Jump to content

[S4] Η εμπειρία σας με τη μπαταρία


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 993
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εγω παλι 20 ωρες αναμονή και 3 ωρες και 20 λεπτα οθονη ανοιχτη..

 

4G κλειστό,ολα πολυ προσεκτικα με wifi κυριως! Ζοριζομαι να βγαλω τη μερα.

Δραμα η μπαταρια,εχω απογοητευτει..

 

Με το note δεν σκεφτηκα ποτε με βγαζει δεν με βγαζει η μερα..

Πλεον μαλλον πρεπει οποτε βρισκω φορτιστη να το βαζω!

Link to comment
Share on other sites

Βλεπετε τιποτα περιργο ρε παιδια;

 

Από αυτό που βλέπω μάλλον κάποια εφαρμογή σου τρώει την μπαταρία δουλεύοντας στο παρασκήνιο.

:D
Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι 20 ωρες αναμονή και 3 ωρες και 20 λεπτα οθονη ανοιχτη..

 

4G κλειστό,ολα πολυ προσεκτικα με wifi κυριως! Ζοριζομαι να βγαλω τη μερα.

Δραμα η μπαταρια,εχω απογοητευτει..

 

Με το note δεν σκεφτηκα ποτε με βγαζει δεν με βγαζει η μερα..

Πλεον μαλλον πρεπει οποτε βρισκω φορτιστη να το βαζω!

Νομίζω ότι κάτι παίζει στην περίπτωσή σου, δεν συνάδουν αυτοί οι χρόνοι με αυτά που βλέπω εγώ αλλά και πολλά παιδιά με την ίδια συσκευή.. Με την χρήση που αναφέρεις έπρεπε να είσαι στο 40% μετά από 20 ώρες και σε καμία περίπτωση να ζοριζεσαι.. Μαλλον κάτι τρέχει και σου καταναλώνει μπαταρία. Επίσης σε ποιο fw είσαι? Αν μπορείς πέρασε την MGA

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι κάτι παίζει στην περίπτωσή σου, δεν συνάδουν αυτοί οι χρόνοι με αυτά που βλέπω εγώ αλλά και πολλά παιδιά με την ίδια συσκευή.. Με την χρήση που αναφέρεις έπρεπε να είσαι στο 40% μετά από 20 ώρες και σε καμία περίπτωση να ζοριζεσαι.. Μαλλον κάτι τρέχει και σου καταναλώνει μπαταρία. Επίσης σε ποιο fw είσαι? Αν μπορείς πέρασε την MGA

 

Καλημέρα!

Mga είμαι,έβαλα better battery stats να δω τι παιζει..Επισης εχω αφαιρέσει ολη τη μαμα σαβούρα :(

Εχω απογοητευτει,τη πρώτη μέρα έβγαλα 3 ωρες οθόνη τη δεύτερη 3 και 20 λεπτα.

Μπορεί να θέλει και στρώσιμο η μπαταρία. .Τι να πω!

Edited by Da_rudakos
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Mga είμαι,έβαλα better battery stats να δω τι παιζει..Επισης εχω αφαιρέσει ολη τη μαμα σαβούρα :(

Εχω απογοητευτει,τη πρώτη μέρα έβγαλα 3 ωρες οθόνη τη δεύτερη 3 και 20 λεπτα.

Μπορεί να θέλει και στρώσιμο η μπαταρία. .Τι να πω!

 

Ακριβως το ιδιο συμβαίνει και με μενα..

 

Τι μπορει να φταιει;μπαταρία,κινητο ή καποια εφαρμογη;

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σας παρακαλούσαμε να αποφεύγετε τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποιήστε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλετε να προσθέσετε κάτι στο μήνυμα σας ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλετε να απαντήσετε ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by Sol_Ballads
Link to comment
Share on other sites

να αναφερω πετυχα 4,5 ωρες οθονη αποκλειστικα σε wifi ομως και αναμονη 13 ωρες.

αυτο με wanam.

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

να αναφερω πετυχα 4,5 ωρες οθονη αποκλειστικα σε wifi ομως και αναμονη 13 ωρες.

