Jump to content

Samsung Galaxy S4 (I9505)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

έμενα πάντως δεν μου αρέσει από τη samsung το ότι έχει ρίξει τόση διαφήμιση στο s4 που είναι και πανάκριβο κινητό . Θα προτιμούσα το sony xperia z που πολύ πιο φθηνό και είναι και αδιάβροχο και είναι στην ίδια κατηγορία με το s4.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Φαντάζομαι έχετε παρατηρήσει ότι στον stock samsung browser δεν κάνει sync τα bookmarks που έχετε στο chrome pc based και δεν υπάρχει πια η επιλογή για internet sync μέσα απο το google account στο Accounts

 

 

Tωρα το παρατηρησα!καλα αυτο τι πατατα ειναι? :wacko:

Μηπως η samsung ελεω tizen σιγα σιγα θελει να απαγκιστρωθει απο google? :worry:

 

εψαχνα μια ωρα να δω τι φταίει ενα ακόμα bug επιβεβαιώνεται

Samsung Galaxy S24 Ultra 5G (SM-S928B/DS) (Snapdragon 8 Gen 3, 512GB, 12GB RΑΜ) Android 14 (OneUI v6.1). 

Samsung Galaxy Watch 4 LTE (SM-R875F) (Exynos W920, 16GB, 1.5GB RΑΜ) WearOS v4.0 (OneUI v5.0).

Link to comment
Share on other sites

Μιλάς με γρίφους γέροντα.....:lol::lol:

 

Για σπάστο και ξαναρίχτο με απλά ελληνικά ειδικά το bold κομμάτι.:O

 

:lol::lol::lol:

Λοιπόν....μέχρι τελευταία υπήρχε η επιλογή στον samsung stock browser να συγχρονίσεις τα bookmarks που έχεις στο chrome χωρίς μοντιές και περιορισμούς.Με το που έβαζες το gmail σου στο κινητό,μέσα από τις Ρυθμίσεις -Λογαριασμοί-google είχε επιλογή για Internet sync (εκεί που κάνεις sync το gmail,τα contacts το calendar Κτλ).Η καλή μας samsung αποφάσισε (κρατώ τις επιφυλάξεις μου αν το αποφάσισε μόνη της η samsung ή το επέβαλε η μισητή google...καιρό τώρα η samsung στις rom της περιλαμβάνει το chrome by default...οπότε ας κρατάμε πισινή στο κράξιμο) στις τελευταίες εκδόσεις να αποσύρει το internet sync και συνεπώς δεν μπορείς out of the box να έχεις τα bookmarks στον stock browser

 

 

εψαχνα μια ωρα να δω τι φταίει ενα ακόμα bug επιβεβαιώνεται

Δεν είμαι σίγουρος αν πρόκειται για bug ή επιλογή

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

:lol::lol::lol:

Λοιπόν....μέχρι τελευταία υπήρχε η επιλογή στον samsung stock browser να συγχρονίσεις τα bookmarks που έχεις στο chrome χωρίς μοντιές και περιορισμούς.Με το που έβαζες το gmail σου στο κινητό,μέσα από τις Ρυθμίσεις -Λογαριασμοί-google είχε επιλογή για Internet sync (εκεί που κάνεις sync το gmail,τα contacts το calendar Κτλ).Η καλή μας samsung αποφάσισε (κρατώ τις επιφυλάξεις μου αν το αποφάσισε μόνη της η samsung ή το επέβαλε η μισητή google...καιρό τώρα η samsung στις rom της περιλαμβάνει το chrome by default...οπότε ας κρατάμε πισινή στο κράξιμο) στις τελευταίες εκδόσεις να αποσύρει το internet sync και συνεπώς δεν μπορείς out of the box να έχεις τα bookmarks στον stock browser

 

Καλό το σύστημα αυτό αλλά εγώ χρησιμοποιώ firefox στο pc και opera στο κινητό οπότε απλά περνάω τις σελίδες by hand πάντα και είμαι κομπλέ.Νόμιζα ότι είναι κάτι με πυρηνική επιστήμη.:p:lol:

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Να σου απαντήσω στα πρώτα

Η υλοποίηση στο software out of the box είναι μέτρια πρός κακή.Απλή σύγκριση με το one θα σε πείσει.Σαφώς τα πράγματα είναι καλύτερα μετά το update

Σημ. δεν καθαρίζω ποτέ τη ram, και το lag ήταν εμφανές ακόμα και στο scrolling (τουλάχιστον αυτό έβλεπαν τα μάτια μου).Και η σύγκριση που κάνω είναι με το one και το n4 που τα έχω στα χέρια μου καθώς και με το note 2 που είχα πρίν κάποιο καιρό.

