Jump to content

Samsung Galaxy S4 (I9505)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους και συγνώμη αν δεν έπρεπε να δημοσιεύσω εδώ την ερώτηση, αλλά δεν ήξερα που αλλού..

Υπάρχει κάποιος κάτοχος Black edition να μου πει τον κωδικό του ταχυφορτιστή που ήρθε μαζί με το κινητό?

Έχασα τον δικό μου και με κάποιο άλλο που έχω φορτίζει πολύ πιο αργά..

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλό μεσημέρι!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα παιδιά έχω ένα s4 galaxy i9505 το οποίο μετά από μια επίσκεψη σε ένα site έκλεισε και μέτα δεν ανοίγει παραμένει στο εικονίδιο samsung και δεν προχωράει δοκίμασα να του κανω (hard reset,factory reset) αλλά δεν μπαίνει στο μενού του factory πατάω το συνδιασμό κουμπιών μ γραφεί πάνω αριστερά Factory boot... και κολλάει εκεί είδα κάποιους οδηγούς στο ιντερνετ και κατάφερα να μπώ στο download mode από κει μπορώ να κανώ factory reset?? δοκιμάσα να του βάλω την official rom με τη χρήση του ODiN αλλα κολλησε σ ενα σημείο (διάβασα οτι μάλλον δεν ήταν καλή η ρομ) έτσι έβγαλα το καλώδιο και κατέβασα μια άλλη οταν το ξανά άνοιξα για να του περάσω τη καινούργια μ έβγαλε το μήνυμα (firmware upgrade encountered issue) απ όσο έψαξα κ αυτό λύνεται με factory reset αλλά εφόσον δεν μπαίνει στο μενού έχετε καμία λύση ??

 

Εκτός όλων τών παραπάνω δεν φορτίζει κιόλας κάπου διάβασα οτι αν πειραχτεί το λογισμίκο είναι πολύ πιθανό να συμβεί αυτό κ επίσης διορθώνεται με factory reset και εγκατάσταση νέας rom!

Link to comment
Share on other sites

Ο φορτιστής, που πρέπει να χρησιμοποιήσεις, είναι αυτός που τα χαρακτηριστικά του είναι 5v και προσοχή 2A.Προφανώς για να σου φορτίζει αργά,πρέπει αυτόν που έβαλες να είναι λιγότερο από 2A.Δες αν είναι 2A,αν είναι, μπορεί να υπάρχει άλλο πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Ο φορτιστής, που πρέπει να χρησιμοποιήσεις, είναι αυτός που τα χαρακτηριστικά του είναι 5v και προσοχή 2A.Προφανώς για να σου φορτίζει αργά,πρέπει αυτόν που έβαλες να είναι λιγότερο από 2A.Δες αν είναι 2A,αν είναι, μπορεί να υπάρχει άλλο πρόβλημα.

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!! Οπότε με αυτόν εδώ καθάρισα...

http://www.electroholic.gr/gr/tilefonia/axesouar/fortistes/acssam00311/fortistis-samsung-etau90ebe-bulk-black

Ευχαριστώ και καλή μέρα μνα έχουμε όλοι!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά έχω ένα s4 galaxy i9505 το οποίο μετά από μια επίσκεψη σε ένα site έκλεισε και μέτα δεν ανοίγει παραμένει στο εικονίδιο samsung και δεν προχωράει δοκίμασα να του κανω (hard reset,factory reset) αλλά δεν μπαίνει στο μενού του factory πατάω το συνδιασμό κουμπιών μ γραφεί πάνω αριστερά Factory boot... και κολλάει εκεί είδα κάποιους οδηγούς στο ιντερνετ και κατάφερα να μπώ στο download mode από κει μπορώ να κανώ factory reset?? δοκιμάσα να του βάλω την official rom με τη χρήση του ODiN αλλα κολλησε σ ενα σημείο (διάβασα οτι μάλλον δεν ήταν καλή η ρομ) έτσι έβγαλα το καλώδιο και κατέβασα μια άλλη οταν το ξανά άνοιξα για να του περάσω τη καινούργια μ έβγαλε το μήνυμα (firmware upgrade encountered issue) απ όσο έψαξα κ αυτό λύνεται με factory reset αλλά εφόσον δεν μπαίνει στο μενού έχετε καμία λύση ??

