Jump to content

Samsung Galaxy S4 (I9505)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Kαλησπερα...και καλως σας βρηκα...! Μετα απο 5-6 χρονια Apple fan boy ειπα να περασω στην Dark Side των Smartphones να δω και εδω τι παιζει ... Ειμαι πλεον κατοχος του Samsung Galaxy S4 και οπως ειναι λογικο εχω καποια θεματακια με το λειτουργικο..! Και ειπα μηπως μπορω να βρω τις λυσεις εδω μεσα...

 

1) Ειναι λογικο να χρησημοποιει το κινητο συνηθως 1,2-1,3 Gb απο τα 1,9 που εχει το κινητο ? Ειδα οτι τρεχουνε παρα πολλες εφαρμογες backround οι οποιες δεν ξερω ποιες πρεπει να τρεχουνε , ποιες πρεπει να κλεισω και καποιες ξανανοιγουνε μονες τους ... ! Εχω φαει κολλημα και ολη την ωρα κανω free ram .. !

2) Για μπαταρια 8 ωρες βραδινες να τρωει 10% ειναι λογικο ? υποτιθεται και το S4 εχει και δυνατη μπαταρια ... !

3) Καθε ποτε συγχρονιζει επαφες , ημερολογια , email το κανονιζω μεσα απο καθε εφαρμογη ?

4) .... θα μου ερθουνε σε λιγο...!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Οντως χωρις τα animations to lag μειωνεται.

Εχει βγει καινουριο firmware απο την samsung XXUAME2.

καμια ωρα που το δουλευω δεν εχω δει lag.

 

Καινούριο?ota?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

 

Οντως χωρις τα animations to lag μειωνεται.

Εχει βγει καινουριο firmware απο την samsung XXUAME2.

καμια ωρα που το δουλευω δεν εχω δει lag.

 

 

Νομιζω και το htc one εχει σχεδον εξαλειψει τα animation και γιαυτο ειναι τοσο ακαριαιο. Παντως και το s3 που εχω με τα animations στο 0 παει σφαιρα

Link to comment
Share on other sites

Έτυχε να με κοντά σε κωτσοβολο σήμερα και μπήκα να ρίξω μια ματιά ακομα.Ενώ στο κινητό του Media markt δεν είχα δει εμφανή lag,στο κινητό του κωτσοβολου είδα...Το 3αρι μου είχε πολύ λιγότερο από το σινγκεκριμενο.Του έκανα και μια αναβάθμιση άλλα δεν είχα χρόνο να το δω καλύτερα,αν μειώθηκε η οχι,γιατί είχα είδει αρκετή ώρα εκεί και με κοιτούσαν κάπως :lol: Edited by arfi-gorgona
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Τη demo συσκευή στα Public Τσιμισκή (Θεσσαλονίκη) την έχουν τιγκάρει με apps και δε ξέρω γω τι με αποτέλεσμα να κάνεις ένα απλό swipe και να το παίρνει μετά από κάνα δευτερόλεπτο, δεν μ'άφηνε να μπω στη κάμερα ούτε στο Gallery λόγω χαμηλής μνήμης, το παράτησα στο λεπτό. Εννοείται ότι οι δυνατότητες του τηλεφώνου είναι φοβερές και δεν ανταποκρίνονται με την εμπειρία που μου προσέφερε το συγκεκριμένο κομμάτι στα Public, απλώς το αναφέρω για όποιον πάει να το δει για πρώτη φορά μη νομίζει ότι το κινητό είναι μάπα κλπ..
Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν το κανατε ενα wipe να δειτε τι αποτελεσμα θα ειχε? 1-2 λεπτα παιρνει...

 

Το έχω παίξει το κινητό υπό φυσιολογικές συνθήκες και ήτανε μια χαρά, απλώς ήθελα να αναφέρω για το κομμάτι στα πάμπλικ. Είχε πολύ κόσμο το κατάστημα και δεν σκέφτηκα καν να ασχοληθώ περισσότερο....