 

Για το rooting

Χαιρέτα τη νέα apple,όπως είχα γράψει και παλιότερα.Οι νέοι kernels είναι κλειδωμένοι σε επίπεδο sources και η παλιά μέθοδος root δεν δουλεύει.Πρέπει να φλασάρεις ένα πιο παλιό kernel για να μπορέσεις να ρουτάρεις

Ακολούθησε τον οδηγό εδώ

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2255190

 

Σε ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση.Δεν πιστευω να φτασουμε σε επιπεδο apple αμα φτασουμε θα δυσκολεψουν τα πραγματα.Οσον αφορα το lag δεν με ενοχλει καθολου ειναι αμελητεο για μενα,το μονο που με ενοχλει ειναι οτι κατα το scroll στο μενου ρυθμισεις τα γραμματα καπως ντιμαρουν,εξασθενει η φωτεινοτητα τους εαν εννοεις αυτο?Τοτε συμφωνω οτι εδω υπαρχει προβλημα εαν φτιαχνεται και πως θα θελα να το ξερω ευχαριστω :)

 

έμενα πάντως δεν μου αρέσει από τη samsung το ότι έχει ρίξει τόση διαφήμιση στο s4 που είναι και πανάκριβο κινητό . Θα προτιμούσα το sony xperia z που πολύ πιο φθηνό και είναι και αδιάβροχο και είναι στην ίδια κατηγορία με το s4.

καλημερα απλα σε πληροφoρω οτι πηρα 2 xperia z και τα αντικατεστησα ως doa,το ενα καμμενα πιξελ και το δευτερο σοβαρο προβλημα με την οθονη.Οποτε δεν το ρισκαρα και πηρα το galaxy s4 :)

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Το είχε αναφέρει και κάποιος αλλος χρήστης αν δεν κάνω λάθος παλιότερα. Αλλα θα ήθελα να επιβεβαιωσω και εγώ ότι με τις NORDIC ROM η μπαταρια κρατάει στην αναμονη ΠΟΛΥ περισσοτερο . Δικτυο COSMOTE χωρις 4G.

Συγκεκριμένα με την XXUAME2 (τονίζω την NORDIC) μπαταρια μετα απο 7 ωρες εχει πέσει 4% , ενω με την γερμανικη MDK στον ιδιο χρονο ειχα χάσει 8%

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση.Δεν πιστευω να φτασουμε σε επιπεδο apple αμα φτασουμε θα δυσκολεψουν τα πραγματα.Οσον αφορα το lag δεν με ενοχλει καθολου ειναι αμελητεο για μενα,το μονο που με ενοχλει ειναι οτι κατα το scroll στο μενου ρυθμισεις τα γραμματα καπως ντιμαρουν,εξασθενει η φωτεινοτητα τους εαν εννοεις αυτο?Τοτε συμφωνω οτι εδω υπαρχει προβλημα εαν φτιαχνεται και πως θα θελα να το ξερω ευχαριστω :)

 

Το smearing είναι ένα ακόμα θεματάκι, το οποίο δεν ξέρω κατά πόσο θα φτιαχτεί (ίσως το ελαχιστοποιήσουν σαν φαινόμενο με κάποιο Update) λόγω της τεχνολογίας που χρησιμοποιεί η οθόνη.To lag είναι άλλο θέμα,συμφωνώ ότι κάποια παιδιά δεν τα ενοχλεί ιδιαίτερα αλλά επειδή έχει χορτάσει το μάτι μου με lag (δες samsung s1 :lol: ) είμαι λίγο ευαίσθητος ...και ειδικά με ένα τηλέφωνο που κάνει 650 ευρώ.Ευτυχώς έπειτα από κάποιες "χειρουργικές επεμβάσεις" μπορώ να πώ ότι το lag σταμάτησε να υπάρχει στο τηλέφωνο μου :up:

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Οι επεμβασεις αφορουν rom η τα κολπα με το developer tools?

