Jump to content

Lenovo A820


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα. Εχω και γω το lenovo a820 και εβαλα τη lamβda rom 2.4 RC

Εχω ενα θεματάκι με το ραδιο. Περα απ το οτι δεν παιζει χωρις κεραια, πηγα στο system->battery και μου λεει οτι μου τρωει 30% του χρόνου στην μπαταρία. Τόσο μου τρώει και το wifi ας πουμε που λεει δίπλα. Γενικά δε το χρηισιμοποιώ και το απεγκατέστησα. Αλλά τώρα μου γράφει cell standby και μου τρώει επισης 25%...

Εγω γενικά δε θέλω να μου τρώει καθόλου μπαταρία, γιατί δε το χρησιμοποιώ. Γίνεται?

 

Το cell standby αφορά την κεραία του τηλεφώνου...

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εννοείς την κεραία του ραδιοφώνου ή την κεραία του σήματος ?

Και πως μου τρώει τόσο μεγάλο ποσοστο (33%), τη στιγμή που το wifi, με αρκετή χρήση μου τρώει 27%?

Υπάρχουν και άλλοι μήπως που έχουν την έκδοση lambda 2.4RC να μας πουν?

Link to comment
Share on other sites

Την έχω βάλει σε 2 κινητά δεν έχω το πρόβλημα που αναφέρεις

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Την κεραια του σηματος εννοει. Ειναι φυσιολογικο να στο βγαζει αυτο. Ενημερωτικα παντως βγηκε και η τελικη εκδοση της lambda, η 2.4 final. Πολυ καλη μεχρι στιγμης, χωρις να βρω καποιο προβλημα. Με τον google now launcher να αξιζει την δοκιμη.
Link to comment
Share on other sites

Ωραία, ξέρει κανείς πως να βάλω πίσω την εφαρμογή του ραδιοφώνου τώρα που την έβγαλα?:D

Εδώ, στο 1ο Post, στην περιοχή με τίτλο:

Additional possibility:Change of FM radio

σου δίνει το αρχείο που πρέπει να κατεβάσεις και οδηγίες πως το περνάς μέσω custom firmware.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδια και συγχαρητηρια για τις γνωσεις που παρεχετε!!!!! Πριν 5 μερες μου ηρθε το Α820 απο ebay και η rom που φορουσε εβλεπε αναποδα την sd με την internal και δεν μου απεικονιζε με ακριβεια το υπολοιπο της μπαταριας. Ετσι ψαχτηκα αμεσως και καταφερα να βαλω χαρη στην βοηθεια σας βεβαια την : : http://www.needrom.com/pho...s/lenovo/a820/ πρωτα την 2,3,3 και μετα το update se 2.3.4. Τα προβληματα μου αμεσως εξαφανιστηκαν. Ξαναεστησα το κινητακι οπως ηθελα και ειπα να ξαναβαλω το kaspersky internet security. Εγκατεστησα λοιπον το προγραματακι και πηγα να το ανοιξω στην 2η οθονη ομως που εβγαζε εμενε εκει και δεν συνεχιζε. Προβλημα μου εβγαλε και το Greek WPA Finder 3.0 εκει που ξεκιναει και λεει press in the AD to start δεν μου εμφανιζε την διαφιμηση και ελεγε οτι μαλλον ειχα καποιο pop up block. Ετσι ξαναπερασα αποτην αρχη την ιδια rom και το update της και στην συνεχεια κατευθειαν το kaspersky για να μην τυχον το μπλοκαρει καποιο αλλο προγραμμα αλλα παλι το ιδιο θεμα ομοιως και to WPA finder. Κατεβασα μετα το Greek WPA Finder 3.5 και δεν χρειαζοταν να δω καποια διαφημιση οποτε ξεκινησε κανονικα και για antivirus εβαλα το AVG αλλα το προβλημα μου παραμενει και καποια αλλη στιγμη θα το ξαναβρω σιγουρα μπροστα μου. Τοχει συναντησει κανενας αλλος αυτο;

To αρχειο που ''κοβει'' της διαφημισεις ειναι το hosts, θα το βρεις στη διαδρομη c > system > etc > , μπορεις να του αλλαξεις ονομα σε πχ hostsold να κανεις τη δουλεια σου με το Greek WPA Finder και μετα να του αλλαξεις παλι ονομα. Ισως σε καθε αλλαγη ονοματος να πρεπει να κανεις επανεκκινηση.

