Jump to content

Samsung Galaxy S4 (I9505)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τι διαφορα εχουν το i9505 με το i9500? ποιο απτα δυο να αγορασω;

 

Google it, for Christ's sake. Μην γεμίζουμε το θέμα με τέτοιες ερωτήσεις. Κουράζει όποιον το παρακολουθεί συστηματικά!

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Φιλε μου ΚΑΙ η συσκευη σου εχει ποσα δεδομενα ξοδεψες ,ΚΑΙ υπαρχουν προγραμματα που σου το λενε, ΚΑΙ στο site της στο My Account...εξαλου στο Σαββατοκυριακο μπηκες 1 ωρα η 20 ωρες??

 

Συνήθως μπαίνω 20-25 φορές την ημέρα και κάνω ένα γρήγορο scrolling στο news feed, δηλαδή με το ζόρι μια ώρα, άντε και λίγο παραπάνω. Για να το κάνω και λίγο παραπάνω κατανοητό, θα φέρω ως παράδειγμα: Υπόλοιπο δεδομένων, 300ΜΒ, ανοίγω data, παίζω 2-3 λεπτά, κλείνω δεδομένα, νεό υπόλοιπο 291.

 

Επίσης σε αντιπαράθεση μπορώ να φέρω και το tablet που έχω με mobile internet 1GB από άλλο πάροχο. Εκεί μπαίνω και σε ιστοσελίδες κανονικά, ανοίγω και επισυναπτόμενα pdf και doc, και έχω καταναλώσει 200ΜΒ με το ζόρι σε 20 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως μπαίνω 20-25 φορές την ημέρα και κάνω ένα γρήγορο scrolling στο news feed, δηλαδή με το ζόρι μια ώρα, άντε και λίγο παραπάνω. Για να το κάνω και λίγο παραπάνω κατανοητό, θα φέρω ως παράδειγμα: Υπόλοιπο δεδομένων, 300ΜΒ, ανοίγω data, παίζω 2-3 λεπτά, κλείνω δεδομένα, νεό υπόλοιπο 291.

 

Επίσης σε αντιπαράθεση μπορώ να φέρω και το tablet που έχω με mobile internet 1GB από άλλο πάροχο. Εκεί μπαίνω και σε ιστοσελίδες κανονικά, ανοίγω και επισυναπτόμενα pdf και doc, και έχω καταναλώσει 200ΜΒ με το ζόρι σε 20 μέρες.

 

Φυσιολογικό μου φαίνεται.

Μόνο οι φωτογραφίες που φορτώνεις όταν σκρολάρεις όπως λες για μία ώρα facebook είναι μεγάλος όγκος δεδομένων.

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλαβω......ΟΛΕΣ οι παραπανω μεθοδοι που σου προτεινα σου λενε ξοδεψες πχ 2Mb ,Ενω η ιδια η Voda σου λεει 100Mb???Tοτε ναι υπαρχει θεμα....

 

 

Edit....ΑΝ ηταν το τελευταιο ΣΚ εισαι τυχερος με το τζαμπα ιντερνετ της Voda :)))))

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

Φυσιολογικό μου φαίνεται.

Μόνο οι φωτογραφίες που φορτώνεις όταν σκρολάρεις όπως λες για μία ώρα facebook είναι μεγάλος όγκος δεδομένων.

 

Ο ισχυρισμός σου έχει βάση, θα έπρεπε όμως και στο tablet να υπάρχει αντίστοιχη κατανάλωση γιατί εκεί όπως προανέφερα ανοίγω και ολόκληρα επισυναπτόμενα αρκετών σελίδων. Το 4G λέτε να παίζει ρόλο; Εννοώ, οτί εκτός από πιο γρήγορο μήπως είναι και πιο "δεδομενοβόρο" ;

Link to comment
Share on other sites

Ο ισχυρισμός σου έχει βάση, θα έπρεπε όμως και στο tablet να υπάρχει αντίστοιχη κατανάλωση γιατί εκεί όπως προανέφερα ανοίγω και ολόκληρα επισυναπτόμενα αρκετών σελίδων. Το 4G λέτε να παίζει ρόλο; Εννοώ, οτί εκτός από πιο γρήγορο μήπως είναι και πιο "δεδομενοβόρο" ;

 

Εγω το εχω ξανα πει αλλα πατε να με βγάλετε τρελό...

Τόσο καιρο με 3g τα 1.5gb που εχω στο πρόγραμμα μου στην σύνδεση βονταφον δεν τα τελείωνα πότε...