Καμία πυρηνική φυσική αν και είμαι φυσικός :lol::lol:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4697297#post4697297 post #365

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2250824

Έχει κάνει αυτό κάποιος? Αξίζει? τι λέτε?

Είναι prerooted rom.Μια χαρά φαίνεται.Δεν βλέπω λόγο που να μην τη δοκιμάσεις.Ίσα ίσα που αποφεύγεις τη διαδικασία με triangle away και μηδενισμό του counter

Αυτό θα ήθελα να το τονίσω σε όλους τους φίλους που ρουτάρουν.Ο counter γράφει παρόλο που δεν φαίνεται στο download mode.Οπότε μην ξεχνάτε να τον μηδενίζετε!

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

 

Είναι prerooted rom.Μια χαρά φαίνεται.Δεν βλέπω λόγο που να μην τη δοκιμάσεις.Ίσα ίσα που αποφεύγεις τη διαδικασία με triangle away και μηδενισμό του counter

Αυτό θα ήθελα να το τονίσω σε όλους τους φίλους που ρουτάρουν.Ο counter γράφει παρόλο που δεν φαίνεται στο download mode.Οπότε μην ξεχνάτε να τον μηδενίζετε!

 

Επειδή το έχω ξαναδεί αυτό με το triangle away,εννοείς αυτό το τριγωνάκι που λέει πόσες φορές έχουμε φλασάρει κάποια custom η official rom μέσω odin?Eγώ με το Galaxy S που τα κάνω όλα με CWM πρέπει να μηδενίσω κάτι?

Ρωτάω γιατί έν καιρώ (σύντομα ελπίζω) θέλω να αποκτήσω το S4 να μάθω τι κάνουμε και πώς το μηδενίζουμε.

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Σαφη βελτιωση του lag επειτα απο διαφορες παρεμβασεις

1.προφανως root (XXUAMDN)

2.Απο το developers options απενεργοποιηση των:

window animation scale

transition animation scale

animator duration scale

3.Αντικατασταση του tw launcher με τον τελευταιο nova launcher

4.Ξεσαβουρωμα τουλαχιστον 650mb

5.Απο smart μονο αμεση κληση,led και pause μουσικης.Τα υπολοιπα off (μου ειναι ουτως ή αλλως αχρηστα)

 

Κανενα lag και με τιποτα,με διαρκες multitasking.Ακομα και ο dialer ακαριαιο ανοιγμα.Και οι επαφες!

Τωρα το τηλεφωνο τρεχει οπως πρεπει.Μνημη ελευθερη περιπου στο1gb.Φυσικα μενει να διορθωθει για μενα το θεμα με το smearing.

 

Πως μου ξεφυγε αυτο το ποστ?Τι εδιωξες και ξεφορτωθηκες 650mb? Απο titanium?

Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Πως μου ξεφυγε αυτο το ποστ?Τι εδιωξες και ξεφορτωθηκες 650mb? Απο titanium?

 

Ναι ο Αργύρης το titanium δουλεύει!!!

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Πως μου ξεφυγε αυτο το ποστ?Τι εδιωξες και ξεφορτωθηκες 650mb? Απο titanium?

 

Bloatware 650mb .Αν μπορεις να μας δωσεις μια λεπτομερη αναφορα και με ποιο τροπο το εκανες.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το έχω ξαναδεί αυτό με το triangle away,εννοείς αυτό το τριγωνάκι που λέει πόσες φορές έχουμε φλασάρει κάποια custom η official rom μέσω odin?Eγώ με το Galaxy S που τα κάνω όλα με CWM πρέπει να μηδενίσω κάτι?

Ρωτάω γιατί έν καιρώ (σύντομα ελπίζω) θέλω να αποκτήσω το S4 να μάθω τι κάνουμε και πώς το μηδενίζουμε.

