Jump to content

Samsung Galaxy S4 (I9505)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπόν από χτές το έχω και εγώ στην κατοχή μου.

Πάντως για να είμαι ειλικρινής αυτή τη φορά καμμία ναυαρχίδα καμμίας εταιρίας δεν με ενθουσίασε, όλες υστερούν κάπου απλά επιλέγεις τι δεν σε ενδιαφέρει και τόσο.

Πρίν το s4 είχα απο samsung τα s2, s3 & note 2 το οποίο θεωρώ και το πιο ολοκλήρωμένο σαν κινητό απλά με κούρασε το μέγεθος του.

Λοιπόν πρώτη φορά είχα fc σε νέα συσκευή και μετά από την αναβάθμιση.

Ψιλολαγκάκια έχω αλλά όχι κάτι τραγικό.

Η οθόνη του είναι πολύ καλή αλλά σε σύγκριση με το νοτέλι δεν βρήκα τραγικές διαφορές.

Αυτό που παρατήρησα όμως έχει να κάνει με τα screen protectors που χρησιμοποιούμε, εώς τώρα έβαζα την clear με την οποία τα χρώματα δείχνανε πανέμορφα αλλά στον ήλιο έκανε γυαλάδες και σε συνάρτηση με την amoled οθόνη τα πράγματα ήταν τραγικά.

Χτές καταλάθος πήρα μιά ματ και έβαλα, τα χρώματα χάσανε κατά 50% αλλά μπορώ και βλέπω στον ήλιο πλέον άνετα.

Επίσης στη κάμερα δεν υπάρχει η ρύθμιση low light η οποία έβγαζε ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΕΣ φωτό τώρα με το night mode είναι απλά τραγικές...ευελπιστώ ότι με μεταγενέστερες αναβαθμίσεις θα το επαναφέρουν (εκτός άν υπάρχει κάπου και δεν το έχω πάρει πρέφα).

Εν ολίγης προερχόμενη από αυτά τα κινητά δεν ξετρελάθηκα, αλλά δεν βρήκα και κάποια αλλη συσκευή που να με καλύπτει περισσότερο, γιατί 32gb που έχουν οι υπόλοιπες συσκευές χωρίς τη δυνατότητα εξωτερικής μνήμης δεν με φτάνουν ούτε για ζήτω.

Το μόνο που με παρηγορεί είναι ότι η samsung δίνει συχνά αναβαθμίσεις και όλα αυτά εν και καιρό θα διορθωθούν και τότε ίσως με καλύψει πλήρως :)

Αυτά τα ολίγα και από μένα....

Xiaomi Mi5 White 32GB
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν έχει σημασία το changelist μιας και το PDA είναι διαφορετικό.

Η "Ν" είναι διαφορετική από την "M" και νεότερη.

 

Μπορει η Ν να κυκλοφορησε μια μερα μετα την Μ αλλα πιστεψεμαι δεν εχουν απολυτως καμια διαφορά. Δεν το λέω εγω απο το κεφάλι μου η ιδια η Sammy το λεει .

Η μόνη που εχει μεταγενεστερο Changelist 543453 ειναι η βραζιλιάνικη MDM

 

Build Date: 26.04.2013 -> Region: ZTO (Brazil) PDA: I9505VJUAMDM Changelist: 543453 Android: 4.2.2

Build Date: 25.04.2013 -> Region: DBT (Germany) PDA: I9505XXUAMDM Changelist: 526204 Android: 4.2.2

Build Date: 26.04.2013 -> Region: XEF (France) PDA: I9505XXUAMDN Changelist: 526204 Android: 4.2.2

Build Date: 25.04.2013 -> Region: BTU (United Kingdom) PDA: I9505XXUAMDM Changelist: 526204 Android: 4.2.2

Link to comment
Share on other sites

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4690524

 

Ένα mini συγκριτικό από μένα

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Το παρελαβα σημερα και δεν ειμαι και τοσο ενθουσιασμενος....η θερμοκρασια δεν επεσε κατω απο 40 βαθμους, ο launcer μου lagaρε λιγο αλλα σε γενικες γραμμες τα παει καλα.Θα συγκρινω τη μπαταρια με το Note ii που εχω.