Με το 4g πως γίνεται με την ίδια χρήση οχι μόνο τα 1.5gb να έχουν τελειώσει αλλα χρειάστηκα και αλλα 200μβ για να βγάλω τον μήνα....

 

Εγω το λέω 3πλασια χρήση δεδομένων κανει το 4g απο το 3g...

Πως και γιατι δςν ξερω.... Αλλα ιδια ΔΕΝ είναι και ας λέει η βονταφον και εσεις εδω μεσα ότι ειναι ιδιο...

:D :p

Samsung Galaxy S8 plus

Samsung Galaxy S7 Edge

Samsung Galaxy Alpha

Samsung TV ue55h6800 Curved

Samsung Watch Gear

Link to comment
Share on other sites

Ο ισχυρισμός σου έχει βάση, θα έπρεπε όμως και στο tablet να υπάρχει αντίστοιχη κατανάλωση γιατί εκεί όπως προανέφερα ανοίγω και ολόκληρα επισυναπτόμενα αρκετών σελίδων. Το 4G λέτε να παίζει ρόλο; Εννοώ, οτί εκτός από πιο γρήγορο μήπως είναι και πιο "δεδομενοβόρο" ;

 

Όχι δεν έχει διαφορά.

Επειδή όμως δουλεύει πιο γρήγορα, κατεβάζεις τις σελίδες πιο γρήγορα και στην πραγματικότητα έχεις φορτώσει περισσότερες σελίδες στον ίδιο χρόνο.

Ενώ δηλαδή εσύ και στα 2 έχεις σερφάρει μία ώρα, στο 4G έχεις όμως φορτώσει πολύ περισσότερες σελίδες.

Κάτι άλλο που μπορεί να σου τρώει δεδομένα είναι το youtube αν το χρησιμοποιείς.

Aν βλέπει καλή σύνδεση σου δείχνει το βίντεο σε HD ανάλυση.Οπότε κι αυτό παίζει ρόλο.

 

Εγω το εχω ξανα πει αλλα πατε να με βγάλετε τρελό...

Τόσο καιρο με 3g τα 1.5gb που εχω στο πρόγραμμα μου στην σύνδεση βονταφον δεν τα τελείωνα πότε...

Με το 4g πως γίνεται με την ίδια χρήση οχι μόνο τα 1.5gb να έχουν τελειώσει αλλα χρειάστηκα και αλλα 200μβ για να βγάλω τον μήνα....

 

Εγω το λέω 3πλασια χρήση δεδομένων κανει το 4g απο το 3g...

Πως και γιατι δςν ξερω.... Αλλα ιδια ΔΕΝ είναι και ας λέει η βονταφον και εσεις εδω μεσα ότι ειναι ιδιο...

:D :p

 

Διάβασε το προηγούμενο.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχει διαφορά.

Επειδή όμως δουλεύει πιο γρήγορα, κατεβάζεις τις σελίδες πιο γρήγορα και στην πραγματικότητα έχεις φορτώσει περισσότερες σελίδες στον ίδιο χρόνο.

Ενώ δηλαδή εσύ και στα 2 έχεις σερφάρει μία ώρα, στο 4G έχεις όμως φορτώσει πολύ περισσότερες σελίδες.

Κάτι άλλο που μπορεί να σου τρώει δεδομένα είναι το youtube αν το χρησιμοποιείς.

Aν βλέπει καλή σύνδεση σου δείχνει το βίντεο σε HD ανάλυση.Οπότε κι αυτό παίζει ρόλο.

 

 

 

Διάβασε το προηγούμενο.

 

Σε αυτό με το YouTube θα συμφωνήσω...

Αλλα π. Χ στο speedtest πως γίνεται να τρωει πιο πολλά μβ με το 4g? Αλλο τεστ κάνει οταν είσαι με 3g και αλλο με 4g?

Samsung Galaxy S8 plus

Samsung Galaxy S7 Edge

Samsung Galaxy Alpha

Samsung TV ue55h6800 Curved

Samsung Watch Gear

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό με το YouTube θα συμφωνήσω...

Αλλα π. Χ στο speedtest πως γίνεται να τρωει πιο πολλά μβ με το 4g? Αλλο τεστ κάνει οταν είσαι με 3g και αλλο με 4g?

 

Φίλε μου το μέγεθος μιας σελίδας π.χ. η αρχική του Google, είναι δεδομένο.