αυτο με wanam.

 

Δημήτρη αν αυτά που γράφεις ισχύουν, τότε το I9505 έχει πολύ χειρότερη αυτονομία απο το I9500.

Εγώ στο διάστημα που αναφέρεις, αν είμαι με WiFi βγάζω 6ωρες οθόνη με άνεση.

 

Με 3g χρηση για σύνδεση υπολόγισα οτι καταναλώνει για τα ίδια πράγματα 24% ανα ωρα. Δηλαδή χωρίς games με WiFi 6 ώρες οθόνη ενω με 3g 4 ώρες.

 

Είναι δηλαδή περίπου 25% κάτω απο το Note2 με την ίδια χρήση.

 

Και για του λόγου το αληθές:

Απο το πρωί είμαι με 3g.

Μου έδωσε περίπου 40' οθόνης με 3g σε 4:23' απο την φόρτιση.

Με απλή μέθοδο των τριών απαιτείται περίπου 25% για κάθε ώρα οθόνες με χρήση του 3g για τα δεδομένα.

 

Η χρήση που έκανα ήταν mail, φωτογραφίες και επεξεργασία τους, tapatalk, news, χρήση κάποιων εφαρμογών 4 κλήσεις και 2 κλήσεις Viber.

http://img191.imageshack.us/img191/5182/zj0n.jpg

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα.το χω μια βδομαδα το κινητό και ενω τις πρωτες 3 μερες ειχε φοβερη αυτονομια(μιαμιση μερα κραταγε)απο χθες το βραδυ μου κανει νερα...το φορτισα 100%στις 23:00 και στις 5 το πρωι εφτασε 35%.....εχω λιγες εφαρμογες περασμενες(viber,watchup)...και τις κλεινω ολες..για παραδειγμα το φορτισα 100%σημερα στις 16:50 και χωρις χρηση στις 17:10 επεσε 97%..ειναι λογικο αυτο....? Edited by Sol_Ballads
γραφή sms
Link to comment
Share on other sites

Όχι έχεις πρόβλημα. Κάποια εφαρμογή σου το κάνει.

Προσπάθησε να θυμηθείς τι έβαλες πρόσφατα από εφαρμογές η τίποτα από XDA.

Κανε ένα reboot μήπως έχει κολλήσει κάτι.

 

 

@@@@@@@@@@@@@@@@@

 

Και η συνέχεια του battery status μου μετά από 13 ώρες χρήσης με 3g αποκλειστικά και φυσικά ολα ανοιχτά.

Εχω 37% ακόμα και ήδη έχω περάσει τις 3 ώρες οθόνη. Λογικά θα πιάσω 4.5

Συγκρίνοντας με όλες τις προηγούμενες συσκευές μου πλην του Note2, δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο εκεί έξω σε αυτονομία.

http://img341.imageshack.us/img341/8030/6nh2.jpg

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Με 3g χρηση για σύνδεση υπολόγισα οτι καταναλώνει για τα ίδια πράγματα 24% ανα ωρα. Δηλαδή χωρίς games με WiFi 6 ώρες οθόνη ενω με 3g 4 ώρες.

Κώστα αυτά τα νούμερα βλέπω στην συσκευή μου ακριβώς (9505) στην μια εβδομάδα που το εχω.. Σήμερα περάσα wannam και νομίζω ότι θα κινηθεί στα ίδια επίπεδα ίσως και λιγάκι καλύτερα αλλά θα ξέρω από αύριο.. Μάλιστα η οθόνη πότε δεν είναι στην αυτόματη ρύθμιση φωτεινότητας αλλά λίγο πάνω από το 50% (εκτός από όταν είμαι έξω)..

Link to comment
Share on other sites

Κώστα αυτά τα νούμερα βλέπω στην συσκευή μου ακριβώς (9505) στην μια εβδομάδα που το εχω.. Σήμερα περάσα wannam και νομίζω ότι θα κινηθεί στα ίδια επίπεδα ίσως και λιγάκι καλύτερα αλλά θα ξέρω από αύριο.. Μάλιστα η οθόνη πότε δεν είναι στην αυτόματη ρύθμιση φωτεινότητας αλλά λίγο πάνω από το 50% (εκτός από όταν είμαι έξω)..