 

kaspersky και AVG αν τα εχεις για antivirus καλο ειναι να τα βγαλεις, δεν χρειαζονται αν κατεβαζεις εφαρμογες απο το play ;)

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Την κεραια του σηματος εννοει. Ειναι φυσιολογικο να στο βγαζει αυτο. Ενημερωτικα παντως βγηκε και η τελικη εκδοση της lambda, η 2.4 final. Πολυ καλη μεχρι στιγμης, χωρις να βρω καποιο προβλημα. Με τον google now launcher να αξιζει την δοκιμη.

 

φιλε καλησπερα, τι διαφορες εχει από την 2.4RC? Αξιζει το κοπο?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς,

-- είτε να κάνεις repartition της μνήμης του τηλεφώνου (επέκταση του αποθηκευτικού χώρου για τις εφαρμογές και μείωση του χώρου για δεδομένα), όπως περιγράφεται εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=370996 . Σε μένα δούλεψε.

-- είτε να χρησιμοποιήσεις το link2SD, όπως περιγράφεται εδώ http://www.greeceandroid.gr/app/238-link2sd . Και αυτό δούλεψε σε μένα.

 

Ευχαριστώ πολύ. Δοκίμασα με το Link2D και είδομεν...... Μακάρι να δουλέψει και σε μένα.

 

Ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Επειδή από android ξέρω λίγα πράγματα, υπάρχει διαθέσιμος bluetooth driver για A820?

 

Υπάρχει η δυνατότητα σε ήδη φορεμένη ROM να αλλαχτεί ο driver?

Link to comment
Share on other sites

Χτες προσπάθησα να περασω rom με τον οδηγο του eganroe στην σελιδα 3.Αυτο που καταφερα είναι αφού τελειωσα με την Α φαση,να δω τον πράσινο κύκλο και μετά απο τότε το κινητό δεν ξανάναψε ότι και αν έκανα.Δοκιμασα με διαφορετικές rom,απο τσεχικα site,επίσημες απο needrom κλπ,αλλά τίποτα.Διαβασα όλο το θέμα αλλά ...τζίφος.όποιες προτάσεις και αν έγιναν για ξε-brick δεν βοήθησαν...το αστειο είναι ότι το κινητο είχε rootαρισμένη ρομ και κριμα,το χάλασα θεωρόντας το ευκολο,ενω τα είχα όλα έτοιμα...

Με το που ανοιγω το flashtool,στην διαχείρηση ,com &port το κινητο εμφανιζεται Lenovo usb port (com31) ,τρεχω απο την αρχη τον οδηγο ξανα και ξανα,εχω κατεβασει Ο,ΤΙ σχετικο εχω διαβάσει,τιποτα...δεν μπορω να καταλάβω τι εχω κανει λάθος .

Και μου χρειαζεται το internet αρκετα αυτες τις μερες...

 

EDIT

Το θεμα λύθηκε :))))))))))

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1943442&page=84

Αλλαξα preloader ,ok!!!!!!!!!!!!

Edited by Aifel_tower
Link to comment
Share on other sites

Χτες προσπάθησα να περασω rom με τον οδηγο του eganroe στην σελιδα 3.Αυτο που καταφερα είναι αφού τελειωσα με την Α φαση,να δω τον πράσινο κύκλο και μετά απο τότε το κινητό δεν ξανάναψε ότι και αν έκανα.Δοκιμασα με διαφορετικές rom,απο τσεχικα site,επίσημες απο needrom κλπ,αλλά τίποτα.Διαβασα όλο το θέμα αλλά ...τζίφος.όποιες προτάσεις και αν έγιναν για ξε-brick δεν βοήθησαν...το αστειο είναι ότι το κινητο είχε rootαρισμένη ρομ και κριμα,το χάλασα θεωρόντας το ευκολο,ενω τα είχα όλα έτοιμα...

Με το που ανοιγω το flashtool,στην διαχείρηση ,com &port το κινητο εμφανιζεται Lenovo usb port (com31) ,τρεχω απο την αρχη τον οδηγο ξανα και ξανα,εχω κατεβασει Ο,ΤΙ σχετικο εχω διαβάσει,τιποτα...δεν μπορω να καταλάβω τι εχω κανει λάθος .