 

Εκτός όλων τών παραπάνω δεν φορτίζει κιόλας κάπου διάβασα οτι αν πειραχτεί το λογισμίκο είναι πολύ πιθανό να συμβεί αυτό κ επίσης διορθώνεται με factory reset και εγκατάσταση νέας rom!

Δοκίμασες να μπείς σε recovery με συνδιασμό volume up + home + power; Aπό εκεί μπορείς να κάνεις factory reset. Το ότι σου έκλεισε βγαίνοντας από κάποιο site μάλον ήταν εντελώς τυχαίο. Για να του περάσεις άλλη ρομ θα πρέπει να βρείς αυτή που προορίζεται για τη δική σου συσκευή, διαφορετικά θα μπρικάρει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

εδω και μερικες ημερες εχω παρατηρησει οτι το κινητο, ενω συνηθως εκανε γυρω στις 2.30 ωρες να φορτισει, τωρα κανει πανω απο 6 ωρες, το αντιληφθηκα τυχαια ενα βραδυ, το ειχα βαλει να φορτισει γυρω στο 8% κ οταν ξυπνησα τυχαια μετα απο 5+ ωρες ηταν ακομη στο 90%. Για να βεβαιωθω αν φταιει ο φορτιστης, το εχω συνδεσει τωρα με του αδερφου μου (Φορτιστης S6, Adaptive Fast Charging γραφει που υποτιθεται ειναι ακομη πιο γρηγορος) και μεσα σε 50 λεπτα εχει παει απο 10% μονο στο 20%, ειναι φυσιολογικο;

 

Τι μπορει να φταιει;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

εδω και μερικες ημερες εχω παρατηρησει οτι το κινητο, ενω συνηθως εκανε γυρω στις 2.30 ωρες να φορτισει, τωρα κανει πανω απο 6 ωρες, το αντιληφθηκα τυχαια ενα βραδυ, το ειχα βαλει να φορτισει γυρω στο 8% κ οταν ξυπνησα τυχαια μετα απο 5+ ωρες ηταν ακομη στο 90%. Για να βεβαιωθω αν φταιει ο φορτιστης, το εχω συνδεσει τωρα με του αδερφου μου (Φορτιστης S6, Adaptive Fast Charging γραφει που υποτιθεται ειναι ακομη πιο γρηγορος) και μεσα σε 50 λεπτα εχει παει απο 10% μονο στο 20%, ειναι φυσιολογικο;

 

Τι μπορει να φταιει;

Μπορεί κάτι να κόλλησε κάνε wipe cache από recovery

 

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάτι να κόλλησε κάνε wipe cache από recovery

 

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αρχικα μετα το wipe cache και το reboot απο 27% που εδειχνε πριν, τωρα με πηγε στο 40%. Το εχω εδω και μια ωρα στην φορτιση και δειχνει 80%, αισθητη βελτιωση, σε ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικα μετα το wipe cache και το reboot απο 27% που εδειχνε πριν, τωρα με πηγε στο 40%. Το εχω εδω και μια ωρα στην φορτιση και δειχνει 80%, αισθητη βελτιωση, σε ευχαριστω!

Να σε καλά μην μασάς τίποτα δεν έπαθε

 

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλημερα και χρονια πολλα!!! εχω παρατηρησει τον τελευταιο καιρο οτι ενω εχω επιλεξει δυο γλωσσες για το πληκτρολογιο το κινητο πλεον δεν εχει την επιλογη να γραφει με δυο γλωσες. το πληκτρο που εναλλασει τη γλωσσα δεν μπορει να χρησιμοποιηθει παρολο που ειναι τικαρισμενες και οι δυο γλωσσες! η μονο αγγλικα θα μπορω να πληκτρολογω ή μονο ελληνικα! ξερει κανεις τι φταιει?
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και χρονια πολλα!!! εχω παρατηρησει τον τελευταιο καιρο οτι ενω εχω επιλεξει δυο γλωσσες για το πληκτρολογιο το κινητο πλεον δεν εχει την επιλογη να γραφει με δυο γλωσες. το πληκτρο που εναλλασει τη γλωσσα δεν μπορει να χρησιμοποιηθει παρολο που ειναι τικαρισμενες και οι δυο γλωσσες! η μονο αγγλικα θα μπορω να πληκτρολογω ή μονο ελληνικα! ξερει κανεις τι φταιει?