Link to comment
Share on other sites

Οταν μου ερχεται μηνυμα δεν μου λεει ονομα αποστολεα στη notification bar, μονο οταν το ανοιγω ετσι ειναι?
Link to comment
Share on other sites

Οταν μου ερχεται μηνυμα δεν μου λεει ονομα αποστολεα στη notification bar, μονο οταν το ανοιγω ετσι ειναι?

 

Εννοείς γράφει απλά New Message; Χωρίς να το έχω δοκιμάσει μιας και χρησιμοποιώ άλλη εφαρμογή από την stock, δοκίμασε από τα settings του να ενεργοποιήσεις το "Preview message".

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Το κινητό το έχω στα χέρια μου εδώ και περίπου 5 ώρες.

Η αλήθεια είναι ότι με όλα αυτά που εχω διαβάσει τις τελευταίες εβδομάδες, ήμουν πολυ μαζεμένος σε αυτό που θα έβλεπα. Είμαι χρήστης του ΝΟΤΕ 2 από τον περασμένο Σεπτέμβριο.

Το S4 είναι όπως το περίμενα... ίσως και καλύτερο. Και για να εξηγούμαι...

Πλούσια οθόνη και γεμάτα χρώματα

Ελαφρύ στο χέρι (σε σχέση με την κουμουτσα το ΝΟΤΕ) και αρκετά πιο μικρο σε μέγεθος.

Ταχύτατο παιδιά... δεν ξέρω ποιοι και πως βλέπουν lag... δεν υπάρχει το παραμικρό. Ναι, μπορεί να γίνει ακόμα καλύτερο - αλλά προς Θεού δεν λες ότι έχει πρόβλημα με lag.

Πίρε αναβάθμιση ΟΤΑ (I9505OXXAMDB) με το που το άνοιξα.

Για μένα, είναι μια αναβάθμιση από το ΝΟΤΕ καθαρή.

Τα κόλπα με τα μάτια/αφή/κλπ δεν τα έχω δοκιμάσει στο 100%, έστησα τις 160+ εφαρμογές μου κανονικά, έγιναν οι απαραίτητες ρυθμίσεις στην συσκευή (όπως κάνω σε όλες μου τις συσκευές) και τώρα φορτίζει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Το κινητό το έχω στα χέρια μου εδώ και περίπου 5 ώρες.

Η αλήθεια είναι ότι με όλα αυτά που εχω διαβάσει τις τελευταίες εβδομάδες, ήμουν πολυ μαζεμένος σε αυτό που θα έβλεπα. Είμαι χρήστης του ΝΟΤΕ 2 από τον περασμένο Σεπτέμβριο.

Το S4 είναι όπως το περίμενα... ίσως και καλύτερο. Και για να εξηγούμαι...

Πλούσια οθόνη και γεμάτα χρώματα

Ελαφρύ στο χέρι (σε σχέση με την κουμουτσα το ΝΟΤΕ) και αρκετά πιο μικρο σε μέγεθος.

Ταχύτατο παιδιά... δεν ξέρω ποιοι και πως βλέπουν lag... δεν υπάρχει το παραμικρό. Ναι, μπορεί να γίνει ακόμα καλύτερο - αλλά προς Θεού δεν λες ότι έχει πρόβλημα με lag.

Πίρε αναβάθμιση ΟΤΑ (I9505OXXAMDB) με το που το άνοιξα.

Για μένα, είναι μια αναβάθμιση από το ΝΟΤΕ καθαρή.

Τα κόλπα με τα μάτια/αφή/κλπ δεν τα έχω δοκιμάσει στο 100%, έστησα τις 160+ εφαρμογές μου κανονικά, έγιναν οι απαραίτητες ρυθμίσεις στην συσκευή (όπως κάνω σε όλες μου τις συσκευές) και τώρα φορτίζει.

 

Για την οθόνη δεν νομίζω να είπε κάποιος αρνητικά πράγματα...

Αντιθέτως μάλιστα με φωτεινότητα 50+ δείχνει τα δόντια του στον ανταγωνισμό...

Τώρα σαν πλαστικό του νοτε είναι καλύτερο σαν ποιότητα,επίσης αν το δουλέψεις λίγο θα δεις ότι θα σου Λαγκαρει...

Πιστεύω όπως και πολύ άλλοι εδώ ότι με αναβαθμίσεις θα στρώσει...