Και μου χρειαζεται το internet αρκετα αυτες τις μερες...

 

EDIT

Το θεμα λύθηκε :))))))))))

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1943442&page=84

Αλλαξα preloader ,ok!!!!!!!!!!!!

 

Φίλε Aifel είναι δυνατόν να είσαι root και να μην έχεις περάσει Recovery? Από το Recovery τουλάχιστον για το κινητό μας είναι η πιο ασφαλής μέθοδος, αφού όπως λες διάβασες όλο το θέμα, θα είδες πως και άλλη είχανε πρόβλημα με το Flasharisma μέσω PC. Οπότε next time μόνο από CWM

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Aifel είναι δυνατόν να είσαι root και να μην έχεις περάσει Recovery? Από το Recovery τουλάχιστον για το κινητό μας είναι η πιο ασφαλής μέθοδος, αφού όπως λες διάβασες όλο το θέμα, θα είδες πως και άλλη είχανε πρόβλημα με το Flasharisma μέσω PC. Οπότε next time μόνο από CWM

 

Φιλε συγγνωμη για το offtopic αλλα επειδη παρακολουθω και το συγκεκριμενο νημα,μηπως μπορεις να με βοοηθησεις. Εχω ενα HTM A6, το εχω κανει root, μπορεις να με βοηθησεις για το πως θα βαλω cwm recovery? Στο Α820 αν θυμαμαι ειχα χρησιμοποιησει το mobileuncle tools. Η ιδια διαδικασια μπορει να γινει και στο αλλο κινητο, και αν ναι που θα βρω το recovery.img. Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε συγγνωμη για το offtopic αλλα επειδη παρακολουθω και το συγκεκριμενο νημα,μηπως μπορεις να με βοοηθησεις. Εχω ενα HTM A6, το εχω κανει root, μπορεις να με βοηθησεις για το πως θα βαλω cwm recovery? Στο Α820 αν θυμαμαι ειχα χρησιμοποιησει το mobileuncle tools. Η ιδια διαδικασια μπορει να γινει και στο αλλο κινητο, και αν ναι που θα βρω το recovery.img. Ευχαριστω.

 

Θα πρέπει να βρεις το recovery.img για το κινητό σου και να ακολουθήσεις την ίδια διαδικασία που ακολούθησες για το Lenovo A820.

ΠΡΟΣΟΧΗ μην χρησιμοποιήσεις το recovery.img του LENOVO A820

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να βρεις το recovery.img για το κινητό σου και να ακολουθήσεις την ίδια διαδικασία που ακολούθησες για το Lenovo A820.

ΠΡΟΣΟΧΗ μην χρησιμοποιήσεις το recovery.img του LENOVO A820

 

Εχεις καμια ιδεα που μπορω να το βρω το συγκεκριμενο recovery? Ευχαριστω για την απαντηση σου.

Link to comment
Share on other sites

Στο needrom ίσως σε κάποια rom για το κινητό σου, επειδή είμαστε ήδη offtopic ότι άλλο χρειαστείς στείλε μου πμ

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεσα να καταφερω κατι... πηρα τηλ στην κοσμοτε και μου ειπαν οτι η συσκευη αυτη δν παιρνει hd voice αρα δν εχω hd voice... το προβλημα συνεχιζει να υπαρχει... δν μπορω να βρω και καποια ρυθμιση στην συσκευη να τη απενεργοποιησω. Αυτη που εχουν λαμδα ρομ κλπ εχουν διαπιστωσει καποιο προβλημα?

 

