Jump to content

Lenovo A820


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επειδή πολλοί ζητήσατε οδηγό για την rom http://www.needrom.com/mobile/lenovo-a820-12/ θα σας πω τι έκανα εγώ. Καταρχήν να σας πω ότι τα έχω κάνει πολλές φορές χωρίς να έχω το παραμικρό πρόβλημα… Παρόλα αυτά δεν θα ήθελα να μου καταλογίσετε ευθύνη αν κάτι δεν πάει καλά… Ο καθένας αναλαμβάνει και τις ευθύνες του…

1. Βασική προϋπόθεση είναι το κινητό να είναι root. Νομίζω ότι όλα είναι αφού ο Κινέζος έτσι τα στέλνει…

2. Από τον οδηγό του EGRANEROE στη σελίδα 3, #32, ΜΕΡΟΣ Β κατεβάζουμε το αρχείο FlashTool - Revovery. Κάπου εκεί μέσα στον φάκελο recovery βρίσκουμε το αρχείο recovery_TWRP_2.4.4.0_LenovoA820_S135.img το οποίο τοποθετούμε στην εξωτερική μας κάρτα ( στην αρχή - ρίζα και όχι μέσα σε κάποιο φάκελο ).

3. Από το Google Play κάνουμε εγκατάσταση στο κινητό το Mobileuncle MTK Tools και το τρέχουμε. ( Απαιτείται root ). Στο Recovery Update επιλέγουμε το παραπάνω αρχείο recovery_TWRP_2.4.4.0_LenovoA820_S135.img που βρίσκεται στην SDCard2 και κάνουμε επανεκκίνηση. Με αυτόν τον τρόπο αποκτήσαμε TWRP Recovery…

4. Από τη σελίδα http://www.needrom.com/mobile/lenovo-a820-12/ κατεβάζουμε τα εξής αρχεία:

α. Lenovo A820 - V2.2

β. Lenovo A820 - Patch 2.2 to 2.1 ( έχει λάθος, εννοεί 2.2.1)

γ. LenovoSystemUI-mod-CWM

Όπως είναι με κατάληξη .zip (δεν τα αποσυμπιέζουμε) τα τοποθετούμε στην εξωτερική κάρτα.

5. Μπαίνουμε σε recovery πατώντας ταυτόχρονα τα τρία πλήκτρα… Τα δύο πλήκτρα της έντασης ( + / - ) και το power.

6. Από την επιλογή wipe τα έκανα όλα εκτός φυσικά από την External Storage… Δηλαδή έκανα 6 wipe… Από την επιλογή Install φλασάρουμε τη ρομ v2.2 και κάνουμε επανεκκίνηση.

7. Με τον ίδιο τρόπο ( τρία πλήκτρα ) ξαναμπαίνουμε σε recovery και φλασάρουμε το patch 2.2.1 το οποίο προσθέτει τις επιλογές reboot και recovery στο power menu. Αν δεν δουλεύουν καλά οι επαφές π.χ. δεν έχει αναγνώριση κλήσεων σβήστε και ξαναπεράστε τις επαφές…

8. Πλέον μπορούμε να μπούμε στο recovery από το power menu…

Επίσης χρήσιμο είναι για μένα και το τρίτο φλασάρισμα

γ. LenovoSystemUI-mod-CWM καθώς προσθέτει τα εξής:

- Updates SystemUI with 1% battery mod

- Updates to empty SIM display mechanism. Indicators for unpopulated slots are now hidden. Εγώ το χρησιμοποιώ με μία σιμ…

Κάντε μία επανεκκίνηση και είστε έτοιμοι…

Όποιος ασχοληθεί ας αναφέρει αν όλα πήγαν καλά… Νομίζω ότι δεν θα υπάρξει πρόβλημα…

Αφιερώστε αν μπορείτε λίγο χρόνο να διαβάσετε την περιγραφή των βημάτων από τον δημιουργό της ρομ και τα σχόλια που ακολουθούν… Αναφέρονται χρήσιμα πράγματα…

Βασικά δεν μπόρεσα να βρω τρόπο να έχω διαφορετικό wallpaper στην επιφάνεια εργασίας και στη lock screen… Επίσης δεν παίρνει συντομεύσεις στη lock screen… Αν βρείτε τρόπο πείτε και μένα…

Η συγκεκριμένη ρομ βασίζεται στην S_138 που είναι η προτελευταία επίσημη ρομ για το κινητό μας… Η τελευταία είναι η S_139. Ο δημιουργός της έχει βγάλει μία test rom πάνω στην S_139 την οποία και έχω τώρα περασμένη αλλά δεν βλέπω τον λόγο να την περάσετε… Έχει κανά δυο θεματάκια… Και δεν έχει και ελληνικά… Θα την ολοκληρώσει όμως και θα είναι καλύτερη. Οπότε τα ξαναλέμε…