 

Αυτη την στιγμή είμαι στο 17% και έχω 4 ώρες οθόνη. Θα πλησιάσει τις 5.

Για αποκλειστική χρήση 3g είναι καταπληκτική αυτονομία.

 

Αύριο θα κάνω το ίδιο τεστ μόνο με χρηση wifi.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Αυτη την στιγμή είμαι στο 17% και έχω 4 ώρες οθόνη. Θα πλησιάσει τις 5.

Για αποκλειστική χρήση 3g είναι καταπληκτική αυτονομία.

 

Αύριο θα κάνω το ίδιο τεστ μόνο με χρηση wifi.

 

Το έχω λιώσει από το πρωί, μια ώρα και 5 λεπτά οθόνη και είναι στο 87% με φωτεινότητα λίγο πάνω από την μεση σε wifi.. Νομίζω ρίχνω άγκυρα, είναι η πρώτη συσκευή που συνδυάζει τα πάντα (μπαταρία, κάμερα, δίκτυα, οθόνη και διαστάσεις-βαρος που με βολεύουν) :D

Link to comment
Share on other sites

Το έχω λιώσει από το πρωί, μια ώρα και 5 λεπτά οθόνη και είναι στο 87% με φωτεινότητα λίγο πάνω από την μεση σε wifi.. Νομίζω ρίχνω άγκυρα, είναι η πρώτη συσκευή που συνδυάζει τα πάντα (μπαταρία, κάμερα, δίκτυα, οθόνη και διαστάσεις-βαρος που με βολεύουν) :D

 

Έτσι είναι. Σε αυτονομία είναι ότι καλύτερο υπάρχει αυτή την στιγμή.

Τελικά μέχρι το 3% μου έβγαλε 4:40' οθόνη σε συνολική χρηση 15 ώρες και κάτι μονο με 3g καθόλου WiFi .

 

Το μοναδικό αρνητικό πού μπορεί κάποιος να βρει είναι ότι άλλες συσκευές ανοίγουν λίγο ποιο γρήγορα τον dialer και την κάμερα όταν δεν έχουν χρησιμοποιηθεί για ώρες.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Το έχω λιώσει από το πρωί, μια ώρα και 5 λεπτά οθόνη και είναι στο 87% με φωτεινότητα λίγο πάνω από την μεση σε wifi.. Νομίζω ρίχνω άγκυρα, είναι η πρώτη συσκευή που συνδυάζει τα πάντα (μπαταρία, κάμερα, δίκτυα, οθόνη και διαστάσεις-βαρος που με βολεύουν) :D

 

9505 Ευθύμη;; Τι ρομ-κερνελ ;

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη διαφορά στη μπαταρία παίζουν και οι εφαρμογές η παιχνίδια που παίζουμε.

Γενικά σε μπαταρία κινούμαι στα ίδια επίπεδα με τον Κώστα αλλά αν παίξω Fairway solitaire η Candy crash saga μπορεί να χρειαστεί φόρτιση πριν τις 12 ώρες.

Έχω το 9505.

Xiaomi Mi5 White 32GB
Link to comment
Share on other sites

...Το μοναδικό αρνητικό πού μπορεί κάποιος να βρει είναι ότι άλλες συσκευές ανοίγουν λίγο ποιο γρήγορα τον dialer και την κάμερα όταν δεν έχουν χρησιμοποιηθεί για ώρες.

 

Δηλαδή ρε παιδιά πόση ώρα κάνει να ανοίξει ο dialer και γιατί να αργεί σε τέτοιο κινητό με κορυφαία specs??

Link to comment
Share on other sites

9505 Ευθύμη;; Τι ρομ-κερνελ ;

 

 

φιλε το λεει λιγο παραπανω ..