Ρίξε μια ματιά στις ρυθμίσεις -προσβασιμότητα, αν υπάρχει κάτι τικαρισμένο εκεί ξετίκαρε το.

Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα σε ολους, πριν απο 2 περιπου μηνες μου εσπασε η οθονη. Η αλλαγη της παει γυρω στα 150€ οπου εχω ρωτησει. Σκεφτηκα λοιπον να το επαναφερω γτ πιστευω πως ενα χρονο ακομα τπν βγαζει κ γενικως με ειχε βολεψει στα 50. Κοιταγα καποιες οθονες απο ebay και amazon λοιπον οπως κ καποια βιντεακια για να την τοποθετησω μονος μου και λεω να το δοκιμασω. Ειχε καποιος παρομοια εμπειρια; και αν μπορειτε να μου προτεινετε καποια απο τις οθονες στα συγκεκριμένα sites. Ευχαριστω
Sagem MY V-75/ Nokia n70/ Sony Ericsson K750i/ Sony Ericsson G900/ Nokia N86/ ZtE Blade/ Samsung galaxy SII/ Vodafone smart II/ Samsung galaxy SIV....
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

εδω και μερικες ημερες εχω παρατηρησει οτι το κινητο, ενω συνηθως εκανε γυρω στις 2.30 ωρες να φορτισει, τωρα κανει πανω απο 6 ωρες, το αντιληφθηκα τυχαια ενα βραδυ, το ειχα βαλει να φορτισει γυρω στο 8% κ οταν ξυπνησα τυχαια μετα απο 5+ ωρες ηταν ακομη στο 90%. Για να βεβαιωθω αν φταιει ο φορτιστης, το εχω συνδεσει τωρα με του αδερφου μου (Φορτιστης S6, Adaptive Fast Charging γραφει που υποτιθεται ειναι ακομη πιο γρηγορος) και μεσα σε 50 λεπτα εχει παει απο 10% μονο στο 20%, ειναι φυσιολογικο;

 

Τι μπορει να φταιει;

 

Μπορεί κάτι να κόλλησε κάνε wipe cache από recovery

 

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αρχικα μετα το wipe cache και το reboot απο 27% που εδειχνε πριν, τωρα με πηγε στο 40%. Το εχω εδω και μια ωρα στην φορτιση και δειχνει 80%, αισθητη βελτιωση, σε ευχαριστω!

 

 

Καλησπερα, επανερχομαι καθως επανηλθε και το προβλημα και μαλιστα παραπανω απο μια φορες. Με την συμβουλη του φιλου @vag74 διορθωθηκε το προβλημα ομως μετα απο ενα διαστημα ξαναδημιουργηθηκε 2-3 φορες και εκανα ισαριθμα Wipe Cache και διορθωνοταν.

 

Χθες παρατηρησα ξανα οτι απο 10% στο 80% εκανε παλι 5 ωρες και θα ηθελα να ρωτησω, θα πρεπει πλεον να κανω συνεχως Wipe Cache καθε φορα που συμβαινει ή υπαρχει κατι αλλου που μπορειτε να προτεινετε;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.τον τελευταίο καιρό στην οθόνη έχει εμφανιστεί σκιά και εξαπλώνεται σιγά σιγά σε όλη την οθονη.

Ξέρει κανείς τι πρόβλημα είναι;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.τον τελευταίο καιρό στην οθόνη έχει εμφανιστεί σκιά και εξαπλώνεται σιγά σιγά σε όλη την οθονη.

Ξέρει κανείς τι πρόβλημα είναι;

Καλησπερα.δεν ξερω αν εννοεις το φαινομενο burn in που το συνανταμε στις amoled οθονες.μετα απο καιρο και το δικο μου s4 εχει αποτυπωμα στο notification bar.Το βλεπεις κυριως σε μπλε φοντο.Αν εννοεις αυτο τοτε η μονη λυση ειναι αλλαγη οθονης.Εγω το σκεφτομαι λιγο πριν ληξει η εγγυηση να παω να την αλλαξω ξεροντας οτι σε μερικους μηνες θα το παρουσιασει παλι,Και στο s2 που ειχα μετα απο μηνες ειχε burn in.