Λοιπόν μου ήρθε και η θήκη http://www.ebay.co.uk/itm/Nillkin-Ultra-thin-Matte-Hard-Cover-Case-Skin-LCD-Guard-For-Lenovo-A820-/111107535610?pt=UK_MobilePhones_MobilePhonesCasesPouches&var=&hash=item19de8672fa

Μιλάμε είναι πάρα πολύ καλή. Από σκληρό πλαστικό… Καμιά σχέση με αυτήν του Κινέζου… Δεν δίνει ιδιαίτερο όγκο στο κινητό…. Είναι πολύ κομψή και δεν φαίνεται για φτηνιάρικη… Επίσης δεν ξέρω πόσο χρήσιμο είναι αλλά περνιέται και ανάποδα, εφαρμόζει δηλαδή να καλύπτει και την οθόνη του κινητού… Νομίζω ότι σε αυτά τα χρήματα είναι μία εξαιρετική επιλογή. Την προτείνω σίγουρα…

Αλέξης
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καμιά ιδέα γιατί μετά από το lock screen αλλάζει μόνο του το default keyboard έχουμε? Είναι θέμα του swype που έχω βάλει εγώ σαν κύριο ή είναι bug της rom?
Link to comment
Share on other sites

καμιά ιδέα γιατί μετά από το lock screen αλλάζει μόνο του το default keyboard έχουμε? Είναι θέμα του swype που έχω βάλει εγώ σαν κύριο ή είναι bug της rom?

 

Την πέρασες την custom? Πως σου φάνηκε?

Βασικά δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι θέλεις να πεις με το keyboard... Αν θες γίνε πιο αναλυτικός...

Αλέξης
Link to comment
Share on other sites

Λύθηκε ήταν προβληματικό το swype . Ενώ διάλεγα αυτό σαν default , επανέρχοταν το πληκτρολόγιο της rom και γίνοταν αυτό default από μόνο του. Διάλεξα ένα άλλο και όλα οκ . Την custom λέω να την δοκιμάσω σε λίγες μέρες μετά την τρομάρα που πήρα σήμερα ότι brickara τελείως το τηλέφωνο. Μόλις το κάνω θα γράψω. Thanks!
Link to comment
Share on other sites

Λύθηκε ήταν προβληματικό το swype . Ενώ διάλεγα αυτό σαν default , επανέρχοταν το πληκτρολόγιο της rom και γίνοταν αυτό default από μόνο του. Διάλεξα ένα άλλο και όλα οκ . Την custom λέω να την δοκιμάσω σε λίγες μέρες μετά την τρομάρα που πήρα σήμερα ότι brickara τελείως το τηλέφωνο. Μόλις το κάνω θα γράψω. Thanks!

 

Όλα καλά... Εμένα πάλι με βόλεψε το swiftkey.

Αλέξης
Link to comment
Share on other sites

Αυτό έβαλα κι εγώ και πάνω που νόμιζα ότι δούλευε πάλι τα ίδια. Μέχρι και freeze έκανα το default πληκτρολόγιο της rom αλλά τπτ. Το διαλέγει μόνο σαν default input κάθε φορά που ανοίγω το κινητό.
Link to comment
Share on other sites

Απέκτησα κι εγώ το κινητό απο το minideal root και με ελληνικο μενου στην έκδοση S135_130322. Έκανα αναζήτηση για system update κι εμφανίστηκε η έκδοση S139_130422. Αξίζει να κάνω αυτό το update? Aν το κάνω θα χάσω την ελληνική γλώσσα?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αυτό έβαλα κι εγώ και πάνω που νόμιζα ότι δούλευε πάλι τα ίδια. Μέχρι και freeze έκανα το default πληκτρολόγιο της rom αλλά τπτ. Το διαλέγει μόνο σαν default input κάθε φορά που ανοίγω το κινητό.

 

Είχα ένα παρόμοιο πρόβλημα με το GO Keyboard, μέχρι που το έκανα εγκατάσταση στο τηλέφωνο και οχι στην κάρτα μνήμης και έφτιαξε.

Tutorial για rooting και Google Play σε Lenovo A520, A660, A789, A800 http://androidphoneguides.blogspot.gr/ - τα link που δεν δούλευαν διορθώθηκαν
Link to comment
Share on other sites

Απέκτησα κι εγώ το κινητό απο το minideal root και με ελληνικο μενου στην έκδοση S135_130322. Έκανα αναζήτηση για system update κι εμφανίστηκε η έκδοση S139_130422. Αξίζει να κάνω αυτό το update? Aν το κάνω θα χάσω την ελληνική γλώσσα?

