Jump to content

[S4] Διαθεσιμότητα και αγορά


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγω ηθελα να θεσω ενα αλλο ερωτημα που με "βασανιζει". Φανταζομαι πως ολοι οσοι ειναι εδω, εχουν σκεφτει και αποκλεισει πρωτα το ενδεχομενο για htc one. Ποια ειναι η αποψη σας; (Αν εξαιρεσουμε τη διαφορα στην τιμη) αξιζει η αν οχι γιατι, να παει σε htc one?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εγω ηθελα να θεσω ενα αλλο ερωτημα που με "βασανιζει". Φανταζομαι πως ολοι οσοι ειναι εδω, εχουν σκεφτει και αποκλεισει πρωτα το ενδεχομενο για htc one. Ποια ειναι η αποψη σας; (Αν εξαιρεσουμε τη διαφορα στην τιμη) αξιζει η αν οχι γιατι, να παει σε htc one?

 

Για μένα όχι γιατί,

1.Δεν παίρνει κάρτα μνήμης.

2.Η κάμερα του S4 είναι πολύ καλύτερη.

3.Μεγαλύτερη και καλύτερη οθόνη.

4.Η samsung δίνει πιο γρήγορα αναβαθμίσεις και στηρίζει τις υπάρχουσες συσκευές της για μεγαλύτερο διάστημα από την htc.

5.Δεν έχει αποσπώμενη μπαταρία.

 

Από την άλλη το htc είναι αντικειμενικά πιο όμορφο κινητό, έχει καλύτερα ηχεία, το sense για μένα είναι πιο όμορφο από το touchwiz της samsung και δεν έχει ίχνος lag που κάποιοι παραπονιούνται ότι έχει το S4. Τα ζυγίζεις και διαλέγεις και παίρνεις...

Link to comment
Share on other sites

Για μένα όχι γιατί,

1.Δεν παίρνει κάρτα μνήμης.

2.Η κάμερα του S4 είναι πολύ καλύτερη.

3.Μεγαλύτερη και καλύτερη οθόνη.

4.Η samsung δίνει πιο γρήγορα αναβαθμίσεις και στηρίζει τις υπάρχουσες συσκευές της για μεγαλύτερο διάστημα από την htc.

5.Δεν έχει αποσπώμενη μπαταρία.

 

Από την άλλη το htc είναι αντικειμενικά πιο όμορφο κινητό, έχει καλύτερα ηχεία, το sense για μένα είναι πιο όμορφο από το touchwiz της samsung και δεν έχει ίχνος lag που κάποιοι παραπονιούνται ότι έχει το S4. Τα ζυγίζεις και διαλέγεις και παίρνεις...

 

Μεγαλύτερη οθόνη ναι, καλύτερη όχι, για κανένα λόγο, τουλάχιστον στα δικά μου μάτια. Τα κυριότερα - του One ,imo, είναι το κακό service στην Ελλάδα (arvato) και το αλουμίνιο που θέλει πολύ προσοχή. Τώρα αν κάποιος θέλει αποσπώμενη μπαταρία/κάρτα μνήμης/updates πάει σε S4, όποιος θέλει premium feel συσκευή/καλό ήχο/ραδιόφωνο/οθόνη πάει στο One. Lag κτλ διορθώνονται με updates οπότε λίγη σημασία θα έδινα σε αυτόν τον τομέα.

He who controls the past,commands the future.He who commands the future,conquers the past.
Link to comment
Share on other sites

Καταληγω στο οτι για εναν κοινο χρηστη, που δεν τον νοιαζει αν το κινητο θα παιρνει τοσο συχνα updates ή αν ο επεξεργαστης θα ειναι 1.7 η 1.9 ghz, το htc one φαινεται καλυτερη επιλογη. Η καμερα μπορω να πω δεν με ενδιαφερει τοσο, επειδη εχω καλη δικη μου. Καμια αλλη αποψη;
Link to comment
Share on other sites

Μεγαλύτερη οθόνη ναι, καλύτερη όχι, για κανένα λόγο, τουλάχιστον στα δικά μου μάτια. Τα κυριότερα - του One ,imo, είναι το κακό service στην Ελλάδα (arvato) και το αλουμίνιο που θέλει πολύ προσοχή. Τώρα αν κάποιος θέλει αποσπώμενη μπαταρία/κάρτα μνήμης/updates πάει σε S4, όποιος θέλει premium feel συσκευή/καλό ήχο/ραδιόφωνο/οθόνη πάει στο One. Lag κτλ διορθώνονται με updates οπότε λίγη σημασία θα έδινα σε αυτόν τον τομέα.