Edited by vaggelisp17
Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις πόσο κοστίζει η αλλαγή οθονης;

 

Ακριβως δεν ξερω.παρε ενα τηλεφωνο smartec στο χαιδαρι και ρωτα τιμη.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως δεν ξερω.παρε ενα τηλεφωνο smartec στο χαιδαρι και ρωτα τιμη.

 

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.

Είναι σαν να έχει χαθεί η φωτεινότητα της οθόνης

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλη την παρέα.

Θα ήθελα να ρωτήσω για ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω.

Είμαι κάτοχος samsung s4 (19505) μετά από μια αναβάθμιση (1 χρόνο πριν από την εταιρεία) παρατήρησα ότι η σύνδεση wifi ήταν απελπιστικά αργή δηλ. μπορεί και 5 λεπτά αναμονή για σύνδεση.

Τωρα τελευταία, άλλες καινούργιες εκπλήξεις παρουσιάζεται δηλ. ενώ κάνω αποθήκευση σε ένα δικό μου δίκτυο wifi (βάζω κανονικά κωδικό) όταν είναι να ξανά συνδεθώ μου ζητά πάλι κωδικό, παρόλο που τον αποθήκευσα.

Δεν μπορώ να καταλάβω τι σχέδια είναι αυτά αλλά και ούτε μπορώ να τα λύσω.

Αν γνωρίζει κάποιος φίλος θα του ήμουν ευγνώμων.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες επαναφορά ρυθμίσεων δικτύου;

Υπόψιν θα σου σβήσει ότι έχει να κάνει με τα δίκτυα.

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160516/2b16a19b209891db68fdf8f4b490689f.jpg

 

Στάλθηκε από μένα χρησιμοποιώντας το νου και τα δάχτυλά μου, ενώ ήμουν ξάπλα!

Galaxy S4

Είμαι αυτός που όταν ήμουν μικρός ήθελα να του μοιάσω!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Exω ένα Samsung galaxy s4 και μου καηκε η πλακετα.Αγορασα από ebay μια πλακετα από αμερικη όταν την εβαλα στο κινητο ανγνωριζει την σιμ αλλα δεν εχει σημα και όταν παταω #0011# μου γραφει certi imei NA. Αυτό σημαινει ότι το κινητο μου είναι κλειδωμενο?Γινεται να ξεκλειδωσει?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Exω ένα Samsung galaxy s4 και μου καηκε η πλακετα.Αγορασα από ebay μια πλακετα από αμερικη όταν την εβαλα στο κινητο ανγνωριζει την σιμ αλλα δεν εχει σημα και όταν παταω #0011# μου γραφει certi imei NA. Αυτό σημαινει ότι το κινητο μου είναι κλειδωμενο?Γινεται να ξεκλειδωσει?

Μετα από πολλες ωρες ψαξιμο στο ιντερνετ κατά πασα πιθανοτητα δεν υπαρχει το cert αρχειο του modem.Βρηκα ένα site sto ιντερνετ που εχει όλα τα αρχεiα cert για όλα τα κινητα της Samsung και μπορεις να τα κατεβασεις.Το θεμα είναι ότι για να περαστει αυτό στο κινητο χρειαζεται μια συσκευή που συνδεεις πανω το κινητο και και αυτην την συσκευή στον υπολογιστη και την περνας από το πρόγραμμα που εχει.Ξερει κανεις αν υπαρχει τροπος να μπορεσω να περασω αυτό το αρχειο με διαφορετικο τροπο?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

μια ερώτηση παιδιά.....ειχα κανει με rooted phone αναβαθμιση σε 5.0.1 imperium rom και διαπιστωσα οτι μολις βαλω ενα λογαριασμό google στο τηλέφωνο μετα απο λιγη ωρα δεν ανοιγουν οι Ρυθμισεις για συγχρονισμο απ το τηλέφωνο και οτι λογαριασμο προσθέσω βγαζει το ιδιο error (settings has stopped).

Κανω reset και wipe το ιδιο.....

Αναγκαστηκα να περασω stock firmware με odin το ιδιο παλι προβλημα με την 5.0.1....

Στο τέλος εβαλα stock 4.4.2 με odin και το τηλέφωνο δουλευει κανονικα.....

Καμιά ιδεα?.....

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα σε ολους εχει να μου προτεινει καμια custom ρομ 6.0.1 gia to ι9505 μου?? δεν ξερω αν ρωταω στο σωστο σημειο......
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S4 (I9505)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...