 

Γιάννη το τριγωνάκι (warning) υπήρχε όταν μπούταρε το s2.Στο s3 και στο Note2 δεν εμφανιζόταν τριγωνάκι και υπήρχε στο download mode μια γραμμή "binary counter" το οποίο έγραφε με κάθε custom flash.Στο s4 η προειδοποίηση δεν υπάρχει πια (ούτε τριγωνάκι,ούτε binary counter ούτε τίποτα), συνεπώς κάθε φορά πρέπει να μηδενίζεις με το triangle away.

 

@icy20 Ναι titanium. Κάτσε να σου ποστάρω ένα spreadsheet με τη σαβούρα

 

Bloatware 650mb .Αν μπορεις να μας δωσεις μια λεπτομερη αναφορα και με ποιο τροπο το εκανες.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4695015#post4695015 post #42 :)

 

Ο ένας τρόπος (γρήγορος,εύκολος και αξιόπιστος) είναι μέσω του titanium backup.Βρίσκεις την bloat εφαρμογή και πατώντας επάνω της, την κάνεις delete.

Ό άλλος τρόπος (πιο χρονοβόρος) είναι με τη βοήθεια ενός root explorer να πας στο /system/app ,να βρείς την εφαρμογή και να την κάνεις delete μαζί φυσικά με το odex αρχείο της εφαρμογής.

Ο τελευταίος , να φτιάξεις ένα script (αν γνωρίζεις να φτιάχνεις) που να του βάλεις τη λίστα με τις bloatware εφαρμογές και έπειτα να το εκτελέσεις :rocket:

 

Και το spreadsheet αν δεν το βρίσκετε στο post μου https://docs.google.com/spreadsheet/lv?key=0ApUQpspiZeBTdHotUXJ5bTQycHJLMHA1U0ROQ1NpZ1E&usp=sharing

Edited by afilopou

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Το smearing είναι ένα ακόμα θεματάκι, το οποίο δεν ξέρω κατά πόσο θα φτιαχτεί (ίσως το ελαχιστοποιήσουν σαν φαινόμενο με κάποιο Update) λόγω της τεχνολογίας που χρησιμοποιεί η οθόνη.To lag είναι άλλο θέμα,συμφωνώ ότι κάποια παιδιά δεν τα ενοχλεί ιδιαίτερα αλλά επειδή έχει χορτάσει το μάτι μου με lag (δες samsung s1 :lol: ) είμαι λίγο ευαίσθητος ...και ειδικά με ένα τηλέφωνο που κάνει 650 ευρώ.Ευτυχώς έπειτα από κάποιες "χειρουργικές επεμβάσεις" μπορώ να πώ ότι το lag σταμάτησε να υπάρχει στο τηλέφωνο μου :up:

 

θα ηθελα να μου πεις τις επεμβασεις εαν γινεται και να ειναι δοκιμασμενες,με το galaxy s3 επειδη το πειραζα συχνα εμπαινε αρκετες φορες σε bootloop :)

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη το τριγωνάκι (warning) υπήρχε όταν μπούταρε το s2.Στο s3 και στο Note2 δεν εμφανιζόταν τριγωνάκι και υπήρχε στο download mode μια γραμμή "binary counter" το οποίο έγραφε με κάθε custom flash.Στο s4 η προειδοποίηση δεν υπάρχει πια (ούτε τριγωνάκι,ούτε binary counter ούτε τίποτα), συνεπώς κάθε φορά πρέπει να μηδενίζεις με το triangle away.

 

@icy20 Ναι titanium. Κάτσε να σου ποστάρω ένα spreadsheet με τη σαβούρα

 

 

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4695015#post4695015 post #42 :)

 

Ο ένας τρόπος (γρήγορος,εύκολος και αξιόπιστος) είναι μέσω του titanium backup.Βρίσκεις την bloat εφαρμογή και πατώντας επάνω της, την κάνεις delete.

Ό άλλος τρόπος (πιο χρονοβόρος) είναι με τη βοήθεια ενός root explorer να πας στο /system/app ,να βρείς την εφαρμογή και να την κάνεις delete μαζί φυσικά με το odex αρχείο της εφαρμογής.