 

οπως λεει ο φιλος....μην το κανεις....εκτος και αν θελεις να μπεις σε περιπετειες....:lol:

 

το κινητο χανει play store, ελληνικη γλωσσα, δικαιωματα root...αποκτα πολλες κινεζικες και αχρηστες εφαρμογες που δεν μπορεις να βγαλεις.....οποτε θα πρεπει μετα να το ξαναρουταρεις.....και να ξαναβαλεις play store....

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

de_thymamai όλα οκ!!! πέρασα την rom και όλες τις διαδικασίες κλπ μέσα σε 20 λεπτά! αρκετά κατανοητές οι οδηγίες σου - σ'ευχαριστώ! :D

 

Να 'σαι καλά ρε φίλε... Και γω σ' ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια... Δεν ξέρω πως σου φαίνεται... εμένα πάντως με ικανοποιεί... Και με μερικές αλλαγές - εφαρμογές από το google play το κινητό μεταμορφώνεται...

Αλέξης
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στην παρεα! Παρελαβα χθες το κινητακι απο geekbuying. Απο 19/6 που ειχε βγει η ενημερωση για dispatched to overseas εφτασε στα χερια μου 8/7. Πολυ καλες πρωτες εντυπωσεις. Εντυπωσιακη οθονη, δεν κολλαει καθολου παρολο που το πιεσα αρκετα.

Το πιο τρελο ειναι οτι προσπαθουσα να αδειασω την μπαταρια (οσο ειχε δηλαδη οταν μου το εστειλαν) απο το 14% και πραγματικα εσπασα τα νευρα μου! :wacko: @ 2 ωρες συνεχως στο ιντερνετ με wifi, να κατεβαζω, να βλεπω βιντεο με τερμα τον ηχο, να παιζω παιχνιδια και να μη σβηνει με τιποτα! :blink: :D Φτου να μην το ματιασω, μακαρι να συνεχισει ετσι! Αυτα!

~ Samsung Galaxy S10 ~
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Παρέλαβα έδω και λίγη ώρα το lenovo A830 αποτο κατάστημα minideal. Εν τάχυ: Παραγγελία στις 26 Ιουνίου. Παραλαβή σήμερα 10Ιουλίου με Singpost (ΔΩΡΕΑΝ)registered και με tracking number σε άψογη κατάσταση συσκευασίας κουτί και περιεχόμενο. Στη συσκευασία είχαν βάλει και δώρο τη θήκη. Τη ζελατίνα οθόνης την είχαν τοποθετήσει. Ήρθε ρουταρισμένο , με playstore, και προεπιλεγμένη γλώσσα Αγγλικά. ελληνικά όπως και άλλες γλώσσες υπάρχουν να εγκαταστίσεις κατα προτίμηση. Τρέχει apex launcher και απο ότι πρόλαβα να δω δεν έχει κάποιον άλλον default launcher. Η ποιότητα κατασκευής είναι παραπάνω απο το αναμενόμενο καλή. Η οθόνη παρά την ανάλυση 540 Χ 960 ικανοποιεί πλήρως. Το GPS εντόπισε την θέση μου σε λίγα δευτερόλεπτα με Α-GPS ανοικτό. Κινέζικες εφαρμογές δεν υπάρχουν παρα μόνο στο ημερολόγιο εμφανίζονται κάποιοι κινέζικοι χαρακτήρες δίπλα στις ημερομηνίες και κάποιοι άλλοι χαρακτήρες στον dialer που δεν εμποδίζουν τη λειτουργεία τους. Τρέχει android 4.2.1 / build number S115_130426`. Το wifi του δεν είναι ιδιαίτερα δυνατό παντα. Άλλες φορές εξασθενεί άλλες είναι με φου΄λ σήμα. (ίσως σε πολλές περιπτώσεις να παίζει ρόλο και το ρούτερ. έχω ένα ZTE της wind). Απο σήμα πολύ καλά τα πάει. Γεμάτες μπάρες με ένδειξη 3G H++.Δεν παρατήρησα κάτι να πέφτει απότομα το σήμα κλπ. Δευτερη sim δεν έχω βάλει ακόμα. Η κάμερα του ιδιαίτερα γρήγορη και άμεση αλλά το τελικό αποτέλεσμα, φάινεται να έχει αρκετό "θόρυβο" η φωτογραφία. Η κάμερα του στα ίδια επίπεδα. Τέλος άφησα κάποιες απορίες που έχω για τους κατόχους Α820-830 που αγόρασαν απο minideal.