Παντως ουαααουυυυ δεν το λες....

Link to comment
Share on other sites

Εμενα πάντως η οθόνη του μου άρεσε πολυ ,σε σχέση με το 3αρι που εχω.Οπως και τα εχτρα κολπακια.Κατα τα άλλα όσοι έχουν κινητό του περασμένου χρονου,μπορούν κάλλιστα να μην κάνουν καμια αγορά φετος.Τρελη διαφορά σε καθημερινή χρήση δεν θα δουν με κανένα.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Εμενα πάντως η οθόνη του μου άρεσε πολυ ,σε σχέση με το 3αρι που εχω.Οπως και τα εχτρα κολπακια.Κατα τα άλλα όσοι έχουν κινητό του περασμένου χρονου,μπορούν κάλλιστα να μην κάνουν καμια αγορά φετος.Τρελη διαφορά σε καθημερινή χρήση δεν θα δουν με κανένα.

Είμαι κάπως off topic, sorry αλλά οι αναβαθμίσεις λογισμικού του S4 που έλεγαν ότι θα έρθουν και στο S3 τις είδατε; Και ποιες είναι;

Link to comment
Share on other sites

Η οθόνη έχει διαφορά από το νοτελι μόνο με τον εξής συνδυασμό...

Πάντα κάτω από σκιά, και όχι αυτόματη φωτεινότητα, στο manual από 50-60%...

Βέβαια έτσι χάνει σε αυτονομία, αλλά δυστυχώς τα έχω πει και τα έχω γράψει καιρό τώρα...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Δεν τις είδαμε γιατί δεν έχουν γινει ακομα,θα γίνουν απο οτι γνωρίζω με την έλευση τις 4.2.2.Ποιες είναι όμως ακόμα δεν το ξέρουμε..και εγώ τις περιμένω πως και πως.Dual camera,smart pause,smart scroll.Ειναι πιστεύω σχεδόν βέβαιο οτι θα έρθουν και απο S3 μερια.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Αρχισαν τα οργανααααααα.....εχει κανενας θεμα τετοιο?http://www.sammobile.com/2013/05/09/broken-corner-around-the-display-of-the-galaxy-s4/
Το θέμα δεν είναι να κρατας καλά χαρτιά αλλά να παίζεις καλά ένα άσχημο φύλλο!!!
Link to comment
Share on other sites

χμμμ σπάσιμο δεν έχω αλλά πρέπει να είναι το ευαίσθητο σημείο του εγώ εκεί ακριβός το χτύπησα και παραμορφώθηκε το νίκελ πίεσε την οθόνη και ....κραααακ

και μετά ήρθε το τσούξιμο χαμηλά

:lol:

Link to comment
Share on other sites

Εχει κανενας προβλημα με τις ειδοποιησεις σταλθεντων? Στελνω μηνυμα και η ειδοποιηση ερχεται μετα απο δυο λεπτα ....
Link to comment
Share on other sites

Εχει κανενας προβλημα με τις ειδοποιησεις σταλθεντων? Στελνω μηνυμα και η ειδοποιηση ερχεται μετα απο δυο λεπτα ....

 

οχι εμενα κανονικα αμεσως ερχεται και εχω δουλεψει και την stock εφαρμογη και το handsend sms

~~ΧΡΗΣΤΟΣ~~:X
Link to comment
Share on other sites

οχι εμενα κανονικα αμεσως ερχεται και εχω δουλεψει και την stock εφαρμογη και το handsend sms

 

Τωρα εστρωσε.μου ηρθαν κανα 6 ειδοποιησεις μαζι.

Κατι αλλο απο το s health βλεπεις υγρασια και θερμοκρασια? Και τηλεκοντρολ πως το κανεις? Στο ταμπλετ εχει το peel smart control εδω δεν ειδα κατι.

Link to comment
Share on other sites

Το watchon ειναι το remote control

Βέβαια είχα διαβάσει ότι θα “καλύπτει” όλες της τηλεχειριζόμενες συσκευές εγώ βλέπω μόνο τηλεοράσεις ! κάνω κάτι λάθος ?