Με ότι τρόπο την κατεβάσεις, το μέγεθος είναι το ίδιο.

Επειδή όμως τα δεδομένα έρχονται ως πακέτα, αν κάποιο πακέτο για χψ λόγους δε το λάβεις ή έρθει κατεστραμμένο, θα χρειαστεί να ξανακατέβει.Όσο καλύτερη είναι η σύνδεση σου, τόσο λιγότερα πακέτα χάνεις.

Όσο χειρότερη, μπορεί να χάνεις πακέτα και για να φορτώσεις π.χ. μια ολόκληρη φωτογραφία 1ΜΒ να καταναλώσεις π.χ. 1.2ΜΒ.

Αυτό ισχύει σε οποιαδήποτε σύνδεση είτε είναι dsl,3g,4g,δορυφορική.Έτσι είναι ο τρόπος λειτουργείας και μεταφοράς δεδομένων στο δίκτυο.

Τo θέμα μας όμως εδώ είναι το S4 και ας παραμείνουμε σε αυτό :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είμαι ανάμεσα απο το s4 και το one , υπάρχει κανείς που να τα έχει δουλέψει και τα δυο να πει δυο λόγια? ειναι αλήθεια οτι το s4 ψιλό λαγγαρει ορισμένες φορές ενώ το one ειναι smooth σαν iPhone?
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είμαι ανάμεσα απο το s4 και το one , υπάρχει κανείς που να τα έχει δουλέψει και τα δυο να πει δυο λόγια? ειναι αλήθεια οτι το s4 ψιλό λαγγαρει ορισμένες φορές ενώ το one ειναι smooth σαν iPhone?

 

Δεν χρειαζεται να κανουμε την ιδια ερώτηση σε όλα τα θεματα :!:

Αυτό που είδη άνοιξες στην Επιλογή συσκευής είναι αρκετό .

Ευχαριστώ .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια,

εχω το Σ4 εδω και κανα μηνα, δεν το χω αγορασει αλλα το κερδισα απο εναν διαγωνισμο.

πριν ημουν κατοχος ενος htc one S, απο το οποιο δεν εχω κανενα παραπονο.

εχω διαβασει ενα κομματι του θεματος εδω αλλα εχω καποιες αποριες καθως δεν ειναι και πολυ σχετικη με την τοση τεχνολογια. (μπορει οι ερωτησεις μου να εχουν γινει ξανα και ξανα αλλα εγψ κυριολεκτικα ακρη δε βγαζω)

λοιπον:

 

1)το κινητο ζεσταινεται οταν το χρησιμοποιω αρκετη ωρα, πχ παιζοντας temple run 2 για κανα μισαωρο, καιει απειρα. ειδα εναν κωδικο *#0228# , αλλα οταν τον πληκτρολογω , μου δινει πληροφορες για την μπαταρια και οχι για τη θερμοκρασια. υπαρχει αντιστοιχος κωδικος για τη θερμοκρασια, για να δω σε σχεση με αυτα που γραφετε εσεις, σε τι βαθμους και κατασταση ειμαι?

 

2) εδω και 2 μερες, το κινητο απο μονο του, και ενω ειναι στην αναμονη με σβησμενη οθονη, αναβοσβηνει συνεχεια για κανα 5 λεπτο, σταματαει, και μετα απο ωρα, παλι τα ιδια..

στη εξυπηρετηση πελατων, που δεν εβγαλα καθολου ακρη, μου ειπαν να κανω επαναφορα εργ,ρυθμισεων αλλα εγω δεν θελω να τα χασω ολα και να τα ξαναπερναω απο την αρχη. στο htc που χα, το ειχα ενεργοποιησει μια φορα σε safe mode, και μετα ειχε λυθει το προβλημα. στο s4 μπορω να κανω κατι αντιστοιχο, και εαν ναι, πως?

 

3) ισχυει, οπως μου ειπαν, πως το 4G στην αθηνα ειναι σε 3-4 σημεια ολο κι ολο, γι αυτο και δεν μου εμφανιζεται στην μπαρα επανω το εικονιδιο 4G παρολο που εχω ενεργοποιημενο το LTE/WCDMA/GSM στη λειτουργια δικτυου?

 

4) τι ειναι η ΜΕΑ, πως την αποκτω και πως σχετιζεται με την μειωση της θερμοκρασιας?

 

σας ευχαριστω

Edited by minakipap
Link to comment
Share on other sites

1) Διάβασε το FAQ περιεχέι την απάντηση στην ερώτηση σου .