1.Υπάρχει τρόπος μετά απο το αυτόματο σβήσιμο της οθόνης να μην πατάω συνέχεια το πλήκτρο power ώστε να ανοίγει η οθόνη και να έχω πρόσβαση στο ξεκλείδωμα?

2. Στο notification bar στις συντομεύσεις όπου είναι τα wifi - GPS κλπ υπάρχει ένα εικονίδιο Energy Smart. Αυτό είναι πορτοκαλί δηλαδή ενεργό.(enabled που θα λέγαμε και στα ελληνικά). Δυστυχώς όταν το πατάω με πηγαίνει στο desktop.Υπάρχει κάποια ρύθμιση απο αλλού του energy smart ή είναι απλά του launcher? Επίσης υπάρχουν άλλα δύο εικονίδια στην μπάρα ειδοποιήσεων τα εξής: Child mode και Guest mode. Ούτε αυτά αλλάζουν πατώντας τα (Τα συγκεκριμένα δεν είναι ενεργά)

3. Κάπου είχα διαβάσει ότι μπορέις να επιλέξει κάτι σαν -energy saver- να μην δουλεύει ταυτόχρονα με τους 4 πυρήνες. Αυτό συνδέεται μήπως με την δεύτερη παράγραφο (energy Smart)

BB 9000 / 9780, Samsung Galaxy S III min, Samsung I9505 Galaxy S4, Note 8.0, Blackberry Z3
Link to comment
Share on other sites

2. Στο notification bar στις συντομεύσεις όπου είναι τα wifi - GPS κλπ υπάρχει ένα εικονίδιο Energy Smart. Αυτό είναι πορτοκαλί δηλαδή ενεργό.(enabled που θα λέγαμε και στα ελληνικά). Δυστυχώς όταν το πατάω με πηγαίνει στο desktop.Υπάρχει κάποια ρύθμιση απο αλλού του energy smart ή είναι απλά του launcher? Επίσης υπάρχουν άλλα δύο εικονίδια στην μπάρα ειδοποιήσεων τα εξής: Child mode και Guest mode. Ούτε αυτά αλλάζουν πατώντας τα (Τα συγκεκριμένα δεν είναι ενεργά)

3. Κάπου είχα διαβάσει ότι μπορέις να επιλέξει κάτι σαν -energy saver- να μην δουλεύει ταυτόχρονα με τους 4 πυρήνες. Αυτό συνδέεται μήπως με την δεύτερη παράγραφο (energy Smart)

 

 

κανονικα το κουμπι Energy Smart ανοιγει την εφαρμογη Lenovo Power (η οποια εχει και εκονιδιο στα apps)....

αυτη η εφαρμογη συρωντας το κατω μερος της εχει διαφορες επιλογες....

....μια απο αυτες -κατω δεξια- ειναι η ταχυτητα του κινητου σε τρεις δοαβαθμισεις οικονομιας...0.8, 1 και 1,2 ΜHz....

 

ΥΓ....αντιστοιχα τα Child mode και Guest mode ανοιγουν εφαρμογες αλλα σε οσους εχουν τις πρωτουτυπες κινεζικες εκδοσεις του λογισμικου...και οι εφαρμογες ειναι στα κινεζικα οποτε με το ρουταρισμα αφαιρουνται....

Edited by HEO
προσθηκη

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

κανονικα το κουμπι Energy Smart ανοιγει την εφαρμογη Lenovo Power (η οποια εχει και εκονιδιο στα apps)....

αυτη η εφαρμογη συρωντας το κατω μερος της εχει διαφορες επιλογες....

....μια απο αυτες -κατω δεξια- ειναι η ταχυτητα του κινητου σε τρεις δοαβαθμισεις οικονομιας...0.8, 1 και 1,2 ΜHz....

 

Δυστυχώς στην περιπτωση μου δεν υπάρχει...:wacko: Υπάρχει κάποιος τρόπος για επανάκτηση? Κάποιος άλλος launcher ίσως βοηθούσε?

 

Thanks!

BB 9000 / 9780, Samsung Galaxy S III min, Samsung I9505 Galaxy S4, Note 8.0, Blackberry Z3
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς στην περιπτωση μου δεν υπάρχει...:wacko: Υπάρχει κάποιος τρόπος για επανάκτηση? Κάποιος άλλος launcher ίσως βοηθούσε?

 

Thanks!

 

....δεν το γνωριζω αυτο..... ισως καποιος πιο ειδικος να μπορει να βοηθησει....