Edited by bandit400
Link to comment
Share on other sites

Το watchon ειναι το remote control

Βέβαια είχα διαβάσει ότι θα “καλύπτει” όλες της τηλεχειριζόμενες συσκευές εγώ βλέπω μόνο τηλεοράσεις ! κάνω κάτι λάθος ?

 

Όταν προσθέτεις συσκευή έχει επιλογές.

Link to comment
Share on other sites

Screenshot πως τραβάμε;

Δοκίμασα με τον κλασικό τρόπο αλλά μου μεγεθύνει την εικόνα μόλις ακουμπήσω το χέρι μου :wacko:

Xiaomi Mi5 White 32GB
Link to comment
Share on other sites

Ο ήχος της καμερας ούτε στο αθορυβο δεν απενεργοποιειται; Τι πράγμα είναι και αυτό;;;

 

Απαγορεύεται να μην κάνει θόρυβο αν δεν κάνω λάθος, για να μην υπάρχει η πιθανότητα παρακολουθήσεις, λίγο λαλακια μου ακούγεται αλλά δεν το θεωρώ απίθανο.

Link to comment
Share on other sites

Απαγορεύεται να μην κάνει θόρυβο αν δεν κάνω λάθος, για να μην υπάρχει η πιθανότητα παρακολουθήσεις, λίγο λαλακια μου ακούγεται αλλά δεν το θεωρώ απίθανο.

 

Και όμως έτσι είναι.. Ας δοκιμάσει κάποιος άλλος να δούμε, μήπως να είναι μόνο στο δικό μου:lol:

Link to comment
Share on other sites

Σε σχεση με το Galaxy S3...η μεταβση στο S4 ειναι σαν πηγαινεις απο ασπρομαυρη τηλεοραση σε εγχρωμη.
Link to comment
Share on other sites

Σε σχεση με το Galaxy S3...η μεταβση στο S4 ειναι σαν πηγαινεις απο ασπρομαυρη τηλεοραση σε εγχρωμη.

 

Νομίζω ότι υπερβάλεις λίγο.....φιλικά πάντα είμαι κάτοχος Galaxy S με την 4.2.2 (Cyanogean 10.1 + Semaphore) και το κινητάκι πετάει.Δοκίμασα και το Galaxy S4 έχω ξετρελαθεί με το design του και την οθονάρα του αλλά μέχρι εκεί.Δέν είναι δά και τόση συγκρίσιμη η διαφορά τους σε λειτουργικό πέραν των μπλιμπλικίων που όταν τα δουλεψά έκανα σαν αυτιστικό για να τα κάνω να δουλέψουν.(αστεία εικόνα όντως :lol:)

 

Θα το πάρω δεν το συζητώ αλλά δέν είναι τόσο με΄γάλο το μέγεθος από το S3 σε S4 όπως αναφέρεις.Αν είχες κάποιος το LG ΑRENA που είχα πρίν το Γαλαξία ναί θα συμφωνήσω στο ότι θα είναι τεράστια η διαφορά όπως την ένοιωσα και εγώ με το που πήρα στα χέρια μου το Galaxy S.:)

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Και όμως έτσι είναι.. Ας δοκιμάσει κάποιος άλλος να δούμε, μήπως να είναι μόνο στο δικό μου:lol:

 

Δεν ισχυει. Και στο προφιλ δονηση κ στο αθορυβο δεν ακουγεται τπτ...

Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Ο ήχος της καμερας ούτε στο αθορυβο δεν απενεργοποιειται; Τι πράγμα είναι και αυτό;;;

 

Όπως είπε κι ο φίλος dimkit, ισχύει το παραπάνω βάση Ευρωπαϊκής νομοθεσίας.

Πάμε παρακάτω...:-)

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα έχω το samsung s3 και το iPhone 5 όταν πάρω το s4 θα καταλάβω διαφωρα ;; Αξίζει τον κόπο να δώσω καπιο απο τα δυο για το s4 ;;
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S4 (I9505)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...