 

Εμένα μου αρέσουν εξίσου και οι δύο οθόνες, αλλά πολλοί αναφέρουν σαν μεγάλο πλεονέκτημα του S4 την "ζωντάνια" των χρωμάτων του. Για τα lags μακάρι να διορθωθούν φίλε μου, αλλά και για το S3 λέγαν τα ίδια και ακόμα και τώρα, 1 χρόνο μετά, τρώει τα ψιλοκολληματάκια του. Προς το παρόν, μόνο στο note 2 δεν υπάρχουν lags και ας είναι παλαιότερο του S4.

Edited by Ancient_Flame
Link to comment
Share on other sites

Bασικα και μονο που ειναι pentile η οθονη του s4 ειναι εξ αρχης ενα μειονεκτημα οσον αφορα την αναλυση.

Εκει που το one εχει 468 ppi για καθε R, G, B υποπιξελ, το galaxy υστερει γιατι εχει 312ppi για το R και B υποπιξελ ενω μονο για το G εχει 441ppi.

Και οσο κ αν λενε καποιοι οτι δε φαινεται η διαφορα παρα μονο στο μικροσκοπιο, αρκει ο οποιοσδηποτε αμεροληπτος χρηστης να βαλει διπλα διπλα ενα one και ενα s4. Το S4 διπλα του κατ εμε φαινεται σαν να ειναι 720p και οχι 1080p.

 

Oσο για τα ζωντανα χρωματα των amoled κλπ εχει καταντησει καραμελα το επιχειρημα.. Ζωντανοτατα χρωματα εχουν και οι καλες lcd και μαλιστα χωρις να ξεφευγουν. Για να μη πω οτι εξαιτιας αυτης της ''ζωντανιας'' οι amoled χανουν με τα χερια κατω στην σωστη διαβαθμιση των χρωματων.

Στο s4 ευτυχως κανανε τεραστια προοδο σε αυτο το θεμα, χωρις ομως ακομα να εχουν πλησιασει μια καλη lcd. Στο μονο που υπερτερουν οι amoled ξεκαθαρα και χωρις αμφισβητηση ειναι η απεικονιση του μαυρου...

Link to comment
Share on other sites

Θελω εμπειρια απο καποιον που γνωριζει καλα και τα 2 κινητα. Ειμαι σε φαση να αγορασω και ξαφνικα κατι με επιασε πως το sense, π ηχος, το ραδιο κλπ ειναι πιο ικανοποιητικα απο ενα κινητο που ειναι πλαστικο, με λιγο καλυτερη καμερα και συχνοτερα updates. Ως απλος χρηστης δηλαδη μεγαλυτερη σημασια πιστευω θα εχει το first-touch με το κινητο. Ειμαι σε φαση αγορας και ελπιζω να μην κανω λαθος. Απο την αλλη βεβαια το οτι ειναι ελαφρως πιο οικονομικο το s4 ειναι θετικο. Και οι 2 συσκευες ειναι σιγουρα κινηταρες. Απλα θελω μια βοηθεια να ξεκολλησω.
Link to comment
Share on other sites

Θελω εμπειρια απο καποιον που γνωριζει καλα και τα 2 κινητα. Ειμαι σε φαση να αγορασω και ξαφνικα κατι με επιασε πως το sense, π ηχος, το ραδιο κλπ ειναι πιο ικανοποιητικα απο ενα κινητο που ειναι πλαστικο, με λιγο καλυτερη καμερα και συχνοτερα updates. Ως απλος χρηστης δηλαδη μεγαλυτερη σημασια πιστευω θα εχει το first-touch με το κινητο. Ειμαι σε φαση αγορας και ελπιζω να μην κανω λαθος. Απο την αλλη βεβαια το οτι ειναι ελαφρως πιο οικονομικο το s4 ειναι θετικο. Και οι 2 συσκευες ειναι σιγουρα κινηταρες. Απλα θελω μια βοηθεια να ξεκολλησω.

 

 

Eμενα να πω την αμαρτια μου... Πρωτη φορα ειναι που το sense δεν μ αρεσει τοσο οσο το touchwiz. Ειναι πιο ελαφρυ και ολα τα αλλα που εχουμε συζητησει αλλα πολυ μουντο το εκαναν ρε παιδι μου...

Link to comment
Share on other sites

Στο οτι το Σεπτεμβρη θα φερουν το LTE-A με τα 32gb και το snap 800. Oπως καταλαβαινεις δεν μπορει να ειναι 100 ευρω η διαφορα τους...