 

εκτος και αν πας κατα τον δικο μου τροπο....φλασαρα την original κινεζικη 139.....εβαλα recovery (recovery_TWRP_2.4.4.0_boot_LenovoA820_S135) ....μετα ρουταρα το κινητο.....και εβαλα googleapps....

 

και εχω ενα οσο πιο κοντα στην original εκδοση κινητο....

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειμαι ολιγον ασχετος με τo Android ακομα, θα μπορουσε καποιος να μου πει πως καταλαβαινω οτι οντως το κινητο ειναι rootαρισμενο;
~ Samsung Galaxy S10 ~
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους... ενδιαφέρομαι για την αγορά του συγκεκριμένου κινητού. έχω διαβάσει όλο το forum και έχω κάποιες ερωτήσεις...

 

  • Τόσο χαλια ειναι η default ROM και ολοι την αλλάζετε; (ένα HTC είχα, αλλά δεν το είχα πειράξει και πριν μια βδομαδα το πουλησα για να παρω dual)

  • Αν καταλαβα καλά 3G μονο ή sim1 παρεχει... ξέρετε υπάρχουν dual sim που υποστηρίζουν και οι 2 sim 3G?

  • google play υπαρχει κανονικα; σωστα;οι διάφορες εφαρμογές απο εκεί κατεβαίνουν καλά ή έχει κανά μπλέξιμο;

 

Αν μου ελεγε κάποιος κάποιο άλλο thread που να έχει απόψεις για dual sim θα τον ευχαριστουσα....

 

 

Επειδη ειμαι ολιγον ασχετος με τo Android ακομα, θα μπορουσε καποιος να μου πει πως καταλαβαινω οτι οντως το κινητο ειναι rootαρισμενο;

 

απο τα λίγα που ξέρω και εγω θα δεις οτι εφαρμογές που κανονικα δε θα έβγαιναν (πχ κινεζικες) μπορείς να τις πετάξεις.

ΣτΑύΡοΣ
Link to comment
Share on other sites

....δεν το γνωριζω αυτο..... ισως καποιος πιο ειδικος να μπορει να βοηθησει....

 

εκτος και αν πας κατα τον δικο μου τροπο....φλασαρα την original κινεζικη 139.....εβαλα recovery (recovery_TWRP_2.4.4.0_boot_LenovoA820_S135) ....μετα ρουταρα το κινητο.....και εβαλα googleapps....

 

και εχω ενα οσο πιο κοντα στην original εκδοση κινητο....

 

Ευχαριστώ..Μάλλον πρέπει να πιάσω δουλειά όλο το βράδυ;) ή να βάλω κάποιο CPU tuner απο το market....:blink:

BB 9000 / 9780, Samsung Galaxy S III min, Samsung I9505 Galaxy S4, Note 8.0, Blackberry Z3
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς στην περιπτωση μου δεν υπάρχει...:wacko: Υπάρχει κάποιος τρόπος για επανάκτηση? Κάποιος άλλος launcher ίσως βοηθούσε?

 

Thanks!

 

Φίλε μου σου δίνω link εδώ να κατεβάσεις το Lenovo Power Saving που έβγαλα από το δικό μου Α800. Νομίζω οτι θα σου κάνει ;)

Tutorial για rooting και Google Play σε Lenovo A520, A660, A789, A800 http://androidphoneguides.blogspot.gr/ - τα link που δεν δούλευαν διορθώθηκαν
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
  • Αν καταλαβα καλά 3G μονο ή sim1 παρεχει... ξέρετε υπάρχουν dual sim που υποστηρίζουν και οι 2 sim 3G?

 

Το συγκεκριμένο ναι, υπάρχουν ωστόσο μερικά από τα καινούργια και high-end κατηγορίας που υποστηρίζουν 3G και στις δύο κάρτες. Ψάξε στα γνωστά κινέζικα καταστήματα και θα τα βρεις.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου σου δίνω link εδώ να κατεβάσεις το Lenovo Power Saving που έβγαλα από το δικό μου Α800. Νομίζω οτι θα σου κάνει ;)

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!!! Δούλεψε μια χαρά....:)

BB 9000 / 9780, Samsung Galaxy S III min, Samsung I9505 Galaxy S4, Note 8.0, Blackberry Z3
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου σου δίνω link εδώ να κατεβάσεις το Lenovo Power Saving που έβγαλα από το δικό μου Α800. Νομίζω οτι θα σου κάνει ;)

 

σωστος....:)

 

και υποθετω οτι αν το ονομασει LenovoPowerSaving.apk και το βαλει στο /system/app θα δουλευει και το κουμπι Energy Smart.....

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...