Το ίδιο ακριβώς πρόβλημα αντιμετωπίζω και γω. Δύο άτομα με συσκευές Α820, και οι δύο σε σύνδεση cosmote, είναι σχεδόν αδύνατο να μιλήσουν μεταξύ τους. Ένας εξαιρετικά ενοχλητικός και δυνατός ήχος να ακούγεται 4 στις 5 φορές. Κάποιες φορές ο ήχος αυτός ακούγεται στην αρχή της κλήσης και μετά από λίγα δευτερόλεπτα σταματά. Είδα γενικά ότι το έχουν αντιμετωπίσει και άλλοι στο forum. Τελικά είναι θέμα κινητού? Ή μήπως cosmote? Ή φονικός συνδυασμός? :nuke:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα ειμαι καινουριος στο φορουμ και θελω να ρωτησω κατι διαβαζοντας ολα τα μυνηματα για το a820 . Επειδη εχω δει και το s820 και η διαφορα τους ενω ειναι μικρη στην τιμη(γυρω στα 25 ευρω) αλλα εχουν μεγαλες διαφορες σαν τηλεφωνα(μεγαλυτερη αναλυση οθονης,καλυτερη καμερα)σκεφτομαι να το αγορασω(s820).Το ρουτ και γενικα ολη η διαδικασια ειναι η ιδια?Πιστευεται οτι αξιζει τον κοπο να δωσω +25 ευρω για την συγκεκριμενη συσκευη?Ευχαριστω εκ των προτερων.
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο ακριβώς πρόβλημα αντιμετωπίζω και γω. Δύο άτομα με συσκευές Α820, και οι δύο σε σύνδεση cosmote, είναι σχεδόν αδύνατο να μιλήσουν μεταξύ τους. Ένας εξαιρετικά ενοχλητικός και δυνατός ήχος να ακούγεται 4 στις 5 φορές. Κάποιες φορές ο ήχος αυτός ακούγεται στην αρχή της κλήσης και μετά από λίγα δευτερόλεπτα σταματά. Είδα γενικά ότι το έχουν αντιμετωπίσει και άλλοι στο forum. Τελικά είναι θέμα κινητού? Ή μήπως cosmote? Ή φονικός συνδυασμός? :nuke:

 

Ναι ρε γμτ δν εχω βρει λυση. το εχουν αυτο το θεμα πολλοι φιλοι κ γνωστοι νομιζω 2 εξ αυτων εχουν το jiayu 3gs. εσυ ποια ρομ εχεις? μηπως αν αλλαξω σε λαμδα να λυσω το προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Την S135 εχω. Πριν λίγες μέρες παρέλαβα τη συσκευή και επειδή είμαι και λίγο άσχετος - φοβητσιάρης έλεγα να μην μπλέξω με custom ρομ. Πάντως αν δοκιμάσεις τη λάμδα και δεις βελτίωση πες μου να πάρω και 'γω το ρίσκο. Και εάν έχει κάποιος άλλη ρομ που λύνει το πρόβλημα, ας μας δώσει τα φώτα του...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
παιδια ηθελα να ρωτησω απο ποια site μπορω να παραγγειλω το le3novo a820 δικαρτο μεταφρασμενο στα ελληνικα και επισης τι παιζει με τα apps που ειναι στα κινεζικα
Link to comment
Share on other sites

παιδια ηθελα να ρωτησω απο ποια site μπορω να παραγγειλω το le3novo a820 δικαρτο μεταφρασμενο στα ελληνικα και επισης τι παιζει με τα apps που ειναι στα κινεζικα

 

Πάρε καλύτερα το Lenovo S650

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Πάρε καλύτερα το Lenovo S650

ευχαριστω φιλε φαινεται πιο δυνατο, οστοσο ηθελα επισης να ρωτησω πως το παραγγελνω rooted με google play εγκατεστημενο και ρυθμισμενο στα ελληνικα. με ποιον τροπο τους το λεω δλδ. και κατι τελευταιο. παιζει κατι με τις εφαρμογες και αλλαζουν ολοι rom? ειναι δλδ αναγκαιο, γιατι δεν ψηνομαι να χασω την εγγυηση

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω φιλε φαινεται πιο δυνατο, οστοσο ηθελα επισης να ρωτησω πως το παραγγελνω rooted με google play εγκατεστημενο και ρυθμισμενο στα ελληνικα. με ποιον τροπο τους το λεω δλδ. και κατι τελευταιο. παιζει κατι με τις εφαρμογες και αλλαζουν ολοι rom? ειναι δλδ αναγκαιο, γιατι δεν ψηνομαι να χασω την εγγυηση

 

Όταν αγοράζεις από κινέζικο μαγαζί εγγύηση αλλάζοντας ROM δεν νομίζω να χάνεις γιατί αρκετά από αυτά οι ίδιοι τα στέλνουν με διαφορετική ROM από την μαμίσια. Τους το λες με ένα email/skype/facebook whatever. Ότι άλλο χρειαστείς στείλε pm γιατί εδώ είμαστε offtopic

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...