Τώρα τα άλλα που αναφέρεις δουλεύουν σε αρκετά ικανοποιητικό βαθμό...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Το κινητό το έχω στα χέρια μου εδώ και περίπου 5 ώρες.

Η αλήθεια είναι ότι με όλα αυτά που εχω διαβάσει τις τελευταίες εβδομάδες, ήμουν πολυ μαζεμένος σε αυτό που θα έβλεπα. Είμαι χρήστης του ΝΟΤΕ 2 από τον περασμένο Σεπτέμβριο.

Το S4 είναι όπως το περίμενα... ίσως και καλύτερο. Και για να εξηγούμαι...

Πλούσια οθόνη και γεμάτα χρώματα

Ελαφρύ στο χέρι (σε σχέση με την κουμουτσα το ΝΟΤΕ) και αρκετά πιο μικρο σε μέγεθος.

Ταχύτατο παιδιά... δεν ξέρω ποιοι και πως βλέπουν lag... δεν υπάρχει το παραμικρό. Ναι, μπορεί να γίνει ακόμα καλύτερο - αλλά προς Θεού δεν λες ότι έχει πρόβλημα με lag.

Πίρε αναβάθμιση ΟΤΑ (I9505OXXAMDB) με το που το άνοιξα.

Για μένα, είναι μια αναβάθμιση από το ΝΟΤΕ καθαρή.

Τα κόλπα με τα μάτια/αφή/κλπ δεν τα έχω δοκιμάσει στο 100%, έστησα τις 160+ εφαρμογές μου κανονικά, έγιναν οι απαραίτητες ρυθμίσεις στην συσκευή (όπως κάνω σε όλες μου τις συσκευές) και τώρα φορτίζει.

 

AMDB firmware? Απο τι χωρα ειναι?

 

Μηπως μας εγραψες κατα λαθος το csc και οχι το CP?

Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Για την οθόνη δεν νομίζω να είπε κάποιος αρνητικά πράγματα...

Αντιθέτως μάλιστα με φωτεινότητα 50+ δείχνει τα δόντια του στον ανταγωνισμό...

Τώρα σαν πλαστικό του νοτε είναι καλύτερο σαν ποιότητα,επίσης αν το δουλέψεις λίγο θα δεις ότι θα σου Λαγκαρει...

Πιστεύω όπως και πολύ άλλοι εδώ ότι με αναβαθμίσεις θα στρώσει...

Τώρα τα άλλα που αναφέρεις δουλεύουν σε αρκετά ικανοποιητικό βαθμό...

 

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι πολλοι συνεχιζεται να υποστηριζεται οτι και σε οποιους δεν λαγκαρει το κινητο σιγουρα μετα απο αρκετη χρηση θα λαγκαρει!αυτο το βλεπω απο πολλους απο την πρωτη μερα που βγηκε(το εχω απο την πρωτη μερα και μεχρι σημερα δεν εχω lag)Φιλικα το λεω χωρης παρεξηγηση..:happy:

Link to comment
Share on other sites

AMDB firmware? Απο τι χωρα ειναι?

 

Μηπως μας εγραψες κατα λαθος το csc και οχι το CP?

 

Προφανως εγραψε το csc.Δεν υπαρχει τετοιο firmware.Κατα τα λοιπα θα συμφωνησω για την οθονη με φωτεινοτητα 50+.Στα υπολοιπα διαφωνω :)

 

 

@spyrosaxel Γιατι η πλειοψηφια των s4 λαγκαρει.Εγω δεν μπορω να καταλαβω γιατι σε ενοχλει που γραφεται;Και για να μη νομιζεις οτι ειμαι κανενα troll το εχω το τηλεφωνο.Οπως λεγαμε day one για το note 2 οτι ειχε παρα πολυ καλη υλοποιηση στο software και στο hardware,για το s4 λεω (οπως και καποια αλλα παιδια) οτι σε software πασχει.Και η αμεση αναβαθμιση που εδωσε η sammy το απεδειξε,ακομα ομως εχει θεματακια κατα τη ταπεινη μου αποψη