Παιδιά, που οφείλεται αυτή η συνεχή πτώση της τιμής του κινητού;

Σε κάθε search έχει χάσει και λίγο. Νομίζω πως έχει ξεφύγει λίγο η κατάσταση πάντως.

ποιος ειπε οτι θα τα φερουν σεπτεμβρη?εγω θα σου πω και κατι αλλο αν ηταν να τα φερουν γιατι δεν τα φερναν τα σκρουτζομαγαζα-bestprices απο τωρα αφου εισαγωγης ειναι...

για μενα οσο παιρναει ο καιρος αυτο που καταλαβαινω ειναι οτι η ιδια η samsung σκοτωνει τιμες(προφανως μιας και ειπε οτι πουλησε 20μυρια στοκ).γιατι αν υποθεσουμε μαγαζια στυλ birdphone που ειχαι κυριως εισαγωγης τωρα βλεπω οτι και το καιζερ φαινει ελληνικα στην ΙΔΙΑ τιμη.οποτε το κερδος τους ειναι το ΙΔΙΟ!

 

-σε καποιον που ρωταγε για Τ mobile για ποιο λογο να το παρεις?προφανως εξωτερικα ή καπου εσωτερικα εχει καποιες ******** της t mobile=εταιρεια κινητης εξωτερικου

Link to comment
Share on other sites

ποιος ειπε οτι θα τα φερουν σεπτεμβρη?εγω θα σου πω και κατι αλλο αν ηταν να τα φερουν γιατι δεν τα φερναν τα σκρουτζομαγαζα-bestprices απο τωρα αφου εισαγωγης ειναι...

 

Προφανως γιατι υπαρχει θεμα με την εγγυηση εως τωρα. Περυσι εφεραν κατευθειαν το s3 LTE? Oχι.

Ηρθε ομως ? Ηρθε.

Το ιδιο δεν εγινε και με το htc oneX+?

Υποθεσεις ειναι ολα, μονο που αν λαβουμε υποψιν το παρελθον, το να ερθει το S4 LTE-A ειναι η πιο πιθανη υποθεση.

Το θεμα φυσικα ειναι οτι οταν ερθει θα εχει παρουσιαστει το note 3 οποτε δεν θα υπαρχει λογος να πας σ αυτο ετσι κ αλλιως εκτος κ αν δεν μπορεις το μεγεθος του note.

Link to comment
Share on other sites

Και οσο κ αν λενε καποιοι οτι δε φαινεται η διαφορα παρα μονο στο μικροσκοπιο, αρκει ο οποιοσδηποτε αμεροληπτος χρηστης να βαλει διπλα διπλα ενα one και ενα s4. Το S4 διπλα του κατ εμε φαινεται σαν να ειναι 720p και οχι 1080p.

Εγω πιστεύω οτι το S4 δείχνει 360p...μη σου πω και 240p

Καλα για το ONE δεν το συζητω...τουλαχιστον 4K αναλυση δειχνει

:)
Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστεύω οτι το S4 δείχνει 360p...μη σου πω και 240p

Καλα για το ONE δεν το συζητω...τουλαχιστον 4K αναλυση δειχνει

 

Eνταξει... Nevermind...:)

Link to comment
Share on other sites

H pentile υλοποιηση της οθονης του s4 φαινεται οταν το συγκρινεις με αληθινα 1080p smartphones. Παιδια απλα πραγματα. Εγω τα ειδα απο κοντα στο πλαισιο για κανα μισαωρο. Με τις οθονες ασχοληθηκα την περισσοτερη ωρα. Μπορει σε φωτογραφιες να μην φαινεται τοσο πολυ η διαφορα αλλα οταν προβαλλεις κειμενο κανει μπαμ οτι του one ειναι πιο sharp, πιο clear. Τι να κανουμε?

Μη λεμε τα ιδια που λεγαμε επι εποχης galaxy s1 που προσπαθουσαμε να βγαλουμε την οθονη του καλυτερη απ του iphone 4 οταν ο κοκκινος κοκκος εβγαζε ματι..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα..

σκεφτομαι να αγορασω το galaxy s4 κ ειδα οτι στο birdphone το εχει 490 ειναι αξιοπιστο site?

γιατι εχει μεγαλη διαφορα στην τιμη σε σχεση με καταστηματα..

παιζει κατι? :O

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα..

σκεφτομαι να αγορασω το galaxy s4 κ ειδα οτι στο birdphone το εχει 490 ειναι αξιοπιστο site?

