψάξεις θα το δείς στο forum αυτό που σου λέω..

Edited by giannisr
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση ως νέος κάτοχος του S4. Στα μηνύματα τα ελληνικά είναι μόνο κεφαλαία, υπάρχει τρόπος να γράψω με μικρά γράμματα?

 

Δοκίμασες στα sms settings να αλλάξεις το input mode σε automatic ;

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο αυτό ήταν!:D

 

Απλά τώρα τα sms θα χωράνε πιο λίγους χαρακτήρες (σε ελληνικά μικρά γράμματα)... Διαλέγεις και παίρνεις αυτό που σε βολεύει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χάζευα το πίσω μέρος όταν παρατήρησα ότι το γυαλάκι γύρω απο τον φακό της κάμερας φαινόταν σα να είχε ξεκολλήσει.

Δλδ πως είναι όταν βάζουμε ένα screen protector και μένει κάποιο bubble ή κενό, κάπως έτσι.

Στην αρχή φοβήθηκα μήπως είχε ξεκολλήσει το γυαλί ίσως λόγω ότι είναι κοντά στο σημείο που ανεβάζει θερμοκρασία (το έχω και εγώ αλλά όχι ενοχλητικά πράγματα).

Μετά απο λίγο ψάξιμο βρήκα ότι έχει πλαστικό σαν αυτό που έχει όταν κάνουμε unwrap τη συσκευή (the good part :) ) λίγο πιο σκληρό.

Το αφαίρεσα και απ' ότι διάβασα σε αρκετές περιπτώσεις βελτίωσε πολύ την ποιότητα της φωτογραφίας.

Ήταν ευκολότερο να το βγάλω αφού έβγαλα το καπάκι του τηλεφώνου και λίγο στην άκρη με το νύχι.

Ελπίζω να βοήθησα, θα ποστάρω και φωτό απο το πλαστικό.

 

Edit:

link απο το site που βρήκα info

http://forums.androidcentral.com/samsung-galaxy-s4/273696-plastic-covering-galaxy-s4-camera-lens.html

 

Το δικό μου:

http://img827.imageshack.us/img827/1687/20130513211951.jpg

 

ImageShack.us

Edited by Skia11
Link to comment
Share on other sites

Για βάλτε ακουστικά και ακούστε κάποιο τραγούδι...

http://www.androidpolice.com/2013/05/13/some-qualcomm-powered-galaxy-s4-handsets-are-producing-terrible-audio-clipping-with-headphones/

 

LOL οτι ναναι ετσι? Με κατι ακουστικα της πλακας βεβαια και σε φουλ ενταση που το δοκιμασα εχει clip σε ψηλες συχνοτητες. Με τα του κινητου παιζει κομπλε.

 

ΥΓ Δοκιμασα και με ενα αλλο σετ και επισης επαιζε οκ. Αρα ισως εχει θεμα με καποια ακουστικα μονο...

Edited by icy20
Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S4 (I9505)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...