Ο τελευταίος , να φτιάξεις ένα script (αν γνωρίζεις να φτιάχνεις) που να του βάλεις τη λίστα με τις bloatware εφαρμογές και έπειτα να το εκτελέσεις :rocket:

 

Και το spreadsheet αν δεν το βρίσκετε στο post μου https://docs.google.com/spreadsheet/lv?key=0ApUQpspiZeBTdHotUXJ5bTQycHJLMHA1U0ROQ1NpZ1E&usp=sharing

 

Διαβασα οτι ακομα κι αν διαγραψεις τις pre-installed apps ...οταν κανεις reboot αυτες θα εγκατασταθουν παλι αυτοματα.Ισχυει?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, 2 πράγματα μου έκαναν εντύπωση...

 

Δε δουλεύει το *#197328640# που σε έβγαζε στα Diagnostics/Service Menu, και επίσης, όταν μπαίνω στα δίκτυα, μου εμφανίζει μόνο GSM/WCDMA (Auto Mode), WCDMA, GSM. Δεν έχει κάποια επιλογή με LTE μέσα...

 

Είναι λογικό, ή κάτι παίζει με τη rom;

 

AP: I9505XXUAMDM

CP: I9505XXUAMDM

CSC: I9505OXXAMDB

Αυτός ο χώρος είναι δικός μου! Σταματήστε να παίζετε!!!! Ξέρω καράτε και δαγκώνω άσχημα!!!!!

 

Knowledge is power.

Immitation is immaturity

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα οτι ακομα κι αν διαγραψεις τις pre-installed apps ...οταν κανεις reboot αυτες θα εγκατασταθουν παλι αυτοματα.Ισχυει?

 

Όχι reboot.Αν μπείς στο recovery θα ξαναεμφανιστούν

 

 

Παιδιά, 2 πράγματα μου έκαναν εντύπωση...

 

Δε δουλεύει το *#197328640# που σε έβγαζε στα Diagnostics/Service Menu, και επίσης, όταν μπαίνω στα δίκτυα, μου εμφανίζει μόνο GSM/WCDMA (Auto Mode), WCDMA, GSM. Δεν έχει κάποια επιλογή με LTE μέσα...

 

Είναι λογικό, ή κάτι παίζει με τη rom;

 

AP: I9505XXUAMDM

CP: I9505XXUAMDM

CSC: I9505OXXAMDB

 

Είσαι με wind?

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για σας έχω το s3 και θα πάρω το s4 τι πρεπει να κάνω για να μεταφέρω ω τα πάντα στο s4 απο το s3 ;; Θα ήθελα όπως έχω στημένο το 3 να κάνω και το 4 !! Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια να ρωτησω οταν ερχεται ενα μηνυμα στην κλειδωμενη οθωνη εμφανιζεται και οταν πατησεις επανω στο μυνημα εμφανιζεται αυτο το λευκο κουτακι θα ελεγα χωρις να γραφει τιποτα και οταν πατησεις επανω του για να το ξεκλειδωσεις σε πηγαινει απευθειας στο μηνυμα.ετσι πρεπει να γινεται? ρωταω δεν ξερω
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Είσαι με wind?

 

Οχι, Vodafone έχω, αλλά τη συσκευή από Wind την αγόρασα. Να φλασάρω καμιά άλλη rom μήπως (vf/cosmote/εξωτερικού);

Edited by Aristeides Latou

Αυτός ο χώρος είναι δικός μου! Σταματήστε να παίζετε!!!! Ξέρω καράτε και δαγκώνω άσχημα!!!!!

 

Knowledge is power.

Immitation is immaturity

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για σας έχω το s3 και θα πάρω το s4 τι πρεπει να κάνω για να μεταφέρω ω τα πάντα στο s4 απο το s3 ;; Θα ήθελα όπως έχω στημένο το 3 να κάνω και το 4 !! Ευχαριστω
samsung smart switch mobile φίλε μου στο play store τα κάνει όλα για εσένα δυστυχώς την ανακάλυψα μετά την μεταφορά:lol:
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μπήκα στο μενού για τα δίκτυα κιν. τηλεφωνίας και έχει μόνο GSM/WCDMA, GSM, WCDMA στις επιλογές.

Το GS3 LTE που είχα, είχε LTE σε αυτές τις επιλογές.

Έχω το i9505 και wind που δεν έχει LTE απλά μήπως κάτι μου ξέφυγε?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S4 (I9505)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...