γιατι εχει μεγαλη διαφορα στην τιμη σε σχεση με καταστηματα..

παιζει κατι? :O

 

Προχωρα αφοβα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα..

σκεφτομαι να αγορασω το galaxy s4 κ ειδα οτι στο birdphone το εχει 490 ειναι αξιοπιστο site?

γιατι εχει μεγαλη διαφορα στην τιμη σε σχεση με καταστηματα..

παιζει κατι? :O

 

http://www.myphone.gr/forum/search.php?searchid=6896631

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

ειναι αξιοπιστα με λιγα λογια??:cool::D

ευχαριστω πολυ για την απαντηση..

οι συσκευες ειναι κανονικα με ελληνικο μενου σωστα?

Link to comment
Share on other sites

ειναι αξιοπιστα με λιγα λογια??:cool::D

ευχαριστω πολυ για την απαντηση..

οι συσκευες ειναι κανονικα με ελληνικο μενου σωστα?

 

Πολύ σωστά.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

 

το λινκ δεν δουλευει. ψαχνω και εγω για ενα φτηνο καταστημα για γερμανικης εισαγωγης s4.

Link to comment
Share on other sites

το λινκ δεν δουλευει. ψαχνω και εγω για ενα φτηνο καταστημα για γερμανικης εισαγωγης s4.

 

http://www.extreme-mobile.gr/c.Kinita-Tilefona-Tablets.80970.html

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ετοιμάζομαι κι εγώ να περάσω από το HTC One X στο S4. Βλέπω ότι υπάρχει σε στοκ στο Birdphone το γερμανικό της T-Mobile. Να το προτιμήσω ή να ψάξω για κάποιο άλλο; :worry:

 

http://www.birdphone.gr/ecs/gr/products/Samsung-i9505-Galaxy-S4-LTE-16GB-White-Frost-T-Mobile.aspx

Link to comment
Share on other sites

http://www.kaizershop.gr/samsung_i9505_16gb_white_frost_eu

Παιδιά απο kaizershop.gr εάν αγοραστεί υπάρχει κάποιο θέμα (ξεκλείδωτο; unbranded ?) ξέρει κανείς που το έχει αγοράσει απο εκεί;

 

Ήμουνα ένα βήμα πριν την αγορά του HTC one, αλλά το πρωϊ πέρασα απο πλαίσιο και επεξεργάστηκα και τα 2 κινητά. Προσωπικά το galaxy με κέρδισε αμέσως, φυσικά είναι θέμα προσωπικού γούστου αλλά τελικά θα καταλήξω εκεί. Το αναφέρω διότι έγραψα και στα ποστ του HTC.....:)

Edited by jkarabas
Link to comment
Share on other sites

http://www.kaizershop.gr/samsung_i9505_16gb_white_frost_eu

Παιδιά απο kaizershop.gr εάν αγοραστεί υπάρχει κάποιο θέμα (ξεκλείδωτο; unbranded ?) ξέρει κανείς που το έχει αγοράσει απο εκεί;

 

Ήμουνα ένα βήμα πριν την αγορά του HTC one, αλλά το πρωϊ πέρασα απο πλαίσιο και επεξεργάστηκα και τα 2 κινητά. Προσωπικά το galaxy με κέρδισε αμέσως, φυσικά είναι θέμα προσωπικού γούστου αλλά τελικά θα καταλήξω εκεί. Το αναφέρω διότι έγραψα και στα ποστ του HTC.....:)

 

 

Από εκεί το πήρα κι εγώ (2 κομμάτια κιόλας με διαφορά 3 εβδομάδων) το 1ο ήταν γερμανικό (φίλου) και το δικό μου Ρουμανίας (αν και πρακτικά δεν έχει σημασία) κανένα θέμα δεν έχουν, προχώρα άφοβα :)

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Από εκεί το πήρα κι εγώ (2 κομμάτια κιόλας με διαφορά 3 εβδομάδων) το 1ο ήταν γερμανικό (φίλου) και το δικό μου Ρουμανίας (αν και πρακτικά δεν έχει σημασία) κανένα θέμα δεν έχουν, προχώρα άφοβα :)

 

Σε ευχαριστώ Δημήτρη.

 

http://www.birdphone.gr/gr/prdid/92802305e8f241d48ad2be59de52532f/productinfo.aspx

 

Πληροφοριακά αυτό το LTE White frost τι σημαίνει;;;Μήπως είναι T-Mobile??

Edited by Tyxerakias
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S4] Διαθεσιμότητα και αγορά

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...