Επισης εχω τη πολυτελεια να το συγκρινω με το n4 (που φορανε ιδια εκδοση android) και με το one που φοραει 4.1.2 (και πιστευω ειναι η καλυτερη jb εκδοση)

Edited by afilopou

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Προφανως εγραψε το csc.Δεν υπαρχει τετοιο firmware.Κατα τα λοιπα θα συμφωνησω για την οθονη με φωτεινοτητα 50+.Στα υπολοιπα διαφωνω :)

 

 

@spyrosaxel Γιατι η πλειοψηφια των s4 λαγκαρει.Εγω δεν μπορω να καταλαβω γιατι σε ενοχλει που γραφεται;Και για να μη νομιζεις οτι ειμαι κανενα troll το εχω το τηλεφωνο.Οπως λεγαμε day one για το note 2 οτι ειχε παρα πολυ καλη υλοποιηση στο software και στο hardware,για το s4 λεω (οπως και καποια αλλα παιδια) οτι σε software πασχει.Και η αμεση αναβαθμιση που εδωσε η sammy το απεδειξε,ακομα ομως εχει θεματακια κατα τη ταπεινη μου αποψη

Επισης εχω τη πολυτελεια να το συγκρινω με το n4 (που φορανε ιδια εκδοση android) και με το one που φοραει 4.1.2 (και πιστευω ειναι η καλυτερη jb εκδοση)

 

Ρε φιλε δεν με ενοχλει απλα οταν απο την πρωτη μερα ελεγα οτι δεν εχω lag αμεσως πολλοι απο εδω μεσα ετρεξαν να με βγαλουν ψευτη και να λενε οτι οχι το κινητο εχει lag και δεν ξερεις τι σημαινει lag και οτι πιο πριν μπορει να ειχα κανενα κινητο του 1994!Πριν ειχα ομως s3 και πιο πριν το note1 και ξερω πολυ καλα τι σημαινει lag!Τελος παντων εγω εχω το s4(απο Βουλγαρια και χωρης να θελω να το παιξω ξυπνιος ουτε οτι ξαφνικα ανακαληψα την Αμερικη) το δικο μου κομματι δεν ειχε καθολου Lag!Βγαινει που λες αργοτερα φιλε μου το πρωτο Update(να σημιωσω οτι σε εμενα ακομα δεν εχει κανει update το κινητο) και παρα πολλοι ειδανε το κινητο τους να ΜΗΝ εχει lag,αλλοι παλι ειχανε εστω και λιγο.. και παλι μετα απο ολα αυτα βρεθηκανε μερικοι να αμφισβητισουν εμενα και οσους δεν ειχανε!

Τι θελω να πω με ολα αυτα?δεν μαρεσει ρε φιλε να με αμφισβητουν και να με βγαζουν τρελο μπροστα στα ματια μου!Να εισαι σιγουρος αν ειχε το ΚΙΝΗΤΟ μου το οποιοδηποτε LAG θα το ελεγα χωρης κανενα δισταγμο,δεν δουλευω στην Samsung για να με πληρωνει να Θεοποιω το s4!!Χωρης βεβαια να διαψευδω οσους εχουν lag..

Link to comment
Share on other sites

Εχω δει μεχρι τωρα 20-30 s4 (9505). ΟΛΑ ειχαν LAG! Απλα δεν υπαρχει παντα. Αν μιλαμε για αλλους launcher κτλ τοτε βεβαια παω πασο... Εγω μιλαω για το stock.
Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Εχω δει μεχρι τωρα 20-30 s4 (9505). ΟΛΑ ειχαν LAG! Απλα δεν υπαρχει παντα. Αν μιλαμε για αλλους launcher κτλ τοτε βεβαια παω πασο... Εγω μιλαω για το stock.

 

Ειπαμε δεν αμφισβητω οσους ειχανε απλα εγω για πρωτη φορα ειμουν κ@λοφαρδος σε κατι που παιρνω!:D,ουτε ειχα ποτε προβλημα υπερθερμανσης οπως ειχανε αρκετοι..

Link to comment
Share on other sites

Ειπαμε δεν αμφισβητω οσους ειχανε απλα εγω για πρωτη φορα ειμουν κ@λοφαρδος σε κατι που παιρνω!:D,ουτε ειχα ποτε προβλημα υπερθερμανσης οπως ειχανε αρκετοι..