2) Κάποια εφαρμογή φταίει ,κοίταξε ποιες έβαλες τελευταία .

4)Επίσημα Firmwares / Kies Updates για το Galaxy S4 I9505

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα.. Είναι φυσιολογικό να φαίνεται το χέρι με τα βελάκια στην αρχική οθόνη? [ATTACH]34928[/ATTACH]
kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα.. Είναι φυσιολογικό να φαίνεται το χέρι με τα βελάκια στην αρχική οθόνη? [ATTACH]34928[/ATTACH]

 

Να φανταστώ λες στην στάτους μπαρ...

Ναι είναι φυσιολογικό αν έχεις ανοιχτό στο background τον ίντερνετ Explorer....

Samsung Galaxy S8 plus

Samsung Galaxy S7 Edge

Samsung Galaxy Alpha

Samsung TV ue55h6800 Curved

Samsung Watch Gear

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα.. Είναι φυσιολογικό να φαίνεται το χέρι με τα βελάκια στην αρχική οθόνη? [ATTACH]34928[/ATTACH]

 

Εχεις ενεργοποιημενη καποια λειτουργια που σχετιζεται με το air gesture.

Link to comment
Share on other sites

κατα τη μεταβαση μου απο το s3 στο s4 πηρα την 32gb sandisk class 10 και τη εριξα στο s4

δεν βλεπω ομως τις φωτογραφιες που εχει μεσα απο την εφαρμογη συλλογη και βιντεο.

Απο στον file manager του κινητου τα βλεπω.Τωρα εκανα format την sd στο τηλεφωνο και τα ξαναπερναω...θα δουλεψει?? τι φταιει?? η sd?

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια!5 μερες τωρα περασαν που εχω το κινητο και ολα καλα (αυτο ελειπε) :D.. Το μονο που παρατηρησα ειναι οτι οταν ανεβοκατεβαζω την μπαρα στο αρχειο κλησεων λαγκαρει ελαχιστα η εμενα μου φαινεται?? Δοκιμαστε το ενα λεπτακι να μου πειτε.
Βασιλης
Link to comment
Share on other sites

Αυτο με το αρχειο κλησεων ειναι κλασικη bug-ια του dialer... Με τον exdialer δεν το εχω δει ποτε εδω και μηνες...
Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα..θελω τα φωτα σας..ενω εχω απενεργοποιημενα εξοικονπμηση ενεργειας οθονης..και το εχω στο τυπικο!επισης εχω φουλ την φωτεινοτητα και οχι σε αυτοματο..γιατι οταν ειμαι για παραδειγμα στο ινερνετ η παιζω κανενα παιχνιδι ανεβαζει κατεβαζει μονο του φωτεινοτητα??η μπαταρια μου ειναι σχεδον παντα φουλ αλλα παλι το κανει...!γιατι ?
Stupidity RuleZ Την Σημερον Ημεραν...
Link to comment
Share on other sites

Αν εισαι με τον στοκ browser στις ρυθμισεις του τη φωτεινοτητα που την εχεις?

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα..θελω τα φωτα σας..ενω εχω απενεργοποιημενα εξοικονπμηση ενεργειας οθονης..και το εχω στο τυπικο!επισης εχω φουλ την φωτεινοτητα και οχι σε αυτοματο..γιατι οταν ειμαι για παραδειγμα στο ινερνετ η παιζω κανενα παιχνιδι ανεβαζει κατεβαζει μονο του φωτεινοτητα??η μπαταρια μου ειναι σχεδον παντα φουλ αλλα παλι το κανει...!γιατι ?

 

Εφόσον είσαι σίγουρος ότι έχεις βάλει οθόνη τυπική (όχι αυτόματα) και δεν έχεις ανοίξει το 4x MSAA & gpu rendering (development options) κάνε restart τη συσκευή και αν δεν φτιάξει? Πας smartec.

 

Αν φορά custom? Ψάξε τα feeds μήπως έχει αναφερθεί παρόμοιο πρόβλημα.

 

Τσέκαρε ξανά τις ρυθμισεις μετά το restart.

σε ποιο παιχνίδι στο κάνει? σε ένα μόνο ή και σε άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Δεν φοραω custom...μαμα ελληνικη mga εχω και το κανει σε στοκ browser και σε πολλα παιχνιδια..και σε εφαρμογες στυλ facebook 9gag κτλ..
Stupidity RuleZ Την Σημερον Ημεραν...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S4 (I9505)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...