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4817048#post4817048

 

παρεμπιπτόντως γυριζω και εγω σε wanam με την οποια ειχα την καλυτερη επιδοση μπαταριας απο τοτε που αγορασα την συσκευη ... φευγοντας απο omega με την οποια ειδικα στην V9.0 δεν ημουν καθολου ευχαριστημενος απο μπαταρια οποιον κερνελ και να δοκίμασα...

Link to comment
Share on other sites

9505 Ευθύμη;; Τι ρομ-κερνελ ;

Όπως είπε κι ο φίλος με wannam η οποία έρχεται με Adam kernel, φοράω την τελευταία του Wannam την 1.4

Μεγάλη διαφορά στη μπαταρία παίζουν και οι εφαρμογές η παιχνίδια που παίζουμε.

Γενικά σε μπαταρία κινούμαι στα ίδια επίπεδα με τον Κώστα αλλά αν παίξω Fairway solitaire η Candy crash saga μπορεί να χρειαστεί φόρτιση πριν τις 12 ώρες.

Έχω το 9505.

Έχεις δίκιο ξέχασα να το πω, σπάνια παίζω παιχνίδια οπότε βοηθά κι αυτό στην καλύτερη απόδοση

Δηλαδή ρε παιδιά πόσηi ώρα κάνει να ανοίξει ο dialer και γιατί να αργεί σε τέτοιο κινητό με κορυφαία specs??

Μετράς 1 Mississippi και στο 2 άνοιξε. Σε τέτοιο τηλέφωνο έπρεπε να ανοίγει πριν πεις καν Mississippi :p Αργεί γιατί έχει ρυθμιστεί να κλείνει μετά από κάποιο χρονικό διάστημα η εφαρμογή. Εμένα δεν με ενοχλεί πλέον αυτό όπως στο S3 φυσικά, το είχα ξεχάσει

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ρε παιδιά πόση ώρα κάνει να ανοίξει ο dialer και γιατί να αργεί σε τέτοιο κινητό με κορυφαία specs??

 

Κακή εφαρμογή από τη Samsung. Παρακαλώ μείνετε εντός θέματος, δηλαδή περί μπαταρίας... thanks!

- Alex
Link to comment
Share on other sites

@@Βαλέρια

Βεβαίως και παίζουν ρόλο οι εφαρμογές. Όχι μόνο το ποιές χρησιμοποίησες, αλλά και τι εφαρμογές έχεις εγκατεστημένες.

Μετα απο 3χρονια χρήσης android συσκευών ξέρω ποιές αξίζουν και δεν δημιουργούν προβλήματα. Κάθε νέα που βάζω την τεσταρω και αν δω οτι αυξάνει την κατανάλωση η δημιουργεί αλλα προβλήματα, βρίσκω καινουργια που κάνει τα ίδια πραγματα.

Συνήθως οι εφαρμογές με 5 αστέρια και καλές κριτικές δεν έχουν προβλήματα.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχάς αποκλείεται το Note1 να έχει καλύτερη αυτονομία.

Δεύτερον το 15℅ ανα ωρα μεταφράζεται σε 6,5 ώρες οθόνη που είναι άριστη τιμή για smartphone με αυτά τα specs.

To Note2 μου έβγαζε 9ωρες οθόνη αλλά είχε μεγαλύτερη μπαταρία, λιγότερο απαιτητική οθόνη και GPU.

Είσαι μια χαρά. Πετα αυτό το antivirus και το battery calibration για να βελτιώσεις λίγο την αυτονομία και είσαι εντάξει.

 

Σήμερα έκανα reset.Είδα κάποια βελτίωση αλλά δυστυχώς τα νούμερα που λες ή τα νούμερα παραπανω δεν τα είδα..:(Σήμερα ας πούμε μου έβγαλε 4ώρες και κάτι οθόνη ως 11% σε 8ώρες.Το ψιλοέλιωσα βέβαια...αλλά π.χ. με το note που ανέφερα είχα σε 3ώρες,2 ώρες οθόνη με 69%.Κάποια βοήθεια;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S4] Η εμπειρία σας με τη μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...