 

Εκανες το τεστ? Η απλα το υποθετεις οτι δεν εχεις προβλημα υπερθερμανσης (δεν θυμαμαι με τοσα μελη ποιος το εχει κανει και ποιος οχι). Τρεξε 3 runs antutu καπακι και γραψε μας ποσο θερμοκρασια cpu εχεις με το *#0228# στο dialer.

Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Εκανες το τεστ? Η απλα το υποθετεις οτι δεν εχεις προβλημα υπερθερμανσης (δεν θυμαμαι με τοσα μελη ποιος το εχει κανει και ποιος οχι). Τρεξε 3 runs antutu καπακι και γραψε μας ποσο θερμοκρασια cpu εχεις με το *#0228# στο dialer.

 

θα το κανω τωρα γιατι εχω δεν λεω ψεμματα!το συγκεκριμενο test δεν το εχω κανει εχω παιξει βεβαια 3 ωρες συνεχομενα Games και στην χειροτερη περιπτωση εχω δει την θερμοκρασια μπαταριας στους 40 βαθμους!κανω τα τεστ και επανερχομαι!

Link to comment
Share on other sites

θα το κανω τωρα γιατι εχω δεν λεω ψεμματα!το συγκεκριμενο test δεν το εχω κανει εχω παιξει βεβαια 3 ωρες συνεχομενα Games και στην χειροτερη περιπτωση εχω δει την θερμοκρασια μπαταριας στους 40 βαθμους!κανω τα τεστ και επανερχομαι!

 

Σε θέμα θερμοκρασίας δεν έχω θέμα ούτε εγώ,σε λαγκαρισμα όμως δεν μπορώ να πω το ίδιο

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Σε θέμα θερμοκρασίας δεν έχω θέμα ούτε εγώ,σε λαγκαρισμα όμως δεν μπορώ να πω το ίδιο

 

Εγω φιλε πιστευω για το λαγκαρισμα απο την στιγμη που εγω και λιγοι απο εδω μεσα δεν εχουμε ειναι θεμα λογισμικου και με καποιο update θα φτιαξει!φανταζεσαι μετα να εχουμε lag οσοι δεν ειχαμε?:lol:

Τωρα οσο για τα αποτελεσματα cpu που το λεει στο current Value? αν ειναι εκει μου εβγαλε 34.5 βαθμους και με το Elixir το ιδιο εβγαλε κοιταω σωστα ομως?

Link to comment
Share on other sites

Το elixir ΑΝ θυμαμαι καλα γιατι εχω να το χρησιμοποιησω καιρο δεν πρεπει να βγαζει θερμοκρασια cpu...Τωρα προσεξα τι εγραψες παραπανω. 40 βαθμους μπαταρια... Αυτο αντιστοιχει πιστευω σε κοντα στους 60 στον επεξεργαστη που δεν το λες και λιγο. Το δικο μου με 36 βαθμους μπαταρια επιανε 50-53 βαθμους χοντρικα... Edited by icy20
Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

ξέρει κανείς που μπορώ να βρω ΣΙΓΟΥΡΑ micro SIM adapter στη Θεσσαλονίκη; Έχω φάει την πόλη μας και δεν μπορώ να βρω με τίποτα.

Θέλω να μπορώ να βγάζω τη ΣΙΜ από το S4 και να τη βάζω σε άλλο τηλέφωνο με κανονική θέση για ΣΙΜ.

Ευχαριστώ!

Don't ask, what your country can do for you!

Ask what you, can do for your country!

Link to comment
Share on other sites

Το elixir ΑΝ θυμαμαι καλα γιατι εχω να το χρησιμοποιησω καιρο δεν πρεπει να βγαζει θερμοκρασια cpu...

 

Εγω εχω κατεβασει την καινουργια εκδοση Elixir E2 λεγεται αλλα δεν μου ειπες με τον συνδιασμο που ειπες εσυ που κοιταω στην επιλογη

current Value κοιταω?γιατι επιλογη καπου θερμοκρασια cpu δεν ειδα..

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S